Optreden rond Haïti perfect blufpoker Feiten &Meningen Jimmy Carter: vredestichter Publiek herdenkt massaal Slag bij Arnhem MAANDAG 19 SEPTEMBER 1994 Jimmy Carter bezorgt BUI Clinton adempauze Clinton liep groot politiek ge vaar door tegen de zin in van het Congres, van zijn eigen par tijgenoten en de meerderheid van de Amerikanen toch door te gaan met zijn invasieplannen. Er moet in het Witte Huis dan ook een diepe zucht van ver lichting zijn geslaakt, toen de leiders van de militaire junta af gelopen nacht alsnog toegaven. Ze zullen uiterlijk op 15 oktober aftreden en de macht weer overdragen aan Jean-Bertrand Aristide, de eerste democratisch gekozen president van Haïti, die in september 1991 door de mili tairen is afgezet. De junta van luitenant-generaal Raoul Cédras dacht tot het laatst dat het Clinton géén ernst was en dat hij niet tegen de wens van zijn volk zou durven ingaan. Zelfs toen een Ameri kaanse oorlogsvloot met tien duizend soldaten voor zijn kust lag, hield generaal Cédras stand. Bill Clinton is vaak verweten dat hij een groentje is in de buitenlandse politiek, maar de Amerikaanse president leert snel. Dat blijkt uit zijn op treden in de crisis rond Haïti. Dankzij de hulp van zijn voor-voorganger Jimmy Carter en een gedurfd staaltje politieke bluf hoeft hij niet over te gaan tot een invasie van Haïti en kan hij uit een spannend weekendje waarschijnlijk ook nog grote politieke winst peuren. De gesprekken met de delegatie van Jimmy Carter liepen uren uit, omdat de militairen weiger den te capituleren. Clinton ging daarna over tot een gedurfd po- kerspel, door 61 vliegtuigen met meer dan tweeduizend soldaten aan boord vanuit de VS te laten opstijgen. Het formele bevel tot de invasie was gegeven en de Amerikanen zorgden ervoor dat Cédras dat goed wist. Toen pas gaf Cédras toe en kon het aldcoord worden gesloten, en kon Clinton de vliegtuigen weer opdracht ge ven om terug te keren. De eer voor dit succes straalt vooral af op ex-president Jimmy Carter, die twee dagen in de weer is ge weest om de invasie, waar hij ook tegen was, te voorkomen. De aanwezigheid van de chef staf van defensie Colin Powell en senator Sam Nunn, die ook tegen de invasie waren, is van even grote invloed geweest. Zij wisten generaal Cédras van de uitzichtloosheid van zijn positie te overtuigen. Hun reis naar Haïti was een wanhoopspoging van Clinton, die verwijten wilde voorkomen dat hij niet alles had gedaan om een gewelddadige confrontatie te voorkomen. Na dat hij donderdagavond in een TV-rede had gezegd dat Ameri- ka's geduld op was en dat niet meer zou worden onderhan deld. De onderhandelingen hadden best nog dagen kunnen aansle pen, en dan was Clinton van daag geconfronteerd met een stemming in de Senaat die een invasie vrijwel onmogelijk zou hebben gemaakt. Daarom al leen al was Clinton vastbesloten om de invasie afgelopen nacht te beginnen. Dat werd ook Cé dras, met name door generaal Powell, aan het verstand ge bracht, wat de positie van Car ter en zijn delegatie enorm ver sterkte. Zijn binnenlandspolitie- ke moeilijkheden werkten on verwacht toch in Clintons voor deel. Het akkoord met de junta laat overigens nog vele vragen on beantwoord. Wie de dienst uit maakt in Haïti tot 15 oktober bijvoorbeeld. De junta, de niet- erkende invaller-president Emi- le Jonasaaint, of de Amerikaan se troepen. En wat als Cédras, Biamby en Francois niet aftre den vóór 15 oktober? Per slot van rekening lapten zij ook het VN-akkoord, volgens welk zij vorig jaar al hadden moeten af treden, aan hun laars. Zullen de Amerikaanse soldaten hen dan arresteren en alsnog een door niemand gewilde militaire con frontatie riskeren? En hoe lang zullen de Amerika nen blijven? Clinton heeft het wel over 'enkele maanden', maar de ervaring leert dat het gemakkelijker is een land bin nen te vallen dan er weer te ver trekken. Wat als de Haïtiaanse soldaten onderduiken en vanuit de jungle de Amerikaanse troe pen gaan bestoken? Clintons bemoeienis met Haïti is met dit akkoord nog lang niet voorbij. Maar op de korte termijn heeft Jimmy Carter hem een adem pauze bezorgd, die hem heel goed uitkomt. Clinton kan nu tenminste weer zijn aandacht wijden aan binnenlandse kwes ties. Want dat doet hij, ondanks dit met goed gevolg afgelegde 'tentamenbuitenlandse zaken, nog altijd het liefst. WASHINGTON HANS DE BRUUN Gerald Ford speelt golf. Ronald Reagan ge niet van de zon in Californië. George Bush steekt zijn energie in de bouw van de Geor ge Bush Bibliotheek te zijnen ere. En Jimmy Carter, die redt de wereld, en ook Bill Clin tons presidentschap. In 1981 trad Carter, vernietigend versla gen door Reagan, af als een van Amerika's meest verguisde presidenten. Hij liet zich meer leiden door ethische beginselen dan door realiteitszin, maar hij heeft zich sinds dien door zijn daden meer dan gerehabili teerd. Carter mag dan volgens de algemene op vatting geen goede president zijn geweest, hij is in elk geval de meest opmerkelijke èx- president van de Verenigde Staten. „Je zou bijna willen dat hij weer in het Witte Huis zat", zei een commentator gisteren op de Amerikaanse 'IV. Voor de zoveelste keer heeft Carter, die eken 70 wordt, het weer gelapt. In zijn buitengewo- au-Prince wist hij de Haïtiaanse junta te bepraten en de VS te behoeden voor een militair avon tuur dat niemand wilde, zelfs Clinton In mei van dit jaar al bood Carter aan om naar Haïti te gaan voor een bemidde lingspoging. Maar Clinton wees dat af. Vrijdagavond schakelde hij Carter maar al te graag in voor een laatste poging om de uiterst onpopulaire invasie alsnog af te wenden. Net als in juni, toen hij een dreigende cri sis met Noord-Korea over het kernwapen programma van dat land wist te voorko men, slaagde Carter erin door zijn enorme overtuigingskracht en diplomatieke gaven, de lont uit het Haïtiaanse kruitvat te halen. In tegenstelling tot de andere nog levende ex-presidenten is Carter na zijn vertrek uit het Witte Huis niet gaan rentenieren, maar heeft hij zich onvermoeibaar ingezet voor nobele zaken. Vier jaar president van Ame rika zijn, schept verplichtingen, vindt hij. Daarom weigerde hij ook toe te treden tot het 'sprekerscircuit' van beroemde ex-poli tici zoals Henri Kissinger of James Baker, waar hij gemakkelijk 60.000 dollar per le zing had kunnen verdienen. „Ik wil mijn re putatie niet zo verkopen", zei hij eens. Hij trad integer op als waarnemer bij de verkiezingen in Panama en Nicaragua, be middelde in conflicten (en wist de Ethiopi sche regering en het Eritrese bevrijdings front voor het eerst aan tafel te krijgen), en bepleitte de democratie waar ook ter we reld. Via het Carter Centrum in Atlanta, in zijn staat Georgia, bouwde hij, soms zelfs letter lijk, huizen voor minder bedeelden in Ame rika, en stak geld in programma's om be smettelijke ziekten in Afrika uit te roeien en de landbouw in Ghana te bevorderen. Hij heeft het historische Camp David-ak- koord tussen Israël en Egypte op zijn naam staan en sticht overal in de wereld vrede en bemiddelt bij conflicten. Soms omdat hij wordt gevraagd, soms omdat hij nadrukke lijk zijn diensten aanbiedt. Zo schreef hij minister van buitenlandse zaken Warren Christopher (die onderminis ter was tijdens Carters bewind) geregeld brieven, waarin hij zijn diensten aanbood voor bemiddelingspogingen in Soedan, So malië, het Midden-Oosten en andere brandhaarden in de wereld. In 1987 ging hij zeer tegen de zin van pre sident Ronald Reagan naar Syrië voor ge sprekken met de toen zeer omstreden pre sident Hafez El-Assad. In 1991 bood hij pre sident George Bush al aan naar Noord-Ko rea te gaan, maar Bush wees dat van de hand. In juni van dit jaar, toen de spanningen tussen de VS en Noord-Korea hoog oplie pen, ging hij toch. Hij sprak met de Noord- koreaanse leider Kim II Sung, en wist die er toe te bewegen zijn kemwapenprogramma op te schorten en met Zuid-Korea te gaan praten. Het was een eigengereid optreden van Carter, die tot ergernis van Clinton beloften deed over opheffing van het handelsembar go, maar het gevolg ervan was dat de span ningen wegebden en de VS met Noord-Ko rea nu zelfs formeel in gesprek zijn getre den. In 1990 was Carter al waarnemer bij de verkiezingen die Jean-Bertrand Aristide in Haïti aan de macht brachten. Hij bouwde toen ook een goede relatie op met de latere couppleger generaal Raoul Cédrps, wat bij de gesprekken van dit weekeinde wellicht heeft geholpen. Al die missies verricht hij met dezelfde ontwapenende vriendelijkheid, maar tege lijk grote doortastendheid. Waarbij hij zijn toewijding aan mensenrechten, die ook zijn presidentschap domineerde, nooit verloo chent. Rechtvaardigheid staat hoog in zijn vaandel. Als kranten iets verkeerds over hem schrijven, kunnen zij steevast rekenen op een ingezonden brief. Hij belt geregeld naar TV-omroepen om, soms rechtstreeks in de uitzending, beweringen die in zijn ogen fout zijn, recht te zetten of commentaar te leveren. Carter probeert nadrukkelijk boven de partijen te staan. Zijn enige regel is dat bei de partijen in een conflict prijs stellen op zijn bemiddeling. Maar dat is voor hem dan ook voldoende om te beginnen aan weer een nieuw optreden als 's werelds vrede stichter. Als iemand bij hem in het krijt staat, is het wel Bill Clinton, die alleen dankzij Car ter nu met opgeheven hoofd deze Haïtiaan se crisis achter zich kan laten. Als Clintons populariteitscijfers stijgen, dan heeft hij dat vooral aan de plndaboer uit Georgia te dan ken. Zo'n honderdduizend mensen woonden de operatie Market Garden, waarvan de Slag om Arnhem onderdeel was, bij. foto anp paul stolk Vijftig jaar later reed Lord Carrington wederom ii Honderden Britten, Poolse en Nederlandse veteranen hadden de lintjes en medailles weer uit de kast gehaald voor de parade. foto reuter willem middelkoop Een schoolkind legt bloemen op de oorlogsgraven op het Airborne Kerkhof in Oosterbeek. foto anp raymond rutting Koningin Beatrix was in Oosterbeek voor de herdenking van de Slag om Arnhem, vijftig jaar geleden. Ze legde onder andere een krans op de Air borne begraafplaats waar gesneuvelde militairen uit de Tweede We reldoorlog liggen. foto anp De 70-jarige Tom Smithson uit Birmingham was één van de vijftig Brit se veteranen die gisteren uit het vliegtuig sprongen. foto anp m. hollering Prins Charles bij de dropping van de zeven honderd Britse en Amerikaanse parachutisten op de Ginkelse Heide in Arnhem. foto anp raymond rutting De dropping van para's op de Ginkelse Heide in Arnhem. foto ep a

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2