Veel politiegeweld tegen allochtonen in Duitsland Buitenland Overheid en werk sterk onderbelicht door IMF Bosnische moslims en Kroaten sluiten akkoord Massagraf Sri Lanka moet zijn geheimen prijsgeven Moeras-Arabieren vluchten voor uitroeitactieken Irak Moord in Algiers na vrijlating FIS-leiders Bujumbura toneel van geweld EU overweegt totaalverbod PCP DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1994 mtrd Pmi inlcfnaUxW Franse politie arresteert ETA-leiders bayonneI)e Franse politie heeft gisteren twee leiders van de Baskische afscheidingsbeweging ETA gearresteerd en materiaal in beslag genomen waarmee bommen kunnen worden gefabri ceerd. De twee Basken, bekend als 'Kepa', en 'Xabi' werden in de kraag gevat in Mougerre, een stadje in het zuidwesten van Frankrijk, vlakbij de Spaanse grens. Opnieuw botsingen in Kashmir new delhi» Zeker 17 mensen zijn omgekomen bij nieuwe botsin gen in Srinagar in de omstreden Indiase deelstaat Jammu en Kashmir. Eerder werden al 11 mensen gedood in de strijd. Sinds in 1990 een afscheidingsbeweging een opstand in het gebied be gon, zijn meer dan 17.000 mensen omgekomen. India en Pakis tan besturen elk een deel van het gebied en eisen het andere op. Explosievenfabriek ontploft: 7 doden Johannesburg» Een explosie in een explosievenfabriek bij Johan nesburg heeft gisteren aan zeven werknemers het leven gekost. Door de kracht van de ontploffing werd een gebouw van het fa briekscomplex, waar explosieven voor de mijnbouw worden ver vaardigd, volledig weggevaagd. Naar de oorzaak van de explosie is een onderzoek ingesteld. Veroordeelde vermoord in rechtbank bonn» Een 39-jarige man is gisteren in het gerechtshof van de Duitse stad Hamburg doodgestoken, nadat hij tot drie jaar en negen maanden gevangenisstraf was veroordeeld wegens moord op zijn vriendin. De 57-jarige dader, een getuige in het proces, zou de straf te licht hebben gevonden. De verdachte heeft altijd volgehouden dat hij zijn vriendin op haar verzoek heeft gedood. Smokkel atoommateriaal omvangrijk bonn» In de eerste drie maanden van dit jaar zijn in Duitsland 90 gevallen van smokkel van radioactief materiaal ontdekt. De federale recherche BKA ontdekte in heel 1993 241 gevallen. In 1992 kwamen 158 zaken aan het licht en 41 in 1991. De Bulgaar se politie heeft in twee ondergrondse bergplaatsen in de hoofd stad Sofia 19 containers met radioactief materiaal ontdekt. Unctad kraakt ophemelen vrije markt washington ips Inflatie krijgt veel te veel en werkloosheid veel te weinig aandacht in de adviezen van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) en de Wereldbank aan ontwikkelingslanden. Dat staat in het vandaag gepubli ceerde jaarrapport van de Con ferentie over I landel en Ontwik keling van de Verenigde Naties (Unctad). Dat een strak monetair beleid (bedoeld om de inflatie laag te houden) negatieve gevolgen kan hebben voor de werkgele genheid, wordt te weinig serieus genomen, meent de Unctad. Hoewel de inflatie over het alge meen zeer laag is geweest, zijn de vraag en de groei ook kunst matig laag gehouden, stelt het rapport. Daardoor is de werk loosheid vergroot en zijn de prijzen van grondstoffen gekel derd. Veel arme landen, vooral in Afrika, zijn sterk afhankelijk van de grondstoffenmarkk Ook roept deze VN-organisa- tie de internationale gemeen schap op om haar ontwikke lingspolitiek nog eens tegen het licht te houden. Volgens de Unctad wordt nu een te grote nadruk gelegd op de rol van het particulier initiatief en worden activiteiten van de overheid ver waarloosd. Verwijzend naar het vorig jaar verschenen onderzoek van de Wereldbank 'Het Oostaziatische wonder' stelt Unctad dat de tus senkomst van de regeringen van Japan, Zuid-Korea en Tai wan een sleutelrol speelde bij de ontwikkeling van hun econo mieën. „Het was niet geheel een wonder van de markt", aldus Unctad. „Onze analyse van de ervaringen in Oost-Azië ver schilt van die van de Wereld bank", zegt Roger Lawrence, een hoge Unctad-functonaris. „We menen dat interventie van de overheid een zeer be langrijk en beslissend element van hun succes is. De Wereld bank ziet die bemoeienis in een ander licht en kent die interven tie slechts een marginale rol toe", aldus Lawrence. Een groep van 450 moeras-Ara bieren uit Zuid-Irak is de afgelo pen dagen naar Iran gevlucht om te ontsnappen aan het Iraakse leger. De vluchtelingen, voornamelijk vrouwen, kinde ren en ouderen, hebben drin gend behoefte aan voedsel en medicijnen, zo berichtte het Iraanse persbureau 1RNA giste ren. Iraanse functionarissen zei den dat het afgelopen halfjaar al 8.000 moeras-Arabieren naar Iran zijn gevlucht. Volgens het persbureau, dat Hier Kunt u altijd op rekenen. *°Oo^ Hierop maar tijdelijk. A Hart Nibbrig Greeve B importeur van MitsuNshi. bestaat 70 jaar. En om dal te vieren maken wij. als u één "ï»»1 dezer dagen een nieuwe Mitsubishi personenauto koopt, duizend gulden op uw rekening over Builen uw overeenkomst met de dealer om Daar kunt u in ieder geval op rekenen ZQ Bij elke Mitsubishi een importeursbonus van duizend gulden op de koop toe. fty i-rUemmlt <0u 11 irnrrii ra ér Inirannrii Hn UMm i Orraf B I Saurufcr— 02S21 Zaak van 27 geschorste agenten in Hamburg topje van ijsberg „Het geweld tegen buitenlanders heeft een omvang aan genomen die ik niet voor mogelijk had gehouden.Mi nister Hackmann (binnenlandse zaken) van de stads- deelstaat Hamburg legde maandagavond zijn functie neer uit gêne over het aantal klachten van mishandeling van buitenlanders door de politie. Op grond daarvan werden gisteren 27 Hamburgse agenten geschorst. De kwestie in Hamburg blijkt nog maar het topje van de ijs- HAMBURG DPA-AP Sinds 1988 kwamen in Ham burg 130 klachten van mishan deling door agenten binnen. Het merendeel ervan werd niet onderzocht, justitie zal dat als nog doen. Zij onderzoekt ook of medewerkers van het Ham burgse ministerie van binnen landse zaken banden hebben met extreem-rechts. Hackmann nam ontslag nadat een 44-jarige Senegalees aangifte had gedaan van mishandeling door zo bleek later agenten in burger. De minister was verantwoorde lijk voor politie en uitte al eer der kritiek op de groepsmoraal. Met de zaak van de mishandel de Senegalees was voor hem de maat vol. In juli publiceerde de men senrechtenorganisatie Amnesty International een rapport waar in het in 1993 een duidelijke toename vaststelde van mis handeling van buitenlanders door de politie. Ook bekritiseer de Amnesty de verscherping van het Duitse asielrecht. Al eerder wezen commentatoren in Duitsland op de uiterst koele houding die ten opzichte van buitenlanders bestaat. Ook agenten hebben er deel aan. Daarnaast zijn er de berich ten over uitwassen. Maandag begon in het Duitse Kiel een proces tegen twee politiemen sen die in oktober 1992 een ille gale asielzoeker uit Estland be wusteloos hadden geslagen. Een rechtbank in Giessen ver oordeelde in april een agent tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van acht maanden we gens mishandeling van een Al gerijnse asielzoeker. In het Oostduitse Maagdenburg, waar vier maanden geleden skin heads buitenlanders te lijf gin gen. zou de politie onvoldoende beschermende maatregelen hebben genomen. Alleen al in Berlijn en in Frankfurt aan de Oder lopen omvangrijke zaken tegen een groot aantal politie mensen. Zij zouden Vietname zen, van wie het merendeel wercf opgepakt wegens illegale sigarettenhandel. hebben mis handeld. Tegen de politie in de haven plaats Stralsund, in Noordoost Duitsland, is gisteren een aan klacht ingediend omdat ze niet zou zijn opgetreden toen een groep Berlijnse jongeren op 23 juli werd aangevallen door skin heads. In de plaatsen Windes- heim en Osnabrück werden dinsdagnacht pogingen gedaan huizen w aarin Turken woonden in brand te steken. Vluchtelingenprobleem ook geregeld ZAGREB GENfVi HELSINKI AFP Rtr Kroaten en Bosnische moslims hebben gisteren een akkoord gesloten over concrete stap|M*n die moeten leiden tot een daad werkelijke oprichting van hun federatie. De overeenkomst voorziet ondet meer in de te rugkeer van alle vluchtelingen en ontheemden, slachtoffers van de strijd tussen de Bosni sche Kroaten en de moslims. Een half jaar na het beëindi gen van het onderlinge geweld zijn er nog nauwelijks vluchte lingen gerepatrieerd. Maar vol gens het akkoord moeten zij nog vóór de winter terug naar huis. met een garantie voor hun veiligheid. Vluchtelingen voor de Servische agressie krijgen een apart programma. De Bosnische president Izet- begovic en zijn Kroatische ambtgenoot Tudjman kwamen ook overeen dat et één regering en een gezamelijk leger moet komen. Ook stippelen de partij en spoedig hun gemeenschap pelijke buitenlandsebeleid uit. Nu is het bestuur van de feiiera tie in handen van een interim regering onder leiding van Zu- hak, die ook aan het overleg deelnam Het akkoord regelt verder de verbindingen, het vrije verkeer van personen, goederen en diensten, het douanestelsel lus sen de Federatie en Kroatië en in de oprichting van een fedent Ie politie. Verder voorziet het in een 'spoedige regeling' die de Bosniërs toegang moet geven tot de Adriatische Zee via ue ha venstad Ploce, in Kroatië, en de stad Neum, in Bosnië Hercego vina. De eerste twintig waarnemers die toezicht gaan houden op het Servische embargo tegen de Bosnische Serviërs, arriveren morgen aan de grens tussen Bosnië en Servië. COLOMBO-SURIYAKANDA AP-Rtr In het zuiden van Sri I-anka is gisteren door forensische deskundigen een begin gemaakt met het opgraven van stoffelijke resten uit een massagraf. Het gaat om moge lijke slachtoffers van een aanval van de militairen op de linkse rebellen die vijf jaar geleden plaatsvond. Tijdens een militaire actie in 1989-1990 werden duizenden mensen om het leven gebracht door doodseskaders in dienst van de toenmalige regering. Ook vrienden en fa milieleden, sommigen gewapend met schoppen en pik houwelen, trokken naar het massagraf op de top van een heuvel in de hoop resten terug te vinden van hun dierbaren. Jayasiri Jayaweera kwam naar het massagraf om het lijk van zijn broer te zoeken. „Ik heb jaren gezocht. Als ik hem nu vind, zal mijn familie tenminste weten dat hij dood is", zei hij. Zijn 16-jarige broer was een van 32 scholieren die in 1989 verdwenen. De scholieren wer den naar een legerkamp in Embilipitiya gebracht, zo'n 150 kilometer ten zuidoosten van de hoofdstad Colom bo, om nooit meer terug te keren. Het massagraf in de bergen van Suriyakanda, 165 kilo meter ten zuiden van Colombo, werd in januari ont dekt. Het graf werd getraceerd na een tip van de Volks alliantie die in die tijd in de oppositie zat. Tijdens de parlementsverkiezing van afgelopen maand versloeg de partij de Verenigde Nationale Partij. Toen het graf werd ontdekt zijn dertien skeletten opge graven, maar een rechtbank liet de grnafwerkzaamne den stopzetten omdat de juiste juridische procedures moesten worden gevolgd. Als de identificatie eenmaal voorbij is, zal de politie een onderzoek beginnen en de verdachten laten berechten. Aangenomen wordt dat een deel van de stoffelijke res ten afkomstig is van 31 schoolkinderen die uit het na bijgelegen Embilipitiya verdwenen, in januari werden al twee lijken van schoolkinderen geïdentificeerd. I ioe veel lijken er precies in het massagraf liggen, is niet be tand zich baseert op uitlatingen van leden van de Iraakse oppositie, onvluchtten de Irakezen de moerassen, die op bevel van de regering worden drooggelegd. Bagdad zegt dat het met de drooglegging nieuwe land bouwgrond wil winnen. Oppo sitieleden en westerse regerin gen beschuldigen president Saddam Hussein er echter van de moerassen droog te leggen om te voorkomen dat shi'itische opstandelingen en deserteurs uit het leger hier hun toevlucht zoeken. Enorme zalm geproduceerd Wetenschappers hebben van morgen gemeld dat ze erin zijn geslaagd met behulp van gene tische manipulatie een zalm te produceren die 37 keer zo groot Is als een gewone zalm. Hel experiment kan enorme gevolgen hebben voor de voed selindustrie. De wetenschap pers uit de Verenigde Staten, Canada en Singapore schrijven in lu i lijdscliritl KUWfdri M een gen dat hyperactieve groeihormonen produceert, hebben geïnjecteerd In zalmel- tjes. De gemanipuleerde zalm b|Mk gemiddeld I I ken groot als zalmen die geen extra gen toegediend hadden gekre gen. Onder de groep gemani puleerde vissen zat de uilschic ter die 37 keer zo groot bleek als zijn gewone soortgenoten. De onderzoekers melden niets over de smaak van hun moitKlerzalm. Parlement kun onderzoek doen naar Mitterrand De I-ranse minister van justitie, Méhaigncrle, heeft geen be zwaar tegen een parlementair onderzoeik naar recente uitspra ken van president Mitterrand over zijn (oorlogs)verleden, zo zei hij gisteren voor de I ranse radio. Mitterrand verklaarde eerder deze week in een lang In terview op de I ranse televisie dat hij processen tegen voorma lige collaborateurs van het Vlchy regime heelt vertraugd. Als argument voerde hij aan. dat hij een „permanente burgr roorlog'' over de zwarte Jaren van de Tweede Wereldoorlog wilde beëindigen. In het vraaggtfsprek verdedig de Mitterrand ook zijn vriend schap met Bené Bousquct. de baas van dc Vlchy-politie die voor de massale de|M>rtatie van joden verantwoordelijk was. Mitterrand beriep zich erop dat Bousquet in 1948 door het Hooggerechtshof was vrijge sproken. oplossing, die de terugkeer van stabiliteit in ons land mogelijk zal maken'. De beslissing van president Zéroual om de twee belangrijk ste dissidenten en drie andere i B-Mdan vxf) te toten. Mfb i<- zijn ingegeven door zijn wens om vrede te sluiten met het FIS. Zo hoopt hij een einde te ma ken aan bijna drie jaar geweld dat 10.000 mensen het leven heeft gekost. Nu de Algerijnse economie wankelt en de buitenlandse hulp vanwege de instabiele situ atie uitblijft sinds eind vorig jaar zijn 59 buitenlanders ver moord staat Zéroual onder verhoogde druk om overeen stemming te bereiken over de verdeling van* de macht of de vorming van een overgangsre gering. De besprekingen over natio nale verzoening tussen de rege ring en vijf oppositiepartijen I waaronder niet het FIS) wer den vorige week afgebroken maar zullen komende dinsdag worden hervat. De onderhande laars van de oppositie hadden geopperd Madani vrij te laten, zodat het FIS in zijn persoon ook bij de onderhandelingen kan worderfbetrokken. Nadat de Algerijnse regering de vrijlating had gelast van een aantal kopstukken van het Isla mitisch Heils- of Reddingsfront (FIS), is gisteren in de hoofdstad Algiers een moordaanslag ge pleegd op de linkse politicus Sa- lah Chouaki. Vooralsnog heeft niemand de verantwoordelijk heid voor de aanslag opgeëist, maar algemeen wordt gedacht dat de Gewapende Islamitische Groep (GIA). de radicaalste moslim-organisatie, er achter zou kunnen zitten. Het FIS eiste gisteren dat ziin leiders die dinsdag uit een mili taire gevangenis werden vrijge laten toestemming krijgen om hun militante en politieke vol gelingen te ontmoeten. FlS-lei- der Abassi Madani en zijn plaatsvervanger AJi Belhadj zijn dinsdag onder huisarrest ge plaatst. Volgens regeringskrin gen mogen ze bezoek ontvan gen. De in Duitsland gevestigde FIS-leiding in ballingschap zei in een verklaring dat de ont moeting van Madani en Balhadj met hun volgelingen de voor waarden k^n scheppen voor 'rechtvaardige en blijvende BUJUMBURA RTR-ANP Soldaten en gewapende bendes hebben gisteren voor de tweede achtereenvolgende dag met el kaar strijd geleverd in een bui tenwijk van Bujumbura, de hoofdstad van Burundi. Bij ge vechten in Nyabiraba, een na bijgelegen stadje, zouden vijf doden zijn gevallen. Versterkingen van het rege ringsleger rukten gisteren op naar de buitenwijk Kamenge. Pantserwagens omsingelden het gebied, een bolwerk van Hutu militanten die zich ver zetten tegen het door de Tutsi- minderheid overheerste leger. Duizenden inwoners, vooral vrouwen en bejaarden, ont vluchtten de wijk. Ze verzamel den zich op een voetbalveld, drie kilometer buiten Kamenge Burundi heeft dezelfde etni sche samenstelling als het buur land Rwanda, waar dit jaar meer dan een half miljoen men sen is omgekomen in een bloe dige burgeroorlog. De spanning in Burundi is recentelijk opgelo pen door de komst van 200.000 Rwandese vluchtelingen, zowel Hutu's als Tutsi's. Deense politici schreeuwen om aandacht kopenhagenAfbracht. „Je hebt van daaruit een prachtig uit zicht", reageerde lust enthousiast. Ze zei dal ze de kiezer er zo op wilde wijzen dat ze zich her kiesbaar heeft gesteld. Misschien was hel tevens een poging om een van haar tegenstanders, Thomas Adelskov, te eve naren. Adelskov prijkte deze week naakt op een verkiezingsposter, waarhij zijn edele delen enkel werden bedekt door de naam van zijn Sociaal I )e mocratische Partij. Na de sprong van just voelde de Deense radio het tweetal aan de tand. „Ik zou dat nooit dur ven zei lust over de weinig verhullende poster, „er bestaan grenzen." „Ze is erg moedig", prees Adelskov zijn opponenle, maar hij liet na te zeg gen of hij zelf een sprong zou wagen. Gewoonlijk schudden politici veel handen, delen ze handtekeningen uit en kussen ze baby's als zij vlak voor dc verkiezingen naar de gunst van de kiezer dingen. Twee Deense parlementsleden in spe vonden het echter tijd voor een verfrissende aanpak. Om haar campagne voor de parlements verkiezingen van 21 september kracht bij te zet ten. sprong Annette Just gisteren van een hoog werker en stortte vervolgens luid schreeuwend zestig meter naar beneden om enkele meters bo ven het water van haven van Kopenhagen te blij ven hangen aan een elastisch koord. Het 48-jarige lid van de Progressieve Partij werd voor de ogen van het publiek en de pers even la ter weer veilig en ongeschonden aan wal ge BRUSSEL ALY KNOL CORRESPONDENT De Europese Commissie in Brussel komt mogelijk nog voor het einde van dit jaar met een voorstel om het giftige PCP in de hele Europese Unie te ver bieden. PCP wordt verwerkt in pesticiden. Duitsland kreeg gis teren al toestemming van het dagelijks bestuur van dc EU om het verbod op het gebruik van PCP (pentachlorophenol) te handhaven, hoewel dat feitelijk in strijd is nwt de EU-regels. Met dit besluit heeft de Eu ropese C kommissie voorlopig het gevaar afgewend dat de strenge milieuwetgeving in Nederland, Duitsland en Denemarken moet worden aangepast aan dc veel soepeler EU-regels. Het is ook goed nieuws voor Finland, Noorwegen en Zweden, die op I januari volgend |aar tot de Unie willen toetreden. In Skan- dinavie was de angst groot dal de Europese Unie hun stringen te milieuwetgeving zou aantas ten. Nederland kent r£t als Duits land een totaal verbod op het gebruik van PCP. Den Haag wil Brussel eveneens om een uil zondering op dc EU-regel ver zoeken. Die toestemming zal er nu vrijwel zeker komen. Te meer daar de Europese Com missie zelf een algeheel verbod op PCP overweegt, zoals de Duitse Commissaris Bange itiann gisteren aankondigde. Nederland wil voorts toestem ming van Brussel VOOI zijn strengere wetgeving inzake cad mium. De Srilankaanse politie hield gisteren het merendeel van de naar schatting 150 familieleden en vrienden tegen die deel wilden nemen aan de graafwerkzaamheden bij het massagraf in Suriyakanda. Volgens een van de deskundigen. Y. Mahesan, moet er nog drie dagen worden gegraven om het onderzoek af te ronden en was het nog te vroeg om al conclusies te trek ken. foto ntuTtn

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7