Leiden 'Stop bouw huizen aan stadsrand' Milieuvergunning clubs is 'belachelijke onzin' Pleidooi voor buitenbad de Zijl De slechterikken dragen maskers Leiden aarzelt nog over steun Bosnië |SP eist opheldering over 'arme' en 'rijke' scholen Carillonklokken afgevoerd naar Noord-Brabant ICplNSDAG 13 SEPTEMBER 1994 Reiger yt 3 Een duiker heeft I J gistermiddag een blauwe reiger gered. De vogel zat drie dagen vast onder een voetgangers brug bij het Pesthuis in Lei den Eigen weg yt a Onbekende vracht- 11 wagenchauffeurs reden in Rijnsburg een pas geasfalteerde eigen weg kapot. Ook een tuinhek moest er aan geloven. yt r Inwoners van Al- I J phen kunnen vanaf 6 november in een half uur met de bus naar Schip hol. Op die dag vertrekt de eerste 'interliner'. lilDEN Belachelijke onzin. Zelfs, wet- kouder H. de Goede (D66) van kport en milieu durft die woor- /xAlen in de mond te nemen als E^piet gaat over de verplichte ^^milieuvergunning voor sport-, Svwijk- en speeltuinverenigingen. we moeten de regels van Jhet Rijk uitvoeren. Daar kunnen pj®vve niet omheen.'' De Goede eed gisteravond verder geen oging om een met bestuursle- en gevulde koffiekamer van de tadsgehoorzaal het nut te laten izien van de vergunningplicht. De verenigingen balen bij >»jvoorbaat van de papieren jompslomp die de aanvraag van jde vergunning met zich mee- Wethouder De Goede heeft geen goed woord over voor regels Rijk brengt. De leges die ze moeten betalen voor de vergunning - en die varieert van 2000 tot 7000 gulden - vinden ze helemaal onverteerbaar. ,,We verrichten sociaal maatschappelijk werk. Dat zien jullie helemaal over het hoofd", klonk het uit de zaal. En: „Er heerst hier in Leiden een vergunningengekte." De schuld van alles is de wet milieubeheer. Die bepaalt (sinds 1 maart 1993) dat 'inrich tingen' waar af en toe muziek wordt gedraaid en drank wordt geschonken een milieuvergun ning moeten hebben. Dal geldt dus voor de meeste sportkanti nes en buurthuizen. Diezelfde wet schrijft voor dat sportterrei nen die vlakbij woonhuizen lig gen. geen parkeeroverlast mo gen veroorzaken en de licht masten tijdig moeten doven. Een vlugge blik op de kaart leert dat Leiden veel sportcomplexen kent die middenin woonwijken liggen. Lang heeft de gemeente Leiden gehoopt dat de hele poespas niet nodig zou zijn. Het ministerie van VROM heeft ge speeld met de gedachte een eenvoudige milieuregel te be denken voor alle 'recreatieve verenigingen'. waartoe de sport-, buurt- en speeltuinvere nigingen behoren. „Maar het zit er niet in dat die regel er snel komt. En aangezien Leiden voor Computerdiefstal in AZL leiden Uit drie verschillende gebouwen van het Academisch Ziekenhuis is vorige week dinsdag apparatuur gestolen. De da ders namen computers, faxen, modums en printers mee. De di rectie van het ziekenhuis heeft om nog onbekende redenen pas gistermiddag aangifte bij de politie gedaan. De totale schade be draagt ongeveer 40.000 gulden. De daders zijn vermoedelijk met een sleutel of door insluiting in de gebouwen gekomen, want braakschade is nergens aangetroffen. Brandje in gemeenteschuur leiden Een schuur van de gemeente aan de Pieter Bothstraat (nabij sportpark Noord) is gistermiddag getroffen doorbrand. De brandweer, die omstreeks 17.45 arriveerde, kreeg het vuur snel onder controle. Hoe de brand is ontstaan is onduidelijk en ook is er nog geen goede schatting van de schade. De politie gaat wel uit van brandstichting. Inval in huis Boommarkt leiden De politie heeft gisteravond een inval gedaan in een wo ning aan de Boommarkt. Omstreeks 22.15 uur werd de deur van het pand geforceerd nadat aanbellen geen resultaat had opgele verd. De politie wilde het pand doorzoeken omdat er sterke ver moedens waren dat er zich drugs en vuurwapens bevonden. Na de korte actie troffen de agenten een 21-jarige Leidenaar aan die in het bezit was van een pistool. Hij is aangehouden. Verdoven de middelen werden niet aangetroffen. Een aantal Nederlandse steden verlenen aan de we deropbouw in Bosnië. Van 11 tot 13 november zijn zij welkom op een seminar in Tuzla, waar de steden kunnen intekenen op een aantal concrete projecten in enkele Bosnische steden. lei den aarzelt nog, omdat de stad het bestaande project voor Bosnische vluchtelingen op het Ciove in Kroatië niet tekort wil doen. IKV-secretaris Mient Jan Fa ber maakte gisteren na afloop een -bezoek aan Centraal- I Bosnië bekend dat hij genoeg I animo verwacht. Leiden, Den aHaag, Amersfoort en Leeuwar- Iden zijn enkele van de plaatsen die volgens Faber 'ongetwijfeld mee gaan doen'. Zij behoren tot en platform van 'vredesactieve ;emeenten' binnen de Vereni- ging van Nederlandse Gemeen- I ten, die Faber hadden gevraagd in Centraal-Bosnië de mo- J gelijkheden tot steunverlening I te onderzoeken. In heel Europa I hebben zich al minstens 25 ste- Iden bereid verklaard de lokale democratie in Bosnië te steu- Gemeentewoordvoerder C. Smit noemt de verwachtingen van Faber 'voorbarig'. „We zijn structureel bezig met die men sen op Ciove en die kunnen we niet in de steek laten. Want we moeten wel de menskracht hebben om meerdere projecten te steunen." Smit wil nog geen enkele toezegging doen. „We zijn er niet tegen om Bosnië te helpen. We hebben ook mee ge daan aan die actie 'kleren en dekens voor Bosnië'. Maar de mensen in Ciove rekenen ge woon op onze hulp", stelt hij. Bij het seminar in Tuzla moe ten vooral mensen 'aan de ba sis' bij de wederopbouw wor den betrokken. Zo kan een wo ningbouwvereniging intekenen op het bouwen van nieuwe wo ningen in Tuzla. Een sportver eniging kan aanbieden een sportclub in Mostar te helpen opzetten. Nederlandse gemeen ten kunnen Bosnische steden ook informeren over hun erva ringen met sociale vernieuwing, waarin ook de betrokkenheid van burgers bij stedelijke pro jecten centraal staat. Van Engelsdorp Gastelaars vindt dat er een halt moet wor den toegeroepen aan het bou wen van grote aantallen huizen aan de rand van de stad. Daar is geen markt voor, betoogde hij. „Voor het geld wat een huis daar kost willen mensen ruim wonen en een grote tuin heb ben. Dus gaan ze liever in een agrarisch dorp wonen, of ver huizen ze naar het oosten of zuiden des lands." Zijn collega Middelkoop, lid van de Raad voor de Volkshuisvesting, viel hem onmiddellijk bij. „Voorbij de 250.000 gulden heb je op die stadsrandlocaties wel veel kij kers, maar iedereen holt naar huis en neemt toch die per soonlijke lening om een dakka pel op zijn huis te bouwen." De discussie die de jarige Fe deratie van Leidse Woning bouwverenigingen had georga niseerd zou gaan over de regio nalisering van de volkshuisves ting en over de steeds grotere verantwoordelijkheden die wo ningcorporaties krijgen. Maar voor een steekspel met woor den over dat onderwerp waren de uitgenodigde gemeentebe stuurders en bestuurders van corporaties niet warm te krij gen. Presentatrice Marjolein Uitzinger kon vragen wat zij wilde, niemand reageerde. „Zijn i leiden loman leefmans I Heeft Leiden ook zogeheten 'arme' en 'rij- I ke' scholen en zo ja, wat kan er aan gedaan I worden om dat verschil te veranderen? Dat I zijn kortweg de vragen die de fractie van de I Socialistische Partij (SP) in een brief aan het I stadsbestuur stelt. Mocht deze scheiding j ook in Leiden voorkomen dan wil de SP dat aan deze 'misstand' een einde wordt ge- I maakt. De SP baseert haar vragen op recen te uitlatingen van staatssecretaris Netelen bos van onderwijs. Netelenbos beweert dat er in Nederland een scheiding aan het ont staan is tussen scholen waar kinderen van overwegend rijke ouders op zitten, en scho len waar kinderen van minder bedeelde ou ders naar toe gaan. Volgens de staatssecretaris komt dat om dat sommige scholen een hoger schoolgeld per leerling vragen dan andere. Dat kan vol gens de SP zelfs variëren van nul tot vijf- 1 januari 1996 de milieuvergun ning moet hebben geregeld, ontkomen we nu niet aan actie. Doen we niets, dan kan het Rijk ons korten op subsidies", legde hoofd vergunningen mevrouw L .lii Mourik Re vertwijfelde toehoorders uit. Barinkonisten Om de verenigingen niet te veel op te zadelen met ingewikkelde springt de dienst stander sport en recreatie bij. Sowieso wordt hulp geboden bij het in vullen van de aanvraag. En als op een sportcomplex meer dan één vereniging huist (zoals aan de Boshuizerkade). dan vraagt iie dienst vooi het hele complex een vergunning aan. De le- geskosten worden dan gedeeld door de clubs. Aangezien de milieuvergunning onbeperkt geldig is, hoeven de clubs maar één keer te betalen. „Onder de kosten komen de verenigingen niet uit, maar we kunnen zoveel mogelijk doen om ze te druk ken", zei De Goede. Maar ondanks de toegezegde hulp bleven de aanwezige verte genwoordigers van de vereni gingen morren. Een woordvoer der van hockeyclub Roomburg maakte bezwaar legen het feit dat sportkantines straks exact om middernacht de deuren moeten sluiten. „We kunnen maar zes keer een ontheffing krijgen. Dat is veel te weinig. De subsidiekraan wordt dichtge draaid, clubs worden steeds meer afhankelijk van harinkom ■ten G. van Strien van de l eidse Sport ioderatlo >i si1 vindt dat de gemeente er een principiële zaak van moest maken. „Het is maar net hoe je het bekijkt, In veel gemeenten doen ze niet zo moeilijk over die drankverkoop in de sportkantines. Die zien .Lu .iK service van de dub aan de leden en niet# als een be drijfsmatige handeling. Ik vraag me dan ook af of die milleuvei gunning wel nodig is. Wat mij betreft laten we dat door de rechter beslissen." Hoogleraren op symposium corporaties Het Groene Hart bestaat niet. Mét die droge constatering verrasten twee Amsterdamse volkshuisvestingsdeskundi gen gistermiddag in Muzenhof in Leiderdorp het publiek op het symposium van de 75-jarige Federatie van Leidse Woningbouwverenigingen. De hoogleraren R. van En gelsdorp-Gastelaars en G. Middelkoop zien geen heil in nog meer woningbouw aan de rand van Leiden. ,,le kunt beter het Groene Hart opengooien, die paar boeren eruit donderen en daar iets fatsoenlijks bouwen." t de regio die wil len zeggen: die armoedzaaiers uit Leiden willen wij er niet bij hebben? Nee? Wat een slappe hap is dat hier zeg." En dus openden Middelkoop en Van Engelsdorp maar frontaal de aanval op het Groe ne Hart. Als die niet wordt be bouwd prijst het westen van Nederland zich op woningge- bied uit de markt, zeiden ze. „Het Groene Hart bestaat niet", poneerde Middelkoop. „De mensen die daar allemaal mooie nota's over schrijven zit ten nooit op de fiets, en als ze er met hun auto doorheen rijden hebben ze de zijraampjes blijk baar dichtgeplakt. Er komen steeds meer bedrijven. Dertig procent van die boeren staat op failliet gaan en al die ouwe autobanden kun je daar ook niet zomaar laten liggen." De bestuurders in de zaal grinnikten, maar niemand nam het op voor de groene long in verstedelijkt gebied. Alleen pro vinciaal gedeputeerde L Stolker deed een poging tot verweer. „Het Groene Hart-beleid moet nog beginnen en nu roept ie dereen al moord en brand, en oh wat is dat beleid toch rigide. D'r wordt echt wel gebouwd in het Groene Hhart, maar dat moet langzaam en zorgvuldig gebeuren." Boze actievoerders overhandigen wethouder Laurier (links) handtekeningen tegen een mogelijke slu ten hier iedere dag als het mooi weer is." Vrouwen uit de Kooi bieden wethouder Laurier handtekeningen aan Er was geen speld tussen te krijgen. De ac tiegroep voor het behoud van net buiten bad van zwembad de Zijl wilde gehoord worden. Met onder de arm een dikk« stapel vellen papier met handtekeningen - de groep had in een paar dagen tijd bijna ne genhonderd medestanders achter zich ge kregen - schoten de actievoersters wethou der Jan laurier aan, die gisteren met een se lect gezelschap door leiden Noord wandel de. Het voorzichtige voorstel om buitenbad van de Zijl op te offeren aan gemeentelijke bezuinigingen, vindt het actiecomité rond uit belachelijk. De gemoederen onder de actievoersters zijn inmiddels hoog opgelopen. Zij hebben het idee dat het plan om het buitenhad te sluiten al in kannen en kruiken is. Wethou der laurier had er zijn handen vol aan om de groep vrouwen gerust te stellen. De ge meente moet weliswaar achttien miljoen gulden bezuinigen maar er zijn 96 verschil lende be/uinigingsmogelijkheden op een rij gezet. Tijdens stadsconferenties mogen de I.eidenaars laten horen welke onderwerpen ze absoluut niet geschikt vinden. „Wij zijn zéker bereid om te luisteren", aldus Laurier. „Daarom ben ik hier ook vandaag en daarom praat mijn collega Hans de Goede woensdag met het buurtco- mité over het zwembad. Wat we nu aan het doen zijn is onderzoeken waarop we even tueel zouden kunnen bezuinigen. Maar dat wil nog niet zeggen dat er al besloten is om het buitenbad dicht te gooien. Het is wel belangrijk dat jullie je stem laten horen." Met dat laatste hebben de actievoersters dus geen enkele moeite. Met een enorme kannonade van woorden probeerden ze gisteren Laurier ervan te overtuigen dat sluiting van het buitenbad absoluut een misstap zou zijn. „Onze kinderen zitten hier iedere dag als het mooi weer is Wat nu als dat buitenbad wordt gesloten? Dan moeten Wé zekei helemaal ova de druk ke Lammenschansweg naar zwembad De Vliet sturen. Als het daar vol is, mogen ze er niet eens in. Dan moeten ze helemaal te rug", aldus een verontwaardigde Sonja iillui Een ander: „Weet je wat je gaat krijgen? Onze jongens moeten straks zwemmen in Di- Zijl. lekker gevaarlijk, van de brug af. met al die boten die er varen, Alles wat er in zestig, zeventig jaar tijd in de Kooi is opge bouwd, wordt nu eens lekker afgebroken. Als jullie dit doorzetten, dan komen er ai honderd gulden en dat zou kunnen beteke nen dat ouders hun kind niet op een be paalde school kunnen doen omdat het schoolgeld te hoog is. Een zorgwekkende ontwikkeling, meent de SP-fractie die daar om van wethouder H Koek (onder wijs/PvdA) wiJ weten hoe dat in Ix'iden zit. 'Welke scholen in Leiden heffen schoolgeld en hoe hoog zijn de bedragen?', staal in de brief. Wethouder Koek was onbereikbaar voor commentaar. Meer gastouders gezocht in Leiden Het Gastouderbureau begint op maandag 19 september met een actie om nieuwe gastouders te werven. De actie is noodzakelijk omdat het bureau te weinig adressen heeft om kinderen onder te brengen. Vooral wordt gezocht naar gastouders die ook in de avonduren de zorg voor een of meer kinderen voor hun rekening willen nemen. „Nu kunnen we nog redelijk tegemoet komen aan de aanvragen, maar op termijn wordt dat moeilijker", aldus het hoofd van het gastouderbureau Monique van der Goot. Het bureau, dat sinds 1977 bestaat, bemiddelt nu tussen 200 zogenoemde vraagouders en 100 gastouders. Gastouders bieden in hun eigen huis opvang aan kinderen in de leeftijd van 0 tot 12 jaar en krijgen daarvoor een vaste vergoeding. De ouders die hun kind of kinderen onderbrengen hij een gastou der betalen een bijdrage die afhankelijk is van het inkomen. De actie bestaal uit het aanbieden van folders aan bezoekers van bibiotheken, scholen, gezondheidscentra en buurthuizen. Daar naast begint op 4 oktober een actie op de 42 gemeentelijke mupi's. Die worden vanaf die datum beplakt met grote posters van het gastouderbureau. De actie duurt lot 30 oktober. leiden I )e klokken van het carillon van het stadhuis aan de Breestraat zijn vanmorgen met een grote kraanwagen uit hun toren geta keld. Di- operatie nam enkele uren in beslag. De klokken zijn vervolgens afgevoerd naar de firma Hijsbouts in Asten in Noord-Brabant. Dat gespeciali seerde bedrijf zal het carillon grondig opknappen, waarna de klokken in november weer te rugkeren. Tot 5 december zal het carillon niet meer worden bespeeld. Tevens wordt het uur werk van de stadhuistoren gere noveerd. Dat is inmiddels al verwijderd. De stadhuisklok functioneerde slecht: hel mui werk stond vaak stil, en als hel liep gaven de wijzerplaten vaak verschillende tijden aan. Begin november wordt ook de klok te ruggeplaatst en is liet stadhuis weer hij de tijd. De binnenzijde van de nu lege toren wordt de komende maanden opgeknapt, nu de gelegenheid beslaat om overal goed bij te komen Fet-slpronramma 3 Oktober moet Dans. drama en spel bij project natuur en milieu „We maken maskers; het zijn de slechten." Kinderen Korte-Vlietproject meedoen. „Het is maar twee dagen, maar het is wel leuk!" Roept Adnan enthousiast. Hij is bezig met het maken van slingers. Waarvoor? Tja. dat weet hij niet. Docente beeldende vorming Sonja Wa- gemans weet het wel, het zijn attributen c^ie gebruikt worden bij de uitvoering van de dans. die op dat moment wordt inge studeerd door de andere helft van de groep kinderen in jeugd centrum de Korte Vliet. Dans, drama en spel worden namelijk gebruikt om de leerlingen van de Merenwijkschool met het thema milieu en natuur bezig te houden. Kinderen van nog vier andere basisscholen in leiden worden door de dienst cultuur en edu catie van de gemeente uitgeno digd om twee dagen in 'het Kor te Vliet' te bivakkeren. Als eerste is dus de Merenwijkschool aan de beurt, de groepen zes en ze ven zijn de gelukkigen. Gisteren en vandaag wordt er een pro gramma verzorgd dat de kinde ren op een sportieve en culture le manier bij het milieu en de natuur betrekt. Het project Is volgens Henna Alvares, leer kracht van de Merenwijkschool, ontzettend leuk en bovendien leerzaam voor de kinderen. „Ze luisteren en doen mee, en het is eens wat anders dan in de schoolbanken zitten om te reke nen en taal te doen." Volgens Alvares zijn de activiteiten een goede methode om de kinderen te betrekken bij het thema. „Doe-opdrachten blijven meer in hun hoofd hangen." „We maken maskers, hel zijn de slechten." Een meisje is sa men met haar groepje druk aan het tekenen en knippen. De maskers worden ook gebruikt in de dans en worden gedragen door 'de vervuilersDeze 'slechterikken' zijn in een ande re zaal druk aan het oefenen op de dans die die avond al moet worden opgevoerd. Catherine Soyeux, de dans-doccnte, doet voor hoe ze boos en baldadig moeten rondstappen op de maat van de muziek. Het pro ject wordt door de kinderen en de leerkrachten enthousiast ontvangen. De dienst cultuur en educatie heeft het programma opgezet in samenwerking met de leidse Welzijns Organisatie. De kosten worden ook door de dienst gedragen, de ouders noch de school hoeven een fi- naiu u-Ie bijdrage te leveren kunnen alle kinderen meedoen en dat is nou juist de bedoeling. „Het is een soort experiment vertelt Frits Bruins van de dienst cultuur en educatie. „We organiseren dit voor het eerst. De eigenlijke doelstelling is om de kinderen te stimuleren ook in hun vrije tijd bezig te zijn met sportieve en culturele acti viteiten." Het thema is nu na tuur en milieu ook omdat dit goed past bij de omgeving waar de leerlingen zijn. Als het een succes wordt gaan we dit mis schien jaarlijks organiseren." volledig zi jn Enkele dagen voor aanvang van de viering van leldens Ontzet publiceert liet leidsch Dagblad het volledi ge programma en tijdschema van de 3 Oktoberfeesten. Maar niet alleen de 3 Oklo ber Vereeniging organiseert activiteiten, ook anderen houden feesten en manlfes talies. Om het overzicht in de krant zo volledig mogelijk te maken, worden de organLsa toren van deze 'niet officiële' evenementen gevraagd een programma van hun activi teiten op te sturen. Het adres is: leidsch Daghlad, Postbus 54. 2300 AB leiden. Het is mik mogelijk tijd en plaats van de activiteiten telefo nisch door te geven. Dat kan op werkdagen lussen 9.00 en 16.00 uur op het nummer (071)356426.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11