Zweden moeten wennen aan nieuwe werkelijkheid •r Buitenland Zweedse premier wil steunfraude hard aanpakken O A i Wilde westen is weer terug in Arizona 'We kunnen in Somalië niets meer doen' ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1994 Politiek is in Zweden een serieuze zaak. De opkomst bij parlementsverkiezingen is onveranderd hoog. In alle steden staan op strategische plaatsen informatiekraampjes van de politieke partijen, zoals hier die van de siciaaldemocraten op de markt in 'Gamla Stan', het oude stadsdeel van Stockholm. foto hans jacobs THE INDEPENDENT De Zweedse premier Carl Bildt heeft bij het afsluiten van zijn campagne voor de parlements verkiezingen van morgen een hard optreden aangekondigd tegen steunfraude. Bildt hoopt met de maatregel een verkie zingszege van de scociaaldemo- craten van ex-premier Ingvar Carlsson te voorkomen. Het centrumrechtse Zweedse kabinet heeft volgens Bildt toe stemming gegeven vooi tiet ver gelijken van computerbestan den over burgers, zodat de Zweedse autoriteiten alleen on dersteuning kunnen geven aan mensen die er echt recht op hebben. „Op het eerste gezicht lijkt het misschien een kwestie van geld. Maar in wem BK het over moraal en normbesef in onze maatschappij", aldus Bildt op een regenachtige verkie zingsbijeenkomst in de Univer siteit van Stockholm. ..Uitkerin gen moeten ten goede komen aan wie ze nodig hebben, niet aan fraudeurs. Hei is een kwes tie van vertrouwen fan hel h« u- sociale systeem." Zweden kent een bijzonder uitgebreide computerregistratie van zijn burgers, maar voor heen verhinderden privacy-wet- ten het gebruik van de bestan den om gegevens over individu en naast elkaar te leggen en te vergelijken. Volgens Bildt is het probleem van steunfraude 'gro ter dan politici tot dusverre in de verkiezingsdebatten hebben durven toegeven'. Zijn adviseurs geven toe dat er een spanningsveld bestaat tussen enerzijds de traditionele rechtse afkeer van de staatscon trole door uitgebreide compu terregistratie en anderzijds de noodzaak om de uitkeringsfrau de aan te pakken, die in Zwe den waarschijnlijk groter is dan elders in de westerse wereld. ,.ilet wes era moeilijke beslis sing", aldus een adviseur. „Het onderwerp is bijna taboe in Zweden." De verwachting is overigens niet dat Bildt de Zweedse kie zers kan verleiden om zijn in 1991 aan het bewind gekomen vier-partijenregering aan de macht te houden. Tot voor kort hadden de sociaaldemocraten in de opiniepeilingen voldoen de steun om morgen een meer derheid in de Nikstlag te verove ren. Volgens hel dagblad iÜag krijgt Carlsson echter maar 42,8 procent van de stemmen, tegen 45.9 procent volgens eerdere peilingen. Hen machtswisseling lijkt evenwel onafwendbaar, ook al Zweedse industriëlen loedrijke Fetei Wallen vraaggesprekken met gedreigd hun zaken naar het buitenland over te brengen als de nieuwe Zweedse regering er niet in slaagt de to renhoge nationale schuld te be teugelen. Dat moet laatste moet echter niet gebeuren, zo vinden de ondernemers, door de toch al hoge belastingen te verhogen. hebben als de ir IK-Oi fe kranten Ook sociaal-democraten kunnen welvaartsstaat niet helemaal handhaven w Ingvar Carlsson: volgens de jongste peilingen na morgen de nieuwe premier van Zweden. FOTO CPD De Zweden gaan morgen naar de stembus om een nieuwe Riksdag en daarmee een nieuwe regering te kiezen. De verwachting is dat de sociaal-democraten, die drie jaar lang een centrumrechtse min derheidsregering hebben moeten gedogen, terugkeren aan de macht. STOCKHOLM-DEN HAAG GPD-Rtr-DPA IT De sociaaldemocratische partij van Zwe den, die op enkele korte onderbrekingen na de gehele na-oorlogse periode aan het be wind is geweest, is innig verweven met het hele maatschappelijk leven in het land. Door de stabiele aanhang van de partij en de grote invloed in andere sectoren, zoals de vakbeweging, de cultuur en de media, konden door de jaren heen politieke idea len worden gerealiseerd, die het land lang tot een modelstaat voor sociaal-democra ten elders maakten. Zweden kreeg doorzijn uitzonderlijk lange socialistische bestuur ook een heel eigen gezicht. Moesten gelijkgestemden in andere landen van tijd tot tijd compromissen slui ten om hun regeringspositie veilig te stellen of zelfs in de oppositiebanken plaatsnemen, in dit Scandinavische land kon er onge stoord worden verder gewerkt aan de rode idealen. Het socialistische denken resulteerde in een sterk op solidariteit en 'samen delen' geba seerde maatschappij, die de zwakkeren in de samenleving flinke zekerheden bood, en aanzienlijke burea- cratie. Bovendien lieten de in aantal toene mende regels steeds minder ruimte voor welk particulier initiatief dan ook. De over heid werd steeds almachtiger, waardoor zelfstandig handelen of zelfs het aandragen van een idee al snel voor 'uitsloverij' werd versleten. Conformisme De bevolking kenmerkt zich dan ook door een groot conformisme. Daarbij speelt on getwijfeld mee dat vrijwel alle stadsbewo ners van het platteland stammen en die le vensstijl tot op zekere hoogte hebben vast gehouden. Aan het begin van deze eeuw woonde 90 procent van alle Zweden nog op het land, aan het eind van deze eeuw woont 90 procent in steden en andere kernen. Verhitte debatten zijn zelfs in het één-ka merparlement, de Riksdag. een onbekend fenomeen. Er is door de jaren heen overal in en buiten de politiek zo naar con sensus gestreefd, dat althans in het openbaar maar weinigen nog hun mond open doen over wat naar hun idee anders zou kunnen. In Zweden bestaan daardoor, zou je kunnen zeggen, nogal wat 'absolute waarheden', maatregelen en afspraken waarvan men beweert dat iedereen zich er in kan vinden. Als gevolg daarvan is een politieke machts wisseling ook een tamelijk geruisloos ge beuren. Het gaat om accentverschillen, al doen de diverse politici natuurlijk hun best de indruk te wekken dat er veel op het spel staat. Een 'paarse coalitie' van gematigd conservatief en progressief zou in Zweden ook best tot stand kunnen komen. Dat idee komt evenwel niet aan de orde omdat de sociaal-democraten met gemak zelf over een meerderheid kunnen beschikken. Accent De accentverschillen die de regering van de conservatief Carl Bildt de afgelopen drie jaar heeft aangebracht, waren vooral gericht op het tot stand brengen van een meer marktgerichte economie. Zo werd de belas ting op vermogen en onroerend goed ver laagd en werd de dividendbelasting voor particulieren zelfs helemaal afgeschaft. Ook werd een begin gemaakt met het inperken van het stelsel van sociale zekerheid. Maar in diezelfde periode, en dat kost Bildt zijn baan, steeg de werkloosheid tot een record hoogte van 13 procent. En dat in een land dat jarenlang geen werklozen kende. „Men moet natuurlijk ook een beetje geluk heb ben", voerde Bildt onlangs ter verdediging Maar wie zou verwachten dat de sociaal democraten onder leiding van Ingvar Carls son serieus te hoop lopen tegen dit beleid, komt bedrogen uit. Weliswaar worden en kele maatregelen van Bildt c.s. weer onge daan gemaakt, maar in hun verkiezingspro gramma kondigen de socialisten wel dege lijk ook bezuinigingen op de sociale zeker heid aan onder meer door ontkoppeling van de uitkeringen en maken ze ernst met het terugdringen van het begrotingste kort, dit laatste onder druk van het bedrijfs leven. Profiteren Carlsson zegt de hevig bestreden beslissing van de conservatieven om de werkloos heidsuitkering te verlagen van 90 naar 80 procent van het laatst verdiende loon, niet te kunnen terugdraaien. ><>k WÜ zijn panij een 'wachtdag' invoeren voor ouders die zich ziek melden omdat één van bun kinde ren ziek is. In de verkiezingsstrijd in de laatste weken hebben echter vooral de linkse partijen ge profiteerd van de sombere boodschappen die ook de sociaaldemocraten verkondigen. Volgens opiniepeilingen zoeken vooral i hun toevlucht tot de e nisten en de Groenen. 'Opportunisme', ver wijt Carlsson, de partijen ter linkerzijde. „Ze willen geen verantwoordelijkheid dragen." „De mensen wachten nog altijd op Sinter klaas. Maar ze zullen zeil .u nel moeien meewerken aan het oplossen van proble men". vat een gemeenteraadslid in ünkö- ping het nieuwe denken van de sociaalde mocraten samen. De Zweden moeten echter nog wennen aan het idee dat de regering langzaam de war me overheidsdeken van hen aftrekt. Het so ciale welvaartssysteem dat de zwakken in de samenleving tientallen jaren koesterde, ondergaat een ingrijpende vermagerings kuur. Test „De veiligheid in dit land is zo vanzelfspre kend. Die zekerheden verdwijnen nu, maar de mensen denken nog steeds dat de maat schappij alles wel zal regelen", meent de 36-jarige Carina Kalmer, een kleine zelf standige in de stad Linköping. „We moeten onze welvaartsstaat veranderen. Het is een beangstigende waarheid waarover mensen liever niet praten", zegt een 32-jarige ver- pleger. Indien Carlsson terugkeert als premier dan wacht hem al snel een eerste belangrijke test. Half november spreken de Zweden zich uit over de vraag of zij willen toetreden tot de Europese Unie. De meeste politici roeren het thema liever nog niet aan, omdat ze weten dat de bevolking grote bedenkin gen koestert. Voor de linkse partijen is ech- 'Zweden is op de juiste weg'. De partij van premier Cari Bildt komt er rond voor uit voor stander te zijn van Zweedse toetredings tot de Europese Unie. Ook in de parlementsverkie zingen maaken de 'moderaten' er geen geheim van, al zijn tegenstanders het niet eens met het duidelijke 'ja'. foto hans jacobs ter duidelijk dat aansluiting bij de EU sa mengaat met een sanering van de wel vaartsstaat. „ja tegen de werkgelegenheid, nee tegen de Europese Unie", menen de i koenen Carl Bildt heeft al gezegd met een verkie zingsnederlaag te kunnen leven als de be volkingmaar 'ja' zegt tegen de EU. Dez.il lende premier acht die toetreding van veeJ groter belang dan zijn eigen aanblijven. Dat standpunt geeft in wezen wel aan hoezeer de Zweedse politiek er een is van nuance verschillen en niet van een diep ingrijpende 'omslag'. ARIZONA PHIL REIVES plaats gekozen c brengen. De me joen inwonen aan traditie ei meeste ander Terwijl politici in Washington tie strijd te gen de groeiende criminaliteit in de Vere nigde Staten lijken te verliezen, beweert een sheriff in de westelijke staat Arizona dat hij de oplossing kent: een op het wilde westen geïnspireerde burgerwat lit loe Arpalo, de sheriff van Maricopa County, heeft een leger van 2.300 vrijwilli gers op de been gebracht. In politieuniform en met cowboyhoed patrouilleren ze te paard, bewapend met pistolen. \l vanal zijn jeugd heeft \rpaio een pas en hij heeft «Ie juiste i zijn aanpak in praktijk te •esien van Arizona's 3,8 mil zijn conservatief, hechten maken zich net als de Amerikanen bijzonder ongerust over tie toenemende misdaad. Arpaio's wild west i>osse spreekt dan ook sterk tot de verbeelding, hoewel de ama teur-rechtsdienaren geen veedieven, maar autodieven in de kladden grijpen. I n de on bezoldigde vrijwilligers voornamelijk blanke advocaten, hoger geschoolden, di recteuren en gepensioneerden kwijten zich vol overgave van hun taak. Ze begelei den het publiek in het winkelcentrum, ver jagen prostituées van de straat en hebben in een maand tijd 1.500 bekeuringen we gens verkeersovertredingen uitgeschreven Voor een groots opgezette schoonmaak actie mobiliseerde sheriff Arpaio deze zo mer 600 posse-leden, gesteund door heli kopters, gepantserde wagens en politiehon den, om hel zuidwesten van de stad Phoe nix van misdaad (e zuiveren. De operatie Ie verde 104 arrestaties, 40 partijen drugs en 17 teruggevonden gestolen auto's op. Arpaio's agressieve aanpak leidt tot een meer dan gemiddeld aantal arrestaties, maar de plaatselijke overheid heeft geen geld voor de bouw van een nieuwe gevan- f'enis. Dus heeft Arpaio zijn eigen oplossing redacht: een omstreden tentenkamp in de woestijn, waar 1.000 gedetineerden zijn on dergebracht. „Midden in de woestijn, ja", bevestigt Arpaio. „En wat dan nog? laat het 11 paden I walm rijn Wal dan nog? In «i<- Golfoorlog leefden onze soldaten ook in tenten. En die hadden niets op hun kerf stok1'' De sheriff krijgt weinig kritiek, groten deels omdat Arizona geen sterke liberale lobby kent. Het recht om een posse van plaatselijke notabelen op te trommelen en die te bewapenen, stamt nog uit de Amcri kaanse pionierstijd. Louis Rhodes, hoofd van de Unie voor Amerikaanse Burgervtij- heden, is een van de weinigen die Arpaio s optreden openlijk aikeurt. Volgens Rhodes vertoont Arpaio's methode fascistoïde trek ji'v Maar sheriff Arpaio Is niet onder de In- dru) i ii) zegi dal zijn poMCde 10vataturaa in zijn politiemacht opvult waarvoor de overnaia geen grid heef! i oploaring la goed en goedkoop, aldus Arpaio, die be na drukt dat de bewapende posse leden de zelfde wapentraining krijgen als beroeps agenten. Arpaio vertelt sappig over de vuurgevech ten die hij leverde met I urkse en Mexicaan se drugsmokkelaars. Hij verschijnt regelma lig op de televisie en promoot zichzelf door hel uitdelen van plastic sheriffsterren waar OP/l|!l II.I.(Ill |lll|kt Door zijn slagvaardige optreden is Arpaio inmiddels uitgegroeid tot de populairste politieke figuur van de staat Arizona. Hij wordt meer gewaardeerd dan de gouver neur van de staat, Fife Symington, die ook in Arpaio's posse rijdt. „Ik krijg honderden brieven per maand", zegt een zelfverzekerd grijnzende Arpaio vanuit zijn sheriffsstoel. „Ik word op handen gedragen. Ze willen zelfs dat ik me kandidaat stel voor het presi dentschap." VERTALING MARGRIET De Zweedse premier Bildt spreekt zijn aanhang moed in. Bildt zal de parlementsverkiezingen morgen vrijwel zeker verliezen. foto gpo Laatste Amerikaanse militairen met stille trom vertrokken De laatste Amerikaanse solda ten zijn donderdag uit Somalië vertrokken. Na 21 maanden aanwezigheid streken zij de vlag. De Amerikaanse inter ventiemacht vertrok met stille trom uit een land dat had moeten worden gered maar dat in wanhoop werd achter gelaten na het ondergaan van een verschrikkelijke vernede- ring. Na twee jaar buitenlandse inter ventie heerst er opnieuw volsla gen anarchie in Somalië. Clans gaan elkaar opnieuw te lijf, voedselhulp wordt geplunderd en hulpverleners kunnen uit angst voor hun leven hun werk niet meer doen. Voor de Vere nigde Staten reden om voor goed een punt te zetten achter hun aanwezigheid in het land. De VN zouden wel eens spoedig kunnen volgen. Bijna twee jaar nadat ze met veel bombarie hun operatie 'Herstel Hoop' lanceerden in Somalië, hebben de VS hun laatste 80 mariniers en diplo maten in het land definitief te ruggetrokken. Vanuit Kenya zul len nog wat activiteiten in So malië worden gecoördineerd, maar voor de rest hoeft het land niet meer voor de Amerikanen. Ze hebben er miljoenen dollars ingepompt, tientallen, landge noten zien sneuvelen, militair gezichtsverlies geleden en di verse vredesinitiatieven ont plooid. En waarvoor? „Het resultaat van onze in spanningen is bedroevend klein", geeft een Amerikaanse diplomaat ruiterlijk toe. „Maar we kunnen onszelf nu in ieder geval niet verwijten dat we een volk dat vreselijk leed onder honger en oorlog, aan hun lot hebben overgelaten. We heb ben gedaan wat we konden. Het zijn de Somalische krijgsheren die vervolgens een politiek ak koord hadden moeten sluiten, maar dat hebben nagelaten. In plaats daarvan zijn ze weer gaan vechten. Voor ons aanlei ding om te zeggen: de maat is vol, we kunnen op dit moment niets meer doen voor Somalië". De situatie van nu lijkt akelig veel op die van voor de militaire interventie van eind 1992. De straten van de hoofdstad Moga dishu worden weer beheerst door de zogenaamde technicals, de met zwaar wapentuig bela den pick-ups en landcruisers. In de haven wordt internationale voedselhulp bij klaarlichte dag gestolen, opslagplaatsen en kantoren van hulpinstanties worden geplunderd. Overal in het land gaan rivaliserende clans als vanouds met elkaar op de vuist en vloeit weer bloed. De Afrikaanse en Aziatische VN-troepen die de taken van de Amerikanen en andere Wester se soldaten hebben overgeno men, laten zich zo min mogelijk zien op straat. Doen ze dat wel, dan lopen hun levens gevaar. Sinds maart, toen de meeste Westerse troepen vetrokken, zijn ruim 20 VN-manschappen doodgeschoten door Somali sche strijders. De politie, die met behulp van Nederlandse deskundigen door de VN weer op poten was gezet, doet net zo hard mee met gewapende over vallen, afpersing en bedreigin gen. Veel internationale hulporga nisaties zien het daarom ook niet meer zitten in Somalië. Zij hebben hun programma's stop gezet. kantoren gesloten en hun Westerse medewerkers die her haaldelijk werden aangevallen, geëvacueerd. De VN bieden ons absoluut geen bescherming meer. zo redeneren zij. Boven dien worden hun hulpprogram ma's gesaboteerd. Een mijnop- ruimingsoperatie moest worden stopgezet omdat de reeds schoongemaakte gebieden door Somalische strijders weer wer den volgestopt met explosieven. De vredesinitiatieven die on dertussen op diverse fronten zijn ontplooid, hebben in de praktijk tot niets geleid. Er is nog steeds geen centraal gezag in Mogadishu en de leiders van de diverse clans en politieke groeperingen lijken nauwelijks nog geïnteresseerd in de uitvoe ring van eerder gesloten over eenkomsten. Persoonlijke machtsambities van een hand jevol bloeddorstige kerels heb ben het kennelijk gewonnen van de pogingen om met elkaar tot compromissen te komen en het belang van het land en haar volk voorop te stellen. De VN hebben er echter nog steeds grote moeite mee om te erkennen dat de afgelopen twee jaar weinig ten goede is veran derd in Somalië. Functionaris sen van de VN-missie in Soma lië (Unosom) wijzen graag op de door hen in het hele land op gezette lokale bestuursraden en zien nog zeker een belangrijke rol voor de VN weggelegd in het land. De Somaliërs zelf zijn veel minder positief over die ge meenteraden omdat ze volgens hen door de VN zijn opgelegd en geen binding met de bevol king hebben. De eerste de beste krijgsheer die het ergens voor het zeggen krijgt, zal ze waar schijnlijk meteen opdoeken en zijn eigen stromannen er voor in de plaats neerzetten. Voor Washington kunnen de 15.000 VN-troepen die zich vanuit het binnenland al heb ben teruggetrokken in de drie belangrijkste steden daarom ook maar beter helemaal ver trekken. Als eind deze maand het onlangs verlengde VN-man daat afloopt zullen de VS. goed voor een derde van het IJno- som-budget, ongetwijfeld daar op aandringen. Iaat de Soma liërs hun zaakjes nu zelf maar opknappen, zo redeneren Wes terse diplomaten die volkomen achter de Amerikaanse visie staan. Na alle vergeefse inspan ningen van de laatste paar jaar is aat volgens hen de enige overgebleven optie. De pessimisten onder hen voorzien dat Somalië na het vertrek van VN en VS binnen de kortste keren in de afgrond zal verdwijnen. Anderen hopen dal de clanleiders juist dan tot be zinning zullen komen. „Ze heb ben er tenslotte steeds op gelra merd dat ze zelf hun problemen kunnen oplossen, laat ze het nu rnaar bewijzen. Als ze het zaakje straks weer op poten hebben gezet is het Westen on getwijfeld bereid opnieuw hulp te bieden".

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7