Kerk en jongeren verder uit elkaar Een heuse paus op bezoek, dat gebeurt niet elke dag Kerk Samenleving Shenouda III: een paus zonder poespas DINSDAG 13 SEPTEMBER 1994 BUITENLAND KORT Apartheid De Verenigende Gerefor meerde Kerk van Zuid-Afrika wordt op onverwachte wijze geconfronteerd met de erfe nis van de apartheid. De meeste kerkgebouwen, die de (zwarte) Dutch Reformed Church in Africa gebruikte, waren niet van deze kerk. Volgens de apartheidswetten mochten zwarten geen grond bezitten in delen van het land die 'slegs vir blankes' waren. Nu blijkt dat deze- kerk, die dit voorjaar met de Sendingkerk is opgegaan in de nieuwe Verenigende Kerk, veel minder kerkgebouwen bezat dan ze dacht. Om die officieel in bezit te krijgen, moet de kerk zelfs honderd duizenden Rands (een Rand is zestig cent waardj aan ad ministratiekosten betalen. I en nog groter probleem is dat sommige eigenaren van grond waarop kerkgebouwen staan, helemaal niet van plan zijn dat stukje land aan de VGKXA te verkopen. Toen een campingeigenaar erach ter kwam dat een kerkje op een stuk van zijn land stond, verbood hij terstond de kerk diensten. Vooral in de pro vincie Natal doen zich zulke problemen voor. Priester Twee voormalige anglicaan se geestelijken werken in middels als rooms-katholieke priester in het Franse bisdom I réjus-Toulon. Michael I layesen Peter Watts, beiden ongetrouwd, verlieten de Kerk van I-ingeland omdat zij moeite hadden met het be sluit van deze kerk de pries terwijding van vrouwen mo gelijk te maken. Dat maakte de Daily Telegraph bekend. Volgens de Hngclse krant is een getrouwde anglicaanse priester, Derek Gibbs, deze week tot rooms-katholiek priester gewijd op Cyprus. I lij zal daar een parochie on der zijn hoede krijgen, lot vorig jaar was Gibbs belast met het toezicht op een groep parochies in Doncas- ter. De Daily Telegraph meldt dat anglicaanse gees telijken die als rooms-katho liek priester zijn geaccep teerd, teleurgesteld zijn over de lijd die zij moeten wach ten alvorens ze opnieuw worden gewijd. Hen hoge an glicaanse geestelijke, die be trokken is bij gesprekken over overplaatsing met kardi naal Basil Hume, trok dat desgegevraagd in twijfel. Alle overgestaptcn die hij kent, worden door Rome heel sympathiek bejegend. Conflicten De kerken moeten meer doen om internationale con flicten te voorkomen. „Zij moeten niet alleen goede brandweerlieden zijn, maar ook goede diplomaten." De sociaal-econoom dr. Aaron Tolen van de Presbyteriaanse Kerk in Kameroen bepleitte dit in Genève op een confe rentie over een nieuwe opzet van hel kerkelijk hulpwerk. De driedaagse bijeenkomst wordt gehouden bij het af scheid van de Nederlander Nico Keulemans. de 'rampo- loog' vati de Wereldraad. Hij heeft twaalf jaar de rampen hulp van de Wereldraad ge coördineerd. Kerken moeten niet pas in actie komen als hetonflit t al Is uitgebroken* zei Tolen, één van de acht presidenten van de Wereld raad. Kerken en kerkelijke hulporganisaties moeten naar zijn mening 10 procent van het geld dat ze voor hu manitaire hulp gebruiken, besteden aan het voorkomen van rampen. DE RECHTER 'Personeelsbeleid dient grondig te worden aangepast TILBURG GPD De kerk als bedrijf kan niet zonder jonge mensen, wil zij haar opdracht en taken kunnen waarmaken. Het perso neelsbeleid dient dan ook grondig te worden aangepast en de toelating tot het ambt verruimd. Het theologisch onderwijs kan daarbij behulpzaam zijn door in discussie met studenten de relatie jeugd-kerk-maatschapij aan de orde te stellen. studieconferentie van de Theo logische Faculteit Tilburg (TFT) de situatie van het jongerenpas toraat kritisch. „De faculteit kan meehelpen de zaak om te bui gen door onder andere mee te werken aan een ruimhartiger en realistischer beeld van de Kerk in de media." De Tilburgse faculteit is met haar zestig eerstejaars-studen ten, zoals de Utrechtse aan pro testantse kant, verreweg de „Vooral in de R.K. Kerk is van een goed geïntegreerd jonge renbeleid nog geen sprake. De tendens is eerder, dat de inzet van mensen en middelen op het terrein van jongerenpastoraat en kerkelijk jeugdwerk afne- Willem de Boer van de Fede ratie van Katholieke Centra voor levensvorming noemde op een grootste opleiding voor r.k.- theologen in Nederland. De Boer noemde het zaak de polarisatie uit de weg te gaan en geen energie te stoppen in het bestrijden van andere opvattin gen in de Kerk buiten de regu liere organen en verbanden van de kerk om. In het verlengde daarvan pleitte hij voor ophef fing van de Acht Mei Beweging en de instelling van een katho liekendag. De Theologische Faculteit Til burg zette met de studieconfe rentie een eerste stap naar het antwoord op de vraag of zij ge zien de culturele realiteit onder jongeren met haar theologie en theologisch onderwijs nog wel op de goede weg is. Om daar achter te komen wilde zij eerst de huidige jeugdcultuur leren kennen. Het inzicht verschafte Jacques Janssen, hoofddocent religie en levensbeschouwing aan de Katholieke Universiteit Nijmegen en schrijver van een onlangs verschenen boek over jeugdcultuur. Volgens Janssen is de zanger van de Amerikaanse popgroep Nirvana, Kurt Cobain. die op 27-jarige leeftijd zelfmoord pleegde, 'een tragische voorlo per' van de hedendaagse jeugd cultuur. „Zijn protest was niet naar buiten gericht, naar de ou dere generatie, de samenleving, de westerse cultuur, het kapita lisme. Hij zocht de schuldige van zijn ongelukkig zijn bij zich zelf. Hijzelf was verantwoorde lijk voor de scheiding van zijn ouders, voor het menselijke te kort. „Zijn protest was welge meend, fundamenteel en hope loos." De cynische, agressieve tek sten en rituele dansen van bands als Nirvana zijn een 'symbolische echo in duistere taal'. Daarvan maken volgens Janssen ook religieuze en more le vragen deel uit, reden voor de gedachte dat jeugdcultuur voor jongeren een mogelijkheid biedt om al doende een moraal op te doen. „Men mag hopen, dat jeugdculturen door alle vari aties en verandering heen, daar toe de gelegenheid blijven bie den." De koptische paus, Shenoeda III, heeft een onderonsje met professor Van Moorsel (rechts). De rector magnifi cus van de Leidse Rijksuniversiteit, prof. Leertouwer, kijkt toe. foto»loek zuijderduin Shenoeda III heel even te gast in universiteit en rijksmuseum LEIDEN CAROLINE V VERVOLG VAN VOORPAGINA „Dit is heel hoog bezoek", ver zekert de Hgyptische mevrouw Ramzy. Zij is de echtgenote van de secretaris van de koptische orthodoxe kerk in Nederland en volgt 'haar' paus maandag tot in i eiden. „Hij is een soort staatshoofd", glundert ze. Ook de Leidse on derzoeker dr. J. den Heijer is blij. De arabist wordt alleen wat nerveus omdat het krappe tijd- schen christenen flink schreden. Niet expres, maar toch. Dé adrenaline van een Nederlander gaat er flink van koken. Den Heijer snelt achter de koptische paus aan als deze zich - na een kopje koffie en wat enthousiaste begroetingen van zijn volgelingen - eindelijk richting het Rijksmuseum van Oudheden begeeft. Daar wacht hem een klein tentoonstellinkje met koptische kunst dat spe ciaal voor hem is samengesteld. Hen Hgyptische mummie in de hoek heeft voor deze gelegen heid snel een plastic zak zijn hoofd gekregen: zijn gezicht hoeven we nu niet te zien. Oude koptische handschriften, daar gaat het om op dit unieke mo ment in de geschiedenis van het Leidse Rijksmuseum. Want een paus op bezoek, dat gebeurt niet elke dag. Conservator van het muse um, prof. dr. J. Schneider wrijft zich in de handen en drentelt druk gebarend om de koptische paus heen. In zijn kielzog de Hgyptische ambassadeur. Hij is dan wel moslim, dit bezoek mag ook hij niet missen. Een Egyptische fotograaf, ingehuurd door de Ramzy's, schiet overval plaatjes. Zijn camera zoemt en klikt. „Shenoeda III is het hoofd van het christelijk bevolkings deel in het Midden-Oosten. Daar kun je niet omheen", fluis tert dr. Den Heijer. De Leidse wetenschapper onderzoekt de arabisch-talige literatuur van de kopten in de middeleeuwen. Hij heeft Shenoeda vandaag ook in het arabisch begroet. „En dat deed hij vlekkeloos", verzekert v Ramzy. In sneltreinvaart gaat het langs de kleine kunstvoorwer pen in het museum. Er is haast bij want de bus staat buiten al weer te wachten. De patriarch heeft nog andere dingen te doen. Hij is hier immers voor een dialoog tussen de oriëntaals orthodoxe kerken - onder meer de kopten - en de wereldbond van hervormde en gereformeer de kerken. Dat onderhoud heeft plaats in Driebergen. Daarnaast wil de koptische kerkvorst zijn volgelingen in Nederland be- Vlug, vlug. loopt hij langs de oude handschriften. Hij snuffelt in een eeuwenoud boek, loopt verder, en komt nog even terug. Nog even kijken, zie je hem denken. Dan is het echt voorbij, het bliksembezoek van de kop tische paus aan leiden. Sjenoe- da stapt naar buiten, begroet zijn gastheren en -vrouwen har telijk. stapt in een grote auto, terwijl professor Van Moorsel behulpzaam zijn rokken optilt, zwaait, en wèg is hij. De toe kijkende Leidenaren op de Pa pengracht verbaasd achterla tend. De tweede keer in één week tijd had Leiden een staats hoofd op bezoek. De Egyptisch-Orthodoxe Kerk is in 61 na Christus door de evangelieschrijver Marcus op gericht. Nazir Gayed Roufail gaat sinds zijn verkiezing in 1971 als paus Shenouda III door het leven, maar één ding is duidelijk: hij is het liefst een gewone herder. Hij ontmoette gisteravond in de grootste kerk van Amsterdam, de Wester- kerk, zijn kudde. Geboren op 3 augustus 1923 in Abnoud in het zuiden van Egypte studeerde hij eerst ge schiedenis in Cairo. Hij was in die tijd actief in het zondag schoolwerk van de St. Antoni- uskerk in de Egyptische hoofd stad. Op 24-jarige leeftijd richtte hij een zondagschool tijdschrift op. Na geschiedenis ging hij theologie studeren. Wegens zijn uitmuntende studieresul taten werd hij op 27-jarige leeftijd staflid aan de Theolo gische Hogeschool in Caïro. Daarnaast studeerde hij nog archeologie en klassieke talen aan de Universiteit van Caïro. Shenouda is geen geleerde geworden. Op 31-jarige leeftijd trad hij in een klooster in, waar hij drie jaar als kluize naar leefde. Hij wijdde zijn le ven aan bidden, contempleren en vasten in een uiterst sobere stijl. In 1959 werd hij privé-secre- taris van de toenmalige paus Cyril VI. Enkele jaren later volgde zijn benoeming tot bis schop. Hij werd dekaan van de Koptische Theologische Hoge school: ook de zorg voor het jeugdwerk kreeg hij toever trouwd. In 1971 werd hij gekozen tot hoofd van de Koptisch-Ortho- doxe Kerk. Sindsdien werkt hij met ongekende energie aan de opbouw van zijn kerk. In de Verenigde Staten is sinds zijn verkiezing het aantal paro chies toegenomen van 2 naar 54, in Canada van 2 naar 14, in Australië van 2 naar 21Inmid dels zijn er al 38 in Europa, terwijl ook in enkele Afrikaan se landen (Kenya, Zambia, Zimbabwe en Zuid-Afrika) de koptische gemeenschap struc tuur krijgt. Kortgeleden wijdde hij nog zeven priesters voor Afrika. Hij leidt jeugdconferenties, heeft een speciale bisschop voor de jeugdzorg aangesteld, doceert aan theologische ho gescholen in Egypte en in het buitenland, heeft meer dan 70 boeken geschreven, richt kop tische scholen buiten Egypte op, stimuleert het kloosterle ven en heeft een Engelstalig tijdschrift voor de parochies in het buitenland opgericht. Drie jaar geleden werd hij ook nog gekozen tot een van de acht presidenten van de Wereld raad van Kerken, waarvan hij volgende week een bestuurs vergadering in Roemenië bij- 'Altariek', het tijdschrift van de Koptisch-Orthodoxe Kerk in Nederland, heeft in het spe ciale nummer ter ere van zijn bezoek 'slechts een greep uit de belangrijkste daden' van de paus gepubliceerd onder de veelzeggende titel: 'De Pio niersgeest'. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Wartengahe (Warga Wartena-Warstiens): D. Bargerbos. kandidaat te Franeker; te Hillegom: J.E.T Nak-Visser. eervol ontheven predikante te Overveen Benoemd te Emmen 'Hutgemeen schap' (doopsgezinden, remon (part-time) als pastoraal werker: G. van der Zande, wonende te Kla- zienaveen, die deze benoeming heeft aangenomen en tevens pasto raal werker blijft van de Vereniging Vrijzinnig Hervormden te Klaziena- veen en Nieuw Amsterdam. Startweek gereformeerd Rijnsburg opgeluisterd met poppentheaterspel HET WEER Poppenspeler Aad Peters, be kend van verschillende tv-pro- dukties, opent morgen met een theaterspel de startweek van de Gereformeerde Kerk van Rijns burg. Het thema van zowel de startweek als het poppenspel is 'De clown in de kerk'. Peters speelt 's middags vanaf 14.00 uur eerst voor de kinderen avonds om speciale vanaf vijf jaar 19.45 uur is voorstelling voor volwassenen. Het theaterspel wordt morgen uitgevoerd in de Immanuëlkerk aan de Kerkstraat 1 in Rijns burg. De entree bedraagt 7,50 gulden. Voor meer inlichtingen en reserveringen kan contact worden opgenomen met J. Nag- tegaal (01718-22217). Opklaringen schaars Mr. Jesse van Muylwijck ééw yj,AKJ oe GEDU peetzs>e R.E5TAU FtAKT- HOUDCRS heerr MD LATE KJ weTEKI. ik veroordeel U "TBT E6KJ MAAKJD ceu vs/ee»erus eerpiratcrd DAAR. i-\fc5RXrr u OP W ATE Ft EN BROOD v- M *W 1 Een frontale depressie ontleent zijn energie voor een groot deel aan de strijd tussen koude en warme luchtmassa's. In het hart van de depressie is deze botsing vaak he vig; door de verschillende eigen schappen van de luchtsoorten ont staan grote stijg- en daalbewegin- gen. Vooral als de lucht m de zoge naamde warme sector - de zone tussen warmtefront en koufront - ook nog erg vochtig is. wordt de he- melkraan wijd open gezet. Op het snijpunt van beide fronten, dat gis termorgen over het zuiden en oos ten van het land trok, ontstond een strook met intensieve regenval. Plaatselijk werd 20 tot 30 millime ter opgevangen. Boven de noordelijke provincies bleek de overtrekkende frontale zo ne beduidend minder actief met aftappingen van rond 5 millimeter. In de middag scheurde het wolken dek open; de flinke opklaringen werden begeleid door een snel aan wakkerende zuidwestenwind; aan zee werd deze enige tijd stormach tig; acht Beaufort. De temperatuur viel daarbij relatief hoog uit; op sommige plaatsen werd 20. 21 graden gehaald. Het rustige, redelijk aangename vandaag danken we aan een 'trekhoog'; met meer dan een st tijdelijke luchtdrukstijging tussen s£ twee depressies in. Boven de Golf] van Biscaje is een nieuwe storing gearriveerd. Onderweg naar het noordoosten zuigt dit lagedrukge bied warme, vochtige lucht uit het f Middellandse Zeegebied naar zijn *- kern toe Dat wordt een intensieve draaikolk, gevuld met met een dik, omvangrijk wolkenpakket. d' Morgen valt er dan ook op uitge- cl breide schaal neerslag boven een b aanzienlijk deel van West- en Mid- st den-Europa. In het Alpengebied, n maar ook langs de Noordzeekuster ,s kunnen de komende dagen weer tientallen millimeters vallen. Aan de voorzijde van het systeem staat boven Nederland een stevige noordoostenwind, die donderdag na de passage van de lagedrukkerr, naar een kille noord- of noordwestr hoek draait. M Achter de frontale neerslagband m komen nog tal van gure buien de Noordzee afzakken; opklaringen blijven tot en met vrijdag schaars. Het kwik, dat vandaag nog dicht bj 20 graden reikt, zakt diep onder d* normale septemberwaarde. Vanaf morgen mag voorlopig op met met dan 14 graden worden gerekend. Oenemarken: Eerst wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Morgen van het oosten uit regen Middagtempera- tuurongeveer 16 graden. Engeland, Schotland, enkele bui. Morgen een stevige wind. Middagtemperatuur van 11 gra den op de Hebriden tot 16 in het zuiden van Engeland. Vandaag bij Londen nog 19 graden België en Luxemburg: Vandaag vrijwel droog met wolkenvel den. Morgen veel bewolking en later re gen. Maximumtemperatuur ongeveer 18 Noord- en Midden-Frankrijk: Beide dagen veel bewolking en enkele fikse regen- of onweersbuien. Middag- temperatuur dalend naar ongeveer 18 Portugal: king en van tijd tot tijd buien, mogelijk met onweer. In de Algarve vandaag nog kans op wat zon. Middagtemperatuur uiteenlopend van 16 graden in het noor den tot 25 plaatselijk in het zuiden. Madeira: Wolkenvelden, ook wat zon en overwe gend droog. Middagtemperatuur rond ijke helft overwegend bewolkt, van tijd tot tijd regen- of on weersbuien en middagtemperatuur rond 20 graden. In de zuidoostelijke helft zonnige perioden en op de meeste plaat sen droog. Aan de Costa's temperaturen uiteenlopend van 25 graden bij Barcelo na tot 30 graden bij Malaga. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden maai aan de noordkant meer bewolking. Droog. Mid dagtemperatuur rond 27 graden. Marokko: Westkust: flink wat zon en droog, ochtend plaatselijk mist of bewol In het binnenland later een kleine op een bui Middagtemperatuur ti 25 en 30 graden. Tunesië: Eerst vrij zonnig maar morgen ook kenvelden. Droog. Warm; vlak aar ook temperaturen boven 30 graden Zuid-Frankrijk: Bewolkt en stevige regen- en onweers buien, met plaatselijk veel neerslag. Da ling van middagtemperatuur tot onge veer 19 graden op morgen; alleen vlak aan de Middellandse Zee-kust plaatse- Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en een toenemende kans op een enkele regen- of onweers bui. Middagtemperatuur dalend tot on geveer 24 graden op morgen WEERRAPPORTEN WOENSOAG 14 SEPTEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 07.11 Zon onder 19.55 Maanop 17.01 MaanonderOl.O) Waterstanden Katwijk Hoog water 11.09 M Laag water 06.25 18.57 Weerrapporten 12 september 20 u i de Boedapest Bordeaui Cyprus "21 "l"" 4?H 21 11 12Aa 15 12 1.1 20 10 10.1 20 12 17.( 20 U 24 21 14 5 19 12 29 13 0J 20 17 12. Italië: warm. In het noorden stapelwolken i enkele stevige regen- en onweersbuien. Morgen komen de buien tot in de omge ving van Rome. Middagtemperatuur van Luxemburg half be*

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12