/EIDEN Leiden blokkeerde plannen Rijnland Leiden Achter de kraam is het een stuk D66-wethouder juicht referendum niet toe Joi NDERDAG 15 SEPTEMBER 1994 HENNY VAN ECMOND 071-356414 PLV CHEF HANS KOENEKOOP. 071 B56429 Stadswachten a q Leiden wil graag I -7 stadswachten aan stellen, maar de gemeente heeft geen geld om deze helpers van de politie te betalen. Akzo H rt Bij Akzo in Sassen- Z U heim vallen geen collectieve ontslagen, zegt directeur W. Sanders. Het bedrijf wil 180 arbeids plaatsen kwijt. Broekriem Clubs en verenigin- Z I gen in Jacobswoude moeten de broekriem aan halen. De gemeente is van plan te korten op subsi dies. appartementen jvenop snookercentruni LEIDEN LOMAN LEEFMANS iven het snookercentruni in het Utrechtse Veer ko- n mogelijk zes apparte- nten. De gemeente heeft temd met de bouw van woningen maar omwo- tenden zullen hun mening t dit plan nog moeten ge- hen buurtbewoner pro- rde drie jaar geleden de omst van het snookercen- m tegen te houden. Dat te niet, maar door de ver- agingen die optraden, is er nu pas een plan voor appar- ementen bóven het cen trum. I let centrum aan het (par- keer)pleintje van de Utrecht se Veer, dat bestaat uit drie panden die zijn samenge- •gd, werd lange tijd ge bruikt als fabrieksruimte voor de firma Star Neon. Toen dit bedrijf eind 1991 verhuisde naar een nieuw gebouw in de Merenwijk. werd de benedenverdieping van het complex overgedaan aan C. Vrins, eigenaar van de Snookerij. Hij wilde aan het Utrechtse Veer een nieuw L snookercentrum beginnen, maar buurtbewoner Waas- dorp (die aan de achterkant uitkijkt op de panden) vocht dit plan tot de Raad van State aan. Uiteindelijk kon vorig jaar het centrum toch worden ge opend. De bovenverdieping bleef echter leegstaan. Nu is daarvoor een plan gemaakt. Het gaat om twee drieka merappartementen en vier tweekamerappartementen. De gemeente heeft dit plan al goedgekeurd. Marktkooplui moeten afval gescheiden inleveren Sommige marktkooplui mor ren. anderen zijn enthousiast. Maar niemand komt er onder uit. Sinds een week moet al het marktafval gescheiden worden ingeleverd bij het zogenaamde markt-afvaleiland. een mobiele container die zaterdag bij het Gangetje wordt geparkeerd en tijdens de woensdagmarkt aan de Nieuwe Rijn bij de Beschuit steeg staat. „Gescheiden inzamelen, dat is een stuk goedkoper zegt A.J.M. van Paridon van de ge meentelijke sector economische zaken. „Het is de enige manier om de kosten voor het schoon houden van het marktgebied beheersbaar te houden." Van de marktkooplieden vraagt de gemeente een grote zelfwerk zaamheid. Ze moeten ieder stuk afval zelf inleveren bij het afval- eiland en kunnen niets meer la ten liggen. „Maar het is de enige manier. Op het moment dat het niet werkt, gaan de marktgelden omhoog", aldus Van Paridon. Een marktkoopman in groen te en fruit vindt het eigenlijk maar niets. „Oké, de bedoeling is goed, maar het plan is niet goed uitgevoerd", klaagt hij. „Op de zaterdag moet ik een heel eind lopen met mijn afval naar die container. Nü valt het nog wel mee maar in de zomer hebben we veel meer afval. Dan is het niet te doen. Als de ge meente nu eens zou zorgen voor wagentjes, zodat we de troep er naar toe kunnen rij den... Of als die container nu eens op een betere plek zou ko men te staan, bijvoorbeeld op het Stadhüisplein. Maar nee, we moeten meer werk verzetten en Marktlui moeten hun afval voortaan in een mobiele container afleveren. voor ons levert het niets op." Kr zijn echter ook andere ge luiden te horen, klaas Harteveld van de gelijknamige vishandel is bijvoorbeeld uiterst tevreden. „Ach, zo nu en dan kun je er heus wel even vijf minuutjes tussenuit om naar de container te lopen", zegt hij. „En het grote voordeel is dat we de troep nu de hele dag kunnen wegbren gen. Het is achter de kraam een stuk netter." Een medewerker van de ge meente, die zorgt dat alles bij de container zelf in de juiste afval bakken verdwijnt, is tevreden over de manier waarop de marktkooplui hun afval aanbie den. „Ze scheiden alles naar eer en geweten", zegt hij. „ledereen houdt zich netjes aan de regels. Nu is het wel zo dat er meer marktmeesters rondlopen en meer mannen van de milieupo- litie, die de boel in de gaten houden. Maar toch... Het gaat heel goed." Volgens Van Paridon van de gemeente is er bewust gekozen voor de plek waarop de contai ner tijdens de zaterdag- en de woensdagmarkt staat. „Het fOTO»HI(LCOKUIf*n dichtst bij die kooplieden die het meeste afval moeten afvoe ren", zegt hij. „Men zal moeten wennen aan het nieuwe sys teem maar ik denk toch dat het werkt. De markt wordt een stuk aantrekkelijker. Eerst zag je her en der nog wel leeg fust staan, dat is nu niet meer het geval. Minder vervuiling, zowel op straat als in het water." Meldpunt vrijwilligers open Wethouder Koek komt spreken, haar collega Jan laurier eveneens en ook directeur A. Verlaan doel zijn woordje over het belang van vrijwilligerswerk. Voor de officiële opening van het Meldpunt Vrij willige I lulpverlening leiden Zuid op 7 oktober zijn alle wapens uit de kast gehaald om het rijwilligerswerk te promoten. Het nieuwste vrijwilligersplatfonn in leiden gevormd uil een aantal al in leiden Zuid werkzame organisaties ging enkele maanden geleden stilletjes aan de slag. liet meldpunt is er voor acute hulpvragen. Waar nodig worden hulpvrageis die meer bc- hoefte hebben aan langdurige hulp - doorverwezen "naar de juiste organisaties. Het meldpunt is nu al iedere weekdag bereikbaar van 10.00 uur tot 12.00 uur in het Gezondheidscentrum aan het Bevrijdingsplein, tel: 766746. De feestelijke officiële opening begint op 7 oktober om 1 I OOimi leiden erna straatsma vervolg van voorpagina Wethouder H. de Goede (1)66) van sport en recreatie is geen voorstander van een referen dum over zwembad De Zijl. Dat zei hij gisteren in een ontmoe ting met het buurtcoinité l)e kooi. „Maar als er 1 !>CH) handte keningen zijn kan het college niet onder een aanvraag uit." De wethouder heeft echter zijn twijfels over het nut van een lo kale volksraadpleging over het openhouden van zwembaden. ..kijk. als l)66'er kan ik natuur lijk niet echt tegen een referen dum zijn, maar straks hebben we op het stadhuis vijftig aan vragen voor een referendum lig Ken." Hij wees de buurtbewoners ook op het risico van een refe rendum over zwembaden. „Als meer dan vijftig procent van de D'idenaars zegt dat beide bui tenbaden dicht moeten dan gaan ze dicht, omdat deze uit spraak dan bindend is voor de gemeentraad. Dat moet u zich donders goed realiseren voor u een referendum aanvraagt." De Goede zei gistermiddag ook dat 'alles nog mogelijk is', maar voegde daar onmiddellijk aan toe dat hij geen geld' heeft voor het openhouden van een recreatiebad. „Het is aan de ge meenteraad om te kiezen wat er moet gebeuren. Of beide zwem baden blijven open. of ze gaan beide dicht, of een van twee blijft open. De oude plannen om het bui tenbad van De Zijl te overkap pen zijn volgens de wethouder van tafel, in afwachting van de komende 'takendiscussie' bin nen de gemeente. Deze discus sie moet een antwoord geven op de vraag waar de Ireztiinigin- gen van achttien miljoen gulden vandaan moeten komen. Meer aandacht van (ÏGD voor basisscholen hoogheemraadschap overwoog even uit gemeente te vertrekken Vervolg van voorpagina 'lannen van het Hoogheemraadschap van Rijnland aan n de Breestraat uit te breiden zijn in een eerder stadium geblokkeerd' door de gemeente. Dat zei dijkgraaf H.H. an Tuyll van Serooskerken gisteravond tijdens een inge- aste verenigde vergadering. Het Stadsdebat Welk beleid moet de gemeente leiden de komende jaren voeren? Die vraag staat centraal tijdens vier debatten over de toekomst van de stad die komende dinsdag en woensdag in het stadhuis worden gehouden. Aan de hand van vier thema's - wonen, werken, weten en welzijn - spreken tal van deskundigen zich uit over het beleid en de vraag hoe dat moet worden betaald. Vooruitlopend op de debatten laat het I^idsch Dagblad vier betrokkenen aan het woord over de thema's. Vandaag de architect Fons Verhei jen. Architect Fons Verheijen: de compacte stad. fOTO HIllCO KUlPfRÏ EIDEN ERNA STRAATSMA let college van B en W zou een toestemming hebben ge- even de aangekochte panden ummers 51, 53 en 70 als kan- Dren in te richten. „Het is ons etterlijk geweigerd door de ge- neen te om deze panden als antoorruimte in te richtpn, imdat ze een woon- en winkel- lestemming hebben. We moe- en deze panden dus hoe dan tok afstoten." )e geweigerde medewerking an de gemeente leidde er even oe dat Rijnland helemaal uit eiden wilde vertrekken, maar en geschikte locatie daarvoor verd niet gevonden. De dijk- raaf: „Als je door de gemeente vordt geblokkeerd in uitbrei- lingsplannen moet je je afvra- [en of de gemeente wel een loogheemraadschap in Leiden ril hebben." Het monumentale Gemeen- landshuis (Breestraat nummer 59) blijft van het Hoogheem raadschap van Rijnland. Dijk graaf Van Tuyll van Seroosker ken voelt er niets voor om er een museum van maken. „Dat is geen goede functionele be stemming." Het beheer van het monumentale pand zou in dat geval aan een aparte stichting worden overgedragen en daar verwacht de dijkgraaf weinig goeds van. Het behoud van het Gemeenlandshuis brengt met zich mee dat ook Breestraat 55 en 57 in handen van Rijnland moeten blijven. Verschillende bestuursleden drongen gisteravond wel aan op een onderzoek naar afstoting van het Gemeenlandshuis. Het is namelijk te klein om te die nen als kantoorruimte. „Ook een totale uitplaatsing moet on derzocht worden", zei de Nieuwkoopse wethouder Van der Most. „Ik denk dat het da gelijks bestuur met een brede onderbouwing moet komen voor het behoud van het Ge meenlandshuis." In hel "huisvestingsplan van Rijnland is nu gekozen voor de bouw van een nieuw kantoor van vier verdiepingen hoog en met een vloeroppervlak van 10.000 vierkante meter aan de Plesmanlaan, naast het gebouw van Fokker. Binnen de gemeen te leiden heeft het hoogheem raadschap ook nog een oogje gehad op het gebouw van het Fhilips-pensiocnfonds aan de Stationsweg. Een verhuizing naar dit pand bleek echter veel te duur uit te vallen. Het dagelijks bestuur van Rijnland heeft vier redenen om te vertrekken uit de Breestraat. Door uitbreiding van het perso neel is er toenemend ruimtege brek. De kwaliteit van de huidi ge kantoorruimte zou te wensen over laten en de veelheid aan gebouwen is lastig. Voorts wil Rijnland het centrum verlaten vanwege de plannen voor een autoluw stadshart. Het algemeen bestuur van Rijnland besluit in zijn vergade ring van december over het huisvestingsplan. Multicultureel muziekfestival op waterpodium leiden Op het waterpodium van An nie's Verjaardag in de Hoog straat wordt zaterdag 17 sep tember een multicultureel mu ziekfestival gehouden. Het eve nement vindt plaats in het ka der van de jaarlijkse actie 'Lei den, stad van vluchtelingen'. Tussen 11.30 en 16.30 uur tre den vier bands op. De presenta tie van het festival is in handen van oud-wethouder Hans de la Mar. De Koerdische muziekgroep Zilan bijt om 11.30 uur het spits af. Daarna treden Abebe Daniël the Melektes (traditionele Ethiopische kirarmuziek), Ia rouge (kawinamuziek uit Suri name) en Thoko Mdlalose and the African Vibrations (kwela, marabin en mbaganga uit Zuid- Afrika) op. „Ik heb er zo de pest over in. Het antwoord is steeds maar weer een poldertje volbouwen, steeds meer van hetzelfde. Maar een nieuwe Stevenshof voegt niets toe aan de stad, het is alleen maar meer van hetzelfde. Fons Verheijen heeft weinig geloof in het toekomstige bouwbeleid dat de gemeente loeiden voorstaat. Het zoeken naar een plaats waar weer een wijk zoals de Steven^hof kan worden gebouwd is geen wezenlijke oplossing voor het probleem van het tekort aan woningbouwlocaties. Hij kiest er voor de stad verder vol te bouwen. En op die manier de kwaliteit van de stad te verbeteren. .Als je doorgaat op de huidige wijze dan krijg je een soort Ixjs Angeles. Een lang uitgestrekt gebied met allemaal dezelfde soort huizen met tuintje. En elke keer heb je weer een nieuwe woningbouwlocatie nodig. Het wordt een eindeloze massa huizen. Dat kun je misschien nog wel doen in Friesland of Brabant, maar niet meer in het westen. De compacte stad is zijn motto. Bebouw de plekken die er nog zijn met grote hoeveelheden, dure woningen. „Inbreiden dus. Niet zomaar, maar inbreiden waarbij je wezenlijk iets toevoegt aan de stad. Neem de Churchilllaan. Een weg met een enorm breed profiel waar voldoende ruimte is voor t woningbouw. Als je daartoe zou besluiten, kun je ook het winkelcentrum Vijf Meiplein een injectie geven. Dat is hard nodig. Bovendien kun je de wijken die nu door die brede weg worden gescheiden veel beter met elkaar verbinden. Dat is een echte inbreiding waardoor je aan het gebied iets verbetert." De plekken in de stad waar nog ruimte is voor dergelijke projecten somt Verheijen zo op. De IJsselmeerlaan, de Gooimeerlaan, het oude terrein van het AZL, de leeuwenhoek, plaatsen waar veel woningen kunnen worden gebouwd. En dat moeten fiats zijn met een hoogte vergelijkbaar met die van V D. „Het moeten dure woningen zijn, want dat levert meer geld op zodat de woonomgeving ook van hoge kwaliteit kan zijn. Want we moeten niet dezelfde fout maken als in de Slaaghwijk of in de Bijlmer, waar op het laatste moment werd bezuinigd op de kwaliteit van de woonomgeving. In de Slaaghwijk is eindelijk iets gedaan om de woonomgeving te verbeteren door het plan voor de Kopermolen. Als je kiest voor duurdere woningen zorg je er bovendien voor dat de doorstroming eindelijk eens echt op gang komt en de goedkopere woningen in de stad vrijkomen." Door in de stad te bouwen kun je het Groene Hart groen houden. ..Voor mij is het Groene Hart heilig. Je kunt wel aan de randen bouwen, maar het gebied moet groen blijven. Het wordt het (lentral Parkvan de Randstad." Verheijen beseft dat zijn voorstel om de stad verder vol te bouwen niet met groot enthousiasme door de Leidenaars zal worden ontvangen. ..Mensen willen, dat blijkt uit onderzoek, huisje, boompje, beestje. Maar als je dat doet. moet je de polders in. Bovendien denk ik dat de weerstand tegen verdichting meevalt als de woonomgeving verbetert door de inbreiding. Als het alleen maar leidt tot meer parkeerdruk vervalt het maatschappelijk draagvlak. „Bezuinigd heb ik nog niet", constateert Verheijen. Hij denkt dat de overheid veel zou besnaren als veel taken aan het bedrijfsleven worden uitbesteed. „In het bedrijfsleven wordt toch harder gewerkt, het is prestatiegerichter. Je zou eens moeten uitrekenen wat het zou opleveren als de gemeente activiteiten door net bedrijfsleven zouden zijn gedaan." Bovendien denkt Verheijen dat het ook nog anders kan. „I let is maar een gedachtengang. maar in China gold dat artsen niet betaald werden voor elke zieke, maar voor elke gezonde In zijn Itraktijk. Die arts werkte zich de olerc om de mensen gezond te krijgen. Dat zou je mik kunnen toepassen bij het uitbesteden van werk door de gemeente. Je besteedt elke wijk uit aan een bedrijf dat het onderhoud pleegt en betaalt alleen als het er goed uit ziet. In zo'n systeem zit een stimulans. En mensen werken alleen maar als ze gestimuleerd worden." HENNV VAN IGMONp De afdeling jeugdgezundheids zorg van de GGD leiden houdt voortaan ook on basisscholen spreekuur voor ue leerlingen. I r komt meer aandacht voor hegr lelding van leerlingen, de GGD gaat meer tijd besteden aan gr zondheidsprujecten op scholen en er komt een speciaal adoles cententeam. Met die aannak denkt de gezondheidsdienst he ter in te spelen op 'de proble men van de hedendaagse (war. I )e jeugd vyordt bedreigd door andere prehlemen dun vroeger, constateert de jcugdgezund heidsz.org. Zij gaan eerder expe rimenteren met alcohol en drugs en beginnen gemakkelij ker aan gokVen. „En de jeugd beeft vaker psychosociale pro blemen", zegt afdelingshoofd mevrouw II Gijsman-Kruide niri I eiimilisle, het vmmcIi ineer onderkend en gesigna leerd, en er is natuurlijk ook meer over bekend. Hoe dan ook, je kunt wel vaststellen dat zo'n 7 procent van de jongeren echt psychosociale problemen heell „Toen de Jeugdgezondheids zorg opkwam, Jat was aan het begin van deze eeuw. was de aandacht vooral gericht op soc i ale en hygiënische omstandig heden". vertelt Gijsman. „Dut viel samen met de invoering van de leerplicht. De gezond held vatf veel kinderen leed In die tijd onder slechte huisves ting en gebrek aan voedsel. Jeugdgezondheidszorg was erop gericht kinderen optimaal van het onderwijs te laten profite ren." In de jaren vijftig, toen de si tuatie op het gebied van huls vesting en voeding veel beter was. richtte de jeugdafdeling van de GGD zic h veel meer op het vroegtijdig signaleren van ontwikkelingsstoornissen iljs man: „En nu zijn we veel meer geneigd om te kijken naar de invloed van omgeving en ge drag van de kinderen op hun gezondheid. Er heerst vrij veel c ipvoed i ngso n zek er I leidI k denk dat dat mede komt door onze sterk geïndividualiseerde maatschappij, en door het feit dat ook kinderen daarin veel meer keuzemomenten hebben. Daar spelen wij met on/e nieu we aanpak op in." Op Je openbare basisschool in de StcYcnshofschool houdt de GGD bij wijze van experi ment al twee jaar spreekuur En dat is goed bevallen, zegt Gijs man /.Ij verwacht dat binnen twee ,1 drie jaar op alle basis scholen in leiden de jeugdge zonclheidsz.org spreekuur heeft, zoals dat nu al in het voortgezet onderwijs het geval is. Steeds meer insluipingen in Leiden leiden Diverse bankpassen. 650 gulden en sieraden zijn in de nacht van dinsdag op woensdag gestolen uit een woning aan de Mecklenburgerstraat. De dader tilde de achterdeur van het slot. De bewoner lag tijdens de inbraak op de bovenverdieping te sla pen en merkte pas 's ochtends dat er was ingebroken. Volgens het zogeheten house-team' van de politie dat zich nadrukkelijk met woninginbraken bemoeit, nemen insluipingen zoals deze in de Mecklenburgerstraat de laatste tijd hand over hand toe. In veel gevallen blijken (achter)deuren niet op het nachtslot te zit ten waardoor ze kunnen worden geopend. Aanrijding op IJsselmeerlaan leipen» Bij een aanrijding op de IJsselmeerlaan zijn gistermor gen twee bestuurders gewond geraakt en hun auto's zwaar be schadigd. Omstreeks 9.00 uur reed een 21-jarige I^idenaar vanuit de Kiekendiefhorst het kruispunt van de Drontermeer- laan en de IJsselmeerlaan op. Hij verleende daarbij een voorrang aan een auto die werd bestuurd door een 24-jarige man uit lei derdorp. De auto's knalden op elkaar. Beide bestuurders moes ten met kneuzingen naar een ziekenhuis worden vervoerd. Gratis strijken op contrabas leiden De Streekmuziekschool verzorgt in de maand septem ber een gratis proefles contrabas. De contrabas is een veelzijdig instrument waarmee klassiek, jazz. pop en volksmuziek wordt gespeeld. Belangstellenden kunnen contact opnemen met de school: tel 071- 141041.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17