AUTO LEITHON Slimme auto's in strijd tegen file Weg en wiel Ruim 40 jaar Peugeot ervaring Keuze uit ruim 60 Bovag-occasions PSA met' Renault in zee Volgend voorjaar nieuwe Nissan Maxima Cardanfiets geeft problemen DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1994 Leiden Lammenschansweg 128 tel. 071-310811 Roelofarendsveen Alkemadelaan 1 tel. 01713-12866 Vooraankoop, onderhoud, reparatie, APK-keuring, schade-herstel van uw Peugeot voor Leiden, Rijn- en Bollenstreek Maredijk 175, Leiden, tel. 071-212911 T.o. het Hoofdpostkantoor (a d Schipholweg) OFF DEALER Q NISSAN) De Franse autofabrikanten Renj ault en PSA (Citroen/Peugeot) i doen onderzoek naar een geza menlijk te produceren nieuwe 6-cilinder motor en werken sa- men aan de ontwikkeling en fa bricage van automatische ver- snellingsbakken. Beide concerns zijn verder met hulp van het nationale gasbe- M- drijf bezig met het eerste proto-l type ter wereld van een perso nenauto die op aardgas rijdt. Deze aardgas auto biedt naast de wezenlijke verbetering van de ecologische kwaliteiten, metl name door de veel lagere C02- uitstoot, ruimere mogelijkhe den voor het gebruik van alter- natieve energiebronnen in de r transportsector Fen ander veelbelovend projekt dat al in een ver gevorderd sta- *3. dium verkeert is de tweetakt motor. Samen met Nloteur Mo derne. IFP (Institut Francais du Pétrole) hebben Renault en PS^ een 1400 cc 3-cilinder motor p* ontwikkeld. Deze tweetakter moet voldoen aan een vermo gensverhouding van 74 pk per liter motorinhoud. Vooruitstre vende technieken op het gebiec van brandstofinjectie en uitlaat systemen (Bosch) worden t gepast bij dit projekt dat in het jaar 2000 tot werkelijke produk tie moet leiden. Onder de naam VPH (Véhicule Propre et Econome) draait e groter programma bij de twi I ranse autofirma's. In dat kadei past deze tweetaktmotor pri omdat hij ruimschoots voldoet aan de normen die na '96 gaan gelden en in stadsverkeer 20 procent zuiniger is dan huidige viertakters. Doel van dit voer- N tuig is ook een minstens gelijk, danwel veel lager geluidsniveau»- dan dat van auto's met conven-pj tionele motoren. Bij rijtesten met twee auto's. een Citroën XX en een Renault DC 21is al gebleken dat de twee- rhi taktmotor veelbelovend is. US Naast een veel zuiniger verbruid' is de uitstoot van NOx flink minder. Er zijn waarden bereikt^ van 0,25 g/km hetgeen een tienvoudige reductie betekent. Ha Auto kopen met ANWB De ANWB-brochure 'Auto Ko pen' maakt de aspirant-koper wegwijs in het aankoopproces van zowel nieuwe als gebruikte auto's. De nieuwste editie, waarin onder meer 25 autotests staan afgedrukt en die 77 blad zijden telt is exclusief voor ANWB-leden gratis verkrijgbaar bij alle vestigingen van de ANWB en/of VVV.. Miniatuurauto 's op De Koepelbeurs Komende zondag 18 septem- vergaan, van bijna onbetaalbaar her) organiseert het tijdschrift tot spotgoedkoop. Modelauto in samenwerking In de ontvangsthal is verder een met Het Nationaal Automobiel- expositie van blikken modelau- museum in Raamsdonksveer to's te zien en een aantal diora- voor de negende keer een mo- ma's rond de autosport in mini- delautobeurs in de koepel van atuur. Beursbezoekers kunnen het museum, beter bekend als ook tegen een gereduceerde De Koepelbeurs. prijs het museum bezoeken. Meer dan 250 tafels bieden de V Koepelbeurs is geopend van bezoekers een zeer gevarieerd i<> tot 1630 uur, deentree be aanbod van miniatuurauto's, draagt 4,50 per persoon, kin van splinternieuw tot nagenpeg deren tot 13 jaar betalen 2,50 WEGWERKZAAMHEDEN Wijzigingen via ANWB: (Mi - 9622 (50 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Alkmaar - Amstelveen (A 9) Tussen Uitgeest en Akersloot. I er hoogte van de Velsertunnel. Ring Amsterdam (A 10) Ter hoogte van afrit RAI, avond en nacht. Den Haag richting Amsterdam (A 4) Ter hoogte van I loofddorp, avond en nacht. Amsterdam richting Utrecht (A 2) l ussen Abcoude en Vinkeveen, avond en nacht, l ussen Vinkeveen en Breukelen. avond en nacht. Tussen Utrecht en knooppunt Oudenrijn, avond en nacht. Utrecht I)cn Bosch (A 2) )p diverse plaatsen. Den Bosch - Eindhoven (A 2) Op diverse plaatsen. Eindhoven - Maastricht (A 2) Op diverse plaatsen. Den Haag - Utrecht (A 12) I er hoogte van knooppunt Oudenrijn. Nissan zal in oktober tijdens de Autosalon van Parijs de nieuwe Maxima onthullen. Aan de naam van dit topmodel, dat in 1990 voor het eerst op de markt verscheen, worden enkele let- ters toegevoegd: QX. hetgeen staat voor Quality Excellence. I liermee wil de fabrikant zeg gen dat deze auto volledig tege moet komt aan de smaak en ei sen van automobilisten in het topsegment van de markt, waar de Maxima actief is. De Maxima QX is in technisch opzicht een zustermodel van de lapanse Cefiro en de Ameri kaanse Infiniti L30 maar de sty ling is geheel aangepast aan de Europese smaak. Niet zichtbaar maar wel een be langrijke verbetering is dat Nis san door toepassing van nieuwe technieken de lengte van de voor de elektronica benodigde bedrading flink heeft weten te beperken. Daarmee is de kans op storingen in het elektrische circuit aanzienlijk gedaald, al dus Nissan. Voor de aandrijving gaat een nieuw ontwikkelde V6-motor zorgen, die leverbaar wordt met een inhoud van 2.0 en 3.0 liter. Door gebruik te maken van lichte materialen is het gewicht van het cilinderblok en van de bewegende delen van de zoge heten VQ-motor aanzienlijk ge daald. De nieuwe Maxima, die voor jaar 1995 in ons land te koop zal zijn, wordt standaard voorzien van twee airbags, een anti-blok- keerrerrfsysteem (ABS) en air conditioning. Over de prijs is nog niets bekend. FIETSSTROOK De combinatie van de cardanfiets van het merk Walens uit Tai wan met een versnellingsnaaf van Sturmey Archer geeft problemen bij het berijden. Het gaat om een fiets zonder ket ting. maar met een aandrijfas tussen trapas en achterwiel. Alleen de fietsen die werden voorzien van een versnellingsnaaf voldeden niet. De cardanas verboog, waardoor de fietsen doortrapten. Intussen hebben de fa brikanten hun produkten verbeterd. In de jaren '20 werden al fietsen met.car- danaandrijving geconstrueerd, echter zon der veel succes. Ze trapten te zwaar en de tandwielen Ringen snel stuk. Walens heeft de cardanfiets opnieuw uitgebracht, nu met solide onderdelen. LX* aandrijfas loopt door een van de buizen van de achtervork. Er zijn talrijke modellen verkrijgbaar, waaron der stadsfietsen. sportfietsen. kinderfietsen en ATB's. De prijzen beginnen bij 1.00(1 gul den. De fietser moet er rekening mee hou den. dat het trappen wat zwaarder is dan op De cardanfiets heeft een aandrijfas in plaats van een ketting. foto walens een normale fiets. Het aandrijfsysteem is onderhoudsvrij. Verkeersveilig Veilig Verkeer Nederland introduceert 'Goedmerk', een nieuw systeem om de ver keersveiligheid van produkten aay te dui den. WN doet dit na herhaalde verzoeken van consumenten en bedrijven om de vei ligheid van diverse artikelen te beoordelen. WN werkt hiervoor samen met het Keur merkinstituut Konsuinentenprodukten. Ar tikelen als kinderzitjes en fietsdragers voor auto's krijgen een beoordeling op de pun ten verkeersveiligheid, duurzaamheid, functionaliteit en ergonomie. Ram mei vrij Blikken of plastic doosjes met bandenplak spullen hebben als nadeel dat de inhoud zo rammelt onderweg. Cordo verpakt zo n re paratieset nu in een nylon tasje. De inhoud bestaat uit 6 plakkers, schuurpapier, merk- stift, 2 kunststof bandelichters. een forse tu be solutie en een verloopnippel voor het ventiel. In het tasje is bovendien plaats voor nog het een en ander. De prijs bedraagt 11.50. Antieke fietsen De vernieuwde Zijlstraat in Haarlem bouwt zaterdag 17 september een feestje rond an tieke fietsen. Van 12 tot 13 uur treedt de 'Marching and Cycling Band' op. een Haar lems korps, dat al fietsend muziek maakt en bekend is in binnen- en buitenland. Van 13 tot 16 uur laat dc 'Vereniging Liefhebbers Antieke Fietsen' uit Valkenswaard een reeks originele fietsmodellen zien uit diverse lan den vanaf 1860 tot nu. Te zien zijn o.a. de Michaud uit Frankrijk (1860). de Hoge Bi uit Engeland (1877), de Safety uit Frankrijk (1885) en een damesfiets uit Duitsland (1928). Alle fietsen worden in aangepaste kledij bereden en er worden verhalen bij verteld. BUK IN HET VERLEDEN Minicamera op de ogen van de bestuurder gericht registreert vermoeidheidsverschijnselen, foto ford De Nederlandse wegen zijn zo ervol dat een regenbui of een ito met pech al leidt tot be hoorlijke files. Nog meer ver keer over de snelwegen pom pen, kan echtereen belangrijke bijdrage leveren aan het ver minderen van de opstoppingen. I)at klinkt tegenstrijdig, maar het kan wel: met een slimme Zo n slimme auto is in ieder ge val in het bezit van een boord computer. De bestuurder toetst de bestemming in en krijgt de snelste route op het beeld Blijkt tijdens de rit dat route een vrachtwagen eld, dan wordt een al •e route aangegeven, file niet vermeden wor- vergelijkt de computer de files met elkaar en kiest die t het minste oponthoud. Be oordeelt de computer het ver 'chtendspits als te druk, dan stelt hij een alterna ief voor: de trein of de bus, uit •tappen bij halte X. Mocht tij lens de rit de geliefde parkeer plaats in het centrum vol zijn, dan wordt een andere parkeer plek aangegeven. Plus het aan- i! meters dat extra gelopen met worden. Of het regent, •rtclt hij er nog net niet bij. [oc weet de boordcomputer is geka den, da dat allemaal? Door bijvoorbeeld gebruik te maken van de ver keersinformatie die via de auto radio wordt verspreid. Door in contact te treden met intelligen te infrastructuur langs autowe gen en in steden. Zo'n infra structuur kan bijvoorbeeld be staan uit infrarood zenders op kruispunten en knooppunten. Die bakens verzorgen de ver- bindihg met een centrale ver- keerscornputer. IX* boordcom puter van de auto geeft door waar hij zich bevindt en hoe de verkeerssituatie is. Komt de au to met een slakkegangetje voor uit, dan waarschuwt de centrale computer dc boordcomputers van naderende automobilisten, i fle! Voorruit Elektronicagiganten als Sie mens en Philips en de in het Europese programma Prome theus verenigde autofabrikan ten experimenteren volop met deze boordcomputers. De eer ste, lang nog niet van alle ge makken voorziene Travel Pilot is gewoon te koop en kost niet meer dan een fatsoenlijke auto radio. Deze elektronische kaart geeft een reisadvies en houdt bij waar de auto zich bevindt. ..Hij weet alleen nog niet waar de fi les staan", vertelt ir. Martie van der VÜst, verbonden aan het IN- RO Gentrum voor Infrastruc tuur, Transport en Regionale Ontwikkeling. Hij verwacht dat het nog zo'n vijf jaar duurt voordat de boordcomputer is geperfectioneerd. Waar nog aan wordt gewerkt is de manier waarop de informa tie moet worden gebracht. Moet de automobilist worden toege sproken door een vrouwen- of mannenstem; moet het compu terschermpje naast de kilome terteller of boven de autoradio worden aangebracht; moet de informatie soms op de voorruit worden geprojecteerd, zodat de bestuurder zijn ogen niet van de weg af hoeft te nemen? Andere problemen liggen bij de eigen domsverhoudingen. Wie is de eigenaar van de verkeersinfor matie; wie mag de ether vervui len; wie bevestigt de intelligente infrastructuur, wat is de rol van de overheid daarin en wat mag eraan verdiend worden? „Stel dat een leverancier van het kastje alle automobilisten niet via de Ring, maar langs de Kal- verstraat stuurt, dan is de ge meente Amsterdam daar niet Mil mee". Een boordcomputer is leuk speelgoed, maar hij heeft wel degelijk nut. Hij stuurt de auto mobilisten over de wegen waar nog ruimte is, hij biedt alterna tieven bij grote drukte via het Het 'mamma, kijk eens zonder handjes'-principe gaat binnenkort ook op voor automobilisten. De autofabrikanten sleutelen volop aan intelligente systemen die het werk van de bestuurder over kunnen nemen. Auto's die waarschuwen voor een onverantwoorde inhaalmanoeuvre, die de bestuurder wakker houden, de snelste route uitkiezen en die zelf afstand houden en binnen de witte strepen blijven. Geen droom, maar steeds meer werkelijkheid. 'Big brother is driving you dat openbaar vervoer, geeft mensen beter iets later of iets vroeger van huis kunnen ver trekken als ze toch per se met de auto willen. „Je hoeft niet onnodig in de file te staan. Al leen moet je niet denken dat zo'n computer alle files oplost Hij maakt beter gebruik wegennet en zorgt bij ongeluk ken snel voor omleidingen". Radar De bestuurders van luxere we gens zijn inmiddels gewend a het Een navigatiesysteem is behulpzaam bij het ontwijken van verkeersopstoppingen. cruise control. Veel meer dan de auto op een vaste snelheid hou den. kan het systeem nog niet. Al komt daar heel snel verande ring in. De autofabrikanten wer ken hard aan een intelligente cruise control. Een systeem dat zelf zijn snelheid aanpast aan het verkeer en automatisch een veilige afstand houdt van zijn voorganger. Radargolven die vanaf de voorkant van de auto worden uitgezonden meten de- afstand. Ook bij dichte mist en een gierende sneeuwstorm: de werking van de radar is immers niet afhankelijk van het weer. Mercedes, Ford, Renault en an dere merken rijden er al experi menteel mee rond. Binnen twee tot vijfjaar zijn de luxere mo dellen ermee uitgevoerd, ver wacht Van der Vlist. Intelligente cruise control is zo af te stellen dat een auto dichter op zijn voorganger kan gaan rij den. Zo kan een weg meer au to's verwerken. „Mogelijk hoeft maar tien procent van de auto's zo'n systeem te hebben om een merkbaar positief effect te heb- Jaen op het verkeer", beweert ir. Bart van Arem, een andere on derzoeker van het INRO Cen- Mocht de bestuurder dankzij al deze hulp in slaap vallen, dan heeft Ford daar alweer een op lossing voorachter de hand. Een oogje achter de stuurkolom houdt alle bewegingen van de chauffeur in de gaten. Een mi nicamera geeft aan de compu ter door hoe vaak de bestuurder met de ogen knippert. Een sen sor houdt de snelheid van de handelingen bij sturen, schake len en koppelen bij. Een centra le computer vergelijkt de gege vens die hij krijgt met het 'nor male' gedrag van de berijder. Dut de bestuurder daadwerke lijk weg, dan slaat het antidoe- zelsysteem alarm. Trilstuur De eerste experimentele auto met een intelligent gaspedaal en een trilstuur is ook al een feit. Het stuur trilt waarschu wend als de chauffeur een te ge vaarlijke inhaalmanoeuvre wil gaan maken. Als er een andere auto naast rijdt op het moment dat de bestuurder een vracht wagen wil passeren. Het gaspe daal duwt zichzelf omhoog als de wagen vindt dat er naar om standigheden te hard wordt ge reden. Van Arem: „Als je graag hard rijdt, is dat natuurlijk hoogst irritant, dus ik verwacht niet dat het in deze vorm wordt ingevoerd". Wel aangenaam, want dat bete kent autorijden zonder handen, is een systeem dat het voertuig tussen de stroken houdt. „Bij een goede, zichtbare belijning op de wegen is het technisch mogelijk. Op testcircuits rijden testchauffeurs rond. Een video camera neemt op hoe de chauf feur binnen de lijnen blijft. Deze beelden worden gebruikt om de computer te leren hoe dit ge drag na te bootsen. Op lange af standen blijkt de computer zelfs de meest ervaren testrijder al te verslaan. Combineer je dit sys teem met intelligente cruise control dan kun je wellicht met je handen achter je hoofd ach terover leunen en 140 rijden vertelt Van Arem. Als alle auto's met deze syste men zijn uitgerust, de 21e eeuw is dan al in volle gang, is het mogelijk om de rijstroken van de snelwegen smaller te maken. Driebaanswegen veranderen in vierbaanswegen. De capaciteit van de snelwegen neemt enorm toe en dan? Is het nog steeds lastig om een parkeerplaats te vinden, grapt Van der Vlist. „Je hebt met snelwegsnufjes im mers niet het hele probleem op gelost. Wanneer je veel meer auto's over de snelwegen kunt .pompen, zal daar geen file meer staan. Maar het is heel goed mogelijk dat de problemen zich verschuiven, bijvoorbeeld m de steden. Je moet dus altijd het totale verkeer- en vervoers- plaatje erbij betrekken". Omdat Messerschmitt na de Tweede Wereldoorlog geen vliegtuigen meer mocht bouwen, legde deze Duitse constructeur zich toe op kleine, goedkope auto's, waar toen veel behoefte aan was. Een van de populairste 'scoot-mobiels' was de Messerschmitt KR (Kabinen Roller) met drie wielen, een koetswerk van plaatstaal, twee zitplaat sen achter elkaar, een bromfietsstuur en rubberen stootkussens voor de vering. De oorspronkelijk als Fend-Flitzer begonnen 'cabine scooter' had behoorlijk succes, want er gingen tot 1962 zo'n 50.000 exemplaren de deur uit. De 'Karo' had in het begin een omklapbare plexiglazen kap, maar later ook een hard dak met gewone deurtjes (foto) of een opvouwbare kap (cabriolet). foto cpd

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14