Inspanningen op de weg van jong voetbaltalent 7 Om Tim de Cler de kans te bieden bij Ajax te gaan voetballen, noesten zijn vader (rechts), opa (links), en zi|n moeder een auto- /visseldienst in het leven roepen. FOTO HENK BOUWMAN PAUL DE TOMBE» elfs de fanatiekste fans onder de j ouders moeten bekennen dat het bijna niet te doen was. „Elke dag met die jongen naar Ajax. Daar de hele mid dag blijven als hij trainde, leerde en at. 's Avonds terug en dan nog zelf eten. Dat hou je niet vol als je het niet prachtig vindt." De Leidenaars Cees van Heiningen en Luc Campfens hebben het gered omdat ze net zo graag als hun zoons naar Voorland gingen. Zonder gêne geven ze toe dat ze zich opper best vermaakten op het opleidingscomplex van Ajatf. Ze hadden de tijd om continu met hun zoons mee te gaan en keken trots toe bij "trainingen en wedstrijdjes van hun kroost. Het leidde tot intensief wederzijds contact met de trainers van de profclub, aldus Van Heiningen en Campfens die hetzelfde ver haal kunnen vertellen: „Ik kende iedereen en iedereen kende mij. Mooi toch." Beiden hebben Voorland inmiddels vaar wel gezegd. Campfens gaat naar Varkenoord in Rotterdam, sinds zijn zoon Alan naar de jeugd van Feyenoord is overgestapt. Van Hei ningen is wekelijks weer te vinden bij UVS in Leiden. Zoon Mario heeft het net niet ge haald bij Ajax. Een paar centimeter te klein; niet 'groot' genoeg. „Helaas", verzucht vader Cees. Hij vergezelde zijn zoon acht jaar lang naar De Meer, werd grensrechter van diens team en 'groeide' zo als vanzelf mee: van de El n^ar de A2. Ook Cees vertrok toen Mario te licht bevonden werd en terugging naar UVS, waar hij nu in de landelijke jeugd speelt. Senior kreeg nog een afscheidscadeau bij zijn vertrek, zijn zoon staat met lege handen. Maar het wil niet zeggen dat het allemaal voor niets is geweest. „Welnee. In de paar maanden dat hij nu weg is bij Ajax, is Mario vier centimeter gegroeid en hij is pas achttien dus hij kan nog doorgroeien. Lukt het niet met die doorbraak, dan is het ook goed. Dan heeft hij heel veel meegemaakt. Interlands met het Nederlands jeugdelftal, buitenlandse trips, tien dagen naar de Verenigde Arabische Emiraten. Wie heeft dat gehad op die leeftijd? Alleen de "echte sporttalenten dus - en die worden allemaal anders begeleid door hun ouders. Van Heiningen en Campfens vallen in de categorie die overal bij wil zijn. Wat ze investeren krijgen ze terug „aan liefde en ple zier." Maar er zijn ook vaders en moeders met dollartekens in de ogen, ouders die hun kinderen onder druk zetten. De types die hun kind vanaf de zijlijn met veel verbaal geweld opjagen, laten zich op dit niveau echter zel den horen, „want die worden onmiddellijk op de vingers getikt bij clubs als Ajax en Feyenoord." Eigen regels Wie zijn zoon daar aflevert, houdt zich aan de gedragsregels die voor ouders gelden en geeft de opvoeding van zijn kind voor een paar uur uit handen. „Wij hebben onze eigen regels", zegt Co Adriaanse, directeur oplei dingen van Ajax. „Zodra ze hier zijn, komen ze terecht in een andere wereld." In alle opzichten, want ook bij de jeugd blijkt het betaalde voetbal een wereldje met aparte wetten en geheel eigen normen en waarden. Weliswaar bestaat er een monde linge afspraak dat de betaald voetbal organi saties geen jonge talenten bij elkaar uit de ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1994 Een investering die loont Altijd en overal staan ze langs de lijn - te kijken naar hun zoon. „Vorig seizoen heb ik geen wedstrijd en geen training van 'in gemist.Ouders van talentvolle voetballertjes uit de regio Leiden aan het woord over de begeleiding van hun kinderen op de weg naar de top. Een enkeling houdt afstand, de meesten maken er een sport van overal bij te zijn. Het halen en brengen heeft me jarenlang meer dan 20 uur per week gekost. Alles was op hem afgestemd. De ouder als grootste supporter. Het is niet altijd tot genoegen van de nazaat, maar de opofferingen renderen. opleiding losweken, het gebeurt geregeld dat kleine vedetten zelf overlopen. Vooral tussen Ajax en Feyenoord ontwik kelde zich voor dit seizoen druk verkeer. Drie jeugdinternationals verruilden de Kuip voor De Meer. Onder hen de Katwijkers Robert Jan Ravensbergen en Peter Kromhout. Eerst genoemde wordt afgeschermd door zijn moeder -„Nee, liever geen gesprek, hij is pas 15" - de ander praat vrijuit: hij vertrok omdat hij 'geen eerlijke kans' kreeg in de Al van de Rotterdamse club. Bij Ajax heeft keeper Kromhout wel een basisplaats in dat elftal afgedwongen. „We zijn zeer tevreden over hem", aldus Co Adri aanse, die op zijn beurt ook een talent naar Feyenoord zag. vertrekken. Leidenaar Alan Campfens, algemeen beschouwd als een bij zonder spits voetballertje, traint tegenwoor dig onder de rook van de fraai verbouwde Kuip. „Omdat hij een contract wilde en wij hem dat niet wilden geven", zegt Co Adri aanse, die de vraag of hij Campfens nog terug zou nemen beantwoordt met een hartgron- dig 'graag'. Vader Luc Campfens heeft een andere le zing over het vertrek van zijn zoon, evenals Alan trouwens. „Hij is weggegaan bij Ajax omdat de mentaliteit hem niet beviel", legt senior uit. „Hij wilde blijven wie hij is en daar sta ik voor honderd procent achter. Voor Ajax moest-ie zich gedragen als een ster. Hij moest meer flair krijgen, want dat past bij een Ajacied. Maar dat was nou juist het enige wat hem stoorde." Ergernis Aangezien Campfens senior er nooit een ge heim van heeft gemaakt Feyenoord-suppor- ter te zijn, toch ook maar even bij zoon Alan (16) geïnformeerd wat hem tot de overstap bewoog. Junior, die liefst 34 keer scoorde in zijn ene seizoen bij Ajax, maakt één ding meteen duidelijk: hij is niet naar Rotterdam gegaan voor het contract dat hij in de Kuip kreeg. En ook niet omdat hij er uit de BI pro moveerde naar de Al. „Mooi meegenomen allemaal, maar ik ben vertrokken omdat ik bij Ajax wegwilde", zegt hij. „Ik heb er een prachtig jaar gehad, maar ik begon me steeds meer te ergeren aan 'die uitstraling' die an deren dan wel hadden. Zo wilde ik niet wor den. Wat dat betreft pas ik misschien toch beter bij Feyenoord." Hij weet dat zijn kansen om door te breken in Rotterdam, waar hij samenspeelt met de Leidenaars Laurent Aalbersberg en Wesley Slingerland, minder zijn dan in Amsterdam. De opleiding van Ajax wordt algemeen her kend als de beste. Voorland in De Meer is zo ongeveer de lanceerbasis voor talenten van het Nederlandse voetbal en het lukt slechts weinigen om zonder ongelukken de drukke weg over te steken die Varkenoord scheidt van De Kuip. „Maar dat neem ik voor lief', zegt Alan Campfens. Door pa („als hij zo goed is als ze zeggen dat hij is, komt hij er toch wel") werd hij ook gewaarschuwd dat hij 'vermoedelijk' zijn status als jeugdinterna- tional vaarwel zou kunnen zeggen als hij eenmaal weg was uit Amsterdam. Campfens zat na de vakantie inderdaad niet meer bij de selectie. „Terwijl hij voor die vakantie vaste keus was", merkt vader Luc veelbetekend op. „Hij heeft gelijk gehad met die voorspel ling. Hij is kritisch en af en toe vervelend, maar wat-ie zegt komt meestal wel uit", er kent Alan. „We praten ook geregeld over voetbal. Maar als het erom gaat waar ik wil voetballen, beslis ik zelf. Van UVS ben ik in eerste instantie toch ook naar Ajax gegaan?" Het was een bewuste keus, maar die kan niet iedereen maken. Kleinigheden bepalen af en toe de route naar de top. Zo koos Peter Kromhout bij zijn overgang uit Quick Boys in eerste instantie mede voor Feyenoord, omdat zijn vader geen rijbewijs heeft. De Rotter damse club liet jeugdspelers in de regio drie jaar geleden al ophalen met een busje, een dienst die Ajax pas vorig seizoen introduceer de voor spelers uit de A en B jeugdselectie. „Als die ophaaldienst er niet was geweest, had hij niet gekund. Zo simpel ligt het", zegt Kromhout senior. wlsseldienst Er zijn ouders die er om die reden vanaf zien. Als ze hun zoon drie, vier keer in de week weg moeten brengen, moeten wachten in een kille kantine en op zaterdag meereizen naar de verre uitwedstrijden gaat het gezins leven eraan, zo redeneren zij. Er zijn ook ou ders die dat voor lief nemen. Om Tim de Cler de kans te bieden bij Ajax te gaan voetballen, moesten zijn vader, moeder en opa een wis- seldienst in het leven roepen. Zij brachten het linksbenige talent van Lugdunum de af gelopen drie jaar om beurten naar Amster dam, wat per keer een uurtje of drie en het nodige benzinegeld kostte. „In feite zijn we zijn sponsors, maar dat hebben we er graag voor over", stellen moeder Greet en vader Henk (de vroegere laatste man van Lugdunum) vast. „Een ventje van 12 ga je niet met het openbaar vervoer door Amster dam sturen." De andere benadering komt eveneens voor. Wouter Verheij werd geregeld gebracht, maar moest af en toe ook wel eens met trein en bus vanuit Zoeterwoude naar het Rotter damse Vreelust, waar de jeugd van Sparta trainde. De ouders van de vorig seizoen bij SJZ weggehaalde middenvelder (nu 17) had den niet altijd de tijd om hem naar Rotter dam te brengen. „En hij heeft zelf voor dat voetballen gekozen, dus..." Dit seizoen wordt de 6-VWO scholier voor elke training van de Al gehaald in een auto van de club. „Maar omdat er ook jongere spelers meerijden die een uur eerder trainen is-ie soms vijfeneenhalf uur weg. Dat vinden we te lang", constateert ondernemer Verheij. „Hij heeft die tijd nodig voor zijn huiswerk - en dat is voor ons eigenlijk de grootste strijd: de botsing van sport en school. We willen niet dat hij bij Sparta op de bank verzeild raakt, maar we willen zeker niet dat-ie z'n school versloft. Eerst moet hij dus het VWO maar eens afmaken, dan kijken we hoe het verder gaat. Of er een passende studie is die te combineren valt met de sport? Hij moet een gedegen basis hebben, want je kunt na tuurlijk niet alleen op dat voetbal gokken." Begeleiding Dat besef leeft bij iedereen. Bij de clubs, bij alle ouders en bij de talenten zelf. Ajax bij voorbeeld doet veel aan studiebegeleiding. Op Voorland lopen ook docenten rond om de talenten te helpen met het huiswerk dat ze vóór de training, of tussen twee trainingen in kunnen maken. Maar zo is de situatie niet overal. „En dan kun je als vader en moeder niet op een afstand toekijken, maar moet je voortdurend waken dat het niet uit de hand loopt met de combinatie school-voetbal", zegt Verheij senior. „Dat moet je dus goed doorpraten. Met je zoon, met de club en met de leraren, want er zijn altijd wel uren die hij moet missen. En aan de andere kant moet je er ook voor waken dat het voor die jongens te zwaar wordt. Ze maken lange dagen, zijn lang weg, komen altijd later thuis en eten al leen." Zijn zoon Wouter heeft er slechts Inci denteel problemen mee. „Soms zie ik er wel eens tegen op, maar als ik op het veld sta ver geet ik alles", zegt hij. Maar hij voegt er on middellijk aan toe dat „school en studie" voorgaan. Die nuchterheid overheerst ook de anderen. Niemand rekent ergens op en als dat al wel het geval is, worden ze door ande ren wel bij de les gehouden. Alan Campfens gaat er, samen met zijn vader, maar vanuit dat hij stucadoor wordt. Tim de Cler moet van zijn ouders eerst de HAVO afmaken, en Peter Kromhout wil per se zijn midden standsdiploma halen. „Om een eigen sport zaak te beginnen, want ik wil uiteraard wel prof worden maar of je dat redt hangt af van heel veel factoren." Van 44 punten om precies te zijn. Althans, op zoveel onderdelen worden jonge talenten beoordeeld bij Ajax. Balbeheersing, taakge richtheid. coachbaarheid, uitstraling, hou ding, creativiteit, mentaliteit - van alles wordt betrokken bij het samenstellen van de rap porten. „Zwaar misschien, maar het is voor degenen die zo'n opleiding krijgen wel een verrijking", vindt Co Adriaanse. „Ze krijgen er heel veel mee aan normen en waarden die voor een sportman gelden. De voetbaluitrus ting is gratis, er is studiebegeleiding en wij geven in een later stadium ook mediatrai ning, dat wil zeggen dat we ze leren omgaan met de pers. Kortom, ze steken heel veel op en ze komen nog eens ergens. Met de club en met de Oranje jeugdteams, waarin veel Ajacieden en Feyenoorders te recht komen. Sommige ouders, zoals Van Heiningen en Campfens, reizen overal achter hun zoon aan, maar dat kan natuurlijk niet iedereen zich veroorloven. „Als ik dat zou doen, zou het ten koste gaan van de andere leden van het gezin", zegt Kromhout senior. „Peter is al her en der geweest als jeugdinter- national. Daar kan ik niet heen, want zover reikt mijn budget niet. Dus ga ik alleen zoveel mogelijk kijken bij competitiewedstrijden. En als ik me daartoe beperk, kost-ie me niet meer dan een andere jongen. Zijn voetbal spullen krijgt-ie van de club en het vervoer is geregeld.' Ontwikkeling Natuurlijk moeten ouders dan nog het een en ander investeren, „want de reiskostenver goedingen in de eerste jaren zijn lang niet dekkend." Maar daarover klaagt niemand. Integendeel. De meesten wijzen er op dat ze zonen terugkrijgen die heel wat zelfverzeker der zijn geworden. Kromhout senior: „Ik hoef me eigenlijk helemaal niet meer met de za ken van Peter te bemoeien. Ik zou het af en toe wel willen, maar ik hoef hem niks te ver tellen. Hij regelt alles zelf." Ook toen hij in conflict raakte met zijn trai ner bij Feyenoord, knapte de jonge Krom hout zijn eigen zaakjes op. En in de Al van Ajax is hij - meer nog dan in Rotterdam - met voetballen bezig. „Het is opstaan, naar school, trainen, huiswerk maken, trainen, weer leren en naar bed. Ik neem mijn petje af voor die jongens", zegt Kromhout senior. Maar tegelijkertijd moet hij vaststellen dat die jongens ook wel bevoorrecht zijn en het een en ander 'lekker meepikken'. Luc Campfens vindt dan ook niet dat zulke talenten ook maar enige reden tot klagen hebben. Natuurlijk zal het best eens een keertje vervelend zijn, altijd dat trainen. „Maar is het nou allemaal echt wel zo zwaar? vraagt Campfens zich af, langs de lijn bij een oefensessie. „Vroeger liep ie buiten te voetballen, tot laat in de avond. Hij had geen tijd om te eten. Nu krijgt-ic z'n spullen gratis, maakt-ie van alles mee en houdt hij er nog wat aan over ook. Is dat zwaar? Welnee. Ie mand die op het gymnasium zit, die heeft het zwaar. Die heeft geen tijd om zijn sport te be oefenen. I lij wel en hij krijgt nog wat toe, wat een ander in de regen moet verdienen met het wegbrengen van kranten. Hij wórdt weg gebracht. Dat is toch pure luxe." Alan Campfens (rechts) en Laurent Aalbersberg bij het Feyenoordbusje dat wordt ingezet voor het vervoer van voetbaltalent naar de trainingen. FOTO HOLVAST MARK LAME RS

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 37