Bewaarder christelijk erfgoed Kerk Samenleving n ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1994 iATE REDACTI[«DICKV HET WEER KORTWEG Evensong De bekende Schola Davidica uit Utrecht verleent morgen avond medewerking aan de Evensong in de Leid se Hoog landse Kerk. Het koor staat onder leiding van dlrigente Lisette Bernt en het geheel wordt muzikaal begeleid door organist/componist Gert Oost. De liturglscne lei ding is in handen van domi nee A. Alblas, die in zijn overweging in de serie 'zoek tochten deze Evensong de titel 'Op zoek naar betrekke lijkheid' heeft meegegeven. De Evensong begint om 19.00 uur. George YVhitefield De onlangs opgerichte Geor ge Whitefleld Stichting belegt morgen haar eerste Rand stad-opwekkingssamen komst in Alphen aan den Rijn. Op deze manier wil de George Whitefield Stichting (GWS) christenen uit allerlei verschillende kerkelijke ach tergronden de gelegenheid bieden om samen te bidden voor een opwekking in Ne derland. Tijdens de eerste sa menkomst spreekt dominee A.W. Davidsc uit Gouda. De stichting komt samen in ge bouw Ouverture aan de Ou- vertureweg 137 in alphen aan den Rijn. Aanvang: 18.30 uur. Ook de volgende maan delijkse samenkomsten heb ben in Alphen aan den Rijn plaats. Kinderclubs Het missionair stadswerk in Leiden begint weer met de kinderbijbelclubs voor de jeugd van 5 tot 10 jaar. De clubs komen elke week bij el kaar en de toegang is gratis. I loewel de programma's zeer verschillend zijn, komt een aantal zaken steeds weer te rug. Zo worden er liedjes ge zongen, wordt er geluisterd naar een verhaal uit de bij bel, geknutseld en spelletjes gedaan. Iedereen is welkom. De clubmiddagen worden vanaf 19 september gehou den in buurthuis 't Schipper tje aan de Oosterstraal 16 (el ke maandag van 15.30 tot 16.30 uur), vanaf 20 septem ber in speeltuin Het Noor derkwartier aan de Van Sak- stenstraat (elke dinsdag van 15.30 tot 10.30 uur) en vanaf 22 september in buurthuis Groenoord aan de Pasteur- straat 23 (elke donderdag van 15.30 tot 16.30 uur.) Gehandicapten De interkerkelijke dienst met en voor verstandelijk gehan dicapten wordt morgen om 17.00 uur gehouden in de Adventskerk in Alphen aan den Rijn. Het thema van de dienst, die wordt geleid door dominee Hogenbirk, is 'Wie ben ik?'. Hij behandelt naar aanleiding van de geschiede nis van Mozes vragen als Wie is God, Wie is Mozes en Wie zijn wij? De dienst begint om 17.00 uur. Voor aanvang worden er enkele liederen gezongen en na afloop wordt er gezamenlijk koffie en thee gedronken. Moker Het radioprogramma van Moker, het media-overleg van kerken in Rijnland en de Bollenstreek, besteedt de ko mende periode aandacht aan de Vreaesweek 1994 die van 16 tot 24 september wordt gehouden. De uitzendingen van morgenavond en 21 en 25 september staan in het te ken van dit thema. De over denking is steeds van domi nee K. Vegter, emeritus-pre dikant uit Oegstgeest. Moker zendt op de zondagavonden uit van 19.00 tot 19.30 uur en op woensdagen van 16.30 tot 17.00 uur. Het programma is te ontvangen op de PM 105.7 en via de kabel op de PM 88. Uitgeverij Kok in Kampen viert 100 jarig-bestaan Jan Kok had gevoel voor het boekenvak èn de markt. 'De wind' vertelde hem dat schrijvers over geloof en zeden tevens de beste trek paarden van zijn onderne ming zouden kunnen wor den, als-ie het maar handig genoeg aanpakte. En dat deed hij. Met zijn soepele babbel over religieuze wer ken, die Kok vanuit de meest onwaarschijnlijke plaatsen in zijn winkel wist te krijgen, slaagde hij erin studenten en docenten van de Theologische School aan zich te binden. KAMPEN JOS BOUTEN/GPD „Wat die baas van mij kan, kan ik ook." Dat zei Jan Hendrikus Kok bij zichzelf toen hij nog leerling-zetter was bij een gereformeerde broeder in Kampen. En zo verscheen op 31 oktober 1894 de volgende advertentie in de plaatselijke krant: 'De ondergeteekende heeft de eer te berichten dat hij vanaf 1 Nov. den Boekhandel in het Filiaal van den Heer G. Ph. Zalsman, voor eigen rekening en onder eigen naam zal voortzetten. J.H. Kok'. Honderd jaar later is het winkeltje uitgegroeid tot een gerenommeerde uitgeverij, door velen hogelijk gewaardeerd als bewaarder van het christelijk erfgoed. Toen de inventieve ondernemer ook nog een partij citers op de kop kon tikken, was het pleit beslecht. 'Die Kok' leek het ide ale werktuig om de vruchten van hun geest onder het volk te verbreiden. Hij was immers niet alleen een uitgeslapen handels man, maar ook nog een geïn spireerd musicus, die zichzelf en bevriende studenten het snarenspel bijbracht om samen te concerteren tot lof en eer van Zijn Naam. Kok had de gunst van het juiste moment. Hij ging van start in de tijd van de doleantie. Vrome protestanten scheidden zich treurend af van de Neder- landse Hervormde Kerk omdat ze zich niet meer konden vere nigen met daarin gegroeide praktijken. De dolerenden stichtten de Gereformeerde Kerken, wier waarheid uiteraard in veel geschriften breed werd uitgemeten. En dat betekende voor Kok letterlijk veel werk aan de winkel. Zijn eerste echte uit gave was de brochure Opleiding en Theologie (1896) van lier man Bavinck, D.K. Wielenga, M. Noortzij en P. Biesterveld; later vier vermaarde theologen. De grote klapper kwam in 1907. In dat jaar wist hij op een veiling de hand te leggen op de auteursrechten van het tot dan toe verschenen volledige oeuvre van dr. Abraham Kuyper en de VCL (Vereniging Christelijke Lectuur), die nog steeds bestaat. Kuyper was het onomstreden voorbeeld van de eenvoudige rechtzinnigen, het schild van de orthodoxie der kleine luiden. En in het kielzog van de grote- Abraham meerden veel beken de en dus veel gevraagde schrij vers bij Kok aan. Het is niet overdreven te beweren dat Jan I lendrik zich daardoor kon ont wikkelen tot de trompetter van het Gereformeerde Geluid. Hij verklankte wat de 'componisten der waarheid' voor hem hadden opgetekend. Veel drukken Terugziende op de vooroorlogse jaren zegt Ad van Dam, die thans samen met Bert Ended ijk de directie voert van de jubile rende uitgeverij, dat Kok een grote kring van protestanten heeft bediend met belangrijke boeken zoals de Christelijke En cyclopedie, de Gereformeerde Dogmatiek van Bavinck in vier kloeke delen en de Korte Ver klaring van de Bijbel in 62 de len, later samengepakt in der tien delen. Daarvan zijn on waarschijnlijk veel drukken ver schenen en nog is het niet ge daan. In september komt de zo veelste editie van de Korte Ver klaring op de markt. Prof dr. W. Albeda heeft het zeker over die periode als hij in een gedenkschrift over de hon derdjarige beweert dat 'Kok on Uitgever Ad van Dam: „Veelsoortige informatie schept breed georiënteerde mensen." getwijfeld beeft bijgedragen aan de emancipatie van de gerefor meerden'. Collega-uitgever bij de Arbeiderspers, Martin Ros, jubelt het zelfs uit. Hij prijst de Kok-fondsen zonder enig voor behoud, omdat daarin 'het christelijke pand' volop is be houden. „De Kok-titels houden méé de laatste, de draaglijkste, de blijvendste, de meest positie ve en consequente 'zuil in Ne derland overeind. Tegenover zoveel nivellerende kaalslag in de wereld van de politiek en re ligie is dit een venster in de nacht." Jawel, wolken van waardering kringelen omhoog tijdens het eeuwfeest. De jubilaris geniet ervan, maar weigert in slaap te vallen met een 'welterusten, wij hebben de zaligheid bereikt', integendeel. De ziel van uitge verij Kok is nog steeds de ziel van stichter Jan. die altijd geld tekort kwam om zijn ambities te verwezenlijken. Hij werd voort durend gekweld door de be langrijkste vraag van elke on dernemer: welke kant moet ik op om door te kunnen groeien? Die scherpte heeft hem behoed voor een dodelijke omhelzing met één of andere geestelijke stroming. Kok wilde de trekker zijn van zoveel mogelijk reli gieuze richtingen onder het motto 'kwaliteit en integriteit'. Varend onder die vlag is hij nooit ernstig in botsing geko men met de auteurs die aan hem hun geschriften toever trouwden. Ofschoon het lang niet altijd botertje tot den boom is geweest. Van Dam: „Natuur lijk was er wel eens wrijving. Zo wel in linkse als rechtse kring werd er wel eens gesputterd dat men met die figuur per se niet in één zandbak wilde zitten. Dat gebeurt soms nog. Dan moet ik weer uitleggen dat Kok zich echt niet aan een denominatie of schrijversgroep kan binden, maar juist platform wenst te zijn voor allen die een overtui ging willen uitdragen." Honorabel Die wens is geen steen des aan stoots meer sinds Jacques Kok, zoon van de oprichter, en zijn rechterhand Jan Steunenberg zich sterk hebben gemaakt voor een organisatiestructuur die ook tegemoet komt aan hono rabele verlangens van auteurs. Zo is er niet één uitgeverij Kok, maar zijn er wel vijfentwintig (verdeeld over acht profit cen ters), elk met een eigen naam en met een eigen verantwoor delijkheid voor een bepaalde sector. Zo zal in uitgeverij De Groot Goudriaan, bedoeld voor auteurs uit de rechts-orthodoxe hoek. geen werk verschijnen van een schrijver van het 'lichte genre'. Van Dam ziet in de ontwikke ling van de uitgeverij een paral lel met die van de christelijke politiek. Ook katholieke auteurs zijn inmiddels van harte wel kom bij Kok, zoals ook. ARP. CHU en KVP zich hebben vere nigd tot het CDA. Sinds de over name van de uitgeverij 'Gooi en Sticht', horen de roomsen thuis op hetzelfde erf. Door de verbreding van haar activiteiten kan de uitgeverij zich nu marktleider noemen in de sector van de godsdienstige literatuur (veertig procent van alle theologische uitgaven). Maar wie veronderstelt dat de onderneming zich tot het reli gieuze bepaalt, heeft het mis. Er is juist een streven naar een voortdurende uitbreiding van het pakket. Per jaar presenteert Kok wel duizend titels, waarvan er niet meer dan vierhonderd een christelijke signatuur heb ben. Die uitgaven reiken overi gens van zeer wetenschappelijk tot uiterst populair, van streng dogmatisch tot zoekend mo dern. Waarbij mag worden ver meld dat de groei zich ook vol trekt in andere landen. Veel uit gaven verschijnen in het Frans, Duits, Engels en Spaans. Zo lijkt het of uitgeverij Kok in één opgaande lijn opstoomt naar het volgende jubileum. Geen sprake van. De jubilaris gaat net als alle andere uitgeve rijen gebukt onder grote zorgen. Want het boek moet in toene mende mate concurreren met andere media. Het is een hard gevecht om de gunst van de le zers, die zich vaak net zo grillig gedragen als vrouwe Fortuna. Van Dam: „We proberen uiter aard zo goed mogelijk op de veranderingen in te spelen. Bij voorbeeld door oplagen te ver minderen, maar zeker niet door minder titels uit te brengen. Hoe meer diversiteit hoe beter." Zingeving Maar heeft de teruggaande be langstelling voor de religie niet onvermijdelijk negatieve gevol gen voor het bedrijfsresultaat? Volgens Van Dam valt dat wel mee. Secularisatie betekent nog niet een verschraling van het geloofsleven. „Veel birtenker- kelijken houden een levendige belangstelling voor godsdiensti ge literatuur en gebruiken die voor de zingeving van hun ei gen bestaan. Neem nou de abortus. Een vraagstuk, dat heel veel mensen bezighoudt. Vroe ger wist iedereen precies wat zijn reactie moest zijn, die was door kerkelijke leiders al 'voor gevormd'. Die eenvormigheid is er niet meer. Door de individu alisering denkt ieder er het zijne van. Iedereen probeert met be hulp van informatie, die hij overal vandaan haalt, zich een persoonlijk oordeel over alle mogelijke dingen te vormen. Men wil zelf positie kiezen en dus zelf ook verantwoordelijk heid nemen. Dat is ook de ver gissing van de paus, te menen dat hij de waarheid van één kerk als dé waarheid voor ieder een naar voren kan brengen." Wordt de mens van vandaag niet overvoerd? Er komt zoveel informatie op hem af dat-ie het niet meer kan bijbenen. „Ik zie het probleem niet in de ver scheidenheid van informatie", reageert Van Dam. „Daaraan is zelfs een groeiende behoefte. Daar moeten we ook niet zo zorgelijk over doen. Veelsoorti ge informatie schept immers breed georiënteerde mensen. Alleen maar toe te juichen, toch? De verloedering - helaas is die er ook in het uitgeversvak - zit hem in de overbodigheid van het aanbod. Waarom wor den er vele tientallen tuinboe- ken uitgegeven en wel honder den kookboeken?" Is die verloedering het voor spel van de finale, het einde van het boek? Zover zal het naar de mening van Van Dam niet ko men. Het boek houdt zijn plaats in de culturele ontwikkeling van de samenleving. Wel zitten de uitgeverijen nu gezamenlijk te bibberen in een ijstijd. „Wie die overleeft, gaat weer een goede periode tegemoet. Als ik de sig nalen goed inschat, lijkt de erg ste kou voorbij." Want zeg nu zelf: wat is er voor aardigheid aan als van tien nieuwe titels er zes verliesgevend zijn, twee in de marge blijven balanceren en slechts twee met winst worden verkocht? Van Dam: „Heel ver velend, maar desondanks mo gen we niet vergeten dat het bij uitgeverijen nooit een vetpot is geweest. De winst heeft altijd onder druk gestaan. Waar het op aan komt is dat je steeds cre atief genoeg bent om nieuwe wegen in te slaan. En om. initia tieven te nemen die niet alleen met geld verdienen te maken hebben." DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON DU5 JU ZWIERF C5 MAC HTS OV/ER STRAAT. JONJGETJE HOOFDREDACTIE Jan-Geert Maioor, Fm dag 9 3' Nypels Henk van der Post (adj) "MBUDSMAN R.D Paauw.tel 30 uur 071 -356215. of per post HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82,2321 8M Lr Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties071-323508 Fam benchten071 -323508 Redactic071-321921 Telefoon071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma -vn| van 8 30-17 00 uur Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel 071-128030 bijvooruitbet (ind BTW) I 29,30 85.55 84,55 329,30 328,30 VERZENDING PER POST Nederland per kwartaal 125,50 ovenge landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvn, 18 00-19 30 uur, ;at 10 00-12 00 uur Tel 071-143241 Kortstondige opleving Aan weersextremen is er de laatste maanden zeker geen gebrek. Na de historisch warme julimaand isde natuurlijke reactie van de atmos feer - het streven naar evenwicht - buitengewoon fel. Sinds halverwe ge augustus is het weer danig van slag; droge dagen waren sindsdien op de vingers van een hand te tal len, De onstabiliteit kwam tot ui ting m de ontelbare buien en het regelmatig optreden van hoosver schijnselen langs de Nederlandse kust in de afgelopen weken. Nu september pas iets over de helft is. mag er al voorzichtig wor den gedacht aan nieuwe neerslag records voor deze maand. In de re gio's langs de westkust viel er sinds donderdag 50 tot 75 millimeter, maar op sommige plaatsen in Friesland en de Kop van Noord- Holland is meer dan 100 milimeter opgevangen. De maandsom isop diverse plekken al tot boven 200 millimeter opgelopen. Het lande lijk record - 250 millimeter - staat (nog) op naam van Klundert (W- Brabant) tijdens de vergelijkbaar natte september van 984. (nor maal 60-80 mm.) Met nog bijna twee weken voor de boeg en nog altijd geen definitieve weersver- betermg in zicht kan september 1994 dus voor een nieuw hoog standje gaan zorgen - of mis schien beter - een nieuw diepte- HET WEER IN EUROPA (ooi Het centrum van de Europa :t|I1 vattende depressie maakte de afgelopen 24 uur nauwelijks voj deringen. Het water van de Oos^ipeb zee - nog altijd veel warmer dan normaal - blijkt een aantrekkelifen ke verblijfplaats. Insamenwer king met een hogedrukgebied westelijk van Ierland wordt daaj door een continue aanvoer buien uit het noordwesten m P"1 stand gehouden. Geleidelijk komt er wel wat ruimte voor en-feeri kele opklaringen, als de hoge- bos druk bij Ierland in de loop van jee< het weekeinde wat dichterbij «n i komt. Pas later op zondag word e u de buienstroom van de Noordze u afgesneden. De temperatuur, d vrijdag met 12 tot 14 graden v^e" onder de maat bleef, kruipt ianf»lü zaam iets omhoog, maar haalt 1)1 met 17 graden nog amper de je v fpi injree normale waarde. De luchtdrukstijging geeft e verlichting na alle nattigheid, maar die opleving lijkt ook n weer van voorbijgaande aard. In de hogere luchtlagen blijft een ft krachtige westelijke tot noord westelijke stroming vanaf de oceaan op Europa gericht. Een i nieuwe Atlantische storing laatCl zich gemakkelijk meevoeren èn1*-1 arriveert m de loop van maandaj boven West-Europa. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Noorwegen: Zaterdag in het zuidoosten nog kans Verder af i vrijwel i toe zon en I droog. Mid- n het n bij Oslo. Denemarken: Zaterdag bewolkt en perio den met regen. Zondag van het westen uit droog en enkele opklaringen. Geleidelijk minder wind. Middagtemperatuur onge- toe langs WEERRAPPORTEN ZONDAG 18 SEPTEMBER 1994 overal droog, maar de Noordzee-kust meer bewolking en enkele re gen- of hagelbuien. In de loop van zondag m Ierland en west-Schotland toene gen. Middagtemperatuu r v; in het noorden tot 18 in het zuiden. België en Luxemburg: Zaterdag nog enkele buien, zondag wat meer zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur zaterdag van 11 graden m de Ardennen tot 14 in het laagland, zondag iets hoger. Noord- en Midden-Frankrijk: Af en toe zon en vooral zaterdag in de oostelijke departementen nog een enke le bui. Middagtemperatuur meest tus sen 14 en 19 graden. Zonnig, Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Perioden met zon, ook enkele wolken velden en zaterdag nog een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur onge veer 25 graden Spanje: Langs de Golf van Biskaje en aan de Costa's in het oosten en zuiden naast zon ook enkele wolkenvelden en kans op een regen- of onweersbui. Elders droog en overwegend zonnig. Maxima in het noorden tussen 18 en 23. in het zuiden meest tussen 25 en 30 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon en droog. Maximum temperatuuromstreeks 27 graden. Marokko: Westkust: droog en overwegend zonnig. Temperatuur zaterdagmiddag tussen 22 en 25 graden, zondag iets warmer. Zuid-Frankrijk: station weer Wolkenvelden en enkele verspreide re gen-en onweersbuien. Zaterdag aan de Amsleroam regenbj Middellandse-Zeekust waarschijnlijk |*Bl! regenbui droog en zonnige perioden, maar ook ^|en regenb" plaatselijk veel wind. Middagtempera- Eede nvaar&ew. tuur tussen 15 en 20 graden, aan de Eindhortn fMenBu Middellandse-Zeekust iets hogere tem- ^„Helder regenbui ESJren' Rotterdam regenbui "a'l0- Twente regenDui Af en toe zon en enkele, soms stevige re v ss rgen rege-a. gen- of onweersbuien. Middagtempera- vaastncM n»aart*w tuur van ongeveer 19 graden in het Aberdeen regenDui noorden tot circa 28 in het zuiden. Zon- Athene onbew./ dag in het zuiden iets lagere temperatu- Ba'ceiona haifbew Zon op 07 18 Zon onder 19.4f Maan op 18.51 Maan onder05.4^ Waterstanden Katwijk Hoogwater02.58 15.22 Laag water 12.37 23.25 MAANDAG 19 SEPTEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 07.19 Zon onder 19.4 Maan op 19.12 Maan onder 06.5 Waterstanden Katwijk Hoogwater 03.38 16.02 Laag water 13.22 Weerrapporten 16 september 17 ui i 13 U ÏQ 10 15 12 T? 1 15 10 wil 13 7 Corsica en Sardinië: Perioden met zon, maar ook enkele ver spreide regen- en onweersbuien. Minder wind. Middagtemperatuur van 20 gra den op Corsica tot 25 op het zuiden van Sardinië. Griekenland en Kreta: Zonnig, maar in het noordwesten, bij de tussen 27 en 30 gr den, landinwaarts enkele graden hoger. Turkije en Cyprus: Zonnig. Middagtemperatuur aan de kusten meest tussen 30 en 35 graden. Duitsland: Overwegend bewolkt en op veel plaatsen van tijd tot tijd regen, boven 1200 me ter ook sneeuw. Geleidelijk minder wind. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden. Zwitserland: Vrij veel bewolking en van tijd tot tijd re gen. Sneeuwgrens plaatselijk dalend tot 1000 meter. Middagtemperatuur van 11 graden in het noorden tot 16 in het Oostehrijk: Overwegend bewolkt en van tijd tot tijd regen. plaatseli|k zakt de sneeuwgrens Boecaaest BonJeaui Brussel w 13 16 12 0. nw 7 23 16 Q. nw4 20 13 01

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12