Sport 'Alles moet wijken voor titel Tuur' Vriesekoop en Timina fleuren competitie op Ruud Gullit nog één keer in Oranje Radioverslag wordt duurder Golfer Els hervindt zich op Britse Masters ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1994 CHEF WILLEM SPIERDIJK 071 .56464 PLV CHEF ROB ONDERWATER 071 5 Tussenstation m WSB-trainer Paul Z H van der Zwaan ziet de tweede klasse slechts als een tussenstation voor zijn elftal. Overstap r Basketbalster Man- Z D anne Schuit heeft geen spijt van haar over stap van Grasshoppers naar BV Leiderdorp Goede start Rob Scholtes Amsterdam» kunststoter Rob Scholtes is het eerste van de drie Grand Prix toernooien waarin kwalificatie voor het Nederlands kampioenschap op het spel staat, goed begonnen. I)e Voorscho- tense biljarter versloeg in Amsterdam zowel Rob Paur als Erik van Kampen met 2-0. Kuijf begint derde ronde niet verlies Tilburg Rini Kuijf is de derde ronde van het Interpolistoemooi met een nederlaag begonnen. De Leidse internationale schaak meester, die in de eerste twee ronden had afgerekend met Ein- gorn en Hertneck, verslikte zich in de Hongaar Zoltan Almasi. l egen het jonge talent Almasi leek Kuijf met zwart na een goed voorbereide Svesnikov-variant van het Siciliaans aanvankelijk geen problemen te hebben. Een onachtzaamheid van Kuijf bracht Almasi plotseling in groot voordeel, waarna de jonge Hongaar met enkele rake zetten toesloeg. Bataven bereiden zich voor amsterdam Atleten Jan Kortekaas en Jaap Duivevoorden van De Bataven bereidden zich gisteravond in Amsterdam voor op de competitie-afsluiting van volgend weekend. Kortekaas legde de 3000 meter af in 8.45,2 en werd zevende. Duivevoorden werd achtste in 8.45,3. Debuut van Popescu uitgesteld londen Het debuut van Gheorghe Popescu bij Tottenham Hotspur is uitgesteld. De Roemeen heeft nog geen werkvergun ning van de Engelse autoriteiten ontvangen. Hierdoor mist hij vandaag het competitieduel met Leicester City. Volgens mana ger Ardiles debuteert de ex-PSV'er aanstaande woensdag voor zijn nieuwe club in de bekerwedstrijd (League Cup) tegen eerste divisieclub Watford. Afdeling Leiden nog niet afgelast zeist» De KNVB heeft alle voor zaterdag vastgestelde wedstrijden van de afdelingen Amsterdam, Groningen, Haarlem, Noord-Hol land, Rotterdam en Zwolle afgelast. De KNVB Afdeling leiden was gisteravond nog niet in z'n geheel afgelast. Skah naar WK halve marathon monte carlo Khalid Skah heeft zich aangemeld voor de wereld titelstrijd op de halve marathon, die zaterdag 24 september in Oslo wordt gehouden. Skah heeft de concurrentie te duchten van vier Kenyaanse topatleten, onder wie Moses Tanui, die over de 21,0875 km een beste tijd heeft staan varf 59.47. en Paul Ter gat. met 1.00.13 de snelste van dit seizoen. Muller weigert contract van E verton londen Muller, net als Ronaldo een van de vaste Braziliaanse reserves tijdens het wereldkampioenschap voetbal, heeft gewei gerd een contract bij de Engelse club Everton te tekenen. De aanvaller dacht dat het geboden salaris netto was, maar er moest nog belasting vanaf. EINDHOVEN «ANP Ruud Gullit speelt nog één keer in Oranje. De aanvaller van AC Milan heeft toegezegd op 6 ok tober mee te doen in de af- scheidswedstrijd van Hans van Breukelen. De oud-doelman van PSV en het Nederlands elf tal kreeg gisteren van Gullit te horen dat die „er zin in heeft". De opbrengst van hei duel tussen het huidige PSV en het Nederlandse team uit 1988 ge combineerd met de Eindhoven- se formatie uit dat jaar. respec tievelijk Europees kampioen en Europa-Cupwinnaar, komt ten goede aan Top Support. Van Breukelen en ex-profwielrenner Maarten Ducrot richtten deze stichting onlangs op ter onder steuning van jonge topsporters. De afscheidswedstrijd zal naar verwachting drie tot vier ton opleveren. Van Breukelen heeft de toe- geld opleveren. Verdere samen werking en meer winst is te ver wachten, maar dan moet ('uur wel eerst wereldkampioen wor den. En daarvoor moet veel, volgens Kanter zelfs alles, wij ken. „Deze streken zijn typisch Amerikaans", stelde hij. „Nederlanders kunnen dit niel bedenken. Tuur is nu eigendom zegging dat veel van zijn oude ploeggenoten aanwezig zullen zijn op 6 oktober. Alleen Gerald Vanenburg ontbreekt. Hij krijgt geen toestemming van zijn la panse werkgever. Ook Ronald Koeman moest een voorbehoud maken, omdat Barcelona twee dagen later tegen Alleiico Ma drid moet aantreden. „We pro beren te regelen dat hij een kwartier of 20 minuten mee speelt". zei Van Breukelen. die zijn aandacht eerlijk zal verde len over PSV en Oranje/PSV. Zekerheid heeft hij over het meedoen van een aantal inmid- dels gestopte oud-PSV'ers als Nielsen. Lerby. Arnesen. (ierets en KMI Ook uilen ondei an deren Arnold Mühren en Marco van Basten van de partij zijn. De laatste verricht de aftrap. De combinatie van oud-PSV en (oud )inteniationals staal onder leiding van de coaches Rinus Micheis en Guus Hiddink. Tweede plek Den Bakker upuy-oq-*ou»Af> Maarten den Hakker heeft in de afsluitende tijdrit van de Tour de l'Avenir tie tweestrijd met de Spanjaard Angel Ca- sero verloren. Op een lastig parcours van 19.5 kilometer in Ie Puy-du-Eou moest hij een voorsprong van twee se conden zien te verdedigen. Dat was onbegonnen werk. Casero was beter in de race tegen tie klok; in navolging van zijn ploeggenoot Miguel Indurain. die in 1993 op de zelfde plek aan een zegetocht begon in de grote Ronde van l-rankrijk door de proloog te winnen. Den Bakker gaf zich niet zonder slag of stoot over I lij werd vierde in de tijdrit, maar gaf zeventien tellen tot- op Casero. IX* Spanjaard, liti van de Banesto-ploeg, hoef de alleen de Fransman Didl- er Rous voor te laten gaan. Dit* haalde een gemitk{eltlt* malheid van bQni 16 km/uur. De tierde plaats in het eindklassement, achter Ca sero en Den Bakker, was voor de Franse amateur Franck liuuyer. die volgens de ken ners een grote toekomst te gemoet gaat De (Kis 20 jan ge protégé van lean René Bernaudeau eindigde in de tijdrit als vijfde, op 40 secon den van de winnaar, net voor de Nederlandse Australiër Henk Vogels. Die tekende een profcontracl bij Raas. OTTERDAM ANP Len week voor het gevecht om de WBO-wereldtitel tus- en Regilio Tuur en Eugene Speed, zaterdag in Sportpa- eis Ahoy', staat de relatie tussen beide kampen op sprin- ;en. Het begeleidingsteam van de Amerikaanse bokser vaant zich in Rotterdam in een slechte mafia-film. Met »tan Hoffman, de Amerikaanse manager van Tuur, als egisseur. i ..Ik begrijp niet waarom de WBO twee volstrekt onbekende juryleden uit Puerto Rico heeft aangesteld", gromde Kanter. „Dit gevecht verdient goede, er varen en vooral onpartijdige ringrechters. En bij die laatste kwaliteit zet ik zeer grote vraag tekens. Ook met die weging op vrijdag is het niet pluis. Volgens mij heeft Tuur grote problemen om zijn gewicht te maken. Daarom wil hij liever een dag eerder op de weegschaal om daarna nog flink te kunnen bij spijkeren. Het is allemaal heel doorzichtig en als wij geen actie ondernemen, krijgen ze hun zin nog ook." Kanter, een oude boks- en za kenvriend van de Nederlandse manager Henk Ruhling, verwijt de Nederlanders in liet Team- Het is één groot complot", ver- ekerde boksagent George Kan- er gisteren tijdens een geïm- iroviseerde persbijeenkomst. Het Team-Tuur schuwt geen nkel middel om de titel veilig e stellen. Dadelijk geven ze tem in de ring nog een pistool nee, voor noodgevallen. Wij likken deze belachelijke sa- nenzwering niet. We zullen ons egen alles verzetten wat ons liet bevalt. Het is zelfs mogelijk lat we Speed terugtrekken." De in het vak vergrijsde Kan- er heeft namens zijn Franse >aas Jean-Cristophe Courrèges, lie pas volgende week in Ne- lerland arriveert, een boze fax ;estuurd naar het hoofdkantoor 'an de WBO in New York. Daar- Regilio Tuur wil vrijdag op de weegschaal. van Top Rank en heeft weinig meer te vertellen. Ik verdenk vooral Stan Hoffman van ver keerde praktijken. Dat valt me van hem tegen. Ik heb met hem en met Boh Arum jarenlang in Amerika goede en sportieve za ken gedaan." )rganisator Peter Bonthuis, als enige van het I earn -Tuur aanwezig hij de tirade van Kan AfK Hll ffOTO ANP ter, benadrukte dat van een pu bliciteitsstunt geen sprake is. „Deze ongein kunnen we mis sen als kiespijn. De onvrede is kennelijk groot in hel Speed- kamp en dat betreur ik ten zeer ste. I )c komende dagen gaan we proberen de pijnpunten weg te masseren. Ik moet er niet aan denken dat hel gevecht wordt afgelast." ROTTERDAM ANP Een week voor het gevecht om de WBO-wereldtitel tus sen Regilio Tuur en Eugene Speed, zaterdag in Sportpa leis Ahoy', staat de relatie tussen beide kampen op sprin gen. Het begeleidingsteam van de Amerikaanse bokser waant zich in Rotterdam in een slechte mafia-film. Met Stan Hoffman, de Amerikaanse manager van Tuur, als regisseur. t ..Ik begrijp niet waarom de WBO twee volstrekt onbekende juryleden uit Puerto Rico heeft aangesteld", gromde Kanter. „Dit gevecht verdient goede, er varen en vooral onpartijdige ringrechters. En bij die laatste kwaliteit zet ik zeer grote vraag tekens. Ook met die weging op vrijdag is het niet pluis. Volgens mij heeft Tuur grote problemen om zijn gewicht te maken. Daarom wil hij liever een dag eerder op de weegschaal om daarna nog flink te kunnen bij spijkeren. Het is allemaal heel doorzichtig en als wij geen actie ondernemen, krijgen ze hun zin nog ook." Kanter, een oude boks- en za kenvriend van de Nederlandse manager Henk Ruhling, verwijt de Nederlanders in het Team- Tuur en in het organisatiecomi té niets. Hij zoekt de kwade geesten bij Top Rank. het Ame rikaanse bureau van de invloed rijke promotor Bob Arum. De voormalige advocaat besloot vorig jaar, na bemiddeling van Hoffman, een lucratief contract voor drie profpartijen met het Team-Tuur af te sluiten. Het ko mende WK-duel is het laatste gevecht en moet het meeste „Het is één groot complot", ver zekerde boksagent George Kan- ter gisteren tijdens een geïm proviseerde persbijeenkomst. „Het Team-Tuur schuwt geen enkel middel om de titel veilig te stellen. Dadelijk geven ze hem in de ring nog een pistool mee, voor noodgevallen. Wij pikken deze belachelijke sa menzwering niet. We zullen ons tegen alles verzetten wat ons niet bevalt. Het is zelfs mogelijk dat we Speed terugtrekken." De in het vak vergrijsde Kan ter heeft namens zijn Franse baas Jean-Cristophe Courrèges, die pas volgende week in Ne derland arriveert, een boze fax gestuurd naar het hoofdkantoor van de WBO in New York. Daar in protesteert de voormalige Belg tegen de samenstelling van de jury. Ook eist Kanter een ver plaatsing van de officiële we ging. Het Team-Tuur wil beide boksers uit publicitair oogpunt vrijdagavond op de weegschaal zetten. De staf van Speed houdt vast aan de zaterdagochtend, op hetzelfde tijdstip dat de an dere prolboksers van het gala in Ahoy' worden gekeurd. WOBURN ANP De openingsronde van het Brit se Masters-toernooi in Woburn gaf gelegenheid aan de loonsla ven onder de golfers om zich te onderscheiden. Niet Nick l-aldo, Seve Ballesteros, Bernhard Lan ger, Colin Montgomerie of Jose- Maria Olazabal voeren hét sterk bezette veld aan. maar Steve Bowman, Ian Palmer. Andrew Murray en Martin Gates. Niet de bekende jongens van de Eu ropese Tour, maar een zelden op de voorgrond tredende Ame rikaan, een Zuid-Afrikaan en twee Engelsen. Het viertal voltooide de eerste achttien holes - donderdag ver regend - in 67 slagen, vijf onder par op de koude en winderige Duke's Course. De Zuidafrikaan Ernie Els, de openbaring van het seizoen met onder meer winst in de IJS Open, ligt echter op de loer. Hij heeft, evenals de Ier Philip Walton, een slag ach terstand. Els, die dit jaar ook bij het HeinekenOpen te bewonderen was, heeft derhalve een goed uitzicht op de hoofdprijs van drie ton. De Zuidafrikaan heeft zichzelf hervonden, na een mindere periode. Ernie Els zal volgend jaar min der te zien zijn in de Europese lour. Hij prefereert dan het Amerikaanse PGA-cfacuif en heeft daartoe een huis gekocht in Orlando. Dat besluit heeft hij niet genomen omdat de toer nooien in Europa hem tegen stonden. „Integendeel. Ik heb er veel geleerd. De bezetting is vaak veel sterker dan in de Ver enigde Staten, maar het klimaat bevalt me niet." Doordat de British Masters' donderdag in het water viel, moeten de finalisten morgen twee maal de baan op voor achttien holes. De cut (de kwali ficatiegrens) is daarom gelegd bij vijftig spelers. De finale van het NK match- play voor profs gaat tussen Alan Saddington en Brian Gee. IX* eerste, pro op De I laar, won van Tim Giles, 2 up. Gee (Rijk van Nijmegen) versloeg loos Steen- kamer met een hole. De win naar op golfclub Geijsteren ontvangt zaterdag 6000gulden Rolf Muntz, die via de Chal lenge-toernooien een plek in de Europese four hoopt te krijgen, bezet in Parijs na twee ronden de 48e plaats, net genoeg om ook tijdens het weekeinde nog in actie te koinen. leiden ron hoogenpam medewerker Vandaag barst de landelijke ta- feltenniscompetitie weer los. Bij de mannen overigens zonder veel tam tam. Want ook nu weer is de NTTB geconfron teerd met een uittocht van spe lers naar andere (buitenlandse) clubs, waardoor het niveau en de amusementswaarde een be denkelijk karakter krijgen. De vrouwen treden daarentegen flink uit de schaduw van de mannen door de komst van de Russische nummer één Elena Timina (Haka/Treffers) en Ne derlands beste pingpongster Bettine Vriesekoop (HOI/Den Helder). Landskampioen Harkstede zag kopman Gert Kobes naar Duitsland verkassen en zag geen kans een bekwame ver vanger aan te trekken, terwijl bij De Veluwe de gebroeders Ron en Jaap van Spanje eenzelfde vlucht namen naar onze ooster buren. Voormalig landskam pioen De Veluwe presteert het om de herfstcompetitie 'op te fleuren' met een twee derangsteam en lijkt samen met promovendus Kluis gedoemd te degraderen. In de breedte is het desondanks wat sterker gewor den. zodat de onderlinge con frontaties wellicht interessante duels kunnen opleveren. Pecos/Oegstgeest versterkte zich (tijdelijk) met Jonah Kahn (De Veluwe) en Nederlands ju niorenkampioen jurgen Pas toors (Odion). Met Ted van den Berg en Herman van der Broek heeft de even homogene als grillige ploeg van trainer Jolley Sojinu kansen om zich te men gen in de kampioensplay-offs. De Oegstgeester coach Co Claussen is optimistisch ge stemd over de kansen van zijn team. waarvan routinier Her- Roelofarendsveen heeft on danks degradatie de status van tweededivisionist behouden. In de vierde divisie is Docos een kanshebber voor de titel. Met de gretige Zlatan Ram ie. zijn broer Armin en lean Paul Haanen in de gelederen moet de Morschcluh weer een stapje hoger op de landelijke ladder kunnen komen. Vrouwen De vrouwencompetitie staat dit seizoen meer dan ooit in de schijnwerpers. Naast toppers als 1 inily Noor (landskampioen Re flex) en Gerdie Keen (Haka/Treffers) vertonen Betti- ne V rimlroop IH M/Den Hel der) en de* rotsvaste verdedig ster l-Jena I imina (Haka/Tref fers) hun kunsten op Neder landse bodem. Voor het weer in de eredivisie teruggekeerde Kat wijk.se Rijn soever zijn deze op ponenten uiteraard van een te zwaar kaliber. Belangrijker is echter de vraag hoe de jonge ploeg van Hans Bonsen zich verweert tegen de 'zwakkere zusters' Irene en Hoonhorst. Vanmiddag om 15.00 uur bijt Rijnsoever in eigen huis de spits af tegen titelfavoriet Haka Tref fen In de eerste divisie, waarin de nummers 4. 5 en 6 rechtstreeks degraderen, pro lieren de vrou wen van Docos zit h te handha ven. .Vlet de voorbeeldige inzet en vechtlust lijkt dat voor trio Karin Bunnig. Mirjam Bik en Manon Nijssen. de kersverse voorzitter, geen onoverkomelij ke opgave. De vrouwen van Oegstgccst. die vorig seizoen slachtoffer werden van de versterkte degra datieregeling in de tweede divi sie en daaraoor afdaalden, zijn kandidaat voor de titel. Ook het in de eerste divisie groep 1 uitkomende Avanti moest flink inleveren. IX Ha- zerswoudenaren konden het vertrek van kopman Ronald Vij verberg naar eredivisieclub Veldhoven niet tegenhouden en moeten zich in het zweet wer ken om het vege lijf te redden. Dat wordt een heikele klus voor het team dat bestaat uit Edwin Vente. loost Mentink en Vin cent de Beer. Mentink: „DOV en Rhenus kunnen we misschien ARCHIEFFOTO ANP onder ons houden Het Katwijkse Rijnsocver. vo rig seizoen glansrijk als tweede ■ritadtad in dento dhikte, kreeg als beloning een plaats in de tweede divisie. Meer dan- handhaving zit er waarschijnlijk niet in voor de Katwijkers Seri euze oppositie in deze klasse komt van de reserves van Oegstgeest, die met Friso Reits- ma. Ron Schipaanboord en Ro bert Vdema torenhoog favoriet zijn voor de titel. Treffers uit man van der Broek nog altijd last ondervindt van een tennis arm. „We hebben een goede kans om bij de eerste vier te eindigen. Maar het belangrijkste vind ik de mentaliteit van de jongens. We heben gelukkig een brede selectie. Voor de samen stelling van het team hebben we een schema opgesteld, maar als het erop aankomt spelen we toch in de sterkste samenstel- ling." In de eerste divisie komt het. l.eidse Scylla uit. De keurige promotie van de Brahmslaan- bewoners ten spijt, moet de ploeg van Gerard Bakker al li- zeilen bijzetten om haar verblijf in deze klasse te consolideren. Want bij de Ieidenaars vertrok Martin Groenewold naar het Westlandse De Salamanders en stopte good-old" Ed van den Berg. Handhaving hangt af van de capaciteiten van Lars Witte brood. Mark Klein, en Paul Kan bier. Bettine Vriesekoop: terug in de Nederlandse competitie. ROTTBtDAM MARCEL VAN PW KRAAN GPO VIRSLAGGfVtR IX* doorsnee tv-kijker is er al aan gewend. De reclameblokken vliegen hem om de oren. Hoe beter het produkt op de huis. hoe langer en frequenter de commerciële boodschappen, Voetbalwedstrijden staan al finds jaar en d«gm«titip op num nier een, waar hel gaat om de verkoop van reclames. Dat de ra dioluisteraar vanaf dit seizoen ook vaker vermoeid gaat worden met de gehaktballen van Mora of het brood van een lokale hak ker, is in het afgelopen weekje Europee* voetbal duidelijk ge worden. Een wakkere voorzitter in Arnhem was de eerste die de dol lars wilde zien stromen voor een radioverslag vail Vitesse tegen Parma. Een Nederlandse zakenman, die in liet Oostblok ope reert, was nummer twee die Nederlandse radiostations meen de te moeten uitmelken. Voqr de 'Internationale kraker' tussen Vilnius en Fcyenoord in liet Europa Cup-tocmooi voor beker winnaars dienden de NOS, Radio Rijnmond en Stadsradio Rol terdam diep in de huidel te tasten. Het was een wonder dat de schrijvende journalisten nog op vertoon van hun perskaart een verhaal mochten schrijven. IX* NOS moest 5000 dollar op tafel leggen. Radio Rijnmond als kleiner station 1500 dollar en Stadsradio Rotterdam kwam het beste weg: 250 dollar. IX* NOS vertikte het overigens om zoveel geld neer te tellen voor het verslag van een voetbalwed strijd die ook rechtstreeks op de tv werd uitgezonden. „Niet uit principiële overwegingen dus, maar gewoon onuiat de econo mische waarde van de uitzending niet in verhouding stond tot het bedrag dat werd geëist," zegt verslaggever Ron do Rijk, die daardoor drie dagen niet Fcyenoord op stap was voor een handvol uitspraken van trainer en meiers na afloop van de wedstrijd. Want die vielen onder de vrije nieuwsgaring Buidel Hoewel Fcyenoord-voorzitter forten van den Herik zegt nooit te zullen overgaan lot het eisen van geldbedragen voor radio uitzendingen, vrezen de omroepen in de nabije toekomst nog veel dieper in de huidel te moeten tasten. „Dit proces hebben we hij tie tv al achter dc mg. Nu is de radio kennelijk aan de beurt. Het is een fase op weg naar de commercialisering van de radio-omroepen," legt De Rijk namens het sportprogramma langs de lijn uit. Radio Rijnmond streeft ernaar elke wedstrijd van Fcyenoord live ui de huiskamer te brengen „Maar als dit doorgaat. houdt het bij luropa Cup-wedstrijden gauw op. Alleen dank zij een sponsor konden wij uitzenden in Litouwen." zegt Hans van Vliet, chef sport bij de regionale zender „De licdrageri die nu worden gevraagd, zijn eenvoudig niet beschikbaar bij de omroep." De NOS zit met hetzelfde probleem. Bij Studio Sport be draagt de jaarbegroting 75 miljoen en vloeien er vla de Ster miljoenen binnen, die de grote uitgaven voor het uitzenden van voetbalwedstrijden op televisie verantwoorden. Het sport programma Langs de Lijn daarentegen heeft een budget van twee miljoen gulden per jaar. Daarvan moeten alle sportevene menten worden bekostigd. De Rijk; „IX* rekensom is snel ge maakt. Er zijn vijf Nederlandse clubs in de Europa Cup, die uit en thuis spelen Als voor elk duel 5000 dollar moet worden op gehoest, praat je over 100.000 gulden per Europa Cup-ronde. Dan Is Je budget er snel doorheen." Bij Stadsradio denkt men dat dc oplossing eenvoudig Is. „Te genhouden kun je hel niet. Dus moet je gaan indekken als radiostation. Dat betekent dat Je moet proberen ZOVt'd moge lijk reclame te verkopen rond de uitzendingen van bepaalde voetbalwedstrijden." aldus Paul de Bakker, die In het spoor van de NOS en Rijnmond naar Utouwcn was afgereisd (Xde luisteraar daar blij mee Is, is een ander verhaal.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23