Coup in Liberia neergeslagen Buitenland Fundamentalisten praten niet met bewind Algiers Aanslag op advocaat Duitse politiemannen Doden en gewonden na bomexplosie in Berlijn Mediacircus wacht militairen in Haïti Fotografeer de grofste verkeersfout Albanië krijgt hulp bij bestrijding van cholera President Tsjetsjenië kondigt noodtoestand af 'Wapenembargo Bosnië het liefst handhaven' 6 VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1994 Dief maakt foutje, bedankt! west plains i Iet was duidelijk het verkeerde pandjeshuis in de plaats West Plains waar een 30-jarige man een 18 karaats gou den armband probeerde te verpanden. De pandjesbaas herken de in de armband direct het een week eerder in een hotel gesto len pronkstuk van zijn echtgenote. De betrapte dief nam meteen de benen, maar werd even later ingerekend. De rest van de ju welen van de echtgenote van de pandjesbaas werden bij de dief thuis gevonden. Geliefde wacht vergeefs op brief sofia Een liefdesbrief van een Bulgaarse vrouw aan haar min naar is pas na een halve eeuw aangekomen op het postkantoor in de plaats van bestemming. De vrouw uit de stad Veliko Tar- novo schreef de brief aan een advocaat in een dorp op 40 kilo meter afstand. Het betreft een uitnodiging om bij haar thuis te komen dansen. De enveloppe was gestempeld op 19 april 1946. Ambtenaren van het postkantoor in de woonplaats van de advo caat openden de brief dinsdag. Maar zij konden de geadresseer de niet meer traceren. Minder Russisch gas voor Oekraïne moskou I let Russische staatsgasbedrijf heeft de t gas naar Oekraïne gisteren wederom teruggeschroefd om de re publiek te dwingen tot het betalen van een schuld van 1,2 mil jard dollar. Igor Joetejev, vice-hoofdingenieur van Gazprom, ver klaarde dat de toevoer verder zal worden beperkt als Oekraïne de betalingen niet verricht. Steun voor nieuwe regering Letland rica» Het Letse parlement heeft gisteravond zijn steun gegeven aan de nieuwe regering geleid door Maris Gailis, de minister van economische hervormingen in het vorige kabinet. De 43-jarige Gailis is de opvolger van premier Valdis Birkavs, die in juli aftrad nadat belangrijke coalitiepartners uit de regering stapten in een geschil over het gevoerde landbouwbeleid. Weer tientallen doden in Afghanistan kabul» Zware gevechten tussen rivaliserende Afghaanse groe peringen hebben de afgelopen twee dagen in het zuidwesten van de hoofdstad Kabul aan zeker 35 mensen het leven gekost. Ongeveer 11.500 mensen zijn sinds 1992 in Afghanistan door politiek geweld om het leven gekomen. Mujaheddin-strijders namen toen de macht over van een door communisten geleide regering. Nigeria protesteert tegen 'celdoden' Lagos» Nigeria heeft hij Duitsland een protest ingediend tegen het stijgende aantal Nigerianen dat in Duitse cellen sterft. Vol gens de Nigeriaanse ambassade in Bonn zijn de afgelopen drie jaar 23 Nigeriaanse asielzoekers in politiecellen of onder myste rieuze omstandigheden om het leven gekomen. Premier van Krim stapt op Simferopol Premier Jevgeni Saboerov van de Krim heeft giste ren bij president Joeri Mesjkovzijn ontslag ingediend. Hij zegt niet te kunnen werken wegens de constitutionele crisis in de au tonome republiek in Oekraïne, waar een deel van de leiders aan sluiting bij Rusland wil. Het parlement van Oekraïne verklaarde gisteren het besluit van de stad Sebastopol nietig waarin de stad zich uitriep tot een 'Russische stad en hoofdkwartier van de Zwarte-Zeevloo t Doden bij aanval Nigeria op Kameroen yaoundé Het Nigeriaanse leger heeft vorige week tien Ka- meroense soldaten gedood op het omstreden Bakassi-schierei- land. Dat heeft het militaire hoofdkwartier in de Kameroense hoofdstad Yaoundé gisteren gemeld. De onverwachte aanval vond plaats op 8 september toen een contingent Kameroense soldaten per boot aankwam op het schiereiland, om andere troepen te vervangen. Het Kameroense leger zou het vuur be antwoord hebben, maar het is niet duidelijk of aan Nigeriaanse zijde ook slachtoffers zijn gevallen. Zestien mensen ontvoerd en onthoofd algiers-parus Het Islamitische Heils- of Red dingsfront (FIS) neemt dinsdag niet deel aan het overleg tussen de Algerijnse regering en een deel van de oppositie. De in Pa rijs wonende FIS-woordvoerder sjeik Abdelbaki Sahraoui heeft dat gisteren gezegd. De Gewa pende Islamitische Groep (GIA). de radicaalste fundamentalisti sche groepering van het Noord- afrikaanse land, heeft overleg met de regering principieel van de hand gewezen. Sahraoui verklaarde dat hij had kunnen spreken met de lei ders van het FIS, Abassi Madani en Ali Belhadj. Beiden, die dins dag de militaire gevangenis konden verlaten, zijn volgens onbevestigde berichten overge bracht naar een overheidsge bouw in Algiers, waar ze onder huisarrest verblijven. Zij willen een vergadering van de Majliss el-Choura, het bestuursorgaan van de verboden fundamenta listische organisatie dat volgens hen als enige mag beslissen des De advocaat van een aantal ge schorste politiemannen in de Duitse stad Hamburg is gisteren op straat neergeschoten. De ad vocaat. de 50-jarige Walter Wel- linghausen, was op weg naar zijn kantoor, toen hij door een onbekende man van dichtbij onder vuur werd genomen. De aanvaller vuurde volgens getui gen drie schoten af. Een kogel doorboorde de dij van Welling- hausen. Hij is inmiddels geope reerd. De dader wist te ontko- Een politiewoordvoerder zei gisteren dat de schoten een waarschuwing aan het adres Westafrikaans vredesleger bestormt regeringscentrum nu machtsgreep Het Westafrikaanse vredesleger in Liberia Ecomog heeft afgelopen nacht een staatsgreep de kop ingedrukt door het regeringscentrum in de hoofdstad Monrovia te be stormen en de opstandige militairen, die het eerder in de dag hadden bezet te verjagen en te arresteren. De coup- leider, voormalig legergeneraal Charles Julu wist met een aantal van zijn handlangers te ontkomen. nairobi frans v correspondent afrika Ecomog-commandant John In- jenga noemde de anderhalf uur durende operatie na afloop suc cesvol en zei dat er aan zijn kant slechts drie gewonden wa ren gevallen. „Doden heb ik niet gezien, maar mochten die toch gevallen zijn dan zijn het er ongetwijfeld maar een paar. Wij hebben niet op mensen ge schoten. het enige doel van on ze aanval was het paleis te ont- Het regionale leger, dat wordt gedomineerd door troepen uit Nigeria en Ghana, kwam in au gustus 1990 naar Iiberia om or de op zaken te stellen, nadat di verse gewapende facties in een poging het toenmalige regime van Samuel Doe ten val te bren gen, het land in een bloedig slagveld hadden veranderd. Ecomog is in de jaren daarna echter nimmer in haar opzet gedMgd. De couppoging begon woens dagnacht om twee uur toen een factie van de Nationale Strijd- krachten van I ibaria III Ml radiostation, het telecommuni- catiecentrum en het presiden tiële paleis, de executive man sion in Monrovia bezetten. De troepen in de eerste twee centra gaven zich enkele uren later na kortstondige schotenwisselin gen over aan Ecomog. Het regeringspaleis bleef ech ter in handen van ongeveer honderd opstandelingen, wier leider Charles Julu liet weten dat zijn groep genaamd 'Nieu we Horizonnen' vanaf heden aan de macht is In liberia. Julu vluchtte enkele jaren geleden naar de Verenigde Staten en is pas zeer onlangs in Uberia te ruggekeerd. Hij staat bekend als een har de. schrikaanjagende militair die ten tijde van het Doe-regi me een hoge positie in het leger bekleedde en in die hoedanig heid Doe's opponenten op spoorde en De milita teren ondei afte. opstand van gis- L*ept dat de chaos en verwarring in Uberia nog al tijd groot is en de kans op vrede zeer gering. De gebeurtenissen maken bovendien duidelijk dat het begin deze week in Ghana ondertekende nieuwe vredesak koord uiterst controversieel is en niet door alle strijdende par tijen wordt gesteund. De shuttle In htt lend li steeds complexer geworden - - «Ji». •#- ,.rl berlun Zeker drie bouwvakkers zijn gisteren in Berlijn om het leven gekomen toen een bom uit de Tweede Wereldoorlog ontplofte. Het ex plosief lag io de bouwput waar de mannen aan het werk waren. Zeven tien mensen, vooral omwonenden, zijn met verwondingen naar het zie kenhuis gebracht. Van veertien van hen is de toestand ernstig. De explosie in een zakenwijk in de wijk Friedrichshain sloeg een groot gat in een gebouw met vier verdiepingen. In een omtrek van 200 meter raakten gebouwen en auto's zwaar beschadigd. Uit een gespron gen gasleiding kwamen uren na het ongeluk nog metershoge vlammen. Onder grote spanning zochten politie en brandweer (foto) gister avond naar mogelijke slachtoffers. Driehonderd politiemensen en speurhonden doorzochten het puin. De brandweer zette reddingswa gens en zwaar materieel in. De gewonden zijn per helikopter naar het ziekenhuis gebracht. De laatste maanden zijn verscheidene bommen uit de Tweede We reldoorlog in Berlijn ontdekt. Alle konden onschadelijk worden ge maakt. Volgens deskundigen liggen nog duizenden niet-ontplofte bom men verborgen op het grondgebied van de voormalige DDR. FOTO ANDRIAS AL TWFIN ■ventuele dialoog met Madani en Belhadj beschou wen hun huisarrest 'als over plaatsing naar een andere ge vangenis met een aantal verbe teringen, met name de moge lijkheid om met de buitenwe reld te communiceren', aldus een communiqué. De GIA heeft in een verklaring elke dialoog met de regering van de hand gewezen. „Wij wei geren elke verzoening, elk be stand en elke dialoog met de ketterregering", staat in het communiqué, dat getekend is door GIA-chef Abou Abdallah Ahmed en dat in de in Londen verschijnende Arabisch-talige krant Al-Hayat is gepubliceerd. Gewapende groepen hebben de afgelopen dagen in het wes ten van Algerije zestien burgers ontvoerd en vervolgens ont hoofd. Dit meldde het onafhan kelijke dagblad El Watan giste ren. De acties zetten het overleg tussen regering en oppositie op het spel. van de advocaat zouden zijn ge weest. maar er waren volgens hem geen aanwijzingen dat de aanslag iets te maken had met de geruchtmakende affaire rond de geschorste politiemannen. Wellighausen vertegenwoor digt een aantal van de 27 poli tiemannen die dinsdag met on middellijke ingang zijn ge schorst. Ze worden beschuldigd van mishandeling en wederr- rechterlijke vrijheidsberoving van buitenlanders en zullen waarschijnlijk voor de rechter moeten verschijnen. Sommige agenten zouden nauwe contac ten hebben onderhouden met neo- nazistische organisaties. Onenigheid in kerk Rijnland over inzegenen homo-huwelijk Meer dan honderd predikanter van de Evangelische Kerk Rijnland hebben geprotesteerd tegen de kerkelijke inzegening van homoseksuele relaties. Dal werd gisteren bekendgemaakt door de conservatieve Evangeli sche Beweging. Zelfs als de regionale synode in Rijnland in januari de inzege ning van homoparen goedkeurt kunnen de ondertekenaar' niet met hun geweten in eenstemming brengen een gelijke ritueel uit te voeren, gens hen zou de kerkelijke be vestiging van homoseksuele laties de bijbelse boodschap wezenlijk geweld aandoen. De controverse over homo seksuele relaties binnen Evangelische Kerk van Rijnlanc is een gevolg van de inzegening van een homopaar in juli dooi ds. Mörter in Keulen. Hij verde digde zijn actie met het argu ment dat hij het paar niet wilde discrimineren. Ook is hij var plan andere homoseksuele lesbische paren de mogelijkheic van een kerkelijke inzegening aan te bieden. De Evangelische Kerk in Rijn land Veroordeelde Mörten daad. omdat de kerkorde niei voorziet in de inzegening van homoseksuele relaties. Boven dien zou de meningsvorming van kerkeraden en classes (re gionale kerkvergaderingen) over homoseksualiteit, ter voorberei ding op de komende regionale synode, erdoor onder druk den gezet. port-au-prince Als de Amerikaanse troepen op de kusten van Haïti landen, worden ze daar opgewacht door een groot internationaal media- leger. Honderden buitenlandse verslaggevers, de meeste uit de Verenigde Staten, zijn in de hoofdstad Port-au-Prince neer gestreken om de invasie te ver slaan. Omdat het luchtverkeer naar Haïti al weken stil ligt, zijn de veslaggevers via het buurland de Dominicaanse Republiek naar Port-au-Prince gereisd. Met name het tegen een heuvel gelegen Montana Hotel is ge liefd bij de journalisten overal zijn er televisiecamera's en satellietschotels te zien. Het hotel biedt goed uitzicht over een groot deel van de stad. in clusief het vliegveld. Bij de grootscheepse hulpope ratie in Somalië stuitten Ameri kaanse mariniers die op 9 de cember 1992 in de hoofdstad Mogadishu landden op het sirand op felle televisielampen, flitslichten en verslaggevers. Of schoon Amerikaanse officieren aan verslaggevers hadden ver teld waar en wanneer de lan ding zou plaatsvinden. zeiden enkele officieren later dat de media de militairen hinderden en de veiligheid van de troepen in gevaar brachten. Binnen het Amerikaanse leger bestaat nu bezorgdheid over een soortge lijk onthaal in Haïti. Bij de Amerikaanse operatie op het Caribische eiland Granada, in 1983, waren zeer weinig ver slaggevers ter plaatse. Het Pen tagon verbood de nieuwsmedia destijds de troepen te begelei den. De media waren daar woe dend over. Uiteindelijk werd op aanbeveling van een speciale commissie een nationale 'me- Niet alleen de internationale pers is klaar voor de Amerikaanse invasie van Haïti. Ook deze Haïtiaanse recruten zijn op alles voorbereid, toto JAIMIRAZURI dia-pool' in het leven geroepen, met daarin verslaggevers van verschillende nieuwsorganisa ties. Verslaggevers in die pool werd gevraagd informatie achter te houden die bij publikatie de veiligheid van de Amerikaanse troepen in gevaar zou kunnen brengen. later i.s herhaaldelijk met dergelijke pools gewerkt. Dat gebeurde bijvoorbeeld tii- •dens de Golfoorlog tegen Irak en laatstelijk op de Amerikaanse marinebasis Guantanamo Bay* op Cuba» wtt hond—dlu baanse bootvluchtelingen zijn ondergebracht. door de opkomst van nieuwe milities, die niet alleen elkaar bestrijden maar vanwege de vorming van diverse splinter groepjes ook binnen dt eigen gelederen slaags zijn geraakt Met name in het centrale deel van het land. waar sinds enkele weken weer zwaar wordt ge vochten. is de verwarring groot nu diverse facties beweren dit gebied te hebben veroverd. Het gaut dan vooral om Gbarnga, waar het Patriottisch Front van Charles Taylor zijn hoofdkwar tier heeft. De gevechten geven aan dat ontwapening, de kern van de diverse vredesovereenkomsten die de laatste paar jaar zijn ge sloten, gek. i de grond is Beu van de vele verkcersover- treders in tie stampvolle straten v.in Bangkok heeft de i halte ie gering besloten een fotowed strijd te organiseren met als thema verkeersovertredingen Regeringswoordvoerster Bunthita 1 eumjitaarce verklaar de woensdag dat het publiek vanaf 1 oktober tot 31 maart volgend jaar foto's moet maken van verkeersovertreders om de winnende prijzen ter waarde van 20 000 tol K) 000 bath o n i too toi (00 gulden te verga ren Van de foto's tullen op voedkundige kalenders en boe ken gemaaid worden voor scho len Vorig jaar organiseerde Thailand een fotowedstijd met het tegenovergestelde thema: foto's van voorbeeldige wegge bruikers. athene KOMI Kir a Griekenland en Italië bieden Al banië aan medische hulp en ex perts te sturen om te helpen een dreigende cholera epule mie te voorkomen. De Griekse regering, die gisteren sprak van een 'gebaar van goede wil' wacht op een reactie van Tira- Volgens de Griekse minister van volksgezondheid bestaat er geen gevaar dat de ziekte zal overslaan naar Griekenland. In ziekenhuizen in het noorden zijn wel voorzorgsmaatregelen genomen, maar speciale stap pen worden niet overwogen. In Albanië, het armste land van Europa, zijn vier mensen omgekomen door cholera. Er zijn 34 gevallen gemeld van de besmettelijke ziekte, die wordt veroorzaakt door het drinken van vervuild MMv—Hürtk de Albanese minister van volks gezondheid. Italië stuurt via de Wereldge zondhddaorguiiutlt (VIM I) medisch materieel ter waarde van 600.000 gulden naai Aft» nlë ter bestrijding van de chole ra. Rome heeft uit vrees voor het overslaan van de ziekte de bewaking opgevoerd van de zuidoostelijke kust. waar hon derden illegale immigranten uit UbanU In booij— auTvv—i moskou ap medeplichtigheid aan de aan slag. Doedajev legt de verant woordelijkheid voor de aunslag bij oppositickrachtrn onder aanvoering van de voormalige Russische parlementsvoorzitter Roeslan Chasboelatov, zelf een Tsjetsjeen. Chasboelatov heeft in een vranggespprek met de krant Sovjetskaja Hossija opnieuw het aftraden geelst van Doedajev, wiens regime hij 'door en door verrot' noemde. Doedajev, die Tsjetsjenië in 1991 onafhankelijk verklaarde, beschuldigt Moskou van pogin gen de regio te destabiliseren, om een Invasie te rechtvaardi gen waarmee het gebied weer bij Rusland kan worden inge lijfd. Rusland steunt de Tsjetsjeense oppositie. Vanaf vandaag geldt in de van Rusland afgescheiden republiek Tsjetsjenië de noodtoestand. De regering van president Doe dajev heeft dat gisteren per de- reet bekend gemaal t Naast hel krijgsrecht voorziet het de creet in een nachtelijk uitgaans verbod in de hoodfdstad Groz ny. Verder is speciale toestem ming nodig om 'Tsjetsjenië bin nen te komen of te verlaten. Woensdag is in 'Tsjetsjenië een televisietoren opgeblazen. Regeringsfunctionarissen zei den dat twee zenders van de Tsjetsjeense televisie door de explosie buiten werking waren gesteld, maar dat ze snel weer zouden zijn hersteld. Bewakers van de toren waren in hechtenis genomen op verdenking van Volgens EU-commissaris Van den Broek din haag kopinhagin s Van den Broek van buitenlandse betrekkingen heeft gisteren een dringend be roep gedaan op het Amerikaan se Congres terug te komen van het besluit, het wapenembargo tegen de Bosnische moslims op te heffen. „De opheffing van hel embargo kan ons geweten sus sen, maar baant niet noodzake lijkerwijs de weg naar vrede", zo zei Van den Broek in een rede in Den Haag. Washington heeft, ondanks verzet van diverse Europese landen, aangekondigd het em bargo tegen de moslims op te heffen als de Bosnische Serviërs niet uiterlijk 15 oktober instem men met het internationale vre desplan voor Bosnië-Hercegovi- Misschien moeten Europese parlementariërs maar eens met hun collega's van het Ameri kaanse Congres gaan praten over de zin van het embargo, opperde Van den Broek. Hij deed zijn uitspraken tijdens een bijeenkomst op het instituut Clingendael over de betrekkin gen tussen Europa en de Vere nigde Staten. Van den Broek erkende dat het embargo de Bosnische mos lims discrimineert, 'die het recht hebben zichzelf te verde digen als zij niet door anderen beschermd worden'. Maar op heffing van de sanctie kan lei den tot een totale oorlog, zo waarschuwde hij. De VN-vredesmacht in Bos nië zal in dat geval vrijwel zeker worden teruggetrokken. Dene marken heeft gisteren gezegd dat het zijn 1.400 blauwhelmen uit voormalig Joegoslavië terug trekt als de VS het wapenem bargo opheffen. Groot Brittan- nil <-n i rantott bedden den stap met betrekking tot hun ei gen VN-troepen al eerder aan gekondigd. i mdkaire leidei vin de IN troepen in voormalig Joegosla vii;, generaal Bert rand de Lipre sle, heeft gezegd dat mogelijk NAVO-troepen met gevechtstn ken aan de grond moeten wor den ingezet als na de eventuele opheffing van het embargo de blauwhelmen moeten worden geëvacueerd. Een eerste groep internatio nale waarnemers, die toezicht gaat houden op het embargo van klein -Joegoslavië tegen de Bosnische Serviërs, is gisteren in Belgrado gearriveerd. Na overleg met de Joegoslavische autoriteiten wil de waarnemers missie, die tot 135 man zal wor den uitgebreid, al dit weekeinde een begin maken met de bewa log .in dt 5001Borattn Utngi grens VN-posten in het oosten van Bosnië hebben de afgelopen da gen honderden helikopter- vluchten geturfd, ondanks het door de NAVO ingestelde vlieg verbod. Waarnemers vermoe den dat daarmee op het laatste moment militair materieel voor de Bosnische Serviërs wordt vervoerd. De Serviërs hebben woens dagavond opnieuw de water- en elcKtriciteitsvoorziening van de Bosnische hoofdstad Sarajevo afgesloten. Dat heeft het Kroati sche persbureau llina gisteren meegedeeld. De Serviërs gaven geen verklaring voor de maatre gel, die rond middernacht in- K«"g

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7