Een angstaanjagend sprookje Op 'n knalgele fiets door de rosse buurt Toerisme fcATERDAG 17 SEPTEMBER1994 REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN E I S B E RIC HTEN Gouden eeuw In het Hessenhuis aan de Falconrui 53 in Antwerpen is tot eind oktober een dubbel- Jer tentoonstelling te zien van schilderijen en die brafisch werk uit de Gouden Eeuw. Beide exposities laten de brede relatie zien tussen ee" tnens en muziek. De ruim vijftig schilderij en zijn van Hollandse en Vlaamse meesters als Rombouts, Jordaens, Van Ostade, Jan TiGiCteen en Metsu. Het Hessenhuis is behalve o^tp de maandagen elke dag open van 10- 116.45 uur. Iritse musea-gids pe Britse toeristenorganisatie BTA heeft een brochure samengesteld waarin 58 bij zondere Britse musea staan beschreven: 15 a Londen en 43 daarbuiten. De brochure Great British Galleries is gratis verkrijgbaar, iof per briefkaart aan te vragen, bij het Brits (Toeristenbureau, Stadhouderskade 2,1054 S Amsterdam. Tunnel naar Lofer 2rd°ffiegin augustus is in Oostenrijk de bijna !0ljtwee kilometer lange Larchbergtunnel ge- rlaJopend. Daarmee werd het vakantiestadje jLofer van veel verkeersdrukte verlost. Ook voor fietsers op de populaire Tduernradweg [betekent de nieuwe rondweg winst. Het jstuk Lofer-Unken kunnen ze nu in alle rust ^afleggen. Slag om Arnhem ■wan eind september 1944 tot begin januari *1945 boden de gebouwen en woningen op t [het terrein van het Nederland Openlucht museum in Arnhem onderdak aan zo'n zes- jhonderd geëvacueerde Arnhemmers. Met (de tentoonstelling 'OverLeven; evacués in het Openluchtmuseum na de Slag om Arn- !hem' kijkt het museum terug op die perio de. De expositie brengt het leven en het overleven in een geïmproviseerde gemeen schap in beeld. Centraal daarbij staan de er- varingen van de mensen die door het oor- jlogsgeweld van huis en haard werden ver- i dreven. Foto's ondertiteld met dagboekcita ten tonen hoe het dagelijks leven van de evacués eruit zag hoe ze woonden, aten en dronken en hoe de sanitaire voorzienin gen waren. De expositie is nog tot en met 30 oktober te zien. Info: 085-576111. r Vestingmuseum ^In de kazematten van het Nederlands Ves- (tingmuseum in Naarden worden speciaal liefhebbers van 's lands militaire ge schiedenis tot en met 30 oktober twee ten toonstellingen gehouden: 'Drijvende batte rijen, kustverdediging rond 1880' en 'Naar den, garnizoensstad, de militaire legering in Naarden tussen 1809 en 1986'. Het vesting museum is gelegen aan de Westwalstraat 6. Openingstijden: 10-16.30 uur, weekend 12- 17 uur. Informatie: tel. 02159-45459. Restaurantgids De VW's Apeldoorn, Brummen en Voorst hebben gezamenlijk een restaurantgids uit gegeven. Daarin worden 135 eetgelegenhe- den in het gebied van deze gemeenten be schreven. Om kritische beschouwingen is het de makers niet begonnen, elk restaurant is 'sfeervol en aangenaam verrassend' zoals het gebodene uiteraard 'tongstrelend' wordt bevonden. Kleurenfoto's brengen de interieurs in beeld. Onderaan de pagina's wordt een prijs-indicatie gegeven. Kaartjes en plattegronden maken het de zoeker ge- I makkelijk. Info: VVV Apeldoorn, tel. 055-788421. ^Deense snelweg In Denemarken is een belangrijk nieuw stuk autosnelweg geopend, het traject (40 km) Aarhus-Randers op het schiereiland Jutland. Even eerder was een nieuw wegge deelte tussen Vejle Zuid en de brug over de Kleine Belt geopend. Er is zodoende een grote doorgaande autosnelweg van noord naar zuid door Jutland tot stand gekomen. Bovendien is nu de 800 km autosnelweg in de zogeheten 'grote H' die Jutland, Funen en Seeland omvat, voltooid. Voor de realise ring hiervan is sedert 1936 geijverd. Zelf vliegen Wie zelf eens wil vliegen, spoede zich naar het vliegveld Lelystad. VW Flevoland heeft een arrangement samengesteld dat voorziet in een verblijf in het 4-sterren Hotel Mercu- re Lelystad, inclusief diner, Amerikaans ont bijt en een theorieles van 30 minuten, ge volgd door 30 minuten zelf vliegen (onder leiding uiteraard). Het arrangement komt op 398,00 voor twee personen. De partner vliegt bij de proefles gratis mee. Informatiepakket te bestellen bij VW Flevoland, postbus 548,8200 AM Lelystad, tel. 03200-30500. 1 Onderzeeboot (2) In het reisbericht betreffende de bezichti ging van onderzeboot 'De Tonijn' (vorige week) stond vermeld dat het schip ook op maandagmiddag voor het publiek is open gesteld. Dat geldt echter alleen voor de maanden juni, juli en augustus, 's Winters is De Tonijn alleen van dinsdag tot en met zondag te bezoeken. Info: 02230 - 56936. Meesterverteller Willem de Ridder wekt sagen tot leven Op sagensafari door het Duits-Nederlandse grensgebied. Dat is andere koek dan een zondagsritje. Dat is twee of drie dagen rondrijden in een griezelig sprookje, in een betoverend landschap, met overnachting in een hotel waar het kan spoken. Dat is precies waartoe meesterverteller Willem de Ridder u uitnodigt, want anders loopt het verkeerd met u af. U hebt er een auto (met cassettespeler), een vork en een beetje durf voor nodig. Wij waagden het. Een avontuur, deze heksentoer. HOMME KROL* Het begin is meteen al om te ijzen. Ik stap in de auto, zet de cassette aan en wordt op mijn stoel vastgenageld door een on heilszwangere golf muziek, waaruit de bezwerende stem van Willem de Ridder opklinkt. Ik ga op sagensafari in het Duits-Nederlandse grensgebied. Willem, de meesterverteller en bekend van 'angstaanjagende' radioprogramma's, is mijn on zichtbare gids. Ten strengste raadt hij me aan om een vork mee te nemen op deze reis 'vol vreemde, onbekende risico's'. We gaan een gebied binnen met gevaren 'waarmee u normaal geen rekening houdt'. Maar geen angst. Met Willem aan boord kan er niets gebeuren, tenminste: 'Als u mijn instruc ties volgt'. Zo begint een driedaagse auto rit door het betoverende coulis- senlandschap van de Achter hoek en Münsterland. Met ban ge verwachting, dat wel. Blij dat m'n vrouw naast me zit. Want ik voel meteen: dit wordt iets heel anders dan een zondags ritje. Het cassettebandje heeft de VW me op aanvraag toege stuurd. Daarop heeft Willem de Ridder me precies en helder uit gelegd hoe we op het startpunt (bij Winterswijk) moeten ko men. Geen probleem. Waar de deelnemers ook in Nederland wonen, hij voert hen er onder houdend naar toë. Een wegen kaart is niet nodig. Griezelen Eenmaal op safari is het genie ten en griezelen, van het land schap en van Willems verhalen over de streek vol slingerende boereweggetjes waar je in een slakkegang doorheen rijdt. De VW-folder belooft niet te veel: we voelen ons hoofdrolspelers irï een driedimensionale film, een sprookjesfilm. Onderweg laat Willem vreemde dingen ge- De watermolen van Haaksbergen, een van de vele schilderachtige plekjes langs het 'gruwel'-traject. FOTO VW OVERIJSSEL beuren. Het is wel zaak om mee te werken. „Het welslagen van deze hele onderneming, mis schien wel van de rest van uw leven, hangt ervan af. Zo'n sa gensafari is niet zonder risico's. We spelen hier met krachten die groter zijn dan wij ooit kun nen bedenken," waarschuwt hij. Maar wie goed naar hem luistert en doet hij wat hij zegt („hier echt niet sneller dan der tig kilometer rijden") komt er heelhuids af. Hij laat je onder weg uitstappen, dingen bekij ken en spannende opdrachtjes uitvoeren. Speciaal voor (school)kinderen een belevenis. Zijn verhalen over de bewoners, hun historie, oude sagen, gees ten, spookboerderijen, dwaal lichten, roofridders, moerassen - ze zijn meesterlijk. De Ridder blijkt een kenner. In de voorbe reiding van deze ritten (er is ook een tweedaagse safari door Twente en het graafschap Bent- heim) moet hij maanden werk hebben gestoken. Het aardige is dat hij je naar plekken voert waar je normaal nooit komt maar waar van de roemruchte historie toch nog veel te zien valt. Zoals de barokke missie- kerk (net over de grens) van Bommen Berend, de dood en verderf zaaiende bisschop van Münster, die van hieruit de ket terse Nederlanders bewerkt om terug te keren in de schoot der Moederkerk. Natuurschoon Ook aan natuurschoon valt op deze safari veel te beleven. Al leen al het bezoek aan het Zwill- brocker Venn, waar 15.000 luid ruchtige meeuwenparen broe den, in gezelschap van een ko lonie (uit dierentuinen ontsnap te) flamingo's, en waar het spookt, is iets om over naar huis te schrijven. Wel laarzen mee nemen, want het is daar glibbe ren bij regen. Over de oorspron kelijke Achterhoeker („Ik raad u aan terug te groeten, dat voelt heerlijk") komt u bijzondere dingen te weten. Ook over zijn karakter. Een enkel citaat: „Ze zeggen zo van: ik zal wel 's zien, ja, dat zal ik wel 's een keer doen, meneer kon wel 's gelijk hebben. Ze ge ven iedereen het grootste gelijk in de wereld. Het riet weet te buigen. Er is hier in de Achter hoek nog steeds een heilig res pect voor de heren die het voor het zeggen hebben. En die het leven van de boeren behoorlijk hebben beïnvloed en lastig heb ben gemaakt. Maar de boeren overleefden alle stormen. Ze zijn er nog steeds. Flexibeler en vriendelijker dan ooit. In een landschap dat nog steeds prachtig is. Of niet soms?" Geen onthullingen hier over wat er allemaal op deze safari te be leven valt. Te veel en te verras send om op te noemen. Aan het eind van een spannende dag wacht de maaltijd in een (be sproken) hotel. Om op verhaal te komen. Hoewel, onze hotel houder in Meddo had ook een verrassing in petto. Op een van de kamers huisde een spook, welk nummer wist hij niet pre cies, maar we mochten kiezen. Een geluk dat we die vork bij ons hadden. Meerdaagse sagensafari Wie meer wil weten over de meerdaagse sagensafari kan terecht in de vakantie reisgidsen, die bij elke VW te verkrijgen zijn. Daar kan ook worden geboekt. Er zijn twee arrangementen: de driedaagse vanuit de Achterhoek kost 275 gul den per persoon en de tweedaagse vanuit Twente 199 gulden. Die prijzen zijn inclusief overnachtin gen, diners en lunches in besproken hotels. Een kennismakingscassette wordt toegestuurd. In het hotel ontvangen deelne mers de overige bandjes voorde rit. Info: VW Achterhoek 05750 - 19355. MARIËTTE STUUTS Stevig trappend gaan ze door. Over klinkers, bruggetjes... Een uur voor vertrek valt de regen met bak ken uit de lucht. Toch maar even bellen of het doorgaat. Maar Yves van de Poel van Yellow Bike in Amsterdam is niet voor één gat te vangen. „Ik heb een prachtige gele re genponcho voor je." Dus rijd ik een dik uur later op een knalgele fiets, gelukkig zonder poncho, door de natte straten van Amster dam. En kom op plekjes waarvan ik het be staan nooit zou hebben vermoed. Een rondleiding per fiets lijkt niet de meest vanzelfsprekende manier om Amsterdam te ontdekken. Het is af en toe zelfs een heel klein beetje eng. Maar gids Victor verzekert me dat hij tot nu toe al zijn klanten veilig terug heeft gebracht naar het vertrekpunt. Stevig doortrappend gaat hij voor. Over klinkers, bruggetjes, dpor opengebroken straten, slalommend in het drukke verkeer. Niet alleen auto's blijken geduchte tegen standers, ook sommige Amsterdamse fiet sers wekken de indruk je van je yellow bike af te willen rijden. Een klein beetje moed is er voor deze tocht door Amsterdam dus wel nodig. Maar voor al geen overmoed, benadrukt Victor. Neder landers gedragen zich tijdens de fietstoer vaak roekelozer dan buitenlandse toeristen. Terwijl fietsen in hartje Mokum toch even iets anders is dan in, pakweg, Middelburg, Dokkum of Leiden. Toch zijn ze bij Yellow Bike blij met de Nederlanders, die nu pas - na vijfjaar - het bestaan van een rondrit per rijwiel door de hoofdstad lijken te hebben ontdekt. De Rotterdammers die op deze regenachti ge middag een veertigjarig huwelijk vieren op de gele fiets, geven het na afloop ruiter lijk toe: Amsterdam is mooier dan hun ei gen stad. Gids Victor doet dan ook zijn ui terste best; hij brengt ons niet alleen naar mooie plekjes, maar vertelt daarover ook honderd uit. Over het verleden van het IJ, het Haarlemmerplein en het Vondelpark. Hij stopt op de 'eilanden', een schilderach tige buurt waar de woonruimte in pakhui zen inmiddels bijna onbetaalbaar is gewor den. Hij houdt een verhaaltje bij het Anne Frankhuis ('Zelf ben ik er nog nooit ge weest', bekent hij), bij de Westerkerk en na tuurlijk op de Dam. Hij voert ons het ro mantische Brienenhofje binnen, een groene oase in hartje Amsterdam. Een van de oude bewoonsters wil de fietstoeristen graag haar woning laten zien. „Ik ben er hartstikke trots op." Maar de mannen uit de groep moeten buiten wachten, want 'vreemde ke rels' laat ze 'uit principe' niet binnen. Op het l^eidse Plein en de Stadhouderskade krijgt een van de deelneemsters het even benauwd. „Al die trams en taxi's... en ik heb al jaren niet meer gefietst." Tijdens de 'kof- fiestop' komt ze weer op adem en besluit toch door te gaan. Misschien ligt dat ook wel aan de keuze van de rustplaats: geen moderne, drukke koffieshop, maar een prachtige, oude rijschool in hartje Amster dam. De Hollandsche Manége aan de Von delstraat. „Dit kennen de meeste Amster dammers zelfs niet," glundert Victor. Het tweede stuk van de fietstocht is een stuk rustiger. Tenminste, wat inspanning en verkeer betreft. Al fietsend krijgen we onder meer de Walletjes te zien. Op knalgele fiet sen door de rosse buurt. Een ervaring op zich. De gidsen van Yellow Bike vertrekken van april tot en met oktober dagelijks met groepjes van maximaal tien fietsers om 9.30 en en 13 uur voor een fietstocht van drie uur. Kosten 29 gulden p.p., inclusief gebruik fiets (en gele regenponcho). Re serveren is noodzakelijk: Yellow Bike, NZ Voorburgwal 66, 1012 SC Amsterdam, te lefoon 020-6206940. EISB0EKEN Het Amazonegebied (f 54,40) in de reeks Na tuur Wereldwijd van uitgeverij Cambium. Eigenlijk een boek dat thuishoort in de zo wel buitengewoon informatieve als schitte rend gepresenteerde serie Insight-Guides van dezelfde uitgever. De opzet van 'Het Amazonegebied' is immers precies hetzelf de. Journalisten en auteurs, die uit en te na bekend zijn met het beschreven gebied (en er vaak zelfs wonen) maakten een boek dat zich al bij de open haard thuis laat lezen als een spannende roman. De talloze foto's zijn van een superbe kwaliteit; de praktische in formatie adequaat. Zo schijn je verschrikke lijk te moeten uitkijken voor de Paleo- suchus trigonatus, zoals de wenkbrauw kaaiman in het Latijn heet. In dezelfde reeks verscheen ook: Zuidoost Azië 54,40). VLAANDEREN Vlaanderen f 44,90) uit de serie Artemis Reis- en Cultuurgidsen van uitgeverij Kok Lyra. Op het gebied van praktische informatie zijn er met gemak betere toeristische boe ken te bedenken dan de Artenis Reis- en Cultuurgidsen. Maar voor de in meer cul tuur geïnteresseerde toerist vormen ze een uitstekende handleiding. 'Vlaanderen' vormt daarop geen uitzondering. Uiteraard is het onmogelijk alle kunstschatten van Vlaanderen in iets meer dan 350 pagina's te vatten, maar de schrijvers zijn een behoor lijk eind gekomen. Zelfs de zinsbegooche- lende plafonds in de Leuvense Parkabdij van de Amsterdamse stucadoor Jan Chris tian Hansche worden genoemd en dat ge beurde tot nu toe zelden in een reisgids. De indeling is wat rommelig. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Toerisme Senegal zit in diep dal Het toerisme naar Senegal kende na de de valuatie van de GFA-franc in januari een korte opleving, maar de hotels in Westafri- kaanse vakantieparadijs zijn nu zo goed als leeg. Een hotelmanager in Cote Saly, op 70 kilometer van de hoofdstad Dakar: „Ik heb nog nooit zo weinig gasten gehad. Mijn eni ge troost is dat ik niet de enige ben." Reden van de leegstand zijn onder meer de hoge kosten van levensonderhoud. Die hielden de voor het merendeel Franse be zoekers weg van de prachtige stranden. Ook het optreden vtin de politie, die de toeristen meer overlast dan gemak bezorgt, maakt de bestemming er niet aantrekkelijker op. Ver der bemoeien douaneambtenaren zich zeer nadrukkelijk met de bagage om maar niet te spreken van de overvloed aan bedelaars en straatverkopers, die de toeristen belagen. Tenslotte zorgt veel ambtenarij voor extra ontmoediging. Senegal heeft 110 hotels met een totale ca paciteit van 6.000 bedden. Daarmee kun nen jaarlijks 120.000 toeristen worden be diend. Driekwart daarvan komt uit Frank rijk, de voormalige koloniale macht in Se negal. De teruggang van de stroom toeris ten dateert in feite al van 1988 toen er zeer gewelddadigepresidentsverkiezingen plaatsvonden. Om het toerisme nieuw le ven in te blazen probeert het ministerie het culturele toerisme en het strandtoerisme aan te moedigen, maar veel touroperators* vinden dat de autoriteiten er beter aan zou den doen het avontuurlijk toerisme aan te moedigen. Senegal heeft veel concurrentie van andere Franssprekende Afrikaanse landen, zoals het veel goedkopere Marokko en Tunesië. Deze landen hebben bovendien het voor deel dat ze voor de Fransen dichterbij lig gen. Ondanks al deze problemen verklaarde de directeur van de onderneming die het strandtoerisme langs de kust moet ontwik kelen, Adama Sajl, onlangs dat het toerisme weer aantrekt. Dè meeste hotelhouders zul len die conclusie echter niet onmiddellijk onderschrijven. Met het laagseizoen voor de deur zullen ze weer een kanon kunnen afschieten in hun bedrijven. Spaanse hotels worden duurder De Spaanse hotels hebben de logiesprijzen voor volgende zomer verhoogd met gemid deld 8 tot 10 procent. Dat heeft de overkoe- 1 reiende organisatie Zontur dezer dagen be tend gemaakt. Men wijst er overigens op dat de prijzen onder druk van de vermin derde belangstelling de laatste jaren zoveel lager zijn geworden, dat ze pas nu weer op het niveau van 1988 zijn gekomen. De Ne derlandse reisbranche heeft aangekondigd de verhogingen niet 'zonder slag of stoot' te zullen accepteren. Chaos Griekse vliegvelden Engelse luchtvaartmaatschappijen hebben de laatste weken krachtig geprotesteerd te gen de chaos op de vliegvelden van onder meer Athene, Corfu en Kreta. Volgens een bericht in het blad 'Reisrevue' moesten pas sagiers deze zomer vaak drie uur op hun bagage wachten in snikhete aankomsthal len die dikwijls ook nog overvol waren. De vertragingen zouden volgens de Griekse authoriteiten te wijten zijn aan een tekort aan personeel. Eind 1992 introduceerden de Grieken een luchthavenbelasting om dergelijke toestanden te voorkomen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27