Clinton geeft uitleg over invasie Haïti Buitenland Marion Barry staat op uit het politieke graf Aanslag van joodse extremisten verijdeld Gecrashte piloot was dronken en high Akkoord Liberia brengt vrede amper dichterbij Belfast opgeschrikt door protestants straatgeweld Abiola ziek voor rechtbank b BRUNA Algerijnse FIS-leiders vrij Gevechten in moslini-enciave Bihac - WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1994 algiers-tunis Rtr-AFP-DPA De Algerijnse president Zeroual heeft gisteren de vrijlating gelast van drie leiders van het verbo den Islamitische Reddingsfront (FIS). De twee belangrijkste voormannen van het FIS, voor zitter Abassi Madani en vice- voorzitter Ali Belhadj, zijn uit een militaire gevangenis ontsla gen en op een onbekende plaats onder huisarrest gesteld. De maatregel komt een week nadat de FIS-leiders een brief hadden gestuurd aan de Alge rijnse president en hun onmid dellijke en onvoorwaardelijke vrijlating hadden geëist. In ruil daarvoor boden ze aan deel te nemen aan de politieke dialoog over de toekomst van het land, die de regering met vijf politieke partijen is begonnen. De oorlog in Algerije tussen het leger en de moslim-funda mentalisten heeft sinds februari 1992 aan zeker 10.000 mensen het leven gekost. Het geweld nam in omvang toe nadat het FIS de eerste ronde van de par lementsverkiezingen had ge wonnen. Uit angst voor een is lamitische machtsovername ge lastte het militaire regime de tweede ronde af. WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Vier jaar geleden leek het ge daan inet de politieke carrière van Marion Barry. De zwarte burgemeester van de Ameri kaanse hoofdstad Washington werd toen door de FBI in zijn kraag gevat, nadat hij in een ho telkamer was betrapt op cocaï negebruik. Hij was in de val ge lokt door een vriendin, met wie de gehuwde burgervader een avontuurtje dacht te beleven. Dat werd het ook, maar de 'vriendin' bleek voor de FBI te werken. De FBI-actie werd op video vastgelegd, en de beelden ervan gingen de hele wereld over. De beschaamde Barry verdween voor zes maanden in de gevan genis, deed een onwennings- kuur en leek politiek afgeschre ven. Maar over drie maanden krijgt Washington weer een nieuwe burgemeester, en die heet zeer waarschijnlijk Ma rion Barry. Hij won gisteren de Democra tische nominatie voor de burge meestersverkiezingen, die op 8 november worden gehouden. En omdat de Democraten al sinds mensenheugenis Was hington besturen, ziet het er naar uit dat Barry op 1 januari aan zijn herkansing kan begin nen. Sommigen houden al hun hart vast, maar hijzelf bezwoer in zijn campagne dat de Barry van 1994 een heel andere is dan die van vier jaar geleden. Hij heeft drank en cocaïne vaarwel gezegd, is hertrouwd en leidt naar eigen zeggen een voorbeeldig leven. En wat het PLO en Israël sluiten akkoord over hulp aan autonome gebieden belangrijkste is: zijn aanhangers hebben hem zijn misstappen vergeven. Zijn campagne ging dan ook minder over de politiek dan over zijn eigen schuld en boete. Met de duidelijk bood schap: wat ik heb gedaan, kan iedereen gebeuren. Een bood schap die in de door criminali teit en drugs beheerste stad gro te weerklank heeft gevonden. De nu 56-jarige Barry, die Washington van 1978 tot 1990 bestierde, is bewust in een van de armste stadswijken gaan wo nen. Hij probeert een model voor de jeugd te zijn. „De kin deren van Washington zien mij als een voorbeeld van iemand die zijn duivels te boven is ge komen." En hij zegt „een god delijke macht" te hebben ge vonden die hem van de drugs en de alcohol afhielp. Hij heeft zich nadrukkelijk tot spreekbuis van de allerarmsten en zwaksten gemaakt, maar die lopen niet zo hard naar de stembus. Barry heeft dan ook veel campagnetijd gebruikt om zijn achterban op te roepen zich als kiezers te laten registreren. In de zwarte middenklasse-wij ken heeft hij zich niet vertoond. De beter gesitueerde zwarten in Washington moeten dan ook niets van hem hebben. Als burgemeester leidde hij Washington in de jaren tachtig immers financieel naar de rand van de afgrond. De stad kampt nog steeds met zijn erfenis. Sharon Pratt-Kelly, die in 1990 als tussenpaus naar voren werd geschoven, heeft het niet beter gedaan. Washington is econo misch nog steeds een rampge bied. Arafat toont zich zeer tevreden over het bereikte akkoord en schudt Peres triomfantelijk de hand. JERUZALEM-OSLO DPA-Rtr-UPl De Israëlische geheime dienst heeft op het laatste moment een aanslag van militante joden op Palestijnen verijdeld. Dat heeft de voorzitter van de parle mentaire commissie voor de ge heime dienst, Ori Orr, gisteren bevestigd. Orr zei niet welke doelen de zeven inmiddels gearresteerde mannen op het oog hadden. De geplande aanslag zou volgens Orr geen bloedbad zijn gewor den, maar een gerichte aanslag. Het betrof in ieder geval niet een actie tegen PLO-leider Yas ser Arafat en ook het Orient House, het Palestijnse hoofd kwartier in Oost-Jeruzalem, was geen doelwit. Eerder had een Israëlische functionaris, die anoniem wilde blijven, een bericht van de krant Yedioth Ahronotli bevestigd, waarin werd gezegd dat het Ori ent House, het belangrijkste doel was van de groep. Yedioth Ahronoth meldde dat twee le den van de groep enkele straten van het Orient House waren ge arresteerd in een auto met gra naten en andere wapens. „De binnenlandse veilig heidsdienst, Shin Bet, rolde een groep op van mensen die aan slagen wilden uitvoeren die mensenlevens zouden gaan kosten. Dat zou de fragiele rela tie tussen ons en de Arabieren zeker hebben geschaad", aldus Orr. De parlementaire subcom missie voor de geheime dienst kwam bij elkaar na beschuldi gingen van kolonistenleiders dat de verdachten werden mis handeld. Orr: „Shin Bet onder vroeg de mannen zonder ge weid te gebruiken en geheel volgens de regels van de wet." In Oslo bereikten Israël en de PLO gisteren een akkoord dat tot doel heeft de broodnodige financiële hulp voor de Pales tijnse autonome gebieden snel op gang te krijgen. Zij spraken De piloot van het vliegtuigje dat maandag in de tuin van het Witte Huis neerstortte, was on der invloed van alcohol en cocaïne. Dat heeft lijkschouwing uitgewezen, zo maakte een woordvoerder van de geheime dienst gister avond bekend. Het alcoholgehalte lag net iets hoger dan het voor piloten toegestane promil lage van 0,04. Hoeveel cocaïne in het bloed aanwezig was, wordt pas over enkele dagen bekendgemaakt. Het slachtoffer, een 38-jarige truckchauffeur, was verslaafd aan drank en drugs. Dit zeggen familieleden die ervan uit gaan dat hij zelf moord pleegde toen hij met zijn vliegtuigje neerstortte op slechts tien meter van het Oval Office, de werkkamer van president Clinton in het Witte Huis. De man zou ook psychische problemen hebben gehad. NAIROBI FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT Vrede ligt opnieuw voor het grijpen in Liberia, maar na vijf jaar burgeroorlog is nog steeds niet iedereen bereid een kans te wagen. Ondanks een nieuw, deze week in Ghana getekend vredesplan wordt in Liberia harder gevochten dan ooit; het akkoord wordt door menigeen inclusief de oppositie en andere poli tici terzijde geschoven. „Een militaire junta, dat is waarvoor de rebellenleiders nu gekozen hebben", concludeert een bitter gestemd lid van de huidige interim-regering in Monro via. Hij doelt op het plan om het land tot aan verkiezingen in oktober volgend jaar te laten besturen door een door de drie belangrijkste factieleiders te vormen pre sidentschap. oftewel regeringsraad. Voor burgers is. in tegenstelling tot het afgelo pen jaar. (voorlopig) geen plaats meer in de hoogste regionen van de macht. Charles Taylor van het Nationaal Patriot tisch Front (NPFL), Alhaji Kromah van de Verenigde Bevrijdings Beweging (Uli- mo) en Hezekiah Bowen van het Natio nale Leger van Liberia (AFL), redeneren dat alleen op die manier een wapenstil stand en een algehele ontwapening daadwerkelijk in praktijk gebracht kun nen worden. „Alleen als wij er zelf direct bij betrokken zijn. kunnen we ervoor zorgen dat de strijd echt wordt gestaakt en wapens worden ingeleverd", aldus een van hen. Bovendien is de huidige in terim-regering en het regionale interven tieleger Ecomog ditmaal opgedragen de vrede in het hele land, zonodig met kracht af te dwingen. Wat de factieleiders de afgelopen week in Ghana voor ogen stond was actie. Mooie voornemens over een staakt-het- vuren, ontwapening en vreedzaam sa menwerken waren er genoeg, maar in de praktijk kwam er telkens weinig van te recht. Integendeel, de strijd is recentelijk weer flink opgelaaid en het aantal elkaar bestrijdende partijen. Vandaar dat ook de voor vorige week geplande verkiezin gen niet doorgingen. Het enige wat er is gebeurd sinds het in eerste instantie alom geprezen Cotonu- akkoord van vorig jaar is dat een inte rim-regeringsraad is ingesteld waarin vertegenwoordigers van de strijdende partijen en burgers zitting hebben. Maar de macht van de raad is zeer beperkt. In het grootste deel van Liberia bleef het recht van de sterkste partij gelden. Re den voor de deelnemers aan het vredes overleg in Ghana om een andere formule voor die bestuursraad te bedenken. Of het nu bereikte compromis de kans op vrede aanmerkelijk vergroot, is echter uiterst twijfelachtig. Zoals gezegd is het door de jaren heen steeds drukker ge worden op het Liberiaanse slagvela. wat de problematiek er steeds onoverzichte lijker op heeft gemaakt en daarom moei lijker op te lossen. Want zijn drie leiders het nu dan met elkaar eens geworden, er zijn er minstens nog even zoveel die niet in Ghana aanwezig waren maar wel de dienst uitmaken in delen van Uberia: George Boley van Uberia's Vrcdes Raad (LPQ. Roosevelt Johnson van een IJli- mo-afsplitsing en Tom Woewiyu. die on langs I aylor's NPFL vaarwel zei en voor zichzelf tegon. Voor leden van de huidige interim-rege ring reden om generlei waarde te hecn- ten aan het nieuwe akkoord. „Zolang niet alle partijen erbij betrokken zijn, komt er in de praktijk niks van terecht" aldus een minister in Monrovia. En LPC- leider Boley sprak over een 'schiinak- koord', waar nij zich niet aan zal hou den. fOTO AR !(RJ[ BtNDIKSBY af tijdens de onderhandelingen met hun geldschieters niet meer te zullen ruzieën over hun me ningsverschillen. Daarmee ho pen zij de 4,3 miljard gulden los te krijgen die nodig zijn voor projecten van het Palestijnse Ifestuur. Minister Peres (buiten landse zaken) en PLO-leider Arafat sloten de overeenkomst in Oslo waar een concert werd gehouden ter gelegenheid van de eerste verjaardag van het vredesakkoord dat Israël en de Palestijnse Bevrijdingsorganisa tie 13 september 1993 in Was hington ondertekenden. Loopbrug stort in: zes doden LONDEN RTR-AfP-DPA Vijf mannen en een vrouw zijn om het leven gekomen toen de stalen loopbrug tussen de kade en een veerboot het kort na middernacht begaf in de haven van Kamsgate, in het zuidoos ten van Engeland. Het Belgische schip, de Prins Filip van de Brit se onderneming Sally lines, stond op het punt naar Oosten de in België te vertrekken. Zeker zeven mensen zijn met ernstige verwondingen overgebraent naar een ziekenhuis in Canter bury. De brug stortte in toen de laatste vijftien passagiers aan boord wilden gaan. Belfast is gisteravond opge schrikt door geweld op straat. Protestantse bendes staken door hen gestolen auto's in brand, schoten met vuurwa pens en gooiden met brand bommen. Daarbij zou een man gewond zijn geraakt. De politie verrichtte enkele arrestaties. Het geweld in de protestantse wijken volgde op incidenten eerder op de dag voor een rechtbank waar een man werd berecht op beschuldiging van poging tot moord op een pro iesiani.se Loyalist. De aanslag mislukte maar vier mensen raakten licht gewond. Het waren de ergste rellen in Noord Ierland sinds het verbo den Ierse Republikeinse larger (IRA) twee weken geleden een staakt-het-vuren afkondigde Protestantse extremistische or ganisaties zijn tegenstander van een (M)litieke regeling van het conflict in Noord Ierland, waar bij ook de Sinn Fein, de (Militie ke tak van het IRA, betrokken is. De protestanten vrezen dat de Britse regering geheime afspra ken met de IRA heeft gemaakt Zij willen deel van Groot-Bril tannië blijven uitmaken. in een ongezonde omgeving wordt vastgehouden Ook krijgt hij nog steeds geen kranten en beschikt hij niet over een radio en televisietoestel, ondanks een order van de rechter. De rec hter verdaagde de zit ting m afwachting van het In roep dat Ahiola heeft aangete kend tegen het feit dat hij in Ahuja wordt berecht Hierover doel het hof van beroep op 19 september uitspraak. >ver het verzoek om op borgtocht vrij te komen, is ook nog geen uil- spraak gedaan. De Nigeriaanse oppositieleider Abiola is gisteren voor het eerst na een maand weer in de recht zaal verschenen. Ooggetuigen zeiden dat Abiola, die wordt be schuldigd van hoogverraad, er slecht uitzag en onvast liep. De rechter verdaagde hel proces tot 21 september. Abiola mocht het hof niet toespreken. Abiola's advocaat zei tegen de rechters dat de op|x>sitieleider, die naar wordt aangenomen vo rig jaar de ongeldig verklaarde verkiezingen heeft gewonnen, Hamburgse agenten uit dienst wegens molesteren allochtonen anti-nazi sticker had gedragen. De betrokken agenten bleken niet te zijn ontslagen of ge schorst en nog gewoon in dienst te zijn. Ze hadden wel een boete van (i.tXK) gulden gekregen en waren overgeplaatst De directe aanleiding voor hel aftreden van llackmann, die zes jaar in functie was geweest, was een memo van een politie man die hem rapporteerde dat collega's in de kelder van een gevangenis elf buitenlanders hadden afgetuigd. Van een van de agenten was bekend dat hij nauwe contacten onderhield met rechtse extremisten. Minister llardtrath (justitie), zei gisteren dat er sinds 1988 zo'n 120 onderzoeken naar ge welddadig politieoptreden wa ren ingesteld maar dat deze we gens gebrek aan In-wijs gestaakt moesten worden. Deze zaken zullen nu in het licht van dc lantste beschuldigingen her opend worden. CORRESPONDENT In de Duitse stad Hamburg zijn gisteren 27 politiemannen met onmiddellijke ingang geschorst wegens mishandeling van bui tenlanders en wederrechtelijke vrijheidsberoving De schorsing volgde op hel aftreden maan dag van minister llackmann (binnenlandse zaken van de stadsstaat) die opstapte om een 'signaal af te geven tegen de vreemdelingenhaat in het poli tiekorps'. Sinds de hereniging van Duitsland in 1990 heeft net vij andige optreden van de politic jegens buitenlanders in diverse steden voor grote schandalen gezorgd, maar de nieuwe affaire in Hamburg zou de kroon span ncn. Verleden week onthulde- een plaatselijke krant hel laatste schandaal. Twee dronken agen ten hadden in hun vrije tijd een 44-jarige Senegalees het zieken huis ingeslagen orndat hij een VOORDELIG Henzo kwoliteiN fo*o album 28 30 cm, voor co 200 foto'» Keuze uit drverte kleuren Met grain leki» v»ck«r» DAAR KUN JE MEE LEZEN EN SCHRIJVEN) Britse militair vermoordt Deense nicosia Een op Cyprus gelegereerde Britse militair heeft giste ren bekend samen met twee kameraden een 23-jarige Deense reisleidster te hebben ontvoerd en vermoord. Een motief voor de moord is niet bekend. De Deense, die met een vriend een ritje maakte met een motorfiets, werd door de Britten tot stop pen gedwongen. Een van de mannen sloeg de reisleidster met een schop en een tweede achtervolgde haar vriend. Deze wist zich te verbergen en moest werkeloos toezien hoe het drietal er met zijn vriendin vandoor ging. Albanezen sterven aan cholera tirana» In de afgelopen tien dagen zijn drie Albanezen aan cho lera overleden. De minister van gezondheidszorg van Albanië. Maksin Cikuli, zei gisteren dat het bewijs voor een cholera-epi- demie nog moet komen van het Pasteur-instituut in Parijs, maar 'dat wij van nu af de aanwezigheid van cholera in Albanië kun nen bevestigen'. De cholera is volgens de minister overgebracht door 'personen die uit Aziatische landen naar Albanië zijn geko men'. Maar hij sloot niet geheel uit dat de ziekte is veroorzaakt door verontreinigd water. Tientallen doden in Turkije ankara Bij gevechten tussen het Turkse leger en leden van de verboden Koerdische Arbeiderspartij (PKK) zijn gisteren in het oosten van Turkije volgens officiële cijfers 42 mensen gedood. De gevechten eisten het leven van drie regeringssoldaten. Koer dische strijders vielen transformatorhuisjes van elektriciteitscen tra aan, staken een dorpsschool in brand en bombardeerden een theehuis. Branden vernietigen regenwouden jakarta Op de Indonesische eilanden Borneo en Sumatra zijn de politie, het leger en plaatselijke boeren ingezet in de bestrij ding van bosbranden die duizenden hectare regenwoud dreigen te vernietigen. Een brand in een bergachtig gebied op Borneo die maandag uitbrak, heeft inmiddels zeker 3.000 hectare door droogte uiterst ontvlambaar regenwoud in de as gelegd. Op Su matra ging de afgelopen weken zeker 5.000 hectare bos in vlam men op. Amerikaanse volk en Congres voelen niets voor aanval President Clinton gaat voor het eerst proberen het Amerikaanse publiek te overtuigen van de noodzaak van een militaire invasie in Haïti. Terwijl volgens een recente opiniepeiling 73 procent van de Amerikanen tegen zo'n invasie is en ook het Congres er niets van wil weten, is Clinton vastbesloten door te zetten. Het startsein voor de invasie zou al eind volgende week kunnen worden gege ven. washington hans de bruun correspondent Vrijdagochtend om 03.00 uur Nederlandse tijd zal Clinton in een TV-rede tot het Amerikaan se volk zijn motieven uiteenzet ten. Het afzetten van de militai re junta, het herstellen van de democratie in Haïti en het stop pen van de stroom vluchtelin gen zijn de belangrijkste rede nen die hij volgens kringen in Washington zal aanvoeren. Bo vendien moet hij iets doen, nu alle waarschuwingen en het economische embargo niets hebben uitgehaald. Gisteren vertrok uit de mari nebasis Norfolk het vliegdek- schip America met aan boord 1.500 landmachtsoldaten van een elite-eenheid. Vandaag volgt het vliegdekschip Eisenho- uvr met 2.000 militairen, aan valshelikopters en zware wa pens. Er zijn al twaalf andere oorlogsschepen met 1.800 mari niers op weg naar Haïti. Met dit machtsvertoon hoopt Clinton de militaire junta onder druk te zetten om alsnog uit eigen be weging op te stappen. De junta heeft de VS een ver klaring gevraagd voor de aan wezigheid van oorlogsschepen in Haïtiaanse wateren en heli kopters boven de haven van Port-au-Prince. De Amerikanen zijn niet van plan daarop in te gaan. De Amerikaanse luchtmacht is inmiddels begonnen met het uitwerpen van honderdduizen den pamfletten boven Port-au- Prince en andere bevolkings centra. De in het plaatselijke dialect gestelde pamfletten be loven de Haïtiunen 'het licht van de gerechtigheid" en 'de warmte van de verzoening', zo dra de door de militairen in 1991 afgezette president Aristi- de weer met Amerikaanse hulp aan de macht zal zijn geholpen. Volgens militairen in Was hington zal de Amerikaanse troepenmacht eind volgende week volledig gereed zijn om tot een invasie over te gaan. Maar voor het zover is, zal president Clinton nog fel verzet in het Congres moeten weerstaan. Zo wel de Senaat als het Huis van Afgevaardigden zullen naar ver wachting begin volgende week resoluties aannemen legen de invasie. Clinton heeft de toestemming van het Congres echter niet no dig. Hij zal in de nacht van don derdag op vrijdag waarschijnlijk wel beloven nauw overleg met de beide kamers van de volks vertegenwoordiging te voeren. De Republikeinse senator John McCain zei dat Clinton, als hij doorzet, „aan een avontuur be gint zonder de steun van het Amerikaanse volk en zonder de instemming van het Congres In de moslim-enclave Bihac in het noorden van Bosnië is ook gisteren zwaar gevochten tussen moslims en Bosnische Serviërs Wegens de vijan delijkheden begonnen de moslims bewoners van het dorp Otaka in het noordoosten van de en clave te evacueren naar het westelijker gelegen Jerezki. De internationale contactgroep voor Bosnië (Groot-Brittannië, Frankrijk. Duitsland, de Verc nigde Staten en Rusland) kwam gisteren in Genè ve bijeen om te praten over de stationering van internationale waarnemers aan de grens tussen Servië en het gebied van de Bosnische Serviërs. De kornst van zo'n 135 waarnemers zou tie weg kunnen vrijmaken voor de geleidelijke opheffing van de internationale sancties tegen Servië, De Bosnisch Kroatische politie heeft gisteren tie vermoedelijke daders gearresteerd van de aan slag op de l il bestuurder van de Bosnische st.nl Mostar. de Duitser Hans Koschnick. De verdach ten zouden leden van de Bosnisch Kroatische mi litaire politie zijn. De mannen vuurden het afgc lopen weekeinde een granaat af op het hotel waar Koschnick woont. Een typisch Londense dubbeldekker steekt de nieuwe Baileybrug in Mostar over. Spaanse en Britse technici bouwden de brug ter vervanging van de oude Tito-brug. De bus Is op weg van Londen naar Hong Kong voor de liefdadigheidsorganisatie 'Save the children'. foto ipa

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7