jLeiden 'Plan Militair Tehuis is in strijd met regels' ès| Leiden Honderden leraren lop Vlietland College Oude binnenstad kan niet zonder de markt Op zijn kant Vogelspinnenhanen stinkdieren en geiten Walenkamp: claim Rijnland vergezocht VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1994 17 13 tHEF HENNY VAN EGMOND 071 -356414 PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356429 Wethouder 1 C Wethouder Lisman I D van Leefbaar Oegstgeest zou eigenlijk moeten aftreden, maar ruilen van portefeuille vindt D66 ook goed. Stookhok a Personeel van de I O ABN/AMRO-bank in Noordwijk werd gis terochtend door overval lers opgesloten in het stookhok. Oldtimers yt -7 Liefhebbers van ou- I de auto's kunnen morgen terecht in Alphen aan den Rijn. Daar wordt de twaalfde oldtimerdag gehouden. Statenlid Meijer (Groen Links): provincie te laat met verklaring geen bezwaar Iitatenlid E. Meijer (Groen Links) is in de bres gesprongen oor de monumentale bomen achter het Koninklijk Mili- air Invalidentehuis aan de Hoge Rijndijk. Meijer zet in chriftelijke vragen aan Gedeputeerde Staten van Zuid- iolland grote vraagtekens bij het plan van de gemeente leiden om de bomen te offeren aan woningbouw in de Achtertuin van het tehuis. iden aad rietveld Meijer gaat er, net als de stich- Èng tot behoud van het Konink- jk Militair Invalidentehuis van ipit, dat Gedeputeerde Staten te t waren met het geven El- voor de woningbouw, jgfco'n verklaring maakt een ont wikkeling mogelijk die in strijd ■pen verklaring van geen be- ;rwaar vo is met het geldende bestem mingsplan. En dat is de bouw van 28 huizen in de achtertuin. Volgens de wet, zegt Meijer, moet de provincie op een aan vraag voor een verklaring van geen bezwaar binnen twee maanden beslissen. .Anders wordt de verklaring geacht te zijn geweigerd.'' En dat is in het geval van het bouwplan aan de Ruim kwart brommers niet in orde leiden» Bij bromfietscontroles aan de Willem de Zwijgerlaan en de Oegstgeesterweg heeft de Leidse politie gisteren bij 35 brom mers gebreken en overtredingen geconstateerd. In totaal werden 120 bromfietsen aan een controle onderworpen. De meest ge constateerde overtredingen waren brommers met te veel vermo gen en brommers die te veel lawaai produceerden. Ook reed een aantal bromfietsers zonder verzekering rond. De politie vindt de omvang van de overtredingen 'zorgelijk', en is van plan de con troles regelmatig te herhalen. Sigarettendief bedreigt achtervolger leiden Een 25-jarige inwoner van Den Haag is gistermiddag be dreigd door een man die even tevoren 125 pakjes sigaretten had gestolen uit de bestelwagen van de Hagenaar. De chauffeur stopte op de Zijlsingel om sigaretten af te levpren. Terwijl hij aan de achterkant van de auto zijn handel stond uit te zoeken, greep de dief aan de voorkant een lading sigaretten. De Hagenaar zette hierop de achtervolging in en hield de dief staande. Toen deze echter dreigde zijn achtervolger neer te steken, liet de Hagenaar de dief weer gaan. Dief neemt broodbeleg mee leiden Een 33-jarige Leidenaar is gistermiddag bij een super markt aan de Kooilaan betrapt op de diefstal van broodbeleg. De pian had voor tachtig gulden kaas en vlees onder zijn jas. Hij is door de politie meegenomen naar het bureau. Symposium over verandering onderwijs leiden loman leefmans Scholengemeenschap het Vliet land College houdt donderdag 22 september een landelijk symposium met als titel 'profiel van de cultuuromslag'. Onge veer 350 docenten uit het hele land komen naar het gebouw aan de Apollolaan waar begrip pen als 'basisvorming' en 'twee de fase in het voortgezet onder wijs' centraal staan. In 1996 begint de zogeheten tweede fase voortgezet onder wijs, een grote verandering in het landelijke onderwijssys teem. Het Vlietland College heeft in de aanloop naar deze veranderingen, en om aan de vorig jaar ingevoerde basisvor ming te voldoen, zelf een nieuw model ingevoerd. Marktbeheerders bijeen in Leiden tEIPEN LOMAN LEEFMANS De (week)markt is een wezen lijk onderdeel van historische binnensteden. Haal de markt weg en de levendigheid en eco nomische bedrijvigheid van het centrum nemen af met alle ge volgen vandien. Dat is een van de uitkomsten van een discus sie onder tientallen marktbe heerders uit het hele land die gisteren in leiden bijeen kwa men. Omdat het een landelijke bij eenkomst betrof, werd in het LAK-theater niet direct over loei den gesproken. Maar toen de discussie zich toespitste op het onderwerp markten in histori sche binnensteden bleek duide lijk dat Leiden ook onder deze noemer valt. Zo luidde een stelling dat markten eigenlijk uit de bin nenstad zouden moeten verhui zen. De kramen nemen te veel parkeerplaatsen in. het verkeer in het centrum wordt door de aanwezigheid van een markt ontregeld en de kooplui kunnen Hoge Rijndijk niet gebeurd. Lei den vroeg de verklaring begin april, GS namen pas in juli een besluit. „Daarmee is de verkla ring nietig", stelt Meijer in na volging van de stichting tot be houd van het tehuis. Volgens de Leidse wethouder T. van Rij (PvdA/volkshuisves ting) begaat Meijer een vergis sing. Als er binnen twee maan den geen besluit is kan de bou wer die belang heeft bij de ver klaring van geen bezwaar de provincie aan haar jasje trek ken. Maar de provincie kan dat besluit ook best na die twee maanden nemen. Dan is het nog steeds geldig. En gelukkig Meijer vindt dat de provincie een dam moet opwerpen tegen het kappen van bomen in loei den. Hij wijst erop dat 'meer en meer bomen verdwijnen uit de ze toch al veel te weinig groene stad.' Volgens het statenlid van Groen Links heeft de gemeente Leiden maar één belangrijk ar gument voor het 'doorzetten' van het bouwplan. En dat is, 'dat vele kleine stapjes inmid dels voldongen feiten hebben opgeleverd, waardoor de be trokken projectontwikkelaar compensatie van de gemeente zou kunnen eisen als de ge meenteraad op eigen initiatief de realisatie van dit plan verhin dert.' Oplichter krijgt dienstverlening den haag/leiden persbureau cerberus Een 21-jarige inwoonster van Leiden is gisteren door de rechtbank in Den Haag veroordeeld tot 240 uur dienstverlening en zes maan den voorwaardelijke gevangenisstraf, omdat ze begin vorig jaar de ABN/AMRO-bank 115.000 gulden lichter maakte. De vrouw open de met behulp van verschillende valse paspoorten rekeningen bij diverse Leidse filialen van de bank. Daarop stortte ze met gestolen en van valse handtekeningen voorziene cheques geld, dat later werd opgenomen Tijdens de rechtszitting twee weken geleden zei ze door een Nigeriaan te zijn aangezet tot de praktijken. leiden De vele regenval van de afgelopen dagen eist ook in Leiden zijn tol. De wegen worden glad en het zicht wordt door het opspattende water behoorlijk beperkt. De bochten in de weg blijven echter gewoon zitten en de lantaarnpalen blijven gewoon staan. De omstandigheden brachten gistermiddag rond half zes de bestuurder van deze bestelbus behoorlijk in de problemen. Hij nam de bocht voor de Zljlbrug te hard. kwam met de rechterkant van zijn wagen tegen een lantaarnpaal aan en kantelde. De wagen schoof op het gladde wegdek van de brug nog 25 meter door voordat het voertuig tot stilstand kwam. Ook een achteropkomende auto liep door de manoeuvre schade op. De bestuurder van de bestelauto bleef ondanks zijn spectaculaire capriolen ongedeerd. foro wtico kuiurs Zo wordt de scheiding tussen huiswerk en schoolwerk opge heven. Heeft een leerling zijn werk al op school af dan heeft hij of zij geen huiswerk meer. En omgekeerd, als een leerling tijdens de les zijn opdrachten nog niet af heeft, dan moet dat thuis worden gedaan. Bij het taalonderwijs komt het accent meer te liggen op spreek- dan op schrijfvaardig- beden. Hierdoor wordt bijvoor beeld het vak Frans met de in gewikkelde grammatica een minder groot struikelblok dan tot nu toe vaak op middelbare scholen het geval is. Het sym posium gaat over deze verande ringen en de voor- en nadelen die de wijziging van het onder wijs met zich meebrengt. Het Stadsdebat Welk beleid moei de gemeente loeiden de komende jaren voeren? Die vraag staat centraal tijdens vier debatten over de toekomst van de stad die komende dinsdag en woensdag in het stadhuis worden gehouden. Aan de hand van vier thema's - wonen, werken, weten en welzijn - spreken tal van deskundigen zich uit over het beleid en de vraag hoe dat moet worden betaald. Vooruitlopend op de debatten laat het Ixridsch Dagblad vier betrokkenen aan het woord over de thema's. Vandaag de directeur van het rijksmuseum voor Land- en Volkenkunde t Steven Engelsman. steeds moeilijker hun stalletjes bevoorraden. De markt zou er beter aan doen een plek te kie zen waar dit soort problemen zich niet voordoet. Met deze stelling werd door verschillende deelnemers de vloer aangeveegd. Historisch gezien is de markt het centrum van de stad, zo zei een van de marktmeesters. Verder profi teert ook de middenstand van de aanwezigheid van de markt door extra mensen naar de bin nenstad te trekken. Niet voor niets zouden winkelbedrijven als Hema, C&A en V&D het liefst een vestiging zo dicht mo gelijk bij de weekmarkt willen hebben Uiteindelijk werd geconclu deerd dat eventuele verkeers problemen in overleg met ge vestigde middenstand en ge meente opgelost moeten wor den maar dat een markt nooit naar een buitenwijk zou kun nen verhuizen. Dat zou een 'dooie, saaie boel' opleveren waar alle betrokken partijen on der zouden lijden. Hij is directeur van het museum voor Land- en Volkenkunde en uitgenodigd te praten over het thema weten, dat ook de cultuur en kunst omvat. Maar echt VTolijk werd Steven Engelsman niet toen hij zich voorbereidde op het debat. Want in het hoofdstuk weten van het collegeprogramma komen de rijksmusea niet eens voor. En aan dé Rijks Universiteit leiden wordt ook geen woord vuil gemaakt. „Hoe kun je nu een gemeentelijk beleid voeren als je op geen enkele manier rekening houdt met deze belangrijke instituties? Ie kunt dé universiteit of de dertien musea die er in Leiden zijn toch niet zomaar buiten beschouwing laten." Verbaasd is hij niet eens over het gebrek aan aandacht, het valt hem al jaren op dat leiden vooral uitblinkt in het ontbreken van goede samenwerking. „Alles is maar versnipperd. Wij zijn bijvoorbeeld heel marginaal betrokken bij de plannen voor het Stationsgebied waar de gemeente samen met de NS ettelijke miljoenen in investeert. Maar men moet niet vergeten dat het Nationaal Natuurhistorisch Museum bij het Pesthuys en Volkenkunde elk ook nog-eens 150 miljoen gulden in uitbreidingsteken. Dan denk je toch: wat gek dat we nog nooit zijn uitgenodigd om eens om tafel te komen zitten, zodat we kunnen kijken of we de plannen op elkaar kunnen afstemmen. „Een keer is ér een gesprek geweest met de wethouders. Maar dat kwam er alleen omdat vooral Van Rij dolgraag een wandelroute langs de binnenkant van de singels wil hebben. En daarvoor moet hij OW OOM terrein. Terwijl ik hecht aan een park met een hoge kwaliteit, vooral voor bestemmingsverkeer. We hebben een oplossing gevonden waarbij het park toch gratis toegankelijk wordt, maar als mocht blijken dat ik in een keer veel meer geld kwijt ben voor het onderhoud, dan klop ik wel bij gemeente aan." Engelsman zou willen dat leiden veel actiever wordt in het promoten van de stad. „Er zijn zo ontzettend veel mensen actief voor leiden. Mensen die leiden een warm hart toedragen en het vuur uit hun sloffen willen lopen voor die stad. Alleen komen die mensen elkaar nooit tegen. De stichting I«eiden Promotion, waar ik bestuurslid van ben, is een poging tot samenwerking te komen. Het is een schoorvoetend begin, want het is zo gecompliceerd om met zoveel betrokkenen tot een eenduidige promotie te komen. Allerlei instellingen vrezen hun identiteit te verliezen. Bovendien is het bij nog lang niet iedereen duidelijk dat als we het samen doen we het echt een stuk sterker zouden doen." Het promoten van loeiden als stad van kennis, cultuur en wetenschap - 'zoiets zou het imago moeten zijn' - kost veel geld. „Het is een zaak van lange adem. van jaren. En je hebt er honderdduizenden guldens per jaar voor nodig. De 50.000 gulden die de gemeente extra voor promotie heeft uitgetrokken is al op voor het maken van een goed plan. F.n niemand moet zeggen: dat geld is er niet. Natuurlijk is dat geld er wel. Er worden overal boekwerken, brochures en ander materiaal gemaakt in het kader van de promotie. Het enige wat we moeten doen is die potjes bij eikaar gooien. Want nogmaals, versnippering - waar loeiden zo goed in is - dat werkt niet. Engelsman heeft niet zo'n behoefte aan nieuwe initiatieven op het gebied van kunst en cultuur.Als ik op de Leidse uitmarkt rondloop, dan Beestenspul in Groenoordhallen LEIDEN DORfTH UGTVOCT Een presentatie van grote pape gaaien en hanen met staarten van ruim anderhalve meter. I let zijn opvallende bezienswaardig heden op de manifestatie Bees tenspul, die zaterdag 24 en zon dag 25 september in de Ix'idsc Groenoordhallen wordt gehou den. Vorig jaar trok de grote dierententoonstelling 21.000 bezoekers. Sommige collecties zijn een stuk groter dan vorig jaar, meldt directeur A. de jong van de Groenoordhallen. Parva, de ver cniging die met vogelspinnen, slangen en andere minder aai bare dieren op Beestenspul staat, heeft bijvoorbeeld een drie keer zo grote stand als vorig jaar. De Vereniging van Exoti sche Zoogdieren is aanwezig met een enorme collectie stink dieren, mangoesten en andere dieren. Ook voor meer traditionele huisdieren is alle ruimte. Er worden bijvoorbeeld allerlei hondenrassen geshowd. Een tiehoorzaamhelds- en een be- ïendigheidsteani geven zater dag demonstraties. Ook zondag doen honden mee aan behen digheidswedst rijden Ratten en paarden zijn tijdens Beestenspul in alle soorten en maten aanwezig. Perzen, sia mezen en andere rassen wor den gekeurd en kunnen mee doen .tan wedstrijden. In een speciale stand worden instruc tie- en paardenfilms vertoond. Bezoekers kunnen verschillende soorten paarden en pony's zien en kinderen krijgen de kans om gratis een proefles te volgen De Bond van Geiteniinuders zal naast 'gewone' rassen zoals witte melkgeiten en dwerggei ten met bijzondere rassen aan wezig/Jjn. Angorageiten en her tengeiten bijvoorbeeld. Tijdens de manifestatie worden de die ren een keer per dag gemolken. Verder biedt Beestenspul als vanouds een bijenpresentatie, een veemarkt en een tentoon stelling van kleinvee. Talrijke organisaties die zich inzetten voor het welzijn van dieren ge ven op Beestenspul informatie. Beestenspul 'is beide dagen tussen tien uur 's ochtends en zes uur 's avonds geopend. leiden aad rietveld kun je voor elke avond wel kiezen uil tien activiteiten bij de vele clubs. Het aanbod in Ixnden is fantastisch. Er is veel meer dan je kunt consumeren. Lezingen, voordrachten, voorstellingen, dertien musea, er is zoveel. Als je nog een initiatief zou moeten ondersteunen op het terrein van weten dan is het het Denksportcentrum. leiden en omgeving heeft bijvoorbeeld heel wat voor te stellen op schaakgebied en dus zou zo'n centrum niet misstaan." Ckrld besparen, dat kan Engelsman niet. „Die vraag is niet te beantwoorden, dan zou ik volledig inzicht in de gemeentebegroting moeten nebben. Wat wel geld oplevert, is stoppen met de versnippering. Waarom een Rembrandt atelier aan bet Cïalgewater. terwijl de Rembrandts in de lakenhal hangen? Waarom een Centrum voor Beeldende Kunst op de Hooglandse Kerkgracht terwijl dat prima zou passen binnen de lakenhal? Bovendien is zo'n nagebouwd Rembrandt atelier, terwijl zijn geboortebuis is afgebroken pure nep. Daar moet je nooit aan beginnen." Engelsman vindt verder dat de I akenhal alle steun verdient. „De lakenhal moet een volwaardig kunstmuseum zijn naast alle loodzware kunsthistorische musea in loeiden. Want hoe kun je het verkopen aan een toerist die loeiden bezoekt dat hij wel de volkskunst van Irian Jaya of de anticiteiten uit Egypte aantreft maar geen schilderkunst?" henny van egmond Vergezocht. Zo noemt wethou der J. Walenkamp (CDA/ver keer) het dreigement van dijk graaf E.IL van I uyll van Seroos kerken, dat hel Hoogheemraad schap van Rijnland een schade claim indient als de gemeente afziet van de aankoop van het pand Breestraat 48. „Als wij als wethouders een luid doen op een pand. dan is het toch dui delijk dat de gemeenteraad daar ook nog mee moet instem men zegt Walenkamp. „Dat weet Rijnland." De gemeente is al twee jaar met het hooi^ieemraadschap in onderhandeling over aankoop van het pand aan de Breestraat. Volgens de wethouder is het de beste plek in het westelijke deel van het centrum voor een over dekte parkeergelegenheid. „En ik zie het ook ais een heilige op dracht om dat goed te verdedi gen in de gemeenteraad", zegt de wethouder. „Wij (de wethouders Walen kamp en Van Rij. red.) hebben een nod van zeven miljoen gul den gedaan en daar staan we voor Maar wij kunnen geen aankoop doen voordat de ge meenteraad beslist heeft. Zo'n bod doe je altijd onder voor waarde dat de raad ermee ak koord gaal", zegt de wethouder. „Kijk, er Is natuurlijk ook de theoretische mogelijkheid, dat de verenigde vergadering van het schap ons bod afwijst Dan gaan wij toch ook niet bij Rijn iand een schadeclaim op tafel leggen?" Maar kennelijk denken dijk graaf en hoogheemraden van Rijnland daar anders over. Want die hebben in een brief aan bur gemeester en wethouders van leiden aangekondigd, dat zij 'bij verder uitstel van de besluit vorming dan wel bij onverhoopt afbaken van uw gemeente ge noodzaakt zijn de kosten bij u in rekening te brengen'. Walenkamp heeft echter geen haast. „Wat wij nu gaan doen is alle parkeerlrx aties in de weste lijke binnenstad goed op een rijtje zetten, met alle voorn en tegens, zodat wij dat op een overzichtelijke manier aan de gemeenteraad kunnen aanhie den. Dat staat ook in het colle geprogramma en daar houden w ij ons aan. En de brief van de dijkgraaf beschouwen wij dan maar als een signaal, dal hij heel graag de 'vertrekoptie' ver der wil uitwerken en dat hij daar vaart achter wil zetten."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13