Leiden 'Flipper-methode' rage in zomer Akkoord over ophalen bedrijfsafval Geen meter vooruit in Leidse metro |3| Ijshal klaar voor nieuw seizoen 'Leiden kent arme noch rijke scholen' Wals stoomt door Leiden TERDAG 17 SEPTEMBER 1994 LEIDEN LOMAN LEEFMANS Winkelhof y< q Er bestaan serieuze plannen I J voor uitbreiding van de lei- derdorpse Winkelhof De bedoeling is dat het winkelcentrum aan de achterzijde wordt uigebouwd. Wanbetaling /t f- Leimuidenaar Kin- I D kei verliest bednjfs- hal na faillissement, door 'wanbetaling Limburgse aannemer.' NEGMOND, 071 -356414. PlV -CHEF Winkeliers vinden dat er op de Hogewoerd een parkeerauto maat moet komen waar kaartjes kort parkeren kunnen wor den gekocht. Op het tweede ge deelte van de Hogewoerd is het alleen mogelijk een dagkaart bij een automaat te kopen. Maar 12,50 gulden betalen voor vijf minuten laden, lossen of een boodschap doen, vinden de winkeliers wat veel voor hun le- ranciers en klanten. Het tweede stuk van de Hoge woerd (tussen St. Jorissteeg en Kraaierstraat) valt onder het zo geheten parkeerrestrictiesys- Alle parkeervakken zijn voor vergunninghouders of voor bezoekers die een dagkaart ko pen. De winkeliers ondervinden Winkeliers Hogewoerd willen 'kort' parkeerkaart duidelijk hinder van deze rege ling. Kort parkeren voor het be zoeken van een winkel of bedrijf is mogelijk, maar wel met het ri sico dat er een gepeperde bon onder de ruitenwisser ver schijnt. De winkeliers hadden al een brief geschreven aan de ge meente met de vraag of aan de ze situatie een einde kan wor den gemaakt. Ook de buurtver eniging heeft het stadsbestuur geschreven dat het 'geen dood zonde' is het parkeerbeleid aan te passen. Het oude argument van de gemeente dat er een parkeergarage binnen een straal van een kilometer vanaf de Ho gewoerd staat, is volgens de buurtvereniging vals. Daar heb je niets aan als je bij de ijzer handel of de houthal spullen hebt gekocht, schrijft de buurt- club. Of de parkeermeter ook wordt aangepast, is nog niet duidelijk. „Technisch is het mogelijk, maar de vraag is of we het ook mogelijk willen maken. We ken nen de vragen en het probleem maar het college heeft er nog geen besluit over genomen", al dus J. van Gelder van de afde ling verkeer. Met 80 procent van de bedrijven in binnenstad Het aantal inbraken in Leiden en Voorschoten volgens de zogeheten 'flipper-methode' is de afgelopen zomer schrikbarend gestegen. Hoewel het aantal inbraken in de periode half juni tot half september vergeleken met het jaar daarvoor is gedaald, neemt het openen van achter deuren met creditcards fors toe. Politie-woordvoerder R. Blom heeft een korte waarschuwing: ,,Ook de tuindeur moet op slot." Met zo'n tachtig procent van de 1600 bedrijven in de Leidse bin nenstad heeft de gemeente de afgelopen maanden overeen stemming bereikt over het op halen van hun bedrijfsafval. De indruk bestond enige tijd gele den dat veel ondernemers hun afval eenvoudigweg jn vuilnis zakken bij het huisvuil zetten. Niet zoals het hoort, aldus ver antwoordelijk wethouder J. lau rier. Bedrijfsafval moet afzon derlijk worden opgehaald, de bedrijven moeten daarvoor aparte contracten afsluiten met óf de gemeente óf daartoe ge machtigde afvalverwerkende bedrijven. Voor de gemeente Leiden is een goede regeling met de on dernemers een absolute voor waarde om over te gaan tot het gescheiden inzamelen van huis vuil in het centrum. Een uitge breide actie, waarbij alle onder nemers in de binnenstad wer den bezocht, moest daarin ver andering aanbrengen. „We zijn nu een eind op weg maar er blijven nog zo'n 300 bedrijven over. waarmee we nog geen af- spraken hebben kunnen ma ken", zegt wethouder Laurier. „Dat zijn er nog te veel om op dit moment gescheiden inza meling van het huisvuil in de binnenstad in te voeren." Bij de bedrijven, die op dit moment nog geen hebben afgesloten, spelen di verse problemen een rol, „Met een aantal moeten we de be sprekingen voeren met het hoofdkantoor, en dat loopt wat langzamer", aldus Laurier. .An deren houden vol dat ze geen afval produceren." W. van der Vlugt. hoofd van de sector Stedelijk Beheer waar onder de inzameling valt: „We hebben te maken met een pri vaatrechtelijke regeling. Daar door moeten we als gemeente aantonen dat een bedrijf afval produceert. Wanneer sommige bedrijven ontkennen dat ze af val hebben, of wanneer ze zeg gen dat ze maar twee zakken produceren in plaats van twin tig. wordt het een tijdrovende klus. Een ander probleem is dat er onder de bedrijven nogal wat doorstroming plaatsvindt, loop maar eens over de Haarlem nierstraat, daar zitten in som mige panden iedere keer weer nieuwe winkeliers." De gemeente hoopt nu vol gend jaar zo ver te zijn. dat ook in de binnenstad het huisvuil gescheiden kan worden Inge/a meld. ...Maar we moeten er ab solum zeker van zijn dat er geen bedrijfsafval terecht komt in de wijkcontainers voor het huis houdelijk afval", /egt laurier. „Binnen afzienbare tijd hopen we ook de laatste bedrijven over de streep te krijgen. Driehon derd bedrijven, die niet mee werken, dat is nog te veel. Dat LEIDEN LOMAN LEEFMANS Bij de Leidse politie opereert sinds enige tijd het zogeheten house-team. Een afdeling die zich speciaal over woninginbra ken buigt. Tegenover het be scheiden succes dat deze zomer geboekt, het aantal inbraken nam af, stuitte het team op de opkomst van een relatief nieuw verschijnsel, 'het flipperen'. De methode is simpel en doeltreffend. Achter- en tuin deuren bij de meeste eenge zinswoningen hebben behalve een slot naast de klink meestal ook draaigrendels aan de bo ven.; en onderkant. Door een creditcard of giropas tussen deur en deurpost door te halen kan zo'n grendel ophoog wor den 'geflipperd'. Als de deur niet op het slot zit hebben die ven vervolgens vrij spel. „Om een of andere reden denken mensen dat inbrekers niet achterom komen. En het flipperen heeft nog enkele extra nadelen voor de bewoners. Het is al verschillende malen voor gekomen dat daders dit? deze methode gebruiken vervolgens rustig de tijd kunnen nemen om het huis te doorzoeken. En omdat er geen sporen van braak zijn, kunnen verzekeringsmaat schappijen ook nog wel eens moeilijk doen over het vergoe den van de schade", aldus Blom. Tijdens de afgelopen zomer maanden was vooral het zuid westelijk deel van Leiden en met name de Stevenshof het werkgebied van het inbrekers gilde. In de laatste weken is het werkterrein 'verschoven' naar onder meer Voorschoten en de oostelijke binnenstad. dat Netelenbos had gezegd te vrezen voor een scheiding tussen 'arme' en 'rijke' scholen. De staatssecretaris doelde op het feit dat de eigen bijdrage op sommige middelbare scholen zo hoog is dat minder bedeelde ouders hun kind om financiële redenen niet daar kunnen aanmelden. De eigen bijdragen kunnen landelijk verschillen van nul tot vijfhonderd gulden. De SP wilde we ten hoe dat in Leiden zit. Volgens Koek rekenen alle openbare scholen rond de 175 gulden per jaar. „Dat kan volgens mij voor ouders geen on overkomelijk bezwaar zijn", aldus Koek. In het voortgezet onderwijs in Leiden bestaan geen zogeheten 'arme' en 'rijke' scholen. Dat zegt wethouder H. Koek (PvdA/onderwijs) naar aan leiding van vragen van de SP-fractie en uitlatin- Igen van staatssecretaris Netelenbos (PvdA). „Die vrees is ongegrond, maar mochten ze ooit wel ontstaan dan zou ik direct aansturen op maatre gelen", aldus Koek. De fractie van de Socialistische Partij (SP) in Leiden heeft Koek om opheldering gevraagd na- Fokker Space Systems bouwt tramsimulator dan verwacht. Deze week is in hoosbuien een nieuwe asfaltlaag aangebracht op het stuk tussen de De Sltterlaan en de Zoeterwoudseslngel, waardoor het verkeer weer op gescheiden rijbanen de stad in en uit kan rijden. De kruisingen met de Zeemanlaan en de Lorentzkade zijn dan weer open. Wat nu nog rest van de bijna drie miljoen gulden kostende reconstructie is onder meer het opnieuw asfalteren van de middenberm op de kruising Lammenschansweg/De Sitterlaan. Dat karwei begint komende maandag en het betekent dat oversteken op die kruising tijdelijk onmo gelijk is. Om toch de De Sitterlaan te kunnen bereiken, moet het verkeer omrijden via Konlnginnelaan en Tomatenstraat. De week daarna is de ventweg ter hoogte van de kruising Lammenschansweg/Zeemanlaan aan de beurt voor een nieuw bestrating. Fleters kunnen de kruising passeren. FOTO»U O Machinistje spelen op tram of metro zonder ook maar een meter vooruit te gaan. Af en toe scheur je een perron vol wach tende mensen voorbij, maar dat geeft allemaal niets. Alles kan met de tramsimulator die Fok ker Space Systems uit Leiden sinds deze week in gebruik heeft. Ieder vervoerbedrijf kan op deze manier zijn aanstaande trambestuurders opleiden. Ook kan het toestel gebruikt worden voor zogenoemde crash- en op friscursussen. Alleen, kopers voor de nieuwste uitvinding heeft Fokker nog niet. De simulator bestaat uit een cockpit die identiek is aan de bestuurdersruimte van een ech te tram of metro. Een kopje kof fie is nergens neer te zetten, al les is klein en schuin afgewerkt. „Dat kan de machinist in zijn cabine ook niet", zegt Flugo de long. „En dat mag hij ook niet, hij moet scherp blijven oplet ten." De long is leraar op de si mulator en samen met Willy Siegel uitvinder van de machi ne. Het af te leggen traject op de simulator bestaat uit de Amster damse lijn 51, het spoor tussen het centraal station en halte Poortwachter. Voor de bestuur der staat een drie-dimensionaal scherm dat de verkeerssituatie weergeeft. Het uitzicht wordt dan ook gevormd door de echte omgeving van dit spoor, inclu sief de tunnel tussen Amster dam CS en het World Trade Centre. Drukte Tijdens de eerste les is er nog geen auto of mens te zien op het traject. De long en zijn team hebben voor deze les de drukte opgenomen op zondag om vijf uur 's ochtends. Voor de vol gende lessen kan De long gaan spelen met auto's, wissels, sei nen en al dan niet vervelende Stadsgesprekken Waar willen wc heen met Lelden in de komende jaren? Wat kan »or wel op het Rcbicd van wonen, werken, weten en welzijn en wat niet meer? Voor welke taken trekken wc geld uit en voor welke niet? Deze vragen staan centraal tijdens de stadsgesprekken, die volgende week dinsdag- en woensdagavond in het Leidse stadhuis gehouden worden. Iedereen is welkom bi) deze discussies. - Dinsdag 20 september: weten (onderwijs, cultuur) en welzijn; - Woensdag 21 september: werken en wonen (Ind. milieu). - Aanvang 20.00 uur. Uitvinder Hugo de Jong kijkt snel achterom. Zijn tram heeft hij eventjes stil gezet. passagiers. Ze kunnen lang aar zelen met instappen, aan de t noodrem trekken of andere pas sagiers lastig vallen, „je kan het steeds echter gaan maken", zegt De Jong. „het hangt er maar net van af hoe ver de leerling al is." Na een kwartiertje uitleg, is het tijd voor de eerste rit. „Je moet wel op tijd remmen", zegt De Jong, als iemand bijna een overstekende blauwe auto over hoop rijdt: „Ook met een tram moet je wel eens stoppen." In de spiegel schudt een automo bilist met zijn vuist. Geen tijd om hier al te lang bij stil te staan, de rails is weer vrij en de -tram moet verder. De snelheid ligt al snel weer op de zeventig kilometer per uur en de dwars liggers suizen aan de voeten voorbij. Die perrons zie je echt niet aankomen: normaal zou den dertig mensen nu hard staan te vloeken. Daar is de vol gende halte al. Even zorgen dat de tram nu wat eerder stopt. Waarom stapt die jongen nou niet in? Misschien dat op de toeter drukken helpt. Nog steeds niet ingestapt, zo blijkt na een blik in de achteruitkijk spiegel. Dan maar een keertje de deuren dichtdoen. Hugo be grijpt dè hint en laat de jongen instappen Eindelijk. Na nog een paar perrons gemist te heb ben eindigt de rit. De passagiers kunnen opgelucht adem halen. Willy Siegel en Hugo de Jong hadden in minder dan acht we ken het computerprogramma voor aankomend-bestuurders in elkaar. „Ik heb er mijn vakan tie voor opgegeven", zegt De Jong. „Toen ik er eenmaal mee bezig was, kon ik niet meer FOTO HOI VASI/MARK I AMI8'. stoppen. Het was voor mij ook nieuw en het was fantastisch om te bouwen. Eigenlijk is het jammer dat het apparaat nu klaar is." Een trambestuurder die het toestel inspecteerde, vond er echter niets aan: "Ik zit elke dag al in zo'n ding." Hij bood De Jong later wel een cursus in een echte tram aan, iets waar de laatste graag op in ging. Ia chend zegt hij: „Ik ben door al dat rijden en bouwen al bijna een echte machinist." LEIDEN MARIA STRAATSMA Met de heropenig van de Leidse ijsbaan wordt op 3 oktober het nieuwe schaats-seizoen inge luid. Dc baan zal overigens zon der veel bijzonderheden weer In gebruik genomen worden. De Stichting Ijshal lalden kan het zich niet veroorloven om dit groots aan te pakken. De stichting beheert de hal nu twee jaar en dit gaat dank zij de vele vrijwilligers erg goed. „We kunnen nu eindelijk het achterstallige onderhoud inha len. met mensen in vasta dienst zou dit nooit lukken", vertelt Vergeer die binnen de stichting actief is. Alle onderhoud aan de baan wordt door de leden van de twintig verenigingen zelf ge daan, alleen de ijsmeester is een betaalde kracht, „Afgelopen zo mer zijn in samenwerking met de milieudienst van de gemeen te de vloerpij pen vervangen. Deze pijpen die amoniak onder de ijsvloer moeten brengen, moesten vervangen worden om Jen kunnen we niet verantwoorden hij de bedrijven waarmee al wel contracten zijn afgesloten.'' On dit moment is de gemeen ti* ai bezig met onderzoek naai ile plekken waar de wijkcontni ners voor het huishoudelijk af vul het beste kunt geplaatst. „Daarbij wordt reke ning gehouden met klantvrien- delijkheld, we willen de ménsen niet te ver laten lopen wanneer ze hun afval weg moeten bren gen", zegt Laurier. „Bovendien moeten we rekening houden met esthetische eisen. We kun nen moeilijk pleiten voor een autoluwc binnenstad, wanneer we vervolgens de straten volzet 'Maak aangifte eenvoudiger' LEIDEN» LOMAN IfEFMANS l r moet een eenvoudiger ma nier komen om aangifte bij de notitie te doen van vernieling en inbraak in auto's. Als dat niet gebeurt, zullen steeds meer au to diefstallen niet worden n meld. Dat stelt buurteomité Ho gewoerd in een brief aan het Leidse districtsbureau. De politie liet deze zomer we ten dal het aantal inbraken en vernielingen waar het auto's In- trof. was afgenomen. De buurt vereniging constateert, afgaan de op ervaringen in de wijk I e vendaal-Oost. dat het tegen overgestelde het geval is, „liet probleem is echter dat de meeste slachtoffers geen aangifte doen omdat weinigen de tijd hebben om naar het bu reau te gaan en daar te wachten tot een rechercheur tijd heeft om een proces-verbaal uit te ty pen, De kapotte spiegels, inge slagen ruiten en gestolen vooi werpen komen er niet mee te rug', zo schrijft de wijkvereni- tf»g Volgens politie-voorlichter F. Vergeer van het district Hol lands Midden kèn een aangifte niet eenvoudiger. „Wij weten ook wel dat er mensen zijn die geen aangifte doen en dan zie je er inderdaad niets van terug in de statistieken. Maar de aangil te van bijvoorbeeld een auto in braak kan niet simpeler want aantal gegevens hebben om er wal aan te kunnen doen en ook verzekering moeten de juiste zaken op een rijtje komen te staan", aldus Vergeet De voorlichter sluit echter niet uit dat in «Ie toekomst de gang naar het politiebureau niet meer nodig is, „Daar wordt nu In Friesland mee geëxperimen teerd. Omdat de afstanden daar wat groter zijn, kan via een soort computergestuurde praat palen aangifte worden gedaan, Maar zover is hei hier nog niet." lekkage te voorkomen." Verder is de bar voorzien van een likje verf en bovendien is de bouw van extra kleedruimte, verga derzalen en horeca bergruimte in volle gang. „Er wordt zo'n 120 vierkante meter bij ge bouwd. In het volgende win tcrsclzoen zal dit klaar zijn. We doen er wat langer over, maar zo kunnen we de kosten sprei den." „Twee jaar geleden zaten we er heel diep In." Vergeer doelt hiermee op het faillisernent van de baan. twee jaar geleden. Nu wordt de baan in hoofdzaak in stand gehouden door de leden en dat lukt goed. Waarschijnlijk zit er voor de Stichting Ijshal leiden nog een meevaller in. „f)ver twee of drie weken weten we het zeker, maar we zijn In onderhandeling over de moge lijkheid om de ijshal zomers te gebruiken voor karting. Dat zou natuurlijk veel verlichting geven want zomers levert die baan niets op." I eidse kappers open op aidsdag Haircorner So What Is de drijvende kracht in lelden ac hter een kappersai tie op zondag 27 november, Die dag is het 'Wereld Aids Dag 1994' en dan worden alle kappers uiige nodige! hun salon te ope nen. Wie dan zijn lokken laat knippen, levert recht streeks een bijdrage aan het Aids Fonds. Want daar gaat namelijk de op brengst van het kappen naartoe. Om de actie te kunnen houden, moeten de kap pers een vergunning voor openstelling op zondag aanvragen Bij de gemeen te I-el den. Hulp daarbij wordt geboden door zo wel het Aids l ond» uls haircorner So What aan de Doezastraat nummer 11 (telefoon 071 -146162) Verkeerd nummer In het bericht over de opening van het meldpunt vrijwilligers in onze krant van gisteren stond door een tikfout een verkeerd telefoonnummer. Het goede nummer van het meldpunt in het gezondheidscentrum aan het Bevrijdingsplein is: 071 76.64.76. De wethouders Koek en Laurier openen het meld punt op 7 oktober.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11