UIT: 'Ik kan niet zomaar iemand vermoorden' 'Iedereen wil oud worden, maar niet oud zijn' 'De modeshow was mooi; jammer dat het licht uit was Rtv show Portugezen zijn dol op 'All you need is love' gesprokei MAANDAG 19 SEPTEMBER 1994 Gevangenen vertellen hun verhaal in 'Dokument' Hij oogt als de ideale schoonzoon en hij praat als de ideale schoonzoon. Maar Erik, 32 jaar oud, is tot negen jaar cel veroor deeld omdat hij zijn vrouw heeft vermoord. Hij moet nog zeven jaar zitten. In de nieuwe zesdelige NCRV-programma- reeks Achter slot grendel komt Erik in veertig indringende mi nuten aan het woord in een ge sprek met Frans Bromet, de man die voor de VPRO op op merkelijke wijze het program ma Buren maakt. Het verhaal van Erik is even helder als droevig. Hij belandt, nadat zijn ouders zijn geschei den, in diverse kindertehuizen. Tot zijn dertiende jaar gaat alles - gezien de omstandigheden - betrekkelijk goed. Daarna komt hij wegens joyriding voor het eerst in aanraking met de poli tie en justitie. langzaam maar zeker glijdt Erik af van het 'krui melwerk' naar serieuze diefstal len, soms met geweld. Hij raakt steeds dieper verzeild in het cri minele milieu. Zo zat Erik, nog voor zijn veroordeling tot negen jaar, al eens een jaar in de cel wegens een gewelddadige roof overval. Het leek op zeker moment even goed te gaan met Erik, tot hij zijn aan alcohol verslaafde vrouw thuis betrapt met een andere man. Hij had al enige vermoedens over haar ontrouw, omdat ze zo vaak moest over werken. Er ontstaat allereerst een woordenwisseling - ze zegt onder andere dat hij z'n doch tertje nooit meer zal zien -, ge volgd door een korte vechtpartij in de keuken. In een vlaag van verstandsverbijstering („ik zag zo'n sarcasme in haar ogen") steekt hij zijn vrouw achttien keer met een mes. Enige uren later overlijdt zij in het zieken huis, op het moment dat Erik door de politie wordt verhoord. Erik en zijn vrouw hadden ove rigens wel vaker ruzie, en dan bleken zijn handen, geeft Erik in de uitzending toe, vaak los te zitten. Selectie Op de typische Bromet-toon wordt Erik 'verhoord' en wordt een chronologisch beeld ge schetst van zijn leven. Totaal wordt negen uur materiaal op genomen. Erik is een jongen die goed uit zijn woorden komt, maar dat was ook een voor waarde bij de selectie. Voor waarde was trouwens ook, dat de geïnterviewden bij het begin van het interview schuld moes ten bekennen. Ook Erik doet dat, als hij in de bezoekersruim te van de gevangenis wordt ge ïnterviewd door Bromet. die zelf veertig minuten buiten beeld blijft. „Ieder mens heeft z'n grens. En als die gepasseerd is heb je geen controle meer over jezelf', zegt Erik als een soort veront schuldiging voor zijn daad. Hij noemt zichzelf absoluut niet het 'type moordenaar'. „Ik kan niet zomaar iemand vermoorden. Daar voel ik me teveel mens Eindredacteur van Doku ment, Ger van Dongen, heeft de hoop dat de kijkers zich in het verhaal van Erik kunnen her kennen. Volgens Van Dongen wordt er in de serie ook inzicht gegeven waarom de één wel en de andere juist niet op het rech te pad blijft. „Doel van de serie is de kijker te laten zien dat ie dereen in het leven keuzes maakt en daarvoor verantwoor delijk is. Uitgangspunt is daarbij dat mensen ook die verant woordelijkheid dragen voor hun daden. Daarbij kunnen de om standigheden hoogstens een verklaring bieden, maar nooit een verontschuldiging", zo ver klaart de eindredacteur. Hij noemt Achter slot grendel „zeer bijzonder." In de interview-reeks komen drie mannen en drie vrouwen in beeld, die veroordeeld zijn voor moord, doodslag, tasjes roof, bankovervallen en andere criminele zaken. Ze zitten tus sen de drie en negen jaar vast. Twee mannen willen niet her kend worden. Zij verschenen geschminkt voo Programma ook in Nederland weer op TV Dramareeks EO geeft beeld van pensioendepressie All you need is love, het populaire televisieprogramma van Neder landse makelij, is een groot succes in Portugal. De eerste uitzen ding via het commerciële station SIC zorgde voor een kijkcijferre cord. Een op de vijf Portugese toestellen stond bij het einde van het programma, tegen middernacht, op het koppelprogramma afge stemd. Nooit eerder keken zoveel Portugezen rond dat tijdstip naar hetzelfde programma. Het telefoonteam van de show moest overuren maken. Onmid dellijk na de uitzending begon Portugal massaal te bellen. Tot diep in de nacht bleef de centrale overbelast. Er kwamen in totaal 20.000 reacties op de uitzending binnen. In Nederland wordt All You Need door Veronica op het scherm gebracht. De eerste aflevering van de nieuwe reeks is 20 september. (Uitzending, morgenavond, 20.25 uur, Nederland 2) Dat zul je nou altijd t ien. Uitgerekend op het moment dat de regie om absolute stilte op de set vraagt om wat extra ge luidsopnamen te maken, vliegt er een vliegtuig laag en tergend langzaam over. En de keuken deur die tijdens de repetities nog soepel openzwaaide, klemt als de opname aan de gang is. Ook dat nog! Actrice Cynthia Abma schiet in de lach en dat komt slecht uit, want in haar rol als Nicole Kraal moet ze brom mend en met een chagrijnig ge zicht de keuken uitstuiven. Gedisciplineerd nemen de ac teurs hun posities weer in. Dick Rienstra (vader Thijs Kraal) schroeft het deksel op de pinda- •kaaspot. Moeder Loes Kraal (Diana Dobbelman) pakt de theepot opnieuw op en klein zoon Jasper (Nick van Buiten) hangt andermaal boven het bord met cornflakes. Het is inmiddels vier uur 's middags en de familie Kraal zit nog altijd aan het ontbijt. In de oude villa aan de Haarlemse Beelslaan één van de 37 loca ties maakt Han Peekei Pro- dukties opnamen voor de EO- dramaserie De laatste carrière, die vanaf 1 oktober wordt uitge zonden. De eigenaren van het pand zitten een jaartje in België; sinds enige tijd is de filmploeg baas in huis. Achter de schuifdeuren van de kamer en suite volgt produ cent Han Peekei via een kleine monitor de gebeurtenissen in de keuken. De dertien afleverin- genn van de EO-dramaserie Een scène uit 'De laatste carrière', opgenomen in een Haarlemse villa. V.l.n.r. Cynthia Baan, Diana Dobbel- Nick van Buiten en Dick Rienstra moeten binnen vijf maanden op video staan. Dat betekent hard doorwerken, want de pro ducent werkt'met één-camera regie. De consequentie van die werkwijze is dat elke scène een aantal malen moet worden ge speeld, vanuit verschillende standpunten opgenomen, op dat straks totaalshots gesneden kunnen worden met close-ups. In De laatste carrière draait het om de 58-jarige werfbaas Thijs Kraal. Hij leeft al jaren volledig voor zijn werk. Vrouw en kinde ren verwaarloost hij, zonder het zich bewust te zijn. Als de dag aanbreekt dat Kraal de vut in moet, ontstaan, de problemen. Wezenlijk contact met echtge note Loes heeft hij niet. Ze is gewend het huishouden in haar eentje te runnen en nu loopt Thijs haar eigenlijk alleen maar voor cfe voeten. En de kinderen vinden pa maar een vervelende bemoeial. Ineens wordt Thijs Kraal geconfronteerd met het ouder worden. „Het is voor veel heel herkenbare meent Han Peekei. „Iedereen wil graag oud worden, maar niemand wil oud zijn. Ik zag een paar jaar geleden collega's binnen de omroep gedwongen met de VUT gaan en in een die pe pensioendepressie lerecht komen. Ze vielen in het beken- Nog geen week gele den lag Het Wereld je in een Zweedse ligstoel op een Spaans strand met een groepje Italianen een rijkelijk met sangrfa besproeide discussie te voeren over mode. Of beter gezegd: het ontbreken van mode. Bij Nederlanders. „Dat is toch géén gezicht", bulderden mijn gesprekspart ners, wijzend op een struise Zaandamse maatje 46 in korte geruite broek en uitpuilend bik initopje, gecompleteerd met een jolig groen petje met op de klep de pakkende tekst 1 hartje Spain. „En die daar", gingen ze ver der, bijkans uit hun stoel rol lend van het schuddebuiken bij de aanblik van een mager typje uit Bussum, dat zich voor een dagje strand had gehuld in kan ten oma-badpak met een de pressie opwekkende strohoed en ferme soldatenlaarzen. Zwakjes poogde ik het vader land te verdedigen met enige 'tut-tuts' en 'ho-ho's'. Zonder resultaat. De Italianen, allen ge huld in modieus verantwoorde badkleding van een liretje of dertig miljoen, bleven erbij dat een Hollander wat kleding be treft over nul komma nul esthe tisch gevoel beschikt. Modieus knalrood Enkele dagen na dit verhelde rende gesprek, gisteren om pre cies te zijn, stond ik in een lange rij voor de Beurs van Berlage, in afwachting van de Grand Finale van de Amsterdamse Mode- week. Indachtig de Italiaanse kritiek had ik ongekend veel aandacht besteed aan mijn toi let. In hopenlijk uiterst modieus knalrood, met, jawel, bijpassen de schoenen, nagellak, handtas en hoofddeksel, schuifel ik naar de ingang. Mijn metgezellen in de rij zien er allemaal uit alsof ze zo van een glanspagina uit de Cosmopolitan zijn gestapt. Het valt zo te zien enorm mee met het esthetisch gevoel van de Nederlander, en dat er on dertussen in het portiek een junk een haastig shot zet, be schouwen we voor het gemak maar als wat gezellige Amster damse folklore. Als de deuren opengaan start de 'Bont voor Dieren' buiten een alternatieve modeshow van verminkte bontjassen als pro test tegen het gebruik van bont in de mode. Dat gebruik is weliswaar gedurende de afgelo pen jaren sterk verminderd (bont is old fashioned), maar de 'Bont' blijft doorstrijden tot ook de laatste restjes dierenleed de finitief uit het modebeeld zijn geweerd. Geheel terecht als je weet op welke wijze bijvoo beeld jonge vosjes ten behoev van een slank afldedend winte ensembletje van het leven wo den beroofd. Ik zal u de gruwe lijke details besparen. Een me vtouw met een bonthesje aar sluipt gebukt langs het BvD-po- diurn. ..Het is nep hoor, maar dat zie je er niet vanaf. Straks krijg ik een klodder paarse verf over me heen." En dan; fashion time. In de (ook al) fraai aangeklede grote zaal, trekken onder toeziend oog van onze VIP's -Joop Braak- hekke en zijn moeder, Natasha Fröger, Ans Markus en natuur lijk Jan en Monique des Bou- vrie- de fraaiste creaties voorbij. Voor de pauze couture en pret d porter van Denise Ernsting Alexy Koreshkof, Meta Struyc- ken en Tom van Lingen. Na de pauze het nieuwste om aan te trekken van modehelden Mart Visser, Edgar Vos en Frank Govers. Een en ander charmant gepresenteerd door Hans van Willigenburg. „Mooi! Prachtig! Schitterend! wordt alom gemompeld. En: „Maar dat kun je toch niet drè- gen..." Praktisch Nederlands Kijk, dat is nou echt praktisch Nederlands. Niets van begre pen. Zijn we nu echt van die oenen op modegebied? Snappen we er dan niets van. lopen we hope loos achter? Als al het fraais de catwalk heeft verlaten -en de bruid van Edgar Vos net niet ge struikeld is over haar meterslan ge kanten sleep- vragen we het enige mode-profi's. Mevrouw Marianne Stekelen- burg, haute couture-fotografe en voor de gelegenheid getooid met een okerkleurige pothoed die meer pot lijkt dan hoed, vindt dat Nederland zich maar belazerd kleed. „Maar de show hier vanavond was mooi. Jam mer alleen dat het licht in de zaal uit was. Zo kon je niet lek ker naar elkaar gluren. Kunstenares Ans Markus, kortgeleden terecht uitgeroepen tot Nederlands best geklede vrouw: „Nederland een mode land? Nee, beslist niet. Kijk maar naar het straatbeeld, dat kun je toch beslist niet modieus Expert-op-vele-gebieden Jan des Bouvrie: „Welzeker zijn wij een modeland. We hebben heel goede mode-ontwerpers. So wieso heel goede ontwerpers, eigenlijk. Ik denk dat ik voor Monique zo'n felgekleurd pakje van Meta Struycken ga kopen. Dat is echt heel bij zonder. Als je dat aan hebt en je komt er gens binnen, dan kom je ook echt bn- nen. Begrijp je?" We begrij pen het. Edgar Vos vindt dat we redelijk op de goede weg zijn. „En wat jonge mode betreft, zijn we zelfs heel erg vooruitstre vend. De Fran se couturiers komen hier in Nederland naar jonge mode kijken." Nog een ex tra vraagje voor meneer Vos: Heeft u gezien dat Hans van Wil ligenburg zwarte schoe nen droeg bij zijn donkerblau we pak - kan dat wel? Vos: „Tja. In Nederland kan dat. Hier vindt men blauwe schoenen voor een man een beetje raar, onmannelijk. Persoonlijk zou ik liever blauwe schoenen zien bij een blauw pak. Maar ja." Top-mannequin Shirley ten slotte, vindt dat het wat mode betreft in Nederland begint te komen. „Het had natuurlijk al veel eerder moeten gebeuren. Maar het komt." En die foute schoenen van Van Willigen burg? „Ach, als hij dat sjeug vindt, moet hij het vooral doen." Als -echt Hollands- de party- na-afloop al tamelijk rap gesmoord wordt in te felle lichten en de weten schap dat de nabijgelegen Het Wereldje PANDA DE LTSLE op het punt staat om dicht te gaan, keert Het We reldje moe ge- haute coutu- red huis waarts. Mijn rode creatie lijkt opeens heel wat min der flam boyant na al dit modege- weld. Temeer daar bij het in de neerho- zende regen wachten op een taxi mijn fraaie schoe nen vol mod derspatten ra ken, mijn lan ge rok met de minuut door- weekter en treuriger t neerhangt en mijn rode bont muts (nep) een sterke gelijkenis begint te vertonen met een per abuis te water geraakt konijn. Ach ja. Misschien hebben die Italianen wel gelijk en is Neder land geen modeland. Maar dat komt dus door het weer. Zolang we onze kwikken strikken vei lig droog binnenshuis houden, mogen ze er heel best wezen. O 22 Dick Maas in VAI TV-Magazine: „Ik houd van t tremen, in alk nóg leuker, nógi ger. Ik wil nog weieens engste film maken die er h staat. Waar mensen niet n#5 naar toe durven, nou ja, nèt. Dat ze nog net dat ka durven kopen." de zwarte gat en werden bui tengewoon ongelukkig. Ontmoeting De serie is min of meer voortge vloeid uit een ontmoeting die Peekei had met Ton Valken burg, directeur van verscheide ne verpleeghuizen en auteur van diverse boeken over ouder worden. Dat contact inspireerde Peekei tot de produktie van de dramareeks. Ruim twee jaar stapte hij met het plan naar de Evangelische Omroep. En Peekei kreeg van de EO de ze gen. „Dit is een serie die zeker drie jaar kan lopen. In deze eer ste cyclus zie je hoe Thijs Kraal thuis zijn weg moet zien te vin den. In de tweede serie verliest hij zijn vrouw en komt het the ma eenzaamheid boven drijven. In een eventuele derde reeks komt het moment waarop Thijs niet meer zelfstandig kan wo nen en naar een verpleeghuis De kracht van de serie ligt volgens de producent in de her kenbaarheid van de opgewor pen problemen. „We zoeken het in series zo vaak in ex tremen. De werkelijkheid wordt ingedikt. Zo van: 'Jongens, welk maatschappelijk probleem heb ben we nog niet gehad? Laten we dat er dan hup ingooien.' Die extremen zijn niet altijd no- ken." Han Peekei omschrijft De laatste carrière als een relatie drama in een realitydecor. „Het zou een stuk eenvoudiger zijn om veel in de studio op te ne men, maar dat doen we bewust niet. Dit moet kwaliteitsdrama worden, dan moet je ook kiezen voor echte decors." Brian Ferry: „Ik zie er misschien uit als een fotomodel, binnen lijk ik meer op het ruigere broertje van Van Morrison." foto arch Zanger Bryan Ferry in H „Eens iets noemen dat mei sen die alleen mijn imago kei nen nooit met mij zouden as$f' ciëren? Eh... Ik doe veel aa sport. Ik fiets. Er zijn mens< die denken dat ik 's zomers m een glas champagne in de Vil -5 loges op 'Ascot' zit (de paardei rennen in de buurt var den). Maar ik ga liever 's winte kijken hoe de modder de he 'steeple chase' ontregelt. Ik z r misschien uit als een fotomi del, maar van binnen lijk meer op het ruigere b roert van Van Morrison." Brigitte Bardot in Story: „Het ouder worden heeft-t hele positieve kant. Want zoi M der bril kan ik m'n rimpeltji m niet meer zien en met bril kijk: niet meer in de spiegel." Actrice Joan Collins in Privéjut' „Sex doet de adrenaline ii lichaam stromen! Als je seksuei actief bent, blijven de geslacht^ klieren hormonen producer© die vitale functies chaam stimuleren. Daardoojf, blijf je je jong voelen. Zangeres Tori Amos in Vero „Ik ben in heel veel verschil lende levens viking gewces Daarom weet ik wat het i% houdt om baby's te stelen de Ierse kust. Het zal me eetf01 zorg zijn wat anderen opvattingen vinden, zakken vol 'haat-mail'. Ze heb ben me al de hoer van het Wei terse Christendom genoemd." Klazien uut Zalk in Story: „Als jonge meid had ik eer vriendin in Staphorst r wel eens naar een feestje ging^ Zij was de alcohol veel beter g wend dan ik. Na een glas rozijj !t nenbrandewijn was ik behoor lijk tipsy. Het duurde maar even a of de hele omgeving om m#1 heen begon te draaien. Dat wa?' een nare ervaring. Ik heb toer*1 geleerd dat het heel goed helplb om tegen de gevolgen van alcó hol twee droge beschuiten te„ eten." Hans van der Togt in VARA^ TV-Magazine: u „Een programma als 'Tweefc voor twaalf vind ik geen reet" aan, omdat ik bijna geen enkelei vraag weet te beantwoordènl 'Per seconde wijzer' vind j*L weer wel leuk, omdat ik daark toch zo'n vijftig procent van deN antwoorden weet. Daarom isl het 'Rad van Fortuin' ook zoj leuk: het is toegankelijk vooij, een heleboel r Acteur Donald Sutherland in* de AVRO-bode: „Omdat je in het dagelijks le-l ven probeert je goede kant te la-1 ten zien, is het heerlijk om in de[ film ongegeneerd slecht te mo-[ gen zijn. Henny Huisman in Story: „Hoe Lia en ik zijn begonnen? Straatarm. Het klinkt als een cli ché, maar we kochten twéé. trouwringen voor 95 gulden. De juwelier wilde nog wel een na maar een datum werd hem te dol. Vandaar dat er in mijn ring nu nog steeds alleen 'Lia' staat." graveren, Frans Bromet (links) filmde in de bajes en Hans Dortmans deed de re search voor het programma 'Achter slot en grendel'. foto

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14