Leiden: geen geld voor stadswachten Waterpaleizen en bootwoningen aan Vliet Er hangt geen Kaagwater meer in de jeneverboom 'HSL langs bestaand spoor en verdiepte bredere A4' Leiden Regio Wolaapjes hebben ook suikerziekte Nieuwe Leidenaars dol op grachten en architectuur DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1994 - Protesten tegen kortingen in welzij nsprogranima Leiderdorp fOILEIDERDORP JUDY NIHOF e De Leiderdorpse korfbalvereni- ging Velocitas heeft terecht pro test aangetekend tegen de voor- eJgenomen korting op de subsidie ujvoor 1995. Uit nadere bereke- oj ningen van het college van B en - i\V blijkt dat de club toch recht I heeft op 600 gulden meer. Als en het aan het college ligt. moeten de overige vier instellingen in de welzijnssector die een be zwaarschrift indienden, het in 1995 toch echt zonder, of met minder geld van de gemeente Bellen. Leiderdorpse verenigingen, clubs en instellingen konden tot 12 augustus reageren op de Jvoorstellen in het ontwerp-wel- a 1 zijnsprogramma 1995. In die Jnota reserveren B en w voor welzijnsactiviteiten een bedrag van 3.14 miljoen gulden. Ze zijn daarbij uitgegaan van hetzelfde budget als in 1994. Op het ge meentehuis kwamen in totaal vijf schriftelijke protesten bin nen tegen voorstellen in het programma. Behalve Velocitas waren dat de Stichting Samen levingsopbouw Woonwagen- centrum regio Leiden, stichting De Binnenvest, het Jongeren Advies Centrum en de Unie van Vrijwilligers. De politiek buigt zich maan dag 19 september en dinsdag 20 september over de voorstellen in het ontwerp-welzijnspro- gramma. Tijdens die behande ling kunnen ook de instellingen nog hun zegje doen. Op 28 ok tober stelt de gemeenteraad het programma definitief vast. Jüat er stadswachten moeten komen om Leidenaars te verlossen van een gevoel van onzekerheid op straat, daarover is de hele Leidse gemeenteraad het eens. Maar of de geüniformeerde toezichthouders er ook echt ko men hangt volledig in de lucht, liet wethouder T. van Rij (PvdA/veiligheidsbeleid) gisteravond duidelijk blijken. „Het kost gewoon geld, en we hebben nu nog 'nul'. Er is geen begrotingspost voor", zei Van Rij tegen zijn raads commissie. Een overzicht van de wijk Starrenburg in Voorschoten. LEIDEN «AAP RIETVELD Die commissie had zich tot dat moment alleen maar gebogen over de vraag, of een op te rich ten korps stadswachters nu bij de politie of bij de gemeente moet worden ondergebracht. liCDA, WD en SP pleitten voor 'aanhaken' bij de politie. ..Want ""controle op de veiligheid is een 3 taak van de politie vond SP'er Jc. Vergeer. „We moeten voor- I komen dat er te veel petten met II een verschillende status door de ^stad gaan lopen", zei CDA'er A. I van Bochove. Met datzelfde argument pleit te W. Egels van D66 ervoor het 5{ toezicht op straat onder te 3 brengen bij een uitgebreide dienst Parkeerbeheer, die dan meteen een andere naam zou moeten krijgen. „Die mensen hebben - dat is gebleken op de "veiligheidsconferentie die de gemeente heeft gehouden - ook een geweldige motivatie om die extra taken erbij te krijgen." Ook de PvdA koos voor die mo gelijkheid. Maar de wethouder bleek de vraag of een stadswacht straks een gemeente- of een politie ambtenaar is nauwelijks inte ressant te vinden. „Wat heeft u ervoor over, dat wordt de bot tleneck. Als gemeenschap willen wij kennelijk niet het geld uit trekken om tot een uitbreiding van de politie te komen en zo meer toezicht op straat te krij gen. En dan kom je er met stadswachten goedkoper vanaf, vandaar die keuze. Maar hoe je het ook doet; zelfs als je zou kie zen voor het inzetten van ba nenpoolers kost het geld", zei Van Rij. „Dus ik zou zeggen: gaat u maar in uw fractie be spreken hoeveel geld u ervoor over hebt. En dan wens ik.u veel succes." Wonen in ontwikkelingsplan Starrenburg II en III wordt bijzondere ervaring VOORSCHOTEN FRANK BUURMAN Het wonen in de nieuwbouw wijken Starrenburg II en III in Voorschoten wordt een bijzon dere ervaring, als het aan Kui per Compagnons ligt. Volgens het stedebouwkundig ontwikke lingsplan van dit bureau zou den er aan de Vliet 'water- palazzi' en drijvende huizen kunnen worden gebouwd, evenals brugwoningen over het water en 'golvende tuin'-wonin- gen met grasdaken. Of het alle maal zover komt hangt nog af van gemeente, architecten, pro jectontwikkelaars en toekomsti ge bewoners. Starrenburg II en III komen onder Starrenburg I te liggen, nabij Rouwkooplaan. Peppel laan en rond de Mariahoeve. Het gaat om een gebied waar nu grotendeels weilanden lig gen en waar ook nog een stukje glastuinbouw is te vinden. In principe komen er in Starren burg II tegen de 600 woningen en in Starrenburg III meer dan 300 woningen. Een derde deel van die woningen zal in de soci ale sector worden gebouwd, een derde deel zal tot 225.000 gul den kosten of een aanvangs- huur van 825 gulden hebben, en verder gaat het om duurdere woningen. De koopwoningen zullen ongeveer 60 procent van het totaal uitmaken. Flxtra aan dacht wordt besteed aan drieka merwoningen voor ouderen. De wijken zullen niet voor het jaar 2000 zijn volgebouwd. In het plan is geen ruimte ge laten voor winkels. Wel wordt geconstateerd dat de bewoners een behoorlijke afstand moeten afleggen om bij de zaken in het centrum te komen. Voor een school, een buurthuis en kin deropvang is wel ruimte gere serveerd. In de zuidwesthoek van het plan is sprake van enige bodemverontreiniging als ge volg van havenslibstort. Of sa nering van de grond noodzake lijk is, is nog niet duidelijk. Starrenburg II en III worden ontsloten via de Veurseweg en de Van Akenlaan in Starrenburg I. De verkeersverbinding mei het centrum van Voorschoten moet worden verbeterd. De Ma riahoeve zal zorgvuldig in het plan worden ingepast. De wo ningbouw dient geleidelijk over le gaan in het groene buitenge bied. De slootjes in de nieuwe wijken zullen in verbinding blij ven met de Vliet, vanwege de recreatieve betekenis. Ook dient er een centraal buurtpark te ko men dat minimaal een hectare groot moet zijn, vinden de op stellers van het ontwikkelings plan. De twee wijken worden on derverdeeld in drie deelgebie den. Onderscheiden wordt de zogenaamde strandwalzone. die legen de Veurseweg aanligt en als een soort bosgebied wordt gezien. Hier zouden bijvoor beeld 'walwoningen' kunnen komen die dienen als geluids wal tegen het verkeersgeluid van de Veurseweg. In het cen trum wordt hel poldergebied onderscheiden. 1 >at betekent bebouwing op eilanden, om ringd door boezemkades, met riet- en moerasvcgetatie langs de randen van de cilunden. Ook serrewoningen en toepassing van zonne-energie zijn moge lijk, als een soort monument voor de glastuinbouw, langs de randen van het gebied zal dan het wonen aan open water ge stalte moeten krijgen. Tenslotte bevelen de opstellers van het plan aan om milieubewust en ecologisch te bouwen. Het ontwikkelingsplan voor Starrenburg II en III wordt van avond in het gemeentehuis door enkele raadscommissies behandeld. Onthijtdiscussie over miljoenennota reau KPMC houdt woensdag 21 september samen met deze krant een ontbijtbijeenkomst waarin de door de regering ge presenteerde miljoenennota centraal staat. Tijdens deze bij eenkomst geven verschillende deskundigen hun visie over het kabinetsbeleid. De bijeenkomst wordt gehouden in Holiday Inn en begint ont 8.00 uur. Bezoe kers zijn vanaf 7.15 uur welkom Na een openingswoord van V. Maaswinkel. vennoot van KPMC. spreekt II Hulshoff (di recteur van Hulshoff wonen) de aanwezigen toe. Tweede ka merlid C. Terpstra geeft vervol gens een reactie op de mil- |oenennota waarna \1. van I loeken, directeur van de leidse Vereniging van Ondernemin gen, de gevolgen voor het regio nale bedrijfsleven zal schetsen LfIDIN MARIA STRAATSMA Kinderen met diabetes van het Rijnland Ziekenhuis hebben gistermiddag in het St I lisabeth in leiderdorp een foto van 'hun' aapje aan de directeur van het ziekenhuis aangeboden. Hier mee werd ile adoptie van het wolaapje Quincy gesymboli seerd. Meer dan twintig kinde ren doen mee aan dit adoptie- project dat een initiatief is van de Diabetes leugd ('lub Neder land. Het geld dat ze hijeen brengen komt ten goede aan natuurbeschermingsprojecten in Brazilië. waar wolaapjes in lift wild leven. Er is niet zomaar gekozen voor adoptie van een wolaapje. Dit diertje heeft namelijk nel als de kinderen een soort diabetes Voor zowel de kinderen als de wolaapjes geldt: regelmatig eten «■n voond niet ie vcd In een keer. In totaal worden er dit jaar vier apen geadopteerd door zie kenhuizen in liet hele land. Eind oktober mogen de kinde ren zelf een kijkje nemen op de 'ApenheuT waar Quincy woont Het adoptieproject is niet de enige activiteit van de Diabetes leugd Club, onlangs hebben kinderen met diabetes uit het hele land in leiden de cd 'De hoogste tijd' opgenomen. Het gclegcnhcidskooi werd ver sterkt met een tiental kinderen van de leidse muziekschool en heeft liedjes van Pieler de long over suikerziekte gezongen. De opbrengst van de verkoop zal gebruikt worden voor activitei ten van de Diabetes leugd lub WARMOND KEES VAN KUILENBURG Verhalen zijn er genoeg over de Warmondse jeneverboom, maar die moet je wel met een sterke borrel nemen. Overigens is dat laatste geen enkel pro bleem, want sinds jaar en dag zijn er in het dorp kruiken of (lessen met Kaagwater te koop Geen vocht uit de gelijknamige plassen, maar jonge jenever af komstig van een distilleerderij i Schiedam. Toch heeft dat Kaagwater wel degelijk met de Warmondse je- /erboom te maken. Op de flessen of kruiken zit een etiket, met daarop een afbeelding van de in het dorp bekende en scheefstaande boom aan de Spriet in de Lakerpolder aan de Kagerplas. Al sinds mensen heugenis staat de boom op die plek. Volgens ingewijden inmid dels al het derde exemplaar. De boom heeft veel te lijden van water en wind en heeft daar- door al twee keer het loodje ge legd. Een plechtige begrafenis van de boom was het gevolg. Uiteraard rijkelijk ondersteund met geestrijk vocht. De 74-jarige Warmonder Jan Dekker kent enkele wetens waardigheden over de boom. „In het verleden hielden schip pers wedstrijden wie het eerst bij de boom was. In die boom hingen flessen jenever. Wie als eerste bij de boom was - eigen lijk was hij bedoeld als een ba ken voor de scheepvaart - had het gemakkelijk, de laatste moest behoorlijk klimmen om zijn fles te kunnen bemachti gen. Vandaar de naam jenever boom". legt Dekker uit. „Maar of die uitleg ook werkelijk klopt, weet ik niet zeker. Ik heb het ook maar van horen zeggen. Het kan echter wel kloppen, want de schippers lusten wel een borreltje." Niet voor niets staat dan ook op het etiket van het Kaagwater te lezen: Wie is 't die schippert daar op Warmonds wijde plas sen, wien van de Fransche Kroon een glaasje niet zou pas sen? Werwaarts de steven keer', •naar 't breed of naar den zoom. Wie tot 'n klare noodt 't is de je neverboom Een alleszeggende tekst. De Fransche Kroon was destijds de naam van een i eidae distilleer derij: distilleerderij de Fransche Kropn, voorheen Harteveld. Dit bedrijf is inmiddels uit de Sleu telstad verdwenen en overgeno men door Bols. Zoals ook het verhaal dat ooit een Franse gravin van een van de flessen heeft geproefd, nadat ze bijna aan het eind van haar krachten bij de boom terecht was gekomen, naar het rijk der fabelen kan worden verwezen. Een verhaal dat is opgenomen in een jubileumboekwerk van de watersportvereniging De Kaag. Wellicht onder het motto dat een verhaal niet waar be hoeft te zijn. Als het maar leuk De scheve boom siert ook al tientallen jaren de jenerverfles. Als label van het bekende Kaag water. Al vele jaren te koop in het dorp aan de plassen. Een ar tikel dat aanslaat volgens slijter M. Hoekstra. „Vooral bij toeris ten is het een gewild artikel, maar ook bij de plaatselijke be volking is het populair", volgens de Warmonder. Het artikel heeft een facelift ondergaan. Niet al leen wordt het betrokken van een andere distilleerder, maar ook het 'label' is wat aangepast aan de wensen van slijter Hoek stra. LEIDERDORP JUDY NIHOF Alle aandacht gaat steeds naar de Hoge Snelheids Lijn. De ver breding van de rijksweg A4 lijkt een beetje ondergesneeuwd te worden." Wethouder C. Huigen wees gisteren tijdens een ge combineerde commissieverga dering over de HSL/A4 proble matiek nog maar eens op de Verstrekkende gevolgen van de verbreding van de rijksweg voor Leiderdorp. „Het grijpt heel erg in. Er zal tijdens de aanleg, die wel vijf of zes jaar in beslag zal nemen, een grote kaalslag zijn. En denk ook eens aan al dat verkeer dat omgeleid zal moe ten worden." Aan verbreding valt volgens haar niet te ontko men. „Maar deze moet zo min mogelijk ingrijpen in de be staande woonomgeving." De commissieleden schaar den zich gisteravond zeer eens gezind achter het standpunt van de wethouder over de mo gelijke komst van de Hoge Snel heids Lijn en een verbreding vqn de A4. Plannen die volgens Leiderdorp niet los van elkaar kunnen worden gezien. leiderdorp moet voor 19 sep tember een voorlopige reactie geven op zowel de HSL-nota als de Startnotitie A4 Burgerveen- Leiden. Beide nota's liggen sinds 19 mei ter visie. Voor col lege en politiek is het zon neklaar dat de HSL het Groene Hart niet mag doorsnijden, zo bleek gisteravond. Het tracé dat de voorkeur heeft van het kabi net zou onder meer betekenen dat de Leiderdorpse Achlhove- netpolder diagonaal doorsne den wordt. Gepleit wordt voor nadere be studering van het idee van de TU-DeMt om de snelle trein langs bestaand spoor te leiden. Wat de verbreding van de A4 betreft, is leiderdorp voorstan der van een verdiepte aanleg. Inspreker I I teken van de be langengroep HSL/A4 zei zich 'echt gesteund' te voelen door de gemeente. In Rijkswaterstaat had hij daarentegen alle ver trouwen verloren. „Alle rappor ten van Rijkswaterstaat zijn toe geschreven naar de nieuwe ufo." De gemeenteraad neemt 26 september een definitief ge meentelijk standpunt in over de HSL/A4. 'Import '-bewoners geven hun visie op de stad LEIDEN ERNA STRAATSMA De 'echte Lcidenaar' is wellicht goed voor de titel 'beschermde menssoort'. Volgens schat tingen is driekwart van de Leidse bevolking van oorsprong 'import', lanny Arends en The» mas van Duin gaven daarom hun boekje de titel mee: 'Allemaal Leidenaars'. Vertegen woordigers van de laatste lichting nieuwko mers geven daarin onder meer hun visie op de stad, die een toevluchtsoord is voor zowel vluchtelingen als studenten. 'Allemaal Leidenaars' is gemaakt en uitge geven door medewerkers van het leids insti tuut voor Sociaal Wetenschappelijk Onder zoek (I.iswo) in samenwerking met de Weten schapswinkel. Het I.iswo besloot eind 1992 tot het maken van een boekje over import Leide naars na het onderzoek Thuis in de wijk'. Uit dat onderzoek bleek een grote betrokkenheid van Turkse. Marokkaanse en Surinaamse I.ei- denaars bij hun woonomgeving. Voor 'Alle maal Leidenaars' zjjn ook vertegenwoordigers van andere bevolkingsgroepen naar hun erva ringen gevraagd. Dat levert tien levensverha len op. Overeenkomst lussen alle geïnterview den is dat ze niet in leiden zijn geboren. De nieuwelingen zijn dol op de grachten en architectuur van leiden en vinden de klein schaligheid in de meeste gevallen wel prettig. Zoals de Chileense vluchtelinge Maria Clara lllino Opazo (44) zegt „leiden is een gezellige stad. Klein, maar het heeft alle voordelen van een grote stad zonder de nadelen daarvan." Ze is positief over haar huidige woonomge ving. maar toen ze hier eind jaren '70 terecht kwam vond ze loeiden aan de saaie kant („daarna heb ik mensen leren kennen en werd het gezelliger"). Opazo en haar echtge noot Inn n.i Bun muIbuisi in Nederland bewust voor huisvesting in leiden. Ze zoch ten een wat kleinere stad, met een universi teit. om daar respectievelijk psychologie en sociologie te studeren. Dat de kleinschaligheid van leiden ook minder leuke kanten heeft blijkt uit het ver haal van Fatima Belkasmi. Deze 32-jarige, in Marokko geboren vrouw heeft soms last van de sociale controle van de Marokkaanse ge meens» hap in leiden, ledereen kent iedereen en dus moet je voortdurend oppassen voor roddel en achterklap. „De vrijheid die je als MarotIairae vrouw in i tidn hebt Is in perkt, want je moet constant rekening hou den met je familie, want daar gaat hel uitcln delijk om", legt Belkasmi uit. „Ie moet de eer van de familie hoog houden, en mijn familie is mij lief, dus dan let je wat meer op wat je doet." lack van der Bent (37) verbaasde zich over het 'dorpse' gehalte van leiden, toen hi) ill 1987 met vrouw en dochter vertrok uit Kat wijk („toen ik nog in Katwijk woonde kwam ik weinig in leiden"), „leiden verschilde min der van Katwijk dan ik had gedacht. Ook de buurten zijn een soort dorpen, dat viel me In het begin tegen." Na zeven jaar is hij Inmld dels gewend aan het 'kliekerige gedrag' van zijn stadgenoten, „leiden is langzamerhand mijn stad geworden. Ik ben er nu zelfs trots op Sommige nieuwkomers voelen zich al snel een 'echte I eidenaar', anderen blijven zich al tijd een relatieve buitenstaander voelen. In de meeste gevallen beschouwen ze zichzelf als 'iets.daartussen'. De in Indonesië geboren hlncse I jioe I lie (47) woont sinds I9MI in de Merenwijk: „Ik heb niet het idee dal ik lelde naar ben, ik ben import Eigenlijk ben ik een Chinese leidenaar," Echte liefde bloeit in een enkel geval op, maar voor anderen 'wordt het met leiden nooit wat' Zoals bij Fatima Belkasmi. die een bloedhekel heeft aan 'dat platte leids'. „Toen ik in leiden kwam vond ik vooral de leidse taal een verschrikking. Ik werd op school door een paar leerlingen gepest omdat ik te netjes «•li braai waa D mal ooft keurig Nodai lands, niet dat platte leids. Ik heb er echt alles aan gedaan om niks van die taal over te ne men. ik moet zeggen dat dat me aardig gelukt is, maar op een gegeven moment ga je toch uitdrukkingen overnemen zonder dat je Je daar van bewust bent." Mlrmoiil 14-tdi-naurV; lump Arrnd» m ITwmm» vun Ihiln; ullKrwvri! I ISWOrWilmM liupvwlnlu-l; prik 15 ifumrfi.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19