Toets bij ontslag blijft Wïtilr&L Binnenland Schip met kernbrandstof uit Delft mag VS niet in M'N BED WIL NIET WAT IK WIL. Laatste hand aan Kok FNV zet opnieuw in op herverdeling werk Consument bepaalt lot nieuwe Omo Power Misdadiger moet werken voor zijn slachtoffers DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1994 j 3 Jongens bekennen vernieling monument vughtDrie- 15-jarige scholieren uit Vught hebben bekend begin vorige week het dekkleed van het Sachsenhausen-monument in brand te hebben gestoken. Dat gebeurde nog voordat het monu ment was onthuld. De drie ontkennen iets te maken te hebben met de latere bekladding van het monument met drie haken kruisen. Ze hadden het dekkleed in brand gestoken wegens de publiciteit die dat zou opleveren. 'Doorverwijzen bij weigering euthanasie' den haag Een arts die geen euthanasie wil toepassen, moet de betreffende patiënt doorverwijzen naar een collega-arts. De be roepscode van de medici schrijft dat \oor. Houdt de arts zich daar niet aan. dan moet tuchtrechtelijk worden getoetst of er zorgvuldig is gehandeld of niet. Dat heeft minister Borst van volksgezondheid vanmorgen voor de EO-radio gezegd. Ze vindt echter niet dat er wettelijke verwijsplicht moet komen. Beperken ambtenaren leverde niets op den haag De kabinetten-Lubbers hebben niets verdiend aan het beperken van het aantal ambtenaren en het snijden in hun arbeidsvoorwaarden. De baten van die operaties zijn weggeval len tegen andere kostenstijgingen. Het ambtenarenkorps werd alleen maar duurder. Het Instituut voor Onderzoek van Over heidsuitgaven (IOO) schrijft dit in het rapport 'Kerngegevens openbaar bestuur'. Vrouw omgekomen bij brand den haag Bij een brand in een woonhuis aan de Haagse Prins 1 lendrikstraat is gisteravond een 35-jarige vrouw omgekomen. De vrouw woonde alleen in het pand. Het vuur woedde in de hal en in een kamer van de woning, die op de begane grond is gele gen. Over de oorzaak is nog niets bekend. De schade wordt ge schat op 80.000 gulden. Witteveen terug in Tweede Kamer den haag Drs. j. Witteveen-Hevinga uit Hoogeveen is gisteren beëdigd tot lid van de Tweede Kamer voor de PvdA. Witteveen neemt de plaats in van partijgenoot Kosto die is toegetreden tot de Raad van State. Met haar komst telt de Tweede Kamer het re cordaantal van 49 vrouwelijke afgevaardigden. Witteveen maak te van september 1989 tot en met 17 mei van dit jaar al deel uit van de Tweede Kamer. Bij de verkiezingen van 3 mei viel zij ech ter buiten de boot. Twaalfjarige opgepakt wegens overval Groningen De Groningse politie heeft gisteravond een 12-jarige jongen aangehouden, die ervan wordt verdacht met een 17-jari- ge kameraad een benzinestation te hebben overvallen. Ze be dreigden een pompbediende met een voorwerp dat op een vuurwapen leek. Toen de bediende het geld niet snel genoeg uit de kassa pakte, sloegen zij hem daarmee op het hoofd. 'Werknemer kan via bedrijf sparen voor eigen zaak' Kabinet laat plan De Vries vallen Bedrijven die mensen willen ontslaan, zullen daarvoor ook in de toekomst van tevoren toestemming moeten vragen aan de arbeidsbureaus. Minister Melkert van soci ale zaken en werkgelegenheid voelt niets voor het plan van zijn voorganger De Vries om deze zogeheten preven tieve ontslagtoets te schrappen. Op Prinsjesdag komt de ze beleidswijziging officieel naar buiten. AMSTERDAM «ANP Werknemers moeten meer dan nu een aandeel in hun bedrijf kunnen nemen en zo vermogen kunnen opbouwen om later eventueel voor zichzelf te be ginnen. Dat stelt beleidsmede werker Korevaar van de Indus triebond FNV. die deze 'creatie ve gedachten' serieus bekijkt. Volgens Korevaar vechten de bonden op dit moment een on gelijke strijd: bedrijven produ ceren steeds meer met steeds minder werknemers. Dat proces valt niet te stoppen. Om werk te scheppen, moeten er dus vooral meer bedrijven komen. Ko revaar denkt dat er binnen be drijven werknemers genoeg zijn die voor zichzelf willen begin nen, maar het ontbreekt hen daarvoor aan geld. Hij wil via een soort vermogensaanwasde- ling ervoor zorgen dat werkne mers al werkende een deel van dat vermogen kunnen opbou- Gedachten over een vermo- gensaanwasdeling (VAD) zijn niet nieuw. In de jaren zeventig lanceerde het kabinet-Den Uyl het plan voor een verplichte vcrmogensaanwasdeling. De 'overwinst' van eeh bedrijf zou dan voor een deel naar de werk nemers moeten gaan. Na jaren lange discussie verdween het wetsontwerp in 1983 van tafel. Volgens Korevaar wijken zijn ideëen fundamentcel af van het voorstel uit het verleden. Het gaat in zijn gedachtengoed na melijk niet om een collectieve regeling, maar een en ander kan per CAO gestalte krijgen, dan- wel in overleg tussen werkgever en ondernemingsraad. Een voorbeeld is Atag. Als het winst percentage daar hoger is dan de rente op staatsleningen plus vier procent, wordt die 'over winst' gelijkelijk verdeeld over aandeelhouders en werkne mers. Als de werknemers van dat geld Atag-aandelen kopen, beloont het bedrijf dat met een extra premie. De werknemers hebben nu acht procent van de Atag-aandelen in handen. Korevaar ziet in vermogens vorming ook een mogelijkheid om de looneisen gematigd te houden. Nu is het zo dat in sec toren waar het goed gaat forse looneisen worden gesteld, die dan vaak worden overgenomen in sectoren die dat eigenlijk niet kunnen betalen. De vermogens vorming vormt een soort over loop, waardoor werknemers in goedlopende bedrijven hun deel krijgen zonder dit schade lijke neveneffect. den haag «anp-gpd Internationale organisaties kla gen herhaaldelijk over de starre arbeidsmarkt in de Europese Unie, waartoe ook de ontslag bescherming wordt gerekend. Melkerts voorganger De Vries wilde daarom de toetsing vooraf van een ontslag vervangen door een regeling waarbij een ar beidsbureau pas achteraf mag bekijken of een ontslag terecht Kerken Arnhem: Ook Duitsers bij herdenking arnhem gpd-anp De Arnhemse Raad van Kerken heeft besloten Duitse partner gemeenten te betrekken bij de 50ste herdenking van de Slag om Arnhem komend weekein de. Dat staat haaks op de beslis sing van het Arnhemse gemeen tebestuur, die de oosterburen buiten de evenementen houdt. Volgens Raad van Kerken voorzitter Blokland is het tijd dat de mensen samen verder gaan om het racisme en natio nalisme de kop in te drukken. De Duitse gasten maken de stil le tocht naar het gisteren ont hulde Airborne-monument en de oeucumenische eredienst van zondag mee. De ziekenhuizen in het ge bied waar de herdenkingen van de operatie Market Garden en de Slag om Arnhem plaatsvin den, hebben zich de afgelopen weken voorbereid op de komst van tienduizenden bejaarde oud-strijders. In diverse zieken huizen wordt extra personeel ingezet. Op de afdeling spoedei sende hulp van het Arnhemse ziekenhuis Rijnstate worden ex tra bedden achter de hand ge houden. Het hoogtepunt van- de her denking, de dropping zaterdag van zeventig Britse veteranen op de Ginkelse Hei bij Ede, is zeer onzeker geworden door de slechte weersverwachting. Ook de kleinere droppings bij onder meer Son en Groesbeek hangen aan een zijden draadje. Overste Franken van de vliegbasis Eind hoven zal zaterdagmorgen om uiterlijk half acht beslissen of de droppings doofgöan. De organi gatoren verwachten ruim 100.000 belangstellenden 's Middags wordt een Memo rial Flight gehouden. Ruim der tig Vliegende Forten. Dakota's en Mitchell-bommenwerpers zullen dezelfde route als vijfig jaar geleden afleggen: van Val kenswaard via Eindhoven. Sint Oederode, Veghel. Groesbeek en Nijmegen naar Arnhem. Op die dag begint ook op diverse plaatsen in de corridor van toen een Market Garden-toertocht. Een dag later trekt een stoet van meer dan 600 oude legervoer tuigen via de corridor naar Arn hem. was. Zijn toenmalige staatsse cretaris Wallage voelde daar niets voor: dat begin dit jaar nog elke maand 16.000 mensen werden ontslagen, bewees vol gens hem dat liet ontslagrecht soepel genoeg is. Het leidde tot een hooglopend, niet opgelost conflict in het kabinet. Volgens het regeerakkoord zal het nieuwe kabinet de bescher mende regelgeving 'kritisch her zien' wanneer deze banengroei in de weg staat. Volgens de gro tere werkgeversorganisaties is dat het geval: werkgevers ne men sneller mensen aan als het beter gaat wanneer ze die ook gemakkelijk kunnen ontslaan als het slechter gaat. Ze verwij zen daarbij naar de VS. waar het systeem van hire and fire de af gelopen tijd voor miljoenen nieuwe banen heeft gezorgd. Tegenover de grote werkge vers staat het midden en klein bedrijf, dat hoge schadeclaims vreest van werknemers die ach teraf ten onrechte blijken te zijn ontslagen. Bovendien zullen so wieso veel meer werknemers waarschijnlijk hun ontslag aan vechten, hetgeen de al zwaar overbelaste rechtbanken voor nog grotere problemen stelt. Melkert wil nu een tussenweg bewandelen: de preventieve ontslagtoets handhaven, maar tegelijkertijd garanderen dat de procedure veel sneller wordt af gehandeld. Melkert wil werkge vers de mogelijkheid geven ie mand ontslag aan te zeggen op het moment dat bij het arbeids bureau toestemming wordt ge vraagd. Nu kan de ontslagbrief pas worden geschreven als die toestemming er is, hetgeen ge middeld zes weken duurt. Daar naast wil de minister af van de huidige situatie waarin duizen den werknemers pro forma bij de kantonrechter bezwaar aan tekenen tegen hun ontslag, al leen om de WW-uitkering veilig testellen. delft .gpd anp Een schip met onder meer 33 nucleaire brandstofstaven uit Nederland dreigt tussen Europa en de \"S op zee te blijven ste ken. Een juridisch geschil in de Verenigde Staten maakt voor alsnog opslag van de staven in de staat South Carolina onmo gelijk. Het transport kan ook met terug, omdat de benodigde importpapieren ontbreken. De slaven hoogverrijkt urani um zijn afkomstig van het IRI (Interfacultair Reactor Instituut) in Delft /e zijn onderdeel van een zending van 153 staven uit reactoren in Nederland, Dene marken. Oostenrijk en Zweden. De federale rechter in Ameri- assen. gpd lust it ie in Drente wil gaan expe rimenteren met een strafrechte lijke noviteit: betaalde arbeid ter vergoeding van schade. Slacht offers van een misdrijf moeten zo hun schade op de dader kun nen verhalen, ook als die te wei nig geld heeft. In opdracht van de Drentse justitie onderzochten C Ironingsc eriminologic-studenten het idee en kwamen tot de conclusie dat het zeker kans van slagen heeft. Officier van justitie Schuth noemt het plan 'een van de be tere garanties om voor elkaar te krijgen dat een slachtoffer door de dader schadeloos wordt ge ■celd' Net als bij de al ingeburgerde dienstverlening als alternatieve straf moeten veroordeelden voor de 'schadevergoedingsar beid' aan de slag. Anders dan bij dienstverlening moet daar een vergoeding tegenoverstaan, die geheel ten goede moet komen aan het slachtoffer. Op deze manier moeten ook de slachtol fers van daders bij wie vanwege AMSTERDAM. ANP De FNV wil in de komende IAO-onderhandelingen komen tot een 'echt drastische' herver deling van werk. Bij de loonei sen trekt de vakcentrale de lijn dooi van vorig jaar: een looneis gelijk aan de inflatie (2,25 pro cent) die lager kan uitvallen naarmate er afspraken over meer banen komen. Blijkens de vanmorgen genre senteerde arbeidsvoorwaarden nota Arbeid op maal' ziet de FNV in een algemene arbeids duurverkorting hèt instrument voor het scheppen van ineer hanen. In de onderhandelingen met werkgevers zullen de bon den daarom moeten inzetten op de vierdaagse werkweek. Waar nodig kan die maatregel worden gekoppeld aan een ver lenging van de bedrijfstijd. Ook wil de FNV meer (grote) deel tijdbanen afdwingen De vakcentrale tekent aan dat herverdeling van werk voor ie der personeelslid moet gelden, ook voor het hogere. De vak centrale vindt dat ze met deze inzet geheel in lijn van het een traal akkoord van vorig jaar handelt, waarin werkgevers en vakcentrales een meerjarenaan pak van de sociaal cconomi ka heeft bepaald dat het trans port voorlopig moet worden stilgelegd om uit te kunnen ma ken welke milieubepalingen van toepassing zijn op de opslag van het kernmateriaal. De \mc rikaanse regering meent dat een korte milieu-effect rapportage voldoende is. terwijl de gouver neur van South arolma staat op een volwaardige rapportage, die twee jaar duurt. De regering in Washington gU! Hi Innri bnorp U-geil dr uitspraak van de rechter. Mocht zij verliezen, dan rest er nog ëén andere gewone beroepsmoge lijkheid. Mocht die nodig zijn. dan moeten de Delftse brand stofetsvm li"): rekti twee we ken op zee te blijven. hun financiële situatie normaal gesproken niets is te halen, enigszins schadeloos kunnen worden gesteld. Gedacht wordt 2500 gulden, door de verooi deelde bijeen te werken in maximaal 240 uui Pat is de zelfde tijdslimiet die voor dienstverlening geldt. Hat warisan vooi hadavai gording zou als extra maatregel in het Wetboek van Strafrecht moeten worden opgenomen, naast de hoofdstraffen gevange nisstruihechtenis, geldboete en dienstverlening. De maatregel kan ook in combinatie met een van deze straffen worden opge legd. Wel moeten verdaenten vrijwillig instemmen met het werken voor hun slachtoffers, omdat de maatregel anders het karakter van dwangarbeid MM I en groot praktisch probleem van het nieuwe systeem is het vinden van geschikte plaatsen waar kan worden gewerkt zon der de reguliere arbeidsmarkt concurrentie aan te doen. sche problemen overeenkwa men. Als uitvloeisel daarvan stijgen de lonen dit jaar nauwe lijks. De I NV is bereid die lijn voort te zetten, maar dan moe ten de werkgevers bereid zijn banen te scheppen. Een ander opmerkelijk punt is afschaffing van «Ie vakvolwas senleeftijd in de GAO's. De FNV is bereid de CAO-m halen du* danig te herzien dat werkne uiers voortaan worden beloond op grond van hun ervaring en niet op grond van hun leeftijd. Daarmee is het voor werkgevers aantrekkelijker om oudere, on ervaren mensen in dienst te ne Het milieu kan (Hik op de agenda komen De FNV is voor stander van het principe dat dc vervuiler betaalt In sommige gevallen kan dal de loonruimte in vervuilende bedrijven (tijde lijk) onder dmk zetten De FNV zal hiermee in het arbeidsvoor waardenbeleid rekening hou den Kabinet snoeit in 1995 minder op arbeidsbureaus den haag anp Het kabinet zal volgend jaar niet 400 milioen gulden bczui nigen op (ie arbeidsbureaus, maar slei hts I(K) miljoen. In de jaren daarna moet het restant echter alsnog op tafel komen. Volgens hel regeerakkoord zouden de arbeidsbureaus in deze kabinetsperipde jaarlijks UK) miljoen moeten Inleveren, iiet i fentraal Dwtuui vooi de Arbeidsvoorziening (GBA) ver zette zich daar fel tegen met de toezegging in handen van hel vorige kabinet dat er dit jaar en in 199.5 niet meer zou worden bezuinigd op de arbeidsvoorzie ning. Hel GBA had zelfs met de rechter. Het kabinet gaal er van uit dat de arbeidsbureaus vol gend jaar wel 100 miljoen kun nen inleveren De arbeidsbureaus hebben het besluit om voor onhemid delbare werklozen vanaf 1996 geen inspanning meer te ver richten op verzoek van minister Melkert van sociale zaken uitge steld. Het GBA wil deze groep werklozen overdragen aan de sociale diensten. Melkert vindt dal eerst de Tweede Kamer zich moet kunnen uitspreken over de kwestie. Dal gebeurt op 28 september. past in ieder bed Een bed moet kunnen luisteren Dus als uw hoofd en voeten wat hoger of lager willen, dan moet dat domweg kunnen Veel bedden zijn doof voor hun beslapers. Maar als u kiest voor een verstelbare- lattenbodem kunt u uw bed bijna onbeperkt uw wil opleggen. Met uw benen iets omhoog, om de vermoeidheid weg te laten stromen Of zittend, half lig gend zo u wilt. Voor een ideale ondersteu ning van uw rug, bekken en benen. Praat er eens over met de nachtrust-specialisten van Dormaèl Dat zijn adviseurs die u bijna medisch-nauwkeurig op het spoor brengen van de juiste matras-bedbodemkombina- tie En m onze Teststudio kunt u 't ook nog eens ontspannen uitproberen Natuurlijk kijkt u daarna even naar onze uitgebreide kollektie slaapkamers Want ook daarin heeft Dormaèl veel te melden. X, L>S LA AP KAMERS Beverwijk Meubelboulevard Leiderdorp nkekentrumWmkelhof Rotterdam utrecht Veenendaa Zeist Zwolle SPECIALISTEN SWISS^OÜZ? IN NACHTRUST scheveningen» Zandkunstenaar Yuri van Zeyl legt de laatste hand aan een zandkarikatuur van premier Wim Kok. In Sand World Scheveningen zijn alle ministers als karikatuur te zien. De nieuwe attractie aan de Scheveningse boulevard gaat zaterdag open voor het publiek. foto anp» ïandir van dik toiwn Loonmatigingin ruil voor meer bonen DEN HAAG. WILCO DEKKER Het 'revolutionaire' wasmiddel Omo Power heeft opnieuw een deuk opgelopen. De ver nieuwde versie van het wasmiddel, dat vol gens fabrikant Unilever de laatste tijd goed verkoopt, veroorzaakt volgens de Consu mentenbond nog steeds extra slijtage aan het wasgoed. Unilever had de formule van Omo Power juist vanwege deze beschuldi ging aangepast. Of het wasmiddel van de volgende eeuw' het einde van het jaar haalt, beslist de consument. Marketing deskundigen achten het niet uit gesloten dat de vernietigende kritiek van de Consumentenbond het definitieve einde betekent van Omo Power. Maar ze tekenen daarbij aan dat 'niets zo onvoorspelbaar is als de reactie van de consument De super marktketens. die bij de opschudding rond het 'oude' Omo Power nog kwalitcitsgaran ties eisten, reageren nu rustig. Woordvoer ders van Alben Heijn en Dirk van den Broek zeggen af te wachten wat de consument doet. Volg. ionsumentenbond produkt vooral op 60 gra den meer slijtage dan andere wasmiddelen met bleekmiddel. Bij het wassen op 40 gra den is die slijtage minder, maar toch nog al tijd groter dan bij vergelijkbare middelen, aldus het onderzoek. Unilever heeft eerder aangeboden bij geg ronde klachten eventuele schade aan de kleding te vergoeden. Een woordvoerder van het bedrijf zei gisteren dat in enkele ge vallen schade aan het wasgoed is vergoed. In hoeveel gevallen, en of net ook al bij de vernieuwde versie van Omo Power is ge beurd, wilde hij niet zeggen. Volgens de fabrikant schenkt de Consu- mentenbond maar weinig aandacht aan de sterke punten van Omo Power. „Een reeks tcstrapporten van onafhankelijke instituten bevestigt de betere vlekverw ijdi-ring bij lage temperatuur. Ook vonden zij geen onac ceptabele slijtagc-effecten aldus Unilever. De vraag is wat onacceptabel is. De Consu mentenbond kan niet aangeven na hoeveel wasbeurten gaatjes en scheuren in hel was goed vallerj Omo Power is al een tijdje de speelbal van onderzoeksinstituten en test rapporter.. Pi kant is de rol van TNO in Delft. I let onder zoek van de Consumentenbond zou door TNO zijn uitgevoerd, evenals een recente test van Omo Power op verzoek van Unile ver. Daarmee is er zowel een juichend (van Unilever) als een vernietigend (van de Con sumentenbond) F NO-rapport over het ver nieuwdc wasmiddel liggen Zowel de COn mmenrenbondals i weiauinhta te bevestigen of te ontkennen oat de lest in Delft is uitgevoerd. Volgens de Wageningse hoogleraar huis- houdstudieslerpstra zijnde uitkomsten van de tcstrapporten hoogstwaarschijnlijk niet strijdig mei elkaar, omdat er intematio naai gestandaardiseerde tests zijn. Wat de opdrachtgevers er vervolgens van naar bui ten brengen, kan echter sterk verschillen. Volgens dr. Riezenbos, docent reclame en promotie aan de Rotterdamse Erasmus Universiteit, is het lot van Omo Power niet te voorspellen Wel tekent hij aan dat her haling de kracht van reclame is, ook in ne gatieve zin. Bovendien, zo tekent Riezenbos aan, komt de bevinding over extra slijtage deze keer met van een concurrent (Proctor IV Gamble) die er belang bij heeft, maar van de Consumentenbond. Justitie Drente stelt v< hadevergoeding veilig

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3