i Sport Kromme zet twee spelers uit selectie SÉÉ tM Goud voor Hollands welvaren Noordwijk kan weer lachen na regendans sHakenkruis uitgegraven in hoofdveld Telsar Regen is spelbreker NK-tennis Bos niet bang _)AAI NDAG 19 SEPTEMBER 1994 {iff WILLEM SPIERDIJK. 071 -356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER, 071 -356463 - meiers zoeken steun bij de WCS jtterdam marcel van der kraan Ie relatie tussen Willem van Hanegem en een deel van jelersgroep van Feyenoord is ernstig verstoord geraakt oor de maatregelen die de trainer heeft genomen na de ranprestatie van zijn elftal in de Europa Cup. van Studio Sport en RTL vrij dagavond van repliek gediend en dat was hem niet bevallen. De spelers verweten Van Hanegem dat zij uit de krant moesten vernemen welke maat regelen hij voor hen in petto had. „Hij moet dat tegen ons vertellen en niet tegen journa listen", vond Regi Blinker, die overigens niet buiten het elftal werd gezet door Van Hanegem. Witschge en Taument werden dat dus wel. Zij moesten dat za terdag lezen op een briefje dat in de kleedkamer was opgehan gen. „Over het waarom is met ons namelijk met geen woord gerept", aldus Taument. „We zaten niet eens bij de eerste zes tien. Zo'n conflictsituatie heb ik nog niet eerder meegemaakt. Dat is dan ook de reden dat ik advies wilde inwinnen bij de WCS. Ik wil er op dit moment ook niet te veel woorden aan vuil maken. Ik moet keihard trainen en proberen weer in beeld te komen. Zo simpel ligt het". Taument gaat er net als Wit schge vanuit dat hij woensdag avond ipet hoeft mee te reizen naar Friesland voor de competi tiewedstrijd tegen Heerenveen. Wie bij Feyenoord niet in de se lectie zit, speelt normaal ge sproken op dinsdagavond in het tweede elftal-. Op de vraag of het duo bereid is morgenavond met de reserves in Arnhem uit te ko men tegen Vitesse 2, wilde Tau ment gisteravond niet ingaan. De sfeer bij Feyenoord is door alle commotie aanzienlijk ver slechterd. Van de vrienden- ploeg, die in de voorbije seizoe nen de sleutel was voor alle suc cessen, was in de afgelopen we ken al weinig meer te zien. De 'd-verslaggever an Hanegem knikkerde het jorbije weekeinde de interna- onals Gaston Taument en Rob fitschge uit de selectie. Voor competitiewedstrijd tegen EC, die pas later werd afgelast, aefden beide spelers niet eens aar het stadion te komen. Wanneer zij wel zullen terugke- n in de selectie heeft Van anegem niet bekend gemaakt. Witschge en Taument heb- en, onafhankelijk van elkaar, un zaakwaarnemer Rob jan- in ingeschakeld. Volgens Rob Titschge is dat niet gebeurd om e WCS-man te vragen een ieuwe werkgever voor hem te oeken. Maar Jansen krijgt dat erzoek wel als Van Hanegem esluit de middenvelder voor ingere tijd naar de tribune te erwijzen. Witschge tekende vorig sei- oen een nieuw driejarig con- :act. „Maar contracten zeggen de voetballerij niet zoveel", ldus de Amsterdammer, die an mening is dat hij voortdu- lend de zwartepiet krijgt toege- choven. „Als spelers en een toach niet goed meer met el- :aar overweg kunnen, is dat een leel vervelende situatie..". De selectie van Feyenoord liende het afgelopen weekein- le twee keer op te draven voor :en training. Zaterdag, de dag iia terugkeer uit Litouwen, ging 'an Hanegem in de kleedkamer jerst uitgebreid de discussie [an met de spelers die er bij lem na afloop van Zalgiris- :eyenoord in de media al van angs hadden gekregen. Blinker, "aument en Witschge hadden ïun coach voor de camera's [J Kreek hoopt op Caen Schumacher blijft Benetton trouw stuttgart Michael Schumacher rijdt ook volgend jaar voor het team van Benetton. Dat verklaarde de 25-jarige Duitser afgelo pen weekeinde in televisieuitzendingen en kranteinterviews. „Voor 99 procent staat het vast dat ik ook in 1995 in dienst blijf van Benetton. Ik heb geen enkel ander contract met welke ren stal ook getekend", verklaarde de teamgenoot van Jos Verstap pen zaterdag voor de Duitse commerciële zender RTL. Het is niet uitgesloten dat Benetton zijn voornaamste troef een aan passing van het contract voor volgend jaar heeft aangeboden. Tennisfederatie verandert regels Hongkong De Internationale Tennis Federatie (ITF) gaat nieu we spelregels invoeren die de sport weer interessant moet ma ken voor het publiek. Zaterdag maakte een woordvoerder van de ITF in Hongkong de veranderingen bekend. Voortaan wordt het materiaal van de ballen aangepast aan de baan. Met het doel het spel te vertragen, zodat de kans voor de toeschouwers op aantrekkelijke rally's groter is. Zo zal op Wim bledon met een zachtere bal gespeeld gaan worden opdat het snelle serve-volleyspel wordt ontregeld. Op het gravel van Rol and Garros daarentegen wordt juist gespeeld met een hardere bal. Amsterdam Michel Kreek, bij Ajax op een zijspoor beland, hoopt nog deze week tot een akkoord te komen met de Franse club Caen. Afgelopen week liep de 23-jarige Amsterdammer stage bij de hekkesluiter van de hoogste Franse divisie, die zaterdag met 1 -0 onderuit ging bij Strassbourg. „Zelf wil ik dolgraag, alleen zijn we er financieel nog niet helemaal uit", liet I&eek gisteren weten. „Ik heb wel begrepen dat Ajax alle medewerking wil ver lenen aan deze transfer." Kreek kan bij Caen, de club van Jerry de Jong, meteen aan de slag. De club staat met drie punten uit negen duels stijf onderaan. „Heel vreemd", aldus Kreek. „Nor maal gesproken is Caen een goede middenmoter. Het rommelt nu ook een beetje binnen de club. De voorzitter heeft gedreigd met opstappen. Toch heb ik een positieve indruk gekregen, ik hoop dat het deze week rond komt." )velsen-zuid kareljansen Onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag op het veld van Telstar een ha kenkruis uitgegraven. Stewards van de club en medewerkers van de gemeente ontdekten het symbool toen zij gisterochtend om tien uur het terrein verken den. Het hakenkruis was wegge werkt op het moment dat de 2210 toeschouwers zich 's mid dags voor de wedstrijd Telstar - FC Den Haag (1-3) meldden. Zij zagen alleen nog een met zand spelers bleken, al dan niet van wege interne strubbelingen, niet meer voor elkaar door het vuur te gaan. Met het verwijde ren van twee Oranje-internatio nals wil Van Hanegem proberen het tij te keren, maar accentu eert hij tegelijkertijd de sportie ve crisis in de Kuip. Mindere periode Gaston Taument erkent dat hij een mindere periode door maakt. „Eigenlijk heb ik elk sei zoen wel even een periode waarin ik m'n vorm kwijt ben. Meestal lost dat zich vanzelf weer op. Vorig jaar kwam ik er ook snel overheen. In Vilnius heb ik onder mijn niveau ge presteerd. Toch doet deze maatregel van de trainer mij pijn. Voor de wedstrijd tegen NEC hoefde ik m'n gezicht niet te laten zien. Toen bekend werd dat het veld blank stond, heb ik maar even met Geert Meijer ge beld om te vragen of ik wel kon komen trainen". Witschge: „Ik kan me voor stellen, dat een trainer wat an ders wil, misschien wel schuldi gen zoekt, het was ook slecht in Vilnius, maar er is een verschil tussen de reservebank en de tri bune. Moet ik als vaste basis speler dan ineens tussen het publiek gaan zitten? Ik heb het idee, dat het in de competitie juist weer begon aan te trekken. Ik heb twee doelpunten ge scoord in de laatste twee wed strijden. Daar ging het dus wel". Voorzitter Jorien van den Herik en directeur Thijs Libregts wensen zich vooralsnog niet te mengen in het conflict tussen Van Hanegem en de betrokken spelers. Het bestuur is van me ning dat de trainer zelf mag be slissen wie hij wel en niet in zijn selectie wil hebben. Thijs Lib regts heeft bovendien al eerder aangegeven dat hij Van Hane gem niet in de wielen wil rijden. Amsterdam De kopgroep van de 18de Dam tot Damloop. Rechts de uiteindelijke winnaar, de Keniaan Charles Omwoyo. (zie verder pagina 23). fotö'ANP WK voor nationale roeiploeg succesvol indianapolis *anp Goud was er nooit. Toch moest het goud worden. En het werd goud. Lippen trilden, brokken schoten in kelen, tranen welden op. Het Nederlandse roeien beleefde zon dag in Indianapolis bij de WK een primeur: goud voor de nationale vrouwen vier zon der. De eerste officiële wereldtitel van Neder landse vrouwen in de open klasse werd om lijst door de zilveren medailles van de Hol land Acht en lichtgewicht skiffeuze Laurien Vermulst in de lichte skiff (haar vierde) als mede de bronzen van het verenigingsteam Nereus in de vier met stuurman. De vier medailles werden gecompleteerd met vierde plaatsen van Irene Eijs in de open skiff, José de Groot/Eeke van Nes in de dubbeltwee, de licht acht en de vrouwen acht. Daarmee was dit WK een van het suc cesvolste aller tijden. In het verleden won Nederland bij de vrouwen alleen een keer goud bij de licht gewichten met Vermulst-Meliesie in Milaan '88. In de open klasse was Ingrid Düs- seldorp in 1972 's werelds beste in het Open EK. Eveneens in het Open EK won de vrou wen vier met stuurvrouw de titel in '73. We reldkampioenschappen zijn er pas vanaf *74. Hollands welvaren werd zondag op Eagle Creek in alle vroegte gevormd door Elien Meijer, Rita de Jong, Femke Boelen en Mu- riël van Schilfgaarde. De oudste helft van de acht met gemiddeld 25 jaar kreeg voor de vier zonder bij de WK de voorkeur van coach Kris Korzeniowski, ondanks dat het jonge deel van gemiddeld 22,5 jaar (Tessa Knaven, Anneke Venema, Tessa Apeldoorn en Seada van den Herik) in Duisburg en Lu- zern twee klinkende overwinningen behaal de in een sterk internationaal veld. In In dianapolis bleek het gelijk van de man die zijn roeisters volgens zeggen „helemaal gek kan krijgen". Hun overmacht in de race over twee kilo meter tegen Verenigde Staten, Duitsland, Roemenië en Australië was enorm. De start van Oranje was knudde. „We lagen stil", herinnerde slag Van Schilfgaarde. „Hope loos was het", zei Meijer. Het goede ritme en de krachtige halen kwamen pas tegen de 1000 meter. „We sprintten of ons leven er vanaf hing", wist De Jong. De vier tegenstanders werden in een lange rush gepasseerd. Bij de finish was het verschil een halve bootlengte. „We had den nog best een snoek kunnen maken", lachte Boelen. De overwinning werd in alle vroegte be haald. De finale vier zonder stond eigenlijk voor zaterdagmiddag geprogrammeerd maar niet aflatende wind dwong de wereld- roeibond tot uitstel. Dit maakte dat de vier Nederlandsen om 5 uur al naast hun bed stonden dm de spieren los te maken op de roei-ergometer. „We hadden al een nacht kunnen slapen met de gouden medaille en een grote biefstuk kunnen eten", stelde de hongerige Boelen. Het uitstel kwam ze niet goed uit, want ze moesten toch ook met de acht presteren en twee WK-finales hardroeien op één dag de den geen goed aan het algemene groepsbe lang. Voor de uitverkoren vier zonder was het winnen van een medaille, liefst goud, een halszaak. De andere helft, zeker zo goed in het voorseizoen zo niet beter, keek toe. „Winnen, dat moesten ze", vond Dilo Kruyswijk de coach naast Korzeniowski. „Ze hebben het mooi gedaan. Maar dub- belroeien, zoals hier, doen we in de toe komst niet meer." De gouden medaille kon niet met cham pagne worden overgoten, want de vier moesten nog in de acht roeien. Gezien de voorwedstrijden was een nieuwe gouden plak onmogelijk, misschien zat er brons in. De ploeg bleef verstoken van een nieuwe huldiging. Roemenië versloeg de oranje vrouwenacht met 1,45 een seconde. Het uitstel van zaterdag zorgde er waarschijnlijk voor dat een tweede medaille vervloog met de wind. De ploeg hield zo een doel voor 1995. Overwinning op Heerjansdam (5-1) brengt ploeg van Bröring omhoog bedekte plek bij de middenstip. De daders hadden de plaggen gras naast het hakenkruis laten liggen. Niemand heeft de verant woordelijkheid opgegeëist van de actie. De gemeente Velsen heeft als eigenaar van het sta dion inmiddels aangifte van 'vernieling gedaan bij de politie. Telstar-voorzitter Evert Jan Meijer sprak van 'een walgelijke handeling'. „Ik weet niet wat mensen hiertoe drijft. We heb ben direct ingegrepen. Maar je houdt er altijd een wrang gevoel aan over." amsterdam rob van der zanden De hal stond verleidelijk dicht bij en het was een kleine moeite om de tennissers bij de nationa le kampioenschappen naar bin nen te sturen. Maar het toer- nooireglement stond geen over dekte wedstrijden toe. En dus was het voor de KNLTB een weck lang dweilen met de kraan open op het gravel van Amstel- park. Afgelopen zaterdag be sloot men om voor het eerst sinds 96 jaar de NK als 'niet ge speeld' te verklaren. Het was een extreem natte week en de regen spoelde de toch al zo weinig aansprekende NK weg richting vergetelheid. Al zal deze trieste aflevering best wel een speciaal plaatsje krijgen in de geschiedenisboeken, bo dewijk Kallenberg, hoofdbe stuurslid van de tennisbond en verantwoordelijk voor het weil- strijdtennis, kon geen kant meer op in de Amsterdamse plassen. „Ik loop toch al weer wat jaar tjes mee, maar zoiets heb ik nog nooit meegemaakt," zegt de competitieleider. „Op zaterdag was er nog niet een single-partij volledig afgemaakt. Toen was het wel duidelijk dat het niet meer zou lukken." Masters De NK is een outdoorevene- ment en de bond wilde aan die status afgelopen week liever niet tornen omdat er ook een 'NK indoor' is. In december wordt dat 'tweede NK', de Mas ters, gehouden. Dat toernooi geldt in de volksmond als de NK indoor, maar Kallenberg zegt dat die naamgeving op de hel ling moet. „Het is gewoon de Masters en helemaal niet de NK indoor, al wordt het dan binnen gespeeld. We hebben gewoon een Masters en een NK. En voor die NK moeten we de regels nu herzien, zodat we in de toe komst eventueel wel naar bin nen kunnen." Afgelopen maandag en dins dag werden de kwalificatie wedstrijden van de NK nog vol gens schema afgewerkt. Maar toen begon de ellende voor het toernooi dat toch al zo worstelt met haar imago, omdat de na tionale toppers (Krajicek, Haar huis, Siemerink, Eltingh) er hun neus voor ophalen. Op woens dag kwamen er een paar potjes af, maar dat kon omdat er twee spelers opgaven halverwege een partij. Vervolgens werd het drie dagen lang wachten, dweilen en sponzen. Een lichtpuntje was dat Kallen berg weinig prijzengeld hoefde uit te keren. In de pot zat 65.000 gulden en daarvan ging slechts een klein deel naar spelers die hun reiskosten mochten verha len op de hond en de tennissers die reeds verloren dan wel won nen in de eerste ronde. „Maar," zegt Kallenberg, „we zijn finan cieel natuurlijk tpch gedujfeerd. We hebben een promodorp ge bouwd, er staan tribunes, de ar biters moeten onderdak heb ben." Ton Al met al heeft het NK dat niet gehouden is toch een ton ge kost. „We hadden een begroting van anderhalve ton, dus je kunt ook zeggen dat we nog een hal ve ton hebben overgehouden," glimlacht de 'Jan Huijbregts' van de KNLTB. Aan recette liep de bond niets mis, want de toegang was gratis. En buiten de vaste sponsors hoefde de tennisbond geen geldschieters teleur te stellen. En dat de tv niet was gekomen, was achteraf misschien ook maargoed. Wel liepen uiteraard ook veel spelers rond met een gezicht als een oorwurm. Som migen wilden via het NK nog punten pakken voor de natio nale ranglijst, want een goede klassering geeft straks recht op deelname aan de Masters, Kal lenberg: „Er staan in het land nog A-toernooien op de agenda. Daar moeten ze die punten dan maar pakken." ARNHEM GPD Vitesse-verdediger Theo Bos is niet bang voor sancties naar aanleiding van zijn slaande be weging richting Maurice Graef in de wedstrijd Vitesse-Roda JC. De Arnhemse verdediger gaf zijn tegenstrever een tik zonder dat het arbitrale trio daarvan iets bemerkte. De televisieca mera's registreerden het voorval echter haarscherp. „Ik deed echt wel iets, maar ik wilde hem zeker niet met opzet slaan", al dus Bos. noordwuk De laatste minuut moest offi cieel nog aanbreken volgens de 'stadionklok'. Maar de door weekte arbiter Veltrop vond Noordwijk - Heerjansdam bij 5- 1 welletjes. Wie niet eigenlijk? De spelers zochten als een speer de warme douche op en de toeschouwers sprintten naar de kantine of hun auto terwijl de zoveelste windhoos en stort regen Duinwetering teisterden. Trainer Ruud Bröring overzag het geheel. Ondanks de winter se elementen moet het in zijn hoofd op dat moment hartje zo mer zijn geweest. Het scorebord straalde, het veld lag er nog al tijd bij als een zonnetje en bla derend in het programmaboek je werd hij ook helemaal warm van binnen. „Kijk eens naar die stand. Ik weet niet hoe ze reke nen met doelsaldo's en verlies- punten, maar ik zet mijn ploeg gewoon bovenaan, kan mij het schelen. We maken effe een sprongetje hoor van de tiende naar de eerste plaats." Dat sprongetje was ook een gedachtensprongetje natuurlijk, want de ranglijst raakte ernstig vertekend door de afgelastin gen. Bröring wist dat ook wel. De coach lachte erom en eigen lijk lachte iedere Noordwijker. De 'regendans' in de badplaats had louter en alleen maar posi tieve dingen opgeleverd. De toeschouwers die voor de aftrap hoofdschuddend de tribunes beklommen (vrijwel alle 'belangrijke' trainers uit de bol lenstreek waren er) begrepen opeens heel wat beter waarom Noordwijk zo nodig moest voet ballen in dit noodweer. Alle concurrenten bleven vandaag puntloos. De roodbroeken, met 2 uit 3 niet al te succesvol in het begin van de competitie, sloe gen hun slag, terwijl de rest stil stond. Scherp De ploeg van Ruud Bröring stond op scherp, de hele week al. Heerjansdam (nog altijd puntloos) zat in de hoek waar de klappen vallen. En het veld lag er - raar maar waar - bij als een biljartlaken. „Voetballen!," Patrick Scheurwater. Ook Brian Stolk van Heerjansdam (10) beseft dat Smit zojuist namens Noordwijk de ge- foto henk bouwman Cees Smit wordt 'besprongen' door lijkmaker op het bord heeft gekopt. riep Bröring en zijn spelers be grepen de boodschap. Veel be ter in elk geval dan de tegen stander die maar niet leek te be seffen dat deze wedstrijd ge woon doorging. Bij Noordwijk, dat nooit aan eigendunk tenonder zal gaan, wilden ze t^e dikke zege heus wel van een paar kanttekenin gen voorzien. Bröring zag de krantekoppen op maandag al weer voor zich: Noordwijk raakt in vorm: 5-1. Maar zo ligt het helemaal niet, vindt hij. Noord wijk ondanks matige wedstrijd naar 5-1 overwinning deed hij de verslaggevers als suggestie aan de hand. Waarvoor dank. Dat er een afgetekende zege uitrolde, was inderdaad niet al leen te danken aan Noordwijk, dat volgens de trainer minder op dreef was dan in de afgelo pen weken. Het zwalkende Heerjansdam had een handje geholpen. Toen Noordwijk (zonder Rocky Pitti en Jos Smits) vlak voor rust en direct na de pauze een 0-1 achter stand had omgebogen in een 2- 1 voorsprong door kopgoals van Cees Smit en Fred Bloem was het allerminst een gelopen koers. Maar door twee schitte rende eigen goals van de groen- hemden was het binnen tien minuten 4-1 voor de thuisploeg. De voorzetten van respectie velijk Fred Aboikoni (na een knappe steekpass van Robert Vermin) en Patrick Scheurwater werden door de glijdende Heer- jansdam-verdedigers achter de eigen keeper geduwd (een keer) en geknald (de tweede maal). Dat schoot lekker op voor Noordwijk. Volgens Bröring ge ven zijn vleugelspelers voor zetjes die 'zo lastig zijn dat een verdediger de bal wel in de ei gen touwen moet jagen.' Zo ge redeneerd kan de trainer zich een spits uitsparen. Dat biedt weer perspectieven voor het middenveld, waar de ploeg nog wel een creatieve speler kan ge bruiken. Op dit moment is Ar nold Reinders (zaterdag zeer overtuigend) als doorschuiven de libero eigenlijk de enige spe ler met spelbepalende eigen schappen. Kilometervreter Jeffrey Stolk en de ingevallen Rick van Dijk (na anderhalf jaar is hij weer blessurevrij) brachten in de slotminuten nog een echte Noordwijk-treffer op het hord. Dat was wel zo fatsoenlijk te genover de eigen aanhang. De twee middenvelders zetten sa men een combinatie op waarbij Van Dijk met een slimme voet- beweging Stolk in staat stelde 5- 1 te scoren. Net als in de vorige thuiswedstrijd tegen Volendani scoorde Noordwijk net zo vaak als de tegenstander: drie keer. Maar 5-1 is toch prettiger dan de 3-3. Noordwijk: Vlsscher; Van Kins, Srnit, Reinders, Van Hoon (Van Houten); Azier (Van Dijk), Siolk, Aboikoni; Scheurwater, Bloem, Vermin.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17