De dader ligt op het kerkhof Sommelier: vak om van te dromen TE KOOP Leidato DE BEZOEKER(S) Cor, Toets en de tonen van de Radetzky-mars HET NIEUWTJE 'Ik heb nog nooit iets gewonnen' AGENDA VRIJDAG 14 30 -1S. 15 UUR Modena* 19 4b 20 30 uur Modeno* «>0.30 -21 00 uix >n#» ZtKrrvMh 21 00 21 4b mm Modeshow 21.4b 22 lb uur Finale Zelf matt ZATERDAG 14 30 15 15 uur Modeshow 19 4b .XD 30 jw ModeVww 20 30 71 4b uur Final* Modellen 21 00 21 45uu» Modeshow 214b 22. lb uur Finale Modellen 14 gebruikte Opels Corsa met uitgebreide zekerheid U bent van harte welkom Het Motortiuis Katwijk Ulefoon 0171ft-2331» l Kinderdag koopavond Readies en suggesties voor "Gesprek van de Dag" Telefoon 071 356444 ol Postbus 54,2300 AB te Leiden Bruikbare bps worden beloond met een cadeaubon van 25 gulden. DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1994 Sommelier. Het woord alleen al klinkt als een klok. Met voor zichzelf sprekende beelden. Van duistere gewelven en van diep rode Margaux-wijnen. Van de korte klik van een kurk, van de zachte golving in het glas. van de geur van het aards paradijs. Met daarbij de goedkeurende blik van de kenner die weet wat hij doet. De meester aan het werk in zijn eigen schaars ver lichte domein waar de tempera tuur immer constant is. Be dachtzaam doende een uitgele zen wijn te koppelen aan een al even uitgelezen diner. Somme lier. een vak om in weg te dro men. Ie zal toch maar somme lier zijn. Van die beelden droomt Peter van der Werf ook wel eens. Met dat verschil dat hij daadwerke lijk ooit sommelier wil zijn. Maar hij realiseert zich. met zijn 22 jaar. dat de weg nog lang. heel lang is. Dat zo n oorkonde en eervolle vermelding van de grote wijnimporteur Andre Ker- stens wel leuk is. maar dat hij nog helemaal onderaan de lad der staat. ..Op de tweede sport", schat hii zichzelf in. ..Want sommelier is een vak waarvoor je niet uitgeleerd raakt. Het is niet voor niets dat er maar wei nig echte sommeliers in Neder land zijn". Peter van der Werf is chef de rang in Grand Hotel Huis ter Duin in Noordwijk. Een Emme- naar die in één van 's lands pro minente hotels de fijne kneep jes van het vak wil leren. Wat (fat betreft zit hij goed. namelijk dicht bij het vuur ..Een bewuste keuze". zegt hij. ..Mijn hart ligt in de horeca. En waar kan je be ter werken en leren dan op een vijfsterren top-lokatie." De ambitie straalt er bij hem vanaf. De afspraak, de vorme lijkheid. de bedachtzame wijze van praten, het uitserveren van de koffie, alles duidt hier op ie mand die'aan het woord 'die nen' een hoger begrip, een soort meerwaarde, heeft gegeven. Maar let wel. verwar dat niet met onderdanigheid. Zo te ho ren weet Peter van der Werf drommels goed wat hij wil. Komt in elk geval voor zijn me ning uit. De Drent heeft niet op de hotel school gezeten. Al ruim voor zijn eindexamen VWO er voor gekozen om het vak in de prak tijk te leren. Dus werken. Eerst, al Vanaf zijn veertiende, in za ken in het noorden van het land en nu dan. sinds twee jaar. in Huis ter Duin. Vorig jaar ging hij nog één dag per week naar de streekschool voor het be roepsonderwijs in Leiden. Al waar hij, via zijn leraar Wortel- boer. de uitnodiging ontving om mee te dingen naar de (wijn)prijs die Kerstens jaarlijks uitlooft voor aankomend talent van de hotelscholen. ..Dat ik mee moch' doen was al bij wij ze van uitzondering, want nor maal gesproken vragen ze geen leerlingen van streekscholen. Dat ik tweede werd in de proe ven j en de test verbaasde me nigeen. Er wordt in het wereldje best een beetje neergekeken op dergelijke opleidingen Intussen maakt hij vast deel uit van de staf van Huis ter Duin dat 160 man personeel telt. „Wat ik precies doe? Alles wat met het gastheerschap te ma ken heeft, ^oals wij dat noemen. In het restaurant, de bar. de nachtclub, noem maar op. En verder wil ik me bekwamen in de wijnen. Cursussen doen om eerst wijnmeester te worden, dan vinoloog. Misschien een jaartje op een schip van de Hol land Amerika-Lijn, zo'n drijven de Huis ter Duin. En dan hope lijk ooit nog eens in de voetspo ren treden van los Ernst, de sommelier hier. la. daar droom ik wel eens van. AO VAN KAAM Wat begint een dode jongen zonder engel? Dat moet lacque- line Maris nebben gedacht toen zij afgelopen zondag het graf zag van de jongen die maar twaalf jaar is geworden en die begraven ligt op de begraaf plaats aan de Groenesteeg. De VPRO-medewerkster interview de daar Ingrid Moerman, be stuurslid van de Stichting tot In standhouding van de Begraaf plaats Groenesteeg 126. De en gel die boven het graf van Hen drik de wacht hield is een tijdje geleden door een onverlaat ont hoofd en Jacqueline richtte zich via de radio tot deze laffe Robe spierre met het dringende ver zoek het hoofd terug te bezor- gen. Over de begraafplaats is onlangs een interessant boek versche nen. Tal van beroemde perso nen zijn begraven op deze do denakker in het hartje van lei den, die een jaar of wat geleden op de monumentenlijst is ge plaatst en nu wordt gerestau reerd. De begraafplaats aan de Groenesteeg is in net verleden vaak doelwit geweest van van dalen. Maar nu er een goed in- braakalarm is gekomen en er permanent iemand in de be- heerderswoning verblijfti het vandalisme gelukkig af. .Ja", zegt D. Smid. secretaris van de ttfe hting, „wiedeaoari heeft vernield, weet niemand. Inderdaad, de dader ligt op het kerkhof. De Minervanen zullen er wel weer kwaad om worden, maar ik vermoed dat het hoofd van de engel ergens op een stu dentenkamer staat. De figuur dit de vemieUng heeft vanti ht, moet behoorlijk veel kracht hebben gebruikt. De engel, zo hebben we ons door een beeld - houwer laten vertellen, is van kunststeen en dat is echt kei hard. In Roermond hebben we op een begraafplaats een zelfde engel aangetroffen. Maar geld om de engel met behulp van dat voorbeeld te laten restaure ren is er niet. We zijn dan ook naarstig op zoek naar dona- „Ach, er zijn in het verleden tal rijke vernielingen geweest. Naast de begraafplaats is een parkje en daar komen af en toe wel druggebruikers. Ja - het klinkt misschien hard - maar al i. We hebt> moeten wegjagen die op een graf zaten te barbecuen. Ik be grijp best dat de mooie plek vinden. Het krrhof ligt miaden in de stad maar als je er wandelt heb je het idee dat je diep in de natuur zit Maai zulke dingen kunnen natuurlijk niet. We moeten ervoor zorgen dat deze plek ongeschonden blijft I let kerkhof is voor de ou de Leidenaars echt een begrip Ze hadden het nooit over or Begraaf plaa t s i oenesteeg' maar spraken altijd over 'Het graf. AJs iemand nel had over Het graf wist je meteen wat hij bedoelde." Op de begraafplaats ligt ook de moeder van Vincent van Gogh begraven. Zij is niet als be roemd persoon in het boek op genomen. Dat vond Ingrid Moerman teveel eer. heeft maar een hele korte tijd in lei den gewoond, is er eigenlijk al leen maar naar toe gekomen om te sterven. Maar je ziet dan toch dat de VJ'R(daar weer op ingaat, terwijl er ook mensen al.« de schilder Moris Verster begra ven liggen. I )at lijkt me veel In- Om souvenirjagers voor te zijn. beeft de stichting de steen van Van (iogh's moeder in het Van Goghjaar vervangen door een replica. Volgens bestuurslid lochemsen is die steen op een veilige plek opgeborgen. „Nee. ik ga u niet vertellen waar die steen ligt. Ik hoop dat u voor zie hlig bent met uw puhlikatle, want als er over dit soort dingen wordt geschreven denken som mige mensen altijd weer dal er daar wat te halen valt." Om de morbide belangstelling van sommige individuen meteen even te doven: botten of schedels zullen er op de doden akker niet merer worden aange troffen. Dat komt volgens secre taris I). Smid omdat de hegraal plaats op een verhoging ligt cu vooral bestaat uit zandgrond. „Al* iemand wordt begraven In zand dan kan de zuurstof daar makkelijk bij komen en verteert een lichaam snel. Er zijn bij graafwerkzaamheden dan ook nog nooit beenderen of *che del* aanget roffen, De rust op het kerkhof is op een vroege maandagmorgen wcldu dig. Alleen het zachte gerucht van bladeren die krabbelen aan de graven. In de holle romp van het engeltje boven de twaalfjari ge Hendrik heeft een spin wat tranen aan elkaar geregen. qgvAwnoox Tweemaal 'hetzelfde' engeltje op het graf van de jong gestorven Hendrik Kuneman. In vol ornaat zoals het in de originele staat ook was. En gehalveerd nadat vandalen hun sloperswerk hadden gedaan foto mm bouwman Ze zijn vriendinnen, komen uit Katwijk en het jaarlijks uitje naar de Leidato is voor hen intussen een verplicht nummer gewor den. „De derde of vierde keer, geloof ik", zegt Jeanette Kuyt. in het dagelijks leven datatypiste. „Hét gaat eigenlijk vanzelf', vult Gerrine Hoevenagel aan. „Het is in de buurt, het is nog een overzichtelijke beurs en je ziet altijd wel een paar nieuwtjes." Daar komen ze voor, voor de kleine dingen. „Inderdaad", zegt Gerrine. moeder van twee dochters en in verwachting van haar derde kind, „we zijn hier niet om dure spullen te kopen, maar ir de handige apparaatjes. Verder vinden we het leuk om te i hoe ze proberen je van alles aan te smeren." De gezichten daarbij spreken boekdelen. Die twee nuchtere Katwijksen laten zich echt niet in de maiing nemen. Dan moet ze nog iets van het hart. „1 let valt ons op dat je tegen woordig haast niks meer krijgt. Geen lekkere hapjes meer. of zo. Wat dat betreft kan je merken dat er bezuinigd moet worden. Valt een beetje tegen." Laten we hem Cor noemen. Cor heeft in een grijs verleden een conservatorium opleiding genoten, maar laat nu voor de firma Van der Marei elektronische orgels en piano's spelen. „Ik wilde concertpia nist worden", zegt hij, met enige wee moed in zijn blik. „Maar ik zag de noten niet voor me, ik speelde op mijn gevoel en dat kan niet als je concertpianist bent. Dan moet je zeer nauwkeurig de parti tuur lezen. Daarom ben ik toen maar in de export gegaan. Nu speel ik af en toe alleen nog voor mijn plezier." Op een prachtig Hammondorgel trekt Cor een paar registers open. De jaren vijftig komen binnen bibberen. Een kast je vol weemoed is het instrument. Je ziet Cor Sieijn weer achter zijn orgel zitten met zijn Fernandel-lach. „Piano spelen zegt Toets, „is veel moeilijker." Om dat te bewijzen, kruipt hij achtereen glim mende piano, die breed naar hem grijnst. Een heldere melodie druppelt uit de vingers van Cor. Jammer dat dit geen concertzaal is. De bezoekers staan even stil. Net alsof ze zich plotseling iets her inneren in deze drukke hal. Schoonheid misschien? Toets, de collega van Cor, is een wat vro lijker type. Hij ruikt naar aftershave en heeft een wijnrood showjasje aan. Aardi ge kerel, die op bruiloften en partijen de tantes en ooms wel aan de zwier krijgt. „Met dit orgel ben je in je eentje een or kest. Hoor maar." Flitsend snel bedient hij een paar knoppen. En daar heb je in eens de Radetzky-mare. Een man die geïmporteerd lijkt uit de Donaumonarchie. krijgt een melancho lieke blik in de ogen. ..Dat was nog eens echte muziek'zegt hij. .Al dat gedoe van die bladapen tegenwoordig, dat is toch niks. Die staan maar te rammen op zo'n gitaar. Dat is toch niks. Een gitaar moet je behandelen als een vrouw, zoals Eddy Christiani dat vroeger deed. Heb je de vorm van een gitaar wel eens ge/jen?" De tonen van de Radetzky mars sterven weg. O, wat muziek al niet vermag. ',„Ik dacht eerst dat er wat aan de hand was met mijn kaartje", zegt Walter Snijders. „Maar nee hoor. dan blijk ik ineens de der- tigduizendste bezoeker van de Leidato te zijn. Mijn vrouw en ik werden meteen meegenomen naar de kantine en bedolven onder de cadeau s en bloemen. We hebben een dekbed gekre gen, een cadeaubon van hon derd gulden, een taart en bloe men. Heel erg leuk, ja. Vooral omdat ik nog nooit in mijn le ven iets heb gewonnen." Walter Snijders heeft een tex tielzaak aan de Hoge Rijndijk in Leiden. Gisteren ging hij met zijn vrouw Eli gezellig even naar de Leidato. Eli: „We gingen er pen en om de gezelligheid in het algemeen. Ik vind dat altijd wel leuk, ja. Maar dat dit zou gebeuren hadden we in de ver ste verte niet verwacht. Of we geslaagd zijn met het servies? Ja, hoor." Eli komt uit Kroatië. Walter ont moette haar acht jaar geleden tijdens een vakantie in Dubrov- nik. de fraaie stad die door de oorlogstroebelen nu zwaar ge schonden is. Onlangs zijn ze er samen nog geweest. De Serven hebben het huis van Eli's groot moeder leeggeroofd en daarna in brand gestoken. „Een hele droevige zaak, die oorlog", zegt F.li. „Maar echte haat tegen de Serven is er niet in Dubrovnik. Ze zijn er niet en dat vinden de mensen al heel wat. De reis naar Dubrovnik is nog steeds niet zonder gevaren. Er zijn zo her en der nog heel wat sluipschutters. „Maar", zo zegt Walter, „omdat mijn vrouw de Leidato-vooraitter Jan van der Klugt verwelkomt de 30.000ste bezoeker op de beurs. De cadeaus v vrouw Eli. taal spreekt, weet je waar je op moet letten en dan gaat het wel goed." Maar voorlopig wordt er even niet gedacht aan misère in hui ze Snijders. De winter komt er aan en dan zal een extra dekbed best goed van pas komen. Wij feliciteren Ell en Walter hierbij hartelijk met hun prijs. En, re giogenoten, bedenk voor vol gend jaar: niet de laatste, maar de dertigduizendste, zal de eer sir /l|ll Ergens komt het bekend voor, vaag staat iets bij van andere handige hebbedingetjes die tube's volledig leegknijjpen, maar helemaal helder komt het toch niet voor de geest. „Er zijn inderdaad meer variaties op dit thema", zegt Frank Huiskamp, „maar neem van mij aan dat dit de enige echte is die elke tube tot op de laatste drop leegknijpt." Samen met zijn broer Lex haalde de Leiderdorper de Tu- bopress uit Zwitserland naar de Benelux in de hoop de huisvrouw te interesseren voor dit handzame pers-apparaatje dat f7,50 moet kosten, afwas baar en onbreekbaar is. in elke lade past en zichzelf, volgens verkoper Frank „binnen twee maanden terugverdient De toepassingen op de tube, zo verklaart hij, zijn legio. Van mayonaisse tot lijm en van pa té tot tandpasta. Loopt het ook een beetje? „Gaat wel", zegt Frank. „Ons plekkie bevalt me Leeg tot op de laatste drop. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS niet zo. Ik had liever in de hoek bij de andere demonstra- teurs gezeten." tevens een van de duurste FOTO HENK BOUWMAN In de wijnkelder van Huis ter Duin prijst chef de rang Peter van der Werf een Chateau Petrus wijnen van het Grand Hoteh

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23