Toch onderzoek naar borstkanker in regio Randstad 'KLM heeft interesse in Sabena' Juristen en Kamerleden buigen zich over stier Nederland krijgt rookvrij eetcafé WAO'ers weer aan de slag geholpen Reddingsactie voor zilvermeeuw TE KOOP DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1994 RKOOU.071 35644j Geen centrum maar bas voor Leiden Topman Belgische luchtvaartmaatschappij: brussel. anp Vrouwen uit loeiden en omgeving kunnen volgend jaar toch meedoen aan een onderzoek naar borstkanker. De regio was tot nu toe buiten de boot gevallen. Plannen om in leiden een eigen onderzoekscentrum op te zetten, werden eerst uitgesteld en later afgesteld. paul v rkoou Inmiddels hebben GGD en In tegraal Kankercentrum West besloten om een bus langs te sturen in de gemeenten Leiden, Leiderdorp, Oegstgccst, Voor schoten, Zoetcrwoude en Alke- made. Wanneer dat precies ge beurt. hangt ervan af wanneer deze 'screenings eenheid' klaar is in ainlm- renin's Volgens een woordvoerder komen waarschijnlijk niet alle zes gemeenten al in 1995 aan bod. In de Duin en Bollen streek begint het onderzoek overigens al in november, onder vrouwen in de leeftijd van 50 tot 09 jaar. Maar dat was al eerder bekend. Borstkanker is de meest voor komende vorm van kanker bij vrouwen. Jaarlijks overlijden er in Nederland 3400 vrouwen aan. ben op de tien vrouwen krijgt in haar leven met borst kanker te maken. De eerste re sultaten van het bevolkingson derzoek ondersteunen de ge dachte dat vroege opsporing en behandeling het aantal sterfge vallen kan laten dalen. Ook zou den er meer borstsparende ope raties mogelijk zijn. In het gebied rond Den Daag is het Integraal Kankercentrum West al in 1990 begonnen met onderzoek naar borstkanker. Andere regio's volgden, zoals de Alphense, in 1993. De opkomst varieerde van 70 procent, in Den Haag, tot 80 procent in de regio rond Alphen. Het onderzoek bestaat uit het maken van vier röntgenfoto's van de borsten. Binnen veertien dagen krijgen de vrouwen be richt. Of er is niets vreemds ont dekt en ze worden uitgenodigd om over twee jaar op herhaling te komen. Of ze worden ver zocht contact op te nemen met de huisarts. Die kreeg dan al het advies om de vrouwen door te verwijzen naar het ziekenhuis. De KLM heeft volgens Sabena- voorzitter Pierre Godfroid be langstelling getoond voor sa menwerking met de Belgische luchtvaartmaatschappij. De KLM zou Air France, voor 37,5 procent eigenaar van Sabena, daarover hebben benaderd. Dit heeft Godfroid gisteren gezegd tegen een groep Nederlandse journalisten. De Sabena-topman baseerde zich op bronnen bij Air France. Hij weigerde die r vol- Gen ontdekt dat borstkanker veroorzaakt Amerikaanse geleerden zeggen het gen te heb ben geïsoleerd dat verantwoordelijk is voor een erfelijke vorm van borstkanker. Het gen, BRCA1, wordt verantwoordelijk gehouden voor vijf pro cent van alle gevallen van borstkanker. Dat een dergelijk gen bestond werd al jaren aangenomen. Meer dan twaalf onderzoeksin stellingen in de wereld stelden pogingen in het werk bet te isoleren. Nu het gen is geïdentificeerd kunnen de ge leerden een test ontwikkelen om vrouwen te controleren op de aanwezigheid ervan. Vrou wen die positief worden bevonden kunnen dan tijdig besluiten tot een borstamputatie. Ver wacht wordt dat een test binnen twee jaar be schikbaar kan komen. Draagsters van het gen hebben een kans van zestig procent om nog voor hun 50ste borstkan ker te ontwikkelen. Na het vijfenzestigste le vensjaar is de kans 85 procent. gens hem dateren de van „voor de zomer' heeft er niets meer hoord. „Wij hebben niet France gepraat over o Architect overleden van zijn aandeel in Sabena", re ageert een woordvoerster van de ki M Zij zei verder dat de Nederlandse luchtvaartmaat schappij geen onderhandelin gen voert met Sabena zelf over samenwerking en „niet de in tentie daartoe heeft". De Belgische maatschappij is op zoek naar een Europese partner wegens de problemen bij Air France. De Sabena-top man zei dat er twee mogelijkhe den zijn. De ene is dat het noodlijdende Air France zijn aandelen in Sabena verkoopt. De tweede is dat naast de Fran sen een nieuwe partner een be lang in Sabena neemt. Air France stapte twee jaar geleden in de Belgische maat schappij, die toen in grote pro blemen verkeerde. Intussen is de situatie omgekeerd. Volgens Godfroid is de samenwerking daardoor.,uiteengespat". Wat eventuele samenwerking met de KLM betreft, wees Godf roid op de moeilijkheid dat Za- ventem en Schiphol, de thuis havens van Sabena en de KLM, dichtbij elkaar liggen: „Dat maakt die samenwerking moei lijker te beheren." De Belgen onderhandelen wel al met Swis sair, de gewezen fusiepartner van de KLM in Alcazar. Godf roid ziet Sabena als invaller van de KLM in dat in november 1993 afgeblazen samenwer kingsproject, waarin verder het Scandinavische SAS en Austrian Airlines zaten. ...Wij zijn echter minder gulzig Naar eerst nu bekend is gewor den is dinsdag in zijn woon plaats Amsterdam de architect Pieter Zaanen op 63-jarige leef tijd overleden. Zijn architecten bureau is onder meer verant woordelijk voor het omstreden renovatieplan voor de Leidse Stadsgehoorzaal. Zaanen wordt zaterdag in besloten kring be graven. Leids moederbedrijf beschuldigt ministerie den haag jan Kuvsvocaal is met spoed gevraagd een advies uit te brengen en ook woordvoerders van Gene Pharming laten liever niet het achterste van hun tong zien. Vast staat evenwel dat de Twee de Kamer destijds een onder zoek door IVO DIX) heeft ge vraagd naar de gezondheid en het welzijn van de bij het expe riment Herman betrokken die ren. Op het moment dat dit on derzoek vanwege contractbe: eindiging stopt, is niet langer voldaan aan de voorwaarde, die de Tweede Kamer heeft gesteld. Op die grond zou het experi ment dan mogelijk beëindigd kunnen worden. De Socialistische Partij heeft Kamervragen gesteld over de genetisch gemanipuleerde stier Herman van het Leidse bedrijf Ciene Pharming. Klopt het dal het bedrijf de samenwerking met het rijksinstituut IVO DLO wil opzeggen, vraagt SP Kamer lid R. Poppe aan de minister van landbouw. Ook wil de poli ticus weten of dat wel kan of dat dan ook het experiment moet worden stopgezet. Ook juristen houden zich in middels met die vragen bezig. Door het contract te verbreken, zou namelijk ook een deel van het overheidstoezicht wegval len. Gene Pharming stelt het DIX) instituut voor vceteeltkun- dig onderzoek (IVO DLO) ver antwoordelijk voor het onzorg vuldig omgaan met nakomelin gen van Herman. Het IVO DLO is als contractpartner verant woordelijk voor de gang van za ken op proefboerderij 't Gen in Lelystad, waar de dieren zijn ondergebracht. Daar zijn zes van de 55 nakomelingen gestor ven. Gene Pharming wijt dat aan 'onachtzaamheid'. Otn die reden wil het bedrijf het con tract met het IVO DLO, dat valt onder het ministerie van land bouw, opzeggen. Betrokken partijen weigeren vooralsnog dieper op de zaak in te gaan, omdat juristen de zaak in handen hebben. De landsad- Laks Zover wil Gene Pharming he elk geval nie^ laten komen. Vol gens een woordvoerder van het bedrijf is IVO DLO veel te laks lyet ile dieren omgesprongen. Maar hij benadrukt dat Gene Pharming 'in overleg' tot een oplossing wil komen. „Wij wil len doorgaan met het experi ment, het onderzoek voortzet ten en niet naar het buitenland uitwijken." Hij wil dan ook niets weten van de suggestie dat Ciene Phar ming het experiment met Her man naar het buitenland wil verplaatsen om de lastige dis cussies in Nederland te vermij den. Daarmee zou het bedrijf overigens ook overheidssubsi dies van ten minste 21 miljoen Een archieffoto va zijn nakomelingei gulden verspelen. De zegsman van Ciene Pharming: ..Wij heb ben onze bijdrage geleverd aan de totstandkoming van wetge ving op dit terrein. Daar was veel tijd mee gemoeid en dat heeft ons veel geld gekost. Dat ging bijna ten koste van ons be staan. Nu die regels er zijn. zou het zot zijn om naar het buiten- Niet alleen voor hijgende mensen utrecht cpd Eigenlijk is ze biologe, afgestu deerd op walvissen. Inmiddels heeft ze het eerste rookvrije eetcafé van Nederland, onder het FC Utrecht-stadion. „Dit is nou eens een plek waar je niet je gang kunt gaan met een ver slaving, waar andere mensen last van hebben". Op de deu ren twee stickers die aan dui delijkheid niets te wensen overlaten. In het eetcafé is ro ken ten strengste verboden. De lucht is er schoon. Het ruikt puur naar notenolie en koffie. Sophia van l.angelaan (51) is geen fanatiek aTiti-rookmagiër. Van haar mogen mensen best na het eten achterover zitten met een goeie sigaar. „Maar niet hier. Dit is nou eens een plek waar je niet je gang kunt gaan met een verslaving, waar andere mensen last van heb ben." Sophia's initiatief is in de kringen van niet-rokers goed ontvangen. „De Stichting Volksgezondheid en Roken is enthousiast, evenals de Neder landse Astma Vereniging en het Koningin Wilhelmina Fonds. En daar ben ik blij mee, omdat bijvoorbeeld een club als de Astmavereniging als geen ander weet waar het om gaat". Roet „Veel te vaak wordt nog ge dacht dat cara-patiënten best in ruimten kunnen zijn, waar goede airconditioners zijn. Maar er blijven altijd roet en verbrande papierdeeltjes zwe ven en daar blijven ze last van houden. Alleen in ruimten waar nooit gerookt wordt, voe len zij zich goed. En het is nogal merkwaardig dat die er zo weinig zijn." „In Valkenburg heb je een rookvrij a Ia carte-restaurant. Sommige grote restaurants hebben rookvrije afdelingen, maar dat heeft nauwelijks zin voor cara-patiënten, omdat de luchtcirculatie niet gescheiden is. Ik vind dat er in Nederland net als in andere landen veel meer de keuze tussen roken en rookvrij geboden moet worden. Kijk. ik ben gastvrouw en het is mijn verantwoording dat mijn gasten geen hinder hebben van elkaar. Dat geldt voor alcoholgebruik, dat geldt ook voor roken". De klandizie die ze tot nu toe heeft gekregen, bestond volgens Sophia niet uit fana tieke niet-rokers of mensen met luchtwegproblemen. „Misschien komt dat nog, als er wat meer ruchtbaarheid aan De Walvis wordt gegeven. Maar het zal geen eethuis wor den waar alleen maar hijgende en moeilijk ademende komen". Wandeltocht voor Zimbabwe land te gaan." Ook de Dierenbescherming gelooft niet dat Gene Pharming het experiment elders in Europa zal voortzetten. „Maar èls het gebeurt, gaan hier alle vlaggen uit." Het experiment met Herman is gericht op de produktie van menselijk eiwit door het aan brengen van genetische veran deringen in runderen. Het men selijk eiwit zou vooral bestemd zijn voor het produceren van medicijnen. Tegenstanders van het experiment vrezen onder meer dat het eiwit vooral be stemd is voor het gebruik in een nieuw soort baby-voeding. rijnsburg Alle Rijnsburgse basisscholen doen mee aan een sponsorwan deltocht waarvan de opbrengst naar Zimbabwe gaat. De wan deltocht op zaterdag 24 septem ber is een initiatief van de Rijns burgse stichting Ontwikkeling Hotel op pier Scheveningen Het horecaconcern Van der Valk mag van de I laagse ge meenteraad een hoteltoren bouwen op de Scheveningse Pier. Voorwaarde is wel dat bet gebouw een ranke vorm krijgt: niet te hoog en niet te dik. Dit bleek gisteravond tij dons een gemeentelijke ver gadcring. waar alleen Groen Links zich tegen de plannen Van der Valk wil een ronde toren bouwen met een door hoogte van 75 meter. I let ho tel moet honderd kamers krijgen. De oude. circa vijftig meter hoge uitkijktoren ver dwijnt. Het plan is echter omstreden. Bewoners van de kuststrook vrezen 'horizon vervuiling'. Architect M. van der Breg gen verwijst echter naar do geheime contracten die bij de verkoop van de Pier zijn afgesloten: „De medewet king van de gemeente is toe gezegd". Wethouder P. Noordanus (PvdA) is een en thousiast voorstander van het hotel. Hij ziet een Van der Valk-hotel als een 'verbe tering van de toeristisch re creatieve structuur' van de badplaats. De komende maanden wordt er een on derzoek gedaan naar de ar chitectonische mogelijkhe den en de verkeërsproblema Metselaar achter de kassa herman joustra De metselaar mag na zijn her nia niet meer op de steiger staan. Maar hij kan nog wel achter de kassa zitten, bij een tankstation bijvoorbeeld of een supermarkt, en daar volwaardig functioneren. Probleem is al leen: hoe vindt hij een nieuwe werkgever? Welk bedrijf wil een WAO er in dienst nemen? Het RBA Rijnstreek, het Re gionaal Bestuur Arbeidsvoorzie ning waaronder de arbeidsbu reaus in deze regio vallen, houdt zich sinds 1 oktober vorig jaar bezig met het bemiddelen tussen werkgevers en gedeelte lijk arbeidsgeschikten uit de re gio's Alphen aan den Rijn en Lisse/Katwijk die een vaste werkplek zoeken. Met succes. Want het RBA heeft inmiddels 160 gedeeltelijk arbeidsgeschik ten aan een baan geholpen. Dat gebeurde in net kader van een proef waarbij het RBA uit eindelijk voor ruim 500 cliënten de taak van bemiddelaar over- ii.mi van deGMD. de Gemeen schappelijke Medische Dienst. Die dienst wordt mogelijk opge heven en zal dan opgaan in de verschillende bedrijfsverenigin gen. De bemiddelingstaak is augustus officieel afliep, te con tinueren. Daarvoor is een bi drag uitgetrokken van 600.000 gulden. „Gebleken is dat Ar beidsvoorziening uitstekend in staat is de arbeidsbemiddeling goed te organiseren aldus CL van der Zwet, projectleider en directeur van het arbeidsbureau Lisse/Katwijk. „Cliënten die geestelijk vast zaten, kregen weer geloof in eigen kunneh. Ze dachten: we komen toch niet meer aan de bak. En de aanvan kelijk veronderstelde weerstand bij werkgevers bleek er nauwe lijks te zijn. Zeker niet na goede voorlichting." Illustratief daarvoor is onder meer dat naar schatting ruim eenderde van het aantal ge plaatsten vijfenveertig jaar of ouder is, een kwetsbare groep op de arbeidsmarkt. Overigens is de precieze onderverdeling naar categorieën als man/vrouw en leeftijd op dit moment nog niet bekend. Het project, een initiatief van het Centraal Bestuur Arbeids voorziening. is uitgevoerd in egio s Alphen dar Rijnstreek. Katwijk/Liss den Rijn. Ee de gehele Rijnst Leiden en Gouda, bleek in ste instantie financieel expen Rijnstreek heeft inmiddels be haalba sloten het experiment, dat op 1 Rotterdam Een enoniie zilvermeeuw die gewond in een put lag. is gisteren gered dank zij de gezamelijke inspannning damse brandweer en politie. Een van de brandweerlieden slaagde er in het dier naar boven te halen met behulp van e touw en dikke handschoenen. foto van de Rotter- en ladder, een paul stolk/anp Vragen van VVD over veiligheid KLM-toestellen den haag. jan kuys De WD-kamerleden |an-Dir| Blaauw en Willem Keur hebbe» minister Jorritsma (verkeer en waterstaat) opheldering ge' vraagd over de vliegveiligheid van KLM-toestellen. Naar aan leiding van berichtgeving in de ze krant vragen zij Jorritsma ol het klopt dat het 'noodzakelijf technisch onderhoud' vliegtuigen van het tvpe Boeinj 747 en 737-300 en'de Fokk< 100 te wensen overlaat. Deze krant maakte dinsdaÉ melding van bezorgdheid bij de ondernemingsraad van de nai tionale lucbtvaartmaatschappi over 'de erbarmelijke toestand van de vloot'. Uit geheime nol tulen blijkt dat de ondemej mingsraad heeft aangedrongen op maatregelen, omdat 'de vei ligheid van de vluchtuitvoerini en het imago van de KLM ali kwaliteitsmaatschappij meer worden gegarandeerd' Blaauw en Keur vragen d< minister of de veiligheid inderJ daad in het geding is. Zij willei dat Jorritsma maatregele neemt 'om negatieve tendenze te ondervangen' zelfs w< de veiligheid niet direct geva; loopt. Voorts willen de liberalei weten of KLM -vliegers het afgi lopen jaar inderdaad gevveigen hebben vanaf Schiphol te trekken vanwege de technisch» staat van hun toestel. Dodelijk incident op de snelweg amsterdam anp Twee mannen hebben zich gis-t teravond gemeld bij de politie in verband met een dodelijk inJ cident dat zich dinsdagavond in Amsterdam-Noord heeft voor gedaan. Toen vond de politiq ter hoogte van de ringweg AIO onder een viaduct het stoffelijk overschot van een 27-jarig^ man, die vermoedelijk uit een auto was gegooid. Uit sectie is woensdag gebleken dat hei slachtoffer is overleden aan de gevolgen van een schedelbasis- fractuur. De twee mannen, 20 en 29 jaar oud, hebben tegen over de Amsterdamse politie verklaard dal zij bij het slachtof fer in de bewuste auto zaten. Volgens het tweetal spraken zij in de auto over een schuld die het slachtoffer nog zou hebben uitstaan in verband met een aanrijding. door Samenwerking (ONDO- SA). De club zendt het geld naar The Samaritans'. Deze organi satie zet zich in voor de geeste lijke gezondheid van de inwo ners van Zimbabwes hoofdstad Harare. De wandeltocht start om half twee 's middags bij 't Kraaienest aan de Korte Vaart. 22 gebruikte Opeis Kadett met uitgebreide zékerheid U bent van harte welkom Het Motorhuis Katwijk Ambachtsweg 1, Katwijk Telefoon 01718-23200 Donderdag koopavond GroenLinks voor flitstrein op bestaand spoor DEN HAAG ANP GroenLinks is voor het later rijden van de hoge-snelheids trein over het bestaande tracé Dat is volgens de partij dc 'milieuvriendelijkste, v schijnlijk goedkoopste en de gemeente Den Haag trekkelijkste variant'. De fracties van de partij in de Eerste en Tweede Kamer en in Provinciale Staten van Noord en Zuid-Holland en Noord-Bra bant hebben dat gisteravond besloten. Als voorwaarde steller zij dat enkele knelpunten in hei bestaande tracé op een goede manier worden opgelost. Volgens het Haagse gemeen teraadslid voor GroenLinks Niek Roozenburg. hebben de fracties nog wel gesproken ovet een totale afwijzing van een flit strein tussen Parijs en Amster dam, via welk treacé dan ook Wegens de voordelen voor 'hei verkeer', hebben de fractie! toch voor de hoge-snelheids trein gekozen. Knelpunten die moeten wor den opgelost liggen volgens GroenLinks onder meer in Delft en Rijswijk. In Delft moet de trein ondergronds, in Rijswijk moet het tracé in principe vier sporig worden. De raadsfracties in beide gemeenten hebben zich eveneens achter de geko zen variant geschaard.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 22