9 De naam Swift doet Saturnus sidderen Erebaan De Bruin Sport VIE ZEI DAT Dans met journalist heeft verstrekkende gevolgen Van der Tang goud waard voor Swift/Casba Peloton rijdt om de plassen heen Leidse handbalsters weggespeeld in duel om Super Cup De naam Swift werkt verlammend op de speelsters van TKS Saturnus. Dat was de enige verklaring die Zsigmond Makay, trainer van de Leidse handbalsters, zaterdag avond in de Arnhemse sporthal Valkenhuizen kon vin den na de afstraffing (29-15) tegen de landskampioen uit Roermond. Het duel om de Super Cup tussen de titel houder en de vervangende bekerwinnaar aan de voor avond van de competitie deed Makay teleurgesteld af als een oefenduel. ARNHEM TIM BROUWER DE KONING Met dat predikaat was niet ie dereen het eens. Collega-trainer Jan Kecskeméthy bijvoorbeeld liet pas vijf minuten voor tijd de teugels vieren. Terwijl Makay al vanaf de vijfde minuut naar hartelust speelsters wisselde, trommelde 'Kees' zijn reservet roepen op toen de strijd allang was gestreden. Het verschil in benadering was ook in Saturnus-kringen opgevallen. PR-functionaris Piet Lakeman, vader van speelster Simone, snapte weinig van de handelwijze van Makay. „Op deze manier was dit eenzijdige duel geen propaganda voor de sport", aldus Lakeman. Naar zijn mening bedierven ook de scheidsrechters Van Alphen en Pens het drukbezochte hand balfestijn, door zich te coulant op te stellen jegens door de wol geverfde buitenlandse speel sters. Als dat al zo was, dan trok vooral Swift daarvan profijt. Want het Limburgse handbal- bolwerk bulkt van de speelsters uit het voormalige Oostblok, die de sport van jongs af aan met de paplepel kregen ingegoten. Tegenover klinkende namen als Zsuzsanna Nagy, Irina Pusic, Ivana Bucan, Eva Lepesova, Su- zanna Suljak en Katalin Szilagy kon Saturnus alleen Nicoleta Boriceanu en Tatyana Sweds- Savko stellen. Van de laatste is het bovendien nog maar de vraag of zij als een aanwinst voor de Leidse ploeg kan wor den beschouwd. Weliswaar scoorde de forse Russin drie keer (waarvan twee keer uit een strafworp), maar die treffers stonden in geen verhouding tot de in het oog springende mis sers van de trage Sweds-Savko. Makay nam de bekritiseerde speelster in bescherming. ,,Zij is in twee maanden 40 kilo afge vallen en moet nog wat aanster ken." Ook over andere nieuwko mers oordeelde Makay mild. „Steffie Roos moet wennen aan dit niveau, waarop zij nooit eer der heeft gehandbald. En Moni- LUXEMBURG ANP Piet de Bruin, negentien jaar voorzitter van de Nederland se Volleybalbond, is zaterdag in Luxemburg tijdens het congres van de Europese Volleybalbond benoemd tot ere-voorzitter. De 66-jarige Amsterdammer was tot vorig jaar voorzitter van de Eu ropese bond. que Gijsman blijkt zich met al haar ervaring gemakkelijk te kunnen aanpassen." Meer moeite had de uit Hongarije af komstige trainer met een speel ster die alleen schitterde door afwezigheid. Jorinde Koster meldt zich pas morgen terug van vakantie. „De competitie begint volgende week al. Wat dat betreft ben ik jaloers op de situatie bij Swift. Daar kunnen ze tien keer per week trainen, wij maar drie keer. Daardoor wordt het gat alleen maar gro ter." Toch vond Makay het verschil in benadering en mogelijkhe den geen argument om het hoofd op voorhand al in de schoot te leggen. „Saturnus kan namelijk met dit team goed spelen, zoals het vorige week tij dens een toernooi in Den Hel der bewees. Maar de naam Swift boezemt de speelsters te veel ontzag in. Het zit kennelijk tussen de oren. 'Lot en met de eerste minuut geloofde ik dat we de Super Cup mee naar huis zouden nemen. Eerlijk gezegd had ik niet verwacht dat het zo erg was. Maar boos ben ik niet, want ik moet met deze groep nog aan de competitie begin nen." En aan de dubbel tegen Egli Vilnius uit Litouwen, dat half oktober twee keer in Europa Cup-verband naar Nederland komt. Aan die wedstrijden, die waarschijnlijk in de Leidse Vijf Meihal worden gespeeld, denkt Makay liever helemaal nog niet. Want de Litouwse ploeg is nog buitenlandser van samenstel ling dan Swift. Het enige voor deel dat de Hongaar zo gauw kon bedenken is dat die ploeg geen Swift heet. Doelpunten Saturnus: Gijsman (4), Sweds-Savko (3), Gerrie van Jaarsveld (3), Elly van Leeuwen (3), Boriceanu, Betty Renfurm JAAAI NDAG 19 SEPTEMBER 1994 e I okserRegilioTuur )e I M in Vrij Nederland: A Overal waar het om h geld en belangen gaat, of dat a nou in de politiek, in het zaken- ra leven of in de sport is, wordt ge- Do sjoemeld. Ik spreek uit ervaring. 'e Regilio Tuur in Nieuwe Revu: e|Onthouding maakt gewoon )p onderdeel uit van mijn training. j Niet iedere bokser doet daaraan aj voor een gevecht, maar ik wel. Voor elke partij,-omdat ik het idee heb dat het in mijn benen (J gaat zitten. Mijn trainer gelooft lij daar ook in. Het is gewoon iets hormonaals. Ik heb het idee, dat iik zonder sex gretiger word en agressiever ben als ik in de ring moet. Tom van 't Hek, hockeycoach Oranjevrouwen, in HP-De Tijd: „Tuurlijk kun je ook 'lui'of 'klootzak roepen bij zo'n nette sport als hockey. Al die keurige I types langs de lijn schrikken daar echt I niet van, die roepen 1 dat thuis toch ook. Tom van 't Hek in HP-De Tijd: 1 „Een type als John I de Wolf, die het met 1 zijn beperkte imago I moet hebben van zijn imago als neer- I haler, is absoluut onbestaanbaar in het hockey. j Hockey is een kleine I wereld, dus als jij drie keer iets geflikt hebt in een I wedstrijd, kom je op een geveven moment het clubhuis niet meer I binnen. Word je straal gene geerd." 1 Tom van't Hek in HP-De Tijd: I „Ik heb lang geklooid in mijn le- I ven en eindeloos over mijn stu- I die gedaan. Ik had altijd een I goede reden: mijn hockeycarriè- re. Maar dat was natuurlijk ook een erg voordelige smoes, want intussen zweeg ik maar over dat ik was wezen stappen, dat ik ook hield van lekker lol maken. Tom van 't Hek in HP-De Tijd: „Ik onderschrijf dat hockey een heel elitaire sport is. Ik zal er nooit ingewikkeld over doen: ik kwam uit een Goois gezin waar iedereen hockeyde. Het was ge woon zo. En ik speelde al zo'n vijftien jaar voordat ik zag: goh, er zijn toch wel veel rare mensen die aan hockey doen. Hockeycoach Tom van 't Hek inHP/DeTijd: „Ik was een ontzettende fan van de Rolling Stones, totdat ik las dat Mick]agger vooreen concert een bepaald merk bronwater wilde dat ook nog eens op de juiste temperatuur geserveerd moest worden. Ik heb twee jaar de Stones nipt kunnen draaien. Dat bedoel ik nou. Zo is het ook met sport: sport is volledig ge materialiseerd door sponsors, door aangemeten kapsones. Tom van 't Hek in HP-De Tijd: „Ik weet nog dat er een me vrouw was, die zei: 'Er komt een Russisch team en we moeten voor overnach ting zorgen. Het beste leggen we ze maar in de kleedkamers neer, want die Rus sen zijn toch niet zo veel ge wend'. Tom van 't Hek in HP-De Tijd: „Ik ga straks het Nederlands da- meshockeyelftal coachen en ik ga mensen teleurstellen. En ik weet dat daar nu langs de lijn maïskoeken worden uitgedeeld, of van die pakjes Extran, maar die onzin gaat eruit als ik kom. Ja, dat scheelt een sponsor, ho pelijk. Tom van 't Hek in HP-De Tijd: „Dat volgzame is wat mij het meest irriteert in vrouwensport Dus als je zegt te gen een hockeyster: 'Je kunt ook wel eens buitenom gaandan moet je oppassen dat ze de volgende der tien weken niet al léén maar buitenom gaat. Hoe ik dat als coach oplos, is moei lijk uit te leggen. Ik ga er in elk geval niet op een CDAachtige manier omheen. NOS-versIaggever Eddy Poelmann tij dens Ajax-AC Milan, op het moment dat Peter van Vossen invalt: „Van Vossen komt erin om nog wat zout in de Italiaanse mine strone te wrijven. Feyenoord-clubman in hart en nieren Fred Blankemeijer in De Volkskrant: „Laatst, dat toernooitje voor ver standelijk gehandicapten, alle trainers waren er, of ze nou Van Gaal heten, of Westerhof van Groningen, iedereen was er, be halve Willem. Niemand kan Willem veranderen, maar het zou fijn zijn als hij ook daar eens komt of gaat kijken naar de C-tjes en de B-tjes. Ik zeg niet dat 'them niet interesseert, hij heeft er best belangstelling voor, maar hij heeft nog veel meer be langstelling voor zijn eigen ge zin. Ik neem het 'm niet kwalijk, maar ik vind het wel jammer. Atletiek-trainer Frans Thuys in De Volkskrant: „Er loopt een coördinator huis vrouwen bij de KNAU, een coör dinatorhuismannen in de stress, een coördinator voor kinderen met aa npassingsproblemen maar er is niemand die gewoon keihard de topsport beoordeelt en daar fatsoenlijk mee om gaat." schappen skiën van 1997 in Se- strière in de avonduren wordt gehouden. De eerste manche wordt zater dag 26 november, als de slalom in het Italiaanse plaatsje op het programma staat, om 18.30 uur en de tweede om 20.30 afge werkt. Normaliter worden ski wedstrijden in de ochtenduren gehouden omdat de deelne mers dan verzekerd zijn van het beste licht. Maar door de toene mende belangstelling van de te levisie zijn races in de avondu ren aantrekkelijker. Skiën op 'prime-time' betekent meer kij kers en daardoor meer interesse voor de sport, zo redeneren de televisiemakers en organisato ren in Sestrière. Blikvanger in het experiment is Alberto Tomba, drievoudig gou den medaillewinaar op de Olympische Spelen. I let Itali aanse publiek aanbidt 'Tomba la Bomba'. „Natuurlijk hebben we ons laten beïnvloeden door de wensen van de televisiema kers", geeft pers-chef Berruti grif toe. „We zijn benieuwd naar de reacties van de skiërs." Als basketballer was Michael Jordan de beste van de wereld, als professioneel honkballer verwierf hij slechts hoon. Toch blijft de Amerikaan zijn nieuwe carrière, waaraan hij vorig jaar begon, uiterst serieus nemen. Om zijn spel te verbeteren en met name zijn slaggemiddelde op te vijzelen gaat 'Air' Jordan in Florida instructielessen ne men bij het opleidingsinstituut van zijn club, Chicago White Sox. Het afgelopen jaar kwam Jordan uit in de AA-league voor Birmingham. De NTTB is in de markt voor de Eu ropese kampioen schappen tafeltennis in 1998. Volgens topsportmanager Ton van I lappen heeft tot nu toe al leen Nederland zich kandidaat gesteld voor de organisatie van het toernooi. De Europese tafel- tennisunie (ETTU) beslist ver moedelijk volgend jaar tijdens de WK in China over de toewij zing van de EK. De NITB is ook al in de race voor de Europese Top Twaalf in 1996. Daarover beslist de ETTU in oktober. Het individuele toernooi voor de beste twaalf mannen en vrou wen op de Europese ranglijst wordt in het geval van toewij zing aan Nederland waarschijn lijk in Eindhoven gespeeld. HVV blijft aan winnende hand iNDBALMEDEWERKER (De vrouwen van HW '70 heb- in de regionale tweede klas- ook in de vierde wedstrijd tun blazoen ongeschonden ge- jhouden: 14-6. Treffers bood werwoede tegenstand, maar vimoest halverwege de tweede rs flielft toch het hoofd buigen voor gde breakouts van de Voorscho- gdtense ploeg. In die breakouts ^peelde keeper Aimee Visser t 4met haarscherpe passes een [hoofdrol. n Auke van Hinten is er in ge slaagd om een eenheid te sme- •d(den die plezier in het spelletje stl heeft. Door die spelvreugde is ,0IHW lastig te kloppen. Dat on- jgidervond Treffers gisteren. Mo- jnica Zeeuw toonde met zes doelpunten aan hoe gevaarlijk zij is. Voor HVV scoorden verder Anneke Gijsman (3), Bettina Lamboo (3), Nina Krosschell en j0l Aimee Visser. In dezelfde klasse verloor Rijnstreek, zonder de gebroe ders Wim en Gerard Rijn, van d^HVC: 12-16. Voor Rijnstreek scoorden Mark Stigter (4) en IdAndré van Rijn (4), Sjaak van yder Vlies (3) en Bas van Rijn. I In de eerste klasse leken de J vrouwen van Oase op de winst af te gaan tegen EHC. Het werd echter weer een nederlaag: 7- 10. Voor Oase scoorden Anita van der Poel (3), Marlies van Stipdonk, Wilma van Hees, Wendy Hoogenboom en Maai ke Rotteveel. De mannen van .Saturnus treden niet meer met het eerste team in de veldhand- L|bal competitie aan. De oorzaak in de absentie was mede het niet door Saturnus kunnen le veren van arbiters. Toen daarbij duidelijk werd dat er ook geen representatief team kon worden gevormd was de beslissing sim pel: terugtrekken van het eerste team. De selectie bereidt zich nu door het spelen van een oe- t >j fenwedstrijden voor op de zaal- i M competitie. Met de terugkeer n4van Nico Mooren van Hermes t| en de entree van Paul Timmer- ic|mans van de eerstedivisiopist ;s( Volendam maakt Saturnus kans ie! op promotie naar de eerste divi- t sie. OOSTELBEERS Ronald van der Tang is nog steeds goud waard voor Swift/Casba. Mede dankzij de vierde plaats van de Voorhouter in de Om loop van het Zuiden schoven de Leidse wie- leramateurs de clubcompetitie in Oostel- beers zaterdag op naar de tweede plaats in het eindklassement. Van der Tang moest na 160 kilometer alleen winnaar Wietse Veen- "stra, Jos Schipper en Jeroen van Happen la ten voorgaan. De IJsselstreek werd afgete kend winnaar van de clubcompetitie. De junioren Wouter van der Linden (Lis- se) en Lennard van Harskamp (Noord wij- kerhout) reden twee keer in de prijzen. Van der Linden klasseerde zich in de Omloop van het Zuiden als dertiende, Van Hars kamp als 26ste. Gisteren waren de rollen omgedraaid. Van Harskamp beëindigde het criterium van Hoogerheide als zevende en Van der Linden werd veertiende. André van der Reep greep met zijn tweede plaats net naast de overwinning. Gisteren bereidde een Swift-ploeg zich in Wijde Beemster bij het Zilveren Molentoer- nooi voor op het nationale kampioenschap tijdrijden voor clubteams. Zonder Richard van Kempen, die aan een steenpuist moest worden behandeld, klasseerde de gehaven de Leidse ploeg zich als zevende. Slechts Etienne Vergeer, Hans van Leeuwen en Mi- quel van Kessel haalden de eindstreep. Mark Varkevisser, die lek reed, Robin van Kessel en Vital Timmermans zijn volgende week in Almere naast dit trio van de partij op het NK. Warmonder Pascal Vergeer legde samen met Van der Ven in Franeker beslag op de derde plaats in de koppeltijdrit van Fries land. Voor 48 kilometer had het duo 1.06.35 nodig, 35 seconden meer dan de winnaars Boeve en Wolfkamp. Wat als een grap begon, draaide uit op een heuse relatie. Het overkwam Robèrt Misset, journalist van Het Pa rool, tijdens het Europees kam pioenschap van 1992 in Stuttg- part. Na afloop van het door Bet- tine Vrieskoop gewonnen toer nooi verzamelde een legertje journalisten zich in de buurt van de Russchische topper Ele na Timina, niet in de speelzaal, maar bij de dansvloer van een in het spelershotel gelegen dis cotheek. Het vertier van Missets collega's ten spijt, moet hij al leen maar aan Timina hebben gedacht. Over een wedden schap van 35 Duitse marken om Timina te verleiden hoefde de gebrilde journalist niet lang na te denken. „Het was met Nor- bert Klein Heerenbrink", herin nert Misset zich meteen. „Hij dacht dat ik haar niet ten dans durfde te vragen. Nou, dat heeft-ie verkeerd gedacht." De romance tussen beiden (Misset: „Ik heb haar nog even in Barcelona tijdens de Olympi sche Spelen gezien") leidde drie maanden geleden tot een hu welijk met Bettine Vriesekoop als stralende getuige. „Bettine en Elena zijn niet alleen eikaars rivalen, maar ook goede vrien den geworden. Ze zien elkaar niet alleen op de centrale trai ningen in Utrecht, maar gaan ook veel met elkaar om. Boven dien hebben ze samen al een clinic (demonstratie) in Monni kendam achter de mg. Timina is gek op grote steden als Am sterdam, is gek op theater en leest veel boeken. Aan een cur sus Nederlands begint ze snel. De rivaliteit kwam pas aan het licht tijdens het EK in Zweden (1990), nadat Timina eerder op de Open Duitse ook al net van Vriesekoop had verloren." De romance was zilveren-me daillewinnares bij het EK in Bir mingham, Gerdie Keen, niet ontgaan. De Randwijkse, als full-prof in dienst bij HAIGA/Treffers, trok vorig jaar Kerstmis aan de bel om de Rus sische topverdedigster naar Kla- zienaveen te halen, uiteraard met steun van geldschieter Jan Kuyl. De transfer van Timina van de Engelse landskampioen Grove naar Treffers, alsook de komst van Vriesekoop naar Den Helder heeft de competitie flink opgewaardeerd. Misset: „Het is een hele ervaring voor de vrou wen die in de competitie spe len. Want wanneer spelen ze nou tegen een verdedigster? In Rusland zie je heel veel verde digsters, maar dat is daar een traditie, die \yij niet meer ken Een weddenschap na een tafeltennistoernooi bracht Elena Timina en Robèrt Misset bij elkaar. nen. Bij haar voormalige club Grove spelen drie verdedigsters (Lisa Lomas en Andrea Holt), die met gemak kampioen van Engeland werden. Dat zegt ge noeg." Of de 25-jarige Timina bij haar kersverse club De Treffers in houd genoeg heeft om de herfsttitel te veroveren, valt nog te bezien. Al is de noordelijke club, onlangs met de debute rende Timina winnaar van de NTTB beker, met Gerdie Keen op papier wel favoriet. Afgelo pen zaterdag maakte de Mosko- viete in Katwijk haar debuut in de eredivisie. Met manlief Mis set als aandachtige toeschou wer. Het gepromoveerde Rijnsoever moest een gemakke lijk kluifje worden. Dat werd het uiteindelijk ook door middel van een verwachte 10-0 over winning. De even ambitieuze als nuchte re Katwijkse club, dit seizoen puur spelend voor handhaving, was daarbij een goede gastheer. Al was dat - met twee Europese toppers in huis - aan het gerin ge toeschouwersaantal niet te merken. Dat kwam 'de ploeg van Misset' achteraf goed uit. Want terwijl Keen soepel bezig was om de stand naar 6-0 te til len, stuurde Timina maatje Schoonewille de zaal uit met de woorden: „Are you next, come on warming-up." Dat voelde zij goed aan, want de sterkste troef van Rijnsoever, Maroesja Bonsen, pas 18 jaar, was bezig met het schrijven van een thrillerachtig scenario. In de zevende partij maakte zij eerst het leven bijna zuur van Schoonewille en liet zij vervol gens in de negende partij het Russchische hart van Timina bijkans op hol slaan. Het Kat wijkse talent speelde met haar forehand-spin vlijmscherp, koesterde in de derde game een verdiende 15-12 voorsprong, maar ontbeerde op dat moment de steun van het publiek. Na 17-17 gooide Timina echter alle remmen los en sjokte na 21 -18 met een bleek vertrokkken ge zicht van het centrecourt om even bij te komen van de schrik. Misset - Elena steeds quasi af standelijk Timina noemend - „Ze is heel negatief voor zich zelf. Want als ze zou verliezen, dan denkt ze hoe het team, het publiek en de pers erop zouden reageren. Bovendien was het voor haar de vraag: houden ze de bal op tafel of niet. Ze moet zichzelf steeds wakker schud den. Maar dit zal haar wel vaker overkomen", aldus Misset. 'Eind goed al goed', lijkt ook het credo voor de NITB. Want in de nabije toekomst is het niet on denkbaar dat Timina en de NITB tot elkaar kunnen ko men.„In elk geval speelt ze met het Russchische team, Eurpees kampioen, tot en met de Olym pische Spelen van 1996 in At lanta. Daarna zou ze eventueel het Nederlandse team op weg kunnen helpen naar Sydney 2000." Met dank aan Robert Misset. KATWUK RON HOOGENDAM De Italiaanse winter sportplaats Sestrière gaat de jaarlijkse wereldbekerwedstrijd slalom dit seizoen heel anders aanpakken. Voor het eerst heeft de race 's avonds plaats. De baan wordt verlicht door een arsenaal lam pen. Bevalt het experiment, dan is de kans groot dat ook de sla lom op de wereldkampioen Aloys Goossen leidt de regendans tijdens de kletsnatte wielerronde van Voorhout. De renner van Swift/Casba zou later, net als ploeggenoot Re- né van derSalm, afstappen. NoordwijkerTon van Duyvenbode was zaterdagmiddag uiteindelijk de beste B-amateur. Hij sprong in de laatste omloop weg, waardoor hij de plaatselijke favoriet Rob Roskam van de overwinning afhield. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21