Viservaringen uitwisselen in studiegroepen Doe-het-zelver goed uit met huren gereedschap Vrije tijd i. ij ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1994 NIEUWE CD'S T(w)o Do - Mostly Harmless...GL- M/opLop Productions Utrecht. T(w)o Do is een enkele jaren oud duo van contrabassist Tjit- ze Vogel en (dwars)fluitist Mark Alban Lotz. Vogel is vooral be kend als leider van zijn kwintet Vogelvijf, terwijl zijn partner on der meer met zijn formaties Standard Quartet en Lotz Of Music aan de weg timmert. Lotz is een instrumentalist die het klassieke vocabulaire even machtig is als het moderne jazzspel. Lotz, nu docent aan de Muziekschool in Alphen aan den Rijn, blijkt een muzikant met een fijn gevoel voor de klank aspecten van de meest uiteenlopende jazzvormen. Zijn eigen 'winderige' stuk 'Aerof- lotz' is daar een mooi voorbeeld van. Vogel doet soortgelijke din gen op zijn instrument, zodat met de ruimte die de heren el kaar geven, een zeer intiem en compact album is ontstaan. Niet alle thema's zijn even diep- ar de sterke kant deze CD is juist de grote va riatie in materiaal waarbij het kennelijk intuïtieve samenspel deze produktie duidelijk boven het gemiddelde uittilt. Alleen te vinden in speciaalzaken of te bestellen via tel. 030-521685. Clark Terry George Robert - The Good Things in Life - Mons. Clark Terry - 'Shades of Blues' - Challenge/Munich Records. De belichaming van de tech nisch perfecte mainstream jazz- trom pet is Clark Terry. Deze veteraan, altijd bereid tot een muzikale kwinkslag, heeft op 73-jarige leeftijd nog niets van zijn energieke persoonlijkheid verloren. De live-CD met een zeer competent Zwitsers kwar tet van bop-altsaxofonist Geor- ge Robert hangt tussen oor spronkelijke bebop en vloeien de swing in. Het moeiteloze trompet- en bugelwerk van Ter ry wordt mooi gecontrasteerd door het agressievere werk van de jongere Zwitsers. Een ko misch hoogtepunt is het ad hoe geïmproviseerde stukje met op zettelijk half onverstaanbare vo calen ('mumbling', een han delsmerk van Terry) in 'Steppin' on Roaches'. Shades of Blues valt stilistisch grotendeels in dezelfde catego rie, maar met de nadruk op de blues. Zijn oude muziek vriend, de rondborstig blazende trom bonist Al Grey, die hem hier meer aanvult dan weerwerk biedt, is ook een oude rot bij wie alles als vanzelf gaat. Aan gezien de ritmesectie uitslui tend op routine speelt, is jiet een nogal bezadigd klinkende DHZ Hoe omvangrijk een arsenaal aan gereedschappen en appara tuur ook mag zijn, af en toe kom je toch nog net iets te kort. Het gaat dan gewoonlijk om heel speciale dingen, die je mis schien maar een doodenkele keer nodig hebt. Vandaar dat de verhuurservice snel opgang heeft gemaakt. In diverse bouwmarkten en grote re dhz-zaken kun je van alles per dag, weekeind of week in huur verkrijgen. Er zijn ook enkele grote bedrij ven die zich uitsluitend op ver huurservice hebben gericht. Ze vormden een landelijk opere rende ketens, waar vrijwel let terlijk 'alles' te huur is. De as sortimenten zijn in breedte en diepte zó omvangrijk, dat ook professionele ondernemers er terecht kunnen. Er is speciaal gereedschap en apparatuur voor aannemers, installateurs, onderhoudsbedrijven enz. In DINGEN Henriëtte van der Hoeven Ken Vos Paul Korenhof plaat geworden die bijna onge merkt aangenaam het oor in gaat. Dat neemt niet weg dat deze ongedwongen session een school voorbeeld is van kwali teitsswing. KV KLASSIEK Mahler - Symfonie nr. 2. - Sylvia McNair (sopraan), Jard van Nes (alt), Emst-Senff-Chor, Berliner Philharmoniker o.l.v. Bernard Hai- tink- Philips. Haitink begint zijn eigen con current te worden, zeker waar het de Tweede van Mahler be treft. Na een schitterende opna me uit Amsterdam (1968) en een vooral door de intensiteit sublieme uit Rotterdam (1990) komt Philips nu met een versie die vorig jaar in Berlijn werd vastgelegd. Welke is de beste? Technisch beslist de laatste en de combinatie van Sylvia Mc Nair met Jard van Nes maakt het solistenduo ook zeer aan trekkelijk. Aan de andere kant bezit de Amsterdamse versie een weldadige warmte en rust, terwijl in Rotterdam (met de langste tijd voor de beide eerste delen, maar het snelste voor het derde deel!) duidelijk de vonk in de pan sloeg. De Berlijnse op name combineert elementen uit die vorige versies en reist ze ker mee als ik ooit naar een on bewoond eiland vertrek, maar wel in combinatie met die heer lijk ruige opname van Bernstein voor CBS/Sony. Een feit is ech ter dat de Mahlercyclus die Hai tink momenteel in Berlijn op bouwt, waarschijnlijk de beste van deze tijd zal worden. Sure Thing - The Jerome Kem Songbook - Sylvia McNair (zang), André Previn (piano), David Finck (contrabas) - Philips. Sylvia McNair, met een van de mooiste stemmen van dit mo ment, zingt ook songs van Gershwin, en haar vertolkingen stellen die van een zangeres als Te Kanawa genadeloos te kijk. McNair bezit een van de mooi ste sopranen van dit moment, maar ook een charme en een ongecompliceerdheid die daar van zo sterk deel uitmaken, dat iedere noot ervan doortrokken is. Door haar achtergrond is zij in de jaren zestig nog niet opge groeid met platen van Billie Holiday tot Peggy Lee. En dat de muziek van Kem en de specifie ke stijl van uitvoeren haar in het bloed zitten, blijkt meteen tij dens de eerste maten. Met Pre vin als net niet te prominent aanwezige partner en fraaie bij dragen van David Fincke is dit een schoonheid van een CD. PK feite zijn de collecties afgestemd op de vakman. Een van de grote verhuuronder- nemers, Boels, werkt sinds kort samen met bouwmarkten. Naast de tien eigen vestigingen, waar meer dan 2500 verschil lende gereedschappen, machi nes en apparaten in huur ver krijgbaar zijn, bieden de aange sloten bouwmarkten een selec tie die royaal de behoeften van de particuliere klusser dekt. De huurprijzen worden per dag, gereduceerde vervolgdag, week end en week genoteerd. In som mige gevallen zelfs per halve dag. De met Boels samenwerkende bouwmarkten beschikken ook over de grote catalogus, waarin behalve de hier genoemde spul len het totale assortiment van ruim 2500 huurartikelen is ver meld. Deze kan worden aange vraagd via tel. 06-0228811. Japans Niet alleen voor chef-koks als Cas Spijkers ook voor de chef- diuis is de bakplaat Princess Ta ble Chef ontwikkeld. Op deze bakplaat met anti-aanbaklaag kan zonder olie of boter vlees, vis, aardappelen en groente worden bereid. Het idee komt uit de Japanse keuken, waar men op een gloeiend hete plaat vis en vlees roostert. De plaat kan zowel in de keuken als aan tafel worden gebruikt. Prijs 159). Meer informatie: Valentijn, tel. 076-221009. I Functioneel hakblok Handbeweging Met een handbweging, zonder het klokje aan te raken, laat je een lampje in dit uur werkje oplichten. Heel handig. Een duide lijk geel driehoekje geeft de wektijd aan. Ook hier is een handbeweging voldoende om het geluid uit te schakelen. Tijdelijk, want na 4 minuten begint de Wing Contro le, zoals de wekker heet, weer te rinkelen, Dan helpt alleen nog de knop indrukken. Prijs van dit compacte wekkertje 7x9x3.5 cm) is 69,- (Friedrichs BV, tel. 023 - 232700). Asdal Gourmatics introduceert een verrijd baar hakblok dat bij elke gewenste werkplek kan worden neergezet. De hoogte van het blok is 86,5 cm, een uitgekiende werkhoog- te bij het hakken en snijden voor mensen van gemiddelde lengte. Als materiaal is ge kozen voor berkehout, dat niet alleen een fraai uiterlijk heeft maar ook de juiste ei genschappen voor een hakblok bezit. 1 let is hard en neemt geen geur of kleurstoffen Eronder zitten drie laden voor messen en ander keukengereedschap. De grepen zijn van roestvast staal. Wel even een uitgave: zo'n 'profstuk' voorde keuken kost 1375 gulden. Meer informatie: 08356 - 31898. Voor gewone batterijen Ook al staat er don't recharge (niet herladen) op met de ze Buddy L kun je alle batterijen herladen. Buddy voor ziet nikkel/cadmiumcellen en alkalinebatterijen van 1.5 volt van nieuwe energie. Niet helmaal tot 1.5 volt, maar de batterij gaat wel tienmaal langer mee. Heel handig met al dat speelgoed op batterijen van tegenwoordig. Ad vies (prijs): ƒ129.50. Meer informatie: Otto Simon tel. 0546 - 837777. Tuintje Zelfs al heb je geen balkon toch kun je in deze potjes mini- tomaten, chili-pe- per, lavendel enz. kweken. Zo'n tuintje kost net geen 15 gulden. Naast dit minituintje is er ook een kasje (van plas tic) om binnenhuis iets op te kweken 29,95. (Inspiration, tel. 01718-233*34). VISSPORT Succes bij het vissen wordt in grote mate bepaald door ervaring. Ervaring met materiaal en vismethoden, maar vooral ervaring met viswater. Er zijn nu eenmaal plekken waar de kans om iets te vangen aanmerkelijk groter is dan op andere plaatsen. De goede stekken leer je vooral ontdekken door een water vaak te bevissen. En niet te vergeten: je ogen goed de kost te ge- Uitwisseling van ervaringen op en aan het water met andere sportvissers is oojc een manier om slagvaardiger en met meer succes de hengel te han teren. Zo zijn er in ons land naast de honderden hengelsportverenigingen en clubs, twee zogenaamde studie groepen waarvan de leden zich heb ben toegelegd op de vangst van een bepaalde soort. Voor de snoekvissers is dat de SNS en de karpersvissers zijn verenigigd in de Karperstudiegroep Nederland. Bei de clubs beleggen op gezette tijden landelijke dan wel regionale bijeen komsten waarop de leden viskennis die ze in de praktijk hebben opge daan met elkaar uitwisselen. Dat zijn meestal geanimeerde sessies waarbij bepaalde overtuigingen soms met verve worden verdedigd...en bestre den. Dat er binnen zo'n studiegroep heel verschillend wordt gedacht is met na me gebleken in de club van de kar perfanaten. In 1974 werd de groep opgericht door de liefhebbers van de jacht op de wilde- of ooerenkarper. Voor de gekweekte exemplaren haal de men in die tijd meestal de neus op. In de afgelopen jaren laaiden ook de polemieken tussen de voor- en te genstanders van het vissen met boi- lies en elektronische beetverklikkers hoog op. Er is zelfs een moment ge weest waarop een splitsing dreigde. Dat is inmiddels afgewend en de groep viert dit jaar haar 20-jarig jubi leum. Dat gebeurde met de uitgave van een boek getiteld 'Met het oog op de karper' onder redactie van Robert Paul Naeff en John van Eek. Het ruim 250 pagina's tellende werk is niet tew koop in de boekhandel, maar wel in de grote hengelsportzaken. De prijs bedraagt 64,75. Het met fraaie kleurenfoto's geïllu streerde boek bevat naast een aantal nostalgische terugblikken op de afge lopen twee decennia een grote varia tie aan artikelen waarin zoals te ver wachten is de karper de hoofdrol speelt. Vooral voor de karpvervisserij op de grote rivieren, die de laatste tijd in het middelpunt van de belangstel ling staat door een aantal opmerkelij ke vangsten, is in het boek een ruime plaats ingeruimd. Het is vrijwel zon der uitzondering zeer lezenswaardig, al stoorde mij het grote aantal taal fouten in de tekst. In een boek waar aan zoveel aandacht is besteed had dat wel wat beter gekund. Iets heel anders: de krant berichtte de afgelopen maanden over een hal vering van de rijkspolitie te water. Zij gaan zich in het vervolg vrijwel alleen met de beroepsvaart bemoeien en de recreatievaart dient in het oog te wor den door de 'landrotten' van de Her mandad. De verschuiving, lees bezuiniging, staat haaks op de roep vanuit de geor ganiseerde hengelsport om de contro le op en aan het water te intensiveren. De afgelopen jaren is het aantal zwartvissers sterk gestegen en met deze nieuwe maatregel zal dit getij ze ker niet worden gekeerd. De controle op de viskaart en de vereiste hengel- en vaarvergunningen zal - zo vrees ik - eerder dalen dan stijgen. En vooral de wetenschap dat de politieboten sterk in aantal zullen afnemen zal de overtreders van de vaarlimieten of-verboden kunnen sti muleren omdat de pakkans steeds ge ringer wordt. Tijdens het zomerweer van de afge lopen maanden heb ik daar weer een paar fraaie staaltjes van meegemaakt. In een water waar de gezamenlijke bewoners van de aanliggende woon boten al borden hadden geplaatst om ELEKTRONICA Jan van der Nat Database Op welke CD staat nu ook alweer dat ene nummer? Welk bandje heb ik gebruikt om dat bepaalde programma op te nemen? Vragen die iedereen zich wel eens gesteld zal hebben. Vroeger kon je daarvoor een kaartenbak aanleggen. En in feite kan dat nog. Allleen de manier anno 1994 heet 'da tabase'. Dat is in feite niets anders dan een elektronische kaartenbak in de PC. Wie zijn complete verzameling CD's, boeken of postzegels in een database wil onderbren gen, is even een poosje bezig, maar heeft er daarna heel ved plezier van. Nu zijn er zeer ingewikkelde programma's, die voor de professionel prachtig werk ver richten, maar te ingewikkeld of te uitge breid zijn voor het nuis-tuin-en-keuken- werk. WinBase 2.0 van Domus .Software is juist daarvoor heel geschikt. Adressen, CD's en postzegels, alles kan overzichtelijk en schoon worden opgeborgen. Veranderin gen, nieuwe aankopen, het komt allemaal logisch in het bestand terecht. WinBase heeft ogenschijnlijk één nadeeltje. Standaard moeten alle 16 velden worden benoemd en die heb je vaak niet allemaal nodig. Dat is op te lossen door de velden die niet gebruikt worden een fake-naam te geven en ze vervolgens 'onzichtbaar' te ma ken. Dat is wat omslachtig. Daar tegenover sia.ii echtei dat WinBase eenvoudig isds abc. Voor de jeugd Computers hebben voor veel kinderen al lang geen geheimen meer. Spellen, waar mee menig volwassene moeite heeft, wor den door de jeugd moeiteloos tot een goed einde gebracht. Computers kunnen echter ook in de educatieve sfeer van veel nut zijn. Rekenen, taal, aardrijkskunde, kortom alk- vakken van de basisschool kunnen met leu ke, eenvoudige programma worden bijge spijkerd. Teletoys in Waalwijk brengt een aantal programma's van Dainamic Softwa re op de markt tegen de zeer redelijke prijs van 119 gulden. Aritmix is bijvoorbeeld een rekenprogram ma dat op tal van niveaus kan worden be oefend. Kinderen kunnen er praktische de gehele basisschool met werken, want het hoogste niveau is zeker geschikt voor groep 7. Met leuke tekeningen worden allerlei re kenopdrachten gegeven. Frippols is een programma om het geheu gen te trainen. Dat kan op vier niveaus van simpel voor kinderen tot een peil waarmee menig volwassene de nodige moeite heeft. Probeer maar eens, na het één keer te heb ben gezien, uit het hoofd te vertellen in wel ke (van de vier) brievenbussen de postbode liefst 25 brieven heeft gestopt. Nog moeilij ker is het hoogste niveau van een geluids test Tot mi met niveau gaat het allemaal nog wel. Wie probleemloos door niveau 4 heenkomt, hoeft zich geen zorgen te maken over het inkorten van de universitaire stu dieduur. Bram van Leeuwen de passanten te verzoeken de snel heid te verminderen om de golfvor- ming te beperken bleken die borden bij sommige speedboatbezitters als een rode lap op een stier te werken. Als visser langs de oever of in een bootje aan de stcekstokken wordt je daar niet echt vrolijk van. Op een plas waar ik nogal eens kom geldt een snelheidslimiet van 12 kilometer. Dat wordt met grote borden aangegeven. Toch zijn er ettelijke bezitters van met name snelle motorboten en kolossale kruisers die zich van de limiet niets aantrekken en met hun grote hekgol- ven het toch al spaarzame riet nog verder vernielen. Nee, wat mij betrert mag die maatregel weer snel onge daan gemaakt worden en zie ik de RP-boten weer wat vaker voorbijvaren of - liefst wel een beetje voorzichtig - langszij komen. Fax op zak Gebruikers van de populaire, Engelse Psion Series 3a Palmtop-computer hebben er een belangrijke communicatiemogelijkheid bij gekregen. Met een extra hulpstuk kun nen zij met hun zakcomputer-organizcr faxen verzenden en computergegevens uit wisselen vanaf elke plek op aarde waar een telcfoonaansluitingis. I let hulpstuk dat daar voor nodig is heet de Psion 3Fax. I let is een datacommunicatie en faxmodem dat 200 gram weegt, kleiner dan een brillckoker is en een eensluidende, gestileerde vormgeving heeft als het bijbe horende elektronische adresboek, annex agenda en computer zelf. I let apparaatje is makkelijk te gebruiken, omdat de software voor faxbeheer en datacommunicatie in het modem zelf zijn gebakken. Na het aanslui ten ervan op de Psion-poort, zijn die pro gramma's beschikbaar. Met de fax-applicatie kan de gebruiker faxen aanmaken, verzenden en beheren. Er wordt een aantal figuren, die het voorblad kunnen verlevendigen, standaard bijgele verd. De gebruiker kan zelf een layout en voorblad ontwerpen, inclusief logo's, illu straties of zelfs een handtekening, met de zogenaamde fax-editor. Bij het versturen kan gebruikt worden ge maakt van het in de computer ingebouwde adressen-bestandsprogramma. De gebrui ker kan doorwerken aan een andere taak terwijl het faxmodem op de achtegrond be zig is. Als de lijn bezet is, probeert de 3Fax het automatisch nog een paar keer. Het apparaatje gaat net geen 700,- kosten en zal in september leverbaar zijn.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 29