•9 Positie Van den Broek wankelt Beveiligingsbedrijf laat eigen mensen schaduwen Binnenland Asielzoekersprotest bij Crailo Verplichte geboorte verklaring artsen voorlopig van de baan We zijn weer thuis Computer op school: vooral speeltje voor docent Burgemeester Peper wil Perron Nul verplaatsen FESTIVAL !![///lllvanLeest DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1994 Inbraken op Veluwe opgelost I Apeldoorn Met de aanhouding van een 29-jarige man uit I Brummen en een 24-jarige man uit Leuvenheim heeft de Apel I doornse politie een aardige slag geslagen. De twee hebben tach- I tig inbraken in vakantiehuisjes op de Veluwe bekend. De buit is J 75.000 gulden aan cheques, bankpassen en sieraden. Bij een slachtoffer wist het tweetal 12.000 gulden van de girorekening te 1 halen I )e man had zijn giropas sanien mei pincode in een huls- I je laten liggen. Er zijn ook drie helers aangehouden uit Eerbeek. I Brummen en Oeken. Kenteken op naam van 13-jarige NiEuw-LEKKERLANPPolitieagenten uit Nieuw Lekkerland keken gisteren raar op toen ze het kenteken van een auto natrokken waarin twee verdachten van een winkeldiefstal zaten. De auto bleek namelijk op naam te staan van een 13-jarige jongen uit Terneuzen. Het is de politie een raadsel hoe dat kan. omdat er altijd een legitimatie moet worden getoond als een kenteken wordt aangevraagd. De zaak wordt uitgezocht. FNV groeit nog maar een beetje Amsterdam De ledengroei van de FNV neemt af. Op 1 juli waren er 1.122.965 vakbondsleden ingeschreven. In vergelijking met 31 december van het vorig jaar betekende dat een stijging van 6.227 leden, ofwel 0,6 procent. Over geheel 1993 boekte de FNV nog een ledenwinst van 2 procent. In 1991 was de groei 4 pro cent. De daling van de groei komt door de ontwikkelingen bij de WDM, de vakbond van dienstplichtige soldaten. Omdat het le ger steeds minder dienstplichtigen oproept, is het ledental ge daald met 2.801 tot 8.037. De toekomst ziet er somberder uit als de opkomstplicht in 1998 wordt afgeschaft want dan kan de FNV alle 8.000 WDM-leden wel schrappen. Drie jaar en TBS voor ontvoerder assen Een 24-jarige man uit Veendam is gisteren veroordeeld tot drie jaar cel en TBS voor de ontvoering van zijn ex-vriendin en twee gewapende overvallen. De man haalde zijn ex op 24 ja nuari dit jaar onder bedreiging van een pistool uit een klaslokaal van het Threant-college in Assen I lij kon het niet verkroppen dat ze het had uitgemaakt. Het meisje verbrak de relatie omdat de Veendammer haar ernstig had mishandeld. Ook vanuit zijn cel zou de man het meisje meermalen hebben bedreigd. In brie ven drong hij erop aan dat ze de aangifte tegen hem zou intrek ken. Krachtenbundeling voor Rwanda den haag De Nederlandse hulporganisaties SNV, Novib en Disaster Relief Agency DRA gaan hun krachten bundelen om de hulpverlening aan Rwanda te verbeteren. Vanuit Kigali zal geza menlijk worden gewerkt aan het scheppen van de voorwaarden voorde veilige terugkeer van vele honderdduizenden Rwandese vluchtelingen. Dat hebben de organisaties gisteren gezegd. Tot- nutoe werkten de organisaties soms langs eikaar heen. De grote televisieactie voor Rwanda heeft volgens een Novib-zegsman al zo'n 72 miljoen opgebracht en er komt nog steeds af en toe geld binnen. Nog beperkt kaarten beschikbaar voor di 20, wo 21, do 22 september!_H file PHANTOM of ;!te OPÉRA PHANTOM PHONE 06 - 300 100 VSB CIRCUSTHEATER SCHEVENINGEN AMSTERDAM ANP De Verenigde Nacht Veilig heidsdienst (VNV) in Amster dam laat binnenkort het eigen personeel schaduwen door een ander beveiligingsbedrijf: Inter national Security Partners (1SP). Volgens woordvoerder W. Ha milton gaat het om een 'puur preventieve' maatregel. „Onze werknemers moeten zich aan de regels houden, want we heb ben een verantwoordelijkheid I tegenover onze opdrachtge- I vers." De personeelscontrole gaat over enkele weken van start en wordt steekproefsgewijs uitge voerd door ISP, waarmee VNV al jaren samenwerkt. Hamilton 1 doet tamelijk laconiek over de personeelscontroles. „Sinds 1902 voeren leidinggevenden al controles uit op onze medewer- Zoektocht naar vermiste vrouw wordt gestaakt Het politieteam dat zes we ken lang heeft gezocht naar een 22-jarige vrouw uit Put ten wordt morgen ontbon den. De verdwijning van de vrouw blijft een raadsel, aan gezien er geen enkele aan wijzing is gevonden voor een misdrijf, maar ook niet voor een vrijwillige verdwijning of zelfmoord. Dat heeft de poli tie uit Putten gisteren ge- zegd. De \touw verliet op zater dag 6 augustus haar huis in Putten voor een fietstochtje. Op korte afstand van de wo ning is zij nog gezien door enkele mensen. Daarna ont breekt elk spoor. Ook haar fiets is niet teruggevonden. De politie heeft met speur honden en met politie te paard de wijde omgeving van Putten afgezocht. Een wieler club kamde met mountain bikes de dichte bossen uit en de Politie Luchtvaartdienst speurde vanuit de lucht afge legen gebieden af. Tientallen tips zijn nagetrokken, maar ook dat leverde niets op. den haag anp-gpd crailo» Ongeveer tachtig Afri kaanse asielzoekers hebben giste ren bij het asielzoekerscentrum Crailo (Laren) geprotesteerd tegen te lange wachttijden bij de behan deling van asielaanvragen, te klei ne kamers, discriminatie van Afri kaanse asielzoekers en slecht eten. In het centrum zitten 1.100 mensen. De demonstratie begon 's morgens om acht uur en werd aan het begin van de middag be ëindigd toen de directie aanbood om te praten. De actievoerders dreigden ook nog een weg af te zetten, maar dat wist de politie te voorkomen. foto»anp F.r komt voorlopig geen algemene verplichting om bij een geboorte aangifte een verklaring van de arts te overleggen dat net kind uit de opgege ven moeder is geboren. Wel krijgen ambtenaren van de burgerlijke stand vanaf januari volgend jaar jaar de mogelijkheid in geval van twijfel zo'n verklaring te eisen. Dat hebben minister Borst (volksgezondheid) en staatssecretaris Schinitz (justitie) de I vveede Kamer gisteren meegedeeld. CDA en WD heb ben begin vorig jaar het kabinet overgehaald werk te maken van een algemene verplichting. 1)66 en PvdA plaatsten daar vraagtekens bij en doen dat nu nog steeds. Aanleiding voor de dis cussie was de diefstal destijds van een baby uit een ziekenhuis in Dordrecht De baby werd door de dievegge als haar kind bij de burgerlijke stand aangewen. De bewindsvrouwen willen de situatie twee jaar aanzien. Daarna bekijken ze hoe vaak er om een geboorteverklaring is gevraagd en of dat pro binnen heeft opgeleverd met onwillige artsen In Nederland worden jaarlijks 20.000 kinderen ge boren. Omdat nu niet wordt gecontroleerd of de ge boorte-aangifte klopt, zou er volgens de Kamer gemakkelijk gefraudeerd kunnen worden door een niet bestaand kind aan te geven, met het doel om bijvoorbeeld kinderbijslag te krijgen Maar een verplichte geboorteverklaring zou ook babv handel en betaald draagmoederschap moeten voorkomen. Volgens minister Borst komt dergelijke fraude niet of nauwelijks voor. 'Ouders' van niet bi- staande kinderen lopen immers tegen de lamp als hun kind' de schoolgaande leeftijd bereikt. Dit navraag onder twintig leerplichtambtenaren blijkt ook dat zij nooit dergelijke fraude zijn te gengekomen. Het zogenaamd laten overlijden van een niet bestaand kind voordat de leerplichtige leeftijd wordt bereikt, kan ook al niet Daarvoor Is een overlijdensverklaring nodig. Ln voor het tijdig overbrengen van een niet bestaand kind naar het buitenland, is een verklaring van de school in het buitenland nodig. Op deze wijze is overigens al wel gefraudeerd, maar daarbij ging het om ver valste papieren van buitenlandse scholen, waai aan Nederlandse regels niets kunnen veranderen. De artsenorganisatie KNMG voelt er niets voor dat artsen verplicht een gehoorteverklaring moe ten afgeven, want dat is 'met een kanon op een mug schieten'. De organisatie weigert ook haar medewerking, omdat ze vindt dat artsen niet ge hruikt moeten worden als ops|H>orders van Iran de Fracties komen met andere kandidaten voor Eurocommissariaat In de Tweede-Kamerfractie van de PvdA groeit de vrees dat Nederland in de nieuwe Huropese Commissie wordt afgescheept met een te lichte portefeuille. De buiten landspecialisten uit de fractie hebben er bij premier Kok op aangedrongen daarover snel duidelijkheid te vragen aan commissievoorzitter Santer. Als deze het antwoord schuldig blijft, zou het kabinet op korte termijn een an dere kandidaat moeten voordragen dan de huidige Euro commissaris Van den Broek. De WD schuift eigen partij leden, oud-minister Kroes en senator Luteijn naar voren. DEN HAAG ANP De Nederlandse regering is twee weken geleden met Santer overeengekomen dat deze zou nagaan of Van den Broek com missaris kan blijven voor de ex terne betrekkingen van de Eu ropese Unie. Nederland eist daarbij wel dat Van den Broeks portefeuille intact blijft. Door toetreding van vier nieuwe lan den tot de EU is het de vraag of dit ook gebeurt. Santer beloofde bij zijn bezoek aan Den Haag tegen eind september duidelijk heid te geven. Hij wil eerst zijn rondreis afmaken langs de Eu ropese regeringscentra. De PvdA fractie heeft de inzet van het kabinet gesteund, maar begint zich nu zorgen te maken dat Nederland op de achter hand komt te zitten. Een aantal grote I U-landen heeft al onom wonden duidelijk gemaakt wie hun kandidaten zijn voor de nieuwe commissie. De PvdA vreest dat straks alle interessan te posten al vergeven zijn, als mocht blijken dal de portefeuil le van Van den Broek toch min der zwaar wordt. Het kabinet heeft als alternatieven de pos ten transport en landbouw ge noemd, maar Santer heeft nog niet de namen van de daarbij behorende kandidaten gegeven. Het wordt uitgesloten geacht dat Van den Broek iets anders wil gaan doen dan buitenlandse betrekkingen. De PvdA-fractie ziet het mo ment naderen waarop de belof te aan Van den Broek om te streven naar behoud van zijn commissariaat niet langer kan worden waargemaakt. PvdA ka merlid Woltjer wijst erop, dat Santer allang Den Haag had kunnen laten weten of hij Van den Broeks portefeuille veilig kan stellen. In een informeel briefje aan premier Kok hebben de fractiespecialisten van de PvdA geopperd zonodig een an dere kandidaat naar voren te schuiven die 'breed inzetbaar' moet zijn. De PvdA beschouwt alle pos ten in de sociale en economi sche sector als redelijk zware portefeuilles. Behalve landbouw en transport behoren ook be grotingszaken en het mededin gingsbeleid daartoe. De sociaal democraten hebben eerder la ten weten dat zij de Nederland kers. Die controle voeren we op om problemen in de toekomst te voorkomen." Hamilton erkent dat de be trokkenheid van een VNV-me dewerker bij de grote Van Gogh-roof in Amsterdam, enke le jaren geleden, mede aanlei ding is geweest voor het scha duwen. Niemand in het bedrijf zou er volgens Hamilton pro blemen mee hebben. „Sterker nog: de ondernemingsraad is het volkomen eens met dit be sluit van de directie. Van het personeel hebben we ook geen klachten ontvangen." Er wordt opvallend en on zichtbaar geschaduwd. Mensen van ISP worden afgestuurd op VNV'ers die 's avonds en s nachts objecten controleren. Dat gebeurt overigens in het bijzijn van een leidinggevende VNV'er. De controles op de au to's van VNV zijn onzichtbaar. Volgens Hamilton zijn die be doeld om te kijken of het perso neel zich aan de verkeersregels houdt. „Want onze auto's zijn onze visitekaartjes. den helder» Vier vrouwelijke mariniers van het marineschip H. Ms. Piet Hein keerden gisteren na vier maanden patrouilleren in de Adriatlsche Zee weer terug in Nederland. Het fregat deed mee aan de algehele blokkade voor de kust van het door oorlog verscheurde voormalige Joegoslavië. FOTO aa/p waa/s s JlINMFIfR DEN HAAG LOUIS BURGERS Op talloze basisscholen worden de computers onvoldoende ge bruikt. Ze staan veelal niet op gesteld in een leslokaal. Directie en onderwijzers gebruiken ze vaak voor privé-doeleinden. Dat blijkt uit een onderzoek van het Rathcnau-instituut over het ge bruik van computers op school. Volgens het instituut is het overheidsbeleid op dit gebied op slechts één punt geslaagd. Bijna alle scholen beschikken tegenwoordig over enkele com puters en zijn overtuigd geraakt van het belang ervan in de les. De resultaten vallen verder nogal tegen. Op veel scholen bestaan nog on voldoende erva ring. deskundigheid en profes sionaliteit om zelfstandig de mogelijkheden van de techniek maximaal te gebruiken. Veel zeggend is daarbij een beschrij ving van de ervaringen op een fictieve school. De Wegwijzer, die als typerend voorbeeld wordt aangehaald. De computers die de school kreeg als onderdeel van het overheidsprogramma, blijken uiteindelijk nauwelijks voor dat doel te zijn ingezet. Twee van de drie uitgereikte computers zijn direct in gebruik genomen door de enige twee écht geïnte resseerden: de directeur en de leerkracht die de computeracti viteiten zou coördineren. Bei den hebben ook een aparte, door de overheid verstrekte, cursus gevolgd. Een exemplaar staat in de ka mer van de directeur, die er de administratie op voert en het verder gebruikt voor tekstver werking. )p de harde schijf heeft hij de reisplanner geïnstal leerd. een belastingdiskette, een spreadsheet en enkele educatie ve programma's. Het tweede apparaat nam de activiteitencoördinator gedu rende lange tijd mee naar huis 'om ervaring op te doen' en om het geleerde toe te passen. Een jaar later installeert de coördi nator het apparaat in zijn eigen Idas Het derde apparaat gaat na een introductiecursus met de afzon derlijke leerkrachten mee naar huis. Dat geldt ook voor de va kanties. In de periode dat elke onderwijzer er zes weken op mag 'oefenen', gebruiken zij het vooral voor tekstverwerking. Andere docenten spelen er hoofdzakelijk patience of een bridge-drive op. Uiteindelijk komt dit apparaat in de klas van groep 7/8 omdat de leerkracht vindt dat zijn leer lingen voorbereid moeten wor den op de middelbare school. Commissie wil meer geld voor computerles den haag»anp De overheid moet het gebruik van computers in het basisonderwijs blijven stimuleren. Ge beurt dat niet. dan dreigt er kapitaalvernieti ging. Geleverde computers blijven in de kast en worden niet ingezet in het onderwijs. Dat stelt het Rathenau Instituut, een onafhankelijk ad viesorgaan op het gebied van technologie, in een rapport aan de Tweede Kamer. De Tweede-Kamerleden W. van (ielder (PvdA) en A. Linsink (CDA), die het rapport gis teren kregen, vinden het aan de 'matige' kant. Volgens Van (ielder geeft het geen antwoord op de vraag welke rol de computer in het 'totale leerproces' moet spelen. „Daarover moeten we nu eerst de discussie voeren met de minister of staatssec retaris", aldus de PvdA'er. De afgelopen jaren zijn alle basisscholen van een computer en software voorzien en docen ten kregen een cursus. Dat kostte 137 miljoen gulden. Ook tekstverwerking op de computer lijkt aardig voor zijn klas, vindt de docent. In het eerste jaar blijft het ge bruik beperkt: leerlingen spelen ermee in de pauzes en na schooltijd voert de docent gege vens over zijn Idas in. zoals hob by's en problemen met de leer stof. Na enige tijd schaft de school een programma aan voor het leren van breuken. Daaraan wordt veel tijd besteed. I egelijkertijd verliezen de leer lingen hun belangstelling om dat zij de machine alleen nog zien als 'breukapparaat' Andere programma's (aardgaswinning, bankieren), hoewel aanwezig, mogen niet worden gebruikt leerlingen die erom vragen, krijgen te horen dat die niet aansluiten bij het lesprogram ma. Uit de evaluatie op school komt naar voren dat de computers een zinvolle toevoeging zijn aan de normale lespaketten De di recteur heeft alweer nieuwe programma's ontdekt: een voor bet maken van stripverhalen, en een rekenprogramma. se zetel in de commissie clai men, als Van den Broek niet kan worden gehandhaafd. De WD heeft al van meet af aan gezegd dat de U/Ver Van den Broek moet worden opge volgd door iemand met een an dere partijpolitieke kleur, zoals Kroes of Luteijn. Woltjer vindt dat de rege ringspartijen snel oin de tafel moeten gaan zitten om te bekij ken. welke andere kandidaat Nederland naar voren schuift, als blijkt dal Van den Broeks post te veel wordt aangetast De PvdA'er wil in du stadium niet zeggen aan welke kandidaten uit eigen partij hij daarbij denkt. „De ervaring leert dat iedereen die in de politiek te vroeg wordt genoemd, makkelijk kan wor den afgeschoten Irakezen eisen snelle honorering asielaanvraag dordrecht anp I II Irakese vluchtelingen van de asielboot in Dordrecht heb ben gisteren urenlang hel kan toor van Vluchtelingenwerk in die stad bezet gehouden. Ze eisen een voorrangsbe handeling van hun asielvei zoek. Na overleg met het mi nisterie van justitie werd de actie even voor vijf uur bet-in lliRli lustitie heeft ufgesproken dat de vluchtelingen binnen twee weken uitsluitsel krijgen over hun aanvraag De aanvraag van drie asiel zoekers was in juni al afgewe zen, maar ze waren daartegen in beroep gegaan. De aanvragen van de acht andere Irakezen zijn nog in behandeling. Ook die worden nu snel afgehandeld, aldus de woordvoerder van lustilie Tot grote woede van gemeenteraad ROTTERDAM ANP Burgemeester Peper van Rotter dam wil de opvangplaats voor drugverslaafden Perron Nul voor het einde van dit jaar ver plaatsen naar een pand in de stad. Zo hoopt hij een eind te maken aan de toenemende cri minaliteit hij hei centrum pal nam hel entraal Station i uitlatingen van Peper hehhen geleid tot woede in de Botter damse gemeenteraad. De PvdA vindt dat Peper het niet kan maken te zeggen dat Perron Nul weg moet zolang hij geen alternatief heeft. De WD noemt de stellingname van de burgemeester 'oncorrect' tegen over de raad. Ook Groen links in de Rotterdamse faad vindt dat Peper voor zijn beurt praat. Wel zijn alle fracties het eens met de mening van Pc|>er dat er een einde moet komen aan de overlast rondom Perron Nul. Ook over de oplossing bestaat eensgezindheid. Het nieuwe Perron Nul moet worden ge huisvest in een pand, waar al leen de 150 a 200 Holterdamse verslaafden toegang hebben. Zo kan de politie dealers en randfi guren verwijderen Zij zorgen nu voor veel overlast. Volgens de geestelijk vader van Perron Nul, dominee Visser, wil de gemeente de verslaafden opvang wel in de buurt houden vun het Ccntrual Station Het zou gaan om een plek buiten het zicht van treinreizigers. Vis ser dreigde deze week nog Pei ron Nul te sluiten omdat er steeds meer dealers en verslaaf den van huilen Rotterdam ko men die zorgen voor bedreiging en berovingen. Voor de nieuwe opvangplaats moet de gemeente volgens V is ser onderhandelen met het iroothandelsgebouw en de Ns Hij ziet die onderhandelingen met optimisme tegemoet om dat wethouder Simons van vei ligheid een plun van aanpak heeft klaarliggen om de toene mende overlast van drugver slaafden te beteugelen. Visser heefi uitvoerig overleg gehad over hel plan met Simons, hur gemeester Peper en de raads fracties. Perron Nul krijgt eerst meer politiebewaking in de niichlelij kc uren. Dealers en verslaafden van buiten Rotterdam worden door de (Militie weggestuurd. Visser „Dat laatste is heel be langrijk In de Pauluskerk is de opvang van dnigver slaafden goed te regelen Iedereen die er niets heeft te zoeken sodemie ter ik zo de kerk uit." De politie heeft overigens al enige weken geleden de bcw.i king van Perron Nul overdag opgevoerd, ten koste van de surveillance in andere wijken in het centrum van de stad. Nu GRATIS naar Ponypark Slagharen Hi OOATIS een gerinstoegongskoort t.w.v. M,- bij besteding van 24,95 aan koopvideo' Nu volop kwolrterts video's met extra hoge kortingen Komplete filmsoundtrotks op CD Nomtool 39,95, nu 2 stuks 25,- CD De Mooiste Klassieke Fïlmmuiiek, o.o. Out Of Afriro, nu 9,95 COMPACT 0ISCS Haarlem, Grutc Houutraat 130. ML 023 111669 L6fe% IMIMM IbXRftW wraat 119, tel 071 127565

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5