lkemade verhoogt lasten Gesteggel over risico's monorail Rijn Veenstreek Oldtimers massaal naar Alphen Grond bij Alsu is vervuild Jacobswoude schippert met sluitingstijden Alkemade wil flitstrein in tunnel door Groene Hart Alkemade verder met afstoten reiniging l/RIJDAG 16 SEPTEMBER 1994 ven tientjes per gezin in 1995 minny vanegmono 071 )v Inwoners van Alkemade moeten volgend jaar 1,9 procent I neer aan gemeentelijke belastingen betalen. De huizen- i belasting voor bijvoorbeeld een huurder van een gemid delde woning gaat met 4 gulden omhoog tot 205 gulden. De rioolrechten gaan met 25 gulden omhoog en de afval stoffenheffing gaat een meerpersoonshuishouden vol- E»end jaar 41 gulden meer kosten. Alleenstaanden daar- j entegen, betalen 90 gulden minder voor het ophalen en i ïfvoeren van zijn huisvuil. Dit jaar betaalde ieder huis- j houden nog 388 gulden afvalstoffenheffing. Dat kondi- gen burgemeesters en wethouders aan in de gisteren openbaar gemaakte beleidsbegroting voor 1995. alkemade marieta kroft kers van woonboten en -wagens een belastingaanslag van de ge- Vanuf volgend jaar kunnen bo- meen te Alkemade verwachten, 'endien eigenaren en gebrui- Hen nieuwe wet maakt het na- Papieren van Alphenaar gestolen alphen aan den run Een Alphenaar dacht gisteravond dat zijn portefeuille in veilige handen was bij een sportschool in de Hooftstraat. Voordat hij met sporten begon gaf hij zijn porte feuille met giropas. betaalkaarten, rijbewijs en sleutels bij het barpersoneel in bewaring. Dat legde de spullen weg in de keu ken. Bij het vertrek van de Alphenaar was de portefeuille zoek. Inbraak bij benzinestation alphen aan den run» De politie ducht vannacht rond kwart voor vier de daders van een inbraak bij een benzinestation in de Hoorn in Alphen in de kraag te kunnen grijpen. De drie reden zich na een korte achtervolging door Alphen vast bij De Schans, maar wisten vervolgens in het duister te ontkomen. In de auto vond de politie de buit van de kraak: een display met shag en si garetten. Het vervoermiddel is waarschijnlijk gestolen. Fietsendief betrapt door video alphen aan den run Een 28-jarige Alphenaar is gisteren aange houden nadat hij aan de Dwarsligger een fiets had gestolen De man was via het videosysteem betrapt. De politie arresteerde hem even later op de Prins Bernhardlaan. Bij zijn aanhouding bleek dat de man dinsdag was doorgereden na een aanrijding. Hij had toen met de auto een lantaarnpaal uit de grond gereden. De man bleek niet in het bezit van een rijbewijs. Bovendien was de auto niet gekeurd en ook niet verzekerd. Koersballen in de Wielewaal Het activiteitencentrum Wielewaal in Alphen aan de Rijn begint een koersballenclub voor 50-plussers. Het centrum houdt ver schillende introductie-ochtenden van dit spel. Belangstellenden kunnen hiervoor nog op 21 en 28 september en op 5 oktober te recht in de Wielewaal, Kwartelstraat 66 in Alphen aan den Rijn. De introductie-ochtenden beginnen allemaal om 9.30. Inlichtin gen: 01720-74966 melijk, tot blijdschap van het college, nu ook mogelijk om be lastingen te heffen op roerende goederen. Net als voorgaande jaren kon digen B en W weer de invoering van (water)toeristenbelasting aan. Geschat wordt op een extra opbrengst van 10.000 gulden per jaar. In het verleden liep de invoering van deze belasting op niets uit omdat de inningskos- ten te hoog waren. De forse verhoging van de riool rechten is een gevolg van het feit dat Alkemade haar hele rio leringsstelsel onder handen gaat nemen en hier en daar gaat uit breiden. B en W kondigen een jaarlijkse verhoging met 25 gul- Diamanten paar in Aarlanderveen aarlanderveen Het echtpaar Hoogeveen-Ver- laan uit Aarlanderveen staat de zer dagen flink in de belangstel ling. Afgelopen woensdag was het zestig jaar was getrouwd. Vanmorgen kreeg de familie be zoek van de Alphense burge meester A. Paats en zijn echtge note. Het echte feest is dinsdag 20 september. Om 14.00 uur is er in de Petrus en Pauluskerk in Aarlanderveen een eucharistie viering. Vervolgens is er tussen 19.00 en 20.00 uur een receptie in het Oude Rechthuis aan de Dorpsstraat in Aarlanderveen. Nicolaas Andreas Hoogeveen werd op 13 december 1906 in Aarlanderveen geboren. Zijn echtgenote Wilhelmina Maria Verlaan komt uit de bollen streek. Zij kwam op 5 oktober 1909 in Lisse ter wereld. Op 14 september 1934 zijn zij in Ter Aar getrouwd. Vanaf hun huwe lijk wonen zij in Aarlanderveen. Uit dit huwelijk zijn dertien kin deren geboren, van wie er een is overleden. Hoogeveen heeft ge werkt als landarbeider en op de sociale werkplaats. den aan, tot een gemiddeld be drag van 385 gulden per aan sluiting in 2004 Een - weliswaar schrale - troost heeft het Alkemadese col lege voor haar inwoners: beke ken wordt momenteel of het aantal betalingstermijnen kun nen worden verruimd. Het blijft volgens B en W de komende ja ren namelijk niet bij deze las tenstijging. ..Zeker gelet op de toekomst waarin grote tariefs verhogingen niet te vermijden zijn. kunnen wij ons voorstellen dat het voor veel burgers een zware opgave zal worden de last in een korte termijn op te bren gen", legt het college haar mo gelijke tegemoetkoming aan de burgers uit. De forse tariefsver hogingen die B en W nu al aan kondigen voor de komende ja ren zijn vooral een gevolg van de kortingen op de algemene uitkering die Alkemade de ko mende jaren kan verwachten De grootste te verwachten klap is de 1,5 miljoen gulden die de gemeente vanaf 1997 jaarlijks minder van het rijk krijgt. Overigens gaat de gemeente ook bezuinigen. Binnenkort wordt begonnen met een on derzoek dat tot een ombuiging van 0,8 miljoen gulden moet leiden. Voorlopig wordt alleen geld uitgegeven voor vervan ging, niet voor nieuwe zaken. alphen aan den run kus van kuilenburg Niet alleen auto's en andere gemotoriseerde voertuigen, maar ook echte paai denkrachten zijn morgen van de partij op de oldtimerdag in de Hooftstraat in Alphen. De paarden van stal houderij Niesing uit Boskoop een witte bruids koets van het merk Spijker uit de vorige eeuw en een pa.inl'-nii.iin De oldtimerdag staat dit jaar voor de twaalfde keer up het |MOMMIMM. I let is irn aetniteit «Ml de winkeliers uit de Hooftstraat. Maar liefst 260 eigenaars van een oud' vervoermiddel komen naar Alphen. .„Alphen heeft een goede naam ids het gaat om de organisatie van net concours 'd elegance. De deelnemers worden de hele dag verzorgd. Kennelijk doet dat de mensen wel wat. Boven dien zijn er leuke prijzenmerkt voorzitter Hennv Bouman van de oldtimercominissieop. Een wel zeer opvallende oldtimer is een Be- venser dorsmachine uit 1935. Met dit apparaat worden in de Blijenberg&traat korenschoven ge dorst. Het graan wordt opgevangen en het stro afgevoerd naar een strobalenpers - een Raus- sendorf - uit 1938. Het graan wordt vervolgens ter plekke gemalen en gebruikt om pannenkoe ken van te bakken. Utlen van het zangkoor In bilate Deo. dat dit jaar een halve eeuw bestaat, verkopen ze. Ook van de partij is de Dakota van de Dutch Dakota Association (DUA). Dit toestel is uiter aard niet op de grond te bewonderen, maar vliegt enkele keren boven het centrum van Al phen. leden van de DDA zijn aanwezig met in formatiemateriaal van hun vereniging. Duur naast zijn er T-Fords, Chevrolets, Huickv Hein keiscooters. Hurley Davidsons, tractoren, antie ke caravans en 'oudjes' te bewonderen. Voordat de voertuigen rond half elf in de Hooftstraat worden opesteld staat er een korte ril door Alphen en omgeving on hel program ma. De stoot vertrekt om half tien vanaf de Kalkovenweg en rijdt vervolgens via Wuubrug ge. Langeraar en 'Ier Aar weer terug naar Al phen. Daar beoordeelt een vakjury de vele pronkstukken. Aan het eind van de middag wor den de prijzen uitgereikt. Behalve de oldtimer show zijn er voor de jeugd een springkussen en een draaimolen en rijdt er een treintje. De fllate listenclub houdt een expositie van postzegels met antieke voertuigen. leimuiden De grond die voor de voormalige Alsu- markt aan de Kerklaan in Leimuiden ligt. is licht vervuild met lood. De grond is afkomstig van het bouwterrein bij de Super aan de Dr. Strapensea- straat, waar volgende week de eerste paal wordt geslagen voor de bouw van een winkelgalerij en achttien appartementen. In de gemeenteraad toonde VVD'er J. van Dam zich gisteravond zeer verontwaardigd over de opslag van de vervuilde grond op het terrein. ,,De eigenaar van die grond is verplicht te melden waar hij het gaat lokaliseren en dat kan niet op eigen terrein ge beuren", verwees hij naar de Rijpweteringse aan nemer Jos Jansen. Wethouder A Kea (milieu/CDA) verzekerde dat op het Alsu-terrein 'absoluut geen verontrustende zaken gebeuren'. Hij zegde echter wel toe dat de grond wordt afgezet en met plastic wordt afgedekt tot er monsters zijn genomen om de precieze vervuiling vast te stellen. FOTO HOL VAST /MARK l AAMRS ACTIEF Eetcafe Vrijwilligers van Cafe de Hoek in Koudekerk aan den Rijn ma ken vanaf heden iedere zater dag van 18.30 tot 20.30 uur een menu klaar voor zo'n 30 gasten. Mensen die in plaats van gast ook wel eens kok willen zijn kunnen zich aanmelden. Tel: 01714-12037 Tröckener Kecks In jongerencentrum 'het Kas teel' in Alphen aan de Rijn tre den morgen de Tröckener Kecks met hun nieuwe cd op. Het optreden begint om 21.00 uur in bet jongerencentrum dat gevestigd is aan de Concertweg I. Kaartjes zijn te koop bij Dis- que (Aarhof) en het Kasteel. Fietstocht Avanti houdt morgen en zon dag de 'Alphenementoer', een fietstocht over afstanden van 20 tot 100 km. De tocht gaat om 9.00 uur van start vanaf het clubhuis aan de Westkanaalweg in Alphen aan de Rijn. Inlichtin gen: Tel 01720-21020 Jaar cel voor verslaafde Alphenaar den haag/alphen aan den run De rechtbank in Den Haag heeft gisteren een 24-jarige Alphenaar veroordeeld tot een gevangenisstraf van achttien maanden waarvan zes maanden voorwaardelijk wegens elf inbraken, een autodiefstal en joy-riding. Bovendien moet de man ver plicht contact houden met de reclassering en moet hij voor behandeling naar een psychiater. Deze straf is iets lager dan de eis van de offi cier van justitie, twee weken geleden. Zij eiste 24 maan den gevangenisstraf waarvan acht maanden voorwaarde lijk. De man was zo'n actief in breker geworden, omdat hij geld nodig had om drugs te kopen. Vooral woningen aan de Bezembinder en het Gras hof moesten het ontgelden De Alphenaar had het vooral voorzien op bankpasjes, che ques. geld, rijbewijzen en paspoorten. is ,ik ALPHEN AAN DEN RUN RUUD SEP Wie moet er in de toekomst opdraaien voor eventuele verliezen van de Alphen se monorail en wie moet er uiteindelijk voor zorgen dat het stale gevaarte weer wordt opgeruimd? Het zijn vragen waar binnen twee weken een antwoord op moet komen, wil de gemeenteraad op de 29ste akkoord gaan met de aanleg van de futuristische openbaar-vervoersvoor ziening. Bouwer Holland Monorail (een samenwerkingsverband tussen het Al phense bedrijf Grimbergen bv en Hol- landia) en exploitant Westnederland zijn er nog niet uit. Het is de bedoeling dat de monorail vanaf begin 1996 het Alphense NS-sta- tion gaat verbinden met archeologisch themapark Archeon. Voor de eerste sier jaar dat de onbemande, hangende tram gaat rijden hebben de betrokken partijen afspraken gemaakt over de verdeling san eventuele tekorten. Volgens projectleider D. Bikker van Holland Monorail komen exploitatietekorten daarna voor rekening s'an het streeks'ervoersbedrijf. „De ex ploitatie van de lijn komt in handen van Westnederland. De exploitatierisico's lig gen daardoor in principe ook bij West- nederland", aldus Bikker. Voor Westnederland staat echter één -ding als een paal boven water: het bedrijf zal niet in zijn eentje het exploitatierisico op zich nemen. „Ongelimiteerde risico's zullen we nooit gaan dragen", meldt di rectiesecretaris F.. Geerdes. De streekver voerder is dan ook niet van plan om ei genaar te worden van de monorail, hoe wel de aanschafprijs door alle subsidies niet meer dan enkele tonnen bedraagt. De eigenaar zal als het erop aankomt voor moeten zorgen dat de constructie wordt afgebroken als die zijn tijd heeft uitgediend. Of wanneer de baan overbo dig svordt in het geval dat Archeon failliet mocht gaan. Voor het te zijner tijd opruimen van de monorail is ern OplONfag «f huw m Zfc bi Hoewel het een wat ongebruikelijke con structie is, zou Holland Monorail wél be reid zijn om de baan in eigendom te houden of het eigendom op de een of andere manier te delen met Westneder land. „Stel dat wij eigenaar worden en het komt zover dat de baan weg moet", zegt Bikker, „dan halen we hem graag weg. Je hebt dan een object van een paar miljoen in je bezit. We kunnen de baan eenvoudig demonteren en ergens anders weer opbouwen.' Daar zit volgens hem ook niet het probleem. „De angst is eer der wat er gebeurt wanneer Grimbergen en Hollandia allebei failliet gaan." Maar zelfs dan komt het opruimen volgens Bikker niet in gevaar. ..In het uiterste ge val dekt de schrootwaarde het opruimen van de monorail." jacobswoude uisbeth buitink Paal en perk stellen aan de slui tingslijden van de horeca en te gelijk een manier vinden om de grenzen te verruimen. Dat wil de gemeenteraad van Ja cobswoude met de gisteravond vastgestelde nieuwe algemene plaatselijke verordening (APV). De horeta-gelegenheden mo gen van zondag tot en met don derdag niet langer dan tot één uur 's nachts, en op vrijdag en zaterdag niet langer clan tot twee uur open zijn. Elke horeca exploitant kan echter wel een vergunning aanvragen waarin vrijstelling wordt gegeven van die sluitingstijden. Het compromis ontstond na hevig protest van de WD tegen de sluitingstijden in de APV. .Ais de sluitingstijden zeventien jaar gedoogd zijn. kunt u dat moeilijk ineens gaan regelen", vond fractievoorzitter van Dam. „De eigenaren van de ca Ir s legelen dU Ifit wel Burgemeester van Beek vond echter dut de horeca-onderne mets wel aan regels moeten kunnen worden gebonden „Ik heb moeite met een situatie waarin geen enkel instrument bestaat om in te grijpen .ils dat nodig is Als men behoefte heeft aan langere openingstijden is et de bereidheid die vergunning te verstrekken." Van Dam probeerde nog de sluitingstijden in het weekeinde naar drie uur te krijgen. „Ik zie niet in wat dat verbetert, want men kan toch ontheffing aan vragen", oordeelde Van Beek. Hij verwacht dat dergelijke ont hellingen vooral in I emudden zullen worden verstrekt. ..Daar is geëxperimenteerd. We hono reren daar waar het goed gaat en houden dr mogelijkheid open om in te grijpen Daarbi) legde de WD zich neer. aikemade marie ta kroft Elk tracé voor de hoge snel heidstrein door de gemeente Alkemade is onacceptabel, ten zij de spoorlijn in een tunnel wordt aangelegd zonder ook maar een meter bovengronds te komen. Dat standpunt heeft de raad van Alkemade gisteren in genomen I Iel helst /iet liet ge meentebestuur echter dat de flitstrein langs het bestaande spoor gaat rijden De gemeente Alkemade gaat in een inspraakreactie dun ook pleiten voor nader onderzoek naar de variant die is ontwik kcld door de Technische Uni versiteit Delft. Die voorziet in aanpassing van liet bestaande spoor, maar dat vergt wel de aanleg van zes sporen naast el kaar op sommige plaatsen. Ook dat is ingrijpend en gemeenten als leiden. Voorschoten en Warmond zijn tegen deze vari ant. Op verzoek van de WD in Alkemade. wordt in de in spraaknota gelijktijdig verzocht om ondertunneling van het tra ject door het Groene Hart te on derzoeken. Een meerderheid van Gedeputeerde Staten van /uid Holland heelt deze voor keur ook al uilgesproken. ,.ui| zien dr ui variant ala een onmogelijke oplossing", betoogde Uit den Boogaard (WD) gisteravond. Hij wees op de grote gevolgen van deze van ant elders. Burgemeester A. Meerburg reageerde huiverig op die uitspraak „Doe je er op dit moment verstandig aan om te kiezen voor een variant door het Groene Hart?", vroeg hij zich af „Het kan altijd tegen je worden gebruikt. Als straks blijkt dat het niet haalbaar is om overal die ondertunneling te realiseren, kunnen /e zeggen 'jullie hebben zelf voor het Groene Hart gekozen. Uiteindelijk kwam ledereen op één lijn. door zich achter de WD te scharen en te pleiten voor een gelijktijdig onderzoek naar de III variant en de on dcrtunneling. In de inspraakre actie pleiten «Ie raadsleden li vens voor een koppeling van dr hesluitvorminig tussen de aan leg van de IISI en de verbreding ■..in de i mi<« ii Pvd raadt lid W. Groen vond dat hel rijk eerst maar eens moet aantonen dat de verbreding van de rijksweg nodig is. Zo gaat de monorail tussen Archeon en het Alphense station er uit zien. De bouw is echter nog afhankelijk van nog te maken afspraken over eigendom en exploitatie. FOTO HOLVAST/MAM LAMIR5 Op de exploitatie-risico's wordt nog gestudeerd. Geerdes meldt dat Westnc derland op dit moment druk bezig is met het opstellen van risico analyses. „Dat werkt naar twee kanten", legt hij uit. „Ah het park slecht draait en de monorail daardoor minder reizigers heeft, kun je de baan minder vaak laten lopen of zelfs tijdelijk stil zetten. Daarmee hespaar je wel wat geld. maar de vaste kosten lopen door. Aan de andere kant moet je kijxeri wat je moet doen wanneer het allemaal als een gek gaat lopen. Kun je dan ge woon de frequentie opvoeren, moet je meer wagentjes achter elkaar hangen of moet je ingrijpender maatregelen ne men?" Westnederland en Holland Monorail hebben nog een kleine twee weken om tot overeenstemming te komen. I ukt het voor die tijd niet. aan hoeft het waar schijnlijk allemaal niet meer. PvdA en GL willen eigen dienst handhaven avond al doorgehakt Beide fracties vinden dat Alkemade zelf het vuil moet blijven opha len F. Schoonderwoerd (FvdA) vindt dat er nu genoeg is ge praat over de mogelijke privati sering. „We moeten meteen een nieuwe huisvuilwagen aan schaffen Iedere maand later kost geld. namelijk de huur van de huidige wagen. Hij wees op het onderzoek waaruit blijkt dat het zelf oph.i len van huisvuil op korte ter mijn een ton per jaar goedkoper is dan privatisering. Op langere termijn wordt wel voordcel ver wacht. Schoonderwoerd betwij felt dat. „Ik verwacht niet dat cle NV mei de prijs naar beneden gaat. Als ze ons zo graag erbij willen hebben, waren ze meteen met scherpere prijzen gekomen." Burgemeester A. Meerburg was het niet met hem eens otn nu al te besluiten om niet te pri vatiseren. „We zijn nu een tra ject Ingegaan en dat moeten we zorgvuldig afmaken. We moe ten niet uitgaan van veronder stellingen." Het GDA en de WD schaarden zich achter het colli* gevoorstel. ALKEMADE MARIETA KROfT 'Geen gezeur, geen gemier. Wij blijven lekker allemaal hier'. Die tekst stond op een spandoek dat medewerkers van de ge meentelijke buitendienst de le den van de commissies ruimte lijke ordening, financiën en be stuurlijke zaken gisteravond voorhielden. Of ze hun zin krij gen, is echter de vraag. Een meerderheid van de commis sieleden adviseerde B en W het onderzoek ventri te zetten naar de voordelen van het afstoten van de eigen reinigingsdienst. In dat geval komt het perso neel van de reiniging in dienst van een nieuwe NV die Is opge zet door de gemeenten Aals meer en Haarlemmermeer. Hel personeel blijft liever In dienst van Alkemade. De vuilnisman nen zijn ervan overtuigd dat ze goedkoop en efficient net huis vuil in nun dgn gnntunti kunnen ophalen, als ze maar de beschikking hebben over goede spullen, zoals een vuilniswagen. De raad beslist op 28 novem ber of de reinigingsdienst wordt afgestoten of niet Als het aan de F»vdA en Groenlinks had ge legen. was de knoop gister-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17