'Meer aandacht voor genocide vraagstuk Kerk Samenleving Nachtwake voor vrede Van der Plas ook pastoor in Stompwijk 'Heilige huisjes' omgooien Justitia et Pax: Vaticaan moet doodstraf afwijzen K MAANDAG 19 SEPTEMBER 1994 _jAAy BUITENLAND KORT Eenheid christenen Paus Johannes Paulus II heeft tijdens een bezoek aan de Xuiditaliaanse stad Lecce christenen opgeroepen tot ontmoeting en wederzijds begrip, tot onderling vertrou wen en dialoog. Hij sprak gisteren de hoop uit dat christenen spoedig gemeen schappelijk aan een kerk dienst kunnen deelnemen. De paus benadrukte zijn 'bij zondere verbondenheid met de martelaarstad Sarajevo'. Hij groette Albanië, 'dat zo juist de democratie terugge vonden heeft' en Grieken land, dat hij een 'vuurtoren van beschaving en zuster in het geloof noemde. Dit laatste was een gebaar van toenadering na de spannin gen tussen Rome en de Griekse orthodoxie. Ter af sluiting van de mis in het sta dion van Lecce, waaraan 50.000 gelovigen deelnamen, onderstreepte Johannes Paulus nog eens de centrale functie van het gezin, die als hoeksteen van de samenle ving niet verzwakt mag wor den. Hij wees erop dat de stabiliteit van het gezin in deze tijd regelmatig wordt bedreigd. Priesterwijding Dissidente anglicanen in Groot-Brittannië zijn het af gelopen weekeinde dichter bij de oprichting van een kerk binnen de kerk geko men. Op een bijeenkomst van Forward in Faith (Voor waarts in Geloof), een bewe ging van kerkleden die te genstander zijn van de pries terwijding van vrouwen, na men de 530 deelnemers met 5 stemmen tegen een resolu tie aan die de ambtsbe voegdheid van bisschoppen die vrouwen tot priester wij den, niet langer erkent. „De Kerk van Engeland heeft zichzelf steeds van andere kerkelijke groeperingen ge distantieerd met het argu ment, dat deze niet in de tra ditie van het apostolisch ambt stolden. Nu is een der gelijke distantie binnen de Anglicaanse Kerk onvermij delijk", aldus de verklaring van de beweging, die de steun heeft van 3000 van de 10.000 geestelijken in volledi ge dienst die de Kerk van En geland telt. De beweging ziet zichzelf als een 'gelovig over- blijfsel'*dat volgens voorzitter John Broadhurst schisma's, ketterij en afvalligheid weer staat. Zij streeft ernaar de: rest van de Kerk van Enge land ook weer op het rechtii pad te brengen. Bisschop John Gaisford van Baverley, één van de twee 'vliegende bisschoppen' van de tegen standers van priesterwijding van vrouwen, waarschuwde de deelnemers aan de confe- rentie voor een hele stroom van vreemde en verkeerdie doctrines die de kerk dreigei i te overspoelen nu deze vron - welijke priesters kent. Concentratiekamp De Russisch-Orthodoxe Kerk is van plan op het terrein vaji een voormalig concentratie kamp in Siberië een religieu s centrum te bouwen. De ke rk wil daarmee eer betonen a< tin de slachtoffers van de stali nistische terreur. Op het ter rein, veertig kilometer van cle stad Omsk, zullen een kloo s.- ter met kathedraal, een t«e— huis voor bejaarden en wie- zen en een museum worden gevestigd, aldus aartsbis schop Feodosi van Omsk. Volgens hem zijn tussen 1937 en 1953 ruim 250.000 mensen in het kamp om h <?t leven gebracht. Voor de Ruiü- sische Revolutie van 19 7 was op het terrein ook ee n orthodox klooster gevestigdl. Vredesweek 1994 in Utrecht geopend Kerken, christelijke partijen en levensbeschouwelijke or ganisaties moeten de komende tijd naar een oplossing zoeken voor het genocidevraagstuk. Daartoe riep Mient Jan Faber, algemeen secretaris van het Interkerkelijk Vre desberaad (IKV), afgelopen zaterdag op tijdens de ope ning van de vredesweek in Utrecht. singen voor het genocidevraag stuk. „We moeten niet blijven steken in uitspraken als: volke renmoord is vreselijk", aldus Faber, „want dat vindt iedereen. Het is de taak van de kerken om te zoeken naar een concrete aanpak van dit vraagstuk." Hij hoopt dat deze discussie in 1995 vruchten gaat afwerpen. Mr. Jos van Gennip, directeur van het wetenschappelijk bu reau voor het CDA, beaamde dat er naar een instrumentari um moet worden gezocht om het genocidevraagstuk aan te pakken. Hij kon zich in dat ver band zelfs voorstellen dat de vredesbeweging in de toekomst gaat pleiten voor een verhoging in plaats van een verlaging van de defensieuitgaven. Faber constateerde na afloop van de bijeenkomst een grote mate van eensgezindheid tus sen het CDA en de vredesbewe- „Volgend jaar bestaan de Vere nigde Naties 50 jaar. Dat is een mooie gelegenheid om het ge nocidevraagstuk handen en voeten te geven", aldus Faber. De VN ondertekenden in 1948 een 'nooit-meer-genocide-ver- drag', 'maar Rwanda heeft laten zien dat dat verdrag niet werkt'. Faber pleitte zaterdag voor een humanitair interventieleger met een civiele en een militaire tak. „Het civiele apparaat van de VN moet in de gaten houden waar genocide dreigt en daar de druk op de autoriteiten opvoe ren. Als er toch volkerenmoord plaatsheeft, moet er een militair 'apparaat zijn dat meteen kan ingrijpen." Het IKV zal materiaal be schikbaar stellen om op plaatse lijk niveau discussie op gang te brengen over mogelijke oplos- ging. Dat is in het verleden wel eens anders geweest. Van Gen- nip meende dat de tijd rijp was voor een 'nieuwe kruisbestui ving van geloof en pplitiek, van kerken en politieke partijen'. Zij willen zich gezamenlijk gaan in zetten voor een aantal proble men in Europa. Ds. Karei Blei, secretaris-ge neraal van de Nederlandse Her vormde Kerk, benadrukte de verantwoordelijkheid van de kerken voor Europa. Europa verkeert in een morele crisis, constateerde hij. Kerken en le vensbeschouwelijke organisa ties kunnen eraan bijdragen dat dit continent zijn 'ziel' weer te- rugkrijgt. Daartoe hebben Europese burgers al vele kleinschalige ini tiatieven genomen, die zaterdag in Utrecht zijn gepresenteerd. Zo hebben veel kerken contac ten met Oost- en Midden- europese landen, bestaan er netwerken van scholen door Europa heen en wordt er jaar lijks in het voormalige Joegosla vië een zomerschool gehouden voor islamitische, katholieke en orthodoxe studenten. Pastoor H. van der Plas van de parochie van Sint Jans Onthoof ding in Zoeterwoude is afgelo pen zaterdag ook geïnstalleerd als pastoor van de H. Lauren- tiusparochie in Stompwijk. Van der Plas was al sinds juli van dit jaar administrator of waarne mend pastoor in Stompwijk. Na het vertrek van J. Ammerlaan, die met emeritaat ging, had het bisdom Rotterdam voor Stomp wijk geen vervangende priester beschikbaar. Tijdens de installatie van Van der Plas werd ook diaken H. Pe ters aan de Stompwijkse paro chie voorgesteld. Hij gaat in het dorp pastoraal werk doen. Pe ters is een permanente diaken, gehuwd en woonachtig in Al phen aan den Rijn. lisse Op initiatief van de plaatselijke Raad van Kerken en de afde ling van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) is in Lisse de Vredes week in de nacht van zaterdag op zondag geopend met een wake ir de vrede. Van 22.00 uur tot 10.00 uur vonden de deelnemers onderdak in de Gereformeerde Kerk aan de Heereweg, waar elk uur door verschillende groeperingen activiteiten werden ontplooid. De 'nachtwakers' vertrokken zondagmorgen elk naar hun eigen kerk met een speciale vredesboodschap. foto hielco kuipers BEROEPINGSWERK oegstgeest Het wegvallen van de 'scheidingsmu ren' tussen hervormden en gereformeerden is in Oegstgeest afgelopen zaterdag gevierd met een 'kerkedag'. De nieuwe Verenigde Protestantse Ge meente presenteerde zich in het Gemeentecentrum aan de Lijtweg met een activiteitenprogramma aan het publiek. Bezoekers konden onder meer deelne men aan zes workshops of een bezoekje brengen aan de informatiemarkt. De jongste deelnemers gooiden op hun eigen manier wat 'heilige huisjes' foto loek zuijderduin NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Benoemd te Spijk (ZH) als bijstand in het pastoraat: L. Quist te Moord recht, die deze benoeming heeft aan genomen. Beroepen, te Goes (buitengew. wijk- gemeente): A. van Vuuren te Zoeter- Bedankt voor Alblasserdam: J. van DijkteTholen. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen te Zoetermeer: C. Sonne- velt te Krimpen aan den IJssel. ZELFST. OUD GEREF.GEMEENTEN Beroepen: te Rijssen (Bevervoorde): J. van Prooijen, lerend ouderling, wo nende te Rijssen. vogelenzang anp Boeddhisten en christenen zoeken samen antwoord op secularisatie om de menselijke ervaring, en wat dat betreft kunnen christe nen volgens hem hun voordeel doen met het boeddhisme. Het boeddhisme kent geen God, aldus De Wit, maar stelt de mens centraal, die zelf zijn 'boeddha-natuur' kan ontwik kelen. In ieder mens huist de boeddha-natuur, en kan die 'openheid van geest waarin het hart spreekt' zich door médita- Het boeddhisme heeft een mensvisie die in deze gesecula riseerde wereld wel eens een nieuwe spirituele vlam zou kun nen ontsteken. En christenen kunnen daar veel van leren. Dat zei Han de Wit, boeddhist en psycholoog, afgelopen zaterdag tijdens een conferentie over het antwoord dat de twee religies kunnen geven op de seculartéa- De Wit houdt niet zo van de theologische debatten over de raakvlakken van christendom en boeddhisme, die met verve werden gevoerd door de kleine, vergrijsde groep die zich op het centrum voor meditatie en be zinning De Tiltenberg verza meld had. Het gaat De Wit, die psycho logie doceert aan de Vrije Uni versiteit in Amsterdam, meer De Wit benadrukte dat secu larisatie, opgevat als het verval van algemeen gedeelde waar den, voor boeddhisten een an dere betekenis heeft dan voor christenen. „Het boeddhisme kent maar één werkelijkheid. Verlies van waarden betekent voor boeddhisten niet dat we het contact met God kwijtraken, maar dat we deze ene werkelijk heid met een verkeerde geestes gesteldheid beleven." utrecht» Het Vaticaan moet de doodstraf ondubbelzinnig afwij zen, vindt de katholieke mensenrechtenorganisatie Jus titia et Pax Nederland. I let huidige standpunt van de geloofwaardig', schrijft secretaris V. Scheffers ee-een, het orgaan van de Nederlandse kerk- kerk is 'i in Een-t provinc roms-katholieken zijn volgens hem teleurge- r het standpunt van het Vaticaan dat overhe den in bepaalde gevallen tot de doodstraf mogen c gaan. In de nieuwe Katechismus (1992) wordt deze tra ditionele opvatting herhaald. „Als de katholieke traditie consequent wil zijn in haar pleidooi voor respect voor het leven, als zij iedere ei genmachtige ingreep in het levensproces van de hand wijst, dan komt het standpunt zoals in de Katechismus verwoord ongeloofwaardig over", aldus Scheffers. Justitia et Pax is tegen de doodstraf 'vanuit de over tuiging dat het leven van elk mens een unieke en on vervangbare waarde heeft en dat deze vorm van be straffing niets bijdraagt aan het bestrijden van de mis daad'. De katholieke organisatie, een officieel adviesor gaan van de bisschoppen, is van plan de komende tijd een uitgebreid dossier en een themadag aan de doodstraf te wijden. Vorig jaar pleitten rooms-katholieke gevangenispas tores uit bijna vijftig landen voor éen Vaticaanse afwij zing van de doodstraf. De straf, die volgens een recent onderzoek ook voor een groeiend aantal Nederlanders toelaatbaar is, is 'absoluut' in strijd met de fundameri- tele rechten van de mens, zo werd gezegd. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON Nee HOOR.. iK HES MUW OUDERS M06 nóó\t RUZ-l'E ZiEM MAKEN. is 54.2300 AB Leiden 85.55 per jaar ƒ329,30 328,30 VERZENDING PER POST ovenge lanJen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING zat K>00-128<X)uur9Td 071-143241 HET WEER Buiigheid beperkt Vandaag last de atmosfeer even een regenpauze in. Na een onaf zienbare optocht van kille Noord- zeebuien is er zelfs kans op een ge: heel droge dag, dankzij een voor bijtrekkende rug van hogedruk. De natte depressie boven de Oostzee sterft nu geleidelijk uit, maar heeft in vijf dagen tijd een aanzienlijke plens water afgeleverd. In Voorhout viel 80 millimeter, de wateroverlast in Noord-Holland was het gevolg van 90 tot 120 millimeter, die daar sinds woensdag neerdaalde. Het maandtotaal is te Haarlem al opge lopen tot 197 millimeter; in de Kop van Noord-Holland viel reeds 200-250 millimeter, drie maal de normale regensom voor de hele maand. Zondag dreven nog een paar pittige Noordzeebuien over de westelijke kuststrook. Tussendoor kwam er eindelijk ruimte voor wat zon, die bij de sterk afgenomen wind welda dig aanvoelde. Toch was de tempe ratuur met 16 graden aan de be scheiden kant. In de loop van de dag werden de stapelwolken uitge spreid tot een grote lappendeken; een teken dat de lucht stabiliseer de. Een duurzame verbetering zit er HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Eerst nog perioden met ten geleidelijk wat meer bewolking. Langs de kust kans op regen. Middag- temperatuur rond 14 gra in het zuiden wolkenvel den en plaatselijk een bui. In het noorden droog en ii echter nog niet in. Vanmiddag bt gint de barometer weer te dalen de nadering van een uitdiepend- storing, die via Schotland de Noordzee komt afzakken e gen dicht langs Nederland richti Zuid-Frankrijk koerst. De neersl^s zone bereikt de westkost kort na middernacht en kan morgen over^ dag nog geruime tijd voor gestat regenval zorgen. Na het wegtrekFuls ken van de storing draait de wintgi'1? naar het oosten en komt wat drogroe re en warmere lucht onze kant opnd Bij opklaringen kan het woensdayast 18 of 19 graden worden; de buiiyer( heid blijft beperkt. stjcj Een andere depressie draait teg&-j de stroom in en koerst vanuit de, Balkan in noordwestelijke richtirrus In deze lagedrukkern wordt warn°Pl{ lucht uit Zuidoost-Europa betrokpeu ken en de botsing met de koele um. lucht bij ons kan het neerslagpro Vi proces doen opleven Daar kunnen we in de fweede helft van de wettel mee te maken krijgen. In grote (jJLa nen verandert er in de algemene, drukverdeling weinig. Eenomvar rijk lagedrukcentrum is tot op grcwef hoogte actief boven het Europest continent en houdt de wisselvallig heid nog een tijdje gaande. Maxirr 9 graden in het uiterste noorden tot rond 15 in het Denemarken: Zowel zon als wolkenvel den en op de meeste plaatsen droog. Middag- temperatuur vandaag rond 16 graden, morgen iets Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselvallig weer met veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Morgen in het zuidwesten van het Verenigd Koninkrijk en in het zuiden van Ierland misschien ook wat zon. Winderig. Middagtempera- tuur vandaag'van 13 graden in het noor den van Schotland tot 17 nabij Londen; morgen maxima rond 14 graden. België en Luxemburg: Vandaag droog en af en toe zon, morgen vanuit het westen enige tijd regen. Mid- dagtemperatuur vandaag rond 17 gra den, morgen iets lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag vooral in het oosten en midden van Frankrijk droog weer en geregeld zon. Verder flink wat bewolking en mor gen op de meeste plaatsen enige tijd re gen. Middagtemperatuur vandaag rond 18 graden, morgen iets lager. Spanje: Zonnig, maar morgen in het noorden flink wat bewolking en plaatselijk regen. Middagtemperatuur aan de kusten: rond 21 graden aan de Costa Verde, tussen de 22 en 26 graden van de Costa Brava tot aan Valencia en tot 30 graden plaat selijk aan de zuidelijke Costa's; In An- dafusië maxima rond 33 graden. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon, aan de noord zijde van de eilanden nu en dan ook wol kenvelden. Droog. Maximumtempera tuur omstreeks 27 graden. Marokko: Westkust: flinke zonnige perioden, in het zuiden ook kans op hardnekkige wol kenvelden. Droog. Middagtemperatuur tussen 23 en 26 graden. Tunesië: Vandaag nog enkele wolkenvelden en plaatselijk een forse regen- en onweers bui. Morgen droog en flink wat zon. Mid dagtemperatuur ongeveer 27 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag perioden met zon en vrijwel overal droog. Morgen aan de Middel landse Zeekust nog weinig verandering, elders vanuit het westen meer bewolking en plaatselijk regen. Geleidelijk afne mende Mistral. Middagtemperatuur van daag rond 22 graden, morgen met uit zondering van de Cöte d'Azur iets lager. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon, vandaag nog kans op een enkele regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur ongeveer 25 graden. Italië: Af en toe zon, vooral vandaag enkele, soms stevige regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur van ongeveer 18 graden in het noorden tot circa 26 op Sicilië. Griekenland Vandaag in ook al wat bewolking Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemg. 30 10 30 20 60 30 17 15 17 zw3 z4 o4 WEERRAPPORTEN DINSDAG 20 SEPTEMBER 1994 Zon op 07.21 Zon onder. 19.1 Maan op 19.33 Maanonder08J Waterstanden Katwijk Weerrapporten 18 september 20 u Eindhoven half bew n Kreta: e dag op de Sporaden nog weinig verandering, op andere plaatsen steeds meer bewol king en kans op buiige regen. Middag temperatuur op veel plaatsen tussen 25 en 30 graden. Duitsland: Vandaag naast wolkenvelden ook gere geld zonneschijn en op de meeste plaat sen droog. Morgen in de oostelijke deel staten nog weinig verandering, in het westen veel bewolking en kans op regen Middagtemperatuur meest tussen de 15 en 19 graden. Zwitserland: Eerst wolkenvelden, hier en daar ook zon en op de meeste plaatsen droog. Morgen overal bewolkt en vanuit het westen kans op regen. Middagtempera tuur van 16 graden rond Zürich en Ge neve tot circa 19 bij Locarno. Oostenrijk: In, Karinthië en Steiermarken veel be wolking en op beide dagen kans op neer slag. Elders naast bewolking ook wat zon en meest droog Middagtemperatuur: 13 tot 17 graden. Bordeaux Brussel Cyprus Klagenfurt zwaar bi Kopenhagen regen licht bew. licht bew. [VAT komt <30£0 u/t, jopocusscn/eteen b££tj£ p want /k. heb haast./ N-O-U BE-N t-K -Z-O Z-E-N-U-W- A-C-N-T./-0 O.A-T /.AT MT.E.T A-E-E-B W-E-E-T W-AT £-B Z-O S-O-E-O U-Z-T-AT-W-A-M.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10