Haast met bouwplan Duiker van dierenambulance redt blauwe reiger uit benarde positie W armondse jongerenrel afgedaan als 'incident' 'Leiderdorp besteedt teveel geld aan plannenmakerij' Leiden Regio Mogelijk toch tweede toegang naar Leyhof IbINSDAG 13 SEPTEMBER 1994 Concert in't Stathuys liiDENIn het Leidse jongerencentrum t Stathuys aan de Bree- een straat 19 treedt op zaterdag 17 september het Rotterdamse noi- se-trio Distract Vibes op. De band speelt een vrije interpretatie van psycho-core. De concertdeuren gaan om 21.00 uur open en |t de entree bedraagt vijf gulden, ge- 2ner' Open avond gezondheidscentrum leiden In het Vrouwengezondheidscentrum KARA heeft op donderdag 15 september een informatie avond plaats over de e_ cursus 'Kracht en sensualiteit'. De cursus, die op 29 september ;en begint, is bedoeld voor vrouwen die via lichaamswerk zowel hun Vlid-J sterke als hun zachte kanten meer willen verkennen. De infor- ïd. made-avond begint om 20.00 uur in het centrum dat gevestigd iste< is aan de Bonairestraat 4 in Leiden. KStleiderdorp dreigt subsidies te verspelen naf ïleiderdorp moet haast maken met de bouw van 69 wo- Lskingen aan de Splinterlaan. Zijn de huizen niet voor 1 ^eptember 1996 klaar, dan verliest de gemeente subsi dy dies. Het strakke tijdschema houdt in dat medio volgend aar de eerste paal de grond in moet. De leden van de fommissie voor ruimtelijke ordening vroegen zich gister- ivond tijdens een vergadering bezorgd af of dit allemaal 'el zal lukken. politiek stemde in met het pt-bestemmingsplan voor zogeheten 'inbreidingsloca- aan de Splinterlaan. De ge- ente wil er 69 woningen ■rzetten in diverse catego- van sociale huurwoningen koophuizen. Ook komt er len aantal huizen voor gehan- icapten. Het gebouw Zijlkwar- KNl^er dat op de bouwlocatie staat, |>lijft behouden. Er wordt een Ypieuw gedeelte aan vast ge- 2p° uwd als onderkomen voor 6muzikanten en majorettes v tamarco. Tamarco kan niet 1tijn huidige onderkomen a ^Je Splinterlaan blijven zitten. Als er woningen omheen ko- te staan, voldoet dit ge bouw niet aan de eisen op het gebied van geluidhinder. Of snel met de uitvoering van het project Splinterlaan kan worden begonnen, hangt met name af van het overleg dat wethouder A. van Dijk momen teel voert met de muziekvereni ging. CDA-fractievoorzitter T. Meijer waarschuwde Tamarco niet al te hoge eisen te stellen aan de nieuwe huisvesting. ,,We dreigen subsidies te verspelen, als we niet met de vereniging tot overeenstemming kunnen komén. Tamarco is ons lief, maar zijn de eisen niet te hoog? Wethouder Van Dijk sprak van een 'ingewikkelde zaak', maar zag het desondanks van de optimistische kant. ,,Het ziet ernaar uit dat we er wel uitko men", aldus de wethouder. Tennispark naar De Munnik Niets lijkt de overdracht van het tennispark aan de Hoogmade- seweg in Leiderdorp nog in de weg te staan. Als alles meezit, wordt tennisvereniging De Munnik nog voor het eind van dit jaar eigenaar van het park. De overdacht heeft heel wat voeten in de aarde gehad. Voor zitter E. Grootendorst van De Munnik bracht dat gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie ruimtelijke or dening weer even in herinne ring. ..Kunt u zich de ergernis voorstellen, als zeven jaar na de Mail van de dieomte ovw owe name nog steeds niet duidelijk bwal 11 g.i.u gebeuren? De gemeente heeft lange tijd met het idee rondselopen om De Munnik te verplaatsen naar sportcomplex De Bloemerd. Op tie vrijgekomen ruimte aan de Hoogmadeseweg zouden dan woningen kunnen komen. De meerderheid van de commissie beschouwt die discussie nu als afgesloten, zo bleek gister avond. Het plan zou veel te duur zijn. LEIDERDORP JUDY NIHOf De provincie Zuid-Holland is toch bereid te bestuderen of de nog te bouwen nieuwbouwwijk Leynof in leiderdorp een twee de ontsluitingsweg kan krijgen. Gedeputeerde T. lansen wil be zien of het mogelijk is de huidi ge ongelijkvloerse kruising van twee provinciale wegen gelijk vloers te maken. Daarbij denkt hij aan een rotonde waarop een toegangsweg tot Leyhoi zou kunnen aansluiten. Dut zou bo vendien de verkeersveiligheid ten goede komen. „Wc willen leiderdorp tegemoet tri-den voorzover dat mogelijk is", zegt Janssen. „En mits de gemeente bereid is in elk geval een deel van de kosten voor zijn reke ning te namen." Een tweede toegangsweg voor Leyhof is voor Leiderdorp van zeer groot belang. Eén ontslui ting via de Buitenhoflaan is vol gens de gemeente hij lange na niet genoeg. Als alle bewoners van Leyhof de wijk stniks via deze weg binnenkomen of ver laten, neemt het verkeer daar onaanvaardbaar toe, aldus de gemeend Eerder overleg met de provin cie over een aansluiting op de N445 Kop htef op niets uh I s het plan i Leeuw htrie he redenen .it i W had volgens Jansen te maken met de veiligheid. „Een provin ciale weg is een ttü kilometer weg. Er wordt hard gereden. El ke aansluiting is in principe een gevaar erbij. Daarom wil de provincie het aantal aansluitin gen tot een absoluut minimum beperken." Na aandringen van de Leider- dorpse wethouders A. van Dijk en P. Bouman is lansen echter bereid om de kwestie 'nog eens heel aandachtig te bekijken'. I )uarbij wil de gedeputeerde on der meer de aanleg van een rotonde onderzoeken. Mogelijk heeft de provincie daar ook be langen hij. „De ongelijkvloerse kruising die je daar nu hebt. is geen riante situatie." De uanleg van een rotonde is volgens Jan sen echter kostbaar. De kosten van de aanleg zijn volgens hem voor Leiderdorp. /Ms echter aan toonbaar is dal de provincie er ook mee opschiet, is het moge lijk dat de kosten worden ge- daftld Jansen is in elk geval tegen het voorstel van de gemeente I eiderdorp om de weg in eigen In-heer te nemen. Het idee hier achter is dat op een gemeente lijke weg een maximumsnelheid vim 50 kilometer geldt, waar door het verkeerstechnische be zwaar weg zou vallen. Die optie is voor de gedeputeerde eenter onbespreekbaar. „Er is slechts bebouwing aan één kant vun de weg. Dat geeft de automobilist niet de indruk dat hij zich in de bebouwde kom bevindt. De omgeving nodigt niet uit om slechts 50 kilometer te rijden." Volgens Jansen is overname door de gemeente alleen be spreekbaar als er aan de andere kant van de weg ook zou woi den gebouwd. Rob Doorneveld, medewerker van de die renambulance, heeft gehuld in duikerspak gistermiddag nabij het Pesthuis een blauwe reiger uit zijn benarde positie gered. De vo gel had drie dagen onder een kleine, beton nen voetgangersbrug vastgezeten. Hoewel ernstig verzwakt, wist het dier met tegen stribbelen Doorneveld nog wel uit zijn evenwicht te brengen. Maar uiteindelijk kon het dier naar het vogelasiel in Oegst- geest worden vervoerd om daar enkele da gen aan te sterken. De reiger had drie dagen geleden de vis rijke sloot opgezocht die de huizen achter het Pesthuis scheidt van de nieuwbouw van het AZL Het dier was onder de brug ge kropen op zoek naar voedsel en vond daar een beschutte plek tegen het slechte weer. Echter, door de regen steeg het water waar door de vogel alleen nog 'kopje onder' zijn schuilplaats kon verlaten. De reiger weiger de die ontsnappingsmogelijkheid aan te grijpen. De 14-jarige Sven Grundeken, die naast de sloot woont, ontdekte dat er iets mis was toen de reiger onder het loopbrugje op en neer bleef fladderen, tegen de brugbalken botste maar niet wegkwam. Grundeken bel de de medewerkers van de dierenambulan ce die met liesbroeken aan en een net in de hand, enkele vergeefse pogingen deden het dier weg te halen. De mannen zakten weg in de blubberbodein van de sloot en het dier wist het net keer op keer te ontwijken. Uiteindelijk werd gisteren in duikerspak wel een geslaagde reddingsactie ondernomen. Eenmaal onder de brug gesnorkeld, kreeg Doorneveld binnen een minuut het hevig krijsende dier te pakken. Vervolgens kon hij wankelend de vogel overgeven aan zijn col lega l.eo van Velzen op de kant. De reiger bleek ongedeerd, maar was mager en zijn veren waren door het gefladder op de paar vierkante meter danig in de war. De ko mende dagen krijgt de reiger in het voge lasiel een menu voorgeschoteld dat voorna melijk uit vis zal bestaan totdat het dier weer sterk genoeg is om op een landelijke plek te worden losgelaten. i^iet uit de hand gelopen ver- rdagspartijtje van Warmond- jongeren wordt door politie gemeente afgedaan als een icident. Op de Bisschopslaan, |2Jhe laan die naar verpleeghuis yjMariënhaven loopt, maakten in '5 (het afgelopen weekeinde om- oitreeks 25 jongeren zich schul- aan brandstichting en ver- ieling. Uiteindelijk werden ze- oéren jongeren aangehouden. 2 waarvan er zes uit Warmond af- Q*omstig bleken te zijn. Volgens A. Gravekamp van 1 jpet politiedistrict Duin- en Bol lenstreek is er geen sprake van 9(feen groep jongeren die in War- o.tnond elk weekeinde de boel op Ltelten zet. „Dit is duidelijk een nigeval van overmatig drankge bruik, waardoor mensen zich aldadig gaan gedragen. Het veel voor. In het poli- ;olierapport is het over het gehele genomen een zeldzaam verschijnsel." De politie werd door voorbijgangers en omwo nenden attent gemaakt op de vreugdevuren die met behulp van autobanden werden aange richt. Ook de rook zorgde voor enige overlast. Verder werden enkele fietsen op een brandsta pel gegooid. „Maar bij ons zijn geen meldingen binnengeko men van ontvreemde banden of fietsen. Wel van geluidsoverlast. Overigens heeft nog niemand aangifte gedaan van vernielin gen. De schade is beperkt ge bleven tot het wegdek, voor zo ver ik kan overzien", stelt Gra vekamp vast. Ook bij de gemeente War mond is nog niets bekend van vernieling van gemeentelijke ei gendommen. Hoewel het ge drag van de jongeren overeen komst vertoont met dat van de jongeren die met de jaarwisse ling in Warmond op de Heren weg vaak voor veel overlast en schade zorgen, wil gemeentese- F. Winkelhorst dat ver band niet leggen. „Ik zou niet willen beweren dat het om de zelfde jongeren gaat. Wel denk ik dat we alert op dit soort za ken moeten zijn. Dit gedrag kunnen we natuurlijk niet ac cepteren. De gemeente zal met de politie overleg voeren over de gebeurtenissen in het afgelo pen weekeinde." De brandspo- ren van het feest werden giste ren door de gemeente uitgewist. Bij verpleeghuis Mariënhaven is niet veel bekend over wange drag van jongeren. Het jonge- renfeest had plaats aan het be gin van de oprijlaan, op grote afstand van de gebouwen. „Wel zijn er in het vorige weekeinde vier banden van de rolstoelbus lekgestoken. Dat heeft ons be hoorlijk wat schade bezorgd. En de bus heeft een paar dagen niet kunnen rijden, wat verve lend was voor de ouderen", al dus een woordvoerster. Rectificatie In onze krant van afgelopen donderdag H september is een slordige loui gemaakt in het 011 dcrschrift bij de foto waarop de 12-jarige Marie lzjui.se Her mans nu 1 «ididon) en ooi kunde kreeg uitgereikt voor het redden van de 3-jarige Joost van Velzen. Het bijschrift meldde dat Joost deze zomer bijna in het water van zwembad De Does was verdronken, maar dal is niet juist. Joost was bijna ver dronken in een sloot die loopt achter de huizen aan de An doornzoom. In die straat woont ook Marie-Louise. Het sport- en recreatiecentrum De Does vormde slechts het decor voor de overhandiging van de oor konde en had dus niets te ma ken met het incident. GESPREKSGHOI-PEN De Ne derlandse Vereniging tot Inte gratie van Homosexualiteit C(X! organiseert vanavond in Leiden een introductiebijeenkomst. Aansluitend daarop gaan de ge spreksgroepen van start. Be langstellenden kunnen bellen naar 071-214285. riendendienst 0 roken geld en sjoemelden oiwat met rekeningen. Maar door 2*en ongelukkig toeval kwam de 0 J valsheid in geschrifte' aan het iicht. Een fikse domper voor de 0 26-jarige Rijnsburge werkstu- j2( dent. Zijn nog niet eens begon- 0 hen carrière aJs accountant lijkt oagedoemd te mislukken. W Het begon allemaal als vrien dendienst. Een onderlinge deal, ö^vaarbij behalve de werkstudent Rijnsburgers en een ;stgeestenaar waren betrok- De werkstudent kwam be- 1992, via zijn werk als lauffeur. in contact met een 17-jarige plaatsgenoot, die op pek was naar een luxe geluids installatie voor zijn vrachtwa- De werkstudent had een ;oede tip: via een kennis bij een ledrijf in automaterialen zou lij aan goedkope apparatuur unnen korrfen. Als werknemer in dit autobedrijf kreeg deze nnis een korting van dertig ocent. De Rijnsburger gooide iet op een akkoordje met zijn 8-jarige Rijnsburgse vriend, iezamenlijk installeerden ze ?n miniatuur-stereotoren in de achtwagen. tegen betaling m 2800 gulden. „Dat gebeurde onzettend veel pijn en •ite", vertelde de Leidse ad vocaat G.Th L Bos gisteren. „De klant was niet snel tevreden." Toen de koper om een reke ning vroeg raakte het tweetal in paniek. „Toen al het werk achter de rug was, kwam in eens de vraag om een factuur bon. Maar het was van begin af aan een privé-aangelegenheid geweest. We hebben gezegd dat we geen bon konden ge ven." De klant bleef echter volhar den in zijn wens en de geterg de student dook ten einde raad achter zijn computer. Met een paar. door zijn vriend achter overgedrukte, blanco factuur bonnen van het autobedrijf. Na een korte oefening rolde een ogenschijnlijk keurige re kening uit de printer. De werk student haalde opgelucht adem. Een inbraak in de luxueus in gerichte vrachtwagen van de 37-jarige Rijnsburger gooide ruim een half jaar later roet in het eten. De net geïnstalleerde geluidsapparatuur werd vak- kaundig uit de auto gesloopt. De verzekeringsmaatschappij kreeg een kopie van de nep-re- kening toegestuurd, maar nam hier geen genoegen mee. Bij het bedrijf werd telefonisch ge- informeerd of de gegevens op het papiertje wel klopten. Op dat moment kwam de valsheid in geschrifte boven water. De ontdekking had het ontslag van de 28-jarige werknemer van het autobedrijf tot direct gevolg. Boekhouder De koper van de geluidsappa ratuur en zijn 46-iarige broer stelden gisteren dat ze im mer 'te goeder trouw' zijn ge weest. Ze zouden nooit ge weten hebben dat de bon vals was. De koper zelf niet en zijn broer - boekhouder in hun familiebedrijf - evenmin. „Wij zijn er altijd vanuit ge gaan dat wij de rekening kre gen en zij (de chauffeur en zijn vriend - red.) de kor ting." Politierechter R.Th. van leeuwen hechtte niet al te veel geloof aan zijn verkla ring omdat de factuurbon na overleg tussen beide partijen was opgesteld. Voor officier van justitie J. van Ek was de zaak zo klaar als een klontje. „Men zag een handeltje en begon te sjoe melen." Tegen de ontslagen werknemer en de werkstu dent eiste hij éen gevange nisstraf van vier weken, waarvan twee voorwaarde lijk. Tegen de boekhouder eiste hij een boete van 1500 gulden wegens het 'opzette lijk gebruiken van valse pa pieren'. De broer kwam er met een vrijspraak vanaf. „Rommelen en ritselen met geld is heel gebruikelijk, maar waar e de daders kunnen pakken, pakken we ze", aldus officier Van Ek. „En geven we ze een flinke pets op de vingers." De politierechter stemde daar gretig mee in. „Het oplichten van verzekerings maatschappijen is nationale sport nummer een. maar het blijft natuurlijk oplichting." Nesten Raadsman Bos pleitte voor een lage straf voor zijn cliënten, die 'achteraf ontzettend veel spijt hebben'. „Ze hebben zich te goeder trouw in de nesten ge werkt." De één is nog steeds zonder w erk. de ander vreest een carrière als accountant mis te lopen. „Deze student zit op de heao en wil accountant wor den, dus een strafblad zal hele vervelende consequenties heb ben." Dat had de stduent zich maar eerder moeten realiseren, meende de politierechter. I lij veroordeelde hem tot een boete van 1500 gulden, waarvan 1000 gulden voorwaardelijk. Deex- werknemer van het autobedrijf en de boekhouder kregen de zelfde straf. De Rijnsburgse chauffeur werd vrijgesproken. ERNA STRAATSMA Een ton voor het maken van een nieuw structuurplan voor Leiderdorp en nog eens 100.000 gulden voor het actualiseren van een stapel bestemmings plannen. De hoogte van die be dragen in de begroting voor 1995 riepen gisteravond tijdens een commissievergadering bij de politiek vragen op. „Twee keer een ton voor 'meer van hetzelfde' is teveel", aldus PvdA-burgerlid R. Thunnisssen. Toch gingen alle fracties in be ginsel akkoord met de voorstel len in de begroting. Het structuurplan, het ver keerscirculatieplan, en een groot aantal bestemmingsplan nen. Ze liggen ergens op het ge- meentehuis in leiderdorp, maar ze zijn verouderd. Ze moeten worden afgestoft en op gefrist. Actualiseren heet dat. En (lat kost een lieve cent. Wethou der A. van Dijk (ruimtelijke or dening/BBL) wil vaart zetten achter het aanpassen van al die plannen. Hij wees de commis sieleden er bijvoorbeeld op dat het actualiseren van bestem mingsplannen zoveel geld kost ornaat er iemand op projectba sis voor moet worden aange trokken. De gemeente heeft niet voldoende mensen om de klus mH te I laren Vooi 100 000 gul den kunnen vier vijf bestem mingsplannen worden gedaan. „Het is een groot knelpunt. De achterstand is enorm. Er zitten breiHiiinlugiulaiiiiHi bi) nu 1969, "aldusVan Dijk Ook wees de wethouder op de noodzaak van het maken van een nieuw stnictuurplan voor leiderdorp omdat dit sterk sa menhangt met andere plannen. „Op basis van het structuurplan kan weer een verkeerscirculatie plan worden gemaakt. En aan de hand daarvan kunnen beslis singen worden genomen voor de 1 ngelenda.il en de Persant Snoepweg." WD raadslid H. ZOverenm vond dai d> pi meente ervoor moet waken om niet 'opnieuw allerlei wielen te willen uitvinden'. „Er liggen heel veel plannen uit het verle den. Die moeten we niet verge ten." De wethouder was het daarmee wel eens. „Alles wat er ligt én bruikbaar is, hoef je na tuurlijk niet opnieuw te doen." Verval Engelendaal valt mee Vorig jaar luidde de toenmalige wethouder Veldstra nog de nood klok over de Engelendaal in IxHderdorp. Uitstel van renovatie van de weg kon absoluut niet, riep ze. Een jaar later denken de ambte naren op het gemeentehuis er opeens heel anders over. Renovatie kan best nog een jaartje wachten, blijkt uit de begroting voor 1995. „Verbazingwekkend", noemde CDA-fractievoorzitter I Meijer dit nieuwe inzicht. „We komen nu de winter wél door. Blijkbaar zijn de winters nu heel anders geprognotiseerd dan vroeger." Rob Doorneveld met de verzwakte reiger die drie dagen onder een kleine voetgangersbrug bij het Pesthuis had vastgezeten. FOTO LOFK ZUYDIRDUIN Verzwakte vogel na enkele dagen aansterken in asiel weer de oude

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13