Wijkertunnel volgend jaar 'ingepakt' op transport Kin, neus en Gina-profiel ÈDikke duim -belangrijker Jan hersens Wetenschap 3 IKsiEifi SATERDAG 17 SEPTEMBER 1994 j|/ASHINGTON UPI REDACTIE SASKIASTOEUS BARENDRECHT t hun fen anatoom van de universi- pit van de staat New York, Ran- Jall Susman, heeft uitgevonden jat niet de hersenen maar de |n™ifmetingen van de duim de ca- rinj>aciteiten van de mensachtige noefoorouders van de mens be- zaa*aalden. Voor het maken van ?en kerktuigen is de omvang van de 'o s1uim vee' belangrijker geweest Ban die van de hersenen, aldus tusman. Susman heeft de lengte en de breedte van de duim uitvoerig bestudeerd bij fossielen, men- kjen en dieren en is tot de con- Er 4lusie gekomen dat de eerste jnensachtigen met zeer kleine hersenen, twee-en-een-half (niljioen jaar geleden, werktui gen moeten hebben vervaar- in $igd. Dit was volgens Susman n dciogelijk door de afmetingen ,n fan hun duimen, die destijds n "Jok breed en kort waren en gro- en je kracht konden uitoefenen. Deze stelling is in strijd met He gangbare definities over de jnenselijke evolutie; ten eerste pe omvang van de hersenen, de canijaal en de ontwikkeling van werktuigen. i Een vergelijking met duimen tan bijvoorbeeld chimpansees Ivijst er volgens Susman op dat jle voorsprong die de mensach- fedÏ8en hebben kunnen nemen op lanje apen te danken is aan de korte dikke duim. De duim van He chimpansee staat eenzelfde krachtuitoefening niet toe en is langer en dunner. I Van mensachtige pa- -Vhjanthropus werd aangenomen ;tieiat die door een kleine herse- netliomvang geen wertuigen heeft se kunnen maken. Dit integenstel- ling tot de „intelligentere" tijd genoot, de homo habilis. Ar cheologen hebben echter in fos sielen werktuigen aangetroffen be j)ij de qua hersenen minder ge- ?m(£egende paranthropus. „De ge- ntadachte was dat de intelligentere homo habilis werktuigen maak te en de parathropus niet. Dit is gewoon een poging om intellect af te leiden van de hersenom- vang", aldus Susman. „De om- yeerang van hersenen bepaalt niet wat je kan doen. Tolstoi had zeer kleine hersenen." Praten, praten over minder broeikas-gas dsinMAASTRICHT Wetenschappers uit zo n hon derd landen praten afgelopen dagen in Maastricht over het broeikaseffect, de verandering van het klimaat door voorna- ïvejmelijk luchtvervuiling. Vandaag Penmoeten ze het eens zijn over °^een dik pak aanbevelingen aan ienjhun regeringen. Die praten eind i d»dit jaar in Nairobi over de vodMaastrichtse voorstellen om de uitstoot van schadelijke gassen als kooldioxide (C02) daadwer kelijk te beperken. Pas dan kan duidelijk worden hoe serieus de wereldwijde be zorgdheid over de verandering van het klimaat is. Want maat regelen om de uitstoot van in middels 'broeikas-gassen' ge doopte stoffen als C02, met haan en CFK's te beperken, kos ten veel geld. Staatssecretaris Tommei van VROM, die de drie dagen durende conferentie opende: „De Europese Unie iure' het voortouw nemen bij het ontwikkelen van nieuwe ^middelen en nieuwe financie- jringsbronnen." Alle deelnemende landen aan ide Maastrichtse conferentie zijn lid van het 'Intergovernmental Panel on Climate Change' (IP- ~tCC), een in 1988 opgerichte or ganisatie van de de milieu-tak van de Verenigde Naties (UNEP) en de World Meterolo- gical Organization (WMO), de internationale organisatie van weerkundigen waarbij ook het KNMI is aangesloten. Vier jaar geleden kwamen de IPCC-wetenschappers voor het eerst bij elkaar. Sindsdien is de noodzaak van het terugdringen van 'broeikas-gassen' alleen maar duidelijker geworden. Die gassen hopen zich op in de aardse atmosfeer en werken als een soort deken, waardoor de temperatuur langzaam oploopt, i En kleine temperatuursveran- deringen kunnen grote gevol- n gen hebben voor bijvoorbeeld landbouw en waterhuishou- i ding. Over wat precies de effecten zijn en hoe ze het best bestre den kunnen worden, lopen de i meningen uiteen - al dan niet geinspireerd door economische i motieven. De politici schoven het probleem door naar de IP- CC-wetenschappers. die nu aan de na jarenlange beraadslagin gen geformuleerde voorstellen in Maastricht nog wat komma's, bijzinnen en voegwoorden kun- inen wijzigen. De zes tunneldelen. die van Barendrecht over zee naar IJmui- den worden gebracht, wegen elk ruim 21 miljoen kilo. Ze zijn elk ongeveer honderd meter lang, 31,5 meter breed en 8 me ter hoog. Elk tunnelelement bestaat op zich weer uit vier mo ten van 25 meter, van elkaar gescheiden door een dilatatie- voeg, nodig voor flexibiliteit in de eindfase. De tunneldelen komen in een tien meter diepe sleuf te lig- %gen in de bodem van het Noordzeekanaal op vooraf aange brachte tegels. Elk element heeft aan de ene kopse kant een betonnen uitstulping, 'kin' genoegd, en aan de andere zijde op de een 'neus'. De elementen rusten ieder 'kin' van hun voorligger. Tussen de delen zit een rubber profiel, dat met grote kracht wordt ingedrukt en zo voor een tijdelijke waterdichte afluiting zorgt. Een dergelijk profiel wordt in de weg en waterbouwwe reld een 'Gina-profiel' genoemd, naar de welvingrijke gestalte van de filmster Gina Lolobrigida. Over dat Gina-profiel heen wordt van binnenuit een omega-profiel geklemd. Wanneer alle zes de tunneldelen keurig achter elkaar op de kanaalbodem liggen resteert nog een open ruimte van een meter tussen het laatste element en het noordelijke landhoofd van de tunnel: de sluitvoeg. Duikers maken die onder water dicht met stalen platen waarop met betofi de vloer, wanden en plafond worden aangevuld. Boven de tunnel staat 16 meter water, waarvan het gewicht zelf voor de afsluitende druk- kr ach ten zorgt. In het plafond van enkele tunneldelen wordt in Ba rendrecht al een nis gemaakt, waarin later de tunnelventilato ren verzonken kunnen worden gemonteerd. Daar is voor ge kozen omdat de ervaring bij de Zeeburgertunnel en de Noordtunnel inmiddels heeft geleerd dat buiten het plafond hangende ventilatoren vaak door te hoge vrachtwagens wor den aangereden en beschadigd. Kanker durven we te zegaen AMSTERDAM WANG AN OE Het Koningin Wilhelmina Fonds (KWF) krijgt regelmatig telefoontjes van jonge kin deren: werkstukken over kanker zijn tegen woordig heel gewoon op school. Nog niet zo lang geleden ging het gesprek over 'de ziekte' of 'K'. Volgens directeur K. van de Poll van de 45-jarige Nederlandse Kanker bestrijding is er de afgelopen vijftig jaar veel veranderd. „We durven het woord nu uit te spreken." Direkteur K. Van de Poll vindt dat de Kan kerbestrijding met haar preventieve bood schappen veel heeft bereikt. Bij een recent onderzoek in opdracht van het KWF ver klaarden twee van de drie ondervraagden zelf iets te kunnen doen aan het voorkomen van kanker: door niet te roken en door ge zond te leven. Het fonds spreekt daarom van een 'vrij reëel beeld' van de ziekte bij de Nederlandse bevolking. Vooral de kennis van kanker is er bij een breed publiek meer en meer op vooruit ge gaan. Het zou mooi zijn als meer mensen ook gaan handelen naar wat zij weten. „Er is wel wat bereikt. Zo is het percentage ro kers gedaald van 80 procent naar iets meer dan 30 procent. Maar qua gedragsverande ring is meer te verbeteren," zegt Van de Poll. „Uit telefoontjes en brieven die wij ont vangen blijkt hier en daar een overdreven bezorgdheid over e-nummers, conserve ringsmiddelen of restanten van bestrij dingsmiddelen. Maar de grote problemen rondom voeding zitten daar niet in. Die noet je v reinig va Het is eken in te veel vet of l den de laatste tijd makkelijker gewi jver kanker te praten. Van de Pi 'oll: cht pro- Voorbereidingen op de plaats waar de Wijkertunnel komt: één kilometer ten oosten van de Velsertunnel FOTO UNITED PHOTOS de BOER b „Het is natuurlijk nog steeds t bleem, maar we durven het woord nu uit te spreken. Veertig of vijftig jaar geleden was het een doodvonnis als je hoorde dat je kanker had. Je had pech en kon er verder niets aan doen. Dat oordeel moest wel ver anderen. Je kunt je ertegen teweer stellen. En als het je overkomt is het in een aantal gevallen mogelijk te genezen. Genezing is niet altijd haalbaar - dat geldt vooral voor ouderen - maar dan is wel een behande ling mogelijk die de problemen verzacht en het leven draaglijk maakt." Artsen zullen moeten wennen aan het idee dal een medicus wel degelijk iets voor een kankerpatiënt kan betekenen, ook als echte genezing er niet in zit. „De toch nog vaak gehoorde uitspraak 'We kunnen niets meer voor u doen' is een buitengewoon ne gatieve boodschap," aldus Van de Poll. Laser kan alle tatoeages weg werken De Wijkertunnel in aanbouw ii getransporteerd. FOTO FRANS TIJTSMA Aan de rand van een tien meter diepe bouwput naast de Heinenoordtunnel on der de Oude Maas bij Barendrecht staat een bord met in grote letters Wijkertun nel. Je zal maar zwak wezen in aardrijkskunde, dan is zo'n bord knap verwar rend. Toch klopt het: van de Wijkertunnel is de helft in aanbouw in een bouwput aan de zuidkant van de pandstad. Volgend jaar worden de zes tunneldelen over zee naar het noorden gesleept. De Wijker komt ongeveer een kilometer ten oos ten van de Velsertunnel. Een verhaal over het ontstaan van een tunnelfabriek en de voorbereidingen voor het transport. in het Hollands Diep en in de Oude Maas wer den neergelaten. Van 1973 tot en met 1975 volgden de Drechttunnel en de Kiltunnel (bij Dordrecht). Vervolgens werden de onderdelen van de Willemsspoortunnel en de tunnel on der de Noord in productie genomen. Na elke tunnel werd de dam tussen de rivier en het bouwdok open gemaakt en na de doorvaart van de tunnelelementen weer dicht gegooid. Rijkswaterstaat bekijkt op dit moment of het niet handiger en beter zou zijn om in het tel kens te maken gat in de dam een beweegbare sluisdeur te bouwen. BARENDRECHT RIEN POLDERMAN De zes betonnen gevaarten, elk honderd meter lang. liggen in twee rijen van drie keurig naast elkaar in de bouwput. De voorste elementen zijn klaar, de laatste twee nog volop in aan bouw. Dichte hagen van gevlochten staven wapeningsstaal steken omhoog in afwachting van een nieuwe vracht vloeibaar beton. In de 130 bij 400 meter grote bouwput naast de Heinenoordtunnel wordt al ruim een kwart eeuw gebouwd. Het bouwdok is te beschou wen als een funnelfabriek. De Wijkertunnel is de achtste tunnel die hier vandaan komt. In 1966 verrezen in de put de eerste elementen van de naast gelegen Heinenoordtunnel. Toen die klaar waren, liet Rijkswaterstaat de bouw put langzaam vol water lopen, waarna de scheidingsdam tussen de put en de rivier kon worden doorgraven. Vervolgens konden de elementen het bouwdok uit om te worden neergelaten op hun plaats op de bodem van de Oude Maas. Na dat karwei maakte Waterstaat de dam weer dicht, zodat de put weer kon worden drooggemalen en opnieuw gebruikt. Daarna werden in 1971 en 1972 twee betrekkelijk on bekende tunnels gebouwd: leidingtunnels die Stootje Om straks de zes tunnel-elementen over de ri vieren en de Noordzee naar Ilrpuiden te kun nen vervoeren worden de voor en de achterzij de tijdelijk van een stevige kopschotten voor zien. Vooral de tocht over de open zee vereist dat de ontstane betonnen bak tegen een stootje kan. Een aanvaring met een van een schip geslagen rondzwalkende container mag er niet toe leiden dat het tunneldeel onderweg lek slaat en naar de Noordzeebodem zinkt. De tijdelijke schotten worden daarom wel zo'n vijfentwintig centimeter dik. Op de bodem van de twee voltooide tunnel- -elementen worden nu met zware stalen bal ken nog een paar grote bakken gemaakt, waar in straks ballastwater wordt gepompt. Dat is nodig om de betonnen gevaarten voor onder weg enige diepgang en stabiliteit mee te ge- Wanneer de zes elementen in de zomer van volgend jaar klaar zijn, wordt in de rivierdijk tussen de Oude Maas en de bouwput een doorvaartopening gebaggerd. Het transport kan dan beginnen. Door water uit de ballast- bakken weg.te pompen maakt men de ele menten iets lichter, zodat ze langzaam van de bodem loskomen en omhoog zweven. Eén voor één worden ze vervolgens de Oude Maas opgesleept. Van Barendrecht gaat het transport stroom afwaarts richting zee. Spannend wordt dan de passage van de Botlekbrug en de Spijkenisse- brug. Windkracht, getij en stroming hepalen de waterstand en de doorvaartmogelijkheid onder deze bruggen. Is deze hindernis geno men, dan moeten slepers wachten op hoog water in de Westgeul. Na de kentering van het tij gaat het transport vervolgens op de eb- stroom richting zeegat bij Hoek van Holland. Met laag water vaart de sleep het zeegat uit en begint de tocht over de Noordzee. Twaalf uur later moet het tunnelelement dan in IJmuiden tussen de pieren komen en het Noordzeeka naal op draaien. Zinksleuf Waterstaat heeft inmiddels ruime ervaring met transport van tunnel-elementen over het water van onze rivieren, maar het is voi dat zij zich met tunnelonderdelen oi waagt. Om verrassingen straks in d zo veel mogelijk te vermijden en or voorbereid te zijn heeft de dienst vaterloop- doet het eerst praktijk i op alles proef op schaal genomen kundig laboratorium. De hele 'trein' van tunnelelemen over het transport van Barendrecht naar de plek in het Noordzeekanaal zo'n zes tot acht weken. De drijvende tunnelhakken worden nadat ze in IJmuiden de sluizen zijn gepas seerd langs de oever van het kanaal gepar keerd of in een van de zijkanalen. De elemen ten worden één voor één neergelaten in een tien meter diep zinksleuf in het Noordzeeka naai. De afwerking rekent Rijkswaterstaat 18 tot 24 uur per tunneldeel, met een tussenpe riode van telkens een weck zodat de scheep vaart over het kanaal niet al te zeer wordt be lemmerd. Het wordt volgend jaar zomer dus spannend en interessant langs het Noordzeekanaal. Be halve het werk aan de Wijkertunnel worden in die tijd ook de tunneldelen voor de Amster damse Piet Heintunnel (gemaakt In Antwer pen en ook overzee aangevoerd) getranpor- teerd en komt de vloot oude zeilschepen in het kader van de manifestatie Sail '95 langs. Mis schien kan Rijkswaterstaat voor de toeschou wers een tribune plaatsen? Wie meer wil weten over de tunnel kan een bezoek brengen aan het informatiecentrum 'Neem de Wijkertunnel eens'. Het centrum is gevestigd in één van de bouwketen aan de Amsterdamseweg 20 in Velsen-Zuid. Het is op werkdagen geopend tussen 13.00 en 16.00 uur. Op de zondagen 18 en 25 september kan met er ook nog terecht (van 11 tot 16 uur). Voor bezoek en rondleidingen in groepen m9et van te voeren een afspraak worden ge maakt (02550 - 22973). Steeds meer mensen wenden zich tot een centrum dat is gespecialiseerd in het weg halen van tatoeages. Zij doen dat niet alleen omdat ze er spijt van hebben de versierin gen ooit op hun huid te hebben laten aan brengen. Er zijn ook mensen, vooral vrou wen, die gedwongen werden tot tatoeëring. „Er is erg veel leed onder mensen met een tatoeage," zegt dr. P. Velthuis. Als dermato loog (huiddeskundige) is hij verbonden aan het St. Anna Ziekenhuis in Geldrop. Naast zijn werk in het ziekenhuis heeft de arts sinds oktober vorig jaar een centrum waar hij met behulp van een laserapparaat tatoe ages verwijdert. Voorts behandelt hij pa tiënten met afwijkingen van het pigment, zoals sproeten en ouderdomsvlekken, als mede veranderingen van de bloedvaten, de zogenoemde „wijnvlekken". Het is geen eenvoudig karwei om mensen van de aangebrachte huidversieringen te verlossen. Er zijn tien tot twaalf behande lingen nodig om alle inkt te verwijderen. De kosten daarvan zijn niet gering. Afhankelijk van de omvang en aard van de tekening tot 600 gulden per behandeling op tafel gelegd worden. Bij meerdere tatoe ages kan de rekening oplopen tot vele dui zenden guldens. „Toch hebben de mensen er erg veel geld voor over om zich van de versierselen op hun huid te laten bevrijden," vertelt de arts. Voor velen is het psychisch een ondragelij ke last geworden daarmee te blijven rondlo pen. In het nog geen jaar oude Dermatolo gisch Lasercentrum in Valkenswaard zijn tot nu toe ongeveer zestig patiënten met di verse pigmentafwijkgen behandeld. Maar meer dan driehonderd mensen hebben zich tot de huiddeskundige gewend om van een of meer tatoeages af te komen. Tot nu toe was het niet mogelijk alle kleu ren volledig van de huid weg te werken, maar op 1 oktober krijgt het centrum de be schikking over de eerste Q-switched Alexandrite laser In Nederland. Daarmee kan de dermatoloog de kleuren blauw, groen en zwart helemaal verwijderen. Hij beschikt al over een Neodynium-YAG laser, waarmee andere kleuren weggehaald kun nen worden. „Doordat wij nu in staat zijn de primaire kleuren rood, blauw en groen te behandelen, zijn we het enige centrum dat tatoeages helemaal weg kan halen. An dere lasers verwijderen wel groen, maar geen rood". Bij de behandeling doen zich, zo verzekert de arts, nauwelijks complicaties voor. „Er blijven geen echte littekens achter. Soms ziet men wel wat verandering in het reliëf van het huidoppervlak of kan er een tijdelij ke ontkleuring optreden". De opkomst van niet medische centra de zogenaamde „lasershops" baart de Gcldropse arts en andere vakgenoten zor gen. „Buitenlande dermatologen verbazen zich over de uitzonderlijke situatie in Ne derland, waar laserbehandeling van tatoea ges niet alleen aan medici is voorbehou den". De artsen vrezen namelijk dat de therapie door fouten die niet-medici in de behande ling of nabehandeling maken, in diskrediet zal raken. „Het kan bijvoorbeeld gebeuren dat bij de verwijdering van een tatoeage huidkanker over het hoofd wordt gezien. Dit kan ernstige schade aan de gezondheid van de patiënt toebrengen", aldus Velthuis.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 31