Dappere Amerikanen zijn onverslaanbaar Film Superieure thriller in beste noir-traditie Animatiefilm uit Scandinavië ook leuk voor de allerkleinsten 'Ik ben een volwassen heer, nu' DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1994 Plannen voor vervolg op Jurassic Pare new york Steven Spielberg is v olgens hei blad Forbes van plan een vervolg te maken op zijn film Jurassic Park, de grootste klap per in de filmgeschiedenis met een opbrengst van 1.6 miljard gulden. „Ik heb geen enkele reden het publiek niet te geven wat het wil zei de succesvolle regisseur, die met zijn in juni 1993 verschenen film ook nog 1,8 miljard gulden verdiende aan afge leide marketing-produkten als t-shirts en dinosauriërs-op- schaal. Jurassic Park llzaï voor de zomer van 1997 verschijnen in de Amerikaanse bioscoop, zei Spielberg in het interview. Vol gens het blad kan de cineast ook nog rekenen op 460 miljoen gulden wanneer de film op video uitkomt in oktober. De regis seur was dit jaar de best verdienende artiest in de VS met ge schatte inkomsten van 720 miljoen gulden. The Lust Seduction uiterst geniepige film mark van den te ;St Seduction Te zie Den Haag Film noir staat voor noodlottig verlopende misdaden, goedge lovige mannen en uitgekookte vrouwen. Het genre beleefde zijn hoogtepunt gedurende de jaren veertig, maar de fascinatie voor de gitzwarte misdaadver telling bleef. Regisseur John Dahl lijkt zich te willen specali- seren in een modern soort 'noir'. In kleur en aangepast aan de eisen van het moderne bio scoopbedrijf maar verder ge heel in de stijl zoals die ver woord werd door auteurs als Raymond Chandler of Jim Thompson. The last Seduction is na Kill Me Again en Red Rock West Dahls derde broeërige misdaad drama op rij. Waar de regisseur lijk bewees de vorm goed onder knie te hebben, is The last Se duction ook inhoudelijk een voortreffelijke thriller geworden: sober, uitgebalanceerd en voor zien van een constante drei ging Een echte noir heeft een bik kelharde hoofdrolspeelster, en The last Seduction vormt op de ze regel geen uitzondering. De eerste woorden die Bridget Gre gory tot Mike Swale zegt zijn 'fuck off, en veel fijngevoeliger zal ze tijdens hun kortstondige romance niet worden. Mike (gave rol van de onbe kende l'eter Berg) bevindt zich in de enige kroeg van Beston, en wil de aantrekkelijke brunet te die net aan de bar is gaan zit ten een drankje aanbieden. Nu heeft et (een sensationele Linda Fiorentino) ook wel wat anders aan haar hoofd. Ze is net New York ontvlucht met zevenhon derdduizend dollar, het resul taat van een drugsdeal waartoe ze haar echtgenoot Clay (Bill Pullman) had aangezet. Deze is niet van zins zich dit kapitaal te laten afnemen en schakelt een privédetective in om zijn vrouw op te sporen. Bridget heeft inmiddels beslo ten dal het provinciale Beston een goede plek is om tijdelijk onder te duiken, verandert haar naam en neemt een baan. Mike is charmant en integer en daar om aangenaam gezelschap, maar zijn pogingen écht tot haar door te dringen stuiten op een plaatstalen afweer. Alles verandert wanneer Clay erin slaagt Bridget te localiseren. Plots beseft ze hqe nuttig Mike kan zijn wil ze als winnaar uit de onvermijdelijke confrontatie tevoorschijn komen. We zijn de laatste jaren ver wend met sterke vrouwenrollen in thrillers, maar geen was zo diabolisch als het gitzwarte middelpunt in The Last Seduc tion. Bridget is een sluw mon ster die niet alleen de mannen in haar leven onbewogen mani puleert. maar ook de kijker steeds een stap voor blijft. In Unda Fiorentino vond Dahl een perfecte vertolkster. De actrice heeft niet de stereotype Holly- wood-schoonheid, maar onder scheidt «zich door haar direct heid en scherpzinnigheid on middellijk van haar omgeving. Haar minnaars maken de fout te denken dat ze haar doorgron den en ze laat ze in die waan, met fatale gevolgen. Waar dat met name voor Mike toe leidt, laat ik hier in het midden, maar het houdt de kijker tot het einde op het puntje van zijn stoel. Een uiterst geniepige film. BIOSCOPEN AMSTERDAM ALFA 1 tel. 6278806 The last seduction 16dag. 13, 15.45.18.45,21.30 ALFA 2 Four weddings and a funeral, dag. 13, 15.45, 18.45,21.30 ALFA 3 Sirens dag. 16, 19.30, 22, vr ma di ook 13.30 ALFA 4 06 16) dag. 13.30, 16, 19.30,22 ALHAMBRA1 tel. 6233192 Four Weddings and a Funeral dag. 16, 18.45,21.30, vr ma di ook 13.15 ALHAMBRA 2 Wegens verbouwing gesloten BELLEVUE CINERAMA tel 6234876 Speed 12) .dag. 13.15. 16. 19.15. 22 13.15. 16. 18.45,21.30 CALYPSO 1 tel 6234876 Wolf 12 dag 13.15. 16. 18 45, 21.30 CALYPSO 2 Como Agua Para Chocolate 12 j dag 13.15, 16. 19.15.22 CINECENTER-CINEMACORALINE tel 6236615 IIGattopardo 16 j dag. 15, 20.15, zoook 11 Batailles) za 22.15, zodiw deel 2 (Les Prisons) do vr rr za 19, zo 16.30 Temptation of a Monk 16 j. wo 19 ot/m Un' Ani 19.30, 22 Plaff 16).. do vr 18 Los Dias del Aqua 16 Mujer Transparante 16 Due 16 dag Alic 3 18 il Pueblo de Mara 22. J k 11 CINECENTER-CINEMA JEAN VIGO Even cowgirls get the blues 16 j dag. 14. 16. 20. 22, zoook 11 CINEMA 1 INTERN, tel. 6151243* Clear and present danger 16 j.dag 18.30. 21 30, za zo wo ook 12 30. 15 30 CINEMA 2 INTERNATIONAL I love trouble 12 j dag 19. 21 45 zazowoook 16 CINEMA OSCAR tel 5475175 Schinder's List 12 vr za ma di W30 CITY 1 tel 6234579 I Love Trouble 12 i dag 13.15. 16. 18.45.21.30 CITY 2 The Flintstones dag 13.15, 16, 18.45.21.30 CITY 3 Naked Gun 33 1/3 dag 13.15. 16. 18.45.21.30 CITY 4 Maverick dag. 18 45. 21.30. vr. ma. diook 13.15. 16 CITY 5 The Getaway 16 j dag. 13 15. 16. 18.45.21 30 CITY 6 The Cowboy Way 12 j dag 13.15. 16.18 45.21 30 CITY 7 Beverly Hills Cop 3 12 j .dag 13 15. 16.18.45.21.30 DESMET tel 6273434 Jeanne La Pucelle 16;. deel 1 (Les 15 21.45, z, THE MOVIES 2 Four Weddings and a Funeral dag 17 30. 19.45, 22, za zoook 15 THE MOVIES 3 Der Himmel Ober Berlin 16dag 17 15 In weiter Feme, so nah! 16 j dag 21.15 Shadowlandsdag. 16.45, 19. zazo ook 14.30 THE MOVIES 4 Como Agua Para Chocolate 12 j dag 19.30. 21.45. za. The Secret Garden dag 17 30 TUSCHINSKI 1 tel 6262633 Clear and Present Danger 16], dag 13 15. 16. 18 45.21 30 TUSCHINSKI 2 Speed 12 j .dag. 13 15. 16. 18 45. 21.30 TUSCHINSKI 3 The Client dag 13.15. 16. 18 45, 21.30 TUSCHINSKI 4 The Pelican Brief 12 dag 20.30 do vr ma diook 13 15, 16.30 TUSCHINSKI 5 Schindler's List 12) dag. 20 15 do 21 JO TUSCHINSKI CINEAC The Three Musketeers 12;. dag 11 45. 14 15. 1645. 19 15.21 45 DE UITKIJK tel 6237460 Abgeschminkt! 16;. dag. 19. 20 30. 22.1 k 16 Bestseller Clear and Present Danger' transparant verfilmd Na hel succes van Patriot (tames, mei Harrison Ford als de rechtlijnige CIA-agent Jack Ryan, en The Hunt for Red Octolter, met een ook al zinderend spannende plot rondom het al of niet overlopen van een Russische mari neofficier. lag het voor de hand dat er al snel een derde verfilming van een spionagethriller van bestsellerauteur Tom Clancy zou komen. De Paramount-studio koos voor Clear and Present Danger, en selecteerde opnieuw Har rison l ord voor de rol van de degelijke CIA-agent, die dit maal de strijd met een cocaïne-bende aanbindt. film recensie jos de putter Clear and Present Danger Te zien l Letden, Euro 2, Alphen, Metropole 1 Haag De keuze voor Clear and Pre sent Danger ligt niet zo voor de hand. want ondanks het feit dat ook dit boek een bestseller was. is de plot 7.6 ingewikkeld, dat het gevaar voor de hand lag dat het scenario wel erg onover zichtelijk zou worden. Maar een handvol gerenommeerde scriptschrijvers, onder wie good old Aftocalypse Non*-John Mili- us. hebben deze filmversie ver rassend transparant gemaakt. Het enige dat nog aan de com plexiteit van het geheel herin nert is de wel wat extreme leng te van de film, die ruim 140 mi nuten beslaat. Een hele zit maar de span ning wordt er goed ingehouden, door de afwisseling van kleine nevenintriges en de almaar groeiende dreiging rond agent lack Rvan tijdens zijn bijna on mogelijke missie in Colombia. chte i al tóch eens afvragen waarom sommige zaken persé afgewik keld moeten worden, dan ligt het antwoord onveranderlijk in den iratie de nieuwste snufjes op het gebied van de high tech-ai tic De kroon wordt daart)ij wel gespannen door de eerste inzet in een speelfilm van de /(«ge naamde smart bomb die furo re maakte tijdens de Golfoorlog. Een camera op de bom toont de verwoesting die wordt aange richt bij een lastige Colom biaanse cocaïnekoning. Sinds Stanley Kubrick in Barry Lyndon spectaculaire verbinding tot stand gebracht lussen de mili taire technologie en I Jollywood Voor het overige blinkt Clear and Present Danger uit in de voortvarendheid waarmee de plot in beeld wordt gebracht, die handelt over duistere con necties tussen een vermoorde Amerikaanse zakenman te vens persoonlijk vriend van de president en ue Colombiaanse rinlgsmafin waarbij enkele hooggeplaatste inlichtingen» genten dubbel spel spelen. Har rison Ford. als de ultieme verte genwoordiger van het klassieke Amerikaanse wnardenpatrnon. belandt in een regelrechte hel wmww /h" pMm can- pagnie in Colombia wordt op geblazen. Vergeleken met dat soort scènes is de aanstaande militaire interventie van de V S. op Haiti waarschijnlijk kinder spel. Ondanks de kritiek op de cnr nipte politiek, die wel degelijk spreekt uit Clear and Present Danger, is dat laatste toch een beetje de smaak die Je bij het zien van zo'n megaproduktie bijblijft: dat Hollywood graag bewijst dat dappere Amerika nen onverslaanbaar zijn. Alleen stem van Loes Luca is al bezoek waard aan verrassende Jungle Jack film recensie Last Tango in Paris 16).. do t/m za 19. zoook 13.45 Die Tödliche Maria 16) dag 21.15 The Sheltering Sky 16 j zo 13 30 KRITERION 1 tel. 6231708 Kika 16)., dag. 17.30, 22.15 (di niet 22.15) Sirens dag. 20 Sneak preview 16 j.,di 22.15 KRITERION 2 Het mes in het water 16 i ma 19.30 Lifetimes 16 dag 19.15 (beh. ma) Love and Human Remains 16 dai 21.45 RIALTO 1 tel. 6623488 Sonatine 16 j.. dag 20, 22 RIALTO 2 Vaarwel Ganzen 16) .dag 17.45 De betere kinderfilms komen al jarenlang uit Scandinavië. Geen wonder, want daar komt (toe vallig?) ook Astrid I.indgren vandaan en die heeft in haar eentje niet alleen gezorgd voor een hele rits prachtige kinderboeken, maar ook voor de verfilming daarvan. Denk maar aan films als Pip- pi langkous. De gebroeders leeuwenhart, Ronja de Roversdochter of latta uit de Kabaalstraat vaak een verademing tussen het getetter uit Hollywood. Dat geldt ook voor de kleine Deense animatie film Jungle Jack die de/.e week de bioscoop in wordt geslingerd en die een plaatsje moet zien te vinden tussen 'zwaargewichten' als The Flintsto- nes. Don Bluth's Duinwlijntjeen Free Willy. Het maken van animatiefilms is financiëel-eco- nomisch een nogal hachelijke onderneming en dus eigenlijk alleen voorbehouden aan grote ani matiestudio's in landen als Amerika, Engeland en Japan. Daarom is het opmerkelijk een lange ani matiefilm tegen te komen uit een klein filmland .iis i >enemancen Maai sums heb fe van die fana tieke types die het aandurven om tegen de stroom in te roeien en tegen beter weten in toch een eigen film te maken. Dat stel ik me ook zo voor bij Stefan Fjeldmark en Flemming Quist Moller, de regisseurs en be denkers van Jungle Jack, een film die afgezien van de titel niets Amerikaans heeft. Je kunt er aan zien dat hij met aanzienlijk eenvoudiger midde len is gemaakt dan hijvoorbeeld Disney's Aristo- cats of Don Bluth's Duinielijntje, maar Jungle Jack kan kinderen toch een hele leuke middag bezor gen. Bovendien is hij ook geschikt voor jonge kin deren en dat is in deze tijd bijna een zeldzaam heid in de bioscoop. Het draait allemaal om Bert, een poezelig jung lediertje, dat lijkt op een kruising tussen een koala en een lieve gremlin. Zo'n schattige knuffel die elk kind wel naast zich in bed wil hebben. Dal wil ook de hebberige, krengerige filmster Isabella, die haar gewone huisdieren zat is en nu wel eens een superzeldzaam troeteldier wil hebben. En dus wordt er jacht gemaakt op die arme Bert, die steeds moet vluchten en maar niet begrijpt waar om ze achter hem aanzitten. Het eenvoudige verhaal goed te volgen, niet te eng en vol kleine grappen. De animaties zijn sim pel, waarschijnlijk omdat het geld ontbrak vooi ingewikkelde c ameratoestanden en al teveel be weging in beeld. Daardoor ziet het er soms letter lijk wat vlak uit. maar dat wordt vergoedt door het aandoenlijke optreden van Bert en een paar leuke bijfiguren als Guust Gehakt, de aapjes Kim en Wim en de deftige poedel Sabine van Stoel lot Stoeprand. Uit die namen blijkt al dat er creatief is nage dacht over een 'leuke' Nederlandse vertaling, J begrijp ik niet helemaal waarom 'Jungle Jack' nier Bert moet heten. Aan de uitstekende nasynchro- nisatie werken bekende stemmen mee als die van (Frizzle Sizzle) Iaura Vlasblom als Reina en john- n\ Kraaykampji als Guust Gehakt Maar de show wordt gestolen door I-oes Luca als het verwende Het poezelige junglediertje Bert en zijn vriendinnetje Reina de Vos. kreng Isabella, die in Jungle Jack haar debuut maak als 'stem'. Ze weet een listig spel te spelen met haar stembanden en tovert alle mogelijke Nederlands Film Festival biedt terugblik op carrière Rutger Hauer vijftig i heeft Het programma van de Haagse en Leidse bioscopen staat op de pagina 'Info'. BEETSTER2WAAG WtLMA DE REK (GPO) Rutger Hauer knijpt zijn ogen een beetje dicht. „Het deuntje van Floris. Ja, dat weet ik nog wel. Kijken hoor. Daar komt-ie: tadadadadaaaa. Nee, dat is Sol daat van Oranje. Helaas: Floris is weg In het Friese dorpje Beetster- zwaag fluiten de vogeltjes en geurt de aarde. De zon schijnt tel, recht in de imponerende ogen van Rutger Hauer. die daardoor nog blauwer lijken dan ze al zijn. De actei inmiddels, wordt op ee manier ouder. Niettem hij „absoluut moeite met het ouder worden. Wie niet? Maar het valt niet te ontlopen, je moet er gewoon doorheen. En ik zal er niet over gaan zeuren". Turks Fruit, Keetje Tippel, Sol daat van Oranje, Nigluhawks, Blade Runner. The Osterrnan Weekend, Flesh and Blood, In Una Notta di C.hiaro di Luna, The Salute of the Jugger. Wed lock, Split Second, Nostradamus Het werk van Rutger Hauer. dit jaar centraal tijdens het 14e Ne derlands Film Festival, bestrijkt een kleine veertig bioscoop- en negen tv-films en is opvallend veelzijdig. Toch wordt hij, sinds hij in 1981 zijn eerste kwaaie boef speelde in een Amerikaan se film Nighthawks met Syl vester Stallone achtervolgd door het clichébeeld van blonde schdi-k. Films als Blade Runner (met Harrison Ford). The Hitclter en Blind Fury versterkten dat imago. Maar Hauer deed ook andere dingen. In ladyhawke (1985. met Michelle Pfeiffer) was hij een ouderwetse ridder a la Floris en in 1988 speelde hij een glansrol in la l^ggenda del Santo Bevitore, die op het film ander I eeuu Hauer selecteert rollen op de vraag of ze interessant zijn. „Zo simpel is dat. Ik ben een vak aan het leren en wil in verschil lende genres veel praktijkerva ring opdoen. I let aanbod is divers als de mensheid is» en ik bereik graag verschillende soor ten publiek. Wat ik nastreef is variëteit: ik ben een variété-ar tiest. Fn het ironische is natuur lijk dat er altijd wel geld is voor middelmatige films, maar dat dingen die echt interessant zijn, niet altijd voor elkaar komen. Daar scharrel ik een beetje tus sendoor Sinds hij in 1978 naar de Ver enigde Staten vertrok, heeft de acteur „uiteindelijk wel bereikt wat ik wilde, maar op een ande re manier dan ik dacht. Mijn bekendheid hangt niet samen met één gigantisch succes, mar mei wed h« t rekkelijk suc cesvolle films. Ik heb een plaats veroverd In de IBmhwlw, ik ben wat waard. Tot op zekere hoogte heb ik het dus wel ge maakt. Die grote rol in die grote film laat ik graag aan anaeren over. Want zo'n rol is leuk. maar beperkt je ook: je wordt er ont zettend aan opgehangen. Fn je houdt geen privacy meer over. Platgedrukt worden door publi citeit en overal groot op de voorpagina's liggen, is niets voor mij. Het hoort ook niet bij mijn vak. vind ik". Vaderrollen Hauer zegt in de ruim vijfen twintig jaar van zijn carrière 'al le kleuren van de regenboog' te hebben gezien. „Maar ik ben nog lang niet op het vak uitge keken. |c moet met jezelf mee groeien. Vast staat, dat ik een L-euw geleek dies doen nens ben dan een kwart eleden; ik kan niet meer ik gedaan heb. Acticrollen bijvoorbeeld, dat hoofdstuk is voor mij afgelopen. Ik geloof niet dat ik straks als 55-jarige nog druk moet doen in een actiefilm. Ik ben een vol wassen heer, nu. Geschikt voor vaderrollen enzo". "..Ik ben nog niet uitgewerkt. Niet omdat ik iets te zeggen heb, maar omdat er voor mij nog genoeg te ontdekken valt. Ik vind dat je heel terughou dend moet zijn met 'iets willen zeggen', dat komt zo gauw arro gant over. Films zijn gewoon verhaaltjes. Maar wel verhaal tjes die soms iets heel moois in zich dragen". „Ik zou trouwens ook niet an ders kunnen dan in de filmbusi- ness werken. Ik heb het daar echt gevonden. Het is absoluut mijn speelterrein. Fn wat het vooral boeiend maakt, is de vraag in hoeverre je je eigen grenzen kunt verleggen, terwijl het publiek daarin méégaat. Want het publiek moet mee, dat is het vervelende van dit vak. Daardoor is film vaak zo ontzet tend conservatief wat betreft het gebruik van middelen en wat betreft het verhaal. Ik geloof dM hei publiek veel gemat i elij ker is, veel meer kan hebben dan filmmakers denken". Vandaar dat Rutger Hauer plannen ontwikkelt om op an dere manieren met het medium film te werken. Hij wil een workshop voor acteurs op cd- rom uitbrengen, zou graag re gisseren en neeft een contract getekend voor de productie van een Franse televisieserie. „Zo dra ik daar iets concreters over kan vertellen, zal ik dat doen. Ik kan er nu nog niet over uitwij den". Tijdens Film Festival Regisseur Paul Cox houdt Militans-lezing AMStlRDAM* De Australische regisseur Paul Cox houdt dit jaar de Cinema Militant lezing van het NadM lands Film Festival, dat van 21 tot en met .10 september wordt gehouden in Utrecht, liet the iiui van de lezing is zoals altijd 'de levensvatbaarheid vun de i nema in het huidige lijdsge wricht'. Cox, in 1940 geboren in Venlo en sinds 1961 Australiër, laai zijn nieuwe speelfilm Fxllc in Utrecht in première gaan. Hel festival wijzigde eind maart de naam Nederlandse Filmdagen in Nederlands I ilin Festival om aan te geven dat het zich meer dan voorheen wil richten op kwaliteit. Dat het les tival-directeur Jacques van lleij- ningen ernst is. moge l»li)kcn uit de alwij/.ing van 120 films, die ook voor de selectie waren aan gemeld: „We hebben de onder kant eraf gehaald, films die niet interessant zijn voor de jury, of het publiek." het c dat i elec- n.i'. gewuiii Blijven er nog altijd 169 over, waaronder vijftien speelfilms, 75 korte films, televisiedrama en tienlallen lange en korte do cumentaires. Films die sinds de vorige editie van de Filmdagen zijn gemaakt, en waarvan bijna de helft in Utrecht zijn première beleeft. Ook is er een retrospee tief rond acteur Rutger Hauer (zie interview on deze pagina) en een terugblik op liet werk van documentalist Herman van der Horst.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11