Minderheden houden kiezers het meest bezig Nu Kritiek op post Van den Broek irriteert kabinet Binnenland Trein klapt op kudde koeien Greenpeace: Olielobby wilde klimaatconferentie saboteren Alternatieve straf voor Utrechtse 'hotelpiraten' Leraren kunnen zich op andere school 'opfrissen' 'Straks lopen we allemaal in een jute zak' Bier uit 174*4*. perrekt op dronk VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1994 Pompstation gered van slopershamer FOTO GPD TON KASTERMANS vinkeveen» Het laatst overgebleven tankstation van de hand van de beroemde architect Dudok, die aan de A2 bij Vinkeveen, lijkt op het nippertje te worden gered van de slopershamer. Het unieke pompstation moet plaats maken voor uitbreiding van de A2. Esso wilde het in eerste instantie demonteren en elders op bouwen. De kosten, tussen de een en twee ton, waren voor het bedrijf echter te hoog. Op initiatief van het bureau monumen tenzorg van de provincie Utrecht is Esso vervolgens met het Au- totron rond de tafel gaan zitten om het monument voor sloop te behoeden. Het Autotron heeft inmiddels belangstelling getoond. Doodziek na eten giftige paddestoelen alkmaar In het Medisch Centrum Alkmaar zijn een man en een vrouw met ernstige vergiftigingsverschijnselen opgenomen, na dat zij groene knolamanieten hadden gegeten. De zogeheten Amanita Phalloidcs is een zeer giftige paddestoel, die lijkt op de champignon. Als de vergiftiging snel wordt ontdekt, is er een re delijke kans op herstel. Zitten de schadelijke stoffen uit de pad destoel al in de bloedbaan, dan heeft dat vaak de dood tot ge volg. De slachtoffers hebben volgens het MCA 'grote hoeveelhe den' paddestoel genuttigd. Ontucht in Nijmeegs kinderdagverblijf nümecenEen 45-jarige man uit Beuningen is, naar nu pas be kend is geworden, het afgelopen weekeinde in bewaring gesteld. Hij wordt verdacht van het plegen van ontucht met zeker vijf kinderen tussen de 3 en 5 jaar van kinderdagverblijf Het Tol- bruggetje in Nijmegen. De man uit Beuningen werkte als vrijwil liger bij het dagverblijf. Partij vloeibare Natrena uit de handel Rotterdam De Nederlandse vestiging van Bayer in Mijdrecht heeft woensdag een partij vloeibare Natrena uit de verkoop ge haald, nadat de inhoud van vijf flacons vertroebeld bleek. Vol gens Bayer-woordvoerder R. Kimman is de zoetstof tijdens de produktie verontreinigd met spoelwater, waardoor het conserve ringsmiddel onvoldoende werkt. De partij iyvolgens hem niet groter dan tweeduizend flesjes. Werkloosheid blijft dalen den haag De werkloosheid is volgens de jongste CBS-cijfers voor de vijfde achtereenvolgende maand gedaald. De daling vol trekt zich in een tempo van zevenduizend per maand. Over de maanden juni-augustus kwam de gemiddelde werkloosheid uit op 470.000. Het Centraal Bureau voor de Statistiek maakte de cijfers gisteren bekend. den haag gpd Het rumoer rond de kandida tuur van Hans van den Broek is niet in het belang van de Neder landse lobby voor een zware post in de Europese Commissie. Het kabinet houdt in elk geval onverkort vast aan de voor dracht van Van den Broek als commissaris voor buitenlandse betrekkingen. Dit liet minister Van Mierlo (buitenlandse za ken) vanmorgen weten op een inderhaast belegde persconfe rentie. Gisteren brokkelde de steun voor de kandidatuur van de CDA'er voor de post 'buiten land' verder af. Behalve 'de WD-fractie in de Tweede Ka mer drong ook de PvdA-fractie in het Europees Parlement aan op een andere kandidaat. In een brief aan premier Kok pleiten de Euro-socialisten onder lei ding van oud-minister D'Anco- na voor een andere portefeuille dan die van Van den Broek, die wel prestigieus maar niet in vloedrijk wordt genoemd. Bo vendien zou Van den Broek het Wallage: Verkiezingscampagne luid er lieel anders uitgezien De verkiezingscampagne had er heel anders uitgezien als politici hadden geweten over welke problemen kiezers werkelijk inzitten. PvdA-fractieleider Wallage zei dit gis teren bij de presentatie van het verkiezingsonderzoek dat is uitgevoerd door het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Volgens het onderzoek blijkt de minderhedenpro blematiek bovenaan de agenda van de burgers te staan. den haag gpd-anpkiezen uit de bestaande lijst met politieke problemen, maar Wallage werd van het lijstje mochten ze zelf de problemen spontaan genoemde problemen noemen. Daarbij blijkt dat kie- niet vrolijk, maar vindt de door zers het meest over de 'minder- het CBS gebruikte methode hedenkwestie' inzitten. Daarna 'zeer leerzaam'. Voor het eerst volgen werkloosheid, sociale ze- mochten de ondervraagden niet kerneid en criminaliteit. Uit het verkiezingsonderzoek blijkt dat zeven van de tien on dervraagden vinden dat er te veel vreemdelingen ons land binnenkomen. Bijna driekwart van de kiezers wil de toestroom van asielzoekers indammen, terwijl achttien procent de deur helemaal op slot wil. Ook bui tenlandse werknemers zijn vol gens een meerderheid niet lan ger welkom. Positieve discrimi natie van minderheden wordt door de meerderheid van de kiezers afgewezen. Mogelijk nadeel van de door het CBS gebruikte methode is wel, zo gaf Wallage toe. dat de spontane reactie van mensen kan samenhangen met wat hen dagelijks in de kranten wordt voorgehouden. In het lijstje dat na de verkiezingen van 19H9 uit het CBS-onderzoek kwam. stond het milieu onbetwist bo venaan en nu kan dat onder werp nog maar vijftien procent van de ondervraagden boeien. Dat verschil is wel erg groot en dat zou er op kunnen wijzen dat een probleem soms domweg nogal modieus is. hardegarup» Een lege passagierstrein is afgelopen nacht op het traject Leeuwarden-Hardegarijp ontspoord. De trein botste frontaal op een over stekende kudde koeien. Volgens de NS veroorzaakten de beesten een enorme ravage. De machinist kwam met de schrik vrij. Volgens de politie hebben drie tot vier koeien de aanrijding niet overleefd. fOTD* ANP MARTINSANK01XI risico lopen dat zijn taken wor den 'uitgekleed' als de commis sie wordt uitgebreid naar 21 le den. D'Ancona noemt in haar brief geen namen van andere kandi daten. Wel schrijft ze 'te hopen dat het iemand uit onze eigen partij is'. In kringen van de Eu rodelegatie spreekt niemand te gen dat zij Piet Dankert voor ogen heeft. Van Mierlo bezwoer echter vanmorgen dat het kabinet niet van koers zal veranderen. Het kabinet steunt Van den Broek, tenzij duidelijk wordt dat San- ter, de voorzitter van de Eu ropese Commissie, de porte feuille buitenlandse betrekkin gen wil opdelen. Pas dan wordt een kandidaat voor landbouw, transport of begrotingszaken naar voren geschoven. Achter de schermen zal de Nederlandse regering deze we ken proberen de steun van an dere lidstaten voor Van den Broek te verwerven. Hoewel Van Mierlo daar niet veel over wilde zeggen, zouden de eerste signalen 'positief zijn. Westerse landen blokkeerden poging maastricht «gpd De internationale kolen- en olie-industrie heeft de afgelopen dagen tevergeefs geprobeerd de we tenschappelijke conferentie in Maastricht over het broeikaseffect te saboteren. Dat zegt de milieu-organisatie Greenpeace. De conferentie is gisteren afgelopen. Volgens woordvoerder Bill Hare van Greenpea ce, die het congres als toehoorder volgde, pro beerden vertegenwoordigers van de olielobby sa men met de delegaties van Koeweit en Saoedi- Arabië 'de wetenschappers te muilkorven en de wetenschappelijke conclusies van het congres te verwateren'. Hare: ,,Ze proberen de wetenschap te beïnvloeden om hun belangen veilig te stellen, terwijl het voor iedereen duidelijk is dat kolen, olie en gas belangrijke oorzaken zijn van de ver andering van het klimaat." Volgens Hare blokkeerden de westerse landen. en met name de Franse delegatie, de pogingen van de olie-lobby. „Die wetenschappers bleken doordrongen van de ernst van de zaak." De voornaamste uitkomst van de conferentie is dat de wereldwijde afspraken in het twee jaar ge leden gesloten VN Klimaatverdrag niet toereikend zijn om het broeikaseffect te bedwingen. Dat con cluderen wetenschappelijke delegaties uil zo n honderd landen van net Inter governmental Panel on Climate Change (IPCC), in het leven geroepen door het milieuprogramma van de Verenigde Na ties en de internationale meteorologische organi satie WMO. Het wetenschappelijke congres in Maastricht was een voorbereiding op de klimaatconferentie die volgend jaar maart in Berlijn wordt gehouden. Daar kijken de landen die twee jaar geleden in Rio de Janeiro het VN Klimaatverdrag hebben on dertekend, of de toen gemaakte afspraken zijn nagekomen. n NedcUndt Pmbu't «u GPO utrecht/harmelen gpo Na de 'eetpiraat' en de 'treinpi- raat' heeft de Utrechtse recht bank gisteren ook kennis kun nen maken met 'hotelpiraten'. Een Utrechts paar maakte er een goede gewoonte van om zich in verschillende hotels In Nederland te laten verwennen om er vervolgens zonder te be talen tussenuit te knijpen. Zo logeerde het duo voor dui zenden guldens in de periode van 10 juli tot en met 7 septem ber 1993 in hotels in Harmeien. Soest. Epe, Alphen. Eindhoven en België. Als het stel niet op heterdaad was betrapt, zou de zwerftocht volgens het open baar ministerie wellicht langer hebben geduurd. Voor de rechtbank verscheen gisteren alleen de 47-jarige Utrechtse. De vrouw was vorig jaar samen met haar 11 )arige zoon en haar inmiddels ex- vriend op de vlucht voor haar ex-man. /.ij zag geen andere op lossing dan in hotels onder te duiken. Politierechter Hartog lager verbaasde zich over deze keuze. „IJ had toch naar een blijf-van mijn-lijfhuis of cam ping kunnen gaan in plaats van een duur hotel. Bovendien heeft u daar ook nog eens lekker ge gelen. Volgens mij heeft u zich zelf getracteerd op een leuke va kantie." De vrouw is eind 1992 al eens veroordeeld door de rechtbank in Almelo voor dezelfde feiten. Als alternatieve straf moest zij toen 142 uur werken in een jeugdherberg Officier van justitie Brouwer toonde zich overtuigd van de moeilijke positie van de vrouw en hield daarmee rekening in zijn eis Brouwer eiste twee maanden gevangenisstraf. Hoewel de politierechter de els 'buitengewoon mild' vond, volgde hij toch de officier. De vrouw mag in plaats van twee maanden zitten 100 uur onbe taalbare arbeid verrichten. Vei der moet zij een schadevergoe ding betalen aan twee Soester hoteliers. De ex-vriend werd bij verstek ook tot twee maanden cel veroordeeld. den haag anp Advocaten moeten vechten om de gunst van clientèle kers hun baan kwijtraken. De grote advocatenkantoren moeten volgens De Koning en Kostermans beter naar de wen sen van de klanten luisteren en flexibeler werken. Dan zouden zij bij voorbeeld het midden en kleinbedrijf als klant kunnen behouden Dat klopt nu voor advies bij zijn accountant aan omdat die hem beter begrijpt en omdat die minder arrogant en minder duur zou zijn. Ook het management van de kantoren kan volgens De Ko ning en Kostermans beter Uit angst voor fusies met bulten landsc kantoren zijn maat schappen onvoorbereid bij el kaar gaan zitten om een nog grotere maatschap te vormen Maar de maatschnpsvorm is volgens De Koning en Koster mans niet geschikt voor grote kantoren. Het Is niet handig als alle eigenaren over alles met el kaar moeten overleggen. De gouden lijden voor de advo catuur lijken voorbij. Na de vei drievoudiging van het aantal advocaten in Nederland tussen 1970 en 1990 moeten de Icanto ren tegenwoordig strijden om de gunst van de cliënt. Wegens de hoge tarieven dreigt het mid den- en kleinbedrijf zijn tot- vlucht te zoeken bij de accoun tant. Grote ondernemingen per mitteren zich steeds vaker een eigen bedrijfsjurist. Dat schrijven de bedrijfseco nomen B. de Koningen M. Kos termans In hun boek 'Grote ad vocatenkantoren in Nederland: markt, management en tnaat- schapcultuur'. Zij vrezen dal de crisis die de Amerikaanse en de Britse advocatuur heeft getrof fen ook in Nederland zal toe slaan. Ze verwachten dat grote kantoren zullen worden ontleed en dat advocaten en medewer Mogelijk een dode hij scheepsbrand Vlaardingse haven vlaardingen anp Een brand op een schip in de Vlaardingse Vulcaanhaven heeft afgelopen nacht vermoedelijk het leven gekost aan een .30-ja rig l-ilippijns bemanningslid. De man sprong in paniek over boord. Duikers hebben tot van morgen vergeefs naar hem ge zocht. De bulkcarrier Tirol loste fosfaat aan de kade van het overslagbedrijf EBS, toen in een van de hutten brand uitbrak. De dertig bemanningsleden stap ten zonder problemen de kade op. Over de oorzaak is nog niets bekend. zoetermeer anp leraren die toe zijn aan veran dering van omgeving krijgen de mogelijkheid tijdelijk te gaan werken op een andere school of hij een organisatie die raakvlak ken heeft met het onderwijs. Ook een baan in het buitenland of In een andere sector dan on derwijs behoort tot de opties. Dit zogenoemde wissel werk project werd gisteren in Zoeter- meer gepresenteerd door de stichting Forum Vitaal Leraar schap. Het biedt onderwijspersoneel op basis van vrijwilligheid de kans elders ervaring en inspira tie op te doen, voor een periode van maximaal twee jaar. De le raren behouden hun rechtspo sitie en krijgen de garantie dat ze naar hun oude school kun Zware regenval zet woningen Amersfoort blank amersfoort anp Zware regenbuien hebben gis teren in de Amersfoortse wijk Kattenbroek voor veel water overlast gezorgd. Tientallen wo ningen kwamen onder water te staan. De Amersfoortse brand weer had handenvol werk. De gedupeerde bewoners overwegen juridische stappen tegen de aannemer die hun wo ningen heeft gebouwd. Het is al de tweede keer dat de bewoners te kampen hebben met water overlast in huis. Het komt bo vendien geregeld voor dat de kruipruimten onder de wonin gen vol water staan. Volgens woordvoerder Dols van de bewonersvereniging zijn de woningen veel te laag ge bouwd. Tegen het advies van de afdeling bouw- en woningtoe zicht van de gemeente Amers foort in heeft de aannemer vijf tig centimeter lager gefundeerd dan was aangegeven. Aan een mogelijke oplossing, damwand en bemaling, wil de aannemer niet meewerken. Hoofdredacteur Playboy tegen weren naaktposter op werkplek: den haag sicrid van iersel 'Fundamentalistische kwezelarij'. Hoofd redacteur Jan Heemskerk van Playboy ge bruikt graag krachtige termen om zijn af schuw uit te spreken over het verbieden van naaktposters op de werkplek. Als Ne derland zo doorgaat, slaat straks de Ame rikaanse kuisheidswaanzin over, voorspelt Heemskerk. „Dat betekent dat een vrouw geen minirokje meer kan dragen, want dat kan ook bijzonder prikkelend zijn. Dan gaan we allemaal rondlopen in een soort jutezak." Op 1 oktober wordt een nieuwe regeling van kracht, die werkgevers verplicht tot maatregelen om werknemers zoveel mo gelijk te beschermen tegen seksuele inti midatie op het werk. Deze wijziging in de ARBO-wet is niet alleen bedoeld voor de bestrijding van aanranding of verkrach ting, maar richt zich ook op aanstootge vende foto's in kantoren en bedrijfshallen. De wet verplicht bedrijven tot de ontwik keling van een eigen beleid, dat allerlei vormen van seksuele intimidatie moet te gengaan. Wèt precies als aanstootgevend wordt beschouwd, mag een bedrijf zelf uitmaken. Bij een bedrijf waar niemand zich ergert aan naaktkalenders, heeft de papierversnipperaar dan ook geen extra werk. Ook kunnen militairen hun lange traditie van naaktposters op hun kamers immers geen werkplek onbekom merd voortzetten. Vrouwenorganisaties zoals de Vrouwen bond FNV zijn dolblij met de wettelijke maatregel, waar zij heel lang voor hebben geijverd. Wat deze organisaties betreft, kunnen de afbeeldingen van bloot pose rende dames nog eerder vandaag dan morgen van de muur worden getrokken. Een omvangrijk onderzoek van de lande lijke Politie Emancipatie Commissie (LPEC) toonde vorig jaar nog eens over duidelijk aan dat naaktposters op politie bureaus een alledaagse muurbckJcding zijn. Secretaris Els Burger van de LPEC wil niet direct te boek staan als een 'fatsoens rakker', maar heeft wel een uitgesproken mening over naakt op de werkplek. Druk werk 'waarbij mannen en vrouwen wor den gereduceerd tot geslachtsorganen', voegt voor haar namelijk niets toe aan de uitoefening van het werk. ..Als vrouw zit je vreselijk ongemakkelijk als hele muren be hangen zijn met naaktposters". zegt Bur ger. ..Ik ben ervan overtuigd dat mannen hetzelfde gevoel krijgen als er blote Chip pendales aan de muur hangen." Burger is er zeker van dat de uitstalling van vrouwelijk bloot op het politiebureau nog eens extra schadelijk is vanwege de bijzondere positie van het politiewerk in de maatschappij. „Als die bereidwillige blote vrouwen het vrouwbeeld vormen voor de agenten, dan hebben politieman nen niet opeens een heel ander beeld als zij buiten het bureau de veiligheid van burgers moeten garanderen." In veel garagebedrijven en chauffeurskan tines zijn welgevormde dames echter niet meer van de wanden weg te denken. Jan Heemskerk hoopt èn verwacht dat dit vooral zo blijft. Bang dat de wettelijke maatregel de verkoopcijfers van het blad terug zal dringen, is hij absoluut niet. Het positieve van de nieuwe wetgeving is dat er weer een legertje inspecteurs aan een baan wordt geholpen, sneert Heems kerk. ..Totaal zinloos werk. maar het is tenminste een maatregel die de werkloos heid bestrijdt." Heemskerk is ervan overtuigd dat maatre gelen om posters van de werkplek te ver bannen, enkel een tegenovergesteld effect zullen hebben. Blootfoto's verhuizen mis schien tijdelijk naar een la of naar de bin nenkant van een kast. maar komen vroeg of laat weer tevoorschijn. Of de pornopla ten worden juist opgehangen uit pure lust tot provocatie. I er gelegenheid van ons 250-jarig jubileum ui iedere krat Dommelscli Pils met een verras-in^. Kijk in het krat voor hoe en wat. Doc Atie ..<cl.lu 24 ..plemUr 1994. ncn terugkeren. Het project komt voort uit het advies van de commissie Van Es aan minister Ritzen over de toekomst van het leraarschap. De commissie waarschuwde voor gebrek aan mobiliteit In het onderwijs, Veel leraren zitten jaren op dezelfde school 'gevangen'. I e lang geen nieuwe gezichten op school leidt tot 'verschraling en verzu tkm 15e belangstelling voor 'wisselwerk' onder leraren en schoolleiders is groot. Uit een tegelijkertijd gepresenteerd on dn zoek hlijki dat bijna drie kwart van de docenten is gein teressccrd. Om vraag en aanbod hij el kaar te brengen, zijn voorlopig tien Tegionaie contactpunten opgelicht, waar leraren en In stellingen zich kunnen melden Vrouw gewond bij schietparti j in rechtbank MAASTRICHT «GPO Ken 47-jarige man uit Hoens broek heeft gistermorgen In de wachtkamer van het bureau fa mille- en kinderzaken van de rechtbank In Maastricht zijn 47- jarlge ex vriendin In de hulk g«- schoten. De man Is tien dagen geleden uit de gevangenis geko men waar hij een straf van twee jaar uitzat wegens het uitlokken van een moordpoging op de zelfde vrouw. IX' vrouw verkeert nog In levensgevaar. Directe aanleiding voor de moordpoging was het verzoek dat de vrouw had gedaan hij de rechter haar ex vriend een straatverbod op te leggen De man liegon haar onmiddellijk na zijn vrijlating opnieuw lastig te vallen en te bedreigen. De volgens de psychiater hoogbegaafde en In wezen zachtmoedige man heeft nooit kunnen verwerken dat zijn voormalige vriendin hom in bei verleden meermalen verliet voor andere mannen. Raadsman mr. Vonken wilde gisteren niet ingean op het int I dent. „Mijn cliënt is volslagen de kluts kwijl", zo liet hij weten

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3