Omwoyo leest dure vedetten de les Jo Ferket wint strijd tegen de elementen Zilver voor Holland Acht ondanks record Schakers Volmac gedegen Sport Zilveren Sleutel voor poloërs PSV Christian Tamminga levert prestatie van formaat MN DAG 19 SEPTEMBER 1994 willem spierdiik 071-356464. plv -chef rob onderwater. 071 3 3f7yan der Poel weer in voorhoede l'.e jnt niklaas In de nadagen van zijn loopbaan lijkt Adri van der citjoel bezig aan zijn tweede jeugd. Na zijn verdienstelijke zevende >laats in de najaarsklassieker Parijs-Brussel, eindigde de 35-jari- [r je Brabander zaterdag in Sint Niklaas in de Grote Prijs Raymond mpanis als derde. De Belg Carlo Bomans won. Wayne Ferreira heeft haast len Bordeaux De Zuidafrikaanse tennisser Wayne Ferreira heeft Jyfcoeten doorwerken om het door de regen geteisterde toernooi n h Bordeaux op z'n erelijst te kunnen bijschrijven. Hij moest in n Lvee dagen vier keer de baan op en verkoos daar zo weinig mo gelijk tijd door te brengen. De haast ging niet ten koste van zijn ipel. Integendeel. In de eindstrijd was hij binnen het uur klaar inet de Californiër Jeff Tarango: 6-0 7-5. -ZwJ MTABrentjes verovert bronzen medaille srugT mil Bart Brentjes heeft zaterdag in het Amerikaanse Vail de bronzen medaille veroverd bij de wereldkampioenschappen mountainbike. In de cross country over 46,83 kilometer moest fle Limburgse winnaar van de wereldbeker de Deen Djernis, die ruim drie minuten eerder de meet passeerde, en de Amerikaan uarez voor laten gaan. De Scandinaviër behaalde de titel voor ETflpet derde achtereenvolgende jaar, een record. /ooi Fondriest wint Ronde van Lazio JUr feoMEMaurizio Fondriest won zaterdag de 60e editie van de leutjtondè van Lazio. De Italiaan versloeg na 206 kilometer zijn Rojandgenoten Maximilian Sciandri en Angelo Lecchi. Tweedejaar- 2o|prof José Manuel Uria won de Klimkoers van Naranco. Op de DO dop had de Spanjaard twee tellen voorsprong op Pedro Delgado, 10 ^ie bezig is aan zijn afscheidstoernee. Als derde finishte Juliana ^cJJarcina op 25 seconden. 9-AiVilfried Nelissen zegevierde zondag in GP d'Isbergues. De Belg M-ersloeg in de sprint de Brit Sean Yates. Toni Rominger was in Zwapühl met wereldkampioen achtervolging Jens Lehmann de beste tijdens de koppeltijdrit over 92,7 kilometer. Het Zwitsers/Duits duo had zeven seconden voorsprong op het Duitse paar Lud- vvig/Aldagen twaalf tellen op wereldkampioen tijdrijden Chris "Boardman die een tandem vormde met Pascal Lance. Davin laat Ivanisevic kansloos "Boekarest. De Argentijn Franco Davin boekte in Boekarest het 'js-grootste succes uit zijn nu vierjarige loopbaan als professional. De 24-jarige tennisser uit Buenos Aires had in de finale van het nbaimet een miljoen gulden gedoteerde evenement opvallend wei nig te stellen met de favoriet Goran Ivanisevic. De Kroatische (hardhitten derde op de ATP-ranking, kon de 6000 toeschouwers nauwelijks boeien op het Roemeense gravel en verloor kansloos: 2-6 4-6. Davin, die in de eerste ronde al had gewonnen van de als tweede geplaatste Spanjaard Sergi Bruguera, ontving 125.000 njgulden, Ivanisevic 75 mille. Titel voof Rob Scholtes eu amsterdam Rob Scholtes heeft de eerste grand-prix kunstbiljar- Duijten op zijn naam gebracht. Tot tweemaal toe moest de Neder landse kampioen een achterstand wegwerken. In de halve fina- FAJles won hij na een 2-1 achterstand uiteindelijk met 3-2 van het 3n. 21-jarige natuurtalent Sander Jolen. Ook de eindstrijd werd door de Voorschotenaar niet gemakkelijk gewonnen. Hier werd we- _4derom een 2-1 achterstand omgebogen naar een 3-2 zege. Slachtoffer in de finale was de Amsterdammer Ruud de Vos. Scholten heeft zich nu al geplaatst voor de play-offs. Afrikaanse sterren falen in jubilerende Dam tot Damloop Het jubileumfeest van de Dam tot Damloop was gis teren vooral een Kenyaans feest. Zoals was verwacht, want niemand twijfelde aan de uitkomst van het loopfestijn, dat weer dui zenden deelnemers en het veelvoudige aan toeschou wers trok. Alleen, de win naar was niet diegene die de Dam tot Damloop dat beetje extra allure had kun nen geven. De dure jon gens lieten het gisteren af weten; de relatief goedkope kracht sloeg nu zijn slag. zaandam gpd Voor de tweede keer nog wel. Charles Omwoyo, niet echt naar voren geschoven als één van de Kenyaanse sterren, won voor Thomas Osano en Simon Lopuyet de tien Engelse mijl van Amsterdam naar Zaandam in 45 minuten en 50 seconden. Misschien mag hij volgend jaar op een wat hogere gage reke nen. Hij verdient het. Hogere gages werden vooral betaald voor Richard Chelimo, Cosmas N'Deti en Willy Mtolo. Twee Kenyanen en een Zuid afrikaan. Topatleten, die de af gelopen twee jaar opmerkelijke prestaties hebben neergezet. De duurste, N'Deti, was ver bene den de maat met een dertigste plaats. Machuka, vorig jaar ver rassend winnaar, was slechts één plaats beter: Chelimo (20e) deed het niet beter dan de Ne derlandse subtopper Michel de Maat. Mtolo, tiende, presteerde nog aanvaardbaar. Maar toch, bij Jos Hermens, die de atleten voor de Dpm tot Damloop con tracteerde. overheerste gisteren de wrevel. ,,Ik baal hiervan. Hier zal nog een hartig woordje over gespro ken worden", mopperde de ge brilde atletenmakelaar. ,,Je moet afgaan op wat ze vertellen. Natuurlijk wist ik dat ze nog niet lang in training waren, Marti ten Kate speelde in de Dam tot Damloop geen rol van betekenis. De vermoeidheid was er niet minder om. maar als ze beweren dat ze goed lopen, dan verwacht ik ze ook dat ze op dit niveau mee kunnen doen. Maar wat hier is gebeurd, is extreem." Veel geld betalen voor atleten die matig tot slecht presteren. Het is altijd de nachtmerrie van organisaties die veel moeite doen om een aantrekkelijk deel nemersveld in elkaar te steken. Voor het evenement als zodanig maakte het gisteren op zich niet zo veel uit. De Dam tot Dam loop is vooral voor de trimmers, de grote massa die gewillig een uur voor de start staat te kou kleumen en de stemming erin probeert te houden. De wed strijd is niet aan ze besteed. Heeft ook weinig zin. Door de drukte nemen de eerste hon derden meters tien minuten in beslag. Hoe anders is het met de wedstrijdlopers. Sinds de Ke nyanen zo'n overheersende rol in de wegatletiek zijn gaan ver vullen, hebben de eerste kilo meters vaak weg van een ellen lange sprint. Vijf kilometer in iets meer dan veertien minuten. Voor Nederlandse atleten moet het een ellendig gevoel geven direct na de start al geklopt te zijn. René Godlieb was met zijn negende stek (48,10 minuten), FOTO ANP vlak achter de eerste Nederlan der Marco Gielen, in zijn nop jes. „Maar tussen haakjes, wie heeft er gewonnen", vroeg God lieb na de finish echter nieuws gierig. De winnaar heeft hij na tuurlijk nooit kunnen zien, want bijna twee en een halve minuut voor hem was Charles Omwoyo al gefinisht. Met in zijn kielzog Lopuyet en Osano, zijn landge noten. Gedrieën hadden zij zich kort na de passage van de IJ- tunnel losgemaakt van de rest van het deelnemersveld. Drie Kenyanen. die regelmatig in Nederland lopen en specialisten zijn op dit soort afstanden. Osano, de vriend van atlete Wilma van Onna. is nog de minst bekende. Lopuyet maakte eerder dit jaar faam met over winningen in onder andere de Telematicaloop, de eerste wed strijd die meetelt voor het natio nale wegcircuit. I n Omwoyo had zijn visitekaartje twee jaar geleden in de Dam tot Damloop al afgegeven. De 30-jarige Afri kaan voelde dat hij ging win nen. Ook na de bloedstollende eindsprint met Osano. ..Ik wist het, ik wist het", straalde hij nog lang na afloop. ,,Vlak na de start al. Dit zou mijn dag worden." Omwoyo had in tegenstelling tot N'Deti, Chelimo en Mtolo wel genoeg trainingskilometers in zijn benen zitten. Aan wed strijdritme mankeerde het evenmin met drie races in Duitsland. Of hij ooit tot die grote daden zal komen als en kele van zijn landgenoten - we reldkampioen worden, grote marathons winnen moet nog maar worden afgewacht. Vol gend jaar moet zijn doorbraak op de marathon komen. „En daarna de Spelen", hoopt de vriendelijke Kenyaan. Die hoop koestert Tecla Lom pe al langer, maar op de een of andere manier wordt deze Ke nyaanse atlete door haar bond van deelname aan grote evene menten afgehouden. „Ze wordt tegengewerkt", zegt haar Duitse manager Wagner. Dat zij giste ren samen met haar landgenote Hellen Kimaiyo de dienst zou uitmaken in het vrouwenveld, was voorspelbaar. Het tweetal behoort op dit soort afstanden tot de besten ter wereld. Nu won Kimaiyo in 52 minuten en 28 seconden, de volgende keer zal het Lompe weer zijn. Beste Nederlandse: hoe kan het haast ook anders, Carla Beurskens. Zevende in 55,50 minuten. De veterane is en blijft in Neder land nog altijil de beste wegatle- ■eiden wilmar kortleever ^itletiekmedewerker a. de gietende regen en dóór de zieden- .je wind greep Jo Ferket zaterdag de jyinst in de halve marathon van Katwijk. |la een vroege ontsnapping bleef de Ba- J jaaf door de duinen en op het strand drie 'Jjlubgenoten voorkom te finishen in een joede tijd van 1.14.45. Ferket kwam onder erbarmelijke Kat- Vijkse omstandigheden alleen te lopen .zodra het hoogteverschil zich aandiende. Clubgenoot Ben Kerkvliet probeerde nog vfven aan te klampen, maar deze moest al snel terrein prijsgeven. Nadat de met èen blessure tobbende Kerkvliet ook nog IeT U|- B'erd achterhaald door Bert van Galen, veranderde er niets meer aan het wed strijdbeeld behalve de onderlinge ver schillen. Wout Duijndam maakte de Ba- tavenslag compleet op de vierde plaats, met een tijd van 1.19 respectievelijk één en twee minuten achter Van Galen en Kerkvliet. In totaal weerstonden nog driehon derd lopers de elementen $an de kust. „Het was echt bar en boos, zonder pu bliek was het een troosteloze bedoe ning," vatte Ferket samen. „Het was ook hoog water, dus op het strand kon je kie zen tussen water en zacht zand. Er zou een auto met me mee rijden, maar die zat na honderd meter op het strand al vast." Bij de vrouwen ontbrak de regio nale tegenstand. Hierdoor kon de Naald- wijkse Ophorst winnen in een matige tijd van 1.27.30. In de van Dam tot Damloop zette Joke Kleijweg een volgende stap in de terug keer naar de nationale top. In de sterk- bezette halve marathon eindigde de Leidse als dertiende en zesde Nederland se in 1.01.08. Na twee wedstrijden in het KNAU Run Circuit bezet de Bataafse de derde plaats. Bij de mannen veteranen greep haar Warmonder clubgenoot en mede-lid van het AA Drink Bataven ma rathon team de eerste plaats (53.39). In de Zoetermeerse Stadshartloop kwam de vorm van Bataaf Jan-Dirk Ha- zeleger door een verkoudheid niet goed uit de verf. De marathonloper die met echtgenote Regina over drie weken uit komt in Eindhoven, eindigde ondanks verrassend goede omstandigheden in een matige 31.02. Theo van de( Veer keerde na een korte maar hevige ziekte terug op de weg. Door deze terugslag was de Leiderdorper van AV Holland al tevreden met zijn tijd van 31.40. Vete raan Willem Ravensbergen eindigde on danks een zware val in een goede tijd van 36 half. Als altijd was de 65-jarige Bataaf daarmee de snelste in zijn vetera nen-categorie. Suze Groen 't Woud en Monique Bruins legden één week voor de marathon van Berlijn een uitstekende snelheidstest af over de tien kilometer. Groen in 't Woud was in 37.51 de snelste op de negende plaats. Bruins finishte in 38.28. jRonald Florijn: 'Nu op naar de Olympische Spelen leiden dirk kloos waterpolomedewerker Het vierendertigste Zilveren Sleutel toernooi werd een prooi voor de waterpoloërs van PSV. De ploeg uit Eindho ven stond slechts een punt af en mag de wisseltrofee voor een jaar in de prijzenkast zet ten. Bij de vrouwen werd ge streden om de Galghewater- trofee. Na een spannende strijd was LZ 1886 de sterkste. De waterpolocompetitie na dert met rasse schreden. Begin oktober staan de eerste wed strijden geprogrammeerd. Al leen de hoofdklasse bij de mannen en de vrouwen stprt pas in november om de inter nationals van het net geëin digde wereldkampioenschap te laten bijkomen. In een veld met louter hoofdklassers kwam eersteklasser 17. 1886 nog wel wat te kort. Vooral het onderdeel kansen benutten moet nog maar eens worden .doorgenomen. De Zijl/l.GB beheerste dat onderdeel beter en vooral daardoor werd de onderlinge strijd door de Kooi- bewoners met 4-2 gewonnen. Uiteindelijk wist 17 alleen van HZC/de Robben te winnen (9- 4). De Zijl/LGB ontfutselde als enige toernooiwinnaar PSV een punt (2-2) en was ook te sterk voor HZC/de Robben (12-1). LZ 1886 eindigde als vierde, de Zijl/LGB bemach tigde een derde plaats. De vrouwen van 17, 1886 lie ten een prima indruk achter. De van DZV overgekomen Linda de Wit is een verster king. Ook de uit eigen jeugd afkomstige Simone Mulders blaast al een aardig partijtje mee. Merwede, Polar Bears 2 en NVA/HHC werden met res pectievelijk 3-2,4-3 en 7-4 ver slagen. Alleen tegen Njord Veldhoven haperde de machi ne en werd met 3-2 verloren. Hierdoor eindigden Merwede en 17 1886 gelijk op de eerste plaats. Doordat de vrouwen van Remco Roman het onder linge treffen hadden gewon nen. blijft de Galghewatertro- fee een jaar in Ix-iden. indianapolis «anp niJet wereldrecord verbeteren en ..^och „maar" zilver. De Holland g^cht was zondag bij de WK gloeien in Indianapolis dicht bij e.de wereldtitel. De thuisroeiende nJ\merikanen, gecoached door 1(jde wereldberoemde Engelsman gFlike Spracklen, was op Eagle JCreek bij lichte meewind zes tiende seconde sneller. Het (officieuze) wereldrecord Jpver de 2000 meter van Italië uit -Kopenhagen 1987 stond op £-25,95. Met 5.24,50 en 5.25,10 ledoken Verenigde Staten en Ne derland er onder. Roemenië ^Werd derde in 5.27,08, titelver- 'dediger Duitsland vierde in t5.28,62. „Drie halen meer", brulde 5 George van Iwaarden na de chaotische huldiging, „en we -hadden goud gehad." Nico IRienks knikte, maar hij was dik rtevreden met het behaalde re sultaat. „We kwamen hier voor pen medaille", stelde de aan voerder tevreden vast. „We heb- |ben zilver en dat is mooi." De vice-wereldtitel in de nimannen acht werd uitgebreid -jgevierd. Teamleider Henk Hos- iVpers had in de biertent achter e de tribune twintig flessen ichampagne koud laten leggen. i|Ze waren in een mum van tijd top. „Een jaar hard werken is tiniet voor niets geweest", zei Ro- inald Florijn. „Nu op naar de Olympische Spelen." Na deze prestatie zal het Holland Acht- r project wellicht wel worden i voortgezet tot en met de Olym- ipische regatta in Atlanta 1996. .{Het zilver in het hoofdnummer r van de WK was al even uniek als ij de gouden medaille van de lioryije vier zonder bij de vrou- Iwen. In hqt slechte sportjaar De Holland Acht deed drie halen te weinig om goud te halen. 1994 geeft het Nederlandse roeien hoop. Nederland was met acht fina leplaatsen op dertien ingeschre ven ploegen voor het weekeinde al bij de beste acht roeinaties ter wereld. Bij de medailleverdeling was de positie zelfs beter. Door de vier plakken (goud, twee keer zilver, brons) kwam oranje op de zevende plaats te staan. De feestelijkheden begonnen zondag reeds in alle vroegte. Champagne, gezang en zwem men was er zondagmorgen voor acht uur reeds bij het brons van de vier met stuurman. Het ein de van een driejarenplan kwam met de derde plaats achter Roe menië en Verenigde Staten. De Nereïden waren blij en teleur gesteld tegelijk. „Als we niet zo beroerd waren begonnen", stel de slag Michiel Bartman, „had den we mogelijk meer kunnen behalen. Wij zijn nu natuurlijk blij met deze medaille. Beter dan niets maar straks krijgen we momenten van spijt." De vier met had veel liever zaterdag op het voorziene tijdstip geroeid. „We zaten de hele dag in span ning. Toen de race werd uitge steld ging er een knopje in ons hoofd om." Zondag moesten de Amsterdammers om vier uur opstaan en om kwart voor acht roeien. „Het was natuurlijk voor iedereen even vervelend". Laurien Vermulst pakte in de lichtgewicht skiff voor de vierde keer zilver. Dit keer achter de Roemeense Pipota. „Ik klop steeds de kampioene van vorig jaar", wist Vermulst op Eagle Creek. „Maar er is altijd wel ie mand anders sneller", zei de 34- jarige Utrechtse. Zij ging hard van start, bouwde drie lengten voorsprong op en werd in de sprint verslagen. „Natuurlijk was ik graag een keer wereldkampioen in de skiff geworden maar wat doe ik er aan als een ander sterker is?", ARCHIEFFOTO ANP sprak Vermulst berustend. Aan een wereldtitel had ze tijdens de voorbereiding niet gedacht. „Voor het trainingskamp ging het zo beroerd dat ik al lang blij moest zijn met een medaille." leiden ruud dobbelaar schaakmedewerker De openingsronde in de lande lijke schaakcompetitie leverde zaterdag weinig verrassingen op. Desondanks belooft de competitie toch een stuk span nender te worden dan voor gaande jaren. De eerste klasse B belooft vanuit Leidse hoek een interessant seizoen te bieden. LSG 1 ontglipte nationaal jeugdkampioen Jop Delemarre en daarnaast Mark Thiele aan respectievelijk het gesponsorde De Variant c.q. de Aalsmeerse promotieklasser AAS. Het kon de Leidenaars niet verontrus ten: de talentvolle jeugd is rijp voor het eerste, terwijl Venloer Maarten Strijbos, de nummer twee van de nationale titelstrijd bij de junioren, de gelederen zo maar kwam versterken. De ploeg lijkt in deze klasse daar mee sterk genoeg voor een ge vaarlijke outsidersrol. Gehandi capt door de nodige invallers openden de Leidenaars enigszins moeizaam met 4-6 bij het Arnhemse ASV. Na snelle zeges van Strijbos en I>e Graaff op De Jager en Berkhout, was het teamleider Vink nog niet ge gund om achterover te leunen. Machiel de Heer liet zich name lijk foppen door invaller Ram- mana, terwijl Oei tesamen met invallers Wcstra Hoekzema en Irwin zwaar in de problemen zaten zonder dat de stellingen van de overige spelers daar veel compensatie voor boden. Ik Oei wist echter met een remise te ontsnappen, waarna Edwin van I laastert opponent De Leeuw in een gelijke stand op de 40ste zet door zijn vlag zag gaan: 11/2- 31/2. Toen ook nog eens Mark Irwin tegen Deegens goed was voor een halfje, kon LSG 1 wei nig meer gebeuren. Kersvers Ix'ids kampioen en kopman Erik van den Doel stelde het eerste matchpunt veilig dankzij een solide winst op Marcus 4-6. Een ten opzichte van vorig sei zoen ongewijzigd Philidor 1 zal het met zoveel invallers als za terdag bij het Amsterdamse Caissa het geval was, in de eer ste klasse B knap moeilijk krij gen. Zonder tot punten te ko men, koesterden de Leidenaars tot zelfs rond de eerste tiidcon- trole nog wel de weelde van goede stellingen. Een verlies rechtstreeks uit de opening van Bas Doelman tegen lokkink kon daar niets aan afdoen. Het ging echter mis op het moment dat in de tweede zitting playing captain Michiel Vergeer en I Ier man van I lalderen tegen I )e Vil der en oud Philidor-lid Ove- reem goede stellingen uit han den gaven en verloren: 3-0. Toen daarop Anne Reedijk eveneens het spoor verliezend bijster was geraakt, en Ah Smit de vlag tegen Eeuw moest strij ken, keek Philidor tegen een even onnodige als hopeloze 5 0 aan. Pas na verlies van Caroline Slingerland en Wim Vriend te gen respectievelijk Rill en Jolles, konden de Leidenaars wat terug doen. Kopman Nico Kuijf won even geruisloos als overtuigend van Kremer, terwijl Fred Slin gerland langzaam maar zeker Kohier van het bord drukte: 7-2. Heieen de Greef had aan twee pluspionnen onvoldoende om te winnen: 71/2-21/2. LEIDEN WILMAR KORTLEEVER atletiekmedewerker Met een polsstokprong van 5,40 leverde Christian Tam minga gisteren weer een prestatie af van formaat. In één van de laatste wedstrijden van het seizoen kon de Alphenaar door tegenwind zijn kersvers geëvenaarde nationale record van 5,50 niet verbeteren. Ruud van Maurik moest het in Amersfoort afleggen tegen concurrent Robin Korving. De atleet van AAV liep 110 meter horden in 14,58. Op de 200 meter horden werd de vice-nationaal kampioen ook tweede, in 24,70 ruim achter Utrechter Marco Beukenkamp. Bij de vrou wen was Mariëlle Stokdijk net als vorige week in de competitie goed op dreef. De Alphense liep dit keer 15,97 op de 100 meter horden. De dubbele afstand ging in 31,75, de 100 meter vlak bovendien in 13,44. Miran- dp Boonstra liep voor het eerst een duizend meter en meteen goed: 3.04,90. De interregionale Finale van de B-competitie leverde weinig succes op voor het organiserende AAV '36. De jongens van de Alphense club presteerden met een zes de plaats het best. Individueel greep het duo Marlijn Ungerer en Matthijs Timmer de laatste wedstrijd van het seizoen aan voor uitstekende prestaties. Ungerer vestigde met 11,22 en 51,43 twee nieuwe clubrecords. Op de landelijke ranglijsten stijgt hij hiermee boven dien op beide nummers met stip. Timmer realiseerde een nieuwe persoonlijk record met 2.01.69 op de 800 meter. De meisjesploeg werd gehandicapt door de afwezig heid van Elselein Vriens. Ondanks sterke prestaties van Vera van der Bos (persoonlijk record van 62,17 op de 400 meter) en Brenda van der Laan (uitstekende 2.21,58 op de 800 meter), bleef het bij een tiende plek. In de C competitie in IxMystad was AAV '36 met een derde plaats succesvoller. De jongens bleven hier steken op de negende plaats.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23