Huurverhogingen te fors 'Slechthorenden zijn een vergeten groep' Honden passen niet bij deze Regio Boodschappen doen met tv en cd-i-speler Directie schuldig aan fatale brand Rotterdam wil soepeler horecabeleid VERBIJSTEREND DINSDAG 13 SEPTEMBER 1994 I$li CHEF GERT VISSER. 071 -356439 PlV -CHEF PAUL VAN DER KOOlJ. 071-356441 'Woningcorporaties misbruiken wet' HEEMSTEDE «COR BOOS James Tclesuper in Heemstede, eigendom van Ahold, gaat een belangrijke rol spelen bij een nieuw experiment van de /aan se grootgrutter. Over een week begint de supermarktketen met een teleshop systeem waarbij klanten gebruik maken van een interactieve compact disc (cd- i). De deelnemers aan de proef kunnen dan met behulp van cd- speler en tv boodschappen be kijken, een keuze maken en di rect de bestelling plaatsen. De cd-speler wordt voorzien van een telefoonlink, de zoge naamde TeleCD Assistant (mo dem) die gratis ter beschikking wordt gesteld. De deelnemers aan de proef, die meer dan een jaar voorbereiding vergde, krij gen via telefoonlijnen actuele gegevens binnen over prijzen en weekaanbiedingen. Die wor den automatisch geregistreerd in het cd-i programma. Op elk moment van de dag kan het complete winkelaanbod op het beeldscherm zichtbaar worden gemaakt. Van de paar honderd proefpersonen die deelnemen, heeft de helft erva ring met teleshoppen bij James. De anderen in de controlegroep zijn 'geleverd' door Philips die ook meewerkt aan deze media- proef. Zij bezitten een cd-i-ap paraat maar hebben nog geen ervaring met teleshoppen. De proef wordt gedaan in Haarlem, Heemstede en Am sterdam Zuid. Een gebied waar James Telesuper al vele jaren actief is met teleshoppen via Vi deotex. Bij dit experiment speelt James een belangrijke rol als distributiebedrijf. Bestelde boodschappen worden door het lleemsteedse bedrijf aan huis bezorgd. Albert Heijn werkt bij dit nieuwe systeem samen met Philips. Grootscheepse bromfietseontrole AMSTERDAM De Nederlandse Woonbond maakt zich grote zorgen over de forse stijging van de huren. Gemiddeld zijn de huren dit jaar met 5 procent verhoogd. Bijna een half procent minder dan vorig jaar, maar toch ver boven de inflatie en de ontwikkeling van de inkomens. In Zuid- Holland zijn de huren van de woningcoöperaties gemid deld een half procent verlaagd, die van de beleggers zijn iets gestegen. Van overleg tussen huurders en verhuur ders over huurverhogingen is nog steeds geen sprake, zo meldt de Woonbond. AMSTERDAM De gisteren verschenen jaarlijk se huurenquête van de Neder landse Woonbond, schetst een somber beeld. Tachtig procent van de particuliere verhuurders heeft een verhoging van 5,5 procent of het maximum van 6 procent gevraagd. De verhuur- Di- brand op de scheepswerf Ys- sel-Vliet Combinatie in Capelle aan den IJssel, die 1 september het leven kostte aan twee men sen, is ontstaan door nalatig heid van de directie. Tot deze conclusie komt de Dienst voor inspectie en informatie van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid, De dienst is de opvolger van de arbeidsin spectie. De brand ontstond toen werknemers bezig waren in de boegschroefruimte van een vis- trawler in aanbouw. Toen ze merkten dat er zuurstof uit een slang in de ruimte stroomde, draaiden ze de toevoer dicht, verwijderden de slang, verlieten het schip en waarschuwden de bedrijfsleiding. Later gingen de de veronderstelling dat de ruim te veilig was. Maar in de zuur stofrijke lucht vatten ze plotse ling vlam, mogelijk door stati sche elektriciteit. Twee van hen, werknemers van een onderaan nemer, kwamen in de vlammen om. Een werknemer van de Nationale stichting in oprichting LEIDEN. GPD Voor zo'n anderhalf miljoen mensen in Nederland is com municatie niet of nauwelijks mogelijk. De oorzaak is slecht horendheid, een chronische aandoening die tot nu toe nau welijks wordt onderkend. De Nationale Stichting Slechtho renden in oprichting wil daarin verandering brengen. „Het is ontoelaatbaar dat er zo weinig aandacht is voor slechthoren den", zegt prof. dr. J.J. Grote, initiatiefnemer van de stichting in oprichting. „Communicatie is een voorwaarde voor het menselijk bestaan" In tegenstelling tot doven kunnen slechthorenden wel iets horen. Ze hebben echter grote moeite met het verwerken van de geluiden. Het volgen of voe ren van een gesprek is daardoor bijna of helemaal niet mogelijk. In de gezondheidszorg is slecht horendheid een onderschat probleem, Geld voor weten schappelijk onderzoek is er nauwelijks. De stichting beoogt dat slechthorendheid als pro bleem wordt erkend. Eén van de eerste dingen waar zij zich op richt is het stimuleren van wetenschappelijk onderzoek op het gebied van het gehoor. Maar er zal volgens de stichting ook meer aandacht moeten ko men voor voorlichting, zorg, re validatie en technologische ont wikkelingen. Het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZI.) heeft sinds vorig jaar gewerkt aan de oprichting van de nieuwe stichting, die- vermoedelijk in oktober defini- tirt .ui st.iii k.in man ,,iIet mi nisterie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) heeft geld voor ondermeer onderzoek toegezegd, inaar het zal tot eind van deze maand duren voordat de hoogte van het bedrag wordt vastgesteld. Daar wachten we nu nog op", zegt dr. I. de Laat van het AZI.. Isolement Slechthorendheid is volgens de artsen van het AZI. tot nu toe een vergeten volkgezondheids- probleem. Voor een groot deel komt dat doordat het een on zichtbare handicap is. Boven dien heeft een slechthorende door het gebrek aan aandacht voor zijn problemen de neiging om snel af te haken in een ge sprek. Een grote groep slechtho- Prof. J. Grote: „Het is ontoelaatbaar dat e ders in de sociale sector hebben hun huren verhoogd met bijna 5 procent. De werkelijke huur- stijging ligt echter nog hoger, omdat de helft van de verhuur ders de huur zodra een woning vrijkomt, optrekt tot het 'maxi maal redelijke niveau', zo signa leert de Woonbond. De schaarste op de woning markt geeft kennelijk iedereen de ruimte een forse huurstijging te realiseren zonder tegenpres tatie. Het vrijere huurbeleid wordt door de woningcorpora ties misbruikt om de huren over de hele linie op te krikken, con cludeert de Woonbond na on derzoek bij honderden huur dersorganisaties. De huurverhoging wordt in het algemeen als een dictaat aan de huurders meegedeeld. Maar liefst 95 procent van de particuliere verhuurders voert geen overleg. Ze zijn daartoe ook niet wettelijk verplicht. De sociale huursector kent die ver plichting wel. Toch voert één op de drie verhuurders geen over leg en beperkt eenzelfde aantal zich tot één informatiebijeen komst. De Woonbond vindt dat de overheid moet optreden tegen de woningcorporaties die de wet aan hun laars lappen. Ook moet de overheid de huurver hoging koppelen aan het over leg. Worden de huurders onvol doende geïnformeerd, dan moet de huurcommissie de ver hoging ongedaan kunnen ma ken, aldus de Woonbond. In al die bijzondere gevallen waarin wel sprake was van overleg, is maar heel weinig resultaat ge boekt. De kwaliteit van de wo ningen is soms iets verbeterd, maar de verhoging van de huur is niet teruggedraaid. De Woonbond dringt er bij de overheid op aan de huurwetge ving te herzien en wel zodanig, dat huurders beschikken over een zinvolle rechts- en onder handelingspositie. Ook moet wettelijk geregeld worden dat de huur zonder tegenprestatie jaarlijks niet hoger dan de infla tie mag worden aangepast. De Woonbond probeert te vens de particuliere verhuur ders aan te pakken die het ver bod op sleutelgeld omzeilen. Uit een ander onderzoek van de bond blijkt dat jaarlijks 34 mil joen gulden aan 'verhuurkos ten' wordt betaald: een gemid delde van 328 gulden per huur der. Het gaat om kosten voor het opmaken van een contract of hulp bij de aanvraag van een huisvestingsvergunning. Een verkapte vorm van sleutelgeld, beweert de Woonbond. Huur- commissies en kantonrechters wisselen nogal van mening over deze verhuurkosten. De Woon bond wil met het voeren van ve le processen een uitspraak van de Hoge Raad forceren. werf liep ernstige brandwonden op. Volgens de inspectiedienst van het ministerie had de be drijfsleiding de ruimte moeten ventileren. De directie had de werkplek pas mogen vrijgeven na metingen op de aanwezig heid van zuurstof. De dienst vindt in het algemeen dat per soneel beter moet worden voor gelicht over de gevaren van zuurstof. Zuurstof zelf is niet brandbaar, maar verhoogt wel de brandbaarheid van allerlei materialen. renden is daardoor in een soci aal isolement terecht gekomen. Er zijn echter wel mogelijkhe den om slechthorenden te hel pen. Gehoorapparatuur wordt geavanceerder en ook komen er steeds meer operatietechnieken waarbij slecht horenden baat kunnen hebben. Maar door een gebrek aan voorlichting hier over doet een groot deel van de slechthorenden hierop nauwe lijks een beroep. Ook een groot deel van de huisartsen blijkt weinig over de beschikbare be handelmethoden te weten. Daar komt bij dat als gevolg van de vergrijzing de komende jaren het aantal slechthorenden al leen maar zal toenemen. In ver pleeghuizen en verzorgingscen- die slechthorend zijn zonder dat dit wordt herkend. De in vloed van slechthorendheid op hun geheugen, spraak- en taal gebruik. oriëntatie en persoon lijkheid leidt ertoe dat in veel gevallen aan dementie wordt gedacht. Naar verwachting zal in het jaar 2000 tien procent van de Nederlandse bevolking in meer of mindere mate slechthorend Honderdvijftig agenten va Amsterdamse politie hebben gisteren een grootscheepse bromfietscontrole gehouden Op twintig verschillende loka- ties inspecteerden zij in totaal 755 bromfietsen. Bij de controle kwamen acht gestolen brommers boven wa ter. De berijders werden meege nomen naar het bureau, aldus een politiewoordvoerder. Te vens hield de politie een jongen aan, omdat hij een verboden steekwapen op zak had. De agenten schreven honderd bonnen uit wegens technische gebreken. Zij na twaalf bromfietsen mee technisch onderzoek en 55 nader onderzoek naar frame- of motornummer. Klagers Schiphol zijn tevreden over behandeling Omwonenden van Schiphol die in de laatste anderhalf jaar eer klacht hebben ingediend ovei vliegtuiglawaai bij de Commis sie Geluidhinder Schiphol (CGS) zijn doorgaans tevreden over de manier waarop zij woord worden gestaan en hun klacht wordt behandeld. Over het effect van het klagen zijn echter sceptisch. Dat is een van de conclusies van een onderzoek dat het bu reau Inter/View in opdracht de NV Luchthaven Schiphol heeft uitgevoerd onder 400 kla gers in de regio. De onderzoeks resultaten zijn aangeboden de CGS, die de komende tijd men met de luchthaven zal be kijken hoe de klachtbehande ling en informatievoorziening nog verder verbeterd kunnen worden. De onderzoekers ondervroe gen ook 400 buren van klagers, de c De poes rukt op in Nederland. GPD/ROLAND DE BRUIN De kat is het dier van de emancipatie en de ander niet overgaat het uiten van een klacht. Uit die vergelijking bleek dat de klagi hoger opgeleid zijn, gemiddeld iets ouder, vaker parttime wer ken, minder vaak in een geïso leerd huis wonen en vaker thuis zijn. De klagers zijn even tevre den over hun woonbuurt evenmin als hun buren, niet van plan te verhuizen. Als wel verhuisplannen hebben, dan zijn deze ingegeven door het vliegtuiglawaai. De niet-klagende buren ble ken minder hinder te ondervin- ~W den van de brullende vliegtuig- DEN HAAG. GPD Het aantal honden in ons land loopt gestaag terug. Alleen staanden en tweeverdieners hebben geen tijd om vier keer per dag met Bello te wandelen en nemen steeds vaker een kat. Wie toch een hond neemt, kiest een rashond, het liefst een Gol den Retriever een Duitse herder of een Labrador. Het vuilnis bakje sterft uit. Dat blijkt onder andere uit cijfers van de Dierenbescher ming. Woordvoerders van de organisatie schatten dat het aantal honden ieder jaar met tien procent terugloopt. De uni versiteit in Utrecht raamt het aantal katten en honden op res pectievelijk 1,85 miljoen en 1,2 miljoen. In 1991 werden er nog 1,7 en 1,3 miljoen geteld. Honden passen niet in het moderne leven, ze zijn een blok aan het been voor wie niet dicht bij huis werkt. Tussen de mid dag uitlaten, lukt alleenstaan den en tweeverdieners alleen bij de gratie van vriendelijke buren De gemeente Rotterdam gaat minister Dijkstal van binnen landse zaken vragen om soepe ler horecaregels bij speciale eve- of het inhuren van professione le krachten. De lunchpauze is vaak te kort om naar ljuis te gaan en met de hond te wande len. Bovendien is lang niet elke hond geschikt om het grootste deel van de dag alleen thuis te zitten. Het territorium van de hond raakt beperkt tot het tra ditionele gezin. „De kat is het dier van de emancipatie", stelt dr. Nynke Endenburg kernachtig. Zij is als klinisch pedagoge verbonden aan de Rijksuniversiteit in Utrecht en onderzoekt de rela tie tussen mens en dier. In klei ne huishoudens worden veel vaker katten gehouden dan honden omdat die eigenlijk 'vreselijk onpraktisch' zijn. Pas als er kinderen komen, wordt alsnog een hond aangeschaft. „Wie met een hond is opge groeid. wil er uiteindelijk toch weer één". Endenburg ziet de trouwe viervoeter nog niet ver dwijnen al slinkt het aantal mis schien wel tot een miljoen. Werkgelegenheid Ook R. Bronkhorst, adjunct se cretaris van Dibevo, de bran cheorganisatie van (groot)handelaren in dierenbe nodigdheden, maakt zich al zorgen om omzet en werkgele genheid. Dat gemeenten die de hondepoep zat zijn. hond-vrije zones instellen, is hem een doom in het oog. „Er zijn plaat sen waar je de hond niet mee kunt nemen als je bij de dieren speciaalzaak een nieuwe riem wil kopen", schampert hij. De hond heeft het tij niet mee. Maar wie er een aanschaft, kiest heel bewust een bepaald soort. „De tijd dat men over de heg een puppie van de buren kreeg aangereikt, is voorbij", stelt Endenburg. „Mensen wil len een rustige hond of een enhousiaste. Om die reden is er meer vraag naar rashonden. Ie weet dan waar je aan toe bent. Als je een bastaard neemt, moet je maar afwachten hoe die zich ontwikkelt en gedraagt". Het aantal rashonden wordt geschat op zo'n 600.000, ongeveer de helft van het totaal. en minder waar ze moeten klagen. Boven dien vinden ze klagen minder 19 zinvol. Bijna een kwart van hen heeft wel eens overwogen een Aa klacht in te dienen. Van de kla- ge gers vindt 22 procent het indie- si' nen van een klacht „tamelijk of he geheel nutteloos", aldus het on- tu derzoek. Van hun buren is 35 bc procent deze mening toege- °F daan. ni Het gros van de klagers greep in de onderzochte periode zo'n ar vijf keer naar de telefoon om te da klagen. Een vijfde van hen ging Wl hier tien keer of meer toe c de Dez ?ng deed H. Beekman, hoofd stuurszaken van de gemeente, gisteren tegenover plaatselijke horeca-ondememers. In heel Nederland mag vanaf een terras geen muziek klinken na 11 uur 's avonds als er sprake is van overlast. Per jaar kan een terrashouder vijf keer een ont heffing van die regel krijgen voor speciale evenementen. Dat is te weinig, zo vonden de aan wezigen tijdens de vergadering. De groep horeca-ondememers had in augustus op de Coolsin- gel gedemonstreerd tegen het strengere beleid. Air Holland en Martinair ook naar Antillen De vliegmaatschappijen Air Holland en Martinair krijgen binnenkort waarschijnlijk ook toestemming om op de Antillen te vliegen. Minister Jorritsma van verkeer en waterstaat on derhandelt hierover momenteel met de autoriteiten van de An tillen en Aruba. Dit heeft een woordvoerder van haar ministe rie maandag bekendgemaakt. Bij het ministerie liggen al enige tijd verzoeken van Air Holland en Martinair om char tervluchten te mogen uitvoeren naar de Antillen en Aruba. In een ministeriële beschikking is vastgelegd dat in principe alleen lijndiensten zijn toegestaan op de Antillen en Aruba. De KLM verzorgt die al jaren. Vanuit de toeristenindustrie (touroperators) en de vliegwe reld wordt de laatste tijd steeds meer druk uitgeoefend om ook charters toe te staan. Als dit in derdaad gebeurt, dan ligt een concurrentieslag tussen de di verse touroperators voor de hand. De consument zou dan kunnen profiteren van aanmer kelijke prijsverlagingen. De KLM sloot enkele weken geleden een opzienbarend con tract met drie touroperators, die wekelijks 275 stoelen op de An- tillen-route tegen een vaste prijs afnemen. Deze drie operators kunnen daardoor tegen lagere prijzen reizen aanbieden. Ande re touroperators voelen zich nu door de KLM buitengesloten en dringen er bij Verkeer en Water staat op aan meer maatschap pijen toestemming te geven te vliegen op Antillen en Aruba. katoen, in bruin, blauw, groen of kaki. M t/m XXL Von 298.- Voor 199.- de Bijenkorf

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16