Ajax ontmaskert 'dreamteam' Ruud Gullit is weer een beetje ontdooid Feyenoord wil wat laten zien De hele planeet kent Ronaldo al Rini Kuijf gaat door Sport Vilnius stelt weinig voor VILNIUS MARCEL VAN DER KRAAN CPD-VERSLAGGEVER Een beetje prof bij Feyenoord verdient ai gauw twee ton per jaar. Een beetje international gaat al snel naar het half mil joen toe. Daarbij rijden ze in i een Opel Calibra en maken ze verre reizen. De spelers van Zal- 0 giris Vilnius verdienen 400 keer zo weinig en rijden in een ,q Zastava. Geen turbo, want die bestaat in de vroegere Sovjet staat niet eens. Een enkeling komt zelfs met de bus naar de j training. En verre reizen maken e de voetballers uit Litouwen al helemaal niet. Of het moet over veertien dagen de return tegen 1 Feyenoord zijn. Die schrijnende contrasten >r geven in wezen al aan dat er voor Feyenoord in Litouwen vanavond weinig eer is te beha ag len. Toch is Willem van Mane ge m het spitsroeden lopen in de Europa Cup een beetje zat. De trainer van Feyenoord zag zijn elftal de laatste paar jaar met hangen en wurgen de eerste -> ronde van de diverse Europa Cup-toernooien doorkomen. In IJsland gingen de Rotterdam mers vorig jaar nog onderuit te gen Akranes en in Israël keek r het bestuur van Feyenoord te- i gen Hapoel ook met angstzweet toe. Bedenkelijk Met Zalgiris Vilnius heeft de Ne derlandse bekerwinnaar ander maal een tegenstander van be denkelijk kaliber getroffen. De Kromme vindt evenwel dat het eens uit moet zijn met het bie- e- den van ontwikkelingshulp. Geert Meijer analyseerde de be kerhouder uit Litouwen ander halve week geleden en kwam n tot de conclusie dat het voetbal in de voormalige Sovjet-repu bliek nauwelijks iets voorstelt. Meijer: „lk zag die gasten voet ballen en vond werkelijk dat ze er geen hout van konden." Van Hanegem heeft zelf niet de moeite genorhen af te reizen naar Vilnius, waar PSV twee jaar 0 geleden ook een forse overwin ning boekte. Wel kreeg hij een videoband onder ogen, die hij a| na een half uur van ellende weer uitzette. „Ik werd er hele maal duizelig van. Dat soort voetbal hoeven ze aan mij niet te laten zien." Het sterkte hem slechts in de mening dat Feyenoord zich te gen clubs van dergelijk niveau beter moet verkopen. Van Hanegem: „Ik vind dat Feye noord zich sowieso in de Euro pa Cup moet laten gelden. Ik kan zo een elftal samenstellen van spelers die allemaal voor een nationale ploeg, of dat nu Nederland, Zweden of Honga rije is, hebben gespeeld of nog steeds spelen. Met zo veel kwa liteit en ervaring behoor je de eerste twee ronden te overleven en ook na de winterstop nog in ternationaal mee te doen. De armoe en bekrompenheid van Zalgiris Vilnius werd de Rotterdammers gisteren nog eens onder ogen gehouden bij aankomst in Litouwen. In het vervallen stadion, waar 's avonds werd getraind, was alles even grauw en armoedig als in andere slecht onderhouden ac commodaties in de vroegere Sovjetunie. Op straat was het beeld niet anders. Geen winkels, weinig verkeer en geen enkele vorm van luxe of welvaart. Het Baltische staatje leeft van de landbouw en een beetje textiel industrie. Het gemiddelde inko men is 40 gulden per week, de prijs van een voetbalkaartje voor de wedstrijd Zalgiris-Feye noord omgerekend 90 cent. Geen wonder dus dat de Li touwers munt proberen te slaan uit de verkoop van radio- en te levisierechten van hun Europa Cup-duel. Van de recette hoe ven ze het niet te hebben. In de competitie beklimmen hooguit 1500 toeschouwers de tribunes, tegen Feyenoord hoopt Zalgiris het recordaantal van 6000 te ha len. Met een beetje mazzel in casseert de club via de radio- en TV-uitzendingen ruim ander halve ton, dat is ongeveer tien keer de hele jaarbegroting. Geld dat kennelijk niet in spelers wordt geïnvesteerd, want de president van Zalgiris houdt het hele seizoen uitverkoop en vult alle lege plaatsen op met jonge talenten. Jong Zalgiris heeft een typisch jonge ploeg. „De gemiddelde leeftijd van het elftal is 21 jaar. In de af gelopen drie seizoenen ben ik bijna 30 voetballers kwijtge raakt. Sommigen gaan naar gro te clubs, anderen komen uit in de tweede Bundesliga of stap pen over naar een grotere Rus sische club", aldus Benjamin Zelkevicius, die behalve presi dent en eigenaar ook coach is van zijn eigen vereniging. Gis teravond zat hij tijdens een persconferentie naast Van Hanegem achter de tafel, van avond neemt hij doodleuk op de bank plaats. „Ik ben trainer, coach, mana ger en directeur. Ik ben eigenlijk alles bij de club. Ik woon hier bijna. Waarom? Ach, het spaart geld uit als ik alles alleen doe", zegt de machtigste man van Zalgiris. Vorige maand vloog hij naar Nederland om Feyenoord in het Super Cup-duel tegen Ajax te bekijken. Die spionage- trips behoren ook tot zijn taken pakket. „Bijzonder was het niet, maar ik geloof niet dat ik Feye noord in die wedstrijd van zijn sterkste kan heb gezien. Het echte gezicht van het Neder lands voetbal zag ik wel tijdens het WK in Amerika. Nederland was voor ons één van de beste ploegen op het wereldkam pioenschap." RKC huurt Danny Muller WAALWUK ANP RKC heeft Damn Muller van de Belgische eersteklasser Stan dard Luik gehuurd. De overeen komst geldt tot het einde van dit seizoen. RKC' heeft tevens een optie tot koop genomen I H- 2"» jarige zoon van oud interpn lional Bennie Mullei speelde eerder voor Ajax. Barcelona. Standard I.uik en FC Boom De middenvelder debuteert zondag bij RKC in de wedstrijd legen Spana tilburg ANP Rini kuijl heeft zich probleem loos geplaatst voor de derrie ronde van het Interpolis schuaktoemooi. Nadat de leid se meester dinsdag tie eerste partij tegen Gerald Hertneck overtuigend op zijn naam had gebracht, gaf hij gisteren in Til burg het uuel in een voor hem totaal gewonnen stelling remi se liet was voldoende voor de volgende ronde, waarin hij te gen de Hongaar Zoltan Altnasi uitkomt De prestatie van de leidenaar mag opmerkelijk worden ge noemd. Op papier was hij im mers één van de zwakste deel nemers aan het knock-out «hm nooi. In de eerste ronde ver sloeg hij de grootmeester I in gom. jan Hm man moet van daag op herhaling tegen de Is raeliër Igor Khenkin, met wie hij gisteren opnieuw het punt deel aë Kuijf, in 1989 kampioen van Nederland, leek na de opening, de Nooteboom variant, tegen Hertneck in de problemen te komen. Nadere beschouwing leerde echter dat hij het nog niet zo slecht had bekeken Toen zijn tegenstander op de 26stc zet ook nog eens ufschu welijk blunderde, sloeg Kuijf snel toe. Hertneck accepteerde zijn remise -aanbod op de 31 sic zet. Een nederlaag leek onal wendbaar, want de Duitser stond een vol stuk achter. Timman heeft het in de nieu we formule van het toernooi nooit ver gebracht. Hij haalde twee keer de derde ronde maar of hij dit keer zo ver komt moet nog worden afgewacht Steffi (Jraf' neemt drie weken rust KtW» SiefTi Graf, de nummer één op de wereldranglijst tennis bij de vrouwen, moet drie weken rust houden. Hij de Duitse is tijdens een onderzoek in een kliniek In I ssen overbelasting van de vijf de ruggewcrvel vastgesteld. Vo rlge week verloor zij de finale van de IIS open tegen Aranxla Sanchez. rviarc uvermars iaat veraeaiger nava acnter zien. n unhid phi >r< is« ot m uk Debutant in Champions League opent met knappe zege op AC Milan: 2-0 Het tafereel was aandoenlijk. Ajax-spelers bedelend om shirtjes bij de kleedkamerdeur van AC Milan. Alsof het Italiaanse 'dreamteam', goed voor drie Europa Cups 1 in zes seizoenen, even daarvoor moeiteloos had afgerekend met de Nederlandse landskampioen. Zo was het dus niet. Het dreamteam van Fabio Capello werd, na twaalf Champions League-duels op rij zonder nederlaag, ruw uit de slaap gerukt door een vooral na rust - ontketend Ajax. Ronald de Boer en jari Litmanen drukten het Am sterdamse overwicht in twee prachtige doelpunten uit. AMSTERDAM EDWIN STRUIS GPD-VERSLAGGEVER Aanvankelijk was er het ontzag voor de Europese grootmacht. Danny Blind en Frank Rijkaard beperkten hun aanvallende ac ties tot een minimum. Jari Lit manen was meer middenvelder dan aanvaller en de buitenspe lers Finidi George en Mare Overmars lieten zich wel heel ver terugzakken. De schrik zat er vooraf goed in, in het Ajax kamp, maar bleek ongegrond. Milan was Milan niet. Natuurlijk waren er oorzaken aan te wijzen voor het opzichti ge falen van Milan. Het beste clubteam van Europa was niet op volle oorlogssterkte naar Amsterdam gekomen. Maar on danks een waslijst aan schorsin gen en blessures stond er nog een heel acceptabel elftal in het veld. Een team met Baresi, Cul- lit, Maldini, Boban en Savicevic in de gelederen zou tot heel wat in staat moeten zijn. Gisteravond niet. Vanaf de beginfase werd al duidelijk waar Milan voor kwam. Voor een puntje. Liefst 0-0, dat vereiste de minste inspanning. Die loopgraventactiek sorteerde één helft effect. Geholpen door de drassige grasmat, waarop het combinatievoetbal van Ajax geen moment uit de verf kwam, bleef de rood-zwarte brigade gemakkelijk op de been. In de rust kwam bij de thuis ploeg het besef dat het anders moest. „Tot dat moment was het geen leuke wedstrijd voor het publiek, geloof ik'aldus Overmars. „Milan viel ons heel erg tegen, zowel individueel als collectief. Ze hebben geen kans gehad. Toen we het daarover hadden, voelde ik al dal er wat zou gaan gebeuren in de twee de helft „We zochten in de eerste helft te snel de diepte in plaats van de breedte", analyseerde Ajart- trainer Louis van Gaal. „Veel te snel werd Patrick Kluivert aan gespeeld, terwijl de ruimte op de vleugels lag. Daar kwam hij dal Kluivert geen moment in de wedstrijd zat." De revanche van de 18 jarige spits mocht er wezen. Zes mi nuten na rust speelde de Am sterdammer zijn \oorganger in de spits. Ronald de Boer. vrij. De nieuwbakken middenvelder bedacht zich niet en stiftte de hal met buitenkant rechts artis tiek over Scbastiano Rossi heen. „Keepers gaan altijd liggen in dat soort situaties, vandaar die stiftbal". aldus De Boer. de trot se nieuwe bezitter van het shirt van Savicevic. Doelpunt nummer twee, een kwartier later, was al even fraai. Overmars snelde op zijn beken de - maar nog steeds onnavolg bare - wijze langs rechtsback Stefano Nava. Zijn voorzet schampte het hoofd van Franco Baresi waarna de hal voor de voeten van I jtmanen kwam. De Finse crack bedacht zich geen moment: 2-0. „Dat komt ervan als je de vleugels benut", glun derde Van Gaal. De tweede treffer was de ge nadeslag voor de 'rossoneri'. Capello zette nog wel twee ver se aanvallers in (onder wie Cianluigi Lentini, de man van 25 miljoen dollar) maar het leidde tot niets. Uit de voeten van Ruud Gullit, al uitgefloten door het Amsterdamse publiek als hij alleen al naar de hal keek. kwam negentig minuten lang geen fatsoenlijke pass en Dejan Sav ii nUbijgenaamd n I ienlo ('het genie') deed niets wat die bijnaam rechtvaardigde „Het was lang niet zo moeilijk als we gedacht hadden", zei Ronald de Boer. verbaasd over de Milane se tegenstand. Genieten van dit onverwachte succes mocht van Van Gaal, maar niet te lang. De zege op Milan was een momentopna me, meer niet. Op de vraag van een Italiaanse journalist hoe de toekomst eruit ziet voor Ajax zei Van Gaal: „Zaterdag spelen we tegen NAC. Ik denk dat u nog nooit heeft gehoord san die* club. maar voor ons is die wed strijd erg belangrijk." Ajax: Viin ilrr Sar Itctzlgcr. Blind. Hi|l aard. I rank dr Boer. Ronald de llori Uimanen. Davltls (HM Sccdorf). (a-ot ge, Kluiven (7f» San Vossen), Over AC Milan Itossi. Nava. Haiesi. t.alli. Maldini. Soulo (73 lentini). Hoban. Donudnnl, Orlando <#»M Stroppa). S.i vfccvlilullii 'Ik zag de bui al hangen AMSTERDAM «GPD Ergens, op een mooi moment, moet hij tot inkeer zijn geko men. Het was nog óp het veld dat Ruud Gullit gisteravond de machtige arm om de schouder van Frank de Boer legde. Een gebaar van verzoening, van goede wil na het laatste fluitsig naal. De scherpe, verbeten trek was verdwenen. Het gezicht was weer één en al vriendelijk heid. In de catacomben van het Olympisch Stadion deed de Milanees zijn mond open. En sprak. Het was een mooie af sluiting van een memorabele dag. Ajax won van AC Milan (2- 0) en Ruud Gullit wil weer de vriend van alle fans worden. Gullit praatte honderduit. Over de elf afwezigen, over de hoop op een nul-nulletje, over de vermoeidheid bij zijn Mila nezen en over de wedstrijd. Hij wilde alleen niet kwijt waarom hij toch ruim een etmaal lang stommetje had gespeeld. Maar hij gaf wel iets van zijn gevoe lens prijs. „Ik ben blij dat het er op zit", zei hij. Want de vedette had huizenhoog tegen de wed strijd én tegen de confrontatie met de vijandige fans opgezien. De fluitconcerten, had hij ze ge hoord? „Nou nee. niet echt. Je staat op het veld, je bent met de wedstrijd bezig. Pas later, bij 2- 0, toen het een bekeken zaak was, hoorde ik ze roepen. Dat voelt niet prettig, maar je moet het ondergaan. Er zit weinig an ders op." Op de vlucht van Milaan naar Amsterdam had hij voortdu rend aan de komende wedstrijd gedacht. „Dit is niet het goede moment. Dat voel je. dat gevoel neem je mee naar de wedstrijd. Er zijn elf spelers niet beschik baar. Geblesseerd, geschorst. Een aantal is nog vermoeid van het WK. Anderen uit vorm. Dan weet je. voel je dat het niet kan. Ik zag de bui al hangen." Sterker Daarom zweeg hij? Gullit: „Kijk, als je op oorlogssterkte kunt aantreden, dan voel je ie ster ker. Dan weet je dat je de strijd aankunt, er een leuke wedstrijd van kan maken. Dat zou het ook voor mij een stuk gemakkelijker hebben gemaakt. Nu kon ik ei genlijk alleen maar hopen dat we de schade een beetje kon den beperken. Met nul-nul de eindstreep halen. Zelfs dat was niet mogelijk." Het Amsterdamse publiek had zich de vingers stukgeflo- ten, toen Gullit zich voor de warming up meldde. Ook tij dens de wedstrijd werden zijn acties met gefluit begeleid. De \Teugde over de doelpunten van Ajax verdrong de boosheid over de eenmansactie van Gullit. Amsterdam was blij voor Ajax. En even leek het er in de lange gangen van het Olympisch Sta dion op dat zelfs Gullit een beetje blij was voor Amsterdam. Gullit was over zijn eigen prestatie ook niet te spreken. Al had dat volgens de vedette alles met de blessures en schorsin gen te maken. „In de eerste helft ging het nog. Na rust, na de goal, hadden we niets meer over om die wedstrijd om te draaien. Ik kon weinig anders doen dan de ballen bij me hou den en te wachten op aanslui ting." Hulp kwam er nauwelijks. Gullit leed op één van de moei lijkste avonden uit zijn loop baan maar weinig balverlies. Van de 28 keer dat de eenzame spits de bal kreeg aangespeeld - en dat vrijwel constant door de lucht - liep het slechts tien keer verkeerd af. Maar gevaarlijk was hij geen moment. Eén schot op doel. een afzwaaier, was de hele oogst van 90 minuten eenzaam heid. Mededogen De Ajacieden hadden ook al bit ter weinig mededogen. Zelfs de butant Michael Reiziger gaf de tien jaar oudere miljonair geen schijn van kans. „Geconcen treerd gespeeldvond de jonge Amsterdammer. „Gullit is na tuurlijk een hele goede voetbal Ier. maar tijdens de wedstrijd denk je daar niet aan. Je doet gewoon je best." Een brede grijns vertelde het verhaal van de triomf. Achteraf, want tot het eerste fluitsignaal had de omge bouwde aanvaller geen oog dicht gedaan. „Zenuwachtig, ja." F.r kleefde maar één smetje op zijn vlekkeloze prestatie. Bij het verdelen van de Milan shirtjes kreeg Reiziger het rood zwart met rugnummer zeven, dat van Sordo. „Het shirt van Gullit. dat had ik graag willen hebben. Als een soort triomf." En Reiziger beende weg, als op een wolk. Gullit, Dejan Savice vic en Gianluigi lentini, we reldsterren. die kom je maar eens in je leven in één wedstrijd vookML Gullit liet zich ondertussen meenemen naar de TV studio. Een hels kabaal in de gang. De Italiaanse pers moest maar even wachten Dit mooie moment bewaarde hij om een vriend- m hap te herstellen. Uw Peugeot dealer voor Katwijk - Leiden en omstreken Autobedrijf Den Hollander BV Kon. Julianalaan - Katwijk aan Zee Tel. 01718-28554 UNPHOVIN ANP Duitse cn Nederlandse kranten kwamen gisteren supcrlatli- ven te kort om het magistrale spel van de nieuwe l'SV aas Ho naldo in het zinderende duel met Levrrlcuien (5-4) onder woorden Ie brengen. De 17-jarige Braziliaan, die tijdens zijn Europese debuut drie keer scoorde, werd rechtstreeks de he mei ingeprezen. „Ronaldo is populair op de hele planeet", grinnikte hij. Dut zinnetje werd doorzijn ploeggenoten tijdens de nachtelijke busreis terug naar Eindhoven In zijn hoofd ge stampt. Sommige verslaggevers dachten de nieuwe Hele aan hel werk te hehl>en gezien, anderen kozen voor een vergelijking met Maradona. Maar over één ding wus iedereen In Duitsland en Nederland het eens: l'SV heeft met de toekomstige ster van het Internationale voetbal een groeibriljant van ongekende waarde in bezit. Amper twaalf uur na zi|n Europese doorbraak meldde Ronaldo zich alweer monter op De llerdgang, het Irai ningscomplex van l'SV. Ilij liet zich uitgebreid masseren en liep daarna een half uurtje zijn stijve spieren los. De kramp In beide kuiten die hem in I cverkusen lot opgave dwotig, was snel verdwenen. Na de korte sessie nam hij uitgebreid de tijd om toegestroomde verslaggevers te woord te staan. „Ik heb geen klachten meer", liet Ronaldo vla zijn voste tolk en begeleider |org de Ruiter weten. „Zaterdag tegen Dordrecht'90 ben ik weer van de partij. Na bet WK in Amerika lu b ik vin wtkm ntoi vwl ptlm I sn bmji op bol maad gelegen en met meisjes geflirt. Daarna heb ik in de eerste we ken bi| l'SV flink moeten afzien. Ik was vier kilo te zwaar. Daarom ben Ik fysiek nog niet 100 procent. Ik hoop nog deze maand mijn eerste volledige wedstrijd voor l'SV te spelen." Een tikje verbaasd nam de Zuidamcrikaanse tiener, die In Nederland inmiddels gezelschap beeft gekregen van zijn moe der, broer en vriendin, alle complimenten over zijn spel en doelpunten In ontvangst. „Ik had toch beloofd dal Ik In elke wedstrijd ten minste één keer zou scoren7 Muar zonder gek held, ik denk dal ik een goede wedstrijd heb gespeeld. Ik neb geprobeerd om alles te geven, liet was jammer dat we zo snel op grote achterstand kwamen. Sommige spelers waren mis schien niet in vorm en konden niet tot bet uiterste gaan." Ronaldo besefte dat zijn treffers en zijn acties, waaronder een halsbrekende solo die net geen doelpunt opleverde, deze- week In 'heel de wereld' Ie zien zijn. Zijn vrienden in Brazilië zullen niet opkijken, die kenden hem tenslotte langer dan vandaag, maar elders zal ongetwijfeld de euforie losbarsten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27