Lescrauwaet weg als hulpbisschop 'Geest van Satan, ga eruit! Genees!' Kerk Samenleving MAANDAG 12 SEPTEMBER 1994 HET WEER BUITENLAND KORT Rampcnhulp Kerken en kerkelijke hulp werkorganisaties hebben dit weekeinde in Genève het plan besproken een wereld wijd netwerk voor kerkelijke rampenhulp op te richten. In eerste instantie zullen de be treffende afdelingen van de Wereldraad van Kerken en van de Lutherse Wereldfede ratie nauwer gaan samen werken. De zestig gedele geerden van kerken en ker kelijke organisaties stemden unaniem in met een plan dat erin voorziet dat bij rampen de kerkelijke instanties met één naam en één beeldmerk (logo) naar buiten treden. Voorlopig is gekozen voor de naam Kerken handelen ge meenschappelijk. Wel be houden de landelijke diako- nale organen hun eigen identiteit. Het uitvoerend co mité van de Wereldraad neemt reeds deze maand op haar vergadering in Roeme nië een besluit. De Lutherse Wereldfederatie bespreekt het plan volgend jaar juni. Hemelvaartsdag 1 De Zuidafrikaanse kerken hebben verdeeld gereageerd op het wegvallen van Hemel vaartsdag als openbare feest dag. De islamitische ge meenschap is teleurgesteld omdat in de nieuwe lijst van feestdagen geen moslimfeest is opgenomen. De voorzitter van de blanke Nederduits iereformeerde Kerk, prof. Rieter Potgieter, reageerde positief op het besluit van de regering. Christenen zouden hiermee moeten instemmen, meende hij, vooral omdat Kerstmis, Goede Vrijdag, Pa sen en Pinksteren gehand haafd zijn. Ook de nieuwe Verenigende Gereformeerde Kerk toonde zich ingeno men. Op Hemelvaartsdag ging al niemand naar de kerk omdat op die dag de pink- s tervakantie begon. Hemel vaarl.sdug (2) De Rooms-Katholieke Kerk had ook geen problemen met de nieuwe regeling. He melvaartsdag was in Xuid- Afrika voornamelijk een pro testantse feestdag, aldus pa ter Emile Blaser van de bis schoppenconferentie. Zuid - afrikaanse katholieken vieren hun eigen feestdagen, zoals Maria ten Hemelopneming, op de eropvolgende zondag. Dat zal nu met Jezus' Hemel vaart ook wel gebeuren. De behoudende Nederduitsche I lervormdo Kerk noemde het besluit betreurenswaardig. Niet minder dan 70 procent van de bevolking is lid van een kerk, aldus een woord- voenta Rwanda-tribunaal De Lutherse Wereldfederatie (LWF) heeft de Verenigde Naties opgeroepen zo spoe- dig mogelijk een Rwanda-tri bunaal op te richten. Dat moet de oorzaken van de massamoorden in dit Afri kaanse land onderzoeken en de schuldigen ter verant woording roepen. Dit heeft Brian Neldner van de LWF- rampcnhulp in Genève be kendgemaakt. Om het ver trouwen van de vluchtelin gen te herstellen en om meer geweld te voorkomen is het volgens hem wezenlijk dat de schuldigen worden vervolgd. Hij riep de kerken op ook af zonderlijk bij de VN op een Rwanda-tribunaal aan te dringen. De nieuwe regering in Kigali heeft zelf om inter nationale druk gevraagd, al dus Neldner. Hij pleitte er voor gebruik te maken van de ervaringen van het Joego- slavië-tribunaal, dat in Den Haag met de voorbereidende werkzaamheden is begon- 'Strikt persoonlijke redenenaanleiding voor vertrek Opluchting na beëindiging remonstrants beeldenproject AMSTERDAM Hulpbisschop dr. J. Lescrauwaet van Haarlem heeft bij paus Johannes Paulus II zijn ontslag ingediend. Dit heeft hij gisteravond via de woordvoerder van het RK Kerkge nootschap bekend gemaakt. HAARLEM .ANP/GPD De hulpbisschop heeft dit be sluit om 'de strikt persoonlijke redenen van zijn gevorderde leeftijd en gezondheidsklach Bar van Rotterdam. De benoe ming ging aan de Haarlemse ten ger Of s het verzoek zal honore s oog niet bekend, aldus de verklaring. Lescrauwaet wordt spirituaal van de priesteroplei ding in het bisdom Den Bosch. „Die baan is minder emotio neel", aldus vicaris-generaal G. Geukcrs van Haarlem. Lescrauwaet werd in 1983 in Haarlem benoemd. Bisschop Bomers en Lesc begin 1984 ge staïleerd. Vorig jaar werd hulpbisschop voorbij. Het vertrek van de 71-jarige lescrauwaet wordt beschouwd als een tweede tegenslag in kor te tijd voor bisschop 11. Bomers. Afgelopen weekeinde werd ook bekend dat rector J. Berkhout van het Sint Willibrordhuis, het centrum voor de priester- en di akenopleiding van het bisdom Haarlem, aftreedt. Berkhout wil desgevraagd niet bevestigen of beide aftredens met elkaar ver band houden. In Haarlemse katholieke krin- werden gen wordt verdeeld gereageerd nlijk gein- op het aftreden van de hulpbis- ichop. „Ik vind het verschrikke- nog getipt als lijk jammer. Maar het is r kansrijke opvolger van de des tijds afgetreden bisschop Ph. begrijpelijk dat monseigneur /aet zegt dat hij liever zijn functie neerlegt. Het is alge meen bekend dat er de nodige spanning binnen het bisdom heerst. Het was al snel na het aantreden van beiden bekend dat Bomers en Lescrauwaert qua karakter, levenshouding en meningsuitingen totaal ver schillend waren", zegt de Haar lemse pastor A. Hetem van de parochie Heilige Antonious van Padua. A. Koopman van Diocesane Pastorale Raad vindt het vertrek van Lescrauwaet 'niet be treurenswaardig, want hij was niet opvallend aanwezig in het bisdom'. Koopman is niet ver baasd over aftreden van de hulpbisschop. „Ik had hel ver wacht gezien zijn leeftijd en omdat hij vorig jaar geen taken op zich nam toen er een taak verdeling rondom Bomers plaatshad. Dat was voor mij al een teken dat hij was af te treden." De remonstranten in Oude We tering zijn blij dat het project 'Ruimte voor beelden' is beëin digd. De afgelopen maanden hebben zij elke zondagochtend voor de kerkdienst een meter slang kunstwerk, dat zij de naam 'Het Ding' hadden gege ven, uit het nauwe gangpad ver wijderd en naar buiten gesleept. De kerk in Oude Wetering was één van de 22 remonstrant se gebouwen die gedurende de zomer de deuren voor moderne kunstenaars hadden opengezet. Het gezamenlijk project van de 75-jarige Nederlandse Kring van Beeldhouwers en de 375-jarige Remonstrantse Broederschap werd afgelopen vrijdag tijdens een symposium in Amsterdam afgesloten. 'Betreurenswaardig' noemde een vrouwelijke ouderling uit Oude Wetering de plaatsing van 'Obelisque tombé' van beel dend kunstenaar Hans van den Ban in het kleine historische kerkje. Het 'dominante ding', dat bij kerkgangers geen enkel religieus belletje deed rinkelen, lag enorm in de weg. Bovendien ergerden veel remonstranten zich eraan. Sjarel Ex, directeur van het Centraal Museum in Utrecht, noemde het werk van Van den Ban juist 'één van de meer ge slaagde beelden' van de mani festatie. Hij prees de remon stranten om hun tolerantie. „U hebt toch een goede manier ge vonden om om te gaan met het beeld. Ik vind dat fantastisch!" Ook Eugène Terwindt van de kring van beeldhouwers kon er wel om lachen. Dat het kunst werk geen enkel religieus ge voelen oproept, is waarschijnlijk ook de opzet van de kunstenaar geweest. „Het absurde Eremd- körper zet alles in de kerk op losse schroeven. Is dat zo erg?" De kunstenaar heeft in ieder ge val effect gehad: de kerk in Ou de Wetering zal, ook nu Het Ding definitief weg is, voor trouwe bezoekers nooit meer dezelfde zijn. Volgens de rooms-katholieke priester en kunsthistoricus An- toine Bodar heeft de Remon strantse Broederschap, door gaans geroemd om zijn vooruit strevende ideeën, met het pro ject de plank misgeslagen. Het kleine vrijzinnige kerkgenoot schap 'heeft niet vooruitgeke ken, maar omgezien naar de autonome kunst, die zelf niet meer levensvatbaar is. Deze kunst heeft weliswaar de plaats ingenomen van de doodver klaarde God. maar daardoor meteen haar eigen lijkkist ge reedgemaakt'. Levensstroomgemeente uit Leiderdorp begint nu ook diensten in Schalkwijk HAARLEM KEES VAN DER LINDEN De lx'vensstroomgemeente in Leiderdorp haalt de Heer bin nen als yen artiest van wereld faam. 'De Heer is hier', roept evangelist Jan Zijlstra als een spreekstalmeester in de micro foon. „Geef hem een applaus." Onmiddellijk rijzen de aanwezi gen luid juichend op uit hun stoelen en grijpen elkaar bij de hand. 'De Heer is hier, de Heer is hier, de Heer is hier'. In de aula van scholenge meenschap Delta Christina in Schalkwijk begint de pinkster gemeente van Jan Zijlstra deze week met samenkomsten op de dinsdagavond. Daaraan vooraf gaat een tweedaagse 'campag ne'; donderdag- en vrijdag avond leidt Zijlstra twee ge- bedsgenezingsdiensten in de school. In Leiderdorp werd af gelopen zondag al gebeden voor 'stromen van zegen in Haarlem'. De extatische stemming in de zaal wordt zorgvuldig opge bouwd door de band 'Anointing Music'. Religieuze meezingers als 'De Heer regeert' of: 'Jezus mijn Redder' zetten alles en ie dereen in beweging. „Als de Heer hier is, dan moet er iets gebeuren", weet Zijlstra. wiens woorden zachtjes door de band worden begeleid. „Kunt u zich een Jezus voorstellen die hier alleen maar op een stoel zit? Ik niet! Waar er twee of drie verga derd zijn in mijn naam, daar ben ik, zegt de Heer. Dus als er niets gebeurt, dan is Hij er niet. Zo simpel is het. Amen! Hallelu ja!" Als bewijs van eerdere won derdadige werken, haalt Zijlstra een jonge vrouw uit de zaal. Ze heet Annemarie. „Ik was ge knecht onder Satans macht, maar de Heer heeft mij totaal genezen. Hij genas mij van sui kerziekte. Ik ben al dertig kilo afgevallen." Ook Sabine komt naar voren. „De helft van mijn hart was afgestorven, het enige wat mij restte was doodgaan." Tranen stromen over haar ge zicht. „In enkele seconden on derging zij hier een hartopera tie", legt Zijlstra uit. „En zij ge nas totaal. Geef glorie aan God." Jan Zijlstra: „Als de Heer hier is, dan moet er iets gebeuren." Een jongen die doof is aan zijn rechteroor, een vrouw die last heeft van benauwdheid op de borst of een meisje met hevi ge rugpijnen. Zijlstra nodigt ze uil naar voren. Stevig grijpt hij ze vast bij hun hoofd en brult: „Geest van Satan, ga eruit! Ge nees!" Schokkend en trillend vallen de hulpzoekers achter over. in de armen van een paar broeders en zusters die zich daar uit voorzorg hebben opge steld De wijze van aanpak leerde Zijlstra van lohan Maasbach. Dertig jaar lang was Zijlstra aangesloten bij de Johan Maas bach Wereld Zending. In 1992 nam hij onder protest ontslag, na een conflict over de formule van de diensten. „Sterker dan Maasbach vestig ik de aandacht op de werking van de Heilige Geest", verklaart Zijlstra het verschil. „Tijdens de diensten krijg ik ingevingen. Als er ie mand is met een hartkwaal of met een pijnlijke rug, dan haal ik die naar voren." Sinds de breuk met Maasbach bouwt Zijlstra aan een eigen, fi nancieel goed lopende zaak. Gebruik makend van de mo dernste middelen, breidt de Le vensstroomgemeente haar in vloedssfeer gestadig uit. Haar lem is de derde plaats waar diensten worden gehouden. In Utrecht bezoeken zo'n honderd mensen elke week een gene zingsdienst. Maandelijks ver schijnt een full-colormagazine en ook de verkoop van videota pes gaat goed. De plaats van sa menkomst in Leiderdorp is niet voor niets een voormalige be drijfspand, legt de evangelist uit. „We produceren hier lec tuur en videotapes." Dat hij louter uit is op financieel gewin, ARCHIEFFOTO HIELCO KUIPERS ontkent hij. „Het is de liefde van God die mij drijft." Elke ziekte is te genezen, daar is Zijlstra van overtuigd. „Jezus neemt het juk van Satan af." Wie twijfelt aan de wapenfeiten waarop Zijlstra zich beroept, kim rekenen op diens minach ting. „Kanker, verlammingen, ment zijn de mensen weer ge zond. Je kunt het hier in de diensten zien gebeuren. Als je het dan nog niet gelooft, dan is de discussie wat mij betreft ge sloten." Atlantische storing Tijdens het voorbije weekeinde lag ons land nog altijd in de vuurlinie van min of meer actie ve randstoringen; op sommige plaatsen kon weer 20 tot 40 millimeter aan het maandtotaal worden toegevoegd. Een blik op de weerkaarten voor de komen de week leert dat in het algeme ne patroon weinig of niets veran dert. September doet zijn naam als herfstmaand dus eer aan; de nazomer valt vooralsnog in het water. Vooral zaterdag was het weer zeer onberekenbaar. Wie door de felle opklaringen naar buiten werd gelokt, kon even la ter door een kletterende regen bui worden overvallen. De buien waren soms in straten gerang schikt, evenwijdig aan de wind richting. Dat gaf een ongelijke verdeling: op sommige plaatsen bleef het een groot deel van de dag droog; andere locaties kre gen de ene gietbui na de andere over zich heen. De wind trok er stevig aan; de zuidwester haalde soms windkracht acht. Zater dagavond laat was er in alle windrichtingen weerlicht te zien. Soms trok er een felle onweers bui over; er werd ook hagel ge rapporteerd. Zondag koerste een nieuwe sto ring met een smalle regenzone over het midden en zuiden van het land. Verder naar het noor den toe bleef het vriendelijker met minder wind en brede op klaringen. In de van oorsprong polaire lucht werd de 15 graden maar met moeite overschreden. Vandaag liggen we onder het wolkendek van een nieuwe At lantische storing. Na een zone met continue regenval staan vanavond weer een paar van die onweersachtige Noordzeebuien op het programma. De aanloop naar een volgende storing is wat groter, zodat het morgen eens voor wat langere tijd droog kan blijven bij aardige zonnige perio den. Woensdag wordt een regen dag; een uitdiepende depressie trekt van het Engelse Kanaal via de Noordzee in de richting van Zweden. Aan de achterzijde van deze grote depressie steekt in de loop van de week een gure noordwester op, met alweer een partij nieuwe buien. Het kwik blijft dan steken bij 13 tot 16 graden; herfst in optima forma dus. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: bunge regen, daag ook onweer. Midda temperatuur tussen 10 15 graden. kele bui. Morgen meer bewolking en regenbuien Midd; peratuur HÉ Denemarken: Half t aanhoudend bi dagtemperatuur graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Enkele regen in Schotland kouder. Middagtempei tuur van 11 graden op de Hebn 19graden inde buurt België en Luxemburg: Vooral morgen temperatuur ro Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag vrij veel bewolking met regen. Later op de dag enkele op klaringen. Morgen af en toe z< op een regen- of onweersbui temperatuur circa 19 graden. /Iiddag- In het noorden van tijd tot tijd buien bewolking breidt zich vandaag vrij j vrijwel overal droog. Morgen ten van Lissabon weer zonnig. Middagtem peratuur vandaag rond 23 graden, mor gen in het zuiden weer 26 graden. Spanje: Vooral in het noorden bewolkt en enkele stevige buien. Middagtemperatuur rond 20 graden. In de rest van Spanje kan een verspreide bui voorkomen. Middag- temperatuur langs de Costa's rond 30 graden, maar bij Barcelona enkele gra- Canarische Eilanden: meer bewolking. Droog. Middagtempe ratuur rond 27 graden. Marokko: Westkust: flink wat zon en droog. In de ochtend plaatselijk mist of bewolking. Middagtemperatuur tussen 25 DINSDAG 13 SEPTEMBER 1994 Zon- e Zon op 07.10 Zon onder 19.58 Maan op 16.19 Maan onderOO.OO Waterstanden Katwijk Hoog water 09 49 22.29 Laag water 05.05 17.37 Weerrapporten 11 september 20 uur: Rotterdam halfbew 30 Tunesië: Zonnig en droog. Middagtemperatuur crea 35 graden. Zuid-Frankrijk: king, i laar langs de kust Zee perioden met zon. Vooral morgen vallen er veel en plaatselijk ook zware regenbuien Mid dagtemperatuur blijft tussen de 22 en 28 graden liggen. Mallorca enlbiza: Vrij zonn Italië: In het midden en zuiden zonnig en warm. In het noorden stapelwolken en enkele stevige regen- en onweersbuien. Morgen komen de buien geleidelijk wat zuidelijker. Middagtemperatuur rond of iets boven de 30 graden. In het noorden maximumtemperatuur tussen 22 en 26 onbew. w5 31 21 0.0 half be* wz*4 16 10 20 licht be*, uw 3 19 11 4.0 halfbewJ wzw2 22 0.0 regenbui no 3 14 12 12.0 Klagenfurt half bew. Mallorca onbew 31 20 0.0 24 11 0.0 17 11 1.0 26 21 0.0 •27 18 0.0 23 13 -0.0 28 17 0.0 30 18 0.0 30 24 0.0

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8