'Eén groot complot' Amsterdam uitvalsbasis cruiseschepen 1 Randstad KLM-toestel breekt start af na besturingsprobleem Slagboom op tippelzone gigen BAAS Stier Herman verhuist spoedig 'Vanuit het niets, iets moois Dader gaat vrijuit na dodelijke steekpartij ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1994 CHf» «GERT VISSER. 071-MSAJS.PIV CM|f PAUl VAN DER KOOU. 071 156441 Tegen Groene Hart Vervolg van voorpagina Draagt de provincie haar Groene Hart-beleid ten grave door niet langer een blokkade op te werpen tegen een hoge-snelheidslijn door dat groene gebied tussen de gro te steden? Statenleden van SGP en Groen Links vonden gisteren van wel in de statenvergadering over de hoge snelheidslijn. „Als de provincie vindt dat er een flitstrein door het gebied kan, kan ze woningbouw en andere ver stedelijking moeilijk een halt toeroepen", aldus SGP-sta- tenlid M. Houtman. SCHIPHOL GPD voerder om de start af te breken en de technische staat van de KLM-toestellen. Zoals deze krant eerder deze week bericht te. maakt de ondernemingsraad van de KLM zich zorgen over het onderhoudsniveau van de kl M lo.ii Volgens de woordvoerster be treft het achterstallig onder houd uitsluitend zaken die niet Een Boeing 737-300 van de KLM met de bestemming Oslo heeft gisteren op Schiphol de start afgebroken Volgens een KLM-woordvoerster besloot de gezagvoerder tot het afbreken van de start vanwege 'bestu- ringsklachten'. Wat die precies inhielden, kon de woordvoer ster niet zeggen. Het toestel kon na een technische inspectie vanochtend alsnog vertrekken. Volgens de woordvoerster be staat er geen enkel verband tus sen de beslissing van de gezag ..Veiligheid gaat boven alles, dat is nog steeds ons motto. De start is afgebro ken omdat we geen enkel risico willen nemen. GGD geeft seksles bij jongeren thuis ROTTERDAM ANP De Rotterdamse Gemeentelijk Geneeskundige Dienst gaat in het najaar sekslessen geven aan jongeren. Het gaat uitslui tend om de theorie. De leraar is geen dokter in een witte jas. maar een jongere die eerst van de gezondheidsdienst een stoomcursus krijgt en zijn kennis kan doorgeven aan een groep vrienden thuis. Dit zegt woordvoerder L Wellens van de GGD in Rotterdam. „We hebben gemerkt dat mensen zich liever laten voor lichten door iemand uit hun eigen groep, van dezelfde leef tijd. We zoeken daarom een Kaar mensen tot 27 jaar die# un verhaal over seks goed uit de verf laten komen", zegt Wellens. Het idee is ingegeven door het gebrek aan kennis van jon geren over seksualiteit en vei lig vrijen. Zij blijken volgens de GGD ook moeilijk te kunnen praten over seks tegenover vreemden en ouderen. Wel lens: „Daarom worden de les sen gegeven in kleine groepjes vrienden en kennissen bij ie mand thuis." De lessen gaan niet alleen over puur technische zaken. zoals het gebruik van con dooms om aids te voorkomen. Ook de emotionele kant van seks komt aan bod. zoals de plaats van seks in een relatie. De GGD heeft al ervaring opgedaan met de nieuwe ma nier van voorlichten bij mi granten en ouderen. „We zijn al afgestapt van jonge dokters die aan 55-plussers vertellen wat de gezondheidsproble men kunnen zijn. Dat werkt niet", /egt Wellens. „We lei den al sinds anderhalf oude ren op om voorlichting te ge ven. Onder het motto voor u. dooru." Telefoonstoring in Rotterdam ROTTE ROAM GPO Door een storing aan de glasve zelkabel in Prinsenland is het telefoonverkeer in een groot ge deelte van Rotterdam gisteren gestoord geweest. Daarvan heb treil vooral de aansluitingen in het centrum. I erbregge. Schie broek. Prinsenland en delen van Rotterdam-Zuid last gehad. I en woordvoerster van PTT Tele com spreekt over 'stagnatie problemen' Het was wel moge lijk om te bellen, maar de kans op contact was kleiner. De sto ring werd in de loop van de middag verholpen. Nieuwe toeristische kansen voor de hoofdstad DEN HAAG/REGIO» PAUL VAN DER KOOU Gedeputeerde T. lansen (ver keer) bestreed die stelling. Vol gens hem heeft de provincie de plannen van het rijk juist zo aangepast, met tunnels en der gelijke. dat ze het Groene Hart wat meer ontzien. „Alleen, hoe hard zijn die extra eisen van de provincie? Laten we ze direct vallen als het rijk daar geen geld voor zegt te hebben?", vroeg PvdA-statenlid K. Roest zich af. Gedeputeerde Jansen gaat er van uit dat de eisen haalbaar zijn: „Mocht dat niet zo zijn. dan komen we bij u terug. Ik wil daar nu niet op vooruit lopen." GroenLinks-statenlid De Jong vermoedde 'e'e'n groot com plot' om het Groene Hart tc ver stedelijken'. D66-statenlid me vrouw E. Brouwer sprak de vrees uit dat een hoge-snel- heidslijn door het Groene Hart, ondergronds of bovengronds, extra snelwegen uitlokt: „Gega randeerd komt dan het plan uit de kast om die lijn te koppelen aan een rijksweg tussen Amster dam en Rotterdam. Want die lij nen zijn in de jaren vijftig al ge trokken door Rijkswaterstaat. De snelste weg tussen de twee grootste steden loopt nu een maal door het Groene Hart." Haar partij wilde de hoge snelheidslijn liever langs A4 en A13 (langs Rotterdam en Delft) leggen, bij 'knelpunt' leider dorp en Zoeterwoude-dorp in een tunnel. Haar partij kreeg daar onvoldoende steun voor. Zelfs het voorstel om het plan te laten bestuderen, haalde het niet in de staten. En dat terwijl het volgens Brouwer beter zou passen bij het het collegeprogramma van Gedeputeerde Staten. Daarin spraken collegepartijen D66, PvdA en WD af dat de flitstrein over bestaand spoor moet. Als dat niet kon, moest de flitslijn worden gebundeld met infra structuur als rijkswegen: „Een flitstrein ten oosten van Zoeter- meer werd in het collegepro gramma nog ronduit afgewe zen", meldde ook statenlid Roest. Overigens kan een nieuwe lijn het Groene Hart ook een voor deeltje bieden. Als er, tussen de hogesnelheidstreinen door, ook intercity's gaan rijden over de hoge-snelheidslijn. kunnen die wel eens in Zoetermeer-oost gaan stoppen. Een eerste halte wil de provincie in Rotterdam- noord hebben. Als de dienstre geling ruimte biedt voor een tweede stop. schuift de provin cie Zoetermeer-oost naar voren. „En dan is het maar te hopen dat Amserdam niet ook met claims komt", meldde gedepu teerde Jansen gisteren. ROTTERDAM GPD Om overlast in de omgeving van de tippelzone te bestrijden heeft de gemeente Rotterdam gisteravond een slagboom laten plaatsen. De boom gaat om tien uur 's avonds dicht en 's morgens om vijf uur weer open. De maatregel is genomen om de uitwaaiering van de tippelprostitutie tegen te gaan. Twee weken geleden begon de politie al met een offensief tegen de toenemende overlast op de tippelzone, waar met name drugs dealers actief waren. Vijftien dealers werden gearresteerd waarvan er tien nog vast zitten. Gisteren werden de maatregelen uitgebreid. Zo zijn de bushokjes, waar veel dealers zich ophielden, inmiddels weggehaald en zal een speciaal team van acht politiemensen ver scherpte controle blijven uitvoeren. AMSTERDAM THEA VAN BEEK Ongeduldig wacht het Oosten rijkse echtpaar van middelbare leeftijd op ontscheping van de 'Enrico Costa'. De achtdaagse cruise naar de Noorse fjorden zit er al op. Nu lopen ze al twee uur doelloos aan boord rond, sinds het schip 's morgens vroeg in de Amsterdamse haven arriveerde. „We willen van boord om nog even een stads- tour te maken door Amsterdam voor we met de trein naar Oos tenrijk afreizen". De 'Enrico Costa' is een van de drie zeecruiseschepen die deze dag in Amsterdam arri veert. De Enrico' is afgemeerd bij de Scandia Terminal in het Westelijk Havengebied. Bij de gemeentelijke Passagiers Ter minal Amsterdam (PTA) aan de Oostelijke Handelskade liggen de 'Amerikanis' en 'Adriana'. Drie van de naar verwachting 110 cruiseschepen die dit jaar in de hoofdstad afmeren. In de jaren tachtig vormde een cruiseschip dat over het IJ voer nog een bezienswaardig heid, maar sinds een paar jaar is het aantal cruiseschepen dat Amsterdam aandoet explosief gestegen. Vorig jaar arriveerden in Amsterdam 108 van zulke luxe zeekastelen, met in totaal 60.000 passagiers en 35.000 be manningsleden. Goed voor een omzet van 62 miljoen gulden. Het plotselinge succes van Amsterdam wordt vooral toege schreven aan de trek van zeerei zigers naar het noorden van Eu ropa. Want de Caraïben zitten al vol met cruiseschepen en ook de Middellandse Zee is inmid dels verzadigd. Bovendien speelt de politieke onrust in een aantal landen rond de Middel landse Zee een rol. Amsterdam is ook aantrekke jgjji' 11 1111 Uil JT 11 1 I ii De cruiseschepen Amerikana en Adriane liggen afgemeerd aan de Passagiers Terminal aan de Oostelijke Handelskade van Amsterdam. lijk vanwege haar ligging: goed bereikbaar per trein, over de weg en in de directe nabijheid van de luchthaven Schiphol. De stad is zowel het begin- en eindpunt van cruises als een tussenstop voor reizen naar en van de Oostzee, de Noorse fjor den, de Noordkaap en Spitsber gen. Flings: „Amsterdam is met name in de zomer een ideale uitvalsbasis naar deze landen". Zorgen Scheepsagenten J. Bakker en A. van Broekhoven van Ruys Co maken zich desondanks zorgen. „De huidige passagiersterminal dendaagse eisen. Geen facilitei ten. te klein en in een ongure omgeving met veel prostitutie. Maar tegelijkertijd is die aanleg plaats de mooiste plek van Am sterdam. De schepen varen langs die schitterende silhouet- FOTO CPO/ROLAND Dl BRUIN ten van de stad". Ook de gemeente is zich ter dege bewust van het belang van de cruisevaarf. Het college van B W wil die dan ook duidelijk bevorderen. Daarom moet cle verouderde terminal op de hui dige plek worden vernieuwd. Probleem Is dat voor diezelfde plek ook woningbouwplannen bestaan. Bij Ruys bestaat de vrees dat de nuae ulielndelUk .-.ii dooi slaan naar woningbouw. „Dat levert de gemeente meer aan grondopbrengsten op dun de passagiersvaart. Maar vergift niet dat een passagier hier ge middeld 100 dollar per dag uit geeft. Daarnaast zijn er de tallo ze toeleveringsbedrijven die- verdienen aan de cruisevaart. Al dat geld gaat naar de gemeen schap." Inmiddels komt ook Rotter dam om de hoek kijken. Op dit moment komt daar nog geen enkel cruiseschip, want <>ok daar staut slechts een verouder de terminal van de Holland Amerika Ujn. IX- trouw van een nieuwe terminal uan de Kop van Zuid is nog onderwerp van studie. „Op dit moment zijn we bezig te bekijken hoe we de cruisevaart in de toekomst kun nen terug krijgen. Er zijn vol doende aanwijzingen dat in de ze uitdijende markt ook voor Rotterdam mogelijkheden be staan", zegt men daar bij het Gemeentelijk I iavenlrcdrijf. I rings van Seatours daarente gen verwacht een concurrentie slag tussen beide steden. Alleen heeft Amsterdam toeristisch ge zien meer te bieden. Rotterdam heeft die cultuur niet". En dut is precies het sterke punt dat Amsterdam kan uit buiten. Vooralsnog maken de crulsepassagiers nog niet één procent uit van het totaal aantal bezoekers en de toeristische jaaromzet van 1.7 miljard gul den. Maar bij de huidige groei kan het cruise-toerisme de stad •er geld ii laadje brengen, ook het auntal banen kun hierdoor de komen de vijf jaar met 400 stijgen naar I 11 M I I I M K Iil.l.l IM De een droomde altijd al van een eigen bedriif. Voor een an der was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Al lemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden en een bedrijf te be ginnen. Vandaag: Karin van Iterson, grafisch ontwerper in Leiden. Vertrouwensbreuk tussen overheid en Gene Pharming „Elke keer opnieuw maak je vanuit het niets, iets moois. Je probeert een origineel ontwerp te maken dat aansluit bij de werk wijze en gedachtenwereld van je opdracht gever. Briefpapier, visitekaartjes of een brochure: het moet iets uitstralen. Je moet de aard van de opdrachtgever of zijn werk erin herkennen. Dat proces, telkens weer ontdekken wat iemand wil en hoe iemand denkt en dat dan op papier zetten, is en blijft leuk. Ik ben sinds januari van dit jaar bezig als grafisch onwerper. Eigenlijk ben ik er heel makkelijk ingerold. Ik kwam van school af, de Kunstacademie in Utrecht richting grafi sche vormgeving, en realiseerde me dat ik gewoon meteen aan het werk wilde gaan. Tijdens mijn studie had ik al wat ontwerp opdrachten uitgevoerd. Jan Kleiveld, een bevriende ontwerper, tipte me voor een ruimte in het bedrijfsgebouw De Klos aan de Zandstraat. Al tijdens mijn studie kwa men de eerste opdrachten binnen en sinds dien ben ik eigenlijk van het ene in het an dere gerold. Begin van de zomer had ik ei genlijk veel te veel opdrachten. Je durft geen nee te zeggen omdat je geen potentië le opdrachtgevers wilt verspelen. Na een Dan slaat de schrik je om het hart. Als zelf standige moet je doorlopend bezig zijn met het krijgen van nieuw werk. Via mond tot mond reclame lukt dat wel. de opdrachten komen nog steeds vanzelf, maar toch maak je je daar wel eens zorgen om. Dat is so wie so iets dat me is tegengevallen. Een groot deel van de tijd gaat op aan het regelen van de meest uiteenlopende dingen. Afspraken met de drukker, de lithograaf en de op drachtgevers. Maar een klein deel van je tijd kun je besteden aan het eigenlijke ontwerp- werk. Ik maak veel verschillende dingen. De afge lopen maanden heb ik voor een psychiater met een middelgrote praktijk een huisstijl ontworpen. Dat vraagt een speciale bena dering. Uit gesprekken met hem werd me duidelijk dat de kwestbaarheid van de mens in het ontwerp tot uitdrukking moest ko men. Dat is gelukt door op het briefpapier drie gestyleerde. fragiele mensfiguurtjes af te beelden. Briefpapier voor een psychiater is wezenlijk anders dan een ontwerp voor bijvoorbeeld een chic restaurant of een kle dingzaak. Telkens weer moet je ie afvragen wat de opdrachtgever met de tekst en vormgeving bedoelt te zeggen. Cirote en kleine opdrachten lopen door elkaar heen. Voor het Centrum Beeldende Kunst heb ik de catalogus voor de manifestatie De Hol landse Tuin gemaakt, maar tegelijkertijd werk ik ook aan een briefontwerp voor een kennis. Juist de variatie maakt het leuk. Veel mensen denken dat grafisch ontwer pers de hele dag zitten te tekenen. Dat is niet zo. Als ik een opdracht krijg, bespreek ik eerst uitgebreid met de ontwerper wat zjn of haar ideeën zijn. Terug op mijn ate lier in De Klos schrijf ik eerst allerlei tref woorden op. Ik werk veel met foto's en niet zelden ga ik dus met mijn toestel op pad. Daarnaast maak ik kleine schetstekeningen en ontwerpjes. Pas op het allerlaats, ga je echt een ontwerp samenstellen en uitwer ken. Vaak gebruik je daarbij de computer. De grafisch ontwerper is dus net zo veel tijd op straat als in zijn atelier bezig." TEKST: MONICA WESSEUNG» FOTO LOCK ZUYDERDUIN DEN HAAG ANP/GPD Het is uiterst onwaarschijnlijk dat het biotechnologiebedrijf Gene Pharmingen het Instituut voor Veehouderij en Dierge zondheid (ID) nog tot een ver gelijk komen over de verzorging van de transgene stier Herman en zijn nageslacht. De partijen beschuldigen elkaar ervan het welzijn van de dieren in de waagschaal te stellen. Woordvoerder Rio Praaning van het Lcidse bedrijf Gene Pharming sprak gistermiddag geëmotioneerd van „een ver trouwensbreuk die tamelijk de finitief is." Dit betekent dat stier Herman, waarbij een menselijk gen is ingebracht, waarschijnlijk snel wordt weggehaald bij boer derij 't (»en in I^elystad en elders wordt ondergebracht. De gemoederen zijn de afge lopen dagen hoog opgelopen. Woensdag eiste Gene Pharming een snelle oplossing voor de vermeende slechte verzorging van zijn dieren door ID. Het be drijf stelde het Instituut van het ministerie verantwoordelijk voor de dood van zes van de 55 nakomelingen van Herman. Ze zouden bij de geboorte gestor ven zijn omdat er niemand aan wezig was. Volgens het ID is dat niet de ware reden waarom Gene Phar ming het contract wil verbre ken. De landsadvocaat, inge schakeld door het ministerie van landbouw, stelt in een brief aan Gene Pharming dat het be drijf in het verleden extra ver zorging heeft afgewezen wegens de hoge kosten. IX- echte reden zou liggen in hel M dn hei nheeft gewei gerd om de dochters van Her man bepaalde hormonen toe te dienen. Deze hormonen be spoedigen het moment dat de koeien melk geven, waardoor het onderzoek sneller verloopt. Zo zou het bedrijf vooraf weten of een koe het menselijk lacto ferrinc produceert. Met deze stof wil het bedrijf op den duur medicijnen maken. Bovendien heeft het II) ge weigerd vruchtwaterpunctie toe te passen bij de drachtige bnii- den van Herman. Met deze punctie is het geslacht van het embryo te bepalen, maar ook of het een transgeen dier betreft. Die kennis was voor Gene Phar ming van belang omdat het be drijf graag transgene vaarskal veren wil hebben. Het II) weigerde omdat toe passing van deze technieken liet welzijn van de runderen kan schaden, aldus de landsadvo caat. Woordvoerder R. Praaning van Gene Pharming bestempelt die theorie als 'volstrekt onzin nig'. Van zowel het bespoedigen van de melkgift als van de vruchtwaterpunctie is weten schappelijk aangetoond dal het dierenwelzijn niet wordt ge schaad. stelt hij. Gene Pharming zegt bovendien gewoon toe stemming te hebben gehad om de melkgift op te wekken. Era- nine: „liet ministerie heeft op 25 februari 19H4 toestemming verleend. Het II) ging daarmee akkoord en heeft er zelfs een prijs voor berekend." Volgens de woordvoerder is Gene Pharming voor de zoveel ste keer het slachtoffer van valse beschuldigingen „Het ID wei gert te aanvaarden dat ze de dieren niet goed hebben ver zorgd. Om dat te verbergen worden er nu allerlei merkwaar dige verzinsels naar buiten ge- biai iii i ii is dal at kahmn zijn doodgegaan die niet dood hadden hoeven gaan Lezers welkom bij ontbijt na Prinsjesdag Accountantsmaatschap KPMG en het Lcidsch Dag blad organiseren op woens dag 21 september voor het eerst In D-idcn een ontbijt bijeenkomst naar aanlei ding van Prinsjesdag. Onder voorzitter schap van II. HulshofT (directeur van HulshofT wonen) gaan CDA-Kamerlid G. Terpstra en voorzitter M. van Hoe ken van de Lridse ondemc mersvereniging I.V1 In op de regionale gevolgen van Troonrede en Miljoenenno ta die de (lag ervoor zijn ge presenteerd. Behalve vertegen woord I «er» uit het bedrijfsleven, di politiek en Instellingen uit de Dridse regio, zijn ook lezers van het leidsch Dag blad welkom bij de ontbijt bijeenkomst die om acht uur begint in Holiday Inn leiden. Voor zover er plaat» Is natuurlijk. Belangstellen den kunnen zich opgeven bij KPMG leiden, telefoon 071-246246. Deelname aan het ontbi|t is gratis. Retourtje Parijs DEN HAAG ANP De rechtbank in Den Haag heeft vrijdag een 34-jarige man uit die plaats ontslagen van rechts vervolging voor het doodsteken van de broer van zijn ex-vrien din. Er was vijf jaar tegen hem geëist. IX* rechtbank achtte het aannemelijk dat de inan uit noodweer gehandeld heeft. EX Hagenaar kreeg in februa ri van dit jaar tijdens een fami liefeestje ruzie met de man. We gens diens drugsverleden vond deze hij deze geen geschikte partner voor zijn zuster. Hij ver liet woedend het feestje, maar keerde later terug om de man een aantal klappen te verkopen. Op wraak belust zocht het slachtoffer de man enkele uren later thuis op met een breek ijzer. Bij de voordeur gaf hij hem enkele flinke klappen. IX* Hagenaar probeerde via het balkon van zijn keuken te ont snappen maar die deur zat op slot. Hij keerde vervolgens met een groot keukenmes terug naar de gang waar hij zijn aan valler met een aantal messteken om het leven bracht. Daarna meldde hij zich bij de politie. Informeer naar onze 2750 andere bestemmingen. Telefonisch bi»ckcn is mogelijk. Leiden. Brcestraat 46. rel. 071 - 132 VA) Vliegtickets. Regel 't op het postkantoor

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19