Britse regering heft 'spreekverbod' op Tadzjiekse leger bestookt rebellen bij Tavildara Buitenland Verzoening pas mogelijk na berechting massamoordenaars Vluchtelingen willen naar huis Woedende Liberianen houden coupleider aan Houding Arafat zorgt voor crisis in PLO-bestuur Russische oppositie tart opnieuw president Jeltsin kTERDAG 17 SEPTEMBER 1994 cape Canaveral Twee Amerikaanse astronauten zijn gisteren uit hel ruimteveer Discovery gestapt voor een zes uur durende wan deling. Het is voor het eerst sinds tien jaar dat er een ruimte wandeling wordt gemaakt waarbij de astronauten los zijn van het ruimteveer. Volgens de ruimtevaartorganisatie NASA is het de bedoeling dat astronauten Mark Lee en Carl Meade tijdens de test 'menselijke satellieten' worden. De twee dragen om de beurt een rugzak die 24 stuwraketjes bevat en batterijen van 28 volt. FOTO [PA Builenpest steekt kop op in India bombav De builenpest, een ziekte waarvan werd aangenomen dat zij was uitgeroeid, is opgedoken in het westen van India. Volgens het hoofd van de gezondheidszorg in de deelstaat Ma harashtra zijn inmiddels 36 mensen opgespoord die aan deze ziekte lijden. De autoriteiten hebben een uitgebreide campagne op gang gebracht om uitbreiding van de ziekte tegen te gaan. De buitenpest werd achttien jaar geleden voor het laatst in India ge constateerd. Netanyahu doet het beter dan Rabin Jeruzalem» Benjamin Netanyahu, de leider van de rechtse oppo sitionele Likud-partij doet het bij de Israëlische kiezers iets beter dan premier Rabin (Arbeiderspartij). Dat blijkt uit een enquête die de Jerusalem Post gisteren publiceerde. Van de door het Dahaf Instituut ondervraagde Israëli's zei 39 procent Rabin als premier te willen hebben, als er nu verkiezingen zouden worden gehouden. Netanyahu kreeg de steun van 41 procent. In 1996 worden in Israël verkiezingen gehouden. Corsicanen eisen aanslag in Parijs op bastia» Het Front voor de Bevrijding van Corsica heeft gisteren de verantwoordelijk opgeëist voor de bomaanslag op een bijge bouw van de Parijse Academie. Bij de aanslag, die donderdag plaatsvond, raakten twee mensen gewond. Bonn wijst visumaanvraag Zjirinovski af bonn» De Duitse regering heeft een visumaanvraag van de Rus sische rechtsextremist Zjirinovski afgewezen. Dat maakte het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn gisteren bekend. Zji rinovski wilde op 24 september het congres van de extreem rechtse Deutsche Volksunion (DVU) toespreken. Duitsland heeft al twee keer eerder een visumaanvraag van Zjirinovski afgewe Tien doden bij helikopterongeluk athene Zeven brandweerlieden en drie soldaten zijn in de nacht van donderdag op vrijdag bij een helikopterongeluk in het noordoosten van Griekenland om het leven gekomen. De leger- helikopter, die voor bluswerkzaamheden zou worden ingescha keld in de bergen van Lekani bij de stad Drama, vloog boven het dorp Eghiros tegen een rots. Ooggetuigen hebben gezien dat de helikopter in brand vloog nadat de tank met bluswater een hoogspanningsmast had geraakt. Vissers steken, trawlers in brand jakarta Duizenden vissers in noord-Sumatra, die bevreesd zijn voor de concurrentie van grote trawlers, hebben elf boten in brand gestoken en een bemanningslid neergestoken. Het dag blad Media Indonesia berichtte gisteren dat de rellen, die al twee dagen duren, zijn uitgelokt door een aanslag op een traditionele vissersboot. DOESJANBE Rtr-AFP Regeringstroepen in Tadzjikis tan hebben hun offensief tegen rebellen bij de strategisch gele gen stad Tavildara verhevigd met artillerie- en luchtaanval len. Vier leden van de Russische vredesmacht in het gebied kwa men om het leven toen zij op een landmijn reden. De regeringstroepen hebben Tavildara praktisch geheel in handen en drijven de opstande lingen in oostelijke richting. De zware gevechten duren echter voort. De strijd met de Tadzjiek se oppositie begon drie weken geleden en heeft al aan zo'n 150 regeringsmilitairen het leven gekost. Het Tadzjiekse leger heeft nu vliegtuigen ingezet, die bases van de rebellen aan de grens met Afghanistan bombarderen. Doel is de opstandelingen te verdrijven uit het midden van het land en af te snijden van de weg naar de hoofdstad Doesjanbe. De strijd volgt op een aanbod tot verzoening van de Tadzjiek se interim-president Rach- monov. De rebellen reageerden met de verovering van Ta vildara, kennelijk om sterker de onderhandelingen in te gaan. De islamitische rebellen bestrij den deels vanuit Afghanistan het neo-communistische be wind in Doesjanbe, dat sinds 1992 met hulp van Rusland aan de macht is. Major belooft protestanten referendum Rw andese president Bizimungu: DEN HAAG GPO Ee nale De Britse regering heeft gisteren een einde gemaakt aan het verbod om het stemgeluid van Noordierse 'terroris ten' uit te zenden. De opheffing was een gebaar naar de IRA, die enkele weken geleden een staakt-het-vuren af kondigde. londen cees van zweedente moedigen haar bestand 'per manent' te verklaren. Tot dus verre heeft de organisatie ge weigerd te verklaren dat zij de wapens voorgoed heeft neerge legd. De belofte van een refe rendum moest de protestanten ervan overtuigen dat de Britse regering geen knieval voor de IRA had gemaakt. Het uilzendverbod werd zes jaar geleden ingesteld. Het doel was, zoals minister Hurd van binnenlandse zaken destijds zei, de IRA de 'zuurstof van de publiciteit' te onthouden. De maatregel had echter niet het gewenste effect, omdat de BBC en andere Britse zenders inter views met onder meer Gerry Adams, de leider van IRA's poli tieke arm Sinn Fein, zonder ge luid uitzonden. De woorden werden ondertiteld of door een Premier Major, die tijdens een bliksembezoek aan Belfast de opheffing van het verbod be kend maakte, beloofde de pro testanten een referendum over hun toekomst. Hoewel hij eer der had verklaard dat voor elke wijziging van de status van Noord-Ierland de 'instemming was vereist' van de bevolking al daar, had de premier nooit ex pliciet gewag gemaakt van een referendum. Het vooruitzicht van een refe rendum werd verwelkomd door leiders van de protestantse ge meenschap. die in Noord-Ier land ruim 60 procent van de be volking vormt. De opheffing van het uilzend verbod is een poging de IRA aan acteur ingesproken. Het verbod werd hevig bekri tiseerd door ij veraars voor bur gerrechten en door exponenten van rechts. Norman l.amoni. die binnen de Conservatieve Partij altijd een pleitbezorger was van de protestantse /aak. zei ooit: „Het uilzendverbod is heel goed. maar alleen voor de werkgelegenheid onder ac teurs."' Ook journalisten laakten de maatregel. Het maakte 'live interviews' met leiders van de katholieke IRA of van de protes tantse terreurgroepen onmoge lijk Het verbod gold voor een do zijn subversieve organisaties alsmede mensen die politiek geweld steunden. Een van de van de broadcasting in 1992 Bernadette De in de jaren '70 een pro rol had gespeeld in de burgerrechtenbeweging in Noord-Ierland. In een BBC-dis cussieprogramma was haar stem vervangen door ondertite ling. slachloffe ban was ii vlin, die ii nmg tus sen Hutu's en l utsi'sin Rwanda is alleen mogelijk als zij die ver antwoordelijk zijn voor de mas saslachtingen voor een interna tionaal tribunaal worden ge bracht. Dat zei de Rwandese president Bizimungu gisteren in Den Haag op de tweedaagse conferentie over de wederop bouw van zijn land. Bizimungu benadrukte dat 'zij die verantwoordelijk zijn voor de volkenmoord' hoe dan ook moeten worden berecht, omdat anders massale wraakac ties onder teruggekeerde Hutu vluchtelingen zeker niet zijn uitgesloten. „We hebben onze mensen overtuigd van het be lang van een internationaal tri bunaal, maar ze worden onge duldig", zo zei hij. De president, zelf een Hutu, gaf toe dat er 'incidenteel' spra ke is van wraakacties onder Hu tu's. Hij haalde geïrriteerd uit naar minister Van Mierlo (bui tenlandse zaken) die zich in zijn toespraak bezorgd toonde over rapporten, waarin melding wordt gemaakt van schending de chte Rwanda. „Bij een miljoen men sen die onder het vorige bewind zijn vermoord, vallen deze inci denten in het niet. Bovendien zijn er maatregelen genomen tegen de daders", aldus Bizi mungu. Volgens Bizimungu moet de internationale gemeenschap haar vertrouwen uitspreken in het nieuwe, door Tutsi's gedo mineerde bewind. „Wij zullen de DMMnm hten renet teren en garanderen de veiligheid van de teruggekeerde vluchtelin De spanning neemt Uk* on der cle Nederlandse hulpor ganisaties in de vluchtelin genkumpen in Rwanda en /aire. IK' veiligheidsmaatre gelen voor de hulpverlener» worden van dag tot dag aangescheqit. Dit naar aan leiding van nachtelijke schermutselingen lussen Hutu's en Tutsi's. Gisteren nog hebben militante Hu tu's een Tutsi uit een Neder lands kamp In Mugunga ontvoerd en gestenigd. De hulpverleners brengen de nacht nooit in de kam pen door. Als ile avond valt, vertrekken zij naar hun ho Iels en tenten buiten de op vangcentra. Al enige tijd mogen zij niet meer alleen door de kampen lopen. Au to's worden zo geparkeerd dat een snelle vlucht moge lijk is. gen." Een dialoog met de verte genwoordigers van het oude Hutu bewind, die naar het bui tenland zijn gevlucht, sloot Rizi mungu uit. Op Amerikaanse postzegel mag niet worden gerookt De Amerikaanse posterijen hadden besloten de hluesgi tarist Robert Johnson te ge denken door een postzegel met zijn beeltenis uit te brengen. Probleem is echter dat lohnson op de uilgeko zen foto uit de jaren twintig staal afgebeeld met een siga ret in zijn mond. Dat kon aus niet. De posterijen willen na melijk niet de indruk wekken dat hun zogels het roken van sigaretten propageren. De lobbygroep van rokers, National Smokers Alliance, is boos over hel besluit van de posterijen de sigaret weg te halen, volgens de groep is de postzegel misschien politiek, maar niet historisch correct Sigaretten en jazz en blues muziek waren in de jaren twintig namelijk onafschei delijk met elkaar verbonden. lohnson, die in 1938 op 27 jarige leeftijd werd vet moord, behoort tot de groten van de jazz en de blues die door de Amerikaanse postc rijen met herdenkingszegels worden geëerd. De zegel wordt vandaag gepresen leerd op het Mississipi Delta Bluesfestival. KANTOORUNITS VERKOOP/ VERHUUR gdidi Georgische vluchtelinger i gelaten op het moment dat zij i n wach- at zij mogen terugkeren naar de provincie Abchazië. Een n de Russische vredesmacht houdt een oogje in het zeil. De Georgiërs ont vluchtten de regionale hoofdstad Soechoe- mi na de machtsovername door Abchazi- sche separatisten. Afgelopen week brak een crisis uit toen het Abchazische parie- vardnadze is inmiddels naar Abchazië afge- ment de plannen van de Russische vredes- reisd om te bemiddelen, macht verwierp voor terugkeer van de FOTO O'A rvan s/« amou vluchtelingen. De Georgische leider Sje- Liberiaanse burgers hebben gis teren de voortvluchtige leider van de mislukte staatsgreep op gepakt en overgedragen aan de Afrikaanse vredesmacht Eco- mog. Ongeveer honderd dissi dente leden van de militie Ge wapende Krachten van Liberia (APL) bestormden en bezetten donderdag onder leiding van Charles Julu het regeringscen trum en het presidentieel paleis in de hoofdstad Monrovia. De opstandelingen werden echter verdreven door troepen van de Afrikaanse vredesmacht in Libe- Julu, de bij de meeste I jberia- nen gehate en gevreesde leger leider ten tijde van president Samuel Doe, ontsnapte en glip te met zijn aanhangers door het kordon van de Ecomog-troe- pen. Hij werd echter door bur gers herkend in de buurt van de Amerikaanse ambassade in de hoofdstad, hoewel hij zich in Arabische kledij had vermomd. Voorbijgangers sloegen hem in elkaar en leverden hem uit gekleed over aan een patrouille van Ecomog. Verslaggevers za gen hem later naakt en geboeid op een vloer liggen in het Eco- mog-hoofdkwartier. Zijn aan hangers hebben naar wordt aangenomen hun toevlucht ge zocht in een kazerne niet ver van het presidentiële paleis. Het AFL, voorheen het natio nale leger meer dan e is verdeeld desakkoord gin deze naar nu niet veel n stammenmilitie, ver het jongste vre- roor Liberia dat be ek in (ihana werd gesloten. De dissidenten bc schuldigen Al I. generaal Bowen van verraad na de overeen komst met militieleider Charles Taylor van liet Nationaal Pa triottisch Front van Uberia (NP! 11 en Alhajl Kramah van de Ulimo-militic. Tsjetsjeense regering spreekt uitroepen noodtoestand tegen GROZNYAFPneraal en dat donderdag door de regering is bestudeerd. Maar voorlopig is het niet meer dan een voorstel", aldus minister Ocdocgov (informatie). Het Russische persbureau In terfax had donderdag onder aanhaling van de proi t Rusland gaat vier drijvende eentrales bouwen Rusland gaat de komende jaren vier kleine drijvende kerncen trales bouwen. Ze zullen wor den gebruikt om plaatsen in de uithoeken van Siberië van ener gie te voorzien. Dat maakte het ministerie van kernenergie in Moskou gisteren bekend. „Met de drijvende kerncen trales kunnen we fors besparen op de kosten van het transport van olie en kolen naar de afgele gen gebiedenaldus Georgy Kaurov. woordvoerder van het ministerie. Westerse deskundi gen verwachten dat de drijven de centrales worden voorzien van de kernreactoren die al worden gebruikt op ijsbrekers en onderzeeërs. AD BLOEMENDAAL correspondent I)e problemen in het Palestijnse lei derschap krijgen zo langzamerhand de vorm van een regelrechte crisissitua tie. Gisteren maakte Achmed Quri, mi nister van economische zaken In de Palestijnse Nationale Autoriteit (PNA), zijn aftreden bekend. HIJ Is ontevreden over het eigenmachtige optreden van Pl-O-voorzitter Arafat. In Palestijnse kringen wordt zijn besluit in verband gebracht met de positie van Machmoud Abbas. de belangrijkste ar chitect van het vredesakkoord met Is raël. Abbas is al eerder op een zijspoor gezet, naar verluidt wegens zijn kriti sche houding ten opzichte van de gang van zaken rond de Palestijnse autono mie. Eerder deze week was al duidelijk geworden dat zakenman Quri, een van de weinige financieel deskundigen in de PNA. geen heil meer zag in samenwer king met Arafat. Tegenover de Arabi sche dienst van de Israëlische radio ver klaarde hij toen dat potentiële buiten landse investeerders worden afgeschrikt door de chaos in het bestuur. De afgelopen weken heeft Arafat er alles aan gedaan om zijn kritische minister van economische zaken naar de achter grond te dringen. Zo mocht Quri vorige week niet de Palestijnse delegatie naar de besprekingen met de donorlanden In Parijs aanvoeren. De PLO-minisjer heeft steeds gepleit voor het snel opzetten van een verantwoordingssysteem voor de buitenlandse steun, een van de eisen van de donors. Arafat zei vorige week dat hij zo'n verantwoordingsplicht be schouwt als 'niet meer dan een leuze'. Quri kreeg gisteren steun van Azmi Shoaibi. zijn collega van jeugd en sport. Shoaibi verklaarde dat de PNA doelma tige instituten wil opbouwen en volgens de regels wil werken. ..Maar Arafat staat erop zelf alle besluiten te nemen." De problemen in het Palestijnse bestuur komen niet onverwacht. Al voor de Pa lestijnse autonomie een feit was, vroe gen veel Palcstijnen zich af of de revolu tionaire leider Arafat pragmatisch ge noeg was om een bestuurssysteem op poten te zetten. Jonge intellectuelen in de bezette gebieden vestigden hun hoop op figuren als Quri en Abbas. Maar het lijkt er nu op dat geen van bei den zich nog verder met het Palestijnse bestuur wil inlaten. Abbas. de man die samen met de Israë lische minister van buitenlandse zaken Peres het Akkoord van Oslo ontwierp, is uiterst verbitterd over Arafats alleen heerschappij. In een recent interview met het pro-Jordaanse Palestijnse dag blad An-Xahar liet hij weten dat bet hoog tijd is de jonge generatie Palestij- nen een kans te geven. Arafat vatte die uitspraken op als een rechtstreekse be dreiging. Abbas had zich al eerder wel nig geliefd gemaakt door zijn kritiek op de PljO-sieun voorde haakse leider Saddam Hussein en zijn pogingen een verzoening tot stand tc brengen met de GolfstatenAls vr edesonderhandelaar mocht Abbas nog wel aanwezig zijn bij de ondertekening van de akkoorden in Washington, in september 1993. en in Gairo, in mei van dit jaar. Maar bij de laatste gelegenheicf moest hij in een ho tel logeren, terwijl Arafat en diens hof houding in een paleis waren onderge bracht. Daarna is Abbas als onderhan delaar verder overschaduwd door men sen als Nabil Sha'at en Hassan Asfour. Vorige maand, toen Arafat een kort be zoek bracht aan Tunis, nam Abbas de wijk naar een vakantie-adres om niet met de PIjO-voorzitter te worden ge confronteerd. De Tsjetsjeense regering heeft gisteren ontkend dat president Doedajev de noodtoestand heeft uitgeroepen. Zijn woord voerder heeft ook weersproken dat de president een onderhan delaar naar Moskou heeft ge stuurd om te praten over nor malisatie van de betrekkingen met Rusland. „Er is geen noodtoestand. Er is een voorstel voor het instellen eraal gemeld dat di van de noodtoestand, dat is op- Rusland, gesteld door de procureur-gr- Tsjetsjeense president de nood toestand had afgekondigd als reactie op de 'onophoudelijke Russische provocaties'. I sjetsje nlë si beidde zich In 1991 af van KALININGRAD De belangrijkste oppositielei ders in Rusland hebben gisteren het ontslag van de regering gr ëist cn aangedrongen op ver vroegde presidentsverkiezingen. Dc verklaring waarin de eisen worden genorrnd, werd uiige gerven na het 't ongres van pa triottische krachten' in Kali ningrad Met de Verklaring van Kali ningrad gaf de oppositie het startschot voor een nieuwe ron de van striid met president Jelt sin. De verklaring werd onderte kend door de twee belangrijkste oppositieleiders, de voormalige vice-president Roctskoj en de in de communisti sche partij, Zjoeganov. De oppositieleiders in Kali ningrad (het vroegere Konings bergen) riepen verder 4 oktober uit tot 'dag van de Russische patriot'. Dit ter herinnering aan dc bestorming van het Witte Huis op beven van Jeltsin. Daar mee kwam een einde aan een opstand van het conservatieve parlement. De deelnemers hadden tevo ren aangekondigd dat zij één gezamenlijke leider zouden kie zen. maar stelden hun uiteinde ll|ke keuze uit tol oktober I .ivo riet vrx»r die functie is Hoetskoj, de belangrijkste leider van de opstand in oktober 1993.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5