Sterke finale redt 'Sound of Motown' Kabbelende mis in mooie vertolking Cultuur Kunst Beeldhouwer David van de Kop overleden Filmster Dolly Haas overleden Vernieuwd Weekend at Waikiki maandag 19 september 1994 jaa Voorronde Camerettenfestival in LVC leiden Voor het eerst in de geschiedenis van het Cameretten Cabaretfestival zal er een voorronde worden gehouden in Lei den. Deze voorronde is aanstaande woensdag te zien in het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat 66. Vanaf 20.00 uur treden er drie groepen op: No Budget, Kathinka Vink Tjoen Tak Sen en Het Oud Hollandsch Cabaret. Rijnmondkunstenaar bij Catharina hillecomDe Rotterdamse kunstenaar Harry van der Woerd ex poseert tot 16 oktober bij Kunst Galerie Catharina, Meerstraat promenade 12 b, in Hillegom. Landschappen, stillevens en stads- en havengezichten legde hij op het doek vast. Op de ten toonstelling zijn ook bloembollenlandschappen van Van der Woerd te zien. Openingstijden: di t/m vr 10-17.30 uur, za 10-15 Weer naaktschilderij gestolen amsterdam Er is opnieuw een geschilderd naakt gestolen. Na dat eerder de Haagse Pulchri Studio melding maakte van de ver dwijning van een klein naakschilderij van Christiaan de Moor, meldde de eigenaar van de Wetering Galerie in Amsterdam de diefstal vrijdag van een abstract schilderijtje met een vrouwelijk naakt, met over het midden de tekst 'aandelen binnenland'. Het Amsterdamse werkje in bordeauxrode, gele en grijze acrylverf maakte onderdeel uit van een tentoonstelling over geld, macht, economie en prijzen in de galerie. Galeriehouder Mennus meent dat de dief een liefhebber moet zijn. Het doekje heeft op een vei ling nauwelijks waarde. Op de prijslijst van de tentoonstelling staat voor het werkje f 1250 vermeld. Symboliek bij Art Gallery Gérard wassenaar Het symbolisme van Bodi staat centraal op een aan hem gewijde expositie bij de Wassenaarse Art Gallery Gérard. Van 24 september tot 3 oktober is een geheel nieuwe collectie van diens werk te zien. In Bodi's schilderijen (acryl op paneel) en tekeningen (gemengde techniek van kleurpotlood en gouache) worden symbolische voorstellingen uitgewerkt van thema's waarin de relatie tussen het bewuste en het onbewuste het voornaamste element vormt. De expositie is vanaf 24 sep tember dagelijks van twaalf tot vijf uur geopend. Een paneel van de symbolische kunstenaar Bodi. Supremes-klassiekers en West Side Story handig aan elkaar geplakt U MOULIN 'The Sound Of Motown'. Met Rhetta Hughes (Liliane Lane), Britt Wilson (Sam Lewis), Linda James (Michelle Mackey), Michelle David (Patty Maclaine), Stephen Semien (Larry lawford) e.v.a.. Regie en choreografie: Mabel Robinson. Musical di rector: Paul Diekmann. Arrangementen: Edwin Schimscheimer. Kostuums en de cors: Jan Aarntzen. Gezien: 16/9, Luxor, Rotterdam. Nog te zien aldaar tot en met 2 oktober. Daarna in Congresgebouw, Den Haag van 4 tot en met 16 oktober en op 19 en 20 oktober in de Leidse Schouw burg. David Bowie dacht ooit slim te zijn door een aanhoudende cre atieve impasse te verdoezelen met een grootste hits-toémee. Al zijn fans zagen er naar uit, maar toch werd die concertreis niet die onvergetelijke klapper die iedereen ervan had ver wacht. Omdat telkens weer bleek dat een overdosis aan overbekend' repertoire op een gegeven moment alleen maar verlammend werkt. 'The Sound Of Motown', de Engelstalige musical van Neder landse makelij die afgelopen vrijdag in het Rotterdamse Luxor-theater haar wereldpre mière beleefde, kampt een beetje met hetzelfde probleem. Door vrijwel uitsluitend gebruik te maken van de vertrouwde successen uit de gloriejaren van het baanbrekende Amerikaanse zwarte platenlabel neemt de neiging om de oren te blijven spitsen gaandeweg af. Ondanks de degelijke vertolkingen van met name het vrouwelijke deel van de in meerderheid Ameri kaanse cast en de veelal frisse arrangementen van Edwin Schimscheimer. Gelukkig echter kent dit ge durfde prestigeproject van Stardust Theatre (Henk van der Meijden) in muzikaal opzicht een verrassende finale, die ook De opkomst van The Chervettes, een schets gesitueerd in het Detroit v chelle David, Rhetta Hughe en Linda James. nog eens aangeeft waar het po pulaire zwarte geluid zo lang was geworteld: in de kerk. Zoals al uit de titel kan wor den afgeleid speelt het verhaal in deze produktie van minstens zes miljoen een ondergeschikte rol. In feite heeft scriptschrijver I.DA Washington (ook Van der Meijden?) de basis van twee verschillende 'klassiekers' han dig aan elkaar geplakt. Voor de pauze staan de snelle opkomst en daarbij gepaard gaande in terne perikelen van The Cher vettes centraal, een schets gesi tueerd in het Detroit van de ja ren zestig die sterk doet denken aan 'The Supremes Story', met Linda James als Michelle Mac key in de rol van 'elleboogwerk ster' Diana Ross. Het tweede gedeelte speelt zich af in het vervallen 'Motor- town' van heden, waar de jeugdbendes het niet bij rappen ii de jaren zestig, doet sterk denken aan alleen laten. Met als gevolg dat de mooie Donna (Gabrielle Lee- Canon) in de armen van haar Nat (Jim Weaver) sterft. Behoor lijk 'West Side Story' dus, zij het dat het hier geen hoofdperso nen betreft. De echte rode draad heet Li lian Lane, die eerst als de be langrijkste Chervette triomfen viert, vervolgens uit de groep wordt gezet en daarna, vele ja ren later naar Detroit terugkeert om iets terug te doen voor haar geboortestad en rust te vinden. Rhetta Hughes, eerder in 'Jose phine' de moeder van La Baker, overbrugt als Lilian de ruim dertig jaar zonder meer knap en neemt al zingend alle heimwee naar de originele versies onmid dellijk weg. Britt Wilson weet zijn clichérol als de kappende nicht Sam met het suikergezicht te verheffen tot de meest boei ende mannelijke creatie. Monument Dudok voorlopig gered f van slopershamer Het laatst overgebleven tar station dat ontworpen door de beroemde archited Dudok, aan de A 2 bij Vinkei veen, lijkt op het nippertji gered te worden van sloophamer. De eigenaar v het monumentale gebouvi tje, Esso, overlegd met hef^ Autotron in Rosmalen ove^le' het behoud. Het unieke pompstationje] moet plaats maken voor uit ral breiding van de A 2. Esso wil) no de het in eerste instantie slo, sel pen. Demonteren en eldenau opbouwen zou tussen de eeiUjj en twee ton kosten, een be|aa drag dat het bedrijf er aan|no vankelijk niet voor over hadLe Op initiatief van het bureau 0o monumentenzorg van dfjv provincie Utrecht is Esso ver] gn volgens met het Autotroijvri rond de tafel gaan zitten onj d« het monument voor sloop te 0v behoeden. re „Het is een uitzonderlijk pji stationnetje," zegt R. Blijjin denstijn van het bureau mo- de numentenzorg. „Het heeft m grote cultuurhistorische Di waarde. In de jaren vijftig ik zijn 112 soortgelijke ontwerj h< pen van Dudok gebouwd] maar dit is het enige dar* overgebleven is. Wij hebberL. Esso erop gewezen dat jej zo'n bouwwerk niet zomaaJ met de grond gelijk kunt ma-j ken." De directeur van het auto4| tron, J. Van Helden, wil hem. station een nieuwe bestenvjm ming geven, bijvoorbeeld alsj- portiergebouw. „Het pasi prachtig bij ons automuse um. Het zou doodzonde zijn als er nergens meer een te bezichtigen is." In zijn woonplaats Dreischor in Zeeland is woensdag de Neder landse beeldhouwer en aquarellist David van de Kop (1937) overle den. Van de Kop wordt beschouvvd als een van de belangrijkste ver tegenwoordigers van de na-oorlogse Nederlandse beeldhouwkunst. Van de Kops werken staan in tal van musea, waaronder het Kröl- ler-Müller in Otterlo en het Haags Gemeentemuseum. Zijn inspira tiebron was altijd het Nederlandse en vooral Zeeuwse landschap: de dijken, het licht, de overgang van zee naar land. Halverwege de jaren vijftig studeerde Van de Kop aan de Konink lijke Akademie voor Beeldende Kunsten in zijn geboorteplaats Den Haag. Docent Carel Visser maakte hem vertrouwd met de avant- garde beeldhouwkunst uit de vorige decennia. Van de Kop maakte land-art: kunstwerken van materiaal afkomstig van de plek zelf (aarde), aangevuld met ijzeren platen of staven. Bijzonder aan het oeuvre van Van de Kop zijn tekeningen die hij maakte voor zijn projecten. Die werktekeningen zijn collages van aquarellen en delen van foto's van de plek, waarover een schets is gelegd van de nieuwe situatie. Schohaus. Begeleidingsensemble Marjolein van der Esch - viool. Esther Jan sen - viool; Lucia Doeven - altviool; Anne- lies van Gent - cello, Jolanda van Leeuwen - contrabas; Femke Bergervoet - harp; Hans Vis - orgeL Gehoord: 17/9. Schep- De grappigste Tukker van Ne derland heet Herman Finkers. Dat is bekend. Wat minder mensen weten is dat hij muzi kaal ook zijn mannetje staat en zelfs een complete mis heeft ge componeerd. Weliswaar kreeg hij hulp van vakmensen waar het aankomt op arrangeren en instrumenteren, maar toch blijft het in elkaar knutselen van een echte 'Sint Jorismis', de eerste en enige naar mijn weten, een knappe klus. Het resultaat is dan ook heel acceptabel. De sfeer van het stuk is een beetje dromerig en kabbelend, de klankkleur haast impressionis tisch. Zelfs de humor, hoe kan het anders bij Finkers, ont breekt niet. In het Benedictus ontspringt vanuit het niets plot seling een melodisch fragment uit de Bananaboatsong terwijl de Latijnse tekst gewoon door loopt. Het Vocaal Ensemble Pur Sang uit Leiderdorp viert dit jaar haar eerste lustrum. Het begon allemaal vijf jaar geleden toen een groep enthousiaste zangers en zangeressen het plan ontwikkelde om een con certreis naar Oxford te organise ren. Na de succesvolle trip be sloot de gioep om de samen werking te continueren. Met veel succes zoals inmiddels is gebleken. In oktober staat de tweede Engelandreis gepland. Het lustrumconcert, afgelo pen zaterdag in de Scheppings- kerk, kent een onderhoudend en afwisselend programma. Het a-capella repertoire van Engelse madrigalen van rond 1600 wordt mooi vertolkt. De stem men vormen een hechte een heid. Alhoewel inzetten niet op alle plaatsen even alert klinken, blijft het totaal goed overeind. De samenzang is opvallend zui ver. Na een bondig instrumen taal intermezzo, onderhouden de toneelmuziek van Henri Pur- cell,, volgt een blokje Oudhol landse liedjes in een nieuw jas je. Het, spannende van dit soort 'hedendaagse' stukken is dat het nooit voldoet aan een vast verwachtingspatroon omdat het idioom onbekend is. Zowel me lodie als akkoorden vliegen alle kanten op. De bepaald niet sim pele zettingen worden overtuiging gezongen en kome prima uit de verf. Als afsluiti staat de Sint Jorismis van He man Finkers op het progran ma. Het totale klankevenwicl trekt soms wat scheef door hi af en toe te penetrante orgelgi luid en een harp die nauwelijl hoorhaar is. Maar daar staat te genover dat het koor en i mentaal ensemble, beide oqde leiding van Jos Schohaus, sfeer van het werk uitsteken weet te verklanken. De indivi duele kwaliteit van koorleder hoorbaar in de 'solopartijei blijkt verrassend hoog. Dolly Haas, een Duitse filmster'die op het Ameri kaanse toneel en doek triomfen vierde en de car toonist Al Hirschfeld huwde, is vrijdag op 84-jari- ge leeftijd aan kanker overleden. Haas werd geboren in Hamburg en legde zich reeds als tiener toe op het cabaret en de musical. Zij werd een ster in de Duitse cinema, waar zij in 1929 haar debuut maakte in 'Een zomer van Ge luk'. Na de opkomst van het nazisme verliet Haas Duitsland en verhuisde naar Londen, waar zij ac teerde in de geluidsfilmversie van D.W. Griffiths 'Broken Blossom'. De film werd geregisseerd door Hans Brahm, die haar eerste echtgenoot werd. Zij vestigde.zich uiteindelijk in New York, waar zij hoofdrollen vertolkte in toneelstukken als 'Cri me and Puqishment' met John Gielgud en Lillian Gish in 1947, en verscheen in produkties van Ber- tolt Brechts 'The Threepenny Opera' en 'Brecht on Brecht'. Zij keerde in 1953 terug naar de film en verscheen ondermeer in Alfred Hitchcocks 'I Confess'. Zeeland belicht kunstenaars Domburg in Mondriaanjaar Weekend at Waikiki. wellicht een half jaartje te vroeg recensie. hans keuzers Concert: Weekend at Waikiki, met Thijs Helfrich - zang, Eelco Engelsma - gitaar, Wi|nand Helfrich - toetsen, Jan Dijksma - bas, Howard Clements - drums, Joris Vos - toetsen, Jelke Haisma - percussie. Ge hoord: 17/9, LVC, Leiden. „We spelen nu even onze single 'Man at the Wheel' want daar heeft mijn moeder er een van en ik geloof nog drie anderen." Zanger Thijs Helfrich van Week end at Waikiki steekt laconiek de draak met de vooralsnog te genvallende verkoop van de single en de net uitgebrachte cd 'Sputnik'. Met vernieuwd en thousiasme is het Groningse New Wave-bandje van weleer een nieuwe weg ingeslagen en combineert nu in een ragfijne mix elementen uit de grunge, doem en de industiële techno. 'Dream away' en 'Intrillaga- tor' in het begin van de set leg gen een doemige asgrauwe de kensluier neer. Met zeer helder uitwaaierende klanken weet gi tarist Eelco Engelsma vaak ge raffineerd tegenspel te bieden. Waikiki heeft in de persoon van zanger Thijs Helfrich een sterke zanger. Zijn donkere stem heeft sterke verwantschap met de Ierse Gavin Friday of soms in 'Cold' als een jonge Da vid Bowie. De ballad 'April Child' een nummer met een open melodie en zwevend op een aangenaam bedje van key boards is een prettig rustpunt tijdens de set en heeft aangena me Simple Minds-invloeden. De band beperkt zijn samples voornamelijk tot het weergeven van vervormde stemmen en legt de nadruk op de livesound. Ge lukkig maar, want de dance-in- vloeden op de CD Sputnik, vooral bij de nummers 'The girl of my dreams' en 'Yeah Yeah' klinken op de schijf zeer kli nisch en uitermate gedateerd. Het laatstgenoemde nummer krijgt tijdens de toegift, mede door afwisselende tonen uit de marimba, een zeer melodieuze en heldere uitvoering. Jammer is dat het, ondanks de laaiend enthousiaste recen sies in de popbladen, afgelopen zaterdag in het LVC angstig stil bleef. Het uitstekende materiaal en, gezien het doemkarakter, de opmerkelijke energieke en toe gankelijke sound van de groep moet echter veel meer publiek kunnen trekken. Wellicht kwam Weekend at Waikiki een half jaartje te vroeg naar de behou dende popstad Leiden. Zeeland beperkt zijn aandacht in het Mondriaanjaar niet uit sluitend tot de vijftig jaar gele den overleden kunstenaar. Twee tentoonstellingen en een publikatie in de bijbehorende catalogus gaan in op de kunste naarskring die begin deze eeuw in Domburg verbleef en waar van Mondriaan deel uitmaakte. Jan Toorop (1858-1928) wist in de Zeeuwse badplaats waar „de chique" zich destijds op hield, een groep kunstenaars rond zich heen te verzamelen. Onder hen Piet Mondriaan, Ja- coba van Heemskerck, Lucie van Dam van Isselt, Mies Elout- Drabbe, Toorops dochter Char lie, Ferdinand Hart Nibbrig, Jo- han C. Nijland, Henri Le Fau- connier, Jan Sluijters en Lode- wijk Schelfhout. Via contacten met kunstme tropolen als Parijs en Berlijn kwam de groep in contact met vernieuwende ontwikkelingen. In het Zeeuwse Domburg wer den ze met name geïnspireerd door de bijzondere lichtval langs de kust, het duinland schap, de bossen en de karakte ristieke bevolking. De onderlin ge verbondenheid en vriend schap zette de groep ertoe aan nieuwe stromingen als het divi- sionisme, luminisme, kubisme en expressionisme te bediscus siëren en daarmee te experi menteren. „Toch hadden hun werken geen stylistisch verwantschap", aldus Hesther van den Donk, conservator van het Zeeuws Museum in Middelburg. „De gemoedelijke verbondenheid onderling en met de lokale be volking, bracht hen tot experi menten met kleuren, vormen en lijnen, waarbij ieder een to taal eigen persoonlijke lijn ont- wikelde." Van den Donk heeft dit in de tentoonstelling Mon driaan en Toorop temidden vaa hun tijdgenoten in Domburg in het Zeeuws Museum duidelijk tot uiting gebracht. Door de werken van 13 kunstenaars on der te brengen in afzonderlijke categorieën - landschappen, portretten, bomen, duin- en zeegezichten - zijn enerzijds wederzijdse invloeden, ander zijds de blijvend persoonlijke stijlen zichtbaar gemaakt. Om hun werk aan de man te brengen hielden de kunstenaars jaarlijks een expositie in Dom burg. „De schilderijen op die tentoonstellingen moeten in dertijd opzienbarend geweest zijn", weet Jacqueline van Paas- chen-Louwers uit landelijke re censies van destijds. Zij nam het initiatief het „kotje van Toorop" te reconstrueren tot een blijvend museum. In dit museum is de tentoonstelling van 15 kunstenaars te zien, zoals die ook in 1912 werd ge toond. Ook hier weer traditio neel naast voor die tijd radicaal werk. Net als toen bij de ingang beginnend met het werk van de „kalmere broeders" om te ein digen met het toen opzienba rende kubistisch werk van Lo- dewijk Schelfhout en Jacoba van Heemskerck. Van Mondriaan zijn hier zes van de zeven ih 1912 tentoon gestelde werken te zien. Beide tentoonstellingen zijn te zien tot en met 15 januari. alphen aan den run Het Alphense Parkfilmhuis is in het nieuw gestoken. Cultuurwethouder Korver mocht het vrijdagavond openen. Daarna werd de film 'Fried Green Tomatoes' van John Avnet aan het publiek getoond. foto»holvast/marklamers

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12