Open brief aan wethouder Van Rij De tact van paus Pius de Twaalfde (II) Wie vond hagelslag uit? Schrijvende Lezers DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1994 Het Koninklijk Militair Invalidenhuis aan de Hoge Rijndijk. archieffoto wim dijkman I. Ondergetekende las in het Leidsch Dagblad 3-8-1994) je commentaar over het referen dum als een „raar initiatief', heerlijk arrogant toch? 2. Mijn opa (moederszijde) vocht in liet toenmalige kolo niaal Indië (o.a. in Atjeh, Dmi bok) voor het vaderland (vol gens welingelichte bronnen wordt nog steeds gezocht naar 'het'vaderland...). 3. Omdat hij de rest van zijn leven - in uniform lopende geen loopjongen van de kolonel wilde spelen ging hij toch naar de gasfabriek. 4. Mijn moeder vertelde mij over de dag, dat de bewoners richting Bronbeek gingen en te vens de twee kanonnen meena- 5. Het - destijds - hoofd van monumentenzorg gaf tijdens een raadscommissievergadering het advies om „de handen af te houden van de serre", omdat dit gedeelte een integrerend deel van het gebouw was en is: door de ontwerper zo ontwor pen 6. De serre was ook bedoeld voor rolstoelers, omdat zij dan naar de tuin konden kijken, heel functioneel opgezet, jammer dat zulks geen indruk maakt op Van Rij, die geen snars afweet van traditie, architectuur en cultuur... alleen maar overal open plekjes volbouwen. 7a. Dus gewoon handen-af van het Koninklijk Militair Inva lidenhuis aan de Hoge Rijndijk 25 te i eiden. 7b. Ook geen bomen kappen want je weet hoe lang het duurt voordat je een volwassen boom hebt, alleen al om te voorkomen dat er te veel steen komt! 8. Het zou niet gek zijn als Tjeerd eens naar Bulgarije (mijn tweede vaderland) zou gaan om te ontdekken, dat de Bulgaren trots zijn op hun zuiver water, bescherming natuur, enz. Voor beelden? Aan de Zwarte Zee (Chemo More) vind je, b.v., een restaurant, waarbij de architect zich heeft aangepast aan be staande bomen, of in een win kelcentrum zie je ineens een prachtige boom staan.... Ge noeg voor vandaag. Met vriendelijke groeten van Koos Barendse, tevens secretaris van de club van Boze Buurtverenigingen, Leiden. In het stukje van de heer C.J. van der Wardt, in uw blad van 30 augustus jl., wordt een lans gebroken voor de houding van paus Pius XII gedurende de oor log. Ik verweet deze paus nl. zijn laakbare houding gedurende de oorlog in een stukje in uw krant van 16 augustus jl. en ik verweet de huidige paus o.a. dat hij de omstreden Waldheim decoreer de. Over dit laatste feit zwijgt de heer Van der Wardt en wat het eerste feit betreft verwijst hij naar een boek uit 1967. Hel mag algemeen bekend veron dersteld worden, dat in L967 nog weinig bekend was van de hulp der R.K. kerk, verleend aan Indien u reageert op een artikel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief uw naam, adres en woonplaats vermelden, evenals de datum waarop het betreffende artikel werd gepubliceerd? Brieven worden in het algemeen in deze krant ondertekend met naam en woonplaats. Plaatsing van ingezon den brieven betekent niet dat de redactie het eens is met de inhoud ervan. De redactie behoudt zich het recht voor inge zonden brieven in te kor ten en plaatsing van brie ven te weigeren. oorlogsmisdadigers; de top hiervan, zoals bleek, hield zien schuil in een klooster. Over Pius XII schrijft de 'Lexi con der zweiten Weltkrieges' het volgende, op blz. 231: „Er wurde ihm nach dem Kriege vorgehalten. er habe zu den N.S.-verbrechen gesch wiegen und zu wenig Mut im Kantpf gegen den Faschismus bewie sen." Dat is duidelijke taal. De heer Van der Wardt schrijft dat Pius XII geschokt was, door het geen gebeurde; maar daar was niemand mee gebaat, laat staan door gered en dat was, op z'n zachtst uitgedrukt, de slechtste weg van de minste weerstand. In de krant van 16 augustus jl. werd in een ingezonden brief door de heer drs. P.H. Schouten in twijfel getrokken of de choco lade hagelslag inderdaad door de heer De Vries van de Venz- fabriek in 1936 werd uitgevon den. De heer Schouten bracht hiertegen in dat hagelslag al voor 1936 bestond en uitgevon den was door de fabriek Erven 11. de Jong te Wormerveer. Deze fabriek zou de naam hagelslag niet alleen maar uitgevonden hebben, doch deze naam zelfs als handelsmerk gedeponeerd hebben, zodat andere fabrieken de naam hagelslag niet moch ten gebruiken. Hier is de heer Schouten echter op een dwaal spoor geraakt. De naam hagel slag werd voor het eerst op 19 januari 1916 op naam van de firma G. van Voomveld Co. gedeponeerd bij het toen be staande Rijksmerkenbureau. De inschrijving werd daarna in Shirley Williams verkondigde terecht: „Je neemt risico's bij al les dat je doet. maar nog grotere risico's bij niets doen." Laat de heer Van der Wardt niet vergeten, dat pas in 1994 de diplomatieke banden met Israël tot stand zijn gekomen en dat. om nog maar eens iets te noe men, Mussolini, de fascistische dictator in Italië en bondgenoot van Hitier, de Lateraanse ver dragen sloot met het Vaticaan. En dat de geestelijke adviseur van Mussolini - haast niet te ge loven - was, de zeer geleerde en vrome jezuïet Pater Tacchi Ven- turi. Die zelfde Mussolini vond godsdienst „onzedelijk en een 1935 en 1955 verlengd op naam van N.V. v/h G. van Voornveld Co., tevens handelende onder de naam Venco. Nadien werd de naam hagelslag in 1971 over geschreven op naam van Venco N.V. en tenslotte in 1987 op naam van Koninklijke P. de Ruyter Zoon B.V., op welke naam hagelslag thans nog staat ingeschreven. Uit niets is geble ken dat de fabriek Erven H. de Jong te Wormerveer ooit ge rechtigd was de naam hagelslag voor zich te 'claimen'. Evenmin kan er, zoals de heer Schouten wil doen geloven, sprake zijn van een zogenaamd hagelslag gat waarin Venz gesprongen zou zijn na de opheffing van de fabriek Erven H. de Jong om streeks einde vijftiger jaren. Wel werd begin 1958 de naam 'cho colade hagel' door N.V. Venz v/h De Vries Zonen gedepo neerd in combinatie met de naam Venz, doch na 1978 niet ziekte van de geest." Dat het ook anders kon, be wees Clement August Graf von Galen, bisschop van Münster - de latere kardinaal in 1946 - die openlijk fel protesteerde tegen de Vat.-Soc. terreur en het te danken had aan zijn grote po pulariteit, dat Hitier hem niet gevangen durfde te nemen. Ik meen, dat het bovenstaan de niets aan duidelijkheid te wensen overlaat. F. Hellers zei al jaren geleden: „Het evangelie verkondigen is héél wat gemak kelijker, dan het na te volgen." H.J. Maas. Leiden. meer verlengd. Voorts werd in 1960 de naam 'chocoladehagel slag' door Koninklijke Fabrieken C.J. van Houten Zoon N.V. in combinatie met haar fabrieks- naam gedeponeerd, maar na 1980 ook niet meer verlengd. Merkwaardig is dat in Duits land in 1959 de naam Hagel- schlag als handelsmerk werd in geschreven en daarna zelfs nog werd verlengd tot 1999, zulks hoewel bekend is dat chocolade hagelslag in Duitsland niet als broodbeleg wordt gebruikt. De naam hagelslag is in de loop der jaren langzamerhand zozeer in geburgerd als een aanduiding voor een bepaald soort chocola dekorrels, dat nog maar weinig mensen zich ervan bewust zijn dat hagelslag eigenlijk een mer knaam is. Een gedeponeerde merknaam van Erven H. de Jong is het echter nooit geweest. Mr. B.E.F. 't Hart, Leiden. NEEM GERUST UW OFFERTES MEE! WIJ ZIJN ALTIJD GOEDKO WANT... U KOOPT UW KEUKEN IN DE FABRIEK! Openingstijden: maandag t m vrijdag 9 00 -18 00 uur (Soesterberg geopend vanal 10 00 uur) zaterdag 9 00 -17 00 uur Vestigingen in Rijssen. Goes. SliedrecM. Velsenbroek: donderdag koopavond tot 21 00 uur Vestigingen in Soesterberg en Woerden: vri|dag koopavond tot 21 00 uur Avanti Keukenstudio: ma 13 00 - 18 00 uur di tm vr 9 30 17 30 donderdag koopavond tot 21 00 uur zaterdag 9 30 17 00 uur

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8