Intercity-bus verbindt Alphen met Schiphol Rector Luttik 'vreest' vrije tijd Meer ruimte voor boeren in Rijnstreek Drukke avond voor brandweer Rijn Veenstreek Stomp wij kers kunnen meer doen voor buurt Chrysantkweker eist opheffen van beslag Controleur spoort 111 'illegale' honden op Clubhuis De Treffers op terrein buitenbad DINSDAG 13 SEPTEMBER 1994 15 Computers gestolen uit auto alphen aan pen run In een onbewaakt ogenblik is gistermiddag een koffer met computerapparatuur uit een auto gestolen. De waarde bedraagt 30.000 gulden. Ook werd voor tienduizenden guldens aan soft-ware meegnomen door de dief. De 51-jarige bestuurder uit Oegstgeest had de auto enkele minuten niet afge sloten laten staan voor een pand aan de Antonie van Leeuwen- hoekweg. Na terugkeer uit het pand bleek een snelle dief zijn slag te hebben geslagen. De spullen zijn eigendom van een be drijf uit Alphen. De diefstal is gepleegd rond kwart over vier. Inbreker op heterdaad betrapt langeraar De politie heeft gisteravond in de Dosinstraat in Langeraar een 22-jarige Nieuwvener op heterdaad betrapt bij een inbraak. Hen getuige had gezien dat de man het pand. waar niemand thuis was. binnen was gegaan. Hij waarschuwde de politie. Op het moment dat de politie arriveerde kwam de inbre ker net het huis uit. Bij zijn aanhouding was hij in het bezit van een cameratas. geld en een walkman. Kluis gekraakt bij Digros Langeraar langeraar» Enige tienduizenden guldens zijn het afgelopen weekeinde gestolen uit een kluis van de Digros-supermarkt in Langeraar. De daders zijn via de kruipruimte van een naastgele gen bedrijf de supermarkt binnengekomen. Daar sneden zij de kluis open. Zowel bij de supermarkt als het andere bedrijf werd veel schade aangericht. Inbraken in auto's hazerswoude-runduk/koupekerk aan den run Uit een in de Ten Katestraat in Hazerswoude-Rijndijk geparkeerde bestelauto is in de nacht van zondag op maandag een kist met gereedschap ge stolen. In dezelfde nacht werd ook een auto aan de Weidedreef in Koudekerk opengebroken. Hier was de buit een autoradio/cassettedeck. Inbreker overlopen in Leimuiden leimuiden Het was vannacht even schrikken voor een bewoner van een huis aan de Rietlanden in leimuiden. De man werd wakker van lawaai en ontdekte een man in de slaapkamer. De indringer mnaakte zich vervolgens met een tweede man uit de voeten. Uit het huis wordt een portemonnee met inhoud ver- den haag/runwoupe schikt als reservaatsgebied. De monica wesseung grond in dit gebied wordt opge kocht, het beheer komt in han- De boeren in het veenweidege- den van Staatsbosbeheer, bied Rijnstreek-noord kunnen voor een belangrijk deel blijven Vroeg maaien boeren. De provincie Zuid-Hol- Voor het overgrote deel van de land heeft besloten een kleiner Rijnstreek-noord geldt dat na deel van het landbouwgebied tuurbehoud en landbouw wél te tot reservaat te benoemen. Al- combineren zijn. Als de boeren leen in de Hondsdijkse Polder niet te vroeg maaien (broedsei- (tot aan de Molenwetering) zoen) en zich houden aan voor- wordt 120 hectares aan de land- schriften voor mestgebruik, bouw onttrokken. Daarnaast kunnen weidevogels en gras- wordt in het gebied 300 hecta- landbloemen toch gedijen. Voor res landbouwgrond tot beheers- een boer is het het prettigst als gebied omgevormd. het beheersgebied achterop de percelen ligt. De provincie laat Waardevol de streek /e|f kiezen waar de De weidegronden in de Rijn- beheersgebieden moeten ko- streek-noord, een open veen- men. Er is een gebied van 430 weidegebied dat wordt gevormd hectares begrensd en daar moet door de polder Achthoven, de voor 300 hectares beheersover- I Hondsdijkse polder en de Lage- eenkomsten worden afgesloten, v/aardse polder, zijn volgens de In zo'n overeenkomst spreken provincie waardevol. Er broe- provincie en boer met elkaar af den weidevogels als de grutto, wat de landbouwer doet en scholekster en kievit en bedreig- niet-doet en welke vergoeding de vogelsoorten als de slo- hier tegenover staat, beend, de zomertaling en de Het was de bedoeling in de zwarte stern. De graslanden gebieden Ade en Rijnstreek- herbergen bijzondere bloemen. noord gezamenlijk totaal 1050 Om de bedreigde vogelsoor- hectares beheersgebied en 550 ten een goed onderkomen te hectares reservaatsgebied aan bieden, is het nodig de graslan- te wijzen. Daar komt de provin den nat te houden en er geen cie op terug. Er wordt 'slechts' kunstmestgif meer te strooien. 350 hectares landbouwgrond Dit regiem is niet te combine- opgekocht en tot natuurgebied ren met het moderne land- omgevormd. Daar staat tegen- bouwbedrijf. De provincie wil over dat het oppervlakte be- een gebied van dik 100 hectares heersgebied met 200 hectares van de Rijnstreek voor de vogels wordt verhoogd. De omzetting 'bestemmen'. De Hondsdijkse is mogelijk omdat volgens de polder is een gebied met een provincie in een groter deel van min of meer zelfstandige water- het gebied boeren en natuur huishouding en daardoor ge- goed samengaan. roelofarendsveenEen ramp voltrok zich gisteravond niet alleen op de rijksweg ter hoogte Van Roelofarendsveen (zie voorpagi na). Op het op een steenworp afstand gele gen industrieterrein de Lasso hadden de brandweerkorpsen van Roelofarendsveen en Jacobswoude ook hun handen vol om een brand te blussen en mensen uit de vuurzee te redden. Alleen betrof het bij dit laatste een oefening van beide brandweerkorpsen. Rond half acht hadden 'ontploffingen' plaats in het pand van L'Amie, een fabrikant van zwembaden en sauna's. Onmiddellijk ontstond er brand. Tijdens die ontploffing, die werd veroorzaakt door laswerkzaamheden, kwam een giftige stof vrij, hetgeen de brand weerlieden extra werk veroorzaakte. Ook buiten op straat viel een slachtoffer. Een man raakte bekneld onder een vrachtwa gen. De chauffeur van die wagen was zo ge schrokken van de ontploffing dat hij plotse ling naar links zwenkte en de fietser raakte. De ramp op De Lasso trok nauwelijks ramp toeristen. „We hebben expres al niet met si rene door de wijk gereden", zegt comman dant B. Dekkers van het Veense korps. Dekker was erg tevreden over het verloop van de oefening die nu voor het eerst samen met Jacobswoude werd gehouden. De helft van het Veense korps heeft de oefening ove rigens niet af kunnen maken. Zij moesten rond acht uur naar het ongeval op de rijks weg. „Nog nooit waren we zo snel na een melding ter plekke", zei Dekker na afloop. „Binnen een minuut waren we er." FOTO DICK HOCiWONINC NYJi wil automobilisten lokken Inwoners van Alphen aan den Rijn kunnen vanaf 6 no- vember in een half uur met de bus naar Schiphol rijden. Op die dag vertrekt 's morgens om vijf uur de eerste 'in- terliner' van het Alphense NS-station om vervolgens na nog één keer te stoppen bij winkelcentrum Herenhof rechtstreeks door te rijden naar de nationale luchthaven. Met de snelle en luxe verbinding hoopt vervoersmaat schappij NZH een flinke groep verstokte automobilisten de bus in te lokken. Vanaf 28 mei volgend jaar zal de bus na Schiphol verder rijden naar de Amsterdamse Marnix- straat. De verbinding lussen Alphen en Amsterdam is één van de acht tien interlinerdiensten die in november in Nederland van start gaan. De interliners vullen als een soort intercity-bussen de hiaten op in het nationale railnet. Alphen-Amsterdam is zo'n ontbrekende schakel waar voor al allerlei plannen zijn ont wikkeld. „De lijn komt in alle mogelijke studies voor", weet woordvoerder G. Kamerik van NZH. „Er zijn ideeën om er een trein- of een sneltramverbin- ding aan te leggen. Maar laten we nu maar beginnen met een bus, dat is nog het goedkoopst. Misschien wordt het later wel iets anders." Voor een reis met de interli- ner moet even veel worden be taald als voor een tweede-klas reis over de zelfde afstand met een Shuttle bus. De kaartjes voor de interliner zijn daarmee duurder dan de gewone bus kaartjes. Daarvoor wordt de rei ziger dan wel snel naar de plaats van bestemming ge bracht. Mogen normale bussen op de snelweg niet harder dan tachtig, de busmaatschappijen hebben voor de interliners spe ciale toestemming gekregen daar honderd kilometer per uur te rijden. Bovendien stopt de bus onderweg bijna niet meer. De reisduur tussen Alphen en Schiphol neemt daardoor met ongeveer twintig minuten af ten opzichte van de gewone bus 197. De NZH verwacht veel van de interliner. Dal blijkt wel uit het feit dat er direct met een volle dige dienstregeling wordt ge start. De bussen gaan rijden tussen 's morgens vijf en 's nachts één uur. 'Lussen half zes en half tien 's morgens en tus sen half één en zeven uur 's middags rijdt de bus een half- uurdienst, buiten die tijden rijdt de bus om het uur. Naast de nieuwe busverbinding blijven bus 197 en de Shuttle naar Am sterdam Zuid-Oost normaal rij den. stqmpwuk dorith ligtvoet Hec adrikkno van tfraatmmi btlair of het aanvegen van hun eigen straatje. D.it zijn taken die Stompwijkers zelf voor hun re kening kunnen nemen, Lcids- chendam wil de Dorpsraad in Stompwijk vaker betrekken bij allerlei activiteiten op het ge bied van buurtbeheer Hel gemeentebestuur spreekt juist Stompwijk.se burgers aan. omdat ze bewezen hebben hun handen uit de mouwen te kun non «taken Wethoudei i M van Ewijk noemde gisteren tij dens de presentatie van de ge meentebegroting de Stomp- wijkse sporthal en de organisa tie van de paardendagen als voorbeeld. Beide activiteiten zijn door Stompwijk.se vrijwilli gers opgezet. i iwrhmitow bewonen kunnen op het gebied van buurtbeheer nog meer onder nemen. vond de wethouder Hij haakte daarbij een voorbeeld aan uit een andere gemeente. Burgers die waren uitgekeken op de kleur van een bankje, haalden een pot verf bij de af deling gemeentewerken en ga ven de bank een ander tintje. Om van de Dorpsraad meer te maken dan een 'brievenbus voor klachten' wil de gemeente ook haar adviesfunctie verster ken. De verslagen van vergade ringen worden als ingezonden stuk bij de gemeenteraadsver gaderingen behandeld. Binnen kort wordt een discussiestuk met allerlei voorstellen aan de Dorpsraad voorgelegd. Chrysantkweker I JAGrootacholten In i ie I lei eiste gisteren in kort geding voor de Haagse rechtbankpresi dent dat 11 I sti.i.nliot laariond Chrysanten BV in Nieuwe Wete ring het beslag opheft dat is ge legd op het bedrijf van Groot- scholten. De beslaglegging maakt de verkoop van het be drijf -die bijna rond is onmoge lijk. Straathof ging tot beslagleg ging over, toen de kwi'k«r in g<- Breke bleef hem 170.000 gulden te betalen voor de levering van chrysantenstekken. Groot.schol ten, die zijn bedrijf in 1991 startte, kreeg zoals veel bloemenkwekrrs tegenslag op tegenslag. De lage bloemenprij- i de i het. gaven hem de genadeklap. Hij bouwde enorme schulden op bij de bank, het energiebedrijf en Straathof. Pogingen van Straathof om een reddingsplan op te zetten liepen op niets uit. omdat het energiebedrijf daarvan niets wilde weten. Straathof verwijt Grootscholten nu dat hij het he drijf voor een zacht prijsje on dershands wegdoet. „De hank krijgt zijn geld. maar de andere crediteuren kunnen naar hun geld fluiten," zei hij maandag. Waarnemend president B.Punt van de rechtbank wil dal Grootscholten uitzoekt of ook de gemeente De Lier middels een gemeentegarantie tot de crediteuren behoort. Als dat zo is, heeft De Lier als crediteur voorrang op Straathof en maakt deze nog minder kans on beta ttng mi os hflBete boedel la del geval kan het beslag misschien net zo goed opgeheven worden, suggereerde Punt. Hij doet woensdag uitspraak. zoeterwoude Een speciale hondencontroleur heeft in Zoeterwoude 111 honden ontdekt waarvoor nog geen hondenbelasting werd betaald. De man heeft zeven weken lang huis aan huis gecontroleerd of iedere hon denbezitter wel belasting betaalde. Zoeterwoude telt nu in totaal 525 honden. De ontdekte viervoeters leveren de gemeente bijna 9.000 gulden extra inkomsten op. In totaal verwacht Zoeterwoude volgend jaar ruim 42.000 gulden hondenbelasting te ontvangen. Nieuwe suggestie van gemeente ROtLOfARENDSVEEN MARIETA KROfT Tafeltennisvereniging De Tref fers en Loopvcrcniging Plantaris krijsen weflh bt een nieuw on derkomen op de plaats van het huidige buitenhad van het Veense zwembad l)e Twee sprong. Voorzitter G. Bakker van De Treffers vindt de door de ge meente aangedragen locatie nog niet zo gek. „We zitten al leen om één ding verlegen: Ki'lil." Maar Plantaris en De Treffers willen zich nog niet op deze mogelijkheid laten vastpinnen. Ook verbouwing van het huidi ge clubhuis of nieuwbouw op dezelfde plek hoort nog tot de mogelijkheden. „We inoeten dan wel de garantie hebben van de gemeente dat we hier tot in lengte van laren kunnen blijven zitten, anders krijgen we geen geld van de bank. Nu loopt liet erfpachtcontract tot 1999 Bak ker zegt dat hij liever op de hui dige plek -naast sportcomplex De Tweesprong- blijft zitten, dan dat er een nieuw clubhuis verrijst op een weiland of een industrieterrein. De Treffers-voorzitter kan zich voorstellen dat tie gemeen te de beide verenigingen wil verplaatsen zodat hei terrein naast I )e Tweesprong kan wor den benut als parkeergelegen heid. Het huidige parkeerterrein schiet tekort als er evenemen ten zijn Het gebouw van Plantaris en De Ireffcrs verkeert al lang in slechte staat. De T reffers had den aanvankelijk hun zinnen gezet op het oude binnenbad, toen dat twee jaar geleden werd gesloten. Maar dat is inmiddels verkocht om er een sauna te vestigen. „De politiek heeft hij het nemen van dat besluit tot- gezegd dat ze ons niet in de steek zou laten. Daar houden wij ons nu maar aan vast' merkt Bakker nuchter op. Hij erkent dat de gemeente actief meezoekt naar een andere on derkomen. „Eerder droegen ze het oude pand van Karwei aan, op de Korte Goog. Maar dat was veel te duur." Overigens is het nog niet defi- ut u-I del hM bubenoed wordi gesloten. Dc raad moet naar verwachting eind dit jaar of be gin volgend jaar nog een be sluit daarover nemen. Toch goedkoper vervoer ouderen in Stompwijk stqmpwuk dorith ugtvoet Wellicht kunnen Stompwijkse ouderen die zijn aangewezen op de bus binnenkort toch goedkoper naar I^idschendam reizen. In de gemeentebegro ting 1995 wordt tien mille uitge trokken voor aanvullend open baar vervoer. In het bijzonder voor die wijken waar goede busverbindingen ontbreken. Stompwijk is hiervan een voor-- beeld, omdat de busverbinding tussen Leidschendam en Stompwijk sinds januari is op geheven. Tot 1 juni bekostigde de ge meente zelf een busje, maar dat werd te duur. Ouderen en ge handicapten kunnen beter met het busje van de Stichting Wel zijn Ouderen Leidschendam (SWOL) heen en weer reizen, was het oordeel van het ge meentebestuur. Dat kan mo menteel echter alleen in nood gevallen, omdat de stichting tot nu toe geen extra subsidie krijgt voor deze lange ritten. Als oude ren de kostprijs moeten betalen, kost een retourtje vijftien gul den. Een bedrag dat voor de meeste senioren onbetaalbaar Afscheid aan vooravond van scholenfusie kees van kuilenburg Een fan van het opgaan van het Alphens Christelijk Lyceum in een groter verband is Arry Luttik nooit geweest. Nog steeds niet. Al ziet de oud-rector ook wel voordelen. „De leerlingen heb ben nu meer keuze, doordat de MAVO en het beroepsonderwijj erbij zijn gevoegd. Maar aan de andere kant die zo typische sfeer en het klimaat van 'ons' ly ceum verdwijnt waarschijnlijk. Dat betreur ik." Al zal Luttik dat zelf niet meer zo beleven. Eind vorige week nam hij na 35 jaar afscheid van de school. Hij gaat met de vut. Vanaf 1959 tot 1970 was hij do cent Frans en daarna conrector. In 1974 werd de de Alphenaar 'baas' op het lyceum. Luttik ver trekt niet graag. Nog steeds geeft zijn werk hem veel plezier. Toch heeft hij vrede met zijn vertrek. „Het is goed dat nu het lyceum met ingang van vorige maand is opgegaan in het Groe ne Hart College een ander de kar trekt." De 60-jarige Luttik weet nog niet wat hij met zijn vrije tijd aan moet. „Ik zie op tegen de komende maanden, maar er zal best wat op me alkomen. Mis schien wat studeren. Iets nieuws of de kennis opfrissen. Maar eerst maar eens de rom mel in de studeerkamer oprui men. Dat is er al jaren niet van gekomen." Luttik is geboren en getogen in Hilversum. Dat hij in het on derwijs tereebt kwam was niet zo vreemd. „Fa zat ook in het onderwijs en het zicht op ande re beroepen was gering. Toch was lesgeven niet mijn eerste optie. Ik ben begonnen met een studie Frans aan de Universiteit van Amsterdam. Na die studie wilde ik een baantje en een huis dus solliciteer je links en rechts. Het lyceum in Alphen reageerde daarbij bijzonder snel. Ik was bij wijze van spreken al aangeno men* voordat ik wist waar Al phen lag." Vrij streng De Alphenaar kijkt met genoe gen terug. „De kinderen zijn al tijd aardig geweest. Ook nu nog, ook al hoor je wel eens andere geluiden. Ik had weinig proble men. ondanks dat ik als vrij streng werd beschouwd. Maar met een dosis humor, enthou siasme en relativisme kom je een heel eind. Dat wil echter niet zeggen dat het altijd roze- geur en maneschijn was." Als rector heeft Luttik altijd geprobeerd beschikbaar te zijn voor leerlingen en personeel. „Ook al zat ik in een vergade ring. Problemen moet je direct aanpakken was mijn devies. Ik was ook weinig naar conferen ties en dergelijke. Mijn plaats was op de school. Niet dat ik niets uit handen wilde geven. Ik kan heel goed delegeren. De school heeft goede conrectoren en kader. Maar je blijft eindver antwoordelijk. Het ging tenslot te om een school met dik 1600 leerlingen en 120 personeelsle den." Als rector heeft Luttik er altijd naar gestreefd midden in de school te staan. „Niet in een ivoren torentje. In de pauze sur veilleerde ik bijvoorbeeld ook mee in het rooster. Vooral om dat je dan veel GOntBII hebt met de leerlingen. Sommigen maak ten daar ook gebruik van als ze wat nodig hadden voor een of andere activiteit. Die hadden in de gaten dat als je de rector be nadert het wat sneller verloopt. Dan regelde ik dat ook snel." Zoals Luttik ook altijd heeft gevonden dat hij voor de kinde ren beschikbaar moet zijn. „Je hebt vandaag de dag veel te maken met bijvoorbeeld gebro ken gezinnen. Kinderen willen daar soms over praten. Dan moet je niet alleen zeggen wat vervelend maar ook eent luiste ren. Dat verwacht ik ook van de collega's. Dat heeft te maken met het mens zijn je beiH Iliet alleen docent, maar ook bege leider." Nuchter De Alphenaar heeft in die 35 jaar veel hoogtepunten, maar ook dieptepunten meegemaakt. „Sterfgevallen van collega's en leerlingen. Dat grijpt enorm in. Op zo'n moment heb je de nei ging om de school dicht te gooi en. maar dat kan natuurlijk niet. Je moet zorgen voor begeleiding van de klas, maar ook In de richting van de familie. Dé hoogtepunten vergeet je. omdat die weer door andere leuke din gen worden gevolgd. Bovendien ben ik nogal nuchter en sta niet zo lang stil bij iets wat dan een hoogtepunt zou zijn." A. Luttik: 'Sterfgevallen op school grijpen e ging om de school dicht te gooien'. VRUETUD Endegeest Voor de medewerkers van het algemeen psychiatrisch zieken huis Endegeest wordt op 13 september een dagopening in Chinese sferen gehouden Het bedrijfsfitness-team 'Profit' wil op deze manier de aandacht vestigen op het belang van ge zond bewegen. Om 9.30 uur worden ongeveer honderd me dewerkers op het binnenplein van Endegeest verwacht, zij zul- Q| len proberen hun lichaam en geest in harmonie te brengen onder leiding van een Tui iTil Wintcrkledingbeurs Vreugdeoord organiseert weer haar jaarlijkse kJedingbeurs op 14 en 15 september in gebouw T Vierhoek' .1.111 de Vorsclrn burgstraat in Alphen aan (Je Rijn. Mensen die kleding willen inleveren kunnen een nummer tje ophalen op dinsdag 13 sep tember van 19.15-19.45 uur en op woensdag 14 september van 9-9.30 uur. De kleding kan dan op 14 september van 19-21 uur en op 15 september van 9-11 uur wor den ingeleverd. De verkoop Ls op donderdag 15 september van 19-21 uur In 'De Vierhoek' Voor informatie, tel: 01720- 93117/76004.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15