'We zijn weer eens aan uitbreiding toe' communicatie' van 'Kunst is een vorm 3» MULTICOPV _"3 Leidato DE MULTICOPY KOPIEERLIJ Hl Standhoudster beviel afgelopen zaterdag van een zoon DE BEZOEKER® Rollen van kroeg naar kroeg HET NIEUWTJE [AANDAfi 19 SEPTEMBER 1994 De schilder Vlasto Peijno en zijn vriendin Willij-An van Gooi. foto loek zuyderduin con heeft geen persoonlijke achtergrond. Vooral medicijn mannen houden zich hiermee bezig.' Op 'Energy wheel' wordt onder meer in cirkels het inademen, uitademen en rusten gesymbo liseerd. Peyno: ,,Ik wil mijn ei gen leven in vrij-natuurlijke ex pressie leven. Niet zoals de poli tiek of het systeem wil." De met een zwarte hoed getooi de Vlasto Peyno en zijn vriendin Willij-An nemen soms ook sa men het penseel ter hand. Zoals voor een schilderij met een ko lossale duif, een sleutel en een sleutelgat. „Het is de sleutel naar vrede, hart, leefwijze. Toe vallig is dit het begin van de week van de vrede", zegt Willij- An. De schilderijen van beiden zijn overigens niet overdreven prij zig, al dachten niet alle bezoe kers van de Leidato daar het zelfde over. Willij-An. „Dan zeg ik, ja, als je er liever een stereo installatie voor koopt." EMIEL FANGMANN Wanneer u snel over grote aantallen professionele zwart-wit kopieën* wilt beschikken, belt u de Multicopy Kopieerlijn. Uw opdracht wordt direct uitgevoerd en snel weer afgeleverd. Al dan niet geperforeerd, geniet, gebrocheerd of gevouwen. Bovendien ontvangt u zegels voor een gratis diner of korte vakantie Het telefoonnummer van de Multicopy Kopieerlijn bij u in de buurt is: Multicopy Leiden-Centrum, Tel. 071 - 14 62 91 Multicopy Leiden-Zuid, Tel. 071 - 32 11 01 Multicopy Noordwijk, Tel. 01719 - 1 26 45 Multicopy Sassenheim, Tel. 02522 - 1 50 99 KWALITEIT IN VEELVOUD foto loek zuyderduin niet meer en gaat-ie weg zonder wat te kopen. In Leiden heeft Van der Klugt, zoals hij dat zelf zegt, „nog nim mer geld meegebracht. Dat geldt voor de meeaten hier, ga het ze maar vragen. Natuurlijk heb je wel eens een minder jaar. Maar geloof mij maar, een za kenman die drie slechte jaren heeft gehad, komt echt niet te rug met zijn spullen. Op een beurs staan is leuk, maar er moet wel verkocht worden. I let is ook niet voor niets, dat wij Reacties en suggesties voor "Gesprek van de Dag" Telefoon 071-356444 of Postbus 54,2300 AB te Leiden Bruikbare tips worden beloond met een cadeaubon van 25 gulden. Leidato-voorzitter Van der Klugt wil niet stilstaan Het is normaal gesproken altijd wel een vrolijke boel op de Leidato. Maar de laatste twee dagen was het echt feest. Want wat wilde het geval? Een van de standhoudsters, van Esem Fashion om precies te zijn, beviel zaterdagochtend van een zoon. Nog net niet in de Groen- oordhallen, maar de vreugde was er niet minder om. Elke standhouder en elke klant van Esem Fashion werd getrac- teerd op beschuit met muisjes. De felici taties waren niet van de lucht. „Kijk hier maar eens in de hoek van mijn stand", lacht Soeresh Doekharan (28), echtgenoot van de even oude Malti die de hele week hoogzwanger op de Leida to stond. .Allemaal cadeautjes van me destandhouders. Geld heb ik ook gekre gen. En kaartjes." Hoogzwanger op de Leidato, hield dat niet een risico in? „Nou, mijn vrouw zei de hele tijd: het gebeurt niet tijdens de beurs." Een vergissing, zo bleek. „Vrijdagavond kreeg ze ineens pijnen en toen we 's nachts in bed lagen braken de vliezen. Om een lang verhaal kort te ma ken: om vijf uur 's zaterdagochtend werd m'n zoon geboren. In het Bronovo-zie- kenhuis in Den Haag." De technische gegevens op een rijtje: de zoon heet Jessy Soeresh, is 45 centimeter lang en weegt 2460 gram. „Dat is vrij licht. Hij hoefde niet in een couveuse, maar ze wilden hem voor de zekerheid toch liever nog even in het ziekenhuis houden." Soeresh was daar zelf liever ook de hele tijd geweest, maar dat ging niet. Allen ✓voor de zaterdagochtend wist hij iemand te strikken om zijn honneurs op de Lei dato waar te nemen. Maar nu, op zon dagmiddag staat hij er zelf weer. „Ik ben er niet helemaal met mijn gedachten bij, Logisch natuurlijk. Maar volgende week ben ik vrij. Dan kan ik de hele tijd bij mijn vrouw zijn. En de kleine. Mijn eer ste kind. Mijn opvolger." Weer meer mensen De Leidato-huishoudshow is dit jaar bezocht door 67.000 mensen. Zeven procent meer dan het vorig jaar. Directeur Andre de Jong van de Groen oordhallen spreekt van een uitzonderlijk goede tweede en afsluitende zondag. ,,Dr standhouders zijn tevreden. Driekwart van de hen tekende al voor het volgende jaar in." het als iets met vele expressies. Ik wil voor de Nederlandse cul tuur verder leven Peyno, die goed Nederlands spreekt, drukt zich in bedacht zame, zorgvuldig geformuleerde zinnen uit. „Het leven is een grote vraag van integratie en as similatie. En toch is er individu aliteit." De kunstenaar kwam via zijn vriendin in Sassenheim terecht. Hij begon in Duitsland en voor al Nederland weer te schideren. „Een liefde uit mijn jeugd. Ik wilde met kunst leven en over leven. Het is ook een vorm van communicatie. Als dat niet kan met woorden, dan met vormen en kleur." Maar leven van de kunst is moeilijk. „Je hebt tijd nodig om naam als kunstenaar te maken." Afvalbeheer Daarom werkt hij nu ook in het AZL bij de afdeling afvalbeheer, speelde in reclames en had een bijrol in een internationale Film van een Armeense regisseur. „Ik doe alles, maar met mijn hele hart erbij. Ik moet een paar din gen kunnen doen. Om verschil lende ambities achter na te gaan." Peyno maakte ook foto's die met opzet enigszins bewogen zijn en, heel merkwaardig, de indruk van een schilderij van Rembrandt maken. Peyno illu streert zijn visie op het leven aan de hand van zijn 'symbo- lisch-analytische' schilderijen, waarin humaniteit centraal staat. Zoals op 'Achter de kleu ren', waarin het gaat om de na tuur achter de cultuur. Naast kleurenbanen, zien we een drie hoek met drie soorten kleine voetstappen. „Dat staat voor va der, moeder en een kind, dat geboren wordt. Een levensana lyse." Óp 'dreamer' is eeen opgerolde Figuur te zien. „Dit toont hoe we 's nachts ons lichaam verlaten en op stap gaan." Op 'The hu- man cocoon' gaat het er om 'dat een ding aan alle mensen gelijk is: de cocon. Het gaat om de energie van een mens. De cocon is de oervorm, de zuiver ste vorm van de mens. Een co- eerder als een pluspunt dan een minpunt. „Neem de Femina in Rotterdam of de Huishoud beurs in Amsterdam, de twee grote jongens, zeg maar. Betaal je f. 12,50 parkeergeld en f.25,- entree en na vier uur slenteren in de drukte kom je er gesloopt uit. Wat je gezien hebt, is heel veel van hetzelfde. Want als ik daar ga staan met mijn slaapka mers, sta ik tussen twaalf colle ga's. Schiet voor de consument ook niet op, want aan het eind duizelt-ie van alle varianten en prijzen, weet-ie het helemaal Kroatië Geboren in Bosnië ging Peyno op jonge leeftijd voor tien jaar in Duitsland bij een tante wo nen. Vervolgens keerde hij terug naar Kroatië en was er tien jaar toeristengids. Anderhalfjaar voor het begin van de oorlog in Joegoslavië vertrok hij opnieuw naar Duitsland, om ten slotte in Nederland te belanden. „Ik zag het in Joegoslavië economisch heel slecht gaan, wist niet in welke richting het zich ontwik kelde. Ik wilde Rist nemen in het buitenland." Zijn vader en moeder leven in Bosnië, in een stad die niet door de oorlog is getroffen. Vlasto Peyno wil niet lang stil staan bij namen van landen en nationaliteiten. Hij ziet zich vooral als humanist en existen tialist. „Ik zie niets in nationali- teitsvragen. Mensen vormen een stuk van een leven, niet van een land. Dat zijn verdeelstruc- turen. Ik ben dit en jij bent dat, dat gaat richting oorlog. Achter gronden als religie, nationaliteit, dat doet er niet toe." Amsterdam Daarom voelde hij zich al snel in Amsterdam thuis. „In Am sterdam leven mensen van ve lerlei richting en kleur samen. Het multiculturele leven in Ne derland functioneert. Ik wilde zien hoe dat kan. In Joegoslavië ben ik al vroeg ontworteld. Ik ben eigenlijk als toerist in Euro pa zonder wortels, een beetje nomadenziel. Ik kijk ook niet als patriot naar een land, maar zie „Rolschaatsen houd je actief. Je wordt dan minder snel dron ken. Ik ben tenminste nog nooit blauw geweest na deze kroe gentocht." Een roodharig meis- I je dat bij café Heemskërk in i Roelofarendsveen klaarstaat om I te vertrekken voor de jaarlijkse rolschaatstocht knikt even wijs I voordat ze wegsprint. In drie I j uur tijd gaat ze rnet haar vrien- I dinnen op wieltjes zes kroegen I langs. Haar vriendin Rimke van der I Geest legt haarfijn de regels uit. I Zo'n 240 deelnemers starten vanuit zes kroegen. Elke groep beschikt over twee begeleiders. Die moeten ervoor zorgen dat I er geen al te gekke dingen ge- i beuren. Bovendien kunnen ze ploeggenoten die absoluut niet meer op hun benèn kunnen staan een lift huiswaarts bieden, j Elke groep blijft een half uur in een café en krijgt daar een j stempel. Vervolgens blaast de groepsleider op een fluitje of roept de groep met behulp van een toeter bijeen om verder te gaan, de volgende kroeg tege- In de cafés is het inmiddels bomvol. Stempelaar Jacko Kap- pert zit in café Heemskerk op klanten te wachten. „Dit is nog maar het begin", zegt hij wij zend op de zaal waar de stem ming er al goed in zit. „Nu voelt iedereen zich nog fantastisch. Maar het eind van het liedje is dat de meesten moeizaam bin nenkomen. Je mag tenslotte drinken wat je wilt." Dat is ook de ervaring van Cees Huigsloot, secretaris van het Oranjecomité, die even verder op bij café Hogenboom een oogje in het zeil houdt. „Ik heb meegemaakt dat ze hier 's avonds zaten te huilen in het gras", beweert hij. „Vergis je niet, het is best zwaar. Hoewel je niet de hele tijd rolschaatst, is drie uur een lange tijd om die schaatsen aan je voeten te heb ben." Het is de derde keer dat het Oranjecomité in samenwerking met de plaatselijke horeca deze alternatieve kroegentocht orga niseert. „We hebben het idee uit Noord-Holland. Het bevalt zo goed dat we het ieder jaar weer doen." Ondanks de pijnlijke voeten doet het gros van de deelnemers ieder jaar weer Ongelukken zijn er volgens Huigsloot nauwelijks gebeurd. „Er is wel eens iemand gevallen en naar een tandarts gestuurd, maar ernstige dingen zijn nog nooit voorgevallen." Bij punten met veel autoverkeer zoals de Stationsstraat houden de leden van het Oranjecomité een oogje in het zeil. De meeste rolschaatsers zijn tussen de 15 en de 25 jaar oud. Ouderen laten het afweten. Ook de secrearis bekent dat hij nim mer aan de kroegentocht heeft meegedaan. „Laat dat maar aan jongeren over", zegt hij grinne- kend. „Als ik had willen mee doen, hadden we er dertig jaar eerder mee moeten beginnen." DOR1TH UGTVOET le eer tatioij je kunt ook bij toeval verzeild )r uit) raken op de Leidato. Neem wil) nou mevrouw F. Kool uit Ijs- te slo; selstein. Toen zei met haar elders autootje naar Alphen aan den Rijn tufte voor een bezoekje aan haar familie, had ze er nog geen flauw idee van dat 'ia(i ze urenlang door de Groen- ~~ai oordhallen zou dwalen. „Maar ja, mijn neef en nicht aar de Leidato en otror] vroegen of ik mee wilde." n °n] Daar hoefde ze geen seconde °P te over na te denken, want al ja- I renlang struint zij de kraam- 'er'ï$ pjes af van de Huishoudbeurs Blijj in de RAI. „Ach, hier in Lei- moj den is het wel wat kleiner, heeft maar verder precies hetzelfde, ische Dezelfde produkten. Niet dat njftig ik iets speciaals zoek hoor. Ik twer-: heb daarnet wel naar meubels uwdj (.kit1 gekeken. Mooi, maar duur. Het liefst ga ik kijken naar de- Gekocht heeft ze nog niks, maar dat zal er ongetwijfeld nog wel van komen, vertelt ze. „Ik kom altijd wel met iets thuis. Of het nou een koeke- pan is of vrijetijdskleding." En neef en nicht? Die zijn al wel vaker naar de Leidato ge weest. „Voor een spelletje of voor een T-shirts. Kleine din getjes. Elk jaar zit er wel iets aardigs tussen. We hebben net naar een TV-tje gekeken. Mooi ding, maar een tikkeltje aan de dure kant. We weten het nog niet." „Joh, het is gewoon een gezel lig dagje uit", betoogt me vrouw Kool. slaaphouding is. Het ant woord op die vraag is volgens haar het best te demonstreren aan de hand van het kussen. „Het kussen heeft twee ni veaus, twee verschillende hoogtes. Als je plat op je rug ligt, leg je je hoofd op het lage deel. Het hogere deel onder steunt dan je nek en schou ders. Als je op je zij ligt, werkt het omgekeerd. Je benut dan de hoge kant voor je hoofd. Kijk, het kussen is in een dus danige vorm gegoten dat je niet steeds meer hoeft te pro beren het kussen in je nek te houden." We zullen er nog eens een nachtje over slapen. HERMAN JOUSTRA Als hij het voor het zeggen had, kwam er een 'halletje' bij. Maar omdat Jan van der Klugt in deze niet meer kan doen dan een 'balletje' opgooien, is dat voor lopig wat hij bij de gemeente heeft gedaan. „We hebben 20 aanvragen van standhouders moeten weigeren dit jaar", zegt de voorzitter van het uitvoeren de Leidato-comité niet zonder trots. „We zijn na 33 afleverin gen van onze huishoudbeurs echt weer eens aan uitbreiding Hij maakt een ontspannen in druk. Leunt, als hij in zijn tijde lijke kantoortje op de galerij van de Groenoordhallen na negen dagen Leidato de balans op maakt, af en toe tevreden ach terover. Het kan haast niet an ders of de berichten dat de eco nomie aan het aantrekken is, moeten wel op waarheid berus ten. „We hebben", zegt hij glimlachend, „inderdaad geen reden tot klagen. Het is drukker dan vorig jaar, de standhouders zijn tevreden en er wordt goed verkocht. Ja, ook bij mij." Jan van der Klugt doet in slaap kamers, runt een zondagsblad (Het), heeft sinds kort het gere nommeerde restaurant De Beu kenhof in Oegstgeest gekocht, was destijds initiatiefnemer van het Meubelplein in Leiderdorp, is al sinds jaren de drijvende kracht achter de Leidato en heeft nog wel wat bestuurlijke functies, bijvoorbeeld in de Drie October Vereeniging. Een druk bezet man derhalve en voortdu rend bezig om zijn zaakjes te perfectioneren. Want stilstand betekent achteruitgang. Hij weet dat als geen ander. Het is in dit verband niet toeval lig dat voor hem op tafel een maquette prijkt van wat vol gend jaar in het echt moet wor den gerealiseerd naast de Groenoordhallen. „Een tent ge heel gericht op mode. Waar zo'n veertig standhouders een plaats kunnen krijgen. Die komt dan aansluitend op de tent waar nu de shows worden gegeven. Het mes snijdt op die manier aan twee kanten. Ten eerste stoppen we alles wat met mode te maken heeft bij elkaar, het geen het overzicht ten goede komt. Een daarnaast scheppen we in de hal weer extra ruimte, Start van de feestweek in Roelofarendsveen. Bij het sluisje balanceren leden van het stuntteam boven het wa ter. Veners zelf mochten het later ook proberen. Menigeen haalde een nat pak. foto loek zuyderduin Elk mens houdt er van om een lekker tukje te doen. Al- 'lëen, het komt er niet altijd van. Het is vaak woelen en draaien, zoeken naar de juiste houding, het kussen nog eens anders opschudden. Dat laatste is niet meer nodig, be weren de vertegenwoordig sters van de firma IMAH Ardel uit Wierden. Vanuit hun kraampje op de Leidato pro beren ze de bezoekers warm te maken voor hun 'orthope dische kussen'. „Een correcte slaaphouding voorkomt hoofdpijn, slechte doorbloeding, spierpijn, nek- en rugwervelproblemen oreert mevrouw H. Wevers. Dat zal best zo zijn, de vraag is alleen wat een correcte Jan van der Klugt met zijn zoon en rechterhand Jan van der Klugt jr. hetgeen hard nodig is. Dit dan, zolang dat halletje, waar ik het in het begin over had, er nog niet is." De kritiek dat de formule van de Leidato onderhand een beetje saai aan het worden is, deelt hij niet. „Natuurlijk, het basisprin cipe is in al die 33 jaar niet ver anderd. Het is toch vooral een huishoudshow. Maar we trach ten toch elk jaar weer om een paar leuke invalshoeken te vin den. De artiesten, die hebben we nog altijd. Plus dit jaar wa ren er de modeshows en model- lenwedstrijden. Sloeg goed aan trouwens. Net als het optreden van de kunstenaars Herman Brood en Jacob Kanbier. En dan volgend jaar die extra tent met dat ene thema. Nee, er zit dacht ik toch voldoende beweging en vernieuwing in. Zeker als ik een vergelijking trekt met beurzen van gelijke afmetingen in het land, zoals Groningen, Tilburg en Haarlem. Daar gebeurt nage noeg niets." Ook de betrekkelijke kleinscha ligheid van de Leidato, een an dere klacht, ziet Van der Klugt wel eens potentiële standhou ders weigeren. Want drie jon gens met open haarden, of drie zaken met parket is op de Lei- vooral verscheidenheid zijn. Goed voor de standhouder en goed voorde klant." Dat het dit jaar toch weer druk ker in de Groenoordhallen was dan vorig jaar, daarvoor heeft hij nog geen sluitende verkla ring. „I let weer was in ons voor deel, dat zeker. De bereikbaar heid en het parkeren hier is een plus, te meer omdat het nu nog gratis was. En verder denk ik dat we toch gewoon een leuke beurs hebben. Een soort sociale ontmoetingsplaats ook voor de regio. Laten we het daar maar ophouden." AD VAN KAAM Joegoslavische schilder Vlasto Peyno Hij noemt zich een multicultu reel mens, de van oorsprong Joegoslavische schilder Vlasto Peyno (38), die op de Leidato in de kunstgalerij exposeerde. Met schilderijen vol symboliek, ge baseerd op antroposofie en filo sofie en waarbij een verhaal hoort. Hij deelde de stand met zijn Sassenheimse vriendin, Willij-An van Gooi, die even eens schildert en zich daarbij met name richt op de Indianen culturen van Midden- en Zuid- Amerika, de Maya's en de In-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13