Nieuw-Buitenzorg wil naar gewone woonwijk Rijverbod voor strooiwagens blijft Stompwijkers duurder uit Zwaar weer voor schippertjesdagen Zonder rubberlaarzen kom je niet Leiden Regio Oegstgeest loopt uit MAANDAG 12 SEPTEMBER 1994 972 9 Inbreker op heterdaad betrapt alphen aan den run» De politie heeft vannacht een 22-jarige Al- phenaar op heterdaad betrapt bij een inbraak in een winkel aan de Poortwachter in Alphen. De man zat verscholen achter een toonbank. De politie was gewaarschuwd door een omwonende die geluid had gehoord. Tijdens verhoor bleek dat de Alphenaar eerder die nacht ook al aan het werk was geweest aan de Ouver- tureweg. Daar had hij geld gestolen uit een kapperszaak. Bij vier andere winkels had hij geprobeerd binnen te komen. Bij zijn aanhouding was hij in het bezit van geld en twee schroevedraai- Zakkenroller in De Aarhof alphen aan den run Vier winkelende vrouwen zijn zaterdag in winkelcentrum De Aarhof in Alphen beroofd door zakkenrollers. In totaal werd voor 450 gulden buitgemaakt. Alphenaar breekt sleutelbeen alphen aan den run Een 28-jarige Alphense bromfietser brak vrijdagavond zijn sleutelbeen op het Dijkslootpad. De man bots te tegen een tegemoetkomende bromfiets, die werd bestuurd door een 16-jarige Alphenaar. Deze bestuurder en zijn 15-jarige duopassagier liepen schaafwonden op. Inbreker kan net ontsnappen Zoeterwoudse firma mag 's avonds en 's nachts niet uitrijden den haag/zoeterwoude hans koenekoop De firma Omtzigt mag nog steeds niet 's avonds en 's nachts uitrijden met strooiwa gens vanaf het bedrijfsterrein aan de Hoge Rijndijk. De Raad van State heeft het verzoek daartoe van de zand- en grind- handel in Zoeterwoude afgewe- Omtzigt moet nu hopen dat de Raad van State hem in de enige procedure die nog loopt, de zogeheten bodemprocedure, gunstig gezind is. In dat geval zal de Raad van State de ge meente Zoeterwoude dwingen om een hinderwetvergunning af te geven aan het zand- en grindbedrijf, dat al bijna 125 jaar aan de Oude Rijn is geves- tigd. Verhuizen Maar op die uitspraak kan Omt zigt nog wel 1 tot 2 jaar wach ten. „Verhuizen zou het beste zijn, maar ik heb daar geen geld voor. Tenzij de gemeente mij een mooie aanbieding doet", zegt directeur J. Omtzigt. De juridische strijd tussen Omtzigt en de gemeente Zoe terwoude duurt nu al bijna een jaar. De zand- en grindhandel slaagt er maar niet in om een hinderwetvergunning van de gemeente te krijgen. Het uitrij den van de strooiwagens in de nachtelijke uren maakt te veel lawaai. Het plaatsen van een vijf me ter hoog geluidsscherm, in ja nuari aangedragen als de oplos sing voor de overlast, ging uit eindelijk niet door. Het huis van een buurtbewoner zou er te veel zonlicht in de tuin door verlie zen. Wet overtreden Omtzigt is een beetje radeloos van al dat procederen. ..Ik heb een contract met Rijkswater staat voor dat strooien. Als het glad is, moet ik met mijn strooi wagens de weg op. Maar wie weet nou welke dagen het glad wordt?" Wat hij met deze uit spraak van de rechter moet, weet Omtzigt nog niet. „De ge meente moet me maar te hulp schieten. Ik kan kwalijk zeggen ii.tt ik de wel g.i overtreden. De gemeente Zoeterwoude houdt echter vast aan eerdere aanbevelingen. Voor Omtzigt zijn er volgens een woordvoer der genoeg andere mogelijkhe den om toch 's nachts te kun nen strooien J fel )mtzigt met 's nachts met strooiwagens rijdt, is prima. Alleen mag hij zijn vrachtwagens niet vanaf het ter rein aan de Hoge Rijndijk laten vertrekken. Hij kan het beste uitkijken naar een andere stal lingsplek voor zijn wagens. Of hij huurt iemand anders in om te strooien." OEGSTGEEST Het scheelde een haartje, of een bewonei van de tyegentessdaan in Oegstgeest had vrijdagnacht een inbreker in de kraag gegre pen. De man kwam rond half een thuis met zitn ouders. Iin liet zijn ouders bij de woning uit de auto stappen en reed naar een parkeerplaats achter het huis. Daar zag de zoon nog net een ongeveer 20-jarige jongen over de schutting klimmen. Hij zette onmiddellijk de achtervol ging in. Daarbij liet de inbreker een fototoestel vallen, dat uit het huis was weggenomen. De zoon kon de inbreker echter niet te pakken krijgen. De be sche zakagenda en een geldbe drag van ongeeer 200 gulden De dader bleek te zijn binnen gekomen door het forceren van een toilet raampje. Bromfietser breekt bovenbeen wassenaar Een 17-jarige bromfietser uit Katwijk is zaterdagmiddag gewond geraakt bij een aanrijding op de Katwijkseweg. Volgens de politie verleende een 22-jarige man uit Wassenaar geen voorrang toen hij ter hoogte van de Rijderlaan rechtsaf sloeg. De bromfietster die op het fietspad rechtdoor reed is met een gecompliceerde bovenbeen breuk naar het AZL gebracht. Leiderdorps tehuis heeft verhuisplannen Nieuw-Buitenzorg, het tehuis voor meervoudig gehandi capten in Leiderdorp, verhuist wellicht naar de nieuw bouwwijk Leyhof. De stichting Philadelphia, eigenaresse van het tehuis, onderzoekt nog of alle bewoners naar het nieuwe onderkomen gaan of dat ook nog mensen achter blijven in het pand aan de Elisabethhof. leiderdorp liesbeth buitink Philadelphia bekijkt de moge lijkheden van nieuwbouw om dat het huidige onderkomen niet meer aan de eisen voldoet. „Er wonen 45 ernstig gehandi capte mensen. Tegenwoordig moet iedereen de beschikking hebben over een eigen slaap- en woonvertrek, hoe gehandi capt ook In het huidige gebouw kan dat niet", aldus Philadel- phia-woordvoerder J. de Vries. De stichting wil bovendien graag dat gehandicapten in een gewone woonwijk wonen. „Nieuw-Buitenzorg zit ingepakt tussen de kantoorpanden. Wij waren de eerste bouwers na het ziekenhuis en hadden geen idee wat er verder nog zou komen. Als we in een nieuwbouwwijk bouwen, zitten we midden tus sen de gewone huizen", schetst De Vries zijn ideaalbeeld. De Vries vindt niet dat de gro te actie die twee jaar geleden is gehouden voor de experimente le zintuigentuin verspilde ener gie is geweest. „Zo'n verhuizing is niet iets dat van vandaag op morgen geklaard is en een on- Belasting drastisch omhoog stompwuk .judy nihof Stompwijk moet in de toekomst rekening houden met drasti sche bezuinigingen en een forse verhoging van de onroerend- zaakbelasting. Dat maakte het gemeentebestuur van Leids- chendam vandaag bekend tij dens de presentatie van de be groting voor 1995. De lastenverhoging blijft ko mend jaar nog beperkt. De woonlasten voor eigen wonin gen stijgen dan met gemiddeld 46 gulden, die voor huurwonin gen met acht gulden per jaar. De afvalstoffenheffing gaat 12 gulden omlaag, de rioolbelas ting stijgt met hetzelfde bedrag. Het Leidschendamse college denkt voor de jaren na '95 ech ter aan een drastische verho ging van de OZB om een grote financiële klap op te vangen. Door de voorgenomen korting op het gemeentefonds dreigt de gemeente Leidschendam na melijk 7,5 miljoen gulden min der aan inkomsten binnen te krijgen. In de begroting voor 1995 is voor 300.000 gulden aan nieuw beleid opgenomen. Ongeveer 35.000 gulden wordt uitgetrok- ken voor het milieuvriendelijk verwijderen van onkruid op we gen en stoepen. Herbiciden ma ken plaats voor milieuvriende lijk borstelen en branden. Een bedrag van 10.000 gulden wil het college besteden aan aan vullende vormen van vervoer voor gebieden in Leidschendam waar goed openbaar vervoer ontbreekt. Voor het inhalen van achterstanden in de herziening van bestemmingsplannen is een ton nodig. De rest van het geld is bestemd .voor scholing oegstgeest Oegstgeest liep dit weekeinde uit voor grote belangstelling tonen voor een set pollepels, de jaarlijkse najaarsmarkt in winkelcentrum Lange Centrale plek op de najaarsmarkt nam ook nu weer Voort. De inwoners komen zich graag vergapen aan de viskar in. Want daar konden de Oegstgeestena- de koopjes die de winkeliers in kraampjes aanbie- ren gratis een portie mosselen bemachtigen, foto den. Zoals deze bejaarde mevrouw en mijnheer die holvast/mark lamers van ambtenaren. Om de nieuwe beleidswensen mogelijk te maken wordt 250.000 gulden bespaard door een aantal vacatures op het ge meentehuis niet meer op te vul len. Er komt minder geld voor het onderhoud aan de openba re verlichting en de gemeente lijke gebouwen. Het budget voor milieubeleid wordt met 40.000 gulden verlaagd. Om meer inkomsten te krij gen, verhoogt het college de toegangsprijs van het zwembad met een kwartje. Dit moet 50.000 .gulden opleveren. De verhoging van de OZB levert 685.000 gulden aan inkomsten op. De ontwerp-begroting wordt deze maand besproken in de raadscommissies. De gemeen teraad behandelt de begroting op donderdag 27 oktober. derzoeker blijft met die tuin be zig." Onderzocht wordt daar welke effecten stimulering van de zintuigen op de meervoudig gehandicapten hebben. De Vries durft niet te voor- speljen wanneer Nieuw-Buiten zorg gaat verhuizen. „Over een halfjaar hebben we gesprekken gehad met de gemeente en de ouders en kunnen we zeggen welke kant het opgaat. Als we het huidige pand aanpassen aan de eisen van deze tijd, kun nen daar nog 25 mensen blijven DUIVENBERICHTEN De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Ar PV De Blauwkras Comb, v/d Blom 1, 8; P. Landesbergen 2. 4, 6. 9. 10; Comb, de Mooy 3; Comb. Montanie 5; P. Gijsman Zn. 7. PV De Reisduif Comb. Hartevelt 13; N. de Groot Zn. 2, 4, 5. 8, 9, 10; H. Dusoswa 6; Tolboom Klootwijk 7. i. Weeren/Pracht 3; C.P. Gi|< PV Het Oosten PVLPC W Siera 1; Groenendijk Korte 2. 4, 6; Witteveen v. Gorkum 3. 8; H. Pen 5. 9; J Boelee 7. J. Staffeleu 10. PV De Rijnkhevers J van Laar Zn 1.6. 7; P H.J Bink 2.3; J Kok 4. J J van Leyden 5; G H M van Goozen 8; m. Hogenboom 9; J.C. Zeven hoven 10 PV De Zwalu» L. en Th. Verl k 1.' 5; G. Hoogervorst 3; h 9; P. Verhoork 6, 7; V» ild Kooy-de Best 2, I. Meeuwenoord 4, Organisatoren vrezen voor toekomst evenement W Jacobi 1Th. Habraken 2; W. van Oos ten 3. 7. 8. R. v/d Nieuwendijk 4. 6. T Gijsman 5; m. Reijerse 9; D van Seggelen Onderscheiding voor 100-jarige WARMOND CAROLINE BUDDINGH' De vijfde editie van de Warmondse schip pertjesdagen was een groot succes, maar of het evenement volgend jaar weer wordt ge houden is nog de vraag. „We moeten meer steun krijgen van de Warmondse onderne mingsvereniging, want het is voor ons niet langer mogelijk deze dagen financieel rond te krijgen. Als hier niet op in wordt gegaan, dan zouden dit wel eens de laatste War mondse schippertjesdagen geweest kunnen zijn", aldus organisator Nico Ouwehand. Ouwehand was wel tevreden over het afge lopen weekeinde. Hoewel het te hard waai de om alle programma-onderdelen door te laten gaan. „De vlootschouw kon bijvoor beeld niet doorgaan, dat is jammer." Duizenden mensen bezochten de schip pertjesdagen, die dit jaar voor de vijfde keer werden gehouden ter gelegenheid van de afsluiting van het watersportseizoen. Het leek alsof de organisatoren er echt bij hadden besteld; de bezoekers bezichtig den de authentieke en historische sleepbo ten terwijl het hard waaide en er zo nu en dan een fikse regenbui viel. Zaterdag kon hel publiek in het kader van de Open Monumentendag 1994 een pen delvaart maken met een sleepboot en lag de authentieke stoomsleper 'I lugo' de hele dag onder stoom. Bovendien was er op de kade een nautische vrijmarkt. Alle denkbare arti kelen met betrekking tot de waterspon la gen uitgestald, van zeemanstruien tot spe ciale soorten touw. Er waren die dag twee wedstrijden: de voor het eerst gehouden schippertjes roeiwedstrijd rond het eiland Koudenhoorn en de traditionele viswed- strijd waar het er om ging wie de meeste vis ving. Jan Beugelsdijk uit Warmond was met 2025 gram de winnaar. De roeiwedstrijd mocht alleen gevaren worden in ouderwetse zware bakken, waar mee de boeren vroeger de oversteek maak ten naar het eiland Koudenhoorn om de koeien te melken die daar graasden. De Warmondse molenaar Leen Berg voer na 31 minuten als eerste over de eindstreep. Hij nam hiermee de fel begeerde 'Slem van Rijn' trofee in ontvangst, genoemd naar de postbod!* die 35 jaar lang met een roeiboot de post rondbracht voor de eilandbewo Tijdens de wedstrijden trad in de feest tent 'Ion Brouwer op met zijn Amsterdams Havenkoor. Ze zongen tegenover een en thousiast publiek oude Nederlandse zee mansliederen. Zondag werd de Warmondse Schippertjes Zeilrace gehouden. De zellta lenten moesten eerst van het centrum naar de kade rennen en streden vervolgens on der grote belangstelling op het Joppe om de Warmondse 'Schipper Vredcnborg' bokaal. Na ruim twee uur zeilen finishte Bert van der Spek uit Warmond als eerste. J. van der Poel, sinds zaterdag de eerste 100-jarige van Oud Ade, heeft op zijn verjaardag van burgemeester A. Meerburg de erepenning van de gemeente Alkemade gekregen. Deze on derscheiding bestaat uit een oorkonde en een legpenning met bijbehorend draaginsigne in brons. Hij kreeg de onder scheiding als blijk van waarde ring en erkentelijkheid voor zijn hulp aan onderduikers in de Tweede Wereldoorlog en voor zijn jarenlange voorzitterschap van het oranjecomité van Oud Ade. De eeuweling is de eerste in woner van Alkemade die de nieuwe gemeentelijke onder scheiding krijgt. De raad heeft haar juist vorige week ingesteld. Alkemade had er wel een, maar die werd alleen bij hoge uitzon deringen toegekend. Sinds die onderscheiding in 1967 werd ingesteld, hebben slechts drie i die gekregen. Voor de ve onderscheiding geldt ninder hoge drempel. zoeterwoude De kinderen van de Weipoortseweg in Zoeterwoude kunnen vanaf morgen naar hartelust spelen op klimrek, schommel, duikelaar en veermotor. Een groepje buurtbewoners was de afgelopen da gen druk in de weer met het plaatsen van deze toestellen. Vanavond ronden ze de werkzaamheden af. Het initiatief voor de speelplek is afkomstig van bewoonster A. van de Salm en haar buurvrouw. Zij stapten ir de gemeente met de vraag om een aantal speeltoestellen, omdat er in de buurt zo weinig voor de kleintjes was. De gemeente was toeschietelijk en gaf 4000 gulden. FOrO*HOLV^H 'Vrijage' met een verkeerspaal Een 48-jarige Oegstgeeste naar is zaterdagnacht mei zijn auto in de bosjes beland bij de kruising van de Dorps straat en de President Ken nedylaan in zijn woonplaats. i vm dauvooi had i>"i mb verkeerspaal uit de grond ge reden. De man verklaarde dat hij door het gladde weg dek de macht over het stuur was kwijtgeraakt. Na onderzoek bleek dat de automobilist een behoorlijke hoeveelheid alcohol achter zijn kiezen had. Waslijst bonnen voor wegpiraat HAZERWOUDE VALERIE LEENHEER Hazerswoude heeft er een nieuw natuurgebied bij. Het on geveer 25 hectare grote gebied, dat de naam Kruiskade draagt, ligt midden tussen de weilan den in de polderen is ontstaan door ruilverkaveling. Zaterdag middag werd het natuurgebied door de Landinrichtingscom missie Rijnstreek-Zuid officieel overgedragen aan Staatsbosbe heer. De ruilverkavelingswerk zaamheden in het gebied Rijn streek-Zuid, die in 1984 begon nen zijn en eind vorige maand Geen nette paden in nieuw Hazerswouds natuurgebied zijn afgerond, hebben ervoor gezorgd dat het natuurgebied kon ontstaan tot wat het nu is. Een mooi dichtbegroeid bos met een aantal plassen. „Doordat de stukken land op nieuw ingedeeld werden, moes ten de slootjes tussen de ver schillende weilanden gedempt worden. En daar was veel grond voor nodig", zegt Erik van Herk van de Landinrichtingsdienst. „Die grond is steeds uitgegra ven in het gebied wat nu Kruis kade is. Daardoor zijn zo over de jaren heen verschillende wa terpartijen ontstaan, met veel natuur eromheen." Volgens boswachter Nico de Bruin van Staatsbosbeheer is een gedeelte van de natuur uit zichzelf ontstaan, maar is ook een gedeelte aangeplant. „In die tien jaren dat de ruilverkaveling hier gaande is zijn wij bezig met het planten van bomen en an der groen", zegt hij. „Maar je staat er ook van te kijken hoe snel de natuur zelf aan het werk gaat. Meteen nadat een gedeel te van een gat gegraven was stonden er al riet en andere planten." Staatsbosbeheer is niet de enige die het gebied onder houdt. De Vogelwerkgroep Kou- dekerk-Hazerswoude helpt ook een handje mee. „Wij onder houden de walkanten, snoeien de knotwilgen die hier staan en houden voor Staatsbosbeheer van sommige vogels de aantal len bij", vertelt Ronald (dingers van de Vogelwerkgroep. De leden van de Vogelwerk groep zijn heel blij met het ge bied. Ze hebben dan ook aan de rand van één van de plassen een vogelhut gebouwd om de vogels in het gebied te observe ren. „De ornstandighden zijn hier voor allerlei soorten vogels ideaal", zegt Klingers. „Er zijn water, riet en heel veel bomen en gras. Daarom kan je hier veel meerkoeten, verschillende soor ten eenden en zelfs ook de zeld zame kleine zwanen zien. Kruiskade is vrij toegankelijk voor natuur- en vogelliefheb bers. Aan de buitenkant van het gebied staat een informatiebord waarop de wandelaars wat kun nen lezen over de natuur van Kruiskade. „Wel moeten de mensen er rekening mee hou den dat het een beetje een ruig stukje natuur is", zegt boswach ter De Bruin. „Wc hebben hier geen netjes aangelegde paadjes. I let is allemaal wat rommeliger. Zonder rubberlaarzen kom je niet ver." WA',',l NAAR Een automobilist zonder rijbc wijs is zaterdagavond in een on verzekerde auto aangehouden De politie zag de 24 jarige man uit Wasssenaar op de Lange Kcrkdam door het rode ver keerslicht rechtsaf de Rijks straatweg oprijden. Toen hij in de gaten kreeg dat de politie hem achterna zat, reed hij met een snelheid van 120 kilometer per uur richting Den Haag Bij aanhouding bleek dat de Wassenaarder gedronken had De auto is in beslaggenomen. De oude stoomsleper Hugo trok veel kijkt

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9