Ombat is een pareltje in woord en gebaar 'Nieuwe' Rembrandts te koop vidre Felix Kalkman vertelt een verhaal met het licht Cultuur Kunst Twijfel over echtheid Michelangelo in Londen Schone Schijn Koningin Vivienne Overzicht Cieslewicz in Breda 2^ TERDAG 17 SEPTEMBER 1994 CMIF ANNEMH* RUYGROK.071 JSS471 PVV -CMEE (AN RIJSDAM.071 JS647J Voorstelling Peter de Graef volgende week in LAKTIieater eonden 0e Britse National Gallery eréioudt vol dat een schilderij dat fiet toeschrijft aan Michelange lo. geen plagiaat is. Het zegt dit Jn oktober te zullen aantonen tnet een expositie. In The Times gei een kunstexpert deze week dat het doek absoluut niet het (werk is van de 16e-eeuwse kun stenaar. j Expert Michael Daley van de iorganisatie ArtWatch die de kwaliteit van collecties onder zoekt, zei dat het schilderij De Graflegging is gemaakt door een plagiator. „Het onvoltooide (doek staat dichter bij het werk e Wan Baccio Bandinelli, een Jslecht karakter en plagiator van (Michelangelo die zijn grote ri- (vaal haatte." De kostuums en jhaarstijlen op het schilderij en (de onbeholpen figuren zijn niet (karakteristiek voor de Italiaanse ieester uit de Renaissance. Maar een woordvoerster van het museum zei in een reactie: „Wij menen dat het schilderij echt is." Het museum wil dit bewijzen met een tentoonstel ling in oktober getiteld Het ver vaardigen en de bedoeling: de jonge Michelangelo. Daarin lep zij uit hoe de mee onvoltooide werken „van Michelangelo" - De Graflegging en de Manches ter Madonna - zijn geschilderd. „De expositie spreekt voor zich. Wij plaatsen de werken dan in een kader en maken de verbin dingen en invloeden duidelijk", aldus de woordvoerster. De uitkomst van het twee jaar durende onderzoek is een schok voor de kunstwereld, aldus The Times. Experts discussiëren al sinds de 17e eeuw over de her komst van het doek. Maar de af gelopen 100 jaar leken deskun digen ervan uit te gaan dat het van Michelangelo is. De Natio nal Gallery kocht het werk in 1868 voor 2000 pond. Muziekcursus 'Van Bach tot Messiaen' leiden Wie graag naar klassieke muziek luistert of een concert bezoekt, wil wellicht zijn inzicht in muziek vergroten. Voor die muziekliefhebbers geeft K&O vier cursussen, waarvan twee o.l.v. drs. M. Albarda-Goedhart. Daarin wordt ingegaan op de histori sche ontwikkeling van stijlen en vormen. De derde cursus. Rondom de Meesterserie, is bedoeld voor degenen die zich in de werken van het Meesterserie-programma willen verdiepen. Tij dens de laatste cursus gaat Margot Kalse aan de hand van een aantal muziekfragmenten in op de ontstaansgeschiedenis van de Barok. Inschrijving en informatie: telefoon 071-141141. Veel kunst te kijk in Leidse regio regio» Het kunstcollectief KAT exposeert tot 28 oktober in de hal van het hoofdkantoor van Zilveren Kruis verzekeringen, Van de Mortelstraat 4, in Noordwijk. Het gaat om een groep jonge kunstenaars die op heel eigen wijze kunst maken en presente ren. De expositie is op werkdagen van negen tot vijf uur te zien. Vlakbij, in De Schelft in Noordwijkerhout, is een tentoonstelling van sfeerbeelden en schijnbare tegenstellingen van de Voor- houtse kunstenares Corina Zuiderduin te zien. Tot 5 Oktober is haar werk tijdens openingsuren van de Schelft je bezichtigen. Tot 7 november hangen bij het Leidse restaurant Bernsen aan de Breestraat werken van de Zoeterwoudse Hetty Arens. In ver pleeghuis Leythenrode in Leiderdorp zijn tot 3 november schil derijen en tekeningen van Fran van der Wolk te zien. Elke dag van tien tot tien. Meisjesinternaten in Vlaanderen leiden 'Uniform. Meisjesinternaten in Vlaanderen' is de titel van een lezing die de Nijmeegse fotografe Annie van Gemert op woensdag 21 september in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat houdt. Met haar foto's wil zij een beeld scheppen van een wereld die waarschijnlijk over niet al te lange tijd tot het verleden behoort. De lezing is voor donateurs van de Stichting Audiovisuele Antropologie Nederland en andere be langstellenden toegankelijk. Aanvang: 20.00 uur. Lezing over werk kunstenaressen wassenaar De Wassenaarse kunstenaressen Ria Sprencer, He- dwige Jacobs en Annelie Hoebens studeerden dit jaar af aan de Koninldijke Academie van Beeldende Kunsten in Den Haag. Hun eindexamenwerk wordt van 21 september tot 17 oktober tentoongesteld in cultureel centrum Warenar, Kerkstraat 75. Over hun werk houdt J.H. Breeschoten, voormalig adjunctdirec teur van de academie, op woensdag 21 september om acht uur een lezing. Daarna opent Jan Greep de tentoonstelling. theater voorbeschouwing ron rughard 'Ombat', van Peter de Graef Door Nova Zemtda. Antwerpen/ De Werf. Brugge Spel Peter de Graef Te zien wo 21 en do 22 september in het LAKTheater. Leiden Bij een priester hoon een biecht. En als hij vindt dat hij vreselijk gezondigd heeft, mis schien wel een openbare, van een uur lang. Als een geslagene zit hij voorover op zijn stoel, ge vangen in twee spots. Peter de Graef speelt Orgen Massanen, de man die bisschop had willen worden, heilige zelfs. Bijna besmuikt, ruime interval len latend tussen zijn zinnen, vertelt hij zijn geschiedenis, met afhangende schouders en de handen tussen de knieën. Zijn vertelling is niet chrono logisch. Ze cirkelt rond. alsof flarden hem plots invallen. Soms weidt hij uit over een de tail, of vertelt een anekdote. De wendingen in het begin, gekop peld aan de feilloze timing van De Graef maken de monoloog het eerste kwartier hilarisch. Bijvoorbeeld wanneer hij als een schlemiel naar voren schui felt om een bizarre theorie van zijn vriendje Bénicao over de extreme hoeveelheid haar op de wereld te ontvouwen. Soms ligt Peter de Graef speelt en vertelt het verhaal 'Ombat', dat hij ook zelf schreef. foto jan vernieuwt de grap in de bruuske overgang. 'Ik had alles in huis om een goeie bisschop te worden. Mijn moeder was parelduikster.' Zijn vader was een Finse aanstelling diep in de provincie, hoogwerker die per ongeluk rijk in een plaatsje waar de vorige werd in Brazilië. Orgen is in dat priester net vermoord is. Ter- land geboren en krijgt er een loops komt ter sprake dat er een dikke moordenaar huist, die door het leger gedwongen schijnt te worden zijn wanda den te begaan. Daarbij heeft hij dermate wroeging owei rijn werk dat hij erna altijd en on middellijk te biecht gaat. l-angzaam maar zeker wordt io de dieinertecfae ontmoeting tussen deze hnbat en )rgen voorbereid en uiteindelijk ont huld. De climax van de gruwe lijke gebeurtenis die dan plaats vindt is verrassend èn aangrij pend. maar de koele manier waarop De Graef hel verwoordt en de nonchalance waarmee hij het presenteert maken het des te schrijnender. Heilig zijn blijkt overeen te komen met carrière maken, en met je ogen sluiten voor de fou ten van De Baas. Orgen is daar voor een te grote 'kJeine man', en zijn lot is dat hij een te goed mens is voor een heilige. 'Ombat' is een pareltje, in woord en gebaar een trage, ijle voorstelling die je huiverend uitzit. De door De Graef zelf ge schreven tekst is poëtisch en op oimadnikkriljto wijn flloso flsch. Het gaat over goed en kwaad, omdat de priester zijn eigen moraal laat gelden boven de moraal van tie kerk I let gaat over de afweging tussen toe schouwer blijven en handelen, over niet kijken met Je ogen maar met je aandacht. Alles ge goten in piepkleine verhaaltjes en daardoor begrijpelijk ge maakt. Een gedesillussioneerde man toont ons zijn onmacht en ver driet. helder en precies, en dat doet pijn hoe haitverwanneiul zijn timide glimlach ook is. Het is knap hoe 1 >e .raet alles doet om zichzelf te laten verdwijnen en - i. h deardooi tol onvereld delijk middelpunt maakt. Hoe hij en passant met een luchtige anekdote de onmogelijkheid van liefde uiteenzet, ondertus sen onhandig spelend met twee dingetjes op een tafel: zo pak kend hoor je 't maar zelden Deze niet ai te bekende Belg is een man met een grote toe komsi en het teit dal 11n >m bat' geselecteerd werd als één van de beste tien voorstelllingen van het afgelopen seizoen ls een meel dan wollende eikemuiig van zijn kwaliteiten. Maar dat hij nui tijdens het I heateifced vol voor anderhalve man en een paardekop stond te spelen Is een aanfluiting. Gelukkig volgt op dat optreden een korty toer nee. Elke theaterliefhebber doet zichzelf tekort door hem niet te gaan zien. Opname Lennon brengt vermogen op 'U vraagt, wij draaienten bate van museum londen ap Een opname uit juli 1957 van John Lennon die in een jeugdsocië- teit in Liverpool zingt met de tienerband The Quarry Men' is gi steen door het Britse veilinghuis Sotheby's verkocht voor 78.500 pond (ongeveer 216.000 gulden). De bandopname werd, samen met de zware bandrecorder die een tiener op een zaterdagavond de club binnensjouwde om de opname te maken, gekocht door EMI, de eerste platenmaatschappij van de Beatles. De man die de opname maakte. Bob Molyneaux. nu een gepensioneerd politie man, realiseerde zich dat hij iets speciaals in zijn bezit had toen The Quarry Men een metamorfose ondergingen en The Beatles werden. Hij bewaarde de krakkemikkig klinkende bandopname in een bankkluis. Voorafgaand aan de veiling had Sotheby's gehoopt op een prijs van meer dan 100.000 pond (275.000 gulden). Wellicht onbekende Monet ontdekt in Winterswijk amsterdam anp winterswuk gpd In Winterswijk is mogelijk een schilderij van de 19de eeuwse Franse impressionist Claude Monet ontdekt tijdens een taxa tiedag van het Amsterdamse veilinghuis Christie's. Het schil derij wordt nu door experts na der onderzocht. Een bejaarde vrouw had het schilderij, een fa miliebezit, dinsdag gewoon in gepakt in haar tas zitten toen ze tijdens de taxatiedag het Win- terswijkse Mondriaanhuis bin nenstapte. Op het kleine kunstwerk (40 bij 28 centimeter) van een Fran se boerderij is in het hoekje on deraan de naam Claude Monet gesignaleerd en de datum 1898 of 1878. „Of Monet het ook daadwerkelijk zelf geschilderd heeft, is de tweede vraag", zegt Christie's-taxateur Job Ubbens. Monet, de meest consequente vertegenwoordiger van het im pressionisme, staat bekend om zijn landschappen waarin hij 'met fijne, kleine kleurvlekken volgens de wet van de comple mentaire en supplementaire kleuren het vluchtige spel van het licht weergeeft'. Ubbens zelf schat die kans in op vijftig pro cent. De waarde van het schil derijtje kan dan volgens hem oplopen tot enkele miljoenen guldens. Het Museum Het Rembrandthuis in Am sterdam gaat tijdens PAN Amsterdam een serie etsen van Rembrandt drukken op ori gineel 17e-eeuws papier. De etsen, waaron der het Zelfportret met verbaasde blik uit 1630, zijn voor honderd gulden per stuk te koop. De opbrengst is bestemd voor de uit breiding van het museum. Het duurt nog zeker twee en een half jaar voordat de nieuwbouw klaar is. De kosten bedragen minimaal 4,5 miljoen gulden. Drs. E. de Heer, directeur van Museum Het Rembrandthuis, maakte dat deze weck bekend tijdens een persbijeenkomst in Am sterdam over de komende kunst- en antiek beurs PAN Amsterdam. De kunstmanifesta tie in de Parkhal van de RAI in Amsterdam wordt van 8 tot en met 16 oktober gehou den. Een recordaantal van 111 antiquairs en kunsthandelaren presenteert zich tijdens die negen dagen. De beurs biedt voor elk wat wils; oude en moderne beeldende kunst, glas, tapijten, klokken, landkaarten, munten, juwelen en wat al niet meer. Vrij wel gelijktijdig vindt de tweejaarlijkse res tauratiebeurs. Restoration 94. plaats. Het Museum Het Rembrandthuis verzorgt de jaarlijkse tentoonstelling op de PAN. Het toont daar ruim 50 etsen uit de eigen col- In til Hoe groot de oplage van de 'nieuwe' Rembrandtetsen zal zijn. is nog niet be kend. Het Rembrandthuis zal het principe 'u vraagt wij draaien' hanteren, vertelde De i Im V aal staat wei dal bd) de drukpers na afloop van de beurs stopzet. Het 17e eeuw- se papier, dat moeilijk verkrijgbaar is, werd voor de gelegenheid door een antiquair aan het museum geschonken. Het is afkomstig uit aantekenboeken uit die periode. Met de verkoop van het drukwerk geeft het museum het startsein voor de fonds- wervingsactie voor de uitbreiding van Het Rembrandthuis. Het museum, dat sinds 1911 in het voormalige woonhuis en atelier van Rembrandt is gevestigd, kampt al jaren met ruimtegebrek. Door een deel van het belendende Saskiahuis te kopen, krijgt het er 900 vierkante meter bij. Genoeg om de vaste collectie - het vrijwel volledige grafi sche werk van Rembrandt - beter te presen teren. Ook zal het meer ruimte hebben voor wisselende tentoonstellingen en de vesti ging van een Rembrandt Informatie en Bum Bij de uitbreidingswerkzaamheden zal ook Me uithouw de binnenplaats van hel museum worden verwijderd, waardoor de monumentale zijgevel van het achterhuis weer zichtbaar wordt. De binnenplaats, waar Rembrandt volgens kenners De Nachtwacht schilderde, kan dan weer in oude luister worden hersteld. Tijdens de bouw zal het museum ook een modem kll- maatsbeheerslngsystecm krijgen. Volgens de nlannnen kost de uitbreiding 4,5 miljoen gulden exclusief btw, Het minis terie van ocw heeft volgens De Heer enkele tonnen meymgd IUJ noopt btnnenkoil te horen hoeveel de gemeente Amsterdam be schikbaar stelt. De rest van het geld moet het museum zelf bijeenbrengen. Ook de 111 deelnemers aan de PAN zijn bereid het museum geld te geven. Het voor stel om de winst van één verkocht object aan het Rembrandthuis over te maken, werd met enthousiasme ontvangen. Voor een vleugje grootsteedse nichtenglamour waren enkele travestieten uit de Amsterdamse discotheek iT geïmporteerd. foto's holvast/mam lamers conservator Christiaan Vogelaar drentelde zenuwachtig heen en weer, en de Britse ambassadeur die de tentoonstelling zou ope nen had al twee keer op z'n hor loge gekeken. Kortom, er ont stond een vleugje irritatie rond het optreden van mevrouw Westwood. Niet bij mij, ik vond het enig. Dat Hollandse 'doe maar ge woon, dan doe je gek genoeg' spreekt mij helemaal niet aan. Gewoon is de vijand van alle kunsten, dat weten we toch al lemaal. En ik begreep ook best dat de meesteres zelf nog even de finishing touch moest aan brengen. Zoiets kun je niet overlaten aan de Mien Dobbel steen van De Lakenhal. Ach. misschien zijn het ook wel gewoon meidenstreken en heeft ze thuis van haar moeder vaak genoeg een klap voor de her sens gehad als ze weer eens te laat kwam. Maar nu blijft ieder een wachten en lachen. Vivien ne Westwood is immers niet zo maar een mode-ontwerpster. Ze vond de punkkleding uit. de voorgevormde beha als boven kleding. lang voordat jean Paul Gaultier daarmee furore maak te. en de legging, lang voordat miss Piggy-typetjes met een fri- cadel in de hand daarin over de Haarlemmerstraat gingen. Enfin, het duurde dus even voordat La Westwood wederom als een koningin kwam binnen schrijden en plaats nam op de voorste rij. geflankeerd door een donker knechtje, getooid met de titel gastcurator, u en ik zou den zeggen 'een manusje van alles', en door cultuurwethou der Langenberg. in baksteen- bruin colbert met precies de goede das erbij. De Britse ambassadeur sprak zijn openingswoorden, maar niet voordat hij het strijkje had gecomplimenteerd dat zulke mooie muziek ten gehore had gebracht terwijl hij op mevrouw Westwood had gewacht. Ja, die Britten weten wel beleefd te zeggen hoe ze ergens strontziek van worden. De mode-meeste res en haar hofhouding hoor den het onbewogen aan. Enig toch? Ik weet zeker, als Andy Warhol nog leefde zou hij haar geportretteerd hebben als de vijfde Reigning Queen Van mij mocht het even duren. Ik heb intussen genoten van het r>peningspubliek:trendy-Leide- naars die nun mooiste outfit uit de kast hadden gehaald (niet tè. want duur en sjiek ziin absoluut taboe bij dit soort gelegenhe den), kunstenaars, ambtenaren en een plukje decadente Lon dense jet-set. Voor een vleugje grootsteedse nichtenglamour waren enkele travestieten uit de Amsterdamse discotheek iT ge ïmporteerd, zoals daar was de welgevormde Nicky Nicole, net onder de Carmen-krulset van daan: 'you don't have to be be autiful! to look gorgeous'. De Amsterdamse BSfl'l UtM zich welwillend aangapen en paradeerden door het museum alsof ze uit een historiestuk wa ren komen wandelen, ja. de tij den van Wim. Zus en let zijn wel voorbij sinds Jetteke Bollen de scepter zwaaiün De laken hal. Maar de eer voor deze ten toonstelling komt wel toe aan Stelling Gallery. Ik herinner mij nog er voor te hebben geop teerd, toen deze galerie nog subsidie kreeg van de gemeen te. dat dat maar afgelopen moest zijn. Galeries kunnen zich veel beter zonder die eeu wige bemoeienis van de over heid ontwikkelen, dacht ik toen. Wat ben ik blij dat ik gelijk heb gekregen. breda anp In cultureel centrum De Beyerd in Breda is de ko mende weken een over zichtstentoonstelling te zien van het werk van Ro man Cieslewicz. Het gaat orn illustraties, omslagen, collages, affiches, zeef drukken. decors, catalogi en tijdschriften uit de ja ren 1955 tot 1994. irslrwii l'l 40J wordt wereldwijd erkend als één van de grote meesters op het gebied van de grafi sche vormgeving. De uit Polen afkomstige kunste naar heeft het grootste deel van zijn leven in Frankrijk gewerkt. „In ruim dertig jaar van ge concentreerde activiteit heeft hij zijn grafische ontwerpen tot ware mo derne iconen weten te maken. Voortdurend ver kent hij nog onontgonnen terreinen en past hij colla ge-technieken toe op een ongekend verbeeldings volle wijze", aldus een woordvoerder van De Beyerd. De expositie, die is te zien van 18 september tot en met 30 oktober, kwam tot stand in samenwer king met het Centre natio nal d art et de culture Ge orge Pompidou in Parijs. ANC-verklezlngsbljeenkomst in Zuld-Afrlka. toto» ft iix kalkman BEELDENDE KUNST RECENSIE INGRID APPELS Expout» 'Zuid-Af nlu' mrt foto's van FHix Kalkman Te nen tot 7 oktober, ma t/m u 10-22 uur. io 12-22 uur.Galcne De Kleine Klup. Nieuwe Rijn 1leiden Het meest opvallende is dat gi gantische wantrouwen. Op ie der ge/u lil, /wart <>l blank, is het af te lezen. Soms is er ie mand uitbundig, maar meestal Spiegelwanden Spiegels op maa Spiegels met IHs Glazen meubefe.. Vitrines Tafels volgens model Motief stralen Alles uit eigen atelier GLAS EN SPIEGELS Volmolengracht 4 2312 PH Leiden (NL) Telefoon: 071 -21 80 55 wordt er steels en stuurs naar elkaar gegluurd. I let zijn de tijden vóór dc ver kiezingen in Zuid-Afrika, maart en april van dit jaar. f otograaf Felix Kalkman trok door het land, samen met zijn vaste compagnon en journalist Mar- nix de Bruyne. Een mooi sa menwerkingsverband; de vlot geschreven verhalen van Mar ribt de Bruyne en dc foto's vul kn elkaar aan. en /ijn legelij kertijd zichzelf genoeg. Artike len en foto's verschenen in o.a. hei Perooi en HP/De njjd. Vaak zoekt Kalkman de zeg genschap in (ontrasten. Door een straal vol brandende barri cades loopt ontspannen een dikke zwarte vrouw met blote voeten De foto 'hukt geweld uit, maar tegelijkertijd de ge wenning daaraan. Mooi is ook het contrast tussen een knal lend vrolijke Mandela op dc posters en de stuurse onzeker heid van dc mensen die daar omheen staan in het kader van stel dat, gezeten op stoeltjes in een hal vol uitzinnig springende De Klerk aanhangers, bleekjes uitstraalt dat de goede intenties er wel zijn, maar dat dc nabij heid van al die zwarte mensen eigenlijk te veel is. Naast die veelzeggende com binaties vertelt Kalkman zijn verhaal ook mei het licht. Een zonnevlek benadrukt vaak een hoofdgcgcvcn. schaduw ver sterkt een duistere blik. Behalve het feit dat de foto's gewoon professioneel zijn - mooie llcht-donkerverhoudlng en kleuren en nét op het goede ii.mui. mi genomen is hei aan trekkclijke bij Kalkman dat hij zich binnen zo'n hot Issue als Zuid-Afrika niet laat verleiden tot een gemakkelijk 'voor' of 'te gen', maar juist de onzekerheid in beeld weet te brengen van al die individuen die het In zo'n nieuwe situatie eigenlijk ook al lemaal niet zo weten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21