/Een nieuwe impuls op een lager niveau Estudiantes was zijn tijd ver vooruit Papendal te klein voor Peter Vergouwen Sport Grasshoppers gaat op oude voet verder Van Eysden mag prijzengeld opschroeven CHTERLIJN _2|ATERDAG 17 SEPTEMBER 1994 W SPIERDIJK. 071 -3 Ki ill ONI't KW AT f K 0-1 Marianne Schuit heeft weer plezier in haar spon IIDEN CERTJAN V pe keuze was moeilijk en werd haar door haar voormali ge club niet in dank afgenomen. Niettemin speelt Mari anne Schuit komend seizoen bij de Basketbal Vereniging Leiderdorp. Twee niveaus lager dan ze bij DVZ/ Grasshoppers speelde. Opmerkelijk, omdat de kandi daat-international één van de steunpilaren van de Kat- ijkse eredivisionist was. Morgen speelt ze haar eerste ïdstrijd voor de club die 'gedoemd' is kampioen te vorden in de landelijke eerste divisie. Voorhoutse was er eigenlijk niets onder de eredivisie. En in de omgeving kon ze niet dich terbij dan Utrecht op het hoog ste niveau spelen. Lisse en MSV waren immers vrijwillig gede gradeerd. De definitieve ommekeer voor Schuit kwam, nadat ze met bondscoach René van der Wie len had gebeld. „Ik wilde van een onafhankelijk iemand een mening weten. Met Van der Wielen heb ik bij het Neder lands juniorenteam gewerkt. Ik wilde weten of mijn overstap van invloed zou zijn op het Ne derlands team." Toen Van der Wielen haar duidelijk maakte dat ze in principe bij de selectie bleef en op de trainingen haar plaats moest afdwingen, werd de knoop doorgehakt. Het afscheid van Grasshop pers betekent tevens dat de Eu ropa Cup-ontmoeting met Os- nabrück aan haar voorbijgaat. Drie jaar geleden maakte ze wel de trip naar het Franse Mirande mee. Sportief was dat geen on verdeeld succes, er werd twee keer met dikke cijfers verloren. „Maar het was wel heel erg leuk. Spelen voor de Europa Cup heeft iets extra's. Maar als de ir ritaties waren gebleven, dan was dit avontuur ook niet leuk geworden. Bovendien wordt er nu sportief iets verwacht, want het kost natuurlijk veel geld. t van haar beslissing heeft 23-jarige Schuit niet. Op Irasshoppers was ze uitgeke- Een nieuwe uitdaging inkte. Toen BV Leiderdorp toe- ig kreeg tot de eerste divisie opeens een alternatief. //«.Bij Grasshoppers leerde ik de pfgelopen jaren niet veel bij. Ik stond een beetje stil in mijn Btbntwikkeling. Lace Strong (de s^oach van Grasshoppers, red.) "Vjleed daar ook niet veel aan", al- ilus Schuit. Onderlinge irritaties haalden *4iet plezier uit het spel bij ^chuit. „Op zich kon ik het wel met iedereen vinden, ir ik ging met tegenzin naar training. Daarom wilde ik t>ok een gesprek met de coach ;n het bestuur over wat er dit ging gebeuren. Toen ik bleek alleen de voorzitter inwezig. Strong vond het blijk- niet nodig om over mijn iositie bij Grasshoppers mee te Inmiddels werd van Leider- lorp-kant aan haar getrokken, 'eamgenote Simone van Meurs vas al teruggekeerd naar haar Hide club, waar ook Renate Jluys van MSV onderdak had jevonden. Bij Grasshoppers iedereen van mening dat ichuit toch zou blijven. Voor de Wel of geen Europa Cup heeft meegespeeld in mijn besluitvor ming. maar als ik het zo zie heb ik geen spijt dat ik ben wegge gaan." Bij BV Leiderdorp begint de studente fysiotherapie aan een nieuw basketballeven. Na een blessure vorig jaar aan een me niscus en kruisband werd ze nooit meer de oude. „Ik was een tijdje uit de roulatie en was daarna erg onzeker. Sommige dingen lukten niet. En hard trai nen om terug te komen kon ook niet, want dan raakte de knie weer overbelast. Misschien kwamen mijn irritaties wel me de daardoor. De schuld ligt niet alleen bij de rest van het team. Misschien ligt die wel voor een groot deel bij mij." Bij Leiderdorp moet er iets opgezet worden. Het streven is na verloop van tijd de eredivi sie. Schuit is één van de steun pilaren in het team, samen met Van Meurs en Sluys. Ze komt op de centerpositie terecht. Een positie die ze bij Grasshoppers ook al eerder bekleedde. Maar voornamelijk speelde ze op de '3', de forwardplek. „Van Henk- Jan Piket, de coach van Leider dorp, heb ik in elk geval al een hoop geleerd. Een paar cen termoves die ik nog niet onder de knie had. Dat maakt dat het plezier helemaal terug is. Ik leer weer wat bij. En ik kan de opko mende jeugd hier nog wat bij brengen. Ze komen ook met vragen naar me toe." De mix van jong en oud, ta lent en routine, stelt BV Leider dorp in staat hoog te eindigen. „Qua potentieel kunnen we kampioen worden. We moeten alleen zorgen dat we de tegen standers niet onderschatten. Ach, wat zeg ik. We wórden ge woon kampioen." LEIDEN» JUST BLOM Marianne Schuit: „Misschien ligt de schuld wel v n groot deel bij mij.' FOTO HOL VAST/ MARK LAMERS Vernieuwing is voor de basket- balploegen uit de Leidse regio die op nationaal niveau uitko men deze zomer het sleutel woord geweest. Slechts één trai ner (Lace Strong bij Grasshop pers) bleef op zijn plaats en vele spelers veranderden van vereni- zm- Als BS Leiden door de nieuwe coach Ton Kallenberg tot een hecht team kan worden ge smeed, moeten de prestaties van vorig jaar gemakkelijk kun nen worden overtroffen. Welis waar is de guard-positie niet zo sterk bezet, maar op andere plaatsen is het team in elk geal op papier sterker geworden. Erik Huybens keert na een aan tal jaren eredivisie terug en moet in staat worden geacht zijn aanvoerdersrol waar te ma ken. Zijn komst zal Leiden aan vallend sterken, evenals de aan wezigheid van lan Groot (ex- Leiderdorp) en de terugkeer van Richard Zevenhoven. Leiden begint de competitie zonder Huybens (geschorst) en Loet de Ruijter (knieblessure). Nieuwkomer in de promotie divisie MSV werd drie jaar ach tereen kampioen met coach Frank van Mastrigt. maar beide partijen raakten op elkaar uitge keken. Tyrone 'Tree' Marion- neaux is de nieuwe coach. Hij moet in staat zijn het ervaren team te kunnen prikkelen tot nieuwe prestaties. De basisvijf van MSV is ongetwijfeld één van de sterkste van de promo tiedivisie. Als de junioren die dit jaar worden 'gebracht' zich goed ontwikkelen kan MSV een rol van betekenis spelen in de subtop. BV Usse speelt volgend jaar weer in de eerste divisie en hoopt daar wat hoger te eindi gen dan vorig jaar. Nieuw is Os car Taal (ex-l^iden), Nanno Veldhuizen van Zonneveld keert terug van een langdurige bles sure. Het belangrijkst is echter wellicht de rol van coach Law rence McCray. Als speler bereik te hij de NBA en de top in Euro pa, als coach is de 42-jarige Amerikaan nog vrij onervaren. De selectie van Grasshoppers toont weinig verschil met die van vorig seizoen. Het vertrek van Simone van Meurs en Mari anne Schuit naar leiderdorp hopen de Katwijkers op te van gen door twee nieuwe speel sters. Zowel Barbara Nieuwen- huys (center) als Nike Hartlief (forward) komt van Deca Eagles en presteerde goed in de voor bereiding. Het doel van Grasshoppers is om bij de bo venste vier in poule B van de topdivisie te eindigen om weer in de kampioenspoule van acht teams te kunnen uitkomen na de jaarwisseling. Dat moet een voudiger kunnen lukken dan vorig seizoen. Usse trok zich na vorig sei zoen terug uit de eredivisie, maar komt door de samenvoe ging van promotie- en eredivi sie tot topdivisie toch weer op het hoogste niveau uit. De 32- jarige Servische coach Dejan Vlasic moet het stellen zonder Annette Keur. maar heeft verder vrijwel het gehele team van vo rig jaar tot zijn beschikking. In de oefenwedstrijden werd on der meer al Hoofddorp versla gen. dat ook in de topdivisie speelt. Een plaats In de kampi oenspoule moet binnen het be reik van de vrouwen uit Lisse liKKcn. De meest opvallende ver schijning op landelijk niveau is waarschijnlijk Leiderdorp. De vrouwen speelden vorig jaar nog in de kern Den Haag, maar schreven zich in voor de eerste divisie. Henk-Jan Piket maakt hier zijn debuut als coach. Het team werd versterkt met onder anderen Renate Sluys van MSV en Marianne Schuit en Simone van Meurs van Grasshoppers, die allen op eredivisie-ervaring kunnen bogen. AMSTERDAM ANP IUENOS AIRES RTR de ioogste divisie van de Argen- ■tijnse competitie. De club uit IBuenos Aires leeft in de Neder landse herinnering voort als op- i Feyenoord in de fi de wereldbeker in (1970. De Rotterdammers wor- held-voor-één-dag Joop Daele zag zijn brilletje ver- rijzeld worden door een Ar- [entijnse voet. 11 Estudiantes was decennia lang een gevreesde ploeg. Om 'het voetbal, maar ook en vooral lom de hardheid van de spelers. In 1969, een jaar voordat Feye noord als eerste Nederlandse club de Europa Cup 1 won, ^.speelden de Argentijnen voor "de wereldbeker tegen AC Milan. (Voor doelman Poletti was het -jzijn laatste duel, hij werd we gens overdreven geweld voor het leven geschorst. Evenals de verdedigers Mane ra en Suarez zat hij zelfs dertig dagen in de cel, op last van het militaire regime uit die tijd. Ar- igentinië schaamde zich voor de schoppers uit Buenos Aires. Manera en Suarez kregen een 'jaar schorsing, maar na zes maanden stonden ze alweer op het voetbalveld. In augustus 1970 reisden de Feyenoorders met knikkende knieën naar Argentinië. In Buenos Aires hield Estudiantes zich in. Feyenoord speelde na een achterstand van 2-0 won derbaarlijk met 2-2 gelijk, door doelpunten van Kindvall en Van Hanegem. In de tweede wed strijd toonden de Argentijnen hun ware aard. Na de 1-0 door invaller Van Daele schopten zij naar alles wat bewoog. Trou wens, ook naar wat niet be woog, het brilleglas vermengde zich met het gras in de Rotter damse Kuip. Juan-Ramon Veron, één van de beste voetballers uit de jaren zestig, onthulde veel later het geheim van Estudiantes. „We probeerden altijd alles aan de weet te komen over onze tegen standers." Die kennis bleef niet beperkt tot louter tactische snufjes. „We kenden hun ge woonten, hun karakters, hun zwakheden. Ja, we spitten zelfs in hun privé-leven. Óp het veld profiteerden we daarvan. Vaak kwam er een reactie en kregen zij de rode kaart." Zelfs Nobby Stiles werd in 1968 het bloed onder de nagels vandaan gehaald; de tandeloze verdediger uit het befaamde elf tal van Manchester United, met Bobby Charlton, Denis Law, Ge orge Best. Tegen Estudiantes kreeg hij een vuistslag en ver loor één van zijn contacüenzen. Stiles had nog net voldoende zicht om wraak te nemen en werd uit het veld gestuurd. Manchester kwam niet verder dan 1-1, Estudiantes had aan de 1-0 zege uit de eerste wedstrijd voldoende onj de wereldbeker Maar voetballen konden de Argentijnen ook. Carlos Bilardo was één van de vedetten. „We waren onze tijd ver vooruit", zei de latere bondscoach. „In tak- tisch opzicht ten minste dertig jaar." Trainer in die gouden pe riode voor Estudiantes was Os- valdo Zubeldia. Hij had oog voor details, die behalve hij nie mand zag. „Zowel uit als thuis speelden we op dezelfde ma nier", aldus Bilardo. Nu is Estudiantes afgezakt naar het tweede echelon. Drie seizoenen vocht de club tegen degradatie, veertien trainers werden versleten, een gemid delde van ééaper acht wedstrij den. „Heel pijnlijk voor de vele fans", zo treurde Bilardo mee. „Hopelijk slaagt Estudiantes erin weer zo snel mogelijk op het hoogste plan terug te ke- Pict van Eysden heeft van de ATP toestemming gekregen het prijzengeld van de Dutch Open het komende jaar op te trekken van 300.000 naar 500.000 dollar. Door die verhoging behoort het voormalige toernooi van 't Melkhuisje dan tot de 32 best betaalde ATP-toernooien. „In het Europe se zomercircuit is er alleen in Stuttgart meer te verdienen", aldus de organisator, die druk bezig is met de voorbereidingen het evenement over te hevelen van Hilversum naar Amsterdam. Aangezien het er op lijkt dat de beoogde nieu we accommodatie op de Vietnamweide van het Amsterdamse Bos dan nog niet klaar is, zal 't Melkhuisje hoogstwaarschijnlijk voor één jaar on derdak vinden op het huidige Amstelpark com plex aan de randweg. Volgens Van Eysden is dat organisatorisch geen probleem. De ruimte is groot genoeg voor het creëren van een centre- court met plaats voor vijfduizend toeschouwers en het opzetten van een VIP-dorp. Alleen moeten er wat extra toegangen voor leveranciers komen. Het verdriet Van Eysden dat tennistoppers vaak meer worden aangetrokken door een hoog start - geld dan door een groter prijzengeld. „Mensen als Sampras en Stich wil ik niet eens hebben. Die lij den aan hoogmoedswaanzin. Sampras vond 450.000 gulden niet eens genoeg om voor een de- iaar Hongkong te komen." door: Gert-Jan Onvlee FOTO ARCHIEF Sportarts NOC*NSF krijgt ruimte om sportmedische kennis te bundelen PAPENDAL GPD Vijf jaar geleden wilde hij het al, maar toen bleek de tijd nog niet rijp. Nu wel. Peter Vergouwen, sportarts van NOC'NSF, wordt drie dagen per week gedeta cheerd bij het Academisch Zie kenhuis Utrecht, om daar de af deling Topsport Begeleiding op te zetten. Voor Vergouwen gaat hier mee 'een vurige wens in vervul ling'. De concentratie van ken nis, specialistische apparatuur en mogelijkheden voor onder zoek onder één dak en op een centrale plaats in het land, bie den volgens hem louter voorde len. „Het moeilijke van medische begeleiding bij topsporters is dat ze in hun training dikwijls op de grens balanceren van wat wel en niet kan. Bij de behande ling van blessures heb je tegen woordig zo veel specialistische apparatuur nodig. Dat mis ik hierop Papendal." Vergouwen moet soms stad en land afbellen om in zieken huizen gebruik te kunnen ma ken van die specialistische ap paratuur. De sporter moet ver volgens flink wat reizen tussen zijn woonplaats, Papendal en de ziekenhuizen, waar Vergou wen een afspraak heeft kunnen maken. „Het AZU heeft alles in huis: de apparatuur én de spe cialisten. Bovendien is er de mogelijkheid om wetenschap pelijk onderzoek te doen. Dat is nodig, omdat veel in ons vakge bied nog een onbeschreven blad is." De concentratie van kennis biedt een meerwaarde, ver wacht Vergouwen. „Ook coaches kunnen terecht in het AZU voor specifieke, medische kwesties. Anderszijds kunnen specialisten van het Acade misch Ziekenhuis hun kennis verrijken door de problematiek die wij binnenbrengen. En dat ,is weer van betekenis voor de gewone patiënten." De roep om een betere medi sche begeleiding van topspor ters is luid in Nederland en wordt vaak ingegeven door de gedachte dat het in het buiten land zo veel beter is. Vergou wen: „Het Italiaanse wielrennen wordt dan als voorbeeld ge noemd. Maar daar gaat het om begeleiding in zijn totaliteit. Za ken als mentale begeleiding, training en opleiding van jonge renners spelen ook een belang rijke rol." Kom bij Vergouwen niet aan met verhalen dat de medische begeleiding in Nederland niet goed is. Niet voor niets ont vangt hij van tijd tot tijd inter nationale toppers in zijn prak tijk op Sportcentrum Papendal gegaan. Zoals Dieter Baumann. De Duitse atleet klopte drie jaar geleden al aan bij Vergouwen met problemen aan zijn achil lespezen. Baumann dacht reeds aan stoppen, maar dankzij de behandeling van de Nederland se sportarts herstelde hij volle dig en greep hij in Barcelona olympisch goud op de 5000 me ter. Dit seizoen werd Baumann met succes behandeld door Vergouwen aan een enkelbles sure en veroverde onlangs de de Europese titel op dezelfde af stand. „Er is veel know how in Ne derland onder de sport- en bondsartsen. Maar iedereen vindt (vaak noodgedwongen) zo'n beetje zijn eigen wiel uit. Daarom is het goed dat bij het AZU al die kennis kan worden gebundeld." „Een nadeel van ons vak is dat we onze kwaliteiten niet aan de buitenwacht kwijt kunnen. We mogen immers niet vrijuit praten over patiënten. Soms lees ik vreemde dingen. Ik weet dan vaak dat het beslist anders zit. Maar ik ben gebonden aan het medisch geheim en kan dus niet in de openbaarheid tre den." Vergouwen verheugt zich op de samenwerking met de spe cialisten in het AZU en met Wim Mosterd, die als (enige Ne derlandse) hoogleraar sportge neeskunde de research en op leiding verzorgt. Met de afdeling Topsport Begeleiding, die Ver gouwen gaat opzetten, vormen die 'poten' de basis voor het Academisch Sportmedisch Cen trum Utrecht. „Mijn voordeel is, dat ik de fase van het pionieren ook na drukkelijk heb meegemaakt. Dat is essentieel. Niets compu ters bij de inspanningstesten; je moet zelf zien dat dingen mis lukken. Ik heb zo veel ervaring opgedaan tijdens de stages in tal van ziekenhuizen en sport medische adviescentra's. Daar van profiteer ik nu." UVS is dit met afstand de hoogst spelende zondagvereniging in de Leidse regio. De Leidenaars komen uit in de hoofdklasse van het ama teurvoetbal en na de blauwwit- ten gaapt een fors gat. Rooden- burg, Lugdunum, Foreholte, SJC en WSB - ze spelen op ac ceptabel niveau, maar het ver schil is twee hele klassen. Al- phense Boys, mede-hoofdklas ser, reken ik nu maar even niet mee. Voor het gemak, natuur lijk. Maar ook omdat de afstand tussen Leiden en Alphen aan den Rijn in werkelijkheid nog wat groter is dan die twintig Ki lometer. Alphen heeft zijn eigen regio. De hele Randstad ligt er per slot van rekening omheen. UVS is ook, hoe zal ik dat zeg gen, UVS. Onder Gerard Désar is ruim baan gemaakt voor de eigen spelers. Echte UVS'ers en bijna-echte UVS'ers (spelers die al jaren in de Kikkerpolder ac tief zijn) - ze zijn volop te vin den in de hoofdmacht van de Leidse hoofdklasser. Binding met de vereniging, binding met de stad Leiden; het is allemaal in mime mate aanwezig. Voldoende ingrediënten, zo denk ik dan, om bij de de eerste thuiswedstrijd van UVS dit sei zoen een goed bezette Kikker polder te verwachten. Niet afge laden, zo naïef ben ik nu ook weer niet. Maar een mannetje- vrouwtje of duizend, vijftien honderd, dat moet toch wel tot de mogelijkheden behoren. Ze ker met ADO '20 als tegenstan der. De Heemskerkse vereni ging is inmiddels tot een heuse hoofdklasser uitgegroeid en kent ook nog eens een uitge breide achterban aan suppor ters die het elftal ook in 'uitbeurten' zelden laat zakken. Desondanks konden afgelopen zondag, met enige moeite, slechts vijfhonderd toeschou wers worden gesignaleerd in die polder tussen Leiden en Oegst- geest. Een tribunetje vol en ver der her en der nog wat volk. Daar was alles wel mee geteld. Staat UVS daarmee alleen in de hoofdklasse A? Bekleedt Leiden een uitzonderingspositie, loopt het elders wel storm als zondag hoofdklassers zich presenteren? Nee dus. De zeven wedstrijden van afgelopen zondag werden in totaal door 3900 toeschou wers bezocht. Met andere woor den: UVS scoorde maar net iets minder dan gemiddeld. Een prettige conclusie voor UVS, wellicht. Maar geen pretti ge constatering voor de clubs in die hoofdklasse. Top amateur voetbal moet voor meer dan vijfhonderd toeschouwers wor den gebracht. Dat is goed voor de spelers, voor de clubs en (niet op de laatste plaats) voor de sponsors die een steeds be langrijker positie binnen de top- amateurclubs gaan innemen. Meer publiek is naar mijn stelli ge overtuiging een noodzaak voor alle betrokkenen. Een ge middelde van bijna duizend zou bijvoorbeeld al een stuk aan trekkelijker zijn, zoals in de eer ste klasse A van de KNVB zater dag. De zeven duels daar trok ken afgelopen zaterdag in totaal 6600 toeschouwers. En Quick Boys speelde niet eens thuis! Natuurlijk: de eerste klasse A van de zaterdag 'leeft' de laatste jaren in de Leidse regio. Ik weet het. Misschien is de vergelijking niet helemaal eerlijk. En de lief hebbers van het zondagvoetbal zullen er ook onmiddellijk op wijzen dat de verhoudingen in een nog niet eens zo ver verle den heel anders lagen. Dat er, wellicht, sprake is van de be kende golfbeweging. Zelf denk ik echter dat er veel meer aan de hand is. De zondag van vroeger, waarop pappa met zoonlief naar het voetballen ging, omdat er niet veel anders te doen was en moeder het goed vond, is niet meer En komt naar mijn mening niet meer terug ook. Het lijkt mij dan ook een stuk reëler om te veronderstellen dat top-amateurvoetbal binnen niet al te lange tijd uitsluitend op za terdag zal worden gespeeld. Van de drie hoofdklassen op zondag en de drie eerste klassen op de zaterdag worden dan weer drie nieuwe topklassen gefabriceerd. En UVS vraagt dan natuurlijk de afdeling aan waarin ook de Bol lenstreek* lubsai teren Dan wordt er niet alleen nog al tijd heel aardig gevoetbald in de Kikkerpolder, maar wordt het er ook weer gezellig druk. Zoals het noort, zeg maar. Alan Ball, de mana ger van Southamp ton, heeft publieke lijk zijn vraagtekens gezet bij de miljoenentransfers die Spurs, Liverpool en Everton kort gele den afsloten. „De manager die de meeste spelers kan kopen, wint de competitie", sprak hij verongelijkt. Ik heb het bericht drie keer ge lezen, maar was toert nog niet van mijn verbazing bekomen. Ik had Ball, oud-international toch, een stuk hoger geschat. Is er in het 'moderne voetbal' dan een tijd geweest waarin de rijk ste clubs het niet voor het zeg gen hadden? Real Madrid won al die Europa Cups toch niet dankzij een goede jeugdoplei ding? En Feyenoord handhaaf de zich nationaal toch tientallen jaren aan de top door steeds de beste spelers bij collega-clubs weg te kopen? AC Milan, Cl de Barcelona en straks weer PSV: er is toch niets nieuws onder de zon? En, beste Ball: als jij het geld had gehad zou je Popescu, Amokachi of Babb en Scales toch ook hebben ingeslagen? Zou je verder toch niet hebben gezeurd? Nou dan.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25