Chaos in Dublin na aanslag op station Britten verlaten Bosnië als moslims wapens krijgen Compromis in Cairo over actieprogramma Buitenland Vliegtuigcrash was wanhoopsdaad, geen aanslag op president Clinton Spion Topaas aangeklaagd g=i Mitterrand gaat bij de natie te biecht Israël en PLO bespreken in Oslo status Jeruzalem Israël en Jordanië willen tweede grenspost openen Vredesakkoord Liberia iiDINSDAG 13 SEPTEMBER 1994 Weer vangst nucleair materiaal berlun» De Duitse politie heeft zondag 850 gram radioactief ma teriaal in beslag genomen dat door een Zaïrese man uit Moskou naar Berlijn werd gesmokkeld. De Zaïrees is in hechtenis geno men. Sinds mei zijn in Duitsland vier vondsten van radioactief materiaal gedaan; drie van het dodelijke plutonium-239 en een van verrijkt uranium. Aardbeving in noordelijk California new york F.en aardbeving met de kracht van 6 op de schaal van Richter heeft gisteren het noorden van California en de staat Ne vada getroffen. Dat meldt het TV-station CNN. Het epicentrum van de beving lag in de buurt van het Tahoe-meer, een recrea tiegebied. Over gewonden is niets bekend. Raketaanval in Sierra Leone Freetown/pen haag Opstandelingen in het oosten van Sierra Leone hebben vrijdag een door een raket voortgestuwde granaat afgevuurd op een burgerdoel. Daarbij zijn veertig wen en kinderen gedood. Dat heeft het Sierraleoonse leger giste ren meegedeeld. De aanval op de plaats Jimi Baagbor is volgens de militaire bronnen uitgevoerd door leden van het Revolutio naire Verenigde Front (RUF). Euro Disney wordt Disneyland Parijs parus In een poging het bezoekersaantal op te vijzelen gaan de managers van Furo Disney het proberen met een nieuwe naam: Disneyland Parijs. Zo probeert het pretpark meer toeristen uit Parijs te trekken; de Franse hoofdstad ligt op drie kwartier trein- afstand van het park. In het op 30 juni afgelopen derde Fiscale kwartaal daalden de inkomsten opnieuw, dit keer met 21 pro- NAVO en Oost-Europa oefenen samen BiEDRUSKOIn het Poolse legerkamp Biedrusko vlakbij Poznan zijn gisteren de eerste gemeenschappelijke manoeuvres van NAVO- en Oosteuropese militairen in het kader van het Partner schap voor de Vrede begonnen. Aan de oefening doen ongeveer zeshonderd militairen mee. Zij komen uit dertien landen, waar onder Nederland. Arrestaties Egypte na film besnijdenis Cairo» De Egyptische politie heeft vier mannen gearresteerd die bij een 10-jarig meisje een besnijdenis hebben uitgevoerd die door het Amerikaanse TV-station CNN werd opgenomen en uit gezonden. Vrouwenbesnijdenis is in Egypte verboden als dat buiten het ziekenhuis gebeurt, maar komt veel voor. De woede zou echter zijn gewekt omdat door het Filmpje Egypte zou wor den afgeschilderd als een achterlijk land. Gezondheidsschandaal in Italië Palermo De Italiaanse justitie is een groot gezondheidsschan daal op het spoor gekomen. Tegen 140 verdachten loopt inmid dels een gerechtelijk onderzoek. De Italiaanse farmaceutische industrie zou ziekenhuizen gratis voorzien vanjaboratoriumuit- rustingen, op voorwaarde dat de ziekenhuizen hun scheikundi ge stoffen vor veel geld bij deze bedrijven kochten. De winsten Moslimextremisten doden Algerijnen algiers Vijf Algerijnen zijn eind vorige week in het oosten van Algerije met dolken onthoofd door onbekende mannen. De Al gerijnse krant El Watan meldde gisteren dat de slachtoffers vier vaders van leden van veiligheidstroepen zijn en een voormalige vrijheidsstrijder uit de onafhankelijkheidsoorlog tegen de Fran sen. De daders behoren zo goed als zeker tot de moslimfunda mentalisten die dit soort gewelddadigheden vaker hebben be- 'Nederland vermindert troepen niet londen ap-rtrgo zullen vragen als de Bosni sche Serviërs niet uiterlijk 15 Groot-Brittannie heeft gisteren oktober hebben ingestemd met gezegd dat het zijn troepen uit een internationaal vredesplan. Bosnië-Herczegovina terugtrekt Groot-Brittannie heeft 3.400 mi- als het VN-wapenembargo dat litairen in Bosnië en is, net als geldt voor heel voormalig Joe- Frankrijk, een van de grootste goslavië voor de Bosnische contribuanten aan de 22.000 moslims wordt opgeheven. Met man tellende troepenmacht al- dit dreigement willen de Britten daar. de druk op de Verenigde Staten, Nederland peinst er niet over die voor een opheffing van het zijn bijdrage aan de VN-macht embargo zijn, verhogen. Minis- in en rond het voormalige Joe- ter Rifkind (defensie) zei in een goslavië (ruim 2.000 man) te interview met BBC-radio dat de. verminderen. Wel zal in NAVO- VN-troepen 'onmogelijk' kun- verband gesproken worden over nen blijven als het embargo een rechtvaardiger verdeling wordt opgeheven. van de kosten die met deze in- Zondag namen ministers van zet gemoeid zijn. Dit zei minis- buitenlandse zaken van de Eu- ter Joris Voorhoeve (defensie) ropese Unie op een bijeen- gisteravond bij zijn terugkomst komst in Duitsland fel stelling in Nederland na een driedaags tegen een opheffing van het wa- bezoek aan Bosnië, penembargo. De Europese lan- Servische troepen hebben den zijn bang voor vergeldings- gisteren opnieuw hevige artille- acties tegen de VN-macht in riegevechten gevoerd met Bosnië als het wapenembargo Bosnische moslim-troepen in wordt opgeheven. de enclave Bihac. Zondag was De VS hebben gezegd dat ze het vrijwel stil gebleven aan het bij de VN-Veiligheidsraad om front in het noordwesten van opheffing van het wapenembar- Bosnië. CAIRO Rtr-AFP den in grote lijnen een akkoord over ..reproduktieve gezond heidszorg", een nieuw begrip dat onder meer beheersing van de vruchtbaarheid omvat. Een werkgroep veranderde de term „vruchtbaarheidsregulering" in „regulering van de vruchtbaar heid". Het eerste begrip verwijst ook naar abortus, tot ontstelte nis van onder meer het Vati- De delegaties bereikten ook een akkoord over passages over familiehereniging, een kwestie die rijke en arme landen ver deeld hield. Het actieprogram ma spreekt niet van een recht op familiehereniging, zoals ont wikkelingslanden graag hadden gezien, maar stelt wel dat kin deren het recht hebben bij hun ouders te wonen. Vooral de Ver enigde Staten, Canada en Oos tenrijk verzetten zich tegen een recht op familiehereniging, om dat ze vrezen voor een stroom immigranten. Protestanten van UVF eisen verantwoordelijkheid op londen cees v Protestantse terroristen uit Noord-Ierland hebben giste ren een bomaanslag gepleegd in Dublin, de hoofdstad van de Ierse Republiek. De bom was verstopt in de trein van Belfast naar Dublin. Zij explodeerde in Connolly Sta tion in Dublin, daarbij twee vrouwelijke passagiers licht verwondend. De verantwoordelijkheid voor de aanslag werd opgeëist door de Ulster Volunteer Force (UVF), een van de protestantse terreurgroepen. de de daad 'zonder voorbe houd'. Sir Patrick zei: „De aan slag is schandalig en zal worden veroordeeld door alle mensen in Noord-Ierland die willen dat de provincie Brits blijft." De beide protestantse ter reurorganisaties. UVF en UFF, hebben geweigerd in navolging van de IRA de wapens neer te leggen. Sinds het IRA-bestand hadden zij eerder al een katho lieke man geëxecuteerd en een bomaanslag gepleegd op een kantoor van Sinn Fein, de poli- correspondent De UVF verklaarde dat de aan slag een waarschuwing aan de Ierse regering was „dat Noord- Ierland nog altijd Brits is en zich niet zal laten dwingen of over halen tot hereniging met de Ier se Republiek' De bomaanslag komt ruim tien dagen na een door de IRA afgekondigd bestand. Sir Patrick Mayhew, de Britse minister voor Noord-Ierland, veroordeel- Cubanen in de rij voor visum Omdat de Cubaanse autoritei ten sinds kort de uittocht op vlotten en schepen naar Florida verhinderen, hebben honder den mensen gisteren gepoogd op een legale manier naar de Verenigde Staten te komen. In dikke rijen stonden zij voor de Amerikaanse Interest Section om een visum te krijgen. Deze kantoren in Washing ton en Havana dienen als al ternatief voor ambassades; de VS en Cuba onderhouden geen diplomatieke banden. In de ha ven van Cojimar, de buurt in Havana waar mensen vandaan vertrokken zijn. was gisteren bijna geen vlot te zien. De Ame rikaanse kustwacht heeft giste ren nog wel 189 bootvluchtelin gen opgepikt in de Florida- tieke partij van de IRA, in Belfast. Gevreesd wordt dat de Ierse Republiek steeds vaker het doelwit zal worden van protes tantse terroristen. De aanslag van gisteren dom pelde Dublin in chaos, omdat de UVF in haar telefoontje naar een Iers televisiestation had ge zegd dat op zeven verschillende plaatsen bommen waren ge plaatst i enian die plekken was net hoofdpostkantoor in de stad, van waaruit in 1916 het Paasoproer tegen de Britten be gun. Een politicus van de Alliance Party, de enige niet-religieuze partij in Noord-Ierland. noem de het ironisch dat de UVF een aanslag had gepleegd op de trein van Belfast naar Dublin. „De IRA heeft dat jarenlang ge daan". zd David Ford »Ho6 ironisch dat de UVF nu dezelfde tactiek omarmt." De gecrashte Cessna landde tegen de n president. Veiligheid ter discussie, hereiken Witte Huis 'koud kunstje Parlement Krim weer bijeen simferopol opa-/ President Mesjkov van de Krim heeft vanmorgen toegestaan dat het parlement van de Oekraïense autonome republiek opnieuw vergadert. Dat gebeurde twee dagen nadat hij de volksvertegen woordiging had ontbonden en de macht aan zich had getrokken. De parlementariërs gingen meteen in vergadering. Volgens Mesjk ov was het parlement corrupt en ongeschikt voor wetgevende acti- Topaas, de vermeende Oostduitse topspion, is gisteren door het openbaar ministerie in de Duitse stad Düsseldorf in staat van be schuldiging gesteld wegens spionage en landverraad. Vanaf 23 sep tember moet de 49-jarige voormalige NAVO-econoom zich voor het Oberlandesgerichtin Düsseldorf verantwoorden wegens zijn ja renlange banden met de voormalige Oostduitse geheime dienst Stasi. Ook de vrouw van de NAVO-functionaris en twee Stasi-offi cieren zijn aangeklaagd. Volgens het openbaar ministerie begon Topaas in 1968 en zijn Britse vrouw in 1972 voor de Stasi te spioneren. Het tweetal heeft vanuit het NAVO-hoofdkwartier in Brussel zeer belangrijke docu menten doorgegeven. washington hans de bruun correspondent l)e man die zich zondagnacht in een sportvliegtuigje op het Witte Huis in Washington stort te en overleed, lijkt een wan hoopsdaad te hebben begaan. Hij was depressief en zou aJ eer der over zelfmoord gesproken hebben. Volgens een topman van de Secret Service, die de Amerikaanse president be waakt, is er geen aanwijzing dat de man het gemunt had op Bill Clinton. I)c actie Heeft wel meteen tot veel vragen geleid over de be veiliging van de Amerikaanse president en het Witte Huis. Het is nog steeds niet duidelijk hoe de 38-jarige vrachtwagenchauffeur in zijn —gestolen Ces sna 150 ongezien het Witte Huis heeft kunnen naderen. 1 Iel toestel kwam tot stilstand tegen de muur van hel Witte Hms. recht onder het raam van de presidentiële slaapkamer. De Clintons waren op dat moment echter niet thuis maar in het nabij gelegen Blair House, het gastenverblijf van de Amerikaanse regering, om dat het woongedeelte van het Witte Huis wordt verbouwd. De piloot scheerde, onopgemerkt door radar, eerst langs het Witte Huis, maakte toen een draai om frontaal op de presidentiële ambtswoning af te vliegen. Volgens ooggetui gen had hij de motor van het vliegtuig afgezet. Hij raakte een magnoliaboom. waarna het toe stel tegen het grasveld sloeg. 15 meter doorgleed en tegen het Witte Huis tot stilstand kwam. De piloot was op slag dood. Clinton zei gisteren in een reac tie dat „het Witte Huis het huis van het volk is en dat het de taak van de president is ervoor te zorgen dat het veilig is". Het luchtruim hoven het Witte Huis en een groot deel van het cen trum van Washington is verboden voor burger luchtvaart. Luchtvaartdeskundigen zeggen eenter dat het een koud kunstje is om het Witte Huls on gezien vanuit de lucht te naderen. In 1974 slaagde een boze soldaat er al eens in een militaire heli copter te stelen en die op het grasveld van het Witte Huis te laten landen. In 1976 ramde een een mau naar hij zei met explosieven geladen vrachtwagen de hekken rond het Witte Huis. Socialisten blijven ook na TV-optreden verdeeld OSLO JERUZALEM» Rtr A De Israëlische minister Peres (buitenlandse zaken) en PLO- leider Arafat voeren vandaag in Oslo besprekingen over de sia lic. van Jeruzalem Beide leiders waren oorspronkelijk alleen uit genodigd om in de Noorse hoofdstad een concert bij te wo nen ter gelegenheid van de eer- ste v e r a a r d a g van het Israe lisch/Palestijns autonomie-ak- koord. De historische handdruk lus sen de Israëlische premier Ra bin en Arafat in Washington op 13 september kwam tot stand na geheime besprekingen onder auspiciën van de Noren. Oslo wil opnieuw bemiddelen, deze keer lil hel ges< lui OVW lni.m ciële hulp voor Palestijnse pro jecten in Oost-Jeruzalem. Israël beschouwt Jeruzalem als ondeelbare en eeuwige hoofdstad, l el Aviv wil daarom dat Palestijnse projecten In Oost-Jeruzalem worden ge schrapt van de lijst van donoi landen. De Pnlcstljnen weigeren dat, zij zien Jeruzalem als toe komstige hoofdstad van een Pa lestijnse staat. Israël weigen 16 hoge PLO- functionarissen de toegang tot het autonome Palestijnse ge bied omdat zij in het verleden betrokken zijn geweest bij aan slagen op Israëliërs. De 16 ma ken deel uit van Fatah, de voor naamst factie binnen de PLO, en hebben zitting in de Pales tijnse Nationale Raad. het Pa- laattynaa pariemaibilling schap. Nederland heeft de Palestijn- se regering 12 sta» aravans g.- schonken om ex gedetineerden te huisvesten die het restant van hun straftijd in het autonome Jericho moeten doorbrengen. Israël en Jordanië hebben giste ren hun vredesbesprekingen hervat. Verwacht wordt dat de delegaties een akkoord bereiken over de oprichting van een tweede grensovergang tussen beide landen. Deze passage is, net als de eerdere overgang tussen Eilat en Aaaba, in eerste instantie be doeld voor passanten uit derde landen. Volgens de woordvoer der van de Israëlische delegatie komt de nieuwe grenspost twintig kilometer tvn zuiden van het Meer van Galilea, bij de oude Sjeik Hussein-brug. Bulldozers en vrachtwagens zijn aan de Israëlische Lint al be gunnen met de aanleg van een weg. De bedoeling is dat de grenspost in oktober open gaat. Israël en Jordanië tekenden op 25 juli in Washington een vredesakkoord waarmee een eind kwam aan een 46 jaar du rende oorlog tussen de buurlan den. Beide partijen spraken af om te werken aan volledige vre de. Over de grensafbakening en de verdeling van het schaarse water bestaan nog grote me ningsverschillen. De drie belangrijkste krijgshe ren in het WestamkaansC Libe ria hebben gisteren in Ghana een nieuw vredesakkoord Beslo ten. Daarmee kan een einde ko men aan vijf jaar burgeroorlog. De drie hebben beloofd in okto- ba 1906 «art IiiIiimtiii hou den. De onderhandelingen in het Ghanese buitenverblijf in Ako- sombo hebben zes dagen ge duurd. De leider van het Natio naal Patriottisch Front, Charles i.isiur, gnonal HonUah Bo wen van de gewapende strijd krachten van IJberia (AP'I.) en de leider van Ulimo, Alhaji Kro mah, ondertekenden het ak koord. „Als wij alle drie zeggen dat er geen oorlog meer zal zijn in Liberia, dan is er geen oorlog meer aldus Taylor Vorig Jaar werd in de hoofdstad van Ben in, Cotonou, ook een overeen komst bereikt. Die werd kort na de ondertekening alweer ge schonden. De Verenigde Naties schatten dat de burgeroorlog aan onge veer 150.(XHJ mensen het leven heeft gekost en dat de helft van de oorspronkelijke 2,5 miljoen s het land is ontvlu» lit De Franse president Francois Mitterrand tijdens het interview dat gisteren Frankrijk aan de buis kluisterde. foto reuter parus hans gertsen CORRESPONDENT De Franse president, Francois Mitterrand, heeft naar eigen zeggen een gerust gewe ten. „Ik heb vrede met mezelF', zo zei Mit terrand gisteravond aan het slot van een rechtstreeks door de Franse staatszender Antenne 2 uitgezonden interview. De uit zending had af en toe het karakter van een openbare biecht. Tijdens het ruim ander half uur durende gesprek met de journalist en Antenne 2-direcieur Jean-Pierre FJkab- bach probeerde Mitterrand de storm van kritiek in te dammen die rond zijn persoon is opgestoken sinds het verschijnen .m hfll boek 'Een Franse jeugd'. In dat boek beschrijft de journalist Pierre Péan de jonge jaren van het huidige Franse staatshoofd. Tot verbijstering van vele Fran sen met name veel van zijn partijgenoten blijkt de socialistische president er in ziin jonge jaren heel andere ideeën op te heb ben nagehouden. Als student had Mitterrand aanvankelijk sympathieën voor zeer rechtse, nationalisti sche bewegingen. Na zijn ontsnapping uit Duiitse krijgsgevangenschap, eind 1941, vervulde hij bovendien enige tijd een func tie in het foute Vichy-bewind van maar schalk Pétain alvorens in het verzet te gaan. En, wat veel Franse socialisten nog het meest schokt: hij bleef tot diep in de jaren tachtig contact houden met René Bousquet. de chef van de politie van Vichy die voor de deportatie van duizenden Franse joden ver antwoordelijk was. Naar eigen zeggen verbrak Mitterrand de banden rnet Bousquet pas in 1986 „omdat toen duidelijk was geworden dat Bousquet wellicht toch niet zo «inschuldig was als men tot dan toe dacht". Die lezing werd di rect na de uitzending fel aangevochten door advocaat en nazi-jager Serge Klarsfeld. Vol gens Klarsfeld was al in 1978 volslagen dui delijk dat Bousquet tijdens de oorlog, on danks zijn eerherstel in 1949, zeer fout is geweest. „Tussen 1978 en 1986 zijn honder den artikelen over de misdaden van Bous quet verschenen. De president kon dat niet negerenaldus Klarsfeld. De advocaat hekelde ook het feit dat Mit terrand zich als president altijd tegen het berechten van Franse oorlogsmisdadigers heeft verzet. „Dat soort procedures rijt oude wonden open", aldus Mitterrand. „Ik acht het mijn taak de eeuwige burgeroorlog tus sen Fransen te kalmeren." Als Mitterrand de illusie heeft gehad dat hij met het interview de ongerustheid en de ontzetting in het socialistische kamp kon wegnemen, dan heeft hij zich deerlijk ver gist. Onmiddellijk na de uitzending bleken zijn partijgenoten nog steeds zeer verdeeld. Onvoorwaardelijke 'mitterrandisten' als Jack I.ang spraken hun waardering uit over de openhartigheid van het staatshoofd. „Mitterrand heeft ons een ontroerende les in moed, intelligentie en oprechtheid gege ven", aldus I-ang. Maar het gros van de re acties was aanmerkelijk terughoudender. „Wat blijft is een grondig gevoel van onbe hagen", zo zei oud-minister Bernard Kouchner. „Als men hem ergens van be schuldigt. reageert hij alsof hij zich nooit heeft vergist. Het zou misschien goed zijn als de president, al was het maar ëën keer, zou zeggen dat hij zich heeft vergist", aldus Kouchner. De president maakte vooral aan het begin van het af en toe indringende vraaggesprek een vermoeide, onzekere en ontwijkende indruk. Hij verloor zichzelf af en toe in wei nig relevante uitweidingen en wilde pas na lang aandringen van Klkabbarh een tame lijk dubbelzinnige veroordeling van het Vichy-bewind uitspreken. „Het Vichy-regi- me was in essentie te veroordelen", aldus de president. Maar, vroeg een commentator zien na afloop af: „Waarom zegt hij niet ge woon dat Vicny totaal verwerpelijk was?" Ondanks de kritiek over zijn 'jeugdzon den' en ondanks zijn ernstige ziekte (Mitterrand lijdt aan prostaatkanker) is Mit terrand niet van plan voortijdig op te stap pen. „Ik ben voor zeven jaar gekozen. Ik ben het aan miin kiezers verplicht mijn mandaat, als het kan, vol te maken", zei hij. Een eventueel voortijdig vertrek is volgens Mitterrand pas aan de orde als het lijden zodanig wordt dat hij zijn taak niet meer naar behoren kan uitvoeren. Daarvan is echter volgens de president zelf „absoluut nog geen sprake'

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5