Jacobswoude kort subsidies clubs i "Belasting De Hazelaar rwellicht gesubsidieerd Actie voor Dolfijn oopt als een trein Rijn Veenstreek Subsidie godsdienstles maakt geen kans meer If Bedrijvigheid in Witte Huis Personeel tegen afstoten reiniging Nieuw controlemiddel snelheidsduivels -DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1994 mtnny van ecmond. 071 366414. ptv -chef nanskoenekoop. 071 366413 Diefstal uit personenauto's rswoude-dorpAutokrakers hebben in de nacht van dinsdag I op woensdag in Hazerswoude-Dorp op diverse plaatsen hun I slag ge-slagen. 1 )e voertuigen stonden geparkeerd op het Carel I Fabritiusplem. Noordvaartlaan, Moiulriaanplantsoen. korenmo- I tenlaan en Breitnerlaan. .Man valt door planken vloer ter aar Bij een arbeidsongeval op industrieterrein Bovenland aan de Stobbeweg in Ter Aar is gistermorgen een man uit Haastrecht gewond geraakt. Hij werd met hoofdletsel en een ge broken arm opgenomen in het Rijnoordziekenhuis in Leider dorp. De man was aan het werk op de bovenverdieping van een loods in aanbouw. De vloer bestond uit planken. Een van de planken bezweek onder het gewicht van de Haastrechter. Het slachtoffer kwam vier meter lager op een betonnen vloer terecht. Gestolen auto weer terecht alphen aan den run» Een inwoner van de Alphense Brabantstraat in Alphen kan vandaag zijn gestolen Opel Kadett weer ophalen in Den Haag. Het voertuig is echter niet meer in staat van nieuw. De auto werd in de nacht van dinsdag op woensdag weggehaald. Later in de nacht was de auto-betrokken bij een aanrijding in Den Haag. De bestuurder maakte zich na de aanrijding uit de voeten. Reddingsactie CDA Rijnwoude mislukt ujnwoude ruud sep openbare basisscholen van ijwoude maken praktisch geen ns meer op subsidie voor het "sdienstonderwijs. Een po- [ing van onderwijswethouder Vorenkamp-van de Weste- ingh (WD) om de kwestie op- iieuw aan de orde te stellen, ituitte gisteravond op verzet bij n meerderheid van de raads- :ommissie. D66, WD en SG- J/RPF vinden dat het eerder ge- jomen besluit tot afschaffing 'an de subsidie, gewoon moet vorden uitgevoerd. ■l Alleen PvdA en CDA konden vinden in het voorstel van le wethouder om de zaak op- ïieuw te bekijken. Vorenkamp ïeeft namelijk nog steeds niet net de kerken gesproken over nogelijkheden om het gods dienstonderwijs zonder ge- neentelijke subsidie voort te retten. En omdat de kerken pas ia drie maanden werden inge- icht over het raadsbesluit, stel ze nu voor de afschaffing van ie subsidie een jaar uit te stel- jen. Bovendien zou het voorstel pa het gesprek met de kerken Opnieuw aan de orde moeten komen. Het CDA kwam deze zet goed lerswoude-runduk ruud sep idtekeningenactie voor t behoud van zwembad De Dolfijn in Hazerswoude-Rijn- dijk begint goed op gang te ko- icn. De actiegroep voor De Dolfijn heeft deze week op een groot aantal plaatsen in Rijn woude bussen neergezet en for mulieren neergelegd waarop sympathisanten van het over dekte bad hun handtekening kunnen zetten. De bussen staan onder meer bij alle basisscholen de gemeente. Vandaag kon ook het winkelend publiek op de markt in Hazerswoude-Rijn- dijkzijn handtekening zetten. „Het loopt als een trein", meldt actievoecster Karin Pouw. ,We hebben zo'n 3000 formu lieren gedrukt, maar we zijn al bijna aan het bijdrukken. Giste- "iren hebben we in het zwembad een flinke stapel neergelegd, kanmorgen was het al weer he lemaal op. Mensen zijn spon- lan langs de deuren gegaan iet die formulieren. Ja, er is i'olop beweging in het dorp. Je icht je dood." uit. Eind vorig jaar besloot de Rijnwoudse gemeenteraad met alleen CDA en WD voor, om de subsidie op het godsdienston derwijs op openbare basisscho len met ingang van het school jaar 1994-1995 af te schaffen. De CDA-fractie kreeg het ver volgens aan de stok met de ach terban en veranderde 180 gra den vaji mening. Handhaving van het godsdienstonderwijs op openbare scholen werd een speerpunt van de christen-de mocraten. In juni vroeg de frac tie in een brief aan burgemees ter en wethouders om de zaak nogmaals te agenderen. De tot inkeer gekomen CDA'ers zou den er dan in de herkansing als nog voor zorgen dat de leerlin gen op openbare scholen iets zouden worden bijgebracht over het christelijk geloof. Tijdens de vergadering van de commissie onderwijs van gister avond bleek dat de reddingsac tie Van het CDA waarschijnlijk zal mislukken. Dat de uitvoe ring van het besluit moet wor den uitgesteld - daar kon ieder een zich wel in vinden. Maar om over een paar maanden op nieuw over de zaak te praten alsof er nooit een besluit is ge nomen, dat ging te ver. koudekerk aan den run Bezoekers aan het Witte Huis kijken toe hoe ingespannen de werkne mers bezig zijn met het monteren van beugels voor centrale verwarmingsradiatoren. Het is één van de werkzaamheden die zo'n 30 verstande lijk gehandicapten uit de omgeving dagelijks in het voormalige raadhuis van Koudekerk komen verrichten. Er was gistermiddag veel belangstelling voor het open huis. Zo'n 100 tot 125 mensen, niet al leen ouders maar ook mensen uit het dorp, kwamen kijken naar de bedrijvigheid in het ka rakteristieke pand aan de Rijn. Sinds ruim twee jaar bezoeken de verstandelijk gehandicapten dagelijks het Witte Huis. Eén groep verricht lich te industriële werkzaamheden zoals de montage van beugels en inpakwerk. Eén groep maakt spullen van hout en de overige medewerkers zorgen dat de huishouding in op rolletjes ver loopt. Na afloop van de werkdag gaan ze weer naar huis, waarvan het merendeel naar een ge zinsvervangend tehuis in Alphen. Het open huis werd gistermiddag gehouden omdat de Woutershof, tevens een dagcentrum voor verstandelijk gehandicapten en vallende onder dezelfde organisatie als het Witte Huis, deze week 20 jaar bestaat. „Zij vieren feest en dus wij ook", vertelt adjunct-hoofd Paul Breet. De Stichting Dagverblijven geestelijk gehandi capten West-Zuid Holland, waar het Witte Huis onder valt, voert momenteel besprekingen met de gemeente Rijnwoude over de aankoop van het pand. Het oude raadhuis wordt nu nog van de gemeente gehuurd. FOTO* LOEKZUYDERDUIN Protestbrief naar commissie Alkenuide alkemade_» mariet akroft De medewerkers van de buiten dienst van Alkemade hebben gisteren ieder commissielid be stuurszaken. financiën en ruim telijke ordening een protestbrief gestuurd waarin ze erop aan dringen om de reinigingsdienst niet te privatiseren. Vanavond buigt deze commissieleden zich over het afstoten van de reini gingsdienst. „Ons advies is: niet privatise ren. de aanschaf van een nieu we vuilnisauto en hei verbete ren van de grofvuilverwerking", zo staat met vetgedrukte letters in de brief vermeld. En even verderop: „De gemeente Alke made kan een goed produkt le veren tegen een goeue prijs." Alle circa 30 medewerkers van de buitendienst binden de strijd aan tegen een mogelijke privati sering van de reinigingsdienst, ook de medewerkers van de plantsoenendienst en andere diensten Ze vrezen dat als nu de reinigingsdienst wordt afge stoten. het de volgende keer een ander onderdeel van de dienst B en W van Alkemade stellen de commissieleden vanavond voor om het besluit om al dan niet te privatiseren uit te stellen tot eind november. Dan heeft de gemeente nog even de tijil om de financiële voordelen te berekenen bij een overgang naar Haarlemmermeer. Als het aan de buitendienst medewet kers ligt. wordt vanavond meteen besloten om de reini gingsdienst in eigen beheer te houden. De vuilnismannen we ten dat ze ook meemoeten naar Haarlemmermeer als de dienst wordt afgestoten. „IX* kans is groot dat onze functies in dat geval veranderen", schrijven ze. „De kans is ook groot dat in ploegendienst moet worden ge werkt Vooral sportclubs krijgen minder Verenigingen en clubs in Jacobswoude krijgen minder subsidie. Alleen verenigingen die zich met de zorg voor ouderen of met jeugd- en jongerenwerk bezig houden, kunnen rekenen op meer geld van de gemeente. Boven dien zijn de subsidies voor clubs in de voormalige ge meenten Leimuiden. Rijnsaterwoude en Woubrugge vanaf volgend jaar gelijk getrokken. Dat betekent voor sommige verenigingen fors inleveren en voor anderen een ruime verhoging, zo blijkt uit (jet welzijnsprogramma voor 1995. stichting Open bejaardenwerk Woubrugge/Hoogmade ziet de inkomsten met ruim 2000 gul den groeien naar bijna 6000 gulden en ook de stichting Bu renhulp Leimuiden/Rijnsater woude krijgt 3000 gulden meer, zodat ze volgend jaar 4000 gul den subsidie ontvangt. jacobswoude liesbeth buitink Jacobswoude geeft volgend jaar bijna 191.000 gulden uit aan welzijnssubsidies, 5.500 gulden minder dan in 1991, toen de laatste welzijnsverordening werd opgesteld. De verenigin gen in het jeugd- en jongeren werk krijgen echter vrijwel alk- maal meer geld. Zo gaat de bij drage voor de stichting Scouting '63 Leimuiden-Rijnsaterwoude van ruim 1000 gulden naar bij na 8000 gulden. „Omdat ze een enorme toeloop van leden heb ben gehad, onder meer door de oprichting van de waterscouts", verklaart gemeentewoordvoer der G. Woning. Ook de zorgsector kan reke nen op meer inkomsten. De Sportclubs De extra uitgaven aan de zorgsector en jeugd- en jonge renwerk wordt gecompenseerd door forse hezuingingen op on der meer de sportverenigingen. „De sportverenigingen kunnen veel meer neveninkomsten bin nenhalen, onder meer door sponsoring." Zo daalt de subsi die van de gymnastiekvereni ging Kwiek en U-nlg In Wou brugge van 14.000 gulden naar (>000 gulden en moet ook de sportvereniging Rijnsaterwoude de helft van de subsidie van 8000 gulden inleveren. Daarnaast zijn de subsidies van de verenigingen uit de voormalige gemeenten gelijk /ijn getrokken. Krijgen de mn ziekverenigingen uit de oude gemeente Woubrugge fors min lier, muziekvereniging Mavileo uit D'imuiden ziet de bijdrage iiiisi verdubbelen naai 8000 gulden. Gemeentewoordvoerder Wo ning verzekert dat de ingrijpen de wijzigingen in het welzijns programma niet als een verras sing komen voor de clubs en verenigingen. „We hebben het de afgelopen jaren al in etappes gedaan, zodat de clubs in een overgangsmaatregel konden wennen aan de verminderde in komsten. En we ervaren dat ze er inmiddels prima aan gewend zijn. We ontvangen vrijwel geen bezwaarschriften over subsi dies. De meeste clubs hebben reserves om dit op le kunnen vangen. Bovendien is de ge meente niet van plan een ver cniglng de nek om te draaien Bouwplan De Peppel vijf meter opgeschoven De actiegroep („een paar on wijs felle tantes") heeft inmid dels versterking gekregen van mensen die zich in een eerder stadium hebben ingespannen voor het zwembad. Samen wil len ze de plaatselijke politici de komende weken flink bestoken. Als het aan Pouw ligt wordt dat geen al te ingewikkeld verhaal. „We willen dat De Dolfijn open blijft. Daar heb ik-verder geen argumenten voor, behalve dan dat iedereen het wil." De actievoerders hebben nog zes weken om hun doel te be reiken. De gemeenteraad van Rijnwoude moet zich op 27 ok tober uitspreken over het al dan niet opknappen van De Dolfijn. Wordt het bad niet opgeknapt, dan moet het op last van de provinciale zwembadinspectie vijf dagen later worden geslo ten. Of het bad wordt aangepast aan de wettelijke eisen is afhan kelijk van de kosten van de noodzakelijke ingrepen. De hoogte van die kosten is door de gemeente nog niet openbaar gemaakt. De twintig bejaardenwoningen die op het terrein van speeltuin de Peppel in l.cimuidcn moeten komen, verschuiven vijf meter. Daarmee komt de gemeente tegemoet aan een wens waarmee om wonenden tijdens een inspraakavond kwamen. Zij vreesden dat de toekomstige bewoners van het ouderencomplex in hun woonkamers zouden kunnen kijken. Volgens buigemeestei W v.«n Beek is door de verandering het plan in feite beter geworden. „Je vraagt je af waarom de architect zelf niet direct op die verschuiving gekomen is." Omdat de plannen zijn veranderd komt er wel een nieuwe schriftelijke inspraakronde. ACTIEF Klaverjassen In het verenigingsgebouw van 'De Vierhoek' aan de Vorselenburgstraat in Alphen aan de Rijn kan vanaf mor gen worden geklaverjast. Voor informatie kunt u bel len met Cees Vrolijk. Tel 01720-93117 Rommelmarkt Op het terrein van de Cara van service, Kloosterland 6 in Wassenaar wordt morgen en zaterdag een rommelmarkt gehouden. De opbrengst van de markt komt ten goede aan het werk van de Dierenbe scherming en Dierenambu lance en aan een te bouwen kinderboerderij in Wasse naar. De rommelmarkt is op 16 september van 9.00 tot 21 .OOuur en op 17 september van 9.00 tot 17.00 uur. hazerswoude-dorp ruud sep jrjAls de gemeente Rijnwoude II echt per se zwembad De Haze laar moet aanslaan voor onroe- ei rend-zaakbelasting (OZB), kan de gemeente daar dan niet voor hetzelfde bedrag een subsidie tegenover stellen? De PvdA'er H. Goes vroeg het zich gister- ivond hardop af tijdens de ver gadering van de Rijnwoudse commissie welzijn. „Iedereen weet dat de gemeente een vrij negatief imago heeft. Op deze manier zouden we dat imago een beetje kunnen verbeteren." D66 en SGP.'RPI zagen wel wat in het idee van Goes. De commissie mocht zich gis teren uitspreken over het be zwaarschrift van de stichting De Hazelaar tegen haar OZB-aan- slag. De stichting nam vorig jaar zomer zwembad De Hazelaar over van de gemeente nadat de ze het bad als bezuinigings maatregel had gesloten. De vrij willigers die nu al twee seizoe nen het bad hebben gedraaid, kregen De Hazelaar om niet in gebruik. Maar begin dit jaar bleek dat de club wel OZB moest betalen aan de gemeen te. Het ging weliswaar om een gering bedrag van ongeveer 250 gulden, de vrijwilligers van De Hazelaar waren behoorlijk boos. Maar de verordening waarin de OZB is geregeld kent nu een maal geen mogelijkheid om De Hazelaar vrij te stellen van be lasting, legde wethouder G. van der Lecq-de Knikker (PvdA Wel zijn) gisteren uit. En bovendien: als je het zwembad vrijstelling zou verlenen, zou je dan niet hetzelfde moeten doen met al lerlei andere instellingen die net zo goed met vrijwilligers draai- én? Het idee om de belasting di rect te subsidiëren, was volgens Van der Lecq ook niet het ei van Columbus. Bij de overdracht van het zwembad aan de stich ting heeft de gemeenteraad heel nadrukkelijk bepaald dat er van de gemeente geen ent meet naar het zwembad mag. En dat besluit kan de wethouder niet zomaar naast zich neerleggen. Daar komt nog bij dat de ge meente volgens een andere ver ordening niet zomaar subsidie kan verlenen aan een club die die subsidie niet zelf heeft aan gevraagd. Van der Lecq wilde daarom slechts beloven aan burgemees ter en wethouders te zullen raporteren hoe er in de com missie over de zaak wordt ge dacht. Wat daarvan het resul taat is zal eind deze maand blij ken tijdens de vergadering van de gemeenteraad. Gedeputeerde Ted Jansen en Maus Gatsonides -leverancier van snlheidscontrole-apparatuur en opvallend genoeg ook actief als coureur- onthul den gisteren het waarschuwingsbord voor het nieuwe systeem van trajectcontrole. foto ARNOLD van dip zee LEIMUIDEN CAWOUEN BUDQtNGH' Het nieuwste wapen in de strijd tegen hard rijders is gisteren geïntroduceerd door de politie Hollands Midden op de weg tussen Leimuiden en Woubrugge. Het zogenoem de Traject Controle Systeem' voert een snelheidscontrole uit over grotere afstan den, waarbij de gemiddelde snelheid tussen twee punten wordt gemeten. Dit in tegen stelling tot de huidige methode waarbij de snelheid op basis van één morbent wordt bepaald. In het geval van Leimuiden wordt bij voorbeeld over een afstand van vijf kilome ter in de gaten gehouden of automobilisten en motorrijders zich houden aan de de maximum snelheid van tachtig kilometer per uur. Het gevolg van deze nieuwe me thode is dat bestuurders van motorvoertui gen zich gedurende een langer traject moe ten houden aan de maximum snelheid. Terwijl bij de huidige methode niet gecon troleerd kan worden of een automobilist of motorrijder zich direct na het moment van controle nog aan de maximum snelheid houdt. Veel vaker dan voorheen worden snel heidscontroles gehouden. Volgens verkeers- adviseur van de politie Hollands Midden, H. Vergeer, wordt gemiddeld 40 tot 50 uur per vier weken een waarnemer ingezet die boetes, over het algemeen variërend van 50 tot 200gulden UftflBg)! I politie m burger wagen controleert vooral buiten de spitsuren omdat tijdens de spits toch al langzamer wordt gereden. „Nu was het zo dat er snelheidscontroles werden gehouden als we iemand daarvoor vrij hadden." Volgens Vergeer is het Traject Controle Systeem in eerste instantie hedoeld voor wegen waar de maximumsnelheid tachtig of vijftig kilometer per uur is, omdat juist op deze wegen veel ongelukken gebet „Ruim driekwart van alle auto-ongelukken vindt plaats op dit soort wegen. Het harde rijden op deze wegen is hiervan de belang rijkste oorzaak. Ruim veertig procent van ai het verkeer op deze wegen overschrijdt de geldende limiet." Het doel van het project is dan ook dal uiteindelijk negentig procent van de be stuurders van motorvoertuigen de maxi mum snelheid van tachtig kilometer per uur niet meer overschrijdt. I iet Traject Con trole Systeem zal gedurende een jaar wor den uitgeprobeerd op de weg tussen lei muiden en Woubrugge. Als het project slaagt, zal het op grotere schaal worden toe gepast in Zuid-Holland. Ter Aar legt standplaatsen aan banden ter aar marit ta krofi Ier Aar gaat de aanvragen om losse standplaatsen voor kra men iu het dorp aan strenge re gels binden. Maximaal twee standhouders mogen op het Undenplein in Aardam staan en wel op maandag, dinsdag, don derdag of vrijdag. Alle andere plekken en tijden zijn uitgeslo ten. J)e gemeente wil dit vast leggen in de algemene plaatse lijke verordening. Geregeld komen bij de ge meente aanvragen voor vergun ningen voor losse standplaatsen binnen. Meestal worden die ge weigerd om concurrentie voor de plaatselijke middenstand te voorkomen. Als echter strikt naar de nu geldende regels wordt gekeken, mag de ge meente die vergunning niet weigeren, Door extra regels in de AI'V op te nemen, kan Ier Aar zich beter tegen weigerin gen indekken. Op dit moment worden een standplaats ingenomen door vishandel R. Koelewijn uit Spa kenburg, die elke dinsdagoch tend tegenover de katholieke kerk in langeraar vis verkoopt en dooi I van da Iaan die m november en december op het Undenplein staat. Beiden mo gen gewoon blijven staan. Nieu we losse standplaatshouders mogen alleen op het Unden plein staan, omdat dit de enige geschikte plek in de gemeente is. In verband met de wekelijkse markt op woensdag worden de ze dag geen losse standplaats houders toegestaan. Door ver der het maximum aantal per dag op twee le houden, wordt voorkomen dat er een 'tweede markt' zou ontstaan. Bij de aanvragen voor een los se standplaats wordt overigens niet gekeken naar de branche. „De behoefte van de consu ment en het vrije ondernemer schap van de handelaar dienen prioriteit te hebben", meent het college. De vergunningen wor den verstrekt op volgorde van binnenkomst van de aanvraag.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21