Vervolgingsbeleid euthanasie soepeler Amerikaanse soldaat vindt na halve eeuw rust Binnenland Geweld bij rechtszaak is hoge uitzondering 'We schoten Nijmegen kapot en kregen toch respect SCHITTERENDE AANBIEDING 4BIJ VAN TIL HF J van tilMHTCfffi 21 ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1994 3 Aipmrffl SfiWm* PmbuTM CK) CMHOCW* Pm l)*m»m Vreemdelingencontroles op de Rijn arnhem» De vliegende brigades van de Koninklijke Marechaus see, die buitenlanders opsporen die illegaal ons land willen bin nenkomen, gaan nu ook controleren op de Rijn. Schepen die bij Lobith de grens passeren, worden gecontroleerd. Het gaat voor lopig om een proef, maar als die slaagt wordt er ook gecontro leerd op de Maas, Waal en Schelde. Stichting Weerzien vaart op Indonesië den haag Veel oud-Indiëgangers hebben enthousiast gerea geerd op het initiatief van de Stichting Weerzien om een cruise naar Indonesië te maken. Met een ingehuurd schip van Scan dinavian Seaways maakt de stichting op 7 januari vanuit IJmui- den een eenmalige oversteek naar 'De Oost" voor 750 mensen. De cruise van acht weken is een 'sentimental journey* voor Ne derlanders. die nog eens een zeereis naar voormalig Neder lands-Indië willen maken. VAM-directeur Van der Steen stapt op den haag Algemeen directeur Van der Steen van het vuilverwer- kingsbedrijf VAM stapt op. Hij is in opspraak gekomen door be schuldigingen in de Leeuwarder Courant over belangenverstren geling. Hij zou commissaris zijn bij een bedrijf van zijn ene zoon, dat plastic vaten levert aan de VAM en commissaris bij een bedrijf van zijn andere zoon, dat kantoorapparatuur leverde aan de VAM. Volgens het accountantsbureau KPMG heeft Van der Steen niets onoirbaars gedaan, maar hij heeft toch besloten weg te gaan na 'een indringend gesprek' met zijn raad van com missarissen. Algemene Zaken heeft nieuwe baas den haag Drs. T. van de Graaf (58) wordt de nieuwe secretaris generaal van het ministerie van algemene zaken. Dat heeft het kabinet gisteren besloten. Van de Graaf, ooit statenlid voor de WD. wordt daarmee de hoogste ambtenaar op het ministerie van PvdA-prcmier Kok. Hij werkt al sinds 1969 op het ministerie als raadsadviseur voor financiële en sociaal-economische aange legenheden. Hij volgt mr. Hoekstra op die eerder deze zomer naar de Raad van State ging. Heli's en mensen terug uit Bosnië den haag Minister Voorhoeve van defensie heeft besloten vier helikopters en 27 militairen van de koninklijke luchtmacht uit Bosnië terug te halen naar Nederland. Ze keren eind september terug. Volgens Defensie kunnen de helikopters in het voormalige Joegoslavië niets doen, omdat ze van de Serviërs geen toestem ming krijgen te vliegen. De heli's zouden gewonden, militairen en materieel vervoeren naar de moslim-enclave Srebrenica. Langer weerpraatje na Journaal Hilversum» Het weerbericht na het acht-uurjournaal op Neder land 1 gaat vanaf maandag drie minuten duren. Het NOS-be- stuur heeft daartoe gisteren besloten. Het huidige weerbericht duurt 80 seconden. Het journaal houdt dezelfde lengte van twintig minuten. Daarna komt de reclame en daarna een weer bericht dat net als nu wordt verzorgd door de medewerkers van hel KNMI. Volgens de NOS was er vraag naar een langer weerbe richt. H. Pont nieuwe topman VROM den haag Topambtenaar H. Pont stapt over van Binnenlandse Zaken naar VROM. Het kabinet is gisteren akkoord gegaan met zijn benoeming. De voormalig FNV-voorzitter wordt directeur- generaal Milieubeheer. Hij was voor zijn ambtelijke loopbaan van 1985 tot 1988 voorzitter van de vakcentrale FNV. Hij volgt ir. M. Enthoven op die een topfunctie heeft gekregen bij de EG in Brussel. Rechtbanken zijn niet zwaar beveiligd den haag anko de jong Stil alarm in kamer 515 van het gerechtsgebouw in Den Haag. „Mijn team rent nu keihard naar boven, kijken wat er aan de hand is." Hoofd van de be veiliging J. Bey maakt zich nog niet druk, dit is gesneden koek. Het blijkt inderdaad loos alarm. Toch liet een incident donder dag in de rechtbank van Maas tricht zien dat het niet altijd met een sisser afloopt. Een man schoot op een onbewaakt ogen blik in de wachtkamer zijn ex- vrouw in de maag. De parket politie stond machteloos. Parketpolitie en beveiligings beambten in justitiële gebou wen zijn voortdurend alert op dat ene onverwachte moment dat het mis kan gaan. In Neder land zijn incidenten met vuur wapens een hoge uitzondering. Voor zover bekend kwam het slechts twee keer eerder voor. Dat was dat in september 1992 in Rotterdam, eveneens bij een echtscheidingszaak. Een man die wilde scheiden, werd toen door de broer van zijn vrouw in het hoofd geschoten en gestoken. In een ander geval belandde een kogel in het pla fond tijdens een zitting van de kinderrechter. Een drama dat velen zich nog zullen herinneren, speelde zich een aantal jaren geleden af in een Duitse rechtbank. Een vrouw nam toen met fatale schoten uit een vuurwapen wraak op de moordenaar van haar kind. Woensdag stak een getuige een 39-iarige man dood in de rechtbank van Hamburg. Het slachtoffer stond terecht voor moord op zijn vriendin. Het ministerie van justitie weigert meer te zeggen over de beveiliging in rechtbanken dan 'dat die bestaat'. Feit is dat tot nog toe niemand die een recht bank binnengaat, wordt gecon troleerd op het bezit van wa pens. Geen enkele rechtbank is voorzien van detectiepoorten. Soms worden de detectiepoor ten wel aangebracht bijvoor beeld als er zeer zware misdadi - gers worden berecht, zoals in de Ijmuidense cokezaak een paar jaar geleden. In uitzonderlijke gevallen ge bruikt beveiligingspersoneel een metaaldetector, ook in Den Haag. „Ik heb dan een man. in de hal zitten met zo'n ding voor de borst", vertelt Bey. „Het werkt vooral preventief. Soms zie je mensen zich omkeren en weglopen. Als ze een wapen hadden, hebben ze die zo lang even in het dashboardkastje van de auto gelegd. Er lopen hier mensen rond als cowboy's." De controles vinden onopval lend plaats. Om het publick niet te verontrusten. „Meestal mer ken ze er niets van." Een spe ciale tribune voor het publiek is voorzien van pantserglas. De rechters in Den Haag kunnen bij een knop, dat een stil alarm in werking zet. In vijf minuten tijd krijgt Bey twee meldingen. Beide keren is het niets. ..Soms hebben ze een bode nodig en drukken ze op de verkeerde knop." Bey zorgt wel dat de be veiligingsbeambten wakker blij ven. „Dan druk ik bijvoorbeeld op een knopje en moeten ze binnen zoveel seconden hier zijn." Rechtszaken met 'verhoogd risico', zoals Bey dat noemt, hebben in de meeste gevallen met de georganiseerde misdaad te maken. Hij neemt zijn maat regelen meestal op grond van informatie uit de pers of van de politie. „Soms zijn we maanden voor een zaajpal met de beveili ging bezig." Het gerechtsge bouw in Den Haag. met zijn speciale beveiligingsdienst, is een uitzondering. In de meeste rechtbanken doet het hoofd van de interne dienst de beveiliging er naast zijn gewone werk bij. Na uitspraak Hoge Raad over zaak-Chabot Het vervolgingsbeleid voor euthanasie en hulp bij zelfdo ding wordt versoepeld. Dat hebben de ministers Sorgdra- ger (justitie) en Borst (Volksgezondheid) gisteren beslo ten. Het is volgens de bewindsvrouwen in beginsel niet meer van belang of het om geestelijk of lichamelijk lijden gaat of dat een patiënt in een stervensfase verkeert. Er moet wel sprake zijn van uitzichtloos en ondraaglijk lij den. den haag gpd-anp dat slechts ondraaglijk en uit zichtloos lichamelijk lijden tot In het vorig jaar onder de toen- euthanasie en hulp bij zelfdo- malige minister Hirsch Ballin ding mocht leiden. Psychisch van kracht geworden vervol- lijden kon nooit een rechtvaar- gingsbeleid was het criterium digingsgrond zijn. Hirsch Ballin ging er ook van uit dat de ster vensfase moet zijn ingetreden, wil er sprake kunnen zijn van euthanasie. Sorgdrager en Borst hebben het beleid versoepeld naar aan leiding van een uitspraak van de Hoge Raad in juni. De Haarlem se psychiater Chabot werd toen vrijgesproken, nadat hij een pa tiënie die psychisch leed. had geholpen zelfmoord te plegen. Door die uitspraak is volgens de ministers en de procureurs-ge neraal het vervolgingsbeleid van Hirsch Ballin niet langer vol te houden. Op grond van hel oude beleid had het openbaar ministerie in middels vervolging ingesteld te gen vijftien artsen die euthana sie hebben gepleegd op. of hulp bij zelfdoding hebl>en verleend aan patiënten die niet in een stervensfase verkeerden. De mi nisters hebben hel advies van de procureurs-generaal overge nomen, om de vervolging van elf artsen te staken. Volgens de bewindsvrouwen is bij de vaststelling van de uit zichtloosheid van het lijden het medisch oordeel bepalend. Vast moet staan dat de situatie van de patiënt verergert, en niet te verbeteren is. Er kan geen spra ke zijn van euthanasie en hulp bij zelfdoding als de patiënt een reëel bestaand alternatief om zijn lijden te verlichten, heeft af gewezen. Volgens de ministers is uitzichtloosheid van lijden door medici objectief vast te stellen. Dat ligt anders bij ondraaglijk lijden onulat dat volgens de mi nisters een moeilijk meetbare factor is. Hel openbaar ministe rie zal er hierbij op letten of een arts in redelijkheid tot de con clusie kon komen of er van on Lord Carrington bedankt Nederlandse volk NiiMFf.pN mmm. Md 1 nijmegen anp „Het droevigste van de operatie Market Garden is voor mij dat we na het innemen van de Waalbrug bij Nijmegen niet ver der gekomen zijn. Het doet me nog steeds iets als ik er aan denk dat de mensen boven Nijmegen ons gezien hebben, maar dat zij desondanks nog een hongerwinter hebben moe ten doormaken." Dat zei Lord Peter Carrington (75), voormalig minister van buitenlandse zaken van het Ver enigd Koninkrijk en oud-secre taris-generaal van de NATO gis teren bij de herdenking van de Tweede Wereldoorlog in Nijme gen. Carrington had vijftig jaar geleden als kapitein het com mando over de Sherman-tanks die de Waalbrug veroverden op de Duitse bezetters. Hij arriveerde gisteren in het Rijk van Nijmegen, waar hij deelnam aan verscheidene eve nementen in het kader van de vijftigste herdenking van de operatie Market Garden. Mor gen gaat hij in een Sherman- tank de Waalbrug nogmaals over en zal hij het bevrijdings vuur, dat via de voormalige Hell's Highway wordt gebracht, in Nijmegen ontsteken. „Het is een misverstand dat ik vijftig jaar geleden als eerste de Waalbrug gepasseerd ben. Dat was sergeant Peter Robinson, die hier nu helaas niet kan zijn omdat hij last van zijn heupen heeft. Ik heb nog wel eens con tact met hem en ik zou hem alle eer wilen geven die mij nu ten deel valt bij deze herdenkingen. Hij ging als eerste in zijn tank onder zware beschietingen van Nijmegen naar Lent. Daar heb ben we. samen met de Ameri kanen die inmiddels in canvas bootjes naar de overkant van de Waal geroeid waren, veertig mi nuten de brug moeten houden voordat er geallieerde verster king opdaagde", aldus Carring ton. „Ik heb mij overigens wel mijn hele verdere leven afge vraagd waarom de Duitsers die belangrijke brug niet zelf opge blazen hebben. Ik weet nog dat ik destijds heel verbaasd was dat we de brug konden passe ren. Mijn latere inschatting is altijd geweest dat de Duitsers gedacht hebben dat ze ons te rug konden duwen over de Bel gische grens, en in dat geval hadden ze de brug zelf nodig. Maar ik zou dat heel graag nog eens zeker willen weten. Volgens de voormalig minis ter hebben-de gebeurtenissen in de Tweede Wereldoorlog hem in zijn latere leven, toen hij on der andere als secretaris-gene raal van de NATO belangrijke beslissingen moest nemen, be ïnvloed. „Ik denk dat niemand die oorlog meegemaakt heeft daarna dezelfde blijft. Je wordt je bewust van het belang van vrede en vrijheid. Dat voelde ik al toen ik zag in welke ver schrikkelijke conditie het Ne derlandse volk was toen wij ar riveerden." „Ik heb altijd getracht militair ingrijpen uitsluitend als vredes missie te doen plaatsvinden, waarbij ik me er van bewust was dat wij in het Europa van na de oorlog nooit meer dezelf de fouten mochten maken", zegt de Brit. Hij is het van harte eens met Arnhems burgemees- Willes A. Utecht wordt na vijftig jaar naar zijn laatste rustplaats gedragen. ter mr. P. Scholten. die donder dag waarschuwde voor het voorgoed vervloeken van het hele Duitse volk om wat er in de oorlogsjaren is gebeurd. „Winston Churchill heeft in één van zijn eerste toespraken na de oorlog al benadrukt dat het hele Duitse volk, niet voor goed uitgestoten zou mogen worden. Dat het verkeerd zou zijn hen uit te sluiten van de opbouw van een nieuw Europa. De Duisters hebben ook een ui terst belangrijke en positieve rol gespeeld bij de totstandkoming van de Europese Unie en dat is in hen te prijzen. Ik zou het toe juichen als Duitsers en gealli eerden samen bij de herdenkin gen zouden kunnen zijn. al rea liseer ik me dat ik als Engels man vanuit een luxe positie praat. Mijn volk heeft veel min der geleden onder de oorlog dan net Nederlandse bij voor beeld." Carrington heeft het komen de weekeinde een overbezet programma, boordevol plech tigheden. „Ik ben hier uit dank baarheid en respect voor het Nederlandse volk, dat ons zo geweldig ontvangen heeft, ter wijl wij bij voorbeeld Nijmegen aan puin geschoten hebben. Voor mij persoonlijk zijn som mige dingen, zoals die Waal- oversteek zondag, wel iets te theatraal, maar als de mensen dat graag willen dan doe ik dat. In het Nijmeegse stadspark De Goffcrt is een origineel Brits le gerkamp uit 1944 nagemaakt. Het kamp. waar de Britten vier dagen lang verblijven, is tot en met maandag te bezoeken. Het is voor het eerst dat in Neder land een dergelijk kamp te zien is In het kamp staan ruim twin tig authentieke Engelse leger voertuigen. Daarnaast zijn mo delvliegtuigen van onder meer Horsa Gliders, Spitfires en Mustangs te zien. Ook worden een mobiele veldkeuken, een mess en een hoofdkwartier met radioverbindingsapparatuur uit de oorlog gebruikt. Het kamp is verder aangekleed met tenten voor de manschappen en origi nele bewapening, waaronder eek kanon, dat eenmaal per dag afgeschoten zal worden Bij de officiële opening van het kamp waren enkele honder den veteranen, die in het Rijk FOIO» ANP» RAYMOND fut UN' van Nijmegen zijn voor de her denking van de operatie Market Garden, aanwezig. Velen van hen verzuchtten dat de gestaag neerstromende regen en de ou derwelse omgeving hen „meer dan iets anders herinnerde aan september 1944." ■HI>1 Mlllri liiutin draaglijk lijden sprake was. Volgens de bewindsvrouwen kunnen ook psychiatrische pa tiënten om euthanasie vragen De Hoge Rad hoéfl uimoMJfc het standpunt verworpen dat hij psychiatrische patiënten nooit sprake kan zijn van een vrije wil. Dr. R Dillman van de art senorganisatie KNMG is blij met de beslissing van de minis ters. Ook de Nederlandse Vei eniging voor Vrijwillige Eutha nasie is positief. FN V-bond voert acties langs alle snelwegen dtn maag» anp De Bouw- en Houthond FNV gaat de komende weken acties houden hij snelwegen om zo automobilisten te attenderen op hun roekeloze rijgedrag, waardoor de veiligheid van wegwerkers in gevaar komt. Aanleiding zijn de verkeerson gevallen waarbij deze week twee wegwerkers om het leven kwamen. De bond wil wil meer omlei dingen bij wegwerkzaamheden, strengere sneïheldsbeperkende maatregelen en permanente snelheidscontroles. De bonden eisen op korte termijn overleg met minister lorritsma van ver Idmi Heerlen wil lastige junks stad uitzetten HHJtLIN ANP In navolging van Maastricht gaat ook de gemeente Heerlen net nrobleem van de drugver slaafden drastisch te lijf. lUirge meester J. Pleumeekers heeft gisteren een openbaar ordebe vel uitgevaardigd waarmee ver slaafden desnoods de stad uit gezet worden. De politie maukl de omgeving van het station drugvrij I >mg gebruikers, drughandelaren, nroslitueés en klanten die over last veroorzaken worden verwij (li-ul VNV ziet af van schaduwen eigen bewakers HOU TIN «ANP De directie van de Verenigde Nacht Veiligheidsdiensten (VNV) begint voorlopig nog niet met het schaduwen van eigen personeel door een under lie veiligingsbedrijf. Na spoed over leg met de vakbond Unie Ml III' heeft VNV gisteren besloten die maatregel tijdelijk op te schor ten. Belde partijen hebben afgc sproken op korte termijn op nieuw te praten over het plan van de VNV. De VNV kwam deze week In opspraak omdat het bednjf het eigen personeel (ongeveer ne genhonderd mensen) wil laten schaduwen door een ander be veiligingsbedrijf. International Security Partners (ISP). VNV was van plan snel te beginnen met de personcclscontrole, On derdeel daarvan zou onder meer zijn het onverwacht nachts bezoeken van bewakers en het in de guten houden van bedrijfsauto's om te zien of er geen verkeersovertredingen worden begaan. style margraten gpd Na vijftig jaar heeft de Amerikaanse sol daat Willis A. Utecht eindelijk zijn laatste rustplaats gevonden. Hij sneuvelde in 1944 in Mook. De tweede luitenant uit Marysville Kansas werd gisteren begra ven op het Amerikaanse oorlogskerkhof in Margraten. De late begrafenis was mogelijk, omdat het lichaam van de sinds 1944 vermiste Utecht vorig jaar in het Katerbosch bij Mook werd gevonden door een boer. De plechtigheid werd bijgewoond door zijn broer, echtgenote, zus en zwa ger. Onder de honderden aanwezigen waren tal van vertegenwoordigers van het Amerikaanse leger, een vertegen woordiger van president Clinton en een groep veteranen van de 325-ste Glider Infanterie (parachutisten), een van de vier regimenten van de 82-stc Airborne Divisie. Bij dat onderdeel diende Willis A. Utecht. Utecht was op de militaire begraaf plaats in Margraten al in de muur gegra veerd bij de vermiste soldaten. Hij land de op 23 september 1944 in Overasselt (ten westen van Nijmegen) tijdens de ge allieerde operatie Market Garden. Een dag daarna stak de tweede luitenant de frontlinie richting Groesbeek over. Hij moest het Kiekbcrgbos van Duitsers zui veren. Op 1 oktober was het gelukt om de laatste zware tegenaanval van de Duitsers in het gebied te pareren. Daar op ging hij richting Mook waar in het ge bied tussen de huidige autoweg en de Maas dc Slag om Moolt in alle hevigheid was losgebarsten. Daar in het Kater bosch sneuvelde Willes A. Utecht op 2 oktober, samen met veel kameraden. Er werd nooit meer iets teruggevonden van de militair. Zeer waarschijnlijk is hij door een onbekende Nederlander ter plekke begraven. In 1949 werd zijn naam officieel als vermist geregistreerd. Maar vorig jaar op 2 november stuitte een hoer tijdens het ploegen op iets 'vreemds'. Hij waarschuwde direct de politie die de militaire autoriteiten m schakelde. Tal van internationale militaire instan ties in Nederland. Frankfurt. Genève en in dc VS waren bij het onderzoek betrok ken. Begin dit jaar kwam uit Hawaii het bevrijdende bericht. Het gevonden 11- c haam was geïdentificeerd: liet ging om Willis A. Utecht uit Marysville Kansas. Eindelijk heeft de gesneuvelde soldaat zijn laatste rustplaats gevonden. De Groesbcekse pastoor G. I huring, nauw betrokken bij dc naspeuringen van ge vallenen bij de operatie Market Garden, hield in dc stromende regen een mis in de open lucht. Honderden veteranen, die in Zuid-Limburg de bevrijdingsfees ten bijwonen, waren opnieuw naar Mar graten gekomen Onder militaire eer, compleet met saluutschoten, werd Willis A. Utecht eindelijk begraven. Model Cobra koppelt e>genti|dee vormgeving Combinatie 2«2'/?-/itn in aan perfect zitcomfort Een rundlederen rundleder (kleuren bor bekleding en solide binnenwerk staan borg deau* pink en oud-rose) voor duur/aamheid en kwaliteit Zolang de van 7425.- voorraad strekt dit model bi) Van TM lever baar voor een zéér speciale prijs DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3