Ronaldo redt De Mos V Glenn Helder danst weer langs de zijlijn BOLLEN O Sport .ükoENSDAG 14 SEPTEMBER 1994 '••<4.4 l\ A-iK FC Lisse (zo) loot Quick Boys Voor beide standaardteams van FC Lisse is een streekder- iby uit de bus gerold bij de loting voor de tussenronde om de JKNVB-beker. De zaterdagtak gaat op bezoek bij RCL, de zondag- Jafdeling ontvangt Quick Boys. Verder krijgt Noordwijk bezoek Jvan ADO en speelt UVS thuis tegen Oliveo. De wedstrijden wor- Iden gespeeld op zaterdag 8 oktober. Van de Goor tekent bij Modena apeldoorn Na enkele maanden van onduidelijkheid en gehar- rew ar heeft volleybalintemational Bas van de Goor dan toch ein- idelijk zijn krabbel gezet onder een éénjarig contract met de Itali aanse topploeg Modena. De 23-jarige Apeldoomer is komend seizoen de zesde Nederlander in de Serie AlMet de transfer was 'slechts' 10.000 dollar gemoeid. Dat bedrag wordt verdeeld jtussen Dynamo, de oude club van Van de Goor. en de NeVoBo. ,„lk ben blij dat het rond is", zei Van de Goor gisteravond. ,,A1 mijn wensen zijn vervuld, ik ben een tevreden man." De Oranje international maakt op 8 oktober zijn competitiedebuut voor Modena. Kuijf begint tweede ronde goed Tilburg Rini Kuijf is de tweede ronde van het Interpolis schaak- nooi in Tilburg sterk begonnen. De Leidse meester, die als I invaller werd opgeroepen, versloeg gisteren met wit de Duitse I grootmeester Gerald Hertneck. Jan Timman, die vrij was in de I eerste ronde, kwam met wit niet verder dan remise tegen Igor I Khenkin uit Israël. Vandaag zijn de 'uitwedstrijden'. Gastgroot- I meester Genna Sosonko zei veelbetekenend dat hij twee ver- I schillende Rini's kende. „De één zit zenuwachtig achter het bord I en kan enorme blunders maken. Maar de ander is een zeer goe- chaker, die eenmaal kampioen van Nederland werd en een ^tmeesternorm haalde. We zien nu de goede Rini, laten we I nopen dat het zo verder gaat." Duitsers slaags met PSV-supporters leverkusen Bij gevechten tussen voetbalsupporters van Bayer Leverkusen en PSV is gisteren één Nederlander gewond geraakt. Hij moest in het ziekenhuis worden behandeld vanwege een ge broken neus. In de binnenstad van Leverkusen werden de sup porters van PSV 's middags opgewacht door een grote groep hooligans. Bij de gewelddadige confrontatie sneuvelden etalage ruiten en werd één winkeldiefstal gepleegd. De politie arresteer de dertig Duitsers. Zeventig Nederlanders werden enkele uren vastgehouden op het politiebureau, maar konden later de voet balwedstrijd volgen. Zij waren net op tijd in het Haberland-sta- dion. Na afloop van de wedstrijd konden alle Nederlanders huis waarts keren. Vijf triatleten naar WK NiEuwEGEiNRob Barel, Irma Heeren, Eimert Venderbosch, Jac queline van Vliet en Dennis Looze vertegenwoordigen Neder land bij het WK duathlon op 20 november in Tasmanië (Austra lië) en het WK triathlon, dat voor 27 november in Wellington (Nieuw Zeeland) op het programma staat. Looze neemt alleen aan de duathlon deel. Price weer golfer van het jaar palm beach gardens Nick Price uit Zimbabwe is voor de tweede achtereenvolgende maal door de associatie van profgolfers (PGA) uitgeroepen tot speler van het jaar. De Afrikaanse golfer zegevierde dit jaar in de open Engelse titelstrijd en het PGA- kampioenschap, twee van de vier belangrijkste wedstrijden van het jaar. Veldrit Eindhoven verdwijnt den haag Komend seizoen verdwijnt er opnieuw een Neder landse veldrit van de internationale kalender. Wegens financiële problemen gaat de wedstrijd in Eindhoven, op de agenda voor 2 oktober, niet door. Vorig seizoen verdween de veldrit in Valkens- waard al van de kalender. 'Eindhoven', dat de status van wereld bekerwedstrijd genoot, komt ruim dertigduizend gulden te kort om de organisatie rond te krijgen. Valkenswaard kende even eens financiële problemen. Braziliaan scoort drie maal in Leverkusen: 5-4 Ronaldo moet zijn eerste volledige wedstrijd voor PSV digen als Ronaldo had meege- nog steeds spelen. Hij staat al wel op zes goals, na min der dan drie duels dus. Inclusief de meeslepende, bizarre, huiveringwekkende topwedstrijd van gisteravond tegen Bayer Leverkusen. Het werd een onvergetelijke 5-4, met drie goals van Ronaldo. De Braziliaan was in grote vorm. Coach Aad de Mos een stuk minder. leverkusen henri van per steen gpd-verslaggever Zonder Ronaldo. nog altijd pas zeventien maar nu al in alles beter dan Romario, was De Mos waarschijnlijk met een record- nederlaag naar huis gegaan. De coach van PSV had. zoals zo veel trainers voor een grote wedstrijd, een trucje bedacht. Het trucje mislukte grandioos. Slechts aan de onwaarschijnlij ke klasse van Ronaldo was het te danken dat PSV nog mag ho pen een ronde verder te komen in het UEFA Cup-loernooi. De truc van De Mos bestond uit een tweetal verrassende na men in de verdediging: spits Meijer werd linksback gezet, de volstrekt onbekende Dirckx moest stopper spelen. Het duo werd weinig adequaat geholpen door een onwennig ogende li bero Jan Wouters en de ook al zeer jonge en (te) frêle rechts back Prommayon. Goals kon den nauwelijks uitblijven met een dergelijke achterhoede en dat bleek: Bayer leverkusen had Menzo binnen 40 minuten vier keer gepasseerd: drie keer Kir- sten en Dooley waren de ma kers van de Duitse doelpunten. Op dat moment had PSV er pas eentje gemaakt. Ronaldo iokte op professionele wijze een strafschop uit en schoot zelf vanaf elf meter onberispelijk raak. De Braziliaan had het pu bliek overigens al meer laten zien dan koelbloedigheid alleen. Het onder druk aannemen van de bal, het passeren, zijn snel heid, vooral met de bal aan de voet; Ronaldo was van wereld klasse in het eerste kwartier, in het tweede kwartier, in het der de kwartier en net zo vrolijk na rust, tot hel moment dat hij met hevige kramp in beide kuiten moest opgeven. Kramp Ronaldo, volgende week 18, was ook de man die de zo belangrij ke tweede goal maakte, op slag van rust. Het ging zoals Willy van der Kuijlen ze vroeger maakte; vrijwel uit stand, ruim buiten het strafschopgebied, hard in het kruis. Halfweg was daarmee het verschil terugge bracht tot twee: 4-2. Menigeen in het stadion vroeg zich of de WK-finale tussen Brazilië en Ita lië ooit op 0-0 had kunnen ein- daar Voor <lr theepauze had De Mos zijn grootste fout al her steld: Meijer was na 20 minuten bedankt, Pahlplatz ging op zijn normale plaats als rechtshalf spelen. De Mos daarover: „Ik nam Meijer niks kwalijk, er was ook pas een goal aan zijn kant gevallen. Maar ik moest wat doen bij 3-1, er moest een aan valler bij. En ik kon linkshalf Van Mol terughalen naar de plek waar hij altijd speelt, links back." De Mos had zo natuurlijk moeten beginnen, anderzijds was hij dan misschien met 7-3 het schip in gegaan. Bayer Le verkusen-PSV was immers een onvergelijkbaar vreemde wed strijd. De Mos: „Ik heb zoiets nooit meegemaakt, zelfs nooit gezien. Vorig jaar zag ik hier toevallig Leverkusen-Benfica, 3- 4. Die wedstrijd kwam er klein beetje hij in de huurt." Afstraffing De coach meende dat PSV na de wissel Meijer-Pahlplatz de zaken beter onder controle kreeg. Dat was wel zo. al moet hij in de dug out nog enkele ke ren gevreesd hebben voor een enorme afstraffing, zo gemakke lijk liep leverkusen door de achterhoede van PSV. Jürgen Dirckx kreeg daarom van De Mos in de rust een bemoedi gend woordje. Dirckx: „Hij ver telde me alles van voor de rust te vergeten en gewoon fris aan de tweede helft te beginnen. Ik moet zeggen dat ik me na de hervatting ook een stuk beter op m'n gemak voelde. Maar ik heb vanavond wel meer mee- genaakt dan veel andere spelers in hun hele carrière, denk ik." Dat gold niet alleen Dirckx, ook de toeschouwers ervoeren dat er een volstrekt unieke wed strijd werd gespeeld. Het pu bliek viel ook na rust van de ene verbazing in de andere: Ronal do 4-3, Schuster 5-3, Nilis 5-4. Dat laatste gebeurde twee mi nuten voor tijd. Drie prachtige goals bovendien. Tussendoor had Bayer lever kusen nog een paar keer kun nen scoren, als Menzo - enkele keren weifelend bij hoge ballen - niet uitstekend had gered. le verkusen had daarbij de pech dat Prommayon niet van het veld werd gestuurd toen hij Ser gio weer eens van achteren op de hielen hakte. Daartegenover had PSV eerder in de wedstrijd weer pech toen scheidsrechter Vagner geen strafschop gaf voor hands in het Duitse strafschop gebied na een weergaloze soilo van Ronaldo. Uiteindelijk werd het dus na 90 minuten 5 4. JBflO pMÜKtB uitgangspositie", meende De Mos uiteraard Met dank aan Ronaldo. „Ja, zo'n speler heb ik nog nooit gezien. Of heel Euro pa hem nu kent? Ik dacht heel 08 wrirld wel, hè." Vitesse verrassend langs Parma: 1-0 arni IHEM ANP/GPD De vreugde-uiting van Hans IGillhaus was veelzeggend. Na het eindsignaal van arbiter Lev- rikov vierde de omstreden spits van Vitesse de overwinning op IParma. In z'n eentje, met geslo ten ogen en gebalde vuisten, ge noot Gillhaus van zfjn revanche. (Uitgerekend de aanvaller die te lgen Ajax was gepasseerd, be zorgde Vitesse de verrassende triomf (1-0), die met gouden letters in de clubhistorie zal worden bijgeschreven. „Dat moment na afloop was. igenieten. Puur genieten. Na al les wat ik de afgelopen dagen heb meegemaakt. Eerst zondag thuiszitten en dan al die verha llen in de pers. Als je dan de eni ge treffer in zo'n wedstrijd maakt, is dat natuurlijk heer- llijk", glunderde Gillhaus die zelf niet wilde spreken van revan che. „We hebben de zaak uitge praat, dat boek is voor mij ge sloten." De grijns sprak echter andere taal. „Het doet me wel goed", fluisterde de matchwinnaar die bij het verlaten van het veld een handdruk kreeg Karei Aalbers, de voorzitter die hem vorige week nog de les las. Aalbers en trainer Herbert Neumann zullen zich in het vervolg ongetwijfeld twee keer bedenken, voordat ze Gillhaus opnieuw (disciplinair) buiten de groep zetten. Een spits wordt immers beoordeeld op zijn doelpunten en Gillhaus ver zorgde dit seizoen de complete Arnhemse produktie. Gillhaus is inmiddels wel uitgekeken op de trainer en op de weinig profes- isionele leiding in Arnhem. „Ik loop hier nog met plezier omdat de sfeer binnen de spelersgroep zo goed is. We hebben Parma als ploeg verslagen. Iedereen speelde vandaag op z'n top. De beste wedstrijd sinds ik in Am- hem ben", liet Gillhaus zijn ploegmaten delen in de glorie. Terecht. Elf ontketende Vitesse- naren kregen de Italianen als collectief op de knieën. Gillhaus was degene die de genadeklap uitdeelde, samen met Glenn Helder. De treffer, vijf minuten na rust, kwam voor meer dan vijftig procent op rekening van de linkerspits. Met één weerga loze actie gaf hij achtereenvol gens Pin, Couto, Brolin en Minotti het nakijken, waarna hij de bal op een presenteerblaadje aanreikte. „Hans schoot hem goed in", bagatelliseerde Helder de eigen bijdrage die zijn transferwaarde een stuk opkrikte en menig Ita liaanse club wakker zal schud den. „We mogen wel oppassen. Als hij dat in Parma nog een keer doet, pakken ze hem gelijk in en houden ze hem in Italië", voor spelde ploegmaat Erwin van de Looi. Ouderwets Helder had het gisteravond ou derwets op zijn heupen. De Lei- denaar die tegen Ajax 'wegens gebrek aan vorm' op de bank begon, danste weer langs de zij lijn. „En dan te bedenken dat ik na het duel met Ajax nauwelijks meer kon lopen. De masseur heeft me twee dagen behan deld, waardoor ik gelukkig kon spelen. Ik had vanavond het ge voel weer terug, ik wilde de bal weer hebben. Het is natuurlijk ook lekker voetballen als je ziet dat de verdediging staat als een huis." „Ik ben echt blij dat ik deel uitmaak van dit team", vervolg de Helder zijn lofzang. „We kunnen verschrikkelijk goed voetballen, maar hebben het de laatste tijd te weinig laten zien. We moeten alleen niet te vroeg juichen. Dit is een aanzet. We hebben een goede uitgangspo sitie, maar we krijgen het over twee weken nog heel, heel moeilijk". „Met deze jonge, onervaren groep krijgen we het zwaar", benadrukte ook Gillhaus. „Som mige jongens laten zich het hoofd op hol brengen als het goed gaat. Zij kunnen niet met de aandacht omgaan. Het kan best zijn dat we zondag tegen Roda weer als een krant spelen. Voor de return hebben we het voordeel dat de meeste jongens al eens bij Real Madrid hebben gespeeld. Maar als je terugdenkt aan Parma-Ajax weet je hoe las tig we het daar krijgen." Vitesse was voor rust nauwe lijks gevaarlijk, maar de Italia nen hadden aanvallend hele maal niks in te brengen. Het leek hea niet te deren. De van Udinese overgenomen Branca. Zola, Crippa, Brolin en miljoe nenaankoop Dino Baggio, die na de rust werd vervangen door de meer verdedigend ingestelde Argentijn Sensini. keken geamuseerd naar de Arnhemse werklust. Parma liet de behoudende en hautaine speelwijze niet eens gelijk varen na de 1 -0 in de vijf tigste minuut van 'wreker' Gill haus. Dat gebeurde pas halver- Arjan Vermeulen (rechts) haalt de bal weg voor de voeten van Dino Baggio. wege de tweede helft. stichtte zelf nog maar één keer Vitesse riep de problemen gevaar. Fernando Couto ge- over zich af door zich wel erg oruikte zijn vuist om Cocu ai te gewillig terug te laten zakken, stoppen. De Portugese intema- Het gokken op de counter was tional kreeg rood. maar tegen- gevaarlijk en de thuisclub over zijn afwezigheid in de re turn staat de terugkeer van de Colombiaanse spits Asprilla. „De kansen op het behalen van de volgende ronde zijn niet groter geworden. Ze waren klein en blijven klein zei Neumann 1 SIIIZ OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT cheidsrechterjohn k J Hosz heeft nare her- inneringen overge houden aan zijn bezoek aan Oegstgeest. vorige week dins dag. Toen speelden de vrou wen van UDO en Quick Boys een poulewedstrijd om de IJ) (Tip >p hel \eUI weril er lekker gevoetbald, niets aan de hand. Maar langs de kant stonden een paar mensen aan wie de 24-jarige arbiter zich vreselijk stoorde. „Ik kreeg commentaren ruuir Er werden opmerkingen ge maakt als: "We pakken je'en 'je komt hier niet van her veld af." Het hield maar niet op, ook niet toen Hosz twee mensen achter de afrastering liet plaatsnemen. Sterker nog: het werd alleen maar erger. „In de 68ste minuut kreeg ik bijna een brillekoker tegen mijn hoofd. Toen heb ik ge zegd: als er nog iets gebeurt, houd ik ermee op. ik hoorde die het i, den uan sfteehters i<an UDO - zeggen dat ze bij de uitgang iian het veld zouden gaan staan en dat ze mij (laar zou den fxikken. Het u<as in de 70MB minuut, hel stond tl voor Quick Boys en op het mo ment dat ik ver neg stond van the aipponm heb tt êtflnkhtf afgefloten. Ik voelde me te be inffi In de kantine handelde de scheidsrechter met de elftal len de formaliteiten af en daarna vertrok hij naar huis. Volgens de arbiter stonden vier of vijf man bij de uitgang van de parkeerplaats op hem te wachten. „Toen ben ik door de struiken weggevlucht Ik kwam op een drukke weg uit en heb een sprint getrokken rutar een café op de hoek Hum heb tl ren taxi kunnen l>ellen. Ik was echt doodsbang. In de taxi zat ik nog helemaal te rillen en ah ik eraan terugdenk krijg ik weer kippevel. Hosz heeft de night after overwogen te stoppen met het fluiten. „Maar ik beleef er zo veel ple zier aan, ik laat me mijn hob by niet zo maar afnemen. Hij heeft wel een strafrapport opgemaakt voor de KNVB. Daarin geeft hij een verslag van de gebeurtenissen en maak i hij ook melding van het feit dat er geen bestuurs- lid v.«n IIIaanwezig was En dat er tijdens zijn vlucht poging een scheur in zijn broek ts gekomen. i broek i> Het wa gulden." Trainer Arend van den Oever van QuiiBoys heeft een heel andere avond beleefd. Hij gaf een rode kaart aan een s fh-elster van III Kien dut sloeg nergens op. Maar binnen de lijnen is er verder niets ge beurd. Ik heb wik niet gehoord dut hij is bedreigd I r was trouwens ook numr een halve paardekop. We vonden het heel vreemd dat hij affloot. Er was een aanval van Quick Hoys, een supporter nep (,<h;I gezien, scheids'. hij pakte de bal en hij liep hard weg. We snapten er niets van. Er is even daarvoor een brille koker naar hem gegooid. „Een brillekoker? Naar de scheidsrechter? In het veld? Ik denk echt dat die man ze ziet vliegen, hoor. Misschien dat de leidster van UDO, Conto dm Holander, wat meer weet. „Die rode kaart was absoluut niet nodig. Verder gebeurde er ook niets bijzonders. Er ston den vijf mensen langs de lijn en die s< hreeuwrlen wel wat Maar absoluut niet dat ze hem zouden frakken Wel Hier je mijn bril, wil je hem even lenen?" Den Hollan- Let op der. het ergste komt nog. Bij de uitgang van de narkec plaats stonden diezelfde toe schouwers de scheidsrechter op te wachten en toen is hij via de bosjes weggevlucht. Als l)en Hollander dat hoort, is ze helemaal ontzet. Ze denkt dat ze in de maling wordt geno men door een teamgenote, I lallo loet]ueline Ik hoor al dat jij het bent. Ie zit me in de n ling te nemen. alken-voetballer ivmi van Dam vindt zijn trainer Theo leliveld. want over hem gaat het, 'voelt de grorp gruwen niet tuin meldde Van Delft zaterdag na Leiden Valken '88. Na twee nederlagen weten ze in Val kenburg dus waaraan het ligt. De trainer moet zich aanpas» sen 11 wordt m hal veld op elkaar gescholden, in plaats van yvoatbahl Vanwege de slechte start leek het leliveld een goed plan om deze week het aantal trainin gen van twee naar drie keer per week op te voeren Dat Vtal atol hi hij Vfen I tatt, du- zaterdag kennelijk de bokke- lunik op had Wèttk hl had een rode kaart daar iets mee te maken. Van Delft: 'Uierdag moeten we verken en ook nog drie keer in de week trainen? Daar word je alleen maar Het bestuur van Valken 'BH is op zijn zachtst gezegd niet blij met de uitspraken van Peter van Delft. Bestuurslid John van leeuwen wil de voetballer zo snel mogelijk onderhou den over zijn uitspraken in de krant van maandag Van leeuwen: „Ah hij meent wat hij zegt. dan ben ik het niet met hem eens. Ah je wat op je leier hebt. dan stap je je ruutr de traineren je communiceert niet via de fiers. Van leeuwen vindt wél dat het niet helemaal lekker zit bij Valken. Het gedrag van aan voerder Mark Duindam kan niet bepaald de goedkeuring wegdragen van hel Valken bestuur. Van leeuwen: „Mark heeft dit seizoen uit et gen beweging de aanvoeders Hikt. Ik wee goed uier i aanvoerder moet gekozen worden. )ver die dingen gaan we het de komende (lagen heblH'n Hun komt het wel weer goed met de prestaties Want Mn ding moet duidelijk zijn: wij staun volledig achter de trainer. Theo leliveld is op dinsdag nog steeds teleurgesteld over het gedrag van Peter van Delft. Ml had de speler graag persoonlijk willen spreken, maar maandagavond schil terde Van Delft door afwezig hcidop detraining. Van Delft had naar me toe moeten komen en niet met een slok hier op allerlei dingen moeten gaan roepen in de pers. Ik kan heus wel tegen kritiek, numr niet op deze ma nier. Van Delft kan het één en an der verwachten de komende dagen. Het bestuur en leli veld verwachten tekst en ult- l-eliveld, inwoner van Nieuw- veen en ex-trainer van Nico- laas Boys en TAW: Van Delft vindt dat de sfeer er nog niet is Dat vind ik nogal meevallen. Kijk, ik ben voor één ding in de weer en dat is voor Valken '68. De eer s te rwniHntm voUert wat t§ gen, maar dat zegt helemaal niets. Op het verzoek van Van Delft 'om tijdens de Paardenmarkt met de grrM'p mee te gaan stappen'beraadt leliveld zich. „Ik helnog nooit een Iruppel gedronken en ik ben niet van plan dat te gaan doen. Kom, kom. Theo, je moet je als trainer toch soms 'onder de mensen' begeven, leliveld: „laai ik het zo zeggen. Ah de sfeer mij na de training heiKilt. dan ga ik mee. Wordt het toch nog gezellig.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21