Leidsch Dagblad Carter voorkomt invasie op Haïti SPERZIEBONEN EN RUNDERVINKEN. Oud-toptennisser Gerulaitis dood Cheryl Klesser (2) is terug bij vader September natste op afbetaling maand sinds eeuw Produktiehal MEOB gaat in vlammen op BEL: 071-128030 Koninklijk onderonsje bij herdenking GOED NIEUWS MAANDAG 19 SEPTEMBER 1994 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40572 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Meerlingen 3 Het lijkt allemaal heel leuk, maar er zijn heel wat relaties die de komst i van een twee- of drieling niet overleven. I Zweden 1 De Zweden hebben 1 gekozen voor behoud I van de welvaartsstaat. De linkse oppositie won de I parlementsverkiezingen. 'Sound of Motown' yt 'The Sound Of Mo- I town', de Neder- I landse musical, plakt The Supremes en West Side I Story aan elkaar. Militaire junta akkoord met aftreden op uiterlijk 15 oktober De gewelddadige Amerikaanse invasie van Haïti is van nacht op het allerlaatste moment afgelast. Terwijl vlieg tuigen met duizenden Amerikaanse parachutisten al on derweg waren naar Haïti, wist een delegatie onder leiding van ex-president Jimmy Carter de leden van de militaire junta zover te krijgen om op te stappen. Uiterlijk op 15 oktober zullen zij aftreden en plaats maken voor de geko zen president Jean-Bertrand Aristide. washington wans de bruun correspondent Duizenden Amerikaanse solda ten zouden vanmiddag toch in Haïti aan land gaan. Niet langer om er de junta met geweld af te zetten, maar om de orde te handhaven totdat Aristide vanuit zijn ballingschap in de VS is teruggekeerd. Verwacht wordt dat de soldaten nu niet op tegenstand zullen stuiten, en vooral een politietaak zullen krijgen. Ook zullen zij zeker moeten stellen dat de leiders van de junta zich aan hun deel van het akkoord houden. Dat akkoord kwam na twee dagen van intensieve gesprek ken tussen de leiders van de junta en de delegatie van Car ter, die verder bestond uit de ex-chef van de defensiestaf, ge neraal Colin Powell en de De mocratische senator Sam Nunn, voorzitter van de defensiecom missie uit de Senaat. Het was op het nippertje, want president Clinton had al opdracht gege ven aan soldaten van de 82e luchtlandingsdivisie om naar Haïti te gaan. Zij waren al in de lucht. Volgens bronnen in Washing ton en Port-au-Prince zwichtte juntaleider luitenant-generaal Raoul Cédras toen hij besefte dat de invasie niet meer te ver mijden viel. Hij zette zijn hand tekening onder een akkoord dat hem tot 15 oktober aan het be wind laat. Hij bedong wel dat het Haïtiaanse parlement voor die tijd amnestie zal afkondigen voor alle militairen die bij de staatsgreep van 1991 en het daarna volgende bewind be trokken zijn geweest. Het was een groot buiten lands-politiek succes voor presi dent Clinton, die zo op een eer volle manier kon afzien van de zeer omstreden invasie en toch zijn doel bereikte. Hij heeft veel te danken aan ex-president Jim my Carter, die andermaal zijn reputatie als bemiddelaar in ho peloze conflicten eer aandeed. Een ruime meerderheid van de Amerikanen en het Congres wa ren tegen een invasie. Een stemming tegen dë invasie in de Senaat zal nu waarschijnlijk niet doorgaan. Een zeer opgeluchte Clinton zei vannacht in een tv-toe- spraak 'dat de dictators hebben Sperziebonen, 500 gram Rundervinken, kilo 15.90 100 gram JS5" Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 24 september a s. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. new york »rtr De politie van Long Island (New York) heeft gistermiddag de voormalige tennisvedette Vitas Gerulaitis dood aangetroffen in de woning van een vriend. Het lijk van de veertigjarige Ameri kaan werd rond 15.00 uur in de slaapkamer gevonden. Volgens de politie was Gerulaitis al ruim 24 uur eerder overleden. Er zijn vooralsnog geen aanwijzingen die een misdrijf doen vermoe den. De doodsoorzaak wordt pas vandaag bekendgemaakt na een lijkschouwing in het zieken huis. Gerulaitis werd op 26 juli 1954 in de buurt van de Ne- wyorkse wijk Brooklyn geboren. Zijn vader Vitas was een oud- kampioen in zijn geboorteland Litouwen. Zijn zus Ruta maakte vele jaren deel uit van het inter nationale tenniscircuit. Zelf be haalde Gerulaitis 27 titels in het enkelspel en negen in het dub belspel, waaronder dat van Wimbledon in 1975. Tussen 1977 en 1982 behoor de hij tot de beste tien spelers van de wereld. Zijn hoogste no tering op de ranglijst was de vierde plaats eind jaren zeven tig. In 1977 won Gerulaitis, die bekend stond om zijn slag kracht en grote inzet, de Open Australische titelstrijd. Bij de andere drie Grand Slam-toer- nooien bereikte hij ooit de laatste vier of de finale. Na zijn actieve loopbaan werkte Geru laitis onder meer als verslagge ver bij de televisie. Vitas Gerulaitis. foto anp De Holland acht (mannen) is in de laatste finale van de WK roeien in Indianapolis tweede geworden. Een felle eindsprint was net niet meer voldoende om het leidende Verenigde Sta ten te achterhalen. Het verschil bedroeg nog geen meter. Ne derland veroverde in deze we reldtitelstrijd in totaal vier me dailles: goud voor de vier zon der stuurvrouw, zilver voor de mannen-acht en lichte skiffeuse Laurien Vermulst en brons voor de vier met stuurman. In de eerste klasse A van het zaterdagvoetbal ging maar één wedstrijd door. Noordwijk deed goede zaken door het nog punt loze Heerjansdam met 5-1 te kloppen. Op zondag ging Al- phense Boys met grote cijfers onderuit tegen Holland: 6-1. erkend dat het in hun belang en dat van het volk van Haïti is om af te treden'. Het Haïtiaanse parlement, dat al een jaar niet bijeen is geweest, zal nu opge trommeld moeten worden om snel een amnestiewet aan te ne men. Tot dan blijven de gene raals aan het bewind, maar zij zullen onder zware controle staan van de ongeveer 15.000 Amerikaanse soldaten die van daag aan land gaan. Die krijgen versterking van enkele honderden soldaten uit Caraïbische landen. Over enkele maanden zal de Amerikaanse strijdmacht plaatsmaken voor een VN-vredesmacht, bestaan de uit 6000 soldaten uit 25 lan den, waaronder Nederland. De VS leveren daaraan 3000 solda ten. Clinton zei dat er geen wraak, geen geweld en geen vergelding zal zijn tegen de aan hangers van de junta. „De machtsoverdracht zal nu veel eenvoudiger kunnen verlopen", zei hij. Toch waarschuwde Clinton voor de risico's. „Er blijft een kans op geweld", zei hij. Maar de omstandigheden voor de Amerikaanse troepen zullen nu veel gunstiger zijn. „In elk geval creëert dit een goede basis voor de terugkeer van president Aris tide." Pagina 2: Jimmy Carter: vrede stichter. Optreden rond Haïti perfect blufpoker. Brutale dief aangehouden na klopjacht katwuk/rijnsburg» De politie in de Bollenstreek heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag na een wilde klopjacht een 30-jarige Katwijker aange houden op verdenking van autodiefstal en inbraak. Eerder op de avond had de politie een 17-jarige Leiderdorper en een 23-jarige Leidenaar in de kraag gevat die medeplichtig zouden zijn aan de diefstal van een au to. De politie kwam de mannen op het spoor toen een agent aan de Biltlaan in Katwijk een auto bestuurder zich nogal opvallend zag gedragen. Na controle van het kenteken bleek de wagen kort daarvoor in Leiden te zijn gestolen. De Leiderdorper werd vervolgens aan de Van Houten laan in Katwijk aangehouden, net op het moment dat hij sa men met de Leidenaar was uit gestapt. De 23-jarige bewoner van de Sleutelstad wist aanvan kelijk na een worsteling te ont komen, maar hij werd enige tijd later aan de Waterboslaan in Rijnsburg gearresteerd. De 30-jarige Katwijker wist vooralsnog uit handen van de politie te blijven, totdat er een melding binnenkwam over een inbraak in het Katwijkse Rijnsoever. De verdachte ging daarbij volgens de politie hondsbrutaal te werk en ver dween vervolgens in de auto van de bewoners. Na een wilde achtervolging kon hij uiteinde lijk worden gearresteerd. Nog geen abonnee? arnhem» Prins Charles en koningin Beatrix woonden de herdenking van de operatie Market Garden bij op de Airborne begraafplaats in Ooster beek. De viering verliep niet helemaal zonder problemen. De 73-jarige Britse veteraan Bill Kimpton raakte gistermiddag ernstig gewond toen hij na een geslaagde sprong weer naar beneden ging bij het vliegveld Teuge in Apeldoorn. Hij is met verschoven rugwervels opgenomen in een zieken huis. Pagina 2: Publiek herdenkt massaal Slag bij Arnhem. foto reuter jasper juinen HET WOORD IS AAN Advertentie Man, zo trouw als een hond, zoekt vrouw om in te bijten. VANDAAG Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen Info Leidato Programma's Regio RTV Show - Sport VANDAAG OOK LEVEN EN WONEN PAGINA 7 HET WEER Verwachting van het KNMI voor morgen. Perioden met regen Veel bewolking en perioden met regen. Minimumtemperatuur rond 9 graden, middagtemperatuur on geveer 15 graden. Matige zuid oostenwind, rond kracht 4. Vakantiereizen enschede gpd beets-de bilt anp-gpd haarlem john schoorl De tweejarige Cheryl Klesser uit Haarlem is terecht. Vrijdag avond werd de 51-jarige Bever- wijker, opa van het kind, aange houden in het Duitse plaatsje Kevelaer. Hij verbleef daar in een vakantiehuisje samen met Cheryl. Opa had begin juli het kind meegenomen en was sindsdien spoorloos. Cheryl werd vrijdagnacht in Duitsland teruggeven aan haar vader, Hans Klesser. De 51-jarige grootvader zit in afwachting van zijn uitlevering naar Nederland nog vast in Duitsland. Al eerder was politie en justi tie de voortvluchtige grootvader op het spoor. Na enkele tips werd een inval gedaan in een huis in Spijkenisse. Daar bleek de 51-jarige grootvader echter net verdwenen te zijn. Sinds een week zou de opa met Cheryl in een vakantiehuisje in Kevelaer vertoeven. Toen na onderzoek was vastgesteld dat grootvader daar inderdaad ver bleef, werd door de officier van justitie in Haarlem om aanhou ding en uitlevering van de ver dachte verzocht. Hoe justitie uiteindelijk de opa op het spoor is gekomen, wil persofficier M. Heutink niet zeggen. Op het moment, vrijdag avond, dat de kleine Cheryl sliep, zijn de Duitse agenten het huis binnengevallen en is de opa aangehouden. Omstreeks 11.00 werd vader Hans Klesser gewaarschuwd. Samen met zijn advocaat en zijn moeder reisde hij af naar Kevelaer en vond in een bed zijn dochtertje. Volgens de 30-jarige Haarlemmer ver keert het meisje in goede ge zondheid. Al maanden duurt de touw trekkerij om de tweejarige Cheryl. Eind april verdween de ex-vrouw van Klesser met het kind. Toen in juli werd afge sproken dat Cheryl terug naar haar Vader zou gaan, verdween zijn voormalige schoonvader met het kind. Onlangs bepaalde de Haarlemse rechtbank dat Cheryl aan Hans Klesser terug gegeven moest worden. Al eer der was het meisje door de rechtbank aan de Haarlemmer toegewezen. Voorlopig ontkent M. Heutink dat behalve de 51- jarige opa er nog meer mensen betrokken waren bij de ontvoe ring van het meisje. Er zijn in ieder geval geen andere aan houdingen verricht. 1994 zal waarschijnlijk niet al leen de geschiedenis ingaan als het jaar met de heetste maand sinds eeuwen, maar ook als het jaar met de natste maand van de afgelopen eeuw. Met nog bij na twee weken te gaan is in Wa terland al bijna 200 millimeter regen gevallen. Het huidige re cord stamt uit 1974, toen in één maand 204,5 millimeter regen viel. De enorme regenval heeft vooral in het gebied tussen Em merend en Hoorn voor miljoe nen guldens schade aangericht. Vele hectaren kool, uien en wortelen kunnen niet meer worden geoogst, leliekwekers spreken over tienduizenden guldens verlies per hectare en tientallen bedrijven en wonin gen zijn ondergelopen. De grootste nood is echter voorbij. I let water zakte gister avond één tot twee centimeter per uur waardoor het gevaar voor grotere overstromingen is geweken. Hel maalverbod in de Schermerboezem is sinds gis termiddag vijf uur opgeheven. Hierdoor kan het water weer worden uitgeslagen op de boe zemwateren als ringvaarten en het Noordhollands Kanaal. De toestand in het weekeinde is kritiek geweest. Op sommige plekken reikte het water tot aan de kruin van de dijken van ring vaarten en dreigde de polders in te stromen. Op vele plaatsen is met man en macht gewerkt om het water bui Jen de deur te houden. Dat lukte niet overal. Onder meer bij Heerhugo- waard, Schagen, Tuitjenhorn, Waarland en Warmenhuizen zijn tal van landerijen onder vijf tot tien centimeter water gelo pen. Het natte weer heeft er in Hillegom toegeleid, dat de ker mis met één dag is verlengd. Het publiek liet hel de afgelo pen dagen massaal afweten. Op vrijdagavond werden de exploi tanten bovendien geplaagd door een zware stroomstoring. Burgemeester J. Hermans be sloot daarop, toestemming te geven voor verlenging. Pagina 3: Zandzakken, kruiwa gens en koffie redden De Wou- Binncnkort kunnen niet alleen auto's en wasmachines op afbe taling worden gekocht, maar ook vakantiereizen. Mavu Fi nanciering in IJsselstein begint er in januari al mee, terwijl Arke Reizen het nog aan hel uitpro beren is in Rotterdam-Zuid. Volgens 1. van de Ridder van Mavu, die het gespreid betalen van vakanties samen met de I)i- rektbank gaat aanbieden, heb ben de reisbureaus positief ge reageerd. Hij zegt dat de erva ring leert dat nu al veel consu menten hun reizen financieren met een doorlopend krediet of een persoonlijke lening. Arke wil hel vakantiekrediet eerst goed testen alvorens het samen met een bank concern wijd aan de consument aan te bieden. Er loopt een proef in Rotterdam-Zuid. Kok beveelt kerkdienst aan bij leden van Tweede Kamer den haag» gpd Premier Wim Kok heeft zijn be windslieden informeel verzocht om morgenochtend in de Grote Kerk in Den I laag de traditione le oecumenische kerkdienst voorafgaande aan de Prinsjes dag-activiteiten bij te wonen. Het feit dat er geen christen-de mocraten meer in het kabinet zitten was een extra reden voor Kok om ministers en staatsse cretarissen attent te maken op de kerkdienst. Hun afwezigheid zou immers twijfel kunnen doen onstaan hij Koks belofte dat zijn kabinet 'voor alle men sen' wil zijn. Eerste vice-premier Dijkstal heeft al positief gereageerd op het verzoek van Kok. In tegen stelling tot voorheen, toen hij nog voor de WD in de Tweede Kamer zat, zal hij ditmaal de kerkdienst wel bijwonen. Twee de vice-premier Van Mierlo komt niet naar de traditionele Prinsjesdagdienst. Hij heeft overigens geen principiële be zwaren tegen het traditionele uur van bezinning voor be windslieden en parlementariërs. I.ciYUch Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. T Ja, dat is goed nieuws i Dus neem ik i nu een abonnement, i I Voorletters:m/v I Adres: I I Postcode: I J Plaats: lel: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste 2 weken I betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch I 29,30) j Per kwartaal via acceptgiro 85,55) I automatisch 84,55) Nr. bank/giro: oegstgeest dorith ligtvoet Bij een brand in het complex van het Marine Electrisch en Optisch Bedrijf (MEOB) aan de Haarlemmerstraat- weg in Oegstgeest is zaterdagavond een produktiehal in vlammen opgegaan. Het ging om een galvanisatiewerk- -plaats waar onder meer wordt gewerkt met zuren en lo gen. Hoewel flinke rookwolken in de richting van Haas- wijk en de Morsebelpolder dreven, is volgens de brand weer geen gevaar voor omwonenden geweest. De wacht van het marinecomplex ontdekte de brand rond zes uur 's avonds. Vermoedelijk is het vuur in de kelder of op de begane grond in de werkplaats ont staan. Daar werden allerlei materialen ontvet om daar na een koper- of chroombad te ondergaan. De loods was pas vier maanden oud. De brandweer van Leiden was al snel met groot ma terieel ter plaatse. Omdat de Oegstgeester collega's toe vallig voor een brandweerwedstrijd elders verbleven, schoot het Leidse korps te hulp. Later hebben ook de korpsen van Sassenheim, Katwijk en het in allerijl te ruggekeerde korps van Oegstgeest assistentie verleend. Hoewel het vuur zich beperkte tot de loods, had de brandweer uren nodig om het onder controle te krij gen. „In de hal bevonden zich bijvoorbeeld veel baden met zuur", aldus commandant van dienst C. van der Meyden. „Als je daar water op spuit, ontstaat warmte die je weer met andere middelen moet bestrijden." Door de forse wind dreigden giftige dampen naar Haaswijk en de Morsebelpolder te waaien. Vooral nadat na half tien 's avonds ook het isolatiemateriaal in de wanden van de loods begon te smeulen. De brandweer heeft voortdurend metingen verricht naar de dosis ge vaarlijke stoffen. Door te werken met waterkanonnen en gebruik te maken van schuim- en bluspoeder, hield de brandweer vuur en dampen onder controle. Het Hoogheemraadschap van Rijnland controleerde de kwaliteit van het boezemwater. In het water werden eveneens geen hoge concentraties gevaarlijke stoffen aangetroffen. Pas om twaalf uur had de brandweer het vuur geheel onder controle. P R. I logendoorn, directeur van de MEOB, is flink ge schrokken van de brand. In de 25 jaar dat hij bij het marinebedrijf werkt, heeft hij niet eerder meegemaakt dat een van de gebouwen in vlammen opging. Het is hem nog een raadsel hoe de brand kon uitbreken. Het gebouw voldeed, ook volgens de brandweer, aan alle ei sen. „De technische recherche van de marechaussee zal dan ook moeten onderzoeken hoe de brand kon ontstaan", zegt Hogendoorn. Ook naar de omvang van de schade wordt een onderzoek ingesteld. Het werk in de galvanisatiewerkplaats wordt voorlopig uitbesteed. mrriop. //miler potl/rftH Of bel 071 -128030

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 1