Nu BWO Acht jaar geëist tegen ex-CD-leider Graman Anti-abortusactivist Koopman verlaat Binnenhof Binnenland Onderzoek moet schade 'nieuwe smog' bepalen Hier uit 1/jj^. perfek t op dronk. Janmaat wekt woede Kamer met pesterij Nationale Nederlanden creëertideale werkplek WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1994 *Yr i imhMIPmkuM PO Oude vliegtuigboni ontploft alsnog Roosendaal» Hen Britse vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoor log is gisteren op een braakliggend stuk grond op een industrie terrein in Roosendaal alsnog tot ontploffing gebracht. Het vijf honderd pond zware gevaarte werd maandag ontdekt bij een bouwterrein langs de snelweg A58. De weg werd een paar uur gesloten voor alle verkeer toen de bom uit de grond werd ge haald. FOTO GPD GERARD VAN OFFEREN Negen jaar voor dodelijke schietpartij den haag Hen 33-jarige Hagenaar is gisteren conform de eis door de Haagse rechtbank veroordeeld tot negen jaar cel voor het doodschieten van een 26-jarige plaatsgenoot. Dat gebeurde op 21 mei in een café in de Haagse Transvaalbuurt. Het slachtof fer kwam tussenbeide in een ruzie tussen de dader en de eigena resse van het café. Nederland bestuurslid Wereldpostunie den haag Tijdens het 21ste wereldpostcongres in de Zuidko- reaanse hoofdstad Seoul heeft Nederland een zetel veroverd in het dagelijkse bestuur van de Wereldpostunie (UPU). Ons land was hier sinds 1979 niet meer vertegenwoordigd. De UPU is een organisatie van de Verenigde Naties. De ruim 180 aangesloten landen sluiten in dit orgaan akkoorden over een zo vlot mogelijk verloop van het internationale postverkeer. PvdA-raadsleden Schiedam ruziën Schiedam De negen leden tellende PvdA-fractie in de Schie- damse gemeenteraad is nagenoeg gehalveerd door het besluit van vier leden om op te stappen. Fractievoorzitter G. Brouwer en de raadsleden P. Stadhouders. N. Samkalden en B. Hoog- eveen hebben „geen vertrouwen meer in het afdelingsbestuur noch in de rest van de fractie." Er waren problemen over de sa menstelling van de kandidatenlijst en de laatste college-onder handelingen. Maar ook lang daarvoor boterde het al niet in de fractie, aldus de vier in een gezamenlijke verklaring. Bellen naar Suriname goedkoper den haag» PTT Telecom verlaagt met ingang van oktober de ta rieven voor het bellen naar een groot aantal verre landen, waar onder Suriname. Ook wordt het bellen naar Brazilië. Argentinië, Mexico, India en Vietnam goedkoper. Het hoogste tarief voor bellen naar het buitenland gaat van 5,85 naar 4,90 per minuut. De tarieven naar drukke bestemmingen als de Verenigde Staten, Canada, Australië en Westeuropa worden niet goedkoper. Zes jaar geëist voor doden ex-vriendin breda Voor het doden van zijn ex-vriendin is gisteren voor de rechtbank in Breda zes jaar cel geëist tegen een 28-jarige man uit Oosterhout. Het slachtoffer werd op tweede kerstdag vorig jaar doodgeschoten. De dader vertelde dat hij eigenlijk een eind aan zijn eigen leven wilde maken maar net toen hij klaar zat met een geladen pistool stond zijn ex-vriendin voorde deur. I lij zou toen „zomaar zonder reden" op haar hebben geschoten. De uit spraak is op 27 september. zwolle gpd Om antwoord te krijgen op de vraag of en in welke mate inwo ners van grote steden meer last hebben van wintersmog dan mensen op hel platteland, wordt op de Veluwe en in Am sterdam een groot onderzoek gehouden. Zo'n tweehonderd proefko nijnen uit Nunspeet, Elburg en Oldebroek gaan de komende winter elke dag in een pijpje blazen. De resultaten van de Veluwse blazers worden vervol gens vergeleken met die van evenveel proefpersonen in Am sterdam. De blaastesten moeten vooral uitwijzen of tijdens win terse smogperioden in grote steden ernstiger luchtwegpro blemen optreden dan in platte landsgemeenten. „Onderzoek in de jaren vijftig en zestig heeft zonneklaar aan getoond dat wintersmog een nadelige invloed kan hebben op de gezondheid van mensen. Nieuw onderzoek is echter no dig, omdat de samenstelling van smog de laatste jaren sterk is veranderd. De luchtverontrei niging door de industrie is afge nomen, maar de verontreini ging door gemotoriseerd ver keer is sterk toegenomen", legt onderzoeker Van der Zee uit. Volgens hem kan daarom vooral in de grote steden zware smog ontstaan, maar de veran derde cocktail van schadelijke stoffen maakt het volgens hem „heel moeilijk te beoordelen hoe schadelijk de hedendaagse smog is." Ier gelegenheid van om? jarig jubileum nu iedere bral Domnielsck Pils met een verrassing. Kijk in bet krat voor koe en wat. Den .Irtu ficlJ van 5 l m 24 .rptrmUr 1994. Voor poging tor moord en wapenbezit Voor poging tot moord en verboden wapenbezit is giste ren voor de Amsterdamse rechtbank acht jaar cel geëist tegen de 45-jarige ex-Centrumdemocraat Y. Graman. De oud-fractievoorzitter van de CD in Amsterdam vertelde in het programma Deadline dat hij onder meer in 1979 brand had gesticht in een pand voor drugverslaafden in Amsterdam waarbij vijf mensen ernstig gewond raakten. De televisie-opnamen zijn destijds gemaakt met de ver borgen camera. aan de journalist vertelt hoe hij de branden heeft gesticht, niet als bewijs gebruikt, beriep Gra- mans advocaat mr. J. de Goeij zich op de onrechtmatige ma nier waarop het bewijs verkre gen is. Volgens De Goeij was Justitie nooit tot vervolging overgegaan als Graman niet zo had opgeschept. „Graman dreigt het slachtoffer te worden van zijn rijke fantasie", aldus De Goeij die vrijspraak eist. amsterdam anp Graman trok gisteren zijn be kentenissen tegenover de rech- ter-commissaris en de politie weer in. „Ik ben het slachtoffer van mijn eigen, stomme ge bluf', zei hij. Hij zou alleen hebben bekend omdat hij zich in de knel gebracht voelde. Hoewel de officier van justitie de videobeelden waarin een ontspannen Graman uitgebreid Volgens Graman zijn op scheppen en bluffen over ge weld schering en inslag bij de CD. Dat, en de emoties rond zijn aanhouding, /.ouden heb ben geleid tot zijn bekentenis. Hij gaf wel toe dat hij op een ze ker moment heeft geprobeerd om het met de officier van justi tie op een akkoordje te gooien door te vertellen over de brand stichtingen in het Soza-gebouw aan de Vijzelstraat in 1977 en een pand aan de Lijnbaans- gracht in 1979. Gedetailleerde verklaringen in zijn eigen dagboek, zouden vol gens Graman ook geen bewijs zijn. „Want feit en fictie lopen daarin door elkaar." Graman stelde dat hij een soort infiltrant in de CD was. „Ie kunt alleen in de partij doordringen als je hun taal spreekt, maar het is niet mijn eigen taal of ideologie. Ik moest weten wat in die kringen speelt om op de hoogte te blij- De brandstichting in 1977 in het Soza-gebouw aan de Vijzel straat is verjaard. De brand in het pand voor drugverslaafden aan de Lijnbaansgracht in 1979 niet. Graman verklaarde eerder dat hij de aanslag op het pand samen met anderen goed had voorbereid. Hij kwam met het idee het gebouw in brand te ste ken met behulp van een meng sel van benzine en gasolie in plastii zakken I >at /du zorgen voor een snelle verspreiding van het vuur en geen sporen, zoals vingerafdukken, achterlaten. De zakken moesten vanaf een be lendend perceel door de dakra men naar binnen worden ge gooid. De rechter doet uitspraak op 27 september. CD-leider Janmaat heeft gis termiddag in de Tweede Ka mer voor opschudding ge zorgd door hoofdelijke stem ming te eisen over een relatief onbeduidend wetsvoorstel. Hoofdelijke stemming vergt veel meer tijd dan het gebrui kelijke handopsteken, en dat was pannes de bedoeling van deCD'er. Janmaat is woedend dat Ka mervoorzitter Deelman wei gert de ongeveer tien fractie medewerkers van de CD In de Kamer toe te laten. Deetman nam dat besluit vorige week omdat een aantal C'D'ers een j journalist zou hebben be- 1 dreigd wegens onthullende verhalen over de I) „Nu Deetman zo kinderach tig doet, willen wij dat ook wel eens zijn", aldus Janmaat. De rest van de Tweede Kamer j sprak schande van Janmaats actie, die als onparlementair wordt beschouwd. INrdA fractieleider Wallage wil dal het reglement van orde van de Tweede Kamer wordt 'Dertien jaar bidden tegen gelegaliseerde kindermoord is genoeg U HAAG SIGRID V Ogenschijnlijk hebben de Haag se politici zich niets aangetrok ken van de maandelijkse ge bedsbijeenkomsten van pater Koopman. Maar de anti-abor tusactivist zelf en zijn aanhan gers weten wel beter. Gebeden tot God gaan nooit verloren. Na dertien jaar smeekten de volge lingen van de stichting 'Voor recht zonder onderscheid' gis teren voor de laatste maal in Den Haag om eerherstel van het ongeboren leven. Een beschei den afscheid van het Binnen hof, dat werd herdacht met krentenbollen. De 74-jarige pater J. Koop man is vastbesloten „geen dra ma" te maken van zijn laatste demonstratiedag op het Bin nenhof. Terwijl zijn volgelingen zich om half elf ongerust afvra gen waar de pater blijft, stuurt hij eigenhandig zijn witte auto het Binnenhof op. Een half uur te laat, maar ook een pater staat wel eens in de file. Zijn medestanders in de strijd tegen de misdadige abortus praktijken hebben midden op het plein op een autodak een kitscherig Mariabeeld opge richt, waarvoor een plastic foe tus is neergelegd. Geroutineerd begint Koopman aan zijn laatste openluchtsessie, waarbij eindelpos weesgegroetjes gere peteerd worden. Zeker twee honderd medestanders preve len automatisch met hem mee. „Dank u voor het mooie weer", werpt Koopman er even tussen door. Wanneer het Ave Maria wordt gezongen, weerklinkt een merk waardige nagalm. Bouwvakkers op de steigers van het gebouw van de Eerste Kamer zingen vrolijk mee. De meesten weten nauwelijks welke gruwelijke kindermoorden de harten van de biddende gelovigen verteert, maar ze vinden het wel leuk om „lekker te zieken." Koopman heeft besloten de maandelijkse gebedsceremo nies tegen de gelegaliseerde kindermoord" te beëindigen. Na dertien jaar (het getal van Maria) vindt de zwartgeklede pater dat zijn boodschap nie mand meer kan zijn ontgaan. Aanhangers van Koopman hebben nóg een verklaring voor zijn besluit. Het nieuwe kabinet is zonder de deelname van het CDA goddelozer dan ooit. Abor tus een afgedane zaak? Nee, voor God is de duivelse vrucht afdrijving nooit afgedaan. „Voor één onschuldig leven dat na zijn TBC ontdekt bij leerlingen school in Gouda Op een scholengemeenschap in Gouda is de besmettelijke open Tuberculose (TBC) ontdekt bij twee leerlingen. Dat heeft de GGD Midden-Holland bekend gemaakt. De scholieren worden inmiddels behandeld en maken het naar omstandigheden rede lijk goed. De GGD onderzoekt nu de klasgenoten en leerkrachten van de twee zieke leerlingen. /Ms er nog meer mensen zijn be smet. wordt het onderzoek ver der uitgebreid. De ouders van de leerlingen van de Goudse Scholengemeenschap zijn maandag door de schoolleiding op de hoogte gebracht. Jaarlijks lopen tussen de 600 en 700 i Nederland open TBC nen tas om de nek willen de pa ter nog eens de hand schudden en hem op de foto vereeuwigen. Velen zullen de maandelijkse bijeenkomsten van deze 'beziel de priester' op het Binnenhof i. „We worden jopu zeil teruggeworpen zegt B. Leenaarts uit Oosterhout. De grijze pater zelf blikt blij moedig rond en duwt mensen her en der stapels folders in de handen, die ze verder moeten verspreiden. De grote vraag is aan wie, want alleen de trouw ste gelovigen houden zich rond Koopman op. Toevallige voor bijgangers maken dat ze wegko men zodra ze de bloederige fo to's van onschuldige foetussen zien. Aanhanger of afvallige, een tussenweg is er niet. Terwijl hij tussendoor video banden verkoopt van de mei bedevaart naar Medjugorjc (Bosnië), verklaart Koopman nog maar eens dat in Nederland „in 21 jaar tijd meer dan een miljoen onschuldige kinderziel tjes over de clinch zijn gejaagd. Ook de bevolkingsconferentie in Cairo heeft Koopman diep geschokt. „Daar hebben ze een prachtige term uitgevonden voor abortus: gezondheidszorg, satanische omschrijving r het elkan cheu Een volgelinge van Pater Koopman bidt ontvangenis weggemaaid wigheid", zo staat op een van wordt, zullen honderd schuldi- de vele borden te lezen, ge levens boeten en deze mis- Tijdens een korte onderbre- daad vergelden met hun eeu- king van de gebeden zwermen de abortusbestrijders massaal om de pater heen. Muisgrijze dametjes in kleurloze overjas sen en bejaarden met een lin- op. rotterdam gpd De ideale werkplek bestaat binnenkort. Zelf een bureau kiezen om die dag aan te werken, zelf bepalen hoeveel licht je wilt hebben en zelf de temperatuur regelen. Het wordt deze week werkelijkheid, als een afdeling van Nationale-Nederlanden hypo theken start met een proef met flexibele werkplekken. Prettiger werken, met als aangenaam bijkomend verschijnsel dat de mensen ook nog produktiever worden, zo hoopt de verzekeraar. De traditionele indeling van kantoren be hoort tot het verleden. Het beeld van rijen aan elkaaf gekoppelde bureaus verdwijnt. Het wordt veel gezelliger. Het idee is een combinatie van twee uit Amerika afkom stige concepten Het zogenoemde 'kJoos- terkantoormodel', waar mensen zich in een stillekamer kunnen terugtrekken en de 'non-territoriale werkplek', waar mensen zelf bepalen aan welk bureau zij die dag willen werken. Uit onderzoek van de verzekeraar is geble ken dal veel Werknemers nogal eens last hebben van storende geluiden en zich daardoor maar moeilijk kunnen concen treren. Gebrek aan privacy wordt ook als bijzonder onaangenaam ervaren. Hans Triep, hoofd relatiebeheer van Nationale Nederlanden, kwam met een oplossing voor alle problemen waarmee net kantoor personeel heeft te kampen: de proef met flexibele werkplekken. „Vroeger had je een bureau, een telefoon en een koffiezetapparaat in de buurt en dat was genoeg", vertelt Triep. „Nu probe ren wij het werknemers veel aangenamer te maken. Het is de bedoeling dat de men sen zich op de werkplek nieuwe-stijl thuis- voelen en 's avonds niet het idee hebben de hele dag op kantoor te hebben doorge bracht." Bij de proef, die cpn jaar duurt, zijn vijftig mensen betrokken. De afdeling hypothe ken krijgt vier stiltekamers, waardoor de rest van de afdeling het met minder ruimte zal moeten stellen. Minder bureaus en geen vaste werkplek zijn het gevolg. )m dat het nooit voorkomt dat alle werkne mors op hetzelfde tijdstip op kantoor zijn, levert dat geen probleem op. I riep voorziet wel andere problemen. „Het is bekend dat sommige mensen zeer ge hecht zijn aan hun eigen werkplek. Wij zullen ze stimuleren om toch ook eens een ander bureau op te zoeken, maar als dat niet gebeurt, zul je dal moeten accepteren. Wij hebben in elk geval alles gedaan om dat te voorkomen. Zo is het geen enkel probleem om je eigen telefoon te houden. Dank/ij onze telefooncentrale kan ieder een door het intikken van een code zijn ei gen telefoonnummer houden, ongeacht welk toestel wordt gebruikt." I riep verwacht veel van het project. „Ik denk dat de mensen zich door deze veran derde indeling van het kantoor veel pretti ger gaan voelen en daar doen we het voor. De kans is natuurlijk aanwezig dat mensen dan ook harder gaan werken, maar dat Is geen absolute voorwaarde voor het welsla gen van het project." brief ii spreekt vu praktijken, MBttad Koopman stopt zijn maande lijk.se kruistocht vanuit een Nij meegs klooster naar Den Haag om in het hele land nog veel harder terug te slaan. Want vei slagen is hij allerminst. „Alleen het gezamenlijk gebed van de eenvoudige gelovigen, verenigd in gebedsgroepen, kan Nedei land nog redden van de totale morele ondergang en vernieti ging", zegt Koopman opgewekt Een shocktherapie moet het worden. Want al zijn de Neder landers het waard om met z'n allen in zee te zakken, Koop man is bereid het gehele volk te redden. Zelfs politici, die „zo blind zijn als mollen." Ter gelegenheid van het af scheid heelt de energieke pater de hele achterbank van zijn au to volgestouwd met krentenbol len, die tijdens het middaguur door de devote menigte genut tigd worden. Na het zingen van het Wilhelmus beëindigt Koop man 's middags de laatste de monstratie verder zonder ophef. Niemand zwaait de trouwste demonstrant van het Binnenhof uit. Geen groots slot, maar de gelovigen zijn tevreden „We zijn tenminste niet met stille trom vertrokken." veranderd om dergelijke acties in de toekomst te voorkomen. Maar dat kan volgens de grif fier van de Tweede Kamer niet omdat in de Grondwet is vast gelegd de! ledei kamerlid hel recht heeft op hoofdelijke stemming als hij of zij daarom vraagt Het gevolg van Janmaats ac tie was dat de stemming over een wijziging van de wet op het hoger onderwijs, normaal een minutcitkwestic. nu een half uur uitliep. Veel kamerle den vreesden dut Janmaat door zou gaan met zijn peste rijen, waardoor het parlemen taire werk behoorlijk gefrus treerd zou raken. Tot opluch ting van menigeen liet Jan maat na afloop echter weten dat het waarschijnlijk bij deze eenmalige actie blijft. Hoofdelijke stemming in de lweede Kamer vindt zeiden plaats. Alleen bij zeer belang rijk geachte kwesties waarin fracties verdeeld dreigen te stemmen en de uitslag onge wis is, wordt er wel eens oin gevraagd. Dat is hooguit enke le keren pet jaar. Dominee Visser dreigt Perron Nul te sluiten ROTTERDAM ANP Dominee Visser wil Perron Nul voorlopig sluiten omdat de op vangplauts voor drugverslaaf den naast het Centraal Station Rotterdam ten onder gaal aan •I gedrag van de bc* Dat schrijft hij in een n het stadsbestuur. Pas »rde is hersteld kan de plek weer terugkomen, maar dan onder een nieuwe naam en onder strenger toezicht, aldus De dominee heeft de gedoog plaats voor druggebruik destijds /elf opgericht. I >e laatste ii|d zouden steeds meer dealers en illegalen die udl niel zijn vei slaafd een ware terreur uitoefe iTsluafden. Visser i onaanvaardbare coals het gebruik H-ns. verkoop vnn gestolen spullen, handel in drugs en ernstige roofovervallen op verslaafden. De criminaliteit zou zich ook buiten Perron Nul verspreiden, met name 's avonds en 's nachts. De politie houdt volgens Visser te weinig toezicht. Ho vendien zouden volgens hem sommige gemeenten hun vei slaafden naar Perron Nul stu De dominee wil een nieuw Perron Nul op een stukje gepri vatiseerde grond, zodat de be heerder ervan ook strenger kan optreden tegen hinderlijk gr drag van dealers bulten Rotter dam Verder wil hij dat alle vei slaafden op Perron Nul worden gedwongen hulp te zoeken. "Witwassen van zwart geld kan via verzekering' Levensverzekeringen zijn goed bruikbaar voor het witwassen van zwart geld. Voor kapitaal uitkeringen kunnen koopsom men worden betaald met /.wart geld dat afkomstig is uit crimi nele vermogens. Dat /egt de landelijk coördi nator fraudebestrijding mr. Van Kuijck, advocaat-generaal hij het gerechtshof in Arnhem in het tijdschrift 'Welwezen', hel blad van het Verbond van Vei zekeraars. Van Kuijck wijst op het be lang van samenwerking tussen Irolitie, Justitie en verzekeraars >ij de aanpak van dit soort frau de. Verzekeraars zouden des kundigen beschikbaar kunnen stellen aan landelijke teams. Daarin zitten ook fraudespecia litem van (uidito Het urnen sterk' motto nuanceert Van Kuijc k wel met de mededeling dat het ter beschikking stellen van piilini-Ki-Ki-vi-iiN .1.111 vi-r/j- keraars terughoudend moet ge beuren. De advocaat-generaal laat verder weten verzekeringen te gen fraude minstens pikant en zeker opmerkelijk te vinden „Ik voel enige aarzelingen bij zo n initiatief. Fraude Is kennelijk voor verzekeraars niet alleen een probleem, maar ook een gat in de markt. Zo'n verzekering zou in het algemeen bij de vei zekerde ook een houding kun nen bevorderen van: nou, dat risico hebben we ook weer In gedekt; we kunnen dus achter over leunen en maatregelen zijn verder niel meer nodig. Dit kan leiden tot gemakzucht

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5