ZATER DAG S B IJVOEG SE L Een onnavolgb rer intrig ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1994 Francois Mitterrand is ernstig ziek. Het Franse staatshoofd lijdt aan prostaatkanker en ondergaat chemotherapie. Hij wordt, na Georges Pompidou in 1974, wellicht de tweede president van de Vijfde Republiek die in het harnas sterft. Mitterrand weet dat zijn dagen geteld zijn en komt daar zonder omwegen voor uit. Sterker nog: het lijkt wel alsof de 77-jarige socialistische president al afscheid aan het nemen is. y- Met de moed van iemand die weet dat hij niets meer te ver liezen heeft, probeert Fran cois Mitterrand zijn plaats en rol in de ge schiedenis vast te leggen. Een rol die niet al tijd even helder is geweest, om het nog maar voorzichtig uit te drukken. Zijn socialistische vrienden zijn de afgelopen weken ernstig in verlegenheid gebracht door onthullingen over Mitterrand's 'rechtse jeugdzonden', zijn (korte) carrière in het foute Vichy-Frankrijk en, vooral, zijn merkwaardige vriendschap met René Bousquet, de chef van de politie van Vichy die direct voor de deportatie van duizenden Joden verantwoordelijk was. Het 'tijdperk Mitterrand' loopt ten einde. Maar alvorens hij het toneel verlaat, wil de gesle pen president nog wel graag zijn stempel drukken óp zijn opvolging en op de wijze waarop hij de geschiedenis ingaat. Mitter rand mag dan oud en ernstig ziek zijn, hij blijft wat hij altijd was: een onnavolgbare in trigant. 'Een mysterie' Hoe zal Francois Mitterrand de geschiedenis ingaan? Als een bevlogen socialist en als de man die links in Frankrijk na tientallen jaren oppositie in 1981 aan de macht bracht? Of als een onnavolgbare intrigant, een opportunist zonder al te veel scrupules of principes die zijn hele leven maar drie doelen voor ogen heeft gehad: aan de macht komen, de macht uitoefenen en vervolgens aan de macht blij ven? De 'waarheid ligt waarschijnlijk ergens in het spreekwoordelijke midden. Tientallen journalisten, historici, sociologen, politicolo gen en psychologen hebben de afgelopen de cennia studies gewijd aan de inmiddels 77- jarige Franse president en zijn politieke carri ère. Het beeld dat ze van hem schetsen be weegt zich tussen de twee bovengenoemde uitersten. „De man is een mysterie, bewoond door duizend persoonlijkheden, van de sceptische tacticus tot de hartstochtelijke socialist. Fran cois Mitterrand valt uit de toon en veront rust. Ongetwijfeld is het beeld dat de Fransen van hem hebben in de lóóp der jaren verhel derd. Hij is zelfs populair geworden. Maar er blijft rond hem altijd een soort vage schaduw hangen", zo schreef de journalist Franz-Oli- vier Giesbert al in 1977 in zijn standaardwerk 'Francois Mitterrand, of de verzoeking van de geschiedenis'. Ondoorgrondelijk Zeventien jaar later staat die conclusie nog altijd recht overeind. Mitterrand is een man met zelfs voor zijn naaste omgeving ondoor grondelijke kanten. „Mitterrand heeft vrien den voor de ochtend, anderen voor de mid dag en weer anderen voor de avond. En die komen elkaar nooit tegen", zo schijnt Lau rent Fabius, de voormalige premier en leider van de Parti Socialiste en een tijdlang Mitter- rands 'politieke pleegzoon', eens gezegd te hebben. Hij heeft er door dq jaren heen inderdaad heel uiteenlopende vriendschappen en vriendschappelijke relaties op nagehouden die hem nu, enkele maanden voor het einde van zijn tweede ambtstermijn, lelijk op lijken te gaan breken. En dan met name de merk waardig hartelijke relatie die Mitterrand nog .tot diep in de jaren zestig met René Bousquet onderhield. Bousquet werd vorig jaar ver moord door een geestelijk gestoorde man, luttele maanden voor hem een proces we gens misdaden tegen de menselijkheid te wachten stond. Bousquet was in 1942 en 1943 chef van de politie van het foute Vichy- Frankrijk en direct verantwoordelijk voor de deportatie van duizenden Joden. Hij was het symbool geworden voor het schaamteloos met de Duitsers collaboreren de Vichy-regime van de oude maarschalk Pé- tain en had normaal gesproken al veel eerder berecht moeten zijn. Maar zijn vriend Mitter rand heeft er, sinds hij in 1981 aan de macht kwam, veel aan gedaan om te voorkomen dat het ooit tot een proces tegen Bousquet en twee andere beruchte Franse oorlogsmisda digers zou komen. In naam van de nationale eenheid. Dat was tot voor kort een soort publiek ge heim in Frankrijk, maar Mitterrand gaf het deze week, tot ontzetting van tal van zijn so cialistische vrienden en nabestaanden van oorlogsslachtoffers, min of meer toe tijdens 'een dramatisch televisie-interview. Zijn ver zet tegen de berechting van Bousquet en an dere Franse oorlogsmisdadigers was volgens Mitterrand geboren uit zijn overtuiging dat het de hoogste tijd is om een eind te maken aan de 'permanente burgeroorlog' tussen Fransen als het gaat over de oorlogsperiode. Het Frankrijk van Vichy blijft de Fransen inderdaad ook een halve eeuw na het einde van de oorlog nog verscheuren. Al was het maar omdat heel wat Fransen die aanvanke lijk vol overtuiging - of, wellicht erger, uit car rièredrang - het foute regime van Pétain dienden, na de oorlog zonder grote proble men carrière konden maken. De voornoem de René Bousquet schopte het, na een ver oordeling gevolgd door eerherstel, tot in vloedrijk bankier. En zijn ondergeschikte Maurice Papon zelfs tot minister onder presi dent Valéry Giscard d'Estaing. Dat Mitterrand begrip, en naar eigen zeg gen zelfs bewondering, voor een figuur als René Bousquet heeft gehad, is niet echt ver bazingwekkend, gezien de onthulling die de journalist Pierre Péan onlangs deed. In zijn boek Une jeunesse Francaise ('Een Franse jeugd') dat gewijd is aan de jonge jaren van de socialistische president, schetst Péan uit gebreid hoe Mitterrand, alvorens hij in de loop van 1943 in het verzet ging, eerst gerui me tijd werkzaam was voor het regime van Vichy. Weliswaar in een ondergeschikte func tie - hij was verantwoordelijk voor de repa triëring van krijgsgevangenen - maar belang rijk genoeg om er een hoge Vichy-onder- scheiding, de francisque, aan over te houden. Het boek van Péan zorgde begin deze maand voor veel ophef. Niet omdat het Vichy-verleden van de socialistische presi dent totaal onbekend was, maar omdat Mit terrand zelf nadrukkelijk had meegewerkt aan het tot stand komen van het boek. Zelfs zijn grootste fans konden het bedenkelijke verleden daardoor niet meer, zoals voorheen, als 'laster en smaad van politieke tegenstan ders' afdoen. Geconfronteerd met wat Péan uit archiefonderzoek al wist, besloot Mitter rand de journalist opening van zaken en zelfs toegang tot zijn persoonlijke archief te geven. Rechtse jeugdzonden Het beeld dat Péan van de jonge Mitterrand schetst, is dat van een ietwat naiëve jonge man uit een keurige, katholieke en nationa listische bourgeois-familie uit de provincie. De uit dat klassieke rechtse nest afkomstige Mitterrand zou als 18-jarige student zelfs korte tijd met extreem-rechtse bewegingen hebben gedweept en hebben deelgenomen aan een demonstratie voor Mussolini. Mitterrand zelf probeert dat beeld sinds enkele dagen voorzichtig bij te stellen. In twee lange interviews heeft hij toegegeven voor Vichy te hebben gewerkt, maar hij was zich naar eigen zeggen aanvankelijk niet be wust van het fascistoïde karakter van de rege ring van Vichy. Van de al in 1940 door Pétain uitgevaardigde anti-joodse wetten zei de Franse president pas veel later te hebben ge hoord. En hij beweert met grote stelligheid dat hij zelf nooit ook maar de minste anti-se- mitische sympathie heeft gehad. Dat laatste geloven ook zijn ergste kritikas- ters wel. Maar dat de gewiekste Mitterrand in 1942 nog altijd niet op de hoogte was van het anti-joodse karakter van Vichy, is volgens de advocaat en nazi-jager Serge Klarsfeld 'uiter ste onwaarschijnlijk', evenals Mitterrands' excuus dat hij - zoals veel andere Fransen - aanvankelijk dacht dat Pétain en De Gaulle een en dezelfde strijd voerden. Waarom Mitterrand vrijwillig heeft meege werkt aan het boek van Péan is ook een inte ressante vraag. Mogelijk omdat de ernstig zieke president weinig keus had. Péan wist al veel van zijn 'rechtse jeugdzonden'. Boven dien heeft Mitterrand door actieve medewer king aan het boek over zijn jeugdjaren het beeld waarschijnlijk nog enigszins in gunsti ge zin kunnen buigen. Maar er zijn ook ande re, meer psychologische verklaringen in om loop. Volgens naaste vrienden weet Mitterrand sinds zijn tweede prostaatoperatie in juli dat het aftellen voor hem begonnen is. Hoe lang hij nog te leven heeft is onduidelijk, maar volgens hardnekkige geruchten in Parijs zou Mitterrand's fatale ziekte in een zeer gevor derd stadium zijn. In dat besef zou Mitter rand vrijwel volledig in beslag worden geno men door de wil om oude kwesties te rege len, zijn plaats in de geschiedenis vast te leg gen en, als het even mogelijk is, de grote lij nen van de toekomstige politiek van Frank rijk uit te zetten. Mitterrand wil als het ware over zijn graf heen regeren. Negatief beeld Of dat laaste hem lukt, is de vraag. Voor het regelen van oude kwesties en het vastleggen van hun plek in de geschiedenis, schrijven politici na hun afscheid in de regel hun auto biografie. Mitterrand weet echter dat hij de tijd daarvoor niet meer heeft. Vandaar dat hij dat werk nu waar mogelijk aan journalisten over laat. Het is beter dan niets, zal hij waar schijnlijk denken. Zo voert de directeur van de Franse televisiezender Antenne 2, de jour nalist Jean-Pierre Elkabbach, al sinds enkele Francois Mitterrand, getekend door zijn ernstige ziekte en de inspanningen om zijn opzienbarende onthullingen bij te stellen. Het tijdperk Mitterrand loopt ten einde maanden met grote regelmaat gesprekken met Mitterrand over zijn leven, zijn ideeën en zijn politieke carrière. Deze gesprekken worden op video vastgelegd en deze 'Mitter rand-tapes' mogen pas na zijn overlijden worden vrijgegeven of voor de televisie wor den bewerkt, zo heeft het staatshoofd be paald. Wellicht kunnen die tapes het beeld dat in diverse recentelijk verschenen boeken van Mitterrand geschetst wordt wat bijschaven. Erg positief is dat beeld namelijk niet. De schrijver Jean Montaldo gaat in een boek met de alleszeggende titel Mitterrand et les 40 vo- leurs ('Mitterrand en de 40 rovers'), een best seller, in op de diverse corruptieschandalen waarin directe vrienden van het staathoofd betrokken zijn of waren. De al eerder ge noemde Pierre Péan schetst een beeld van de jonge Mitterrand dat voor veel echte socialis ten onverdraaglijk is, terwijl drie journalisten een boek ('De rechterhand van God') hebben gewijd aan de gevaarlijke en weinig frisse tak- tische spelletjes die de intrigant Mitterrand met het Front National van Jean-Marie I-e Pen heeft gespeeld om rechts te verdelen. De opsomming is verre van volledig en naar het schijnt, is het ergste voor de oude president nog op komst. De gerenommeerde Franse journalist Philippe Alexandre werkt aan een boek onder de titel 'Pleidooi voor een oude president die door de zijnen in de steek is gelaten'. Hoewel de titel misschien doet vermoeden dat Alexandre het voor Mit terrand op zal nemen, lijkt het omgekeerde eerder het geval. „Het is niet nodig om van de onschuld van je cliënt overtuigd te zijn om hem goed te verdedigen", zo liet Alexandre onlangs weten. Failliet Verdient Mitterrand zoveel gal? Hijzelf vindt duidelijk van niet. Maar de balans van bijna veertien jaar Mitterrandisme is niet bepaald om over naar huls te schrijven. Mitterrand werd enkele jaren geleden door aanhangers van de bijnaam Dieu ('God') voorzien. Maar terwijl God in zeven dagen de schepping vol bracht, heeft 'Dieu' in veertien jaar tijd van Frankijk bepaald geen socialistische heils staat weten te maken. Onder Mitterrand - en voor een groot deel door zijn toedoen - zijn de Franse socialisten verzeild geraakt in een serie schandalen zonder weerga. De partij die in de jaren zeventig de kampioen van de mo raal was, is moreel en ideologisch failliet. Michel Rocard, Mitterrand's eeuwige te genstander binnen de partij en vorig jaar pleiter voor een grondige vernieuwing van de Parti Socialiste en van heel links, is door Mit terrand en zijn getrouwen vakkundig ge sloopt via een serie onnavolgbare intriges. Rocard's kansen op hel presidentschap zijn verkeken. Mitterrand lijkt voor zijn opvolging nu Jat ques Delors in gedachten te hebben. En als die niet wil, moet oud-premier Raymond Barre het maar worden, zo liet de oude presi dent onlangs doorschemeren. Edouard Bal- ladur, de conservatieve premier die Mitter rand aanvankelijk met alle egards behandel de om de door hem gehate Jacques Chirac (de tot voor kort gedoodverfde presidents kandidaat van rechts) dwars te zitten, lijkt nu weer uit de gratie. Mogelijk is premier Bal- ladur in de ogen van Mitterrand te populair geworden. Recentelijk is Mitterrand weer op vallend complimenteus aan het adres van Chirac. Hij mag dan ernstig ziek zijn, Mitter rand is en blijft een intrigant, die met een bij na duivels plezier speelt met ambities en car rières.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 33